A I g e m e 8 n Nieuws- en Advertentieblad 1 voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4729 feuiTlTton. Donderdag 24 Augustus 1905. 45e tlaargaug. HET TESTAMENT. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden hianen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82$. Men aboiineert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT!^: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor dken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsraimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Oil nia.il vecschljnt fflaandaic, Weensdag. en Vrijdairavond, ■ltge»ondetd op Feeatilagep, nij de FIrinH P. J. VAK OK IA1DK te *er Keaif De oorlog tusschen Rusland en Japan. Voor de beslissing. 't Was te verwachten, dat de pauze, die bij de onderhandelingen over den vrede te Portsmouth is ingetreden, een welkome gelegenheid zou zijn voor vele correspondenten om hun stoute schoenen aau te trekken en bij deze en gene gezaghebbende personen op bezoek te gaan. Een goed journalist wil zijn lezers zoo gaarne nieuws voorzetten, dat de belangrijkste kwesties van den dag raakt. En zeker houdt op dit oogenblik geen enkel onder- werp de belangstelling over de geheele wereld zoo zeer bezig als de vraag, hoe het thans met de kansen op den vrede staat, en of het werkelijk oog mogelijk is, dat de heeren wanneer zij heden- middag om drie uur weder bijeeukomen, tot over- eeustemming kunnen komen. Maar geen grooter ramp voor die op nieuws beluste dagbladmenschen dan dat de lui, wier meeniug werkelijk van eenig belang zou zijn, een slot op den mond gelegd hebben, zoodat maar heel weinig interessant nieuws te kabelen is. Ge- dachtig aan het spreekwoord, dat meu bij broods- gebrek zich maar tevreden moet stellen met korstjes van pastijen, disschen zij nu interviews op met alle mogelijke menschen, wier naam een Russischen of Japanschen klank heeft en als het waar is, dat humor alleenlijk in tegenstellingen, is gelegen zou het een kostelijke bloemlezing geven, wanneer ienaand de meest saillante zinsneden van die ver- klariugen onder elkaar zette. Veel wijzer wordt men er intusschen niet door of men al van al dat moois kennis neemt j wij voor ons achten het raadzamer de nieuwsgierig- heid tot morgen op dieet te zetten, liever dan de maag te overladen met een mengsel van ongare kostjes. Ziehier dan een gerecht, door den beproefden kok Reuter aangebodeD, waarmede verstandige menschen zich voor vandaag tevreden zullen te stellen hebben, tenzij dan een of meerdere tele- I grammen een verkwikkelijk nagerechtje brengen mochten. Door beide delegaties zijn protocollen opgesteld om gistermiddag te worden ingeleverd. Hieronder volgt een samenvatting van de ar- I gumenteD, betreffeude de betwiste artikelen vervat I in de protocollen. Bij art. 5 eischen de Japanners Sachalin voor zich op twee gmnden in de eerste plaats omdat het behoort tot hun nationiale rechten en in de 48) »Louise Hirzel was dus hier gekomen om uwent- wil?" vroeg de jonkraan in gespannen verwachting. was bij mij geweest toen gij op de straat haar ellendig leven reddet niemand wist ik was alleen geld en bedreiging Wilfred Jor dan mijn naam die slechte vrouw of de helt't Toen zij uw naam hoorde zoo boosaar- dig wilde mij scbrik aanjagen en dwingen #Was zij niet van plan mij de waarheid te bekeunen vroeg de jonkman dringend. #Niets Waren bet slechts ijdele woorden in haar brief »Dat geloof ik wel ja mompelde Balder //Het zou haar niets geholpen hebben Zij wilde immers geld //Het zou haar wel geholpen hebben", zeide Jordan eerlijk. »In dien treurigen tijd zou geeD sorn voor mij te groot geweest zijn om mijn wraak I te kunnen koelen maar dat is voorbij. Ga maar voort. Ik ben heel anders gezind dan toen. Ik ben gelukkig geworden zouder het geld van mijn oom. En daarom is het vuur van mijn haat tegen u ook uitgedoofd." #Op dien regenachtigen avond had Louise Hirzel mij uitgenoodigd bij haar te komen ik zij zeide toen gij kwaamtDertig duizend mark maar naar Amerika morgen reeds »Ik kwam juistniet waar Ach, ja", aprak Jordan snel. //Toen ik haar die klappen gaf, stoud gij in hare slaapkamer achter de half ge- tweede plaats omdat hun troepen het op het oogenblik bezet houden. De Russen daarentegen houden staande dat de Japanners in 1850 nooit eenig recht op het eiland hebben laten gelden, en zij er later nooit in zullen slagen het te koloniseeren. De Russische souvereiniteit over Sachalin is in 1875 door Japan bij tractaat erkend. Bij artikel 9 eischt Japan de terugbetaling der oorlogskosten, op grond van de bewering dat het door de Russische aanvallen (aggressions) ge- dwoDgen was, uit zelfbehoud zijn toevlucht te nemen tot de wapenen. Na overal als overwinnaar uit het strijdperk te zijn getreden, heeft Japan het recht op een terugbetaling van zijn uitgaven. Rusland ontkent volkomen, dat Japan in een positie zou verkeeren, dergelijke voorwaarden op te leggen. Rusland erkent niet overwonnen te zijn of dat Japan recht zou hebben op een schadevergoediug. Japan heeft geen "Russisch grondgebied bezet. Een dergelijke eisch is zonder voorbeeld. Rusland heeft nooit een oorlogsschattiug betaald, zelfs niet toen Napoleon Moskou bezet hield. Bij artikel 10 wordt door Rusland staande gehouden, doch door de Japanners ontkend, dat de eisch tot overgave van de ge'iaterneerde oorlogs- schepen, in strijd is met het international recht. Bij artikel 11 verzekert Japan, dat de beperking van de Russische zeemacht in het Verre Oosten onvermijdelijk is om een blijvenden vrede te vtr- zekeren. Rusland verwerpt dat denkbeeld gansche- lijk als beleedigend voor zijn natiouale eer en waardigheid. Het biedt echter aan, de verklaring af te leggen, dat het buiten zijn plannen ligt de Japansche zeemacht in het Verre Oosten te bedreigen. Generaal-majoor Keim, de bekende militaire deskundige die ook in de Vlootvereeniging tot- dnsver een groote rol heeft gespeeld, maakt van daag in de Tag eeu opstel openbaar over de militaire weerkracht van kleine staten. Hij stelt daarin in het licht dat Belgie zoo min als Nederland op de hoogte van hun militaire taak zijn. Het Belgische veldleger telt ten hoogste 100,000 man het Nederlandsche maar 36,000 man en 15,000 bezettiugstroepen. Naar de maatstaven van Roe- menie of Zwitserland gemeten, die een hoogst eerbiedwekkende militaire macht bezitten, zouden Belgie en Nederland samen, al naar zij het Roe- sioten deur. Gij waart de persoon, die haar te hulp zoudt komen ffIk ik water fluisterde Balder, die op- eens zeer bleek werd. ^Een poeder Hij kreeg water te drioken en nam een poeder in, dat het laatste restantje levenskracht tot werk- zaamheid moeat prikkelen. p Haat mij niet.. Wilfred Jordan., ik sterf Voordat gij binnengetreden waart had ik op een velpapier geschreven om mij te redden beloofd wat zij wilde de helft van het geld of mijn naam mijn vrouw worden Toen gij weg waartik weet nietof ik haar dooden wilde het papier ik moest het uit den zak van haar japou nemen.. Of., ik beminde El- fride ik sprong toe #En worgde haar met de handen," vulde Jordan aan. #Zij was zoo spoedigspoedig dood fluisterde Balder. //Ik greep in haar zak alle papieren in de kastniet aan gevaar bloot- stellen Nu uam Wirtmann vastberaden het woord. z/Gij hadt uw parapluie in den hoek bij het kastje gezet, op de plek waar het water op den vioer gevonden werd. Daarnaast lagen stukjes droge aarde. Gij hadt gummi overschoenen aan, toen gij de kamer van Gabrielle Weluer zijt biunen- gegaau. Die hebt gij uitgetrokken en naast de parapluie gezetzoo heeft het aidruipeude water een plasje gevormd, waariu het spoor van uw natte overschoenen verloren ging. Kort na het heengaan van Jordan zjjt ge toen door het ven- ster *Neen, door de deurNiemand heeft rajj mee i«che of het Zwitsersche stelsel invoerden, 600,000 tot 800,000 man met 900 tot 1200 veldstukken in het veld kunoen brengen. Duitsch- land zal, uit hoofde van zijne geheele politieke samenstel, wel nooit eraan denken, de zelfstaodig- heid van Belgie of Nederland op de een of andere wijze aan te tasten, maar heeft er een algemeen staatkundig belang bij dat beide naburige staten Belgie en Nederland meer praesteeren op militair gebied. Van welken aard dat //algemeene staat- kundige belang" is, zegt Keim niet. Blijkbaar bedoelt de generaal dat Duitschland er belang bij heeft, dat zijne buren zich kunnen verweren, opdat het geen andere buurlieden aan zijne westelijke grens krijgt. In het begin van zijn opstel zegt Keim nog dat het eenige afdoende middel tegen politieke inlijvingsneigingen van anderen is de eigen mili taire kracht van een land. Onder de Skandinaafsche staten staat Zweden met 250,000 roan aan het hoofd en is zoodoende Noorwegen vele malen de baas. Ten slotte komt Keim nog over de zeemacht van kleine staten te spreken, die in zulk een wauverhouding tot die van groote mogeudheden staat, dat het er bijna naar uitziet, alsof onder de kleioe ataten de fictie heerscht dat de vijand in geval bet meenens wordt als het ware de fla&ncieele verontschuldiging zou hebben te eer- biedigen, welke het aan die staten onmogelijk maakt volslagen schepeu te bouwen. De Ameri- kanen hebben tegenover Spauje zulk een conside- ratie niet gebruikt en deszelfs weinig beteekenende vloot weerloos stukgeschoten. En toen men indertjjd las dat Nederland zijn #eskader pantser- schepen" naar de Iudische wateren had gezonden, terwijl ieder weet dat een enkel Japansch linie- schip een grootere gevechtswaarde heeft dan vier Nederlandsche zoogenaamde linieschepen te zamen moest men zich afvragen welke rol wel zulk een eskader in geval van ernst zou spelen. Er zit dus niets anders op voor de kieinen dan werke lijk bruikbare oorlogsschepen te bouwen al zij het dan ook in geringen getale of door vaste afspraken in verdragen met de grooten zich tegen anders onvermijdelijke verrassingen in een oorlog te vrij waren. TER NEUZEN, 23 Augustas 1905. Gisteravond werd alhier eene vergadering gehouden van R. Kath. kiezers ter bespreking van het voornemen van den heer Mr. F. C. van gezien Alleen die sjees geen bewijs alleen berouw fluisterde de stervende, terwijl hij Jor dan's hand drukte. //Gij zijt de erfgenaam van Sylvester Wittig God sta mij bij barmhar- tigheid Zijn lichaam vertoonde zenuwachtige trekkingen en zijn gelaat eveneens. //Hij sterft", sprak Wirtmann, trngtredende. Diep ontroerd boog Jordan zich tot het oor van den hoelvaardigen zondaar neer. z/Heinrich Balder, ik vergeef a alles, zoo waar God geuadig is". Was het de laatste lijdenstrek, die verdween, of was het de laatste nitdrukking van zijn laatste ge- voel Het gelaat van Balder klaarde op. Hij epende de oogen niet meer. Het leven vlood heen. »Het is afgeloopen met hem", sprak Wirtmann na een poosje, terwijl Jordan zich oprichtte. *Ik wensch u geluk met de oplossing van een raadsel, dat anders eeuwig onopgelost zou gebleven zijn. Ik wensch u geluk met alles, wat u van rechts- wege reeds lang heeft toebehoord. De erfenis van Sylvester Wittig behoort aan u gij moet die aanvaarden. Ik zal er wel voor zorgen, dat u we aanspraken ter rechter plaatse erkend wordeu". z/Ik dank u mijn vriend en raadsman", ant- woordde de jonkman, met warmte de hand van den advocaat drukkeude. yMjjn geluk is grooter dan mijn leed ooit geweest is". Glimlachend knikte de idvocaai hem toe en zeide rIk denk, dat uw geluk weldra nog grooter zal worden". Deinse, om ontslag te nemen als lid van den gemeenteraad, wanneer zijn zetel door eeD Katho- liek kan worden ingenomen. De vergadering verklaarde het voornemen van den heer Van Deinse te apprecieeren en stelde, voor het geval dat de heer Van Deinse aan zijn voornemen gevolg zal kunnen geven, voorloopig candidaat de heer J. D. Thielman. Men meldt aan Zel. Naar wij uit goede bron vernemen zal de anti- revolutionaire kiesvereeniging niet ingaan op den voorslag van de liberale kiesvereeniging, om wan neer de heer Mr. F. C. van Deinse eventueel zijn mandaat als lid van den gemeenteraad van Ter Neuzen zou neerleggen, mede te werken dat de alsdan vacant komende zetel door een Katho- liek worde ingenomen. De antirevolntionaire kiesvereeniging zal haar standpunt en besluit motiveerende motieven zullen vooral steunen op den loop van zaken bij de gemeenteraadsverkiezingen gedurende de laatste jaren. Bij de op gisteren te Zaamslag gehouden aanbesteding van superphosphaat der Vereeni- ging //In 't belang der landbouwers" werd in- geschreven door: 18 14% E. P. Staal, St. Jansteen 2,95s f 3,23s Glerum, Vlake 3,11 A. Hamelink, Ter Neuzen D. Scheele Az., Ter Neuzen Wed. Grosman, IJzendijke 2,82s P. J. v. Aardenne, Dordrecht P. J. Scheele, Ter Neuzen 2,87 Gegund aan de wed. Grosman, IJzendijke. Voor het leveren van 5700 Kg. Lijnkoeken, schreven in de heeren Verheid te Rotterdam voor 10,32, C. Maas te Zaamslag voor f 10,60 en A. Wieland te Ter Neuzen voor f 10,37, alles per 100 Kg. Gegund aan den minsten inschrijver. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben in hun laatst gehouden vergadering besloten in de zaak, betreffende het niet door den gemeen teraad van Philippine toelaten van het ge- meenteraadslid, den heer Arbroscheer, ambts- halve uitspraak te doen. Zondagnamiddag is het aakschip van F. W. Wouters, tehuis behoorende te Bergen op Zoom geladen met melasse en bestemd naar Bergen op Zoom, in de tramhaven te Zijpe gezonken. Door de zuiging van het zinkende schip is een dekknecht te water geraakt en bijna verdronken. 2,41 2,45 2,32 2,21 2,32 2,27 Het laatste bezoek van Jordan aan juffrouw Schnitzer's huis en ook zijn zoet gesprek met de dochter was aan juffrouw Schnitzer onbekend ge bleven. Martha had zich heel kalm gehouden, maar toch deed het haar erg pijnlijk aau toen zij vernam dat Frans Gehricke zich verloofd had met de leelijke dochter van een rijken bakker. Zij kon zich echter niet bedwingen, toen zij het paar arm in arm haar venster zag voorbijgaan en be- merkte, dat de joogelieden haar opzettelijk aan- keken. ,/Dat ik zoo iets kalm kan verdragen daarover verwonder ik me nog het meest", sprak zij vol verontwaardigiDg tot Martha, die droomend bij de tafel zat. //Ik denk, dat de oude bakker mooi zat opgescheept met zijn Clara, anders zou zij niet zoo spoedig het aanzoek van Frans hebben aangenomeu En wat jou betreft," sprak zij snel zich omkeerende, //wij zullen vandaag nog je koffer pakken en dan ga je naar Berliju, naar je taste Laura z/Ja, moeder", antwoordde Martha onderworpen. »Ja, moeder! Ja, moeder herhaalde juffrouw Schnitzer toornig. //Is dat alles, wat ik van je hoor Had je maar liever z/Moeder, daar wordt gescheld", viel het meisje haar op deemoedigen toon in de rede. je spaarpot in het water geworpen", vol- tooide juffrouw Schnitzer treurig. ffNeen jij be- hoeft de deur niet open te doendaar heb ik genoeg van. Ik zal zelf..." Zij ging, opende de deur en Wilfred Jordan stoud voor haar. Hij leek een geheel ander mensch, hij stiaalde van vreugde en scheen vol zelfver- trouwen. TEB \Ei7iE.VS('HE COCRAST.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1