Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Gisteren slaagde te Breda voor het examen voor de hoofdacte de heer W. J. F. lmandt van Overslag. Zaamslag, 21 Aug. Door het bestuur der Chr. scholen alhier is de heer C. Missu met ingang van 1 September tot 1 December be- noemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. school op den Reuzenhoek. Zaanislag, 28 Aug. In de gisteren alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad waarin alle leden, behalve den heer Geelhoedt,tegenwoordig waren, werd na mededeeling van ingekomen stukken voorloopig vastgesteld de gem. rekeningoverl904 in ontvang op f 36567,195 in uitgaaf op f 35259,75 goed slot 1307,44s. Aangeboden werd de be- grooting voor 1906 bedragende in ontvang en uitgaaf f 35908,64. De bouwverordening werd opnienw vastgesteld. Op de reclames tegen hunnen aanslag in den hoofdelijken omslag werd besloten om M. Dekker 1 klasse te verlagen, de wed. D. Dekker 7 en C. Dieleman Wz. 2. SilS van Gent. Maandagnamiddag was aan de wijk Stuiver alhiereenpersoondieerg verkwistend met zijn geld omsprong. Dit trok de aandacht van onzen gemeente-veld- wachter, die daar passeerde. Deze stelde een ouderzoek in en kwam tot de ontdekking dat die persoon bij den fietshandelaar J. S. alhier een fiets had verkocht voor 32,25. Thans werd de persoon opgezocht en onderhoord, doch kon omtrent de herkomst dier fiets geeh voldoende inlichtingen geven, zoodat het den veldwachter vour- kwam, dat die fiets wel van diefstal afkomstig kon zijn. De rijkspolitie was intusschen gewaarschuwden des avonds werd die persoon in verzekerde bewaring gehonden. Gisteren bekende bij de verkochte fiets te hebben gehuurd bij een rijwielhandelaar in het land van Hulst. Een ingesteld ouderzoek bevestigde deze verklaring. Heden is de persoon die vermoedelijk meer op zijn kerfstok heeft, gevan- kelijk naar Middelburg overgebracht. Ook onze gemeente zal feest vieren bij den 25en jaardag onzer geeerbiedigde Koningin. Door een paar ingezetenen is het initiatief ge- nomen om door alle vereenigingen onzer gemeente een lichtstoet te vormeu. Alle vereenigingen zijn daarom drnk in de weer om vergaderingen te beleggen en plannen te beramen om zooveel mogelijk dit feest luister bij te zetten. Ons muziekgezelschap zal daar- toe wel het meeste bijdragen, door een luisterrijk concert op een verlichte drijvende kiosk. Van het gemeentebestaur ontvingen de voor- loopige ontwerpers van het feest toezegging voor een onderstenning van f 25. Koewacht. Sinds langen tijd zijn we hier gespaard gebleven van besmettelijke ziekten. Yerleden week echter heeft zich plotseling een gevai met doodelijken afloop voorgedaan van be smettelijke keelziekte, de zoo zeer gevreesde diph- teritis, en wel bij een scholier van 9 jaar. Op voorstel van den secretaris der gezondheidscommissie is de openbare school te St. Andries, die door den lijder bezocht werd, tijdelijk gesloten om geheel en al ontsmet te kunnen worden. Ook de woning waarin het ventje gestorven is, zal ontsmet worden. Zij, die zich nog herinneren, hoeveel slachtoffers die diphteritis in de jaren 1880 tot 1890 in deze gemeente geeischt heeft, zal voirzeker deze voorzorgsmaatregel van ons Bestuur toejuichen. Middelburg, 23 Aug. Heden werd alhier aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur aanbesteed het maken van twee houten deuren v Wel goede Hemel riep zij verbaasd en inis- noegd tevens, terwijl zij de handen luid ineeu- sloeg. //Moet ik u dan altijd en overal voor mijn oogen hebben En mijn dochter Martha moet om u de stad nit." Hij greep haar rechterhand. ,/Juffrouw Schnitzer, luister slechts een oogen- blik." In korte woorden verhaalde hij, wat er in Freiburg was voorgevallen. Zij liet hem rustig uitspreken, zij was een en al verbazing en mede- lijden. Nu en dan, als zij dacht aan haar onge- gronde verdenking en haar ruwe afwijzing, zuchtte zij; ten slotte geraakte zij zoodanig in verwarriug, dat zij Jordan's hand greep en die hartelijk drukte. //En nu ik een rijk man ben geworden, en uw dochter van ganscher harte liefheb, vraag ik u Martha's hand, eindigde Jordan met bewogen stem. //Wij zullen elkander nooit outrouw worden of verlaten. Vraag Martha slechts! Schenk ons het geluk, waarnaar wij allebei zoo hartelijk ver- langen." Snel besloten, en ook wel gevoelende dat de woorden van Jordan de zuivere waarheid behels- den. rukte juffrouw Schnitzer de kamerdeur zoo krachtig open, dat Martha verschrikt van haar stoel opsprong. //Martha ,/Wat belieft u, moeder »Kom eens hier! Er is iemand om je te spreken." Met vluggen tred kwam Martha nader en zonk in de armen van den geliefde. Dat de rijke Jordan zijn huwelijk lang uit- stelde, zal zeker geen enkele lezer gelooven. EINDE. voor de kleine sluizen in het kanaal door Zuid-Beveland. Minste inschrijver hiervoor was den heer J. Simons van Ter Neuzen, voor de som van f 4500. Raming was f 4600. *8 Gravenhage, 23 Aug. Het Gerechtshof bevestigde het vonnis der rechtbank te Middel burg, veroordeelende den bootman J. M. v. D., te Ter Neuzen, tot twee maanden gevangenisstraf wegens mishandeling van een collega. PORTSMOUTH, 23 Aug. Naar men ver- neemt zou de vrede tusschen Ruslaud en Japan geteekend zijn. Rusland betaalt all een de verplegings- kosten der gevangeneu en staat alleen de Zuidelijke helft vau Sachelin af, terwijl Japan loslaat de uitlevering der in vreemde havens ge'interneerde schepen eninkrimping van Rusiands zeemacht in Oost-Azie. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft rechts- ingang met verwijzing der zaak naar de terecht- zitting, der rechtbank te Zieriszee, gelast tegen een drogist en een administrateur aldaar, wegens het plaatsen van beleedigende nitdrukkingen in de Zierikzeesche Nieuwsbode tegen het Kamer- lid Jhr. Pompe van Meerdervoort en wel met het oogmerk om de ruchtbaarheid van die uitdrukking te vermeerderen, door dat artikel in den vorm van strooibiljetten te doen overdrukken en die biljetten in Zierikzee te doen verspreiden, een en ander ter gelegenheid van de plaats gehad hebbende verkiezingen. Maandagavond is te Haarlem de negenjarige J., die met een kameraadje op het Spaarne aan 't roeien was, in het water gevallen en verdronken. Zijn kameraadje was weggeloopen om hulp te halen, die helaas te laat kwam. B. A. E., loodgieter te Noordwijk, moest voor den kantonrechter te Leiden verschijnen wegens weigering om de politie assistentie te verleenen bij een arrestatie van een dronken jonk- man. Beklaagde moest gezegd hebben op een verzoek van den politieagent Van R., om hem bij te staan, //dat doe ik nietik ben onder be- handeling van den dokter". Beklaagde zeide nu, dat hij niet heeft geweigerd, maar dat hij het niet noodig oordeelde, omdat de dronken joukman gewillig meeging. Verder is het waar, dat hij door den dokter is onderzocht. Verbalisant Van R. bevestigde het verbaal en verklaarde nogmaals, dat hij assistentie noodig oordeelde. Beklaagde vroeg nog aan den kantonrechter of hij dan gedwongen kan worden zijn leven in ge- vaar te stellen. De ambtenaar eischte 3 of twee dagen. Doodelijke verwonding. Zaterdagavond kregen bij den slaapsteehouder Stoppelman, op het Schoolholm te Groningen, de 32jarige Gre- gorius Doornbosch en de eveneens 32jarige ar- beider Jan v. W., die daar beiden gehuisvest waren, hevige ruzie, met het gevolg dat Jan van W. zijn mes trok en dit Doornbosch in de linker- borst stiet. Te voet begaf de gewonde zich naar het politiebureau, waar Dr. Tijmstra het eerste verbaud leede en zijn onmiddellijke opname in het ziekenhuis gelastt.e. De wonde bleek hoogst ernstig te zijn. De dader werd terstond gearres- teerd en is Maandagmorgen door den rechter van instructie gehoord, terwijl hij 's namiddags met den gewonde is geconfronteerd. De dader is een kleine tengere persoon, die verklaarde dat hi] in drift niet had geweten, wat hij deed. De gewonde staat alhier zeer slecht bekend. Zijn toestand is hoogst ernstig. Een zekere I., die te Groningen gevangen zat en tijdelijk aan de Duitsche justitie was overgegeven. om daar voor een tweetal zeer ernstige misdrijven terecht te staan, is Dinsdag te Groningen in de gevangenis teruggebracht. Hij moet daar thans eerst nog een jaar uitzitten en wordt dan aan de Duitsche justitie overgeleverd om daar zijn veroordeeling te ondergaan tweemaal levens- lang plus vijftien jaar. Het N. v. d. D. vermeldt het volgende Een dame uit Amsterdam maakte Douderdag- avond met hare vier kinderen, 3 tot 7 jaren oud, een rijtoer langs den Tolhuisweg naar Buiksloot. Op den Hoogendijk werd voor het huis van een alleenwonend heer stilgehouden. Fluks werden de kleinen uit den wagen gezet, men belde aan bij genoemdeu heer, enin vliegende vaart nam de koetsier met de dame den terugtocht aan naar Amsterdam. De man wenschte zich echter niet met de kinderen te bemoeien en deed terstond aangifte bij de politie, verklarende, dat 't wel zijne vrouw was, maar dat de kinderen hem uiet toebehoorden. Terstond werd nu naar het Tolhuis getelephoneerd, om het tijtuig niet op de Tolhuisboot toe te laten en alzoo te beletten, naar Amsterdam te gaan. Tegen wil en dank moest de dame nu naar Buiksioot terugkeeren, waar zij na verhoor voor den burgemeester, genoodzaakt werd haar kroost weer in het rijtuig te nemen. Onder politiegeleide werd de familie thans naar hare woonplaats te Amsterdam teruggef ransporteerd. Uit een schrijven van een der bemanning van de //Regentes", blijkt het volgende omtrent het sneuvelen van den luitenant ter zee Theu- nissen en den matroos De Bock, de eerste slacht offers van de Boni-expeditie //Wij waren met een stoombarkas, bemand met acht koppen, belast om de vaartuigen te visiteeren die wij tegenkwamen. Dit ook willen- de doen bij een groote prauw, werd ons de toegang geweigerd, doch verzetten deed men zich niet tegen het vastmaken van een tros, waarmede wij het vaartuig wilden opsleepen. Nauwelijks onder stoom, kapte een Bonier de tros door, met een groote klewang. Voor de tweede maal werd een tros uitgebracht en toen nu een oude vrouw aan boord van de prauw die wilde kappen, werd op haar geschoten, zoodat zij neerviel. Dadelijk werd toen op onze barkas een moord- dadigvuur geopend; de luitenantkreeg vier kogels in de borst en was dadelijk dood, de matroos kreeg een schot door den rechterarm. De kogel ging door het heele lichaam en kwam aan den linkerarm uit. Ook hij was dadelijk een lijk. VIeesch of vergift Te Geldermalsen zijn aan het station 2 manden aangehouden met het opschrift //eieren", doch die bleken in te houden vleesch van een in de gemeente Buren frauduleus geslachten zieken os. t Moest verzonden worden na&r Amsterdam. Het vleesch werd voor de consumtie afgekeurd en vernietigd. Uit Leiderdorp meldt men aan het Leidsche Dagbl. Zaterdagmorgen werd door den koetsier B., uit Noorden een zieke man vervoerd naar het zieken huis te Leiden. Te Koudekerk aangekomen, werd in een loge- ment iet3 gebruikt en werd het paard het gebit uit den mond genomen. De koetsier en de medegeleider hadden het rij tuig verlaten, toen het paard op hoi ging. De koetsier trachtte het dier te grijpeu, doch viel en kreeg het rijtuig over het hoofd, waardoor hij ernstig gekwetst werd. Het paard holde door en werd eindelijk onder deze gemeente gegrepen het bleek evenwel dat het rijtuig ledig was. Bij onderzoek werd de zieke, die uit het rijtuig is gevallen of gesprongen, in bewusteloozen toestand in Achthovenerwijk aan den weg liggende gevonden. Hij werd in een ander rijtuig naar het ziekenhuis vervoerd, na tijdelijk te zijn opge- nomen in het huis van Jacob van Winkel alhier. Een der straatlantaarns werd omgereden. Door een te Sneek tot vertrek gereed liggende stoomboot is een met steenen bezwaarden zak boven water gebracht, die brak en waaruit tallooze papieren en snippers te voorschijn kwamen die bleken loten te zijn van de ^Groote Friesche verloting", indertijd zooveel beschreven en be- sproken. Ook de snippers waren verscheurde loten. Toevallig is het, dat deze loten nu juist voor den dag komen, daar de vroegere directeur dezer verloting Joh. B. Rijpkema, dezer dagen met vrouw en kinderen is vertrokken naar Amerika. Hij woonde vlak bij de afvaart der stoomboot en verondersteld wordt dat hem wel meer van dieu zak bekend zal zijn. Vreemd is trouwens wel meer in de geschiede- nis dezer verloting. Bekend is, dat voor ruim 2 jaar, 10 Juni 1903, wegens ontdekte onregel- matigheden bij de trekking deze op last van de politie werd geschorst en het trekkingsmateriaal in beslag werd genomen. Zekere H. bij de loterij be- trokken, moest voor dit misdrijf boeten en onder- gaat thans 3 jaren gevangenisstraf. Verder schenen er geen schuldigen te zijn. Eene latere trekking, waarop de houders van loten rekenden, heeft nooit plaats gehad, zoodat zij thans maar moeten aannemen, dat ze hun geld kwijt zijn. Sommigen hebben echter nog kans, hun geld terug te krijgen, daar er nog agenten of wederverkoopers moeten zijn, die de ontvangen bedragen vau ver kochte loten nog niet aan de directie hebben afgedragen. Dat de vertrokken directeur R. over deze ver loting wel eens meer moest hooren dan hem lief was en als veekoopman het vertrouwen van weleer miste, ligt voor de hand. Men beweert te Sneek dan ook, dat deze redenen en het vrijkomen van H. in het volgende jaar, van invloed zijn geweest op zijn vertrek naar Amerika. Het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente te 's Heer Areridskerke, dat volgens de overlevering uit de 12e eeuw dateert, zal geheel iu den oor- spronbelijken stijl worden hersteld. De restauratie zal geschieden onder toezicht van de architect D. Verheul te Rotterdam. Te Goes werd Maandag tegen den avond een twaalfjarig meisje door een daar wonenden fietsrijder overreden. Het wiel ging het kind midden over de borst. De kleine, welke het bloed uit den mond kwam, werd bewusteloos opgenomen. Tegen den wielrijder is proces-verbaal opgemaakt, terwijl nog onderzocht wordt of tW6e andere fietsers, die ook het kind aanreden en waarvan er een bovenop viel, schuld hebben aan het ongeval. Zaterdagavond, ongeveer half tien, ontmoette een berucht individu, aan het Gedempte Zuider- diep te Groningen, de dochter van zekeren Arends, met wie hij eenigen tijd verkeering had gehad, doch die verdere betrekkingen met hem had afgebroken. Op dezen avond zocht de man weer toenadering tot haar, doch zij wilde niet meer van hem weten en spoedde zich naar een niet te best bekend staande slaapstee. De man wendde daarheen nn ook zijn schreden en vond daar aan de deur iemand staan die uiet normaal meer was. Onder de woorden //Zoo, bist dou hier baos van't hoes", gaf hij dezen een muilpeer. Ondertusschen waren eenige personen, in de slaapstee gelogeerd, ten tooneele verschenen en probeerden de beide tegenstanders te scheiden wat hun dan ook gelukte. Doch een oogenblik later ging de geslagene onverwachts op zijn tegen- stander af en gaf hem met een mes een diepe snede in de linkerborst, even boven het hart. Deze werd per brancard naar het Ziekenhuis gebracht, De dader werd kort daarop gearresteerd en is ter beschikking der justitie gesteld. Gevaarlijke inbrekers Te Beilen is ingebroken bij den arbeider Koop Leunge. De man was zelf niet tehuishij vertoeft in Duitschland. De inbreker, die zijn gezicht pikzwart had ge- maakt, sleurde de vrouw bij de haren van het bed en wierp haar de deur uit. Daarna nam hij mee wat van zijn gading was, als eenig geld, een zilveren oorijzer met gouden stiften, een broche, gouden beilen, enz. De politie heeft de zaak in handen. Een nieuw schrikwerktuig. Volgens de z/Auto' is een nieuwe signaalhoorn voor de racers door een Franschman gemaakt. 't Gebrul van dat werktuig zou tot op een afstand van 8 K.M. te hooren zijn en in kracht toenemen, naarmate de wagen een snelleren gang krijgt. Te Amsterdam is weder eene dienstbode bij het glazenlappen van de hoogte eener 2e ver« dieping op straat gevallen en heeft het met den dood moeten bekoopen. Uit Parijs is voortvluchtig een beambte van het Comptoir d'escomte die, na een millioen frs. verduisterd te hebben, met zijn minnares in een automobiel naar Havre vluchtte en daar aan boord stapte van een pleizierjacht, dat hij voor drie maanden afgehuurd had. Hij liet de vlucht s&menvallen met het begin van zijn verlof, zoodat men pas argwaan kreeg, toen de veertien dagen van dat verlof verstrekeu wareu en hij niet op zijt post terugkwam. Hij zwalkt nu ergens op zee en zet, naar men vermoedt, koers naar Buenos- Ayres. Zijn signalement is de heele wereld rond- geseind. Het jacht, de Catarina, is het laatst gerapporteerd te Las Palmas, waar het op 9 Augustus eenige herstellingen heeft ondergaan, De man, die zichzelf uitgeeft voor baron de Gravald, had een salaris van 3000 frs., maar al lang, dank zij zijn oneerlijkheid, met zijn minnares op grooten voet geleefd. Boedapest heeft een lelefonisch nieuwsblad, dat steeds er op uit is, zijn coucurrenten voor te zijn. De ingekomen berichten worden gerangschikt en behaudeld gelijk op een gewoou cou ran ten- bureau, behalve dat het zetsel niet iugeslagen wordt voor de machine, maar losse afdrukken^er van worden getrokken en die gegeven worden aan zes mannen met heldere stemmen, die het nieuws aflezen in //opvangers", welke door draden verbonden zijn met de huizen en kantoren der abonnes. Een compleet program hangt aan den muur boven den weergever van elken abonne, zoodat hij zien kan welk soort nieuws er op een bepaald uur te verwachten is's morgens om half 11 krijgt men het eerste nieuws en is tot 's avonds half elf; in geregelde verbinding, behalve als er een avondconcert is of er iets heel belangrijks laat voorvalt. De uitslag van de effecteubeurs vernemen de abonnes uren voor het verschijnen van de avondbladen. Van half 2 tot half 6 krijgt men een resume, bestemd voor personen die het eerste nieuws gemist hebben. Van 5 tot 6 uur hoort men concerten, afge- wisseld door literaire kritieken, sportnieuws enz, Het program voor den Zondag luidtvan 11 tot half 12 nieuws, van half 5 tot half 6 een concert. Op Donderdagavond te 6 uur hoort men een concert voor de kinderen der abonnes. Wij lezen in de Gazette van Eecloo Drama te Sijsseele. Het moest Woensdag acht dagen geleden zit ting zijn van den gemeenteraad. Daar er geen leden geneeg aanwezig waren om wettelijk te kunnen beraadslagen, werd er geene zilting ge houden. Verschillende leden van het gemeentebestuur, waaronder de heer B. Temmerman, broeder van het lid van dien naam, gingen daarop rustig een pintje pakken. Zij werden echter op de hielen gevolgd door eene bende ruziemakers. Deze overlaadden het gezelschap met de ergste en de gemeenste scheldwoorden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2