te Rotterdam. Toen de heer Stokvis het schip verliet, werden de gebruikelijke saluutschoten gelost. Om 11 uur brachten de Spaansche schout-bij- nacht Don Erique Sautolo, vergezeld van den commandant van het schip Don Ventura de Man- terola, een bezoek aan boord van het aan de ponton gemeerde pantserdekschip Utrech*, ter begroeting van den schout-bij-nacht, Snethlage. Na een kort oponthoud keerden de Spaansche vlagofficieren per stoomsloep naar de reede terug. Bij het verlaten van de Uirecht werden 13 saluutschoten gelost. Om 12 uur kwam alhier de heer A. J. Cabrejo y Barrios, consul vau Spanje te Rotterdam, die aan den treiu werd opgewacht door den heer Felix Stokvis en de secretaresse van het Spaansche cousulaat. Per sleepboot gingen zij de haven uit, teneinde een bezoek af te leggeu bij den schout-bij-nacht van het Spaansche oorlogsschip. Zij bleven ongeveer een uur aan boord. Een klein meisje, dat ter gelegenheid van de kermis te Bruinisse een gekleurd voorwerpje, dat door blazen een balletje wordt, had gekregen stak dit in den mond. De kleine werd daarop zoo ongesteld, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De geueesheer constateerde vergiftiging door de verf, waarmede het voorwerp gekleurd was. Hoewel de toestaud van de kleine zich eerst zeer ernstig Met aanzien, mccht het door doeitrefteude behandeling gelukken het gevaar te keeren. Zeker een waarschuwing voor ieder om goed toe te zien, dat de kinderen geen gekleurd speel- goed aan den mond breugen. Eenigen tijd geleden maakten zich drie jongelingen te Oosterbeek op, om een rondreis te doen door verschillende Europeesche landen. Zij trokken er op uit met een wocnwagen eu trachtten door huu muzikale gaven zich levensonderhoud te verschaffen. Aanvankelijk ging alles naar wensch, doch op den duur viel het zwerversleven ook wat het financieele aangaat, niet mee. Een hunner, van beroep bakker, vatte ziju oude ambacht weer op en is thans werkzaam in Belgie nabij de Pransche grenzen. Vrijdagavond kwamen in den kruideniers- winkel op den hoek van de 3^e Oosterparkstraat en den Eikenweg te Amsterdam onder groot geraas twee vrouwen biunenstormen. De kruidenier, de heer D. Koene, die achter zijn wiukel in een magazijntje aan het werk was, kwam naar voren en zag toen juist een man binnenkomen, zwaaiende met een drieduims beitel. De vrouwen scholden en de man schold en de kruidenier trachtte de twistenden tot bedaren te breugen, wat hem ten slotte ook in zooverre ge- lukte, dat de man, een zekere P. Spaan, zijn beitel in den zak stak en de deur uitging. De beide vrouwen verlieten eveneens, vo*rt- durend kijvende, den wiukelde eene sloeg de Oosterparkstraat iD, de andere, M. van der Meulen, volgde den man met den beitel, die den Eikenweg was opgegaan. Deze vrouw, wonende op den Kastanjeweg, die gedurerde vijf jaren met den man geleefd had, en sedert eenigen tijd niets rneer van hem wilde weten, omdat hij, naar zij zei, aan den drank was geraakt, was nu door Spaan, die inmiddels bij een andere vrouw (de tweede die in den kruide- nierswinkel was binuengekomen) was gaan wonen, opgewacht. Hij deed haar verwijten over haar weggaan van hem, lokte daardoor ook woorden van haar uit en zoo volgde de bedreiging met den beitel en de vlncht in den kruidenierswinkel. Maar toen daarna vrouw Van der Meulen Spaari volgde niet alleen, maar hem ook bleef uaroepen, schijut de man woedend geworden te zijn. Een eindje verderop toch keerde hij zich eeusklaps om en stak haar den beitel diep in den buik. Spaan werd door voorbijgangers gegrepen eu aan de politie overgeleverd, terwijl vrouw Van der Meulen werd opgenomen en, na eerst door Dr. Cyfer, die kort bij, in het Oosterpark woont, te zijn verbouden, naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis gebracht, waar zij ter verpleging is opgenomen. Gestoorde huwelijksdag. Reeds een paar jaar hadden zij gespaard voor den huwelijksdag. Die dag brak aan, de toebereidselen waren ge- maakt en 't wachten was nu alleen nog maar op de toestemming van den vader der bruid. 0, schrik, in plaats dat nu de jongelui in't huwelijksbootje konden stappen om naar 't stad- huis te rijden met papa en z n toestemming kwam er bericht, dat de oude heer 't vertikte, omdat hij dien dag ging visschen. En zoo zaten bruid en bruidegom treung bij elkaar en papa aau 't hengelen naar een baarsje. Een vierjarig knaapje, dat door het spelen met lucifers in een woning aan de Schelfshoutstraat in Den Haag, terwijl de moeder zich in een ander vertrek bevond, brandwonden kreeg, is aan de ge- volgen in het ziekenhuis overledeD. Een Limburger van 300 jaar Bij het rnaken van een stal in de voormalige Minderbroederskerk te Venloo, thans in gebruik bij het 2e reg. huzaren, waarbij eenige gravingen moesten plaats hebben, werd op ongeveer l/2 Meter diepte een compleet menschelijk geraamte gevonden. Alles was nog geheel gaaf, naar berekening kan dit daar circa 300 jaar geleden begraven zijn Op het badstrand te Domburg is een grappige wedstrijd gehouden. De honden-deelnemers werden op een aanzien- lijken afstand van hun meesters opgesteld, en in 't midden van de baan hingen aan tonwtjes dingen, die een hond, zoo vaak hij een slagerswinkel pas- seert, in ernstige verleiding brengen. Deze begeer- lijkheden moesten de naar hun bazeu snellende dieren voorbij. Dat was het kritieke oogenblik. Een enkele snelde regelrecht door, stellende de trouw aan zijn gebieder boven geur en smaak van vleesch en lever. Een andere had Dog nobeler opvatting van gehoorzaamheid hij bemachtigde een flink brok eu deponeerde dat bij ziju baas. Maar er waren er ook, zwak van wil, die het lekkers afrukten en zich ophielden om 't te ver- slinden. Te Sneek is Donderdag een jongen, die op de treeplank van de stoomtram was gaan zitten, toen de tram in beweging kwam van de plank geslingerd eu met het hoofd tegen een muur terecht gekomen. Hij was terstond dood. Nadat Zondag der vorige week, na vooraf I gedane aangifte twee kindereu op het kerkhof te Tongelre waren begraven, zijn vermoedens gerezen, dat deze kinderen geen natuurlijken dood zijn gestorven. De lijkjes zijn opgegraven en drie personen zijn aangehouden. Zaterdagmiddag 4 uur vingen het gerechtelijk onderzoek en de lijkschouwing aan in de openbare school te Tongelre, waaruaar de lijkjes waren overgebracht. Behalve de leden der rechtbank waren daar aanwezig de heeren doktoren v. Moorsel Schroder en Kramer, terwijl tien marechaussees en twee in verhoor te nemen vrouwen werden opgemerkt. Naar wij vernemen, is het terrein waarop de ijzerpletterij van de firma Enthoven in den Haag met bijbehoorende fabrieken, woningen eu sloppeu zich bevindt, voor anderhalf millioen gulden aau een bouwcombinatie uit de hand verkocht. (N. Ct.) De komende Zonsverduistering. Op 30 Augustus a. s. zal er een zonsverduis tering plaats hebben, die voor ons land omstreeks 12 uur begint en te halfdrie eindigt. Prof. NylaDd schreef dezer dagen het volgende daarover Tijdens de grootste fase der verduisteriug, te 1 uur 28 miuuten, zal omstreeks 3/4 van de zonnemiddellijn door de maan bedekt worden. Er blijft dus een zonnesikkel van zoodanige breedte over, dat een vermindering van daglicht nauwe- lijks waargenomen zal kunnen worden. Ook voor Glasgow, Frankfort, Graz en SoSa zal nog een vierde van de zonnemiddellijn onverduisterd blijven. Frankrijk, Italie en Griekenland, om bij Europa te blijven, zien nog slechts een zeer smallen zonnesikkel en in sommige streken van Spanje zal de eclips totaal zijn. Aan de postkantoren zijn sinds een paar weken frankeerzegels van tien gulden verkrijgbaar gesteld. Ze hebben de grootte 'van de postzegels van 1, dus anderhalf maal zoo lang als een postzegel van 5 cts., en ze zijn oranje gekleurd. Deze zegels worden hoofdzakelijk gebruikt voor regeeringsstukken in 't verkeer met de kolonien. Veel worden ze niet verkocht, in den Haag tot nog toe maar een. Voor de meeste postzegel- verzamelaars zijn ze wat erg duur. (L. en V.) Het ,/Dagbl. v. N. Brgeeft een toelichting op het verhaal over de opsluiting van een vrouw in het gasthuis te Breda. Het R. K. Gasthuis zoo meldt het blad, bergt een aantal stakkers, die elders niet terecht kunnen. Het zijn leiders aan vallende ziekte, halve krankzinnigen en derge- lijke. Zoo is er ook een jonge vrouw, die in een gekkeuhuis niet aangeuomen wordt, omdat ze meer aau vallende ziekte dan aau ktankzinnig- heid lijdt. Toch krijgt ze van tijd tot tijd aan- vallen van waanzin. Zij is dan woest, slaat, bijt euz. De zusters sluiten dat mensch dan op, tot de bui over is. Zoo is ze Zaterdagavond in het sousterrain gebracht, waar ze geen mensch, noch zichzelf kwaad kon doen. Eu evenals altijd in zulke buien is het mensch daar aan het schreeuwen gegaan. Dat is de heele ijselijke geschiedenis. De Amsterdamsche stadsreiniging zal worden verrijkt me,t een nieuwe machine, nml. //een wasch- machioe voor asphaltwegeiu". Deze machine bestaat oil een grooten met water gevulden cylinder, die op een onderstel van een wagen rust, welke door een paard getrokkeu zal worden. Tevens is een inrichting gemaakt waardoor het water uit deze cylinder over de straat kan worden gesproeid. Achter aan het onderstel bevind zich een rol waarop ongeveer 6 caoutchouc-platen spiraalvormig zijn aangebracht. Door eerst het asphalt te besproei- en en daarna het vuil te verwijderen, worden de stra- ten als't ware gewasschen. Wij kunnen nog verder melden dat verscheidene Duitsche steden, o. a. Keulen, zulke waschmachines bezitten. Op last van den 'ourgemeester is te Bentelo gearresteerd de zuster van den landbouwer S., verdacht van diefstal bij haar broer van 400. Bij den winkelier S. te Delden deed ze groote inkoopen, wat achterdocht wekte. A. S. stood op trouwen. Haar aanstaande heeft bij de politie f 200 gebracht, die hij vo gens zijn mededeeling van haar had ontvangen. Ze is naar Almelo ge bracht en daar voorloopig in arrest gehouden. Te Zwaluwe is Vrijdagmiddag de 6jarige Mtrks in een onbewaakt oogenblik in een regenput gevallen. Eenige oogenblikken later werd de knaap levenloos daaruit gehaald. Te Sloterdijk zijn Vrijdagnaoht eenige pogingen tot inbraak gedaan. Achtereenvolgens brachten de inbrekers een bezoek bij den koffiehuis- houder Van der Lee, aan den Haarlemuierweg, bij den winkelier Hijmberg, aan het cafe Stoomtram, aan het Rechthuis en bij den winkelier Sterk. Aan de beide eerste adresseu werd niets gestolen, maar in het cafe Stoomtram lichtteu de dieven een toonbanklade en ontvreemden den inhoud van een schietautomaat. Precies hetzelfde dedeu ze in het Rechthuis. Bij den winkelier Sterk kozen de inbrekers het hazenpad, toen ze gewaar werden, dat de bewoners gemerkt hadden, dat er dieven in huis waren. De winkelier zag drie mannen en eene vrouw op de vlucht gaan. Het viertal heeft zich blijkbaar in de richting van Haarlem ver- wijderd. Overvloed van groenften De overvloed van snijboonen en heereuboonen maakt, dat de telers deze niet kwijt kunnen raken, wat Maandagavond nog te Haarlem bleek, toen een tuiuder voor een mand heerenboonen nauwelijks 20 cent bedong. Als men nu weet, dat daar 10 cent per maud voor plukken af meet en 2 cent per mand voor schrijfloon, behoeft men niet te vragen wat er voor den teler overschiet. Met de wortelen is het al evenzoo. Een tuinder onder Overveen biedt zijn zomer- wortelen aan voor 10 cent per zak, mils. men ze zelf rooit Vrijdagavond strandde op het Kooizand bij Enkhuizen het met gerst geladen tjalkschip Broe- dertrouw, schipper H. te Velde, bestemd naar Tirode (Belgie). Twee visschersvaartuigen van hier verlieten de haven om hulp te bieden. De vrouw van den schipper met zes kinderen werden in veiligheid gebracht, waarna men trachtte het vaar- tuig weder vlot te krijgen. Na een geheelen nacht werkens gelukte het de tjalk Zaterdagmorgen aldaar binnen te brengen. Het vaartuig heeft belang- rijke averij. Nachtvorst Volgens bericht van boeren, die Vrijdagmorgen vroeg in Haarlem kwamen, had het den afgeloopeu nacht vrij hard gevroren. Telefoonjuffrouwen Naar gemeld wordt, bestaat het plan om voor de bediening van de locale, door het Rijk aao te leggen telefoonnetten gebruik te maken van meisjes, in de plaats zelf woonachtig. Zij zullen op dag- geld worden werkzaam gesteld. Men meldt van Urk Volgens visschers, die in de onmiddellijke na- bijheid waren van het treurig drama, dat in den j jongsten storm niet ver van de pieren van IJmuiden is afgespeeld, werd de blazerschuit U K 321 door een geweldige grondzee van achteren beloopen, die niet wilde //brekeu", maar eiudelijk het schip letterlijk over den kop duikelde. Na het omslaan der schuit zat de knecht op het vlak (bodem), de schipper omklemde de kluiffokpaal, de derde man werd niet ontdekt. Door de beinanning van een Urker en een Volendammer visscherschuit werden nog pogingen aangewend tot redding (van het laatste sch.p knapte de zeilschoot daarbij als glas), maar door het nood- weer moest men deze om eigen levensbehoud op- geven. Na de hevige vlaag waren de ongelukkigen in de diepte verdwenen. In den laatsten tijd kwam het bij herhaling voor, dat op een der onderofficierskamers der infanterie-kazerne te Deventer geld ontvreemd werd. Men was er van overtuigd dat de schuldige een der bewoners moest zijn. De sergeant K., die nog al eens geld miste, had op een gulden de O van //God" van het randschrift weggesneden, het geld- stuk op de oude plaats geborgen, en den cantine- houder verzocht er op te letten wie het in be- taling gaf. De gulden werd gestolen en de ser geant D. gaf het geldstuk in de cantine uit. Hij viel door de mand en legde een volledige be- kentenis af. Hij wordt naar den krijgsraad te Leeuwarden overgebracht. Iu het Land van Heusden en Altena doen de muizen op vele plaatsen veel schade aan het te veld staande gewas. De verscbillende middelen, welke men heeft toegepast om de muizen te ver- delgen, bleken weinig afdoendq, Het meeste baat vindt men bij het graven of boren van gaten. In Babylonieubroek vond men korten tijd na het boren in een gat ruim 1100 muizen. Een droge zomer is voor de muizen meestal zeer voordeelig. Bij natte zomers merkt men over het algemeen weinig van deze schadelijke knagers. O N W E E B. Zaterdagmiddag ongeveer kwart voor drie uur is, vermoedelijk door het inslaan vau den bliksem, brand ontstaau in twee bovenhuizen in de Bouwen Ewoutstraat, te Vlissingen. De bewoners van eerstgenoemd huis waren alien afwezig, doch de politie en eenige burgers wisten in huis te komen en werd dadelijk overgegaan om te redden wat te redden viel. Van het andere perceel, waar alleen de vrouw thuis was, werd eveneens met toegeschoten hulp veel van den in- boedel bij de buren in veiligheid gebracht, hoewel toch aan het huisraad enz. heel veel schade werd berokkend. In den beginne was alles slechts in rook ge- huld, doch nadat in het dak een lucht.gat was gemaakt sloegen de vlammen daaruit en wist men deze spoedig te bedwingen, hetgeen geschiedde door de 2 ter plaatse zijnde stadsspuiten. Verder werd ook krachtige hulp verleend door de matrozen van Hr. Ms. //Bulgia". Hoewel men den brand dus betrekkelijk vrij spoedig meester was zijn de beide bovenhuizen toch grootendeels uitgebrand, terwijl de beleudende perceelen veel waterschade bekwamen. In dezelfde straat werd nog een schoorsteen door het hemelvuur getroffen en gedeeltelijk ver- nield. Zaterdaguamiddag is de bliksem geslagen in het pand n°. 20 aau den Binnenweg te Rotter dam, bewoond door den heer E. V. De bliksem baande zich een weg door den schooisteen in een kamer, achter den winkel gelegeu en verbnjzelde een ruit. De bewoners kwamen met den schrik vrij en er ontstocd geen brand. Verder is de bliksem geslagen iu het pand n°. 48 Nieuwe Vogelenzang, een meubelpakhuis van den heer S. v. G,, wonende Kipstraal u°. 93. De nok van het pand weru gedeeltelijk uit elkaar geslagen en viel op straat zouder ougelukkeu aau te richten. Men meldt uit Gouda: Zaterdagmiddag brak er een verschrikkelijk on- weer boven onze stad los. De bliksem was geen oogenblik vau de lucht. Het regende en hagelde geweldig, zoodat het lage gedeelte der stad geheel onder water liep. Tijdens of direct na het hevige ouweer brak er eeu groote brand uit iu de rneubel- fabriek der uaamlooze veuuootschap Hoilandia, aan de Boelekade, directeur de heer J. van Hoist. Zeer spoeuig stoud het geheele gebouw in lichte laaie, 't was net alsof uit alle ramen tegelijk de vlammen sloegen. Gauw wareu er zes spuiten aanwezig om het hevige vuur te bekampeu, doch er was niets meer aan te doen. Het geheele ge bouw met alles wat er in was, braudde uit. Er was een groote voorraad meubeien, die eeu prooi der vlammen werd. De spuiten konden weinig anders doen dan de naast eu achter liggeude per ceelen beschermeD. Het personeel had juist voor het uitbrexen van den brand het gebouw verlaten. Het fabrieksge- bouw was eigendom van den heer J. van der Heydeu, en naar we vernemen, was dat voldoeude verze- kerd. De in voorraad zijnde goedereu en machi- nerieen der meubelfab riek echter laag. Men meldt uit Tiel Zaterdagavond is de bliksem geslagen in een boerderij in het Deilsche veld, welke geheel af- brandde. Een Amerikaansche courant vertelt van een machine, uitgevonden door een ingeuieur uit Pits- burg. Met deze merkwaardige machinerie kan men maar eventjes drie duizend vruchtentaarten per uur fabriceeren eu eeu paar mannen ziju er slechts uoodig om de machine te bedieneu. De verschillende schotels worden gevuld met deeg, dat geheel gaar weer te voorschiju komt, dan worden de vruchten er op gelegd, geheel gereed komt het gebak uit de tweede oven, een bijzonder vernuflig uitgedacht mechaniek bestrooit de taart met de nooaige suiker en nu is de lekkernij gereed om naar de klanten gebracht te worden. t' Mooiste van de zaak is, dat de aldus bereide taarten zouden uitmunten door heerlijken smaak. Een oud gebrekkig mijuwerker te Halle, die met twee krukken loopt, kreeg op zskeren dag bij familie van hem ruzie. De vrouw des huizes wees hem de deur, maar nam eerst zijue krukken weg en wierp die naar buiten. Daar de man echter zonder krukken geen stap kan doen, moest hij zoo lang iu de kamer blijven tot men hem er uit droeg. Omdat hij echter //zonder verlof in huis vertoefde", veroordeelde de schepenrechtbank hem wegens huisvredebreuk tot 10 ink. boete. In hooger beroep zal dit vonnis wel niet bekrach- tigd worden. Te Salso Maggiore heeft spelen met vuur- wapens voor de zooveels'e maal een menschen- leven gekost. De roekelooze, die hier de verant- woordelijkheid droeg, was nog wel een hoogleeraar, van wien men dergelijke baldadigheden in de allerlaatste plaats zou verwachten. Professor Enrico d' Anna richtte voor de grap een revolver op een jeugdige logehet schot ging af en het meisje stortte in het hart getioffen levenloos neer. Professor d'Anna trachtte zich 's avonds door ophanging van het leven te berooven, maar werd tijdig losgesneden. Hij is thans in een gesticht. Een priester levend begraven. Te Svino Krivza, in de Krim, was de oogst mislukt ten- gevolge van de droogte. Door de bijgeloovige boeren werd dit toegeschreven aan den dood van een ouden man, die gedurende zijn leven in den roep van een //opyr" of toovenaar had gestaan en zij achtten het noodig dat zijn overschot te middernacht zou worden opgegraven om zijn ziel rust te verschaffen. Dientengevolge trokken zij bij nacht in processie naar het kerkhof. Jongensi en meisjes, die fakkels droegen, gingen voorop en op violen en fluiten werd een weemoedige melodie gespeeld. Reeds hadden zij het graf opgedolven

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2