BIJVOEGSEL Tsr Nsuzenschs Courant Zaterdag 26 Augustus 1905. No. 4730. Binneniand. Gemengde berichten. Landbouwberichten. JEen llinistei ieele aanschrijving. Men meldt //De pas opgetreden Minister van Oorlog H. P. Staal heeft aan de inspecteurs der wapens en de chefs der dienstvakken de volgende aan schrijving gezonden //De discipline eischt, dat er gezag zij van boven, en gehoorzaamheid van beneden. Zal het gezag op den goeden grondslag be- rusten dan moet de drager er van zijn recht op gehoorzaamheid niet uitsluitend ontleenen al kan hij het voor de wet aan zijn rang; hij moet bij zijne ondergeschikten dat vertroviwen, die toegenegenheid en die toewijding trachten op te wekken, welke bij hen, onaf- hankelijk van w.ettelijken dwang, de begeerte en den drarig in het leven roepen om zijne bevelen met de uiterste inspanning van hun wil en van hunne beste krachten ten uitvoer te brengen. A Is een van de meest werkdadige middelen om daartoe te geraken is wel te beschouwen dat de meerdere doe blijken van zijn vertrouwen in, van zijne genegenheid voor, van zijne toe wijding aan zijn ondergeschikten. Een chef moet vertrouwen hebben in zijne ondergeschikten. Natuurlijk geen blind ver trouwen. Een tactvolle controle blijft steeds geboden. Maar een chef zal nooit tot een goede in wer* king op zijne minderen en tot het vestigen van een goede disclipine geraken, als hij begint met te wantrouwen een ieder die lager in rang of jonger is dan hij. Van wantrouwen mag eerst dan sprake zijn, wanneer de ondergeschikte door zijne handelingen zijne aanspraak op vertrouwen heeft verbeurd. De wijze waarop een chef met zijn jongeren en ondergeschikten omgaat, en waarop hij hen opleidt, doet werken en laat werken, moet on- derling vertrouwen wekken en voorts in den jongere een gepast zelfvertrouwen kweeken, dat hij noodig heeft om komende voor de vervulling van eene zelfstandige opdracht, of voor het geval dat hij op eigen initiatief zal hebben te handelen, niet te kort te schieten in zijne taak.— - De tegenwoordigheid en de inwerkirig van een chef mogen nooit verlammend, drukkend of onderdrukkend op zijne ondergeschikten werken. Wat van hem uitgaat moet opwekken tot het hoogste en tot het beste. Overtuigingen mogen niet worden opgedrongen door een een- voudig machtwoord van den meerdere de goede vormen en de goede toon moeten ook bij meeningsverschil en bij terechtwijzing steeds worden gehandhaafd. Krenkende bejegening moet worden vermeden. Waar het op handelen aankomt, daar moet een kort, duidelijk bevel van den meerdere vol- doende zijn maar, waar het om opleiding, vorming en ontwikkeling te doen is, daar kan en mag niet met een scherpe wilsuiting worden volstaan, en zal er betoogd en onderwezen moeten worden. Dit alles met stipte hand- having van de tucht. Hierbij wordt tact vereischten dat deze aanwezig is hiervan moet te meer blijken, naar mate de rang die men bekleedt hooger is. De chef moet toegenegenheid voor en toe wijding aan zijne ondergeschikten aan den dag leggen. Ieder meerdere heeft steeds niet alleen in, maar ook buiten dienst van de warmste belangstelling te doen blijken, waar het geldt de behartiging der belangen van hen, die onder zijne bevelen zijn gesteld. Een ieder, die naar innige overtuiging en ter goeder trouw aanleiding meent te hebben tot het inbrengen van eenige klacht, opmerking of vraag, moet bij zijne chefs steeds een open oor vinden. Die chefs zullen hem hebben te overtuigen van ongelijk, bijaldien dat bestaat zij zullen h§m, als het laatste niet het geval is hebben te steunen zulks, of door binnen den kring hunner bevoegdheid zelf tegemoet te komen aan rechtmatige klachten en grieven, of door mede te werken, dat deze worden ge- bracht ter plaatse waar daarover moet worden geoordeeld en beslist. De ondergeschikte moet in zijn chef niet in de eerste plaats zijn rechter, maar vooral zijn vriend en zijn beschermer vinden. Ik weet en waardeer, dat velen die gedrags- lijn volgen, doch ik stel aan alle meerderen, van den hoogste tot den laagste in rang, den eisch, dat zij met voile toewijding en naar hunne beste krachten handelen naar de vorenstaande beginselen, welke trouwens den grondslag vormen van de bepalingen, in onze reglementen en voor- schriften, welke betrekking hebben op de ver- houding van den meerdere tot den mindere. Mijnerzijds geef ik de verzekering, dat alien, die naar deze beginselen handelen, ten alien tijde kunnen rekenen op mijn lojalen, krach- tigen steun. Aller doel moet zijn om den goeden geest in het leger te bevorderen, en om daartoe mede te werken, dat de dienst in het leger door een ieder met liefde en opgewektheid worde verricht. Van den militair die anonieme beschuldigin- gen slingert tegen zijne chefs, of klachten en grieven uit door middel van anonieme stukken in conranten en bladen moet terecht kunnen worden verklaard, dat hij, door den rechten weg niet te bewandelen, bewijst, of dat hij zelf zijne zaak niet rechtvaardig acht en dus on- edele bedoelingen heeft, of dat hij vrees toont waar geen grond bestaat voor vrees, dat hij wantrouwt, waar gerekend mocht worden op vertrouwen en alzoo gevoelens aan den dag legt, den flinken militair onwaardig. Ik noodig u uit, mijne heeren, den inhoud van dit schrijven ter kennis te brengen of te doen brengen van de officieren, werkzaam on der uwe bevelen, ook om daar mede rekening te houden bij hunne besprekingen met het kader van lageren rang". RECHT5ZAKERI. Arrondisseinents-rechtbank te Middelhurg De rechtbank heeft in hare zitting van 25 Augustus, de volgende vonnissen uitgesproken B. R., oud 26 jaar, klompenmaker te Glinge, is wegens beleediging van ambtenaren veroord. tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. P. F. v. P., oud 28 jaar, arbeider te St. Jansteen (Heikant), is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang. 1. M. H., oud 42 jaar, huisvrouw van E. G., herbergierster te Ter Neuzen, is wegens mis handeling veroord. tot 10 boete, subs. 10 dagen hecht. D. A. B., oud 29 jaar, werkman te Hoek, is wegens overtreding der jachtwet veroord. tot 10 boete, subs. 4 dagen hecht., met ver- nietiging van het vonnis van het kantongerecht te Ter Neuzen. De afdeeling //Zeeland" van de vereeuiging ,/Het Nederlandsche Rundveestamboek" houdt Vrijdag 1 September te Oostburg eene openbare vergadering. Onder meer is aan de orde de benoeming van drie bestuursleden tengevolge de periodieke af- treding op 31 Dec. e. k. van de heeren K. J. A. G. baron Collot d'Escury, L. J. Drost en C. J. eflocke Hoogenboom. Verder moet de benoeming plaats hebben van een commissaris van het hoofdbestuur, tengevolge van de periodieke aftreding op 31 Dec. van den heer W. Kakebeeke te Goes. Besproken zal worden een aan vraag van een provinciaal crediet voor de ondersteuning der vee- fokkerij gedurende de jaren 1907, 1908 en 1909 en de plaats voor de volgende afdeeliugsvergadering. De rekening over 1904 bedraagt in outvang f 4085,05, in uitgaaf f 3969,72 en levert dus een goed slot op van 115,33. Door de leden uit den kring Zeeuwsch-Vlaan- deren W. D. wordt den bezoekers der vergadering een rijtoer aangeboden van Breskens naar Oostburg, via Groede, Nieuwvliet en Zuidzande. Na aaukomst te Oostburg zal daar een gemeen- schappelijke maaltijd plaats hebben. Wij ontvingen het verslag van de Juni-pre- miekeuringen van de provinciale regelings-commissie voor de paardenfokkerij in Zeeland. Aan 6 hengsten, geboren in 1902, werden aanhoudingsbijdragen toegekend van 150 en aan 7 dito, geboren in 1903, van f 100. 18 merrier), geboren in 1903, ontvingen aan houdingsbijdragen van f 50 en 16 veulens, ge boren in 1904, eveueens aanhoudingsbijdragen van 50. In het voorbrengen der paarden is te Axel en te Hulst eene groote verbetering te constateeren, in Oostburg liet het voorbrengen nog veel te wenschen over, in de andere keuringsplaatsen was geen vooruitgang op dat gebied waar te nemen. De eigenaars zijn nog niet algemeen genoeg over- tuigd, dat een paard wordt beoordeeld, zooals het zich vertoont en dat bij de beoordeeling zeer veel afhangt van het voorbrengen, evenzeer als van de gangen, vaak door slecht beslag bedorven. Vooral geeft de commissie dit in overweging aan de paardenfokkers in Schouwen en Duiveland. Van de veulens, die vertoond werden, valt weinig te zeggen die, van welke men eene goede verwachting heeft, werden bekroondde eenjarige merries vielen over 't algemeen niet medezij waren doorgaans te licht in de beenen de een jarige hengsten waren doorloopend beter, terwijl onder de tweejarige hengsten eukele zeer goede exemplaren voorkwamen. Moest de commissie in een vroeger verslag klagen over de vele beengebreken, spat, hazen- hak enz., die zich voordeden te Oostburg, thans kan zij mededeelen, dat daarin eene groote ver betering is te constateeren, daar deze gebreken slechts zeer zelden voorkwamen. De hoefverpleging liet in 't algemeen nog veel te wenschen overvele eigenaars van paarden schijnen nog niet tot de overtuiging gekomen te zijn, dat niet alleen de smid, maar ook zij zelf in de eerste plaats, het in de hand hebben om door tijdige en goede hoefverzorging de waarde van het paard aanzienlijk te verboogen. Op de verschillende keuringsplaatsen waren aangegeven 152, voorgebracht 103 en op de lijst gebracht 23 veulens van 1905. Voor de merrien van 1904 waren die cijfers resp. 118, 95 en 16 voor hengsten van 1904 54, 41 en 10 en voor hengsten van 1903 28 26 en 10. Alle bijdragen konden niet worden toegekend van die voor veulens uitgeloofd bleef er 1, van die voor de merrien, geboren in 1904 bleven er 8 en van die voor de hengsten geboren in 1904 bleven er 6 beschikbaar. De prijzen voor de tweejarige hengsten daarentegen werden alle toe gekend, terwijl die met de laagste punteu als plaatsvervangers op de lijst zijn gebracht. Een aanhoudingsbijdrage van f 150 were dus toegekend aan 8 hengsten, geboren 1903, en eene van 75 aan 10 hengsten, geboren in 1904. Aan 16 merrien, geboren in 1904 werd een aanhoudingsbijdrage van 50 en aan 23 veulens eene van f 50 toegekend. Een ijselijk verhaal brengt ontroering op den Haagdijk te Breda en overal waar het wordt verkoudigd. Zaterdagnacht klouk over den Haag dijk een jammerend weeklagen, gedempt als kwam t van onder de aarde. De bewoneis stonden er met angstige gezichten naar te luisteren. 't Kwam van onder 't Gasthuis en dit maakte de zaak nog akeliger. 't Weeklagen nam steeds toe, gehuil, gegil, snijdend en kermend als van iemand in doodsangst. Daar moet een einde aan komen, zei een der omstanders, ik wil weten wat dat is. Hij ijlde naar den politiepost en deed daar het huivring- wekkende verhaal. Met een agent keerde hij terug en die hoorde, zooals ook de anderen hoorden, een smeekend jammeren. De dieuaar der gerechtigheid trad toen vastberaden naar den ingang van het Gasthuis en schelde. Een luikje werd in de deur geopend, een gesprek tusschen den agent en den biunenstaande werd gevoerd, het luikje werd gesloten en de agent stapte van de stoep. Nog was de agent geen drie passen gevorderd, of het huilen hield op en werd niet meer gehoord. Het ijselijke van deze nachtelijke scene ligt in de berichten, die gaan omtrent de oorzaak van dat weeklagen. Een vrouw zou opgesloten zijn geweest in den steenkoleukelder, niet 66n nacht, maar twee nachten en een dag. Dit is het meest gemaxigde verhaal, andere berichten zijn veel wilder en rieken naar een sensatieroman in afleveringen. Ontploffing. Omtrent een ontploffing Dinsdagmorgen aan boord van de met benzine geladen Eugelsche barge Meteor" liggende aan den ingang der Kil, nabij Dordrecht, bericht de Dordr. Ct. 's Morgens om half vijf waren de menschen in Willemsdorp opgeschrikt door een hevigen knal. Eerst dachten velen aan een onweerslag, maar weldra bleek de waarheid. De ijzeren barge Meteor, kapitein Smith, van Londen naar den Rijn, was met een lading benzine te Zierikzee binnengevallen en had daar den loods A. van Duin aan boord genomen. Nan morgen vroeg nu lag het scheepje van pi. m. 100 reg. ton een eind voorbij de monding van de Kil in het Hollandsch Diep op stroom. Even nadat het volk gewekt was, had er een ontzettende ontploffing plaats. Daar de kok het ergst is toegetakeld, ligt het vermoeden voor de hand, dat in de kombuis een ongeluk met het vuur zou zijn gebeurd. De kok, James Wills, uit Nottingham, 41 Dickinsonstreet, heeft vreeselijke brandwonden over het geheele lichaam, terwijl de loods Van Duin in de lucht werd geslingerd en wonden aan hoofd en schouders opliep, gelukkig niet levensgevaarlijk. De drie andere opvarenden, de kapitein, de stuurman en een jongen, schijnen weinig of geen letsel te hebben bekomen, althans zij slaagden er in, de gewonden in de boot te brengen en naar Willemsdorp te roeien. De Thor VI, die weldra langs kwam, nam de bemanning op en stoomde full speed alle veren voorbij naar 't Groothoofd, waar de ge- wonde kok per brancard werd afgehaald en naar't ziekenhuis getransporteerd. Zijn toescand is levensgevaarlijk. De loods kon zelf naar 't ziekenhuis loopen en na verbonden te zijn, weer te voet vertrekken. Na die bijzonderheden te hebben gehoord, wilden wij het schip dichterbij zien, want van Willemsdorp af zag men slechts een reuzenkolom rook als 't ware uit het water opstijgen en dit roetzwart gordijn belette ons den brand van het schip te zien. Hoe dichter wij naderden, hoe meer de vlammen zichtbaar werden. Eindelijk zagen wij den romp van de barge vlak bij ons opduiken. Een vlammeuzee teekende zich af tegen de pikzwarte rookwolkenmen hoorde het geknetter van het alles verteerende vuur. Een paar jachten en stoombootjes scheerden om den vuurkiomp heen, maar alien zorgden evenals wij, minstens een 100 meter van het gevaarlijke scheepje vandaan te blijven. Men meldt uit Leeuwen van 23 Augustus Hedennamiddag had er een treurig ongeval plaats op de Waal alhier. Door den hevigen wind geraakte de roeiboot van het klipperschip lnistina met zijn dolpinnen achter een sleeptros (het schip hing achter eene opvarende sleep- boot). De schipper, het ongeval bemerkend'e, nep zijn knecht, den 18jarigen Evert Veldman. even bij hem aan het roer te komen, opdat hij de tios van achter de dolkast kon verwijderen. De knecht echter nam zelf een haak om dit te doen en terwijl hij al trekkende bezig was, brak plotseling de roeikast af, waardoor de tros met kracht terugsprong, en den knecht, die hem nog achter den haak had, met zich sleepte. V an een achtergelegen schip werd nog een leddingsboei uitgeworpen, doch Veldman was blijkbaar te zeer geschrokken hij pakte de boei niet en verdween in de diepte. Zijn lijk is nog niet weergevonden. De verdronkene is afkom- stig van Zuidhorn. In een Amsterdamsch woonhuis ondervindt men nog wel eens last van ratten en rnuizen, maar niet alledaagsch is 't wel, dat men plotse ling in zijn huis tegenover een vrij groote slang staat. Dat gebeurdc ten huize van den tenorzanger H. Venverloo in de Spuistraat, te Amsterdam. Zijne huisjuffrouw ontdekte Zondag- morgen een vreemdsoortigen kop in een spleet onder den drempel in de gang. De juffrouw werd nieuwsgierig zij wilde graag weten hoe het geheele beest er wel zou uitzien. De melk- boer,^ wiens raad gevraagd werd, achtte, geheel in zijn vak blijvende, "t het beste een schoteltje melk en wat brood op een afstandje te zetten, dan zou het dier wel, door h«nger gedreven, te voorschijn komen. Het boertje had 't bij het rechte eind. Maandagmorgen lag de juffrouw van half acht tot twaalf uur op de loer en zij zag het dier steeds nader komen. Een slang van drie vingers dik en ruim een meter lang kroop op het schoteltje melk af- Toen het beest zich verkwikt had, trok de juffrouw een dikken handschoen aan en zij was zoo heldhaftig de slang beet te grijpen en in een glazen stopflesch te huisvesten. aar het dier vandaan. komt is haar een raadsel. Het is misschien niet onmogelijk, dat het ontsnapt is uit een terrarium bp een der buren. Dat er slangen kunnen leven onder de huizen in de Spuistraat is toch haast niet te denken. Des nachts om half een is een ongewenscht bezoek gebracht aan de villa Habis Perkara, aan den Vinkweg, bij Leiden, waar de om zijn door hem toegepaste geneeswijze welbekend© heer De Haas, ook wel //professor" genaamd woont. Twee van Valkenburg komende fiets- rijders, waar zij een eveneens wielrijdenden vriend hadden weggebracht, kwamen op hun terug- tocht naar Leiden op genoemd uur voorbij de villa en werden toen door een jongmensch in- geroepen om binnen te komen omdat er was ingebroken. Na een raam opgeschoven te hebben, moet de inbreker door een voorkamer zijn gecaan, waar een kast met zilverwerk staat, waaruit echter niets wordt vermist, en vervolgens de trap op naar boven zijn gegaan, waar hij op een slaapkamer terechtkwam, waar een 22jarige dame door hem op bed werd aangevallen en bijna gewurgd, zoodat den volgenden morgen de blauwe plekken nog zichtbaar waren. Op dezelfde kamer sliep ook een 12jario- meisje, dat door het leven wakker werd en uidkeels begon te schreeuwen, waarop de in- jreker het hazenpad koos. Voor zoover nog gezien is kunnen worden, was de aanvaller van fliuke, groote gestaite, droeg hij een bruine pet en was in het bezit van een zwarte snor. Inmiddels waren door het geschreeuw tevens de andere bewoners der villa wakker geworden, maar ook zij konden niets meer ontdekken, hoe' ook het verdere gedeelte der woning en de tuin met lampen en lantaars doorzocht werd, welk werk later eveneens werd voortgezet door de politie, die door bovengenoemde jongelingen.j werd gewaarschuwd. ^e^sc'ie politie had er wedeikeeritf de rijks-politie kennis van gegeven. Den inbreker zouden de beide bovengenoemde vrouwelijke personen, die hem op de trap nog ladden achterna geloopen, aan het gelaat nie't kunnen herkennen, omdat hij dit had zwart gemaakt. Het eenig vreemde dat in hun slaapkamer werd gevonden, is een soldatenmuts met een nummer er in. Er wordt niets vermist. Men is in het onzekere of hier gedacht moet worden alleen aan inbraak of aan poging tot moord. In de tunnel van Altenbeken, waar in Juli een instorting plaats heeft gehad tengevolge waarvan een trein van het spoor liep en vele menschen gekwetst werden, was men sedert eenige weken bezig, het vernielde verwulf te rerstellen. Gisteren ontstond, door kortsluiting in de electrische geleiding, brand en het grootste gedeelte van de opgerichte stellage werd ver- nield. Tijdens den brand stortte het gewelf van de reeds gedeeltelijk herstelde tunnel in, VAN DE VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 5