Gemenffde berichten. Telegrafische berichten. Landbouwberichten. //Apollo", waarbij zich velen hadden aangesloten. Toen ging het, met de muziek aan het hoofd, naar het stadhuis, waar te een uur de raad in eene volledige zitting bijeen kwam. Na opening door den waarnemenden burge- meester, den heer J. de BruijneDe Die, werden de akten van benoeming en eedsaflegging van den burgemeester voorgelezen. Hierop werd deze in de raadzaal geleid door de heeren J. H. Hennequin en J. F. Maenhout en door den heer De Bruijne toegesproken. Spreker wenschte hem, ook namens zijne medeleden, geluk met zijne benoeming en zeide hem hun steun toe, daarbij den wensch uit- sprekende dat, ook waar er soms verschil van inzicht kan zijn de waardeering moge blijven bestaan en aller oog in de eerste plaats zal zijn gevestigd op den bloei en voorspoed der gemeente Sluis. Onder dankzegging voor de ondervonden medewerking van raadsleden en secretaris gedurende zijn waarneming, ge- durende drie maanden, reikte hy den nieuw benoemde het teeken zijner waardigbeid over. De heer Dommisse nam daarop het woord om te verklaren dat hij nooit had kunnen denken, toen hij zijn kinderjaren in dit gewest •doorbracht en er later als jongeling onder leiding van den heer Thery een deel zijner opleiding in de gemeente-administratie ontviug, dat hij in later jaren het ambt van burgemeester zou be- kleeden in een gemeente, waartoe hij zich door hare bevolking maar ook dooA haar grootsch historisch verleden voelt aangetrokken. Hij dankte na God, H. M. le Koningin voor de benoeming en vroeg den steun van de raadsleden, de wethouders en den secretaris bij de vervulling zijner moeilijke taak. Hij besloot met de volgende woorden //Waar de toren van dit raadhuis typeert de vrijheid en onafhankelijkheid, die Sluis verkreeg door hare ommuring en den aanleg harer vestingwerken, en de klokman in den Belfroet aan de opkomst en den bloei dezer stad her- innert, daar zij dit, mijne heeren, ons een spoor- slag niet alleen om de belangen van Sluis te behartigen, maar ook om te trachten hare welvaart te doen toenemen en haar eenigermate tot vorigen luister te verheffen. Ik maak daarom, behoudens een kleine wijzi- ging, de spreuk van den bekenden Amster- damschen burgemeester Nicolaas Witsen tot de mijne //Labor multum vincit (arheid overwint veel). Mijn ideaal zal zijn op onpartijdige wijze de belangen dezer gemeente voor te staan, hare rechten te beschermen en als burgervader het welzijn harer ingezetenen te bevorderen. Moge de Allerhoogste mij daartoe bekwamen en ons alien geven wat noodig zal zijn om tot nut der gemeente te kunnen werkzaam zijn en den bloei van Sluis te helpen verwezenlijken." Hiermede was de plechtigheid afgeloopen en werd de openbare zitting, die door zeer velen werd bijgewoond, gesloten. Van 2 tot 4 uur was er gelegenheid den burgemeester te complimenteeren, waarvan door velen werd gebruik gemaakt. De ingezetenen, daartoe uitgenoodigd door den waarnemenden burgemeester, hadden bijna alien de vlag uitgestoken. Des avonds bracht //Apollo" een serenade voor het hotel //De Korenbeurs", waar de bur gemeester tijdelijk zijn intrek heeft genomen. Koewaeht. Vrijdagnamiddag werd alhier eene vergadering gehouden van den gemeenteraad, waar- op alle leden tegenwoordig waren behalve de heeren C. de Blieck en P. Bruggeinan. Aan de orde was de aanvrsge van de geldleening voor het bouwen van de kazerne. De Raad had eerst eene leening willen aanvragen van f 9000, doch than8 is die gebracht op f 9800. Gedepu- teerde Staten van Zeeland vroegen daaromtrent eenige iulichtingen. Deze inlichtingen werden door den Raad verstrekt. Besloten werd in de kazerne een steen te plaatsen met de namen der raadsleden. Zondagnamiddag ontving onze gemeente be- zoek van het muziekgezelschap ffWilleu is kunnen" van Moerbeke. Een groot aautal eereleden en andere personen, zeker een 150 man hadden zich bij het gezelschap aangesloten. De inwoners van het Belgisch gedeelte toonden hun ingenomenheid door het uitsteken der vlaggen. Het gezelschap bracht eerst een ovatie aan den ZeerEerw. Heer pastoor, waarna eene muzikale wandeling door het dorp gemaakt en eenige her- bergen bezocht werden. Portsmouth, 20 Aug. (Times). Er is hier een telegram ontvangen waarin gezegd wordt dat de Czaar een krijgsraad heeft gehouderi, waarin definilief besloten is, dat geen verdere concessies gedaan kunnen worden. Over den stand der suikerbieten in Zeeland bestaat tot heden groote reden tot tevredenheid, terwijl ook, blijkens genomen proeven, het suiker- gehalte alleszins bevredigend mag heeten. Aan het rijksproefstation te Goes werden dezer dagen vijf monsters bieten, afkomstig van een rijksbieten- pioefveld in den Nieuwen Kranierspolder, onder 's Heer-Arendskerke, proefnemer de heer B. de Jager Az., op gehalte ouderzocht. Terwijl de bieten, ten getale van 29 stuks, een gemiddeld gewicht van 496 gram hadden, was het gehalte der verschillende monsters onderscheidenlijk 13.8, 15.8, 16.1, 14.9 en 16 procent. Het onderzoek van verschillende monsters aan de cooperatieve suikerfabriek te Sas van Gent, dat in den laatsten tijd eveneens plaats had, gaf mede een hoog procent van suikergehalte aan, zoodat, wanneer het weder in de volgende maand zoo gunstig blijft als tot heden, er alleszins kans bestaat op een uitstekenden bietenoogst. Aldus 8chnjft men aan de N. Rott. Crt. Vrijdagmiddag heeft de vereeniging Vlissingen Vooruit de tentoonstelling van huisvlijt aldaar geopend. De inzendingen zijn zeer talrijkenvan den meest uiteenloopenden aarduit bijna alle deelen der provincie zijn voorwerpen ingekomen. Te Westkapelle viel de lichtwachier A. Post van het wachthuisje aan den ijzeren vuurtoren en brak zijn linkerschouder. De 2e compagnie van het te Gouda in garnizoen liggend bat&ljon infanterie trok Zaterdag- ochtend uit tot het doen van gevechtsoefeningen in den omtrek, tusschen Waddiugsveen en Reeu- wijk. Tijdens deze oefeningen zou een afdeeliug van 8 militairen trachten den Reeuwijkschen plas over te steken, waarvoor men zich wilde bedienen van een schonw, een zeer rank vaartuig met platten bodem. De acht mannen namen er dan ook in plaats, docb direct bij het van wal stooten sloeg het vaartuigje om en alle acht geraakten te water. Dadelijk werd hulp geboden en konden zes per sonen jvorden gered, doch de beide anderen kon men niet spoedig genoeg vinden. Toen men ze na eenig zoeken ophaalde, waren de levensgeesten reeds geweken. Het waren de korporaal Hoos uit Rotterdam en de milicien Wortman uit Woerden. De korporaal Wol, die zich bij de redding zeer verdienstelijk maakte, door drie zijner kameraden uit het water te halen, was zdodanig overspaDnen, dat hij naar 't militair hospitaal moest worden vervoerd. Heden worden de beide verdronkenen op de algemeene begraafplaats te Gouda ter aarde be- steld. Men schrijft uit Haarlem aan de N. R. C. Op de grens van onze gemeente en Schoten, in een laan bij het Spaansch vaartje, huist thans een gezin van een vrouw en drie kinderen in een groote kist, alleen overdekt met eenige lappen. De ellende staat alien op het gelaat te lezen. Een os, aan het station Rotterdam D. P. aangevoerd voor een slager, ontrukte zich Vrijdag- avond aan zijn geleider en sloeg op hoi; het beest stak de rails over, liep langs bet perron en wist buiten het station te komen. Dit was het begin van een wilde jacht, die tusschen 7 en 8 uur een deel van de binnenstad in rep en roer brachtwant het dier, al wilder en woester ge- worden door de joelende meuigte, liet zich maar niet grijpen. Van het station ging het langs Kruisstraat, Kruiskade, Nieuwe-Kerkstraat, Cool- singel, Soptesieeg, Visschersdijk, West-Nieuwland, Steiger, Nauwe Marktsteeg, Gedempte Binnenrotte, Meent, Oppert, St. Jacobstraat naar de Lange Torenstraat. Inmiddels was de joelende, hijgende en gillende menigte tot eenige honderden aangegroeid en had ook de politie een werkzaam aandeel aan de jacht genomen. In de Torenstraat, bij het politiebureau, dacht men hem eindelijk door middel van touwen mee8ter te worden maar opnieuw hernam hij zijn vrijheid en weer ging hij verder, met de politie en de volksmenigte achter zich, de Torenstraat uit, het Groote Kerkplein over en weer de Ge dempte Binnenrotte op. Daar struikelde de o» en viel, en nu gelukte het, hem stevig te boeien en op een wagen te laden. Te Noordscharwoude is O., die bezich was groenten af te laden van een schuit, in de vaart gevallen en verdronken. Men meldt uit 's Hertogenbosch Donderdagmiddag is J. v. L., huisvrouw van W. v. d. H., woneude te Erp, op last van den burgemeester der gemeente Boekel in voorloopige hechtenis genomen en ter beschikking derjustitie te 's Hertogenbosch gesteld, waar zij in het huis van bewaring is opgesloten, beschuldigd van kerk- diefstal. Reeds geruimen tijd werd zij verdacht van in de R. K. Kerk te Boekel gelden te ont- vreemden en Woensdag jl. liep zij in de val. Daags tevoren had zij in genoemde kerk een kind ten doop gehouden. Ook dien dag werd" er geld vermist. Men had de geldstukken echter gemerkt en vond ze gedeelte]ijk in haar bezit. Een 59jarig werkman, in dienst van den aannemer van den aan te leggen spoorweg Edam VolendamKwadijk was Zaterdagochtend bezig met timmeren. Hij stond op een zandbak, viel in de Purmerringvaart, en werd doodgedrukt tusschen dit vaartuig en het remmingwerk eener brug. Op de gemeente-mestvaalt te Bergen op Zoom werd Vrijdag in een beerput gevonden het lijkjo van een pasgeboren kind. De justitie uit Breda is onmiddellijk daarheen gekomen om de zaak te instrueeren. Voor de Urkerhaven is de visscherraan T. R. overboord geslagen en verdronken. Door de gemeentepolitie te Elst is proces- verbaal opgemaakt tegen zekere vrouw W. aldaar, die op schandelijke wijze hare kinderen mishaudeld en verwaarloosd had. Zij stuurt ze den gauschen dag de straat op, zoodat de kinderen, van h./nger schreiende, bij de buren om brood vragen en ten slotte soms om twaalf uur 's nachts eerst worden binnengelaten om dan nog te worden mishaudeld, zoodanig dat door de buren bij de politie isgeklaagd. Al lang is men aan de postkantoren even- zeer als 't publiek Ae"en de belachelijke plagerij van 't met strafport helasten van buiteulandsche prentbriefkaarteu met //schrift" op adreszijde. Maarde voorschriften Ordangs echter kwam nu zulk een prentkaart aan 'i adres van een der hoogste postautoriteiteu aanen de ambtenaren lieten ook hun chef straf port betalen. Met 't gevolg, dat, naar men zegt, nu eerlang die plagerij wordt afgeschaft. (N. v. d. D.) Te Katwijk aan Zee heeft een brutale oplichtster haar slag weten te slaan. Zij, zich voordoende als een Duitsche dame, nam haar intrek in een der voornaamste hotels. Zij deed allerlei inkoopen in verschillende winkels, o. a. kocht zij een horloge en eenige kleedingstukkeD, zonder te betalen. Zelfs wist zij onder een voorwendsel van iemand een bedrag van f 300 te leenen. Ook van den hotelhouder leende zij eenig geld. Vervolgens is zij, zonder zelfs haar hotelrekening te voldoen, met stille trom verdwenen. Achteraf bleek, dat zij, tijdens haar verbJijf, een familiare houding aannam tegenover de kellners. De politie heeft de zaak in handen. Een veldwachter te Venloo heeft Dinsdag- nacht met een revolver op twee huzaren geschoten, die zich tegen hem verzetten. De huzaar B. kreeg een levensgevaarlijke schotwond in den ouik de huzaar A. werd in den linkerarm geschoten. Een andere huzaar aldaar, Meijer, van het 5® eskadron, is in den stal door een paard doodge- slagen. Door de telefoon uit Haarlem gewaarschuwd, deed Vrijdag-ochtend de chef van het station Halfweg den exprestrein RotterdamAmsterdam halt houden, daar het laatste rijtuig warm was geloopen. De waggon (een rijtuig le en 2e kl.) was reeds in brand en moest, nadat de reizigers waren uitgestapt uit den trein verwijderd worden. Het veroorzaakte een kwartier vertraging. Men meldt uit Ommen De gewodnte die onder den boerenstand in deze streken heerscht, dat jongelieden na afloop van de kermis of andere feestelijkheden, alvorens te scheiden, hunne minnekoozerijen op den hooi- zolder voortzetten, heeft gistereuavond hier weer tot een treurig ongeluk aanleiding gegeven. De 18jarige boerenkDecht G. W., uit de bnurt- schap Zeesse, bracht na afloop der kermis zijn meisje naar de buurtschap Stegeren. Na eenige oogenblikken op den zolder vertoefd te hebben, had hij het ongeluk door het luik naar beneden op den dorschvloer te storten, met het gevolg dat hij binnen een half uur dood was. Te Borger zijn dit jaar weer, evenals in 't vorig jaar, de jonge ooievaars in een ooievaarsuest door bijen aangevallen, ditmsal met het ongunstige gevolg, dat zij door bijenstekeu gedood werden. Aan den Rijksstraatweg bij de Lemmer heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. De veehouder A. H. te Langelille keerde met zijn vrouw, dochter, schoonzoon en een kindje van beide laatstgeuoemden per rijtuig van een bezoek te Haskerhorne huis- waarts. Op een twintig minuten afstands van de Lemmer ging het paard op hoi, en het rijtuig werd met kracht tegen een boom geslagen, waar- door de kap verbrijzeld werd. Door den hevigen schok werd H. uit het rijtuig geslingerd en bleef onmiddellijk doodzijn vrouw werd aan hoofd en schouder zwaar gekwetst, terwijl de drie an deren vrijwel met den schrik vrijkwamen. Op het eiland Urk is een met water ge- laden schip uit Kampen aangekomen, om te voorzien in de behoefte aan drink- en waschwater. Door de langdurige droogte zijn op het eiland bijna alle regenbakken en tonnen thans ledig. In het kantoor van den ontvanger der Dir. belastingen te Goriachem is Woensdagnacht, tusschen half 6 en half 7, ingebroken. Er wordt 1757 vermist. Het kantoor zou gister naar een ander perceel worden overgebracht. De ontvanger had zijn kantoor tijdelijk in een der lokalen van de Korenbeurs. Overdag bleef het geld op't kantoor 's avonds werd het meegenomen. De dader of daders moeten wel op de hoogte van den toestand geweest zijn, daar zij scheneu te weten dat de ontvanger tusschen 5 en half 7 niet aanwezig was. De beruchte Zaterdag van de Rotterdamsche kermis is weder sfgeloopen. Meer en meer wordt deze dag door weldenkende werklieden, die ge- woonlijk vrijaf hebben, besteed niet om kermis te houden, maar om met hun gezin uit te gaan. Zoo waren verscheiden boottochten georganiseerd, die des morgens onder muziek van het Oude Hoofd naar verschillende. plaatsen vertrokken. Ook den Haag en Scheveningen werden per spoor druk bezocht. Niettemin werd op het terrein aan de Veemarkt en in de hoofdstraten druk kermis gehouden, Verkleede troepen met allerhaude lawaai makende instrumenten trokken heeu en weder en hier en daar werd ook gehost. Het meer deftige publiek vierde kermis in den Doele. Te half 2 uur in den nacht moesten alle herbergeu en koffiehuizen outruimd worden. Een flinke regeubui dreef de menigte naar huis. Zoodat in den ochtenstond Rotterdam wederom rustig was, Zonder vecht- partijen liep evenwel de kermis van 1905 niet af, die over het algemeen niet interessant was, De persoon die den acteur Poolman in zijn kleedkamer beroofde van gouden horloge en dito ketting, is een collega, de acteur v. Z., die mede in het kermisstuk een rol vervulde en thans in het huis van arrest zit na te denken over zijn boeveustreek. Vrijdagochtend werden op de bankierskantoren van Jacob H. Schiff en van Guggenheim te New- York postpaketten met helsche machines ontvangen. Gelukkig kreeg men bij het open rnaken achterdocht en kon een ongeluk vernoed worden. Men denkt dat de aanslag in het een of andere verbaud staat met het bezoek van de Joodsche bankiers aan Witte. De geheele visschersvloot van Lissabon, 26 vaartuigen groot, bemand met 300 koppen, is waarschijolijk verongelukt. De schepen zijn door een storm overvalleu, een is er als wrak komen aandrijven, terwijl de lijken van 5 visschers zijn aaugespoeld. Verdere berichten ontbreken geheel. In een particulier schrijven heeft een Engelsch blad nog nieuwe bijzonderheden gevonden omtrent het schrikbewiud le Odessa na het onderdrukken van het oproer aldaar. Verteld wordt daarin o. a. hoe twee welgekleede knapen van 13 en 15 jaar naar de strafplaats werden gebracht. Bij een straatoproer waren uit een huis schoten gelost. De soldaten drongen er binnen en eischten de jongens op. Dejongens bekenden geschoten te hebben en werden wegge- voerd en na een korte ondervragiug ter dood ver- oordeeld. Doodsbleek werden beide knapen in hun sehool- pak naar de plaats der terechtstelling gebracht. Op het laatst van den weg moesten zij door de soldaten worden ondersteund, want zij waren als verlamd van angst en konden niet loopen. Onder de menigte hoorde men snikken ea dreigend gemompel toch kon het vonnis eindelijk voltrokken worden. Een vrouw van Heverlee was in haar stal de koeien aan het melken. Een der dieren bracht met een stoot of een trap de vrouw een wood toe die een ader deed barst.en, zoo dat de vrouw die alleen was en geen bijstaud kreeg, in den stal doodbloedde. Iemand te Notelaer, wilde een mes met de punt in de tafel stekeu. Het mes sloot zich, zoodat den ongelukkige de vier viugers bijua werden afgesneden. Aan den lijfarts van den 9jah van Perzie is te Luik een handkoffer ontstoleu metjuweelen ter waarde van 50,000 mark en eeu even groot bedrag aan waardepapieren. Tot»du9verre heeft de politie tevergeefs getracht de daders in handen te krijgen. Op het Vessmanmeer, in Zweden waren, Zondagavond zes personen, twee echtparen ieder met een dochtertje, aan 't spelevaren in een zeil- bootje. Het weer was goed, maar eensklaps, te halfacht, barstteer een storm los en in een oogwenk sloeg het zeilbootje vol water en verdween met al de opvarenden in de diepte. Het ongeluk werd door andere personen gezien en men snelde met eeu boot ter hulp, maar't was te laat, geen enkele der opvarenden kwam nog boven. Beide echtparen laten nog twee kleine kinderen achter. John Vaughan heeft nog meegevochten bij Waterloo.; Hij is 104 jaar oud en heeft een pensioen van een shilling daags. Daarmee kan hij niet toe, zegt hij, en dus loopt hij veters te venten. Dezer dagen is er, op 's kouiugs wenk, naar hem gezocht om hem zijn laatste levensdagen gemakkelijker te maken. Maar wie weet hoeveel jaren hij nog te leven heeftGemakkelijk heeft men hem niet gevonden, want hij trok van dorp tot dorp. Wat wonder dat Napoleon het tegeu zulke krasse kerels niet hield Bij Portsmouth, in Virginie, is een stuk van een pleiziertrein met 300 reizigers door een openstaande ophaalbrug in ds Elizabeth-rivier geploft. Twaalf menschen lieten er het leveu bij en zestig werden gewond. De meeste dooden zijn verdronken, daar de rivier 25 voet diep is op de plaats van het onheil. De drie laatste rijtuigen van den trein konden nog door de rem in bedwang en aan den oever gehouden worden. Dinsdagavond om half elf, waren twee per sonen van Hemixem met een bootje uit Oruybeke vertrokken om terug naar huis te roeien. Midden in de Schelde zagen zij een zeilboot voor hen uitvaren. Naar hun verklaring vroegen ze heel eenvoudig op sleeptouw te worden genomen. Waren zij nu brutaler Men weet het niet; in alle geval, uit de zeilboot werd een schot gelost uit een met hagel geladen geweer. De twee mannen w.erd^n hoven de knie getroffeD

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2