A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4728. Dinsdag 22 Augustus 1905. 45e Jaargang. 61M1IHT1BAAD. HET TESTAMENT. FETIILLETON. ABONNBMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De oorlog iusschen Rusland en Japan. Rusland. TER NEUZEN, 21 Augustus 1905. (Slot volgt)K TER SEII/iESSCHE COERAST. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pryj slechts tweemaal berekend. Orootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Olt blad veraehijnt VI tit tin 1 »K~» Woenadag- en Vrijdagavond, BltgeiondeTd op feeatdagen, by de fflrma P. J. VAX PB HiBK te Ter Hemen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag den 34 Augustus 1905, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 21 Augustus 1905. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. 't Moge waar zijn, dat de Russische gevolmachtigde ter vredesconferentie, Witte, de algeheele verantwoor- delijkheid op zich heeft genomen voor alles, wat deze en de vorige week te Portsmouth de revue is gepasseerd het heeft er toch ten slotte alien schiin van dat de regeering te Peterhof bij het eind van het liedje krachtig mee zal stemmen in het koor. En dat dit de harmonie van het slot wel eens zou kunnen schaden beseft ieder, die de gebeurtenissen der laatste jaren in het Czarenrijk met aandacht gevolgd heeft. Vrijdag werd weder van 's morgens 10 uur afgecon- fereerd en naar Reuter bericht hadden de bespre- kingen over artikel 11, dat aan de orde was, om 3 uur in den middag nog geen bevredigend resultaat opge- leverd. 't Artikel ging toen den weg van alle andere aangevochten artikelen, d. i. het werd ter zijde gelegd. Toen was de beurt aan artikel 12, dat betrekking heeft op het verleenen van vischrechten aan Japan langs de ■Siberische kust tot aan de Beringzee. En zoowaar, dit artikel ging er in korten tijd met vlag en wimpel door Maar 'twas inmiddels blijkbaar te laat geworden om nog andere punten in bespreking te nemen. Met weder- zijdsch goedvinden werd nu de conferentie verdaagd tot Dinsdag, 22 Augustus. Waartoe die lange pauze? We zeiden het bovenal de tusschenliggende dageu zullen vermoedelijk worden benut om de regeeringen te Tokio en te St. Petersburg op de hoogte te brengen van alles, wat er in de voor- afgaande zittingen behandeld is en bovenal om instruc- ties te vragen omtrent de houding, bij de behandeling van de zwaarst wegende punten, die dan Dinsdag aan de orde zullen komen, aan te nemen. Voorts zullen in deze driedaagseke pauze de proto- collen in gereedheid worden gebracht, die voor het op- maken der verdragen noodig mochten zijn. Moge vooral deze moeite niet te vergeefs zijn geweest! Wat de toekomst niet zonder bezorgdheid tegemoet doet zien, is het bericht uit de Russische hoofdstad aan de Echo de Paris, dat graaf Lamsdorff aan den Keizer zijn ontslag zou hebben gevraagd. Graaf Lamsdorff is, zoo men wefet, een ijverig voorstander van den vrede en de man, aan wien de benoeming van Witte als onderhandelaar te danken is. Wijst dat niet op een drijven van de machtige grootvorstenpartij, die den oorlog, het koste wat het wil, door wil zetten In ieder geval zullen wij den beslissenden dag, d. i. Dinsdag, dienen af te wachten. Portsmouth (V. S.), 19 Aug. Dinsdag zullen de pro- tokollen geteekend worden. Tot dan heeft men de vergadering verdaagd, om beide partijen gelegenheid te gever. hunne regeeringen te raadplegen. De eindbe- alissing berust te Petersburg en te Tokio. De kansen op vrede bernsten op de vooruitzichten Daar zijn ruggegraat gebroken was, kon hij het lichaam niet bewegen de gapende wonde aan het achterhoofd belelte hem de geringste bewe- ging van het hoofd. Hij lag rechtuit, onbeweegelijk, met de oogen wijd open voor zich slarende. Zijne ademhaling ging moeilijk en nu en dan vloeiden er eenige druppels bloed (afkomstig van zijn gekwetste longen) uit zijn half geopenden mond. Soma bewogen zijn lippen zich, alsaf hij sprak tot onzichtbare machten, die bij niet meer kon afweren. Uan hief hij ook de handen op en greep in de ijle lucht, alsof hij iets wilde vast- houden. Eu daarbij kreunde hij voortdurend van pijn. De kamer, waarin hij lag, was helder verlicht. De verpleegster stapte onhoorbaar heen en weer. Als zij aan Balder's bed kwam en over hem heen boog, werd zijn lichaam door schokken heen en weer geschud. Hare oogen waren de laatste, die hem zagen lijden. En als hij die oogen niet meer zag, ze niet meer zien kon, wat dan Wat volgde er dan Met het verstrijken der minuten, met het naderen vsn zijn einde werd zijn gehoor en zijn geheugen bijzonder opgescherpt. Zijn geest was werkzamer dan ooit. Zijn leveo lag voor hem als een afgesloten geheel. Hij moest daar wel op staren, in dat boek lezen en bekentien, dat daarin niets wag ver- eten, niets verontschuldigd, aiels vcrvalacht. dat men tot eer. vergelijk komt. Tenzij Japan toegeeft op een of twee boofdpunten, zal de conferentie vrucLte- loos zijn. Witte is nog niet bereid op een van beide punten te wijken, maar voor Dinsdag zal hij misschien machtiging van den Keizer ontvangen voor de overgaaf van Sachalin indien Japan dan nog volhardt, zal de conferentie, naar men openlijk erkent, op niets nitloo- pen. Roosevelt oefent drang op Petersburg en Tokio om een vergelijk tot stand te brengen. Londen, 19 Aug. De Daily Mail verneemt uit Ports mouth van gisterenDe Japanner Sato heeft, geheel voor zich zelf sprekende, verklaard Het is, hoewel ik niet bevoegd ben een oordeel uit te spreken, mijn persoonlijke meening dat de vrede zal komen." Portsmouth (V. S), 19 Aug. Men meldt dat Roose velt baron Rosen verzocht heeft, onverwijld te Oyster Bay te komen, aangezien hij hem den inhoud van een uiterst vertrouwelijk telegram heeft mee te deelen. Portsmouth (V. S.), 29 Aug. Roosevelt tracht gedaan te krijgen dat de Russische en de Japansche missies elk een afgevaardigde naar Oysterbay zenden, om hem te raadplegen over een vergelijk. Dit is de eenige hoop dat Dinsdag een breuk te vermijden zal wezen. Londen, 19 Aug. De Times verneemt uit New-York De pansche afgezanten hebben gisterenavond naar Tokio geseind, aanradende tegemoetkomingen te doen welke de Russen zullen bevredigen. De door Komoera voor- gestelde tegemoetkomingen zijn zoodanig dat zij het vrezen van de Japar.sche eischen niet aantasten en daarom het Japansche volk niet tegen de borst zullen stuiten. St. Petersburg, 19 Aug. Het manifest en de wet op de Rijksdoema zijn van ochtend in de Regeeringsbode verschenen. Van middag is een buitengewone Senaats- zitting gehouden, waarin het manifest is voorgelezen. St. Petersburg, 19 Aug. De thans openbaar gemaakte wet op de invoering van een Rijksdoema bevat in 63 artikelen in koofdzaak het volgendeAan de machts- bevoegdheid van de doema worden onderworpen alle kwesties betreffende de indiening, wijziging, uitbreiding van wetten, tijdelijke opheffing en geheele intrekking van bestaande wetten. Voorts beslist de doema over de instelling, inkrimping en opheffing van overheden de begrootingen der ministeries van het keizerrijk, de staatsdomeinen en over alle vragen betreffende de staatsinkomsten. De doema bestaat uit 412 volgens bizonder kiesreglement voor vijf jaren gekozen leden, die onbeperkte vrijheid van meening en spreken hebben. De ministers en afdeelingschefs kunnen geen lid zijn. De door de doema behandelde ontwerpen gaan naar den Rijksraad, dan ter beslissing naar den Keizer. In het manifest verwijst de Keizer naar zijn manifest van 26 Februari 1903, dat vervolmaking der staatsorde ten doel had en gaat dan voort: <rDe tijd is nu ge- komen om afgevaardigden van het heele Russische rijk bijeen te roepen, die metterdaad zullen deelnemen aan de bestendige uitwerking van wetsontwerpen. Te dien einde wordt der hoogere overheid een lichaam ter zijde gesteld met de taak de wetsontwerpen voorloopig uit te werken en te overwegen en de staatsbegrooting na te gaan. Op dezen grond hebben wij goed gevonden onder handliaving van de grondbeginselen betreffende het autocratische gezag een Rijksdoema in te stellen. Deze uitbreiding der wet strekt zich nit over het geheele rijk uitgcnomen eenige streken waar buitengewone ▼erhoudingen in 'tgeding komen." St. Petersburg, 19 Aug. Uit de bepalingen omtrent Zijn geheimste en slechtste gedachten vond hij daarin opgeteekend, en zonder erbarmen werd onophoudelijk het eene blad na het andere om- geslagen niets werd hem bespaard. Balder voelde, dat het koude zweet op zijn hoofd parelde. Als er toch eens een vergelding bestond Die laatste gedachte drukte als een zware last zijne ziel. Het tooneel voor de rechtbank kwam hem ook weer duidelijk voor den geest, en daar- mede stond tevens Wilfred Jordan voor hem, om hem aan te klagen. Zijn kermen werd luider, Hij dacht aan de brave, bleeke vrouw thuis, die hem op haar schoot gewiegd en hem van de afschuwelijkheid der zonde gesproken had, en hoe men met een berouwvol hart boete kan doen om de schuld te delgen. En steeds krachtiger sprak in hem den wensch om zichzelven te redden, om goed te maken wat nog goed gemaakl kon worden. En toen hij daartoe het beslnit had genomen, gevoelde hij een onge- wone, weldoende kalmte, een verzoeuiug met zijn ge- weten, een verlossing gelijk. Daaronder werdru zijne lichaamspijnen verminderd, verzacht, want hij vergat ze door zijn gespannen hopen en wachten. Zoo was het telegram aan Jordan afgezonden. Toen de dag aanbrak, liet Balder zijn horloge onder het bereik van zijn oogen liggen, zoodat hij den loop der wijzers kon volgen. Zonder op- houden bleef zijn oog daarop gevestigd. Als Jordan eens niet kwam Of als hij te laat kwam Er kwam een telegram //Ik kom." De stervende wachtte met ongeduld. De verpleegster gaf hem een poeder in, om zijne Jevenskracht nog wat op te wekken. de verkiezingen voor de Rijksdoema valt het volgende op te merken Het geheele aantal leden der doema bedraagt 412, waarvau 28 door de steden werden ge kozen. De verkiezing heeft plants door kiezersver- gaderingen. Deze bestaan uit 160 leden in Petersburg en Moskou eldere uit 80. Niet verkiesbaar zijn vrouwen mannen beneden 25 jaarleerlingen van militaire scholen soldaten nomaden vreemde onderdanen failiieten en wegens desertie veroordeelden. De ver kiezingen hebben plaats onder toezicht van den Minister van binnenlandsche zaken bij geheime stemming door balletjes. Een kandidaat kan slechts op 6en plaats tegelijk worden gesteld hij moet Russisch kennen. Ambtenaren, die gekozen worden, rnoeten hun-be trekking neerleggen. St. Petersburg, 19 Aug. Een keizerlijke oekas gelast de bijeenroeping van een conferentie onder voorzitter- schap van graaf Solski ter regeling van de verkiezingen voor de Rijksdoema in Polen, den Oeral, bet Toergai- gebied, Siberie, Turkestan, den Kaukasus en het steppen- en nomaden-gebied. Voorts tot het vaststellen van be palingen voor het nagaan van de begrootingen der ver- schiliende ministeries en der geheele staatsbegrooting en voor de bewilliging van credieten waarin het ontwerp op de Rijksdoema niet voorziet. De met de invoering van een Rijksdoemasamenhangende vraagstukken moeten in den kortsten tijd worden opgelost. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukken voorloopige vaststelling gemeenterekening dienst 1904 aanbieding ge- meentebegrooting voor het dienstjaar 1906 onderzoek geloofsbrieven enz. nieuw gekozen raadsleden adres spoorwegmaatschappy Meche- lenTer Neuzen wijziging ligger der wegen en voetpaden idem J. L. Jurrij om grond in erfpachtbenoeming lid Burgerlijk Armbestuur vaststelling le suppletoir kohier van den hoofdelijken omslagidem kohier sehoolgeld 3e kwartaal 1905 verzoekschriften om ont- heffing hoofdelijken omslag en sehoolgeld. Bij de heden alhier door Burg, en Weth. gehouden aanbesteding van school behoeften ten dienate der openbare scholen werd ingeschreven door: Firma P. J. van de Sande voor f 190 en M. de Jonge voor f 168. Moest het concert dat den 28 Juligegeven zon worden door het muziekgezelschap #Ons ge- noegen", van Vlissingen in de Buiten-Societeit alhier, worden uitgesteld door het ongunstige weder, gis teren kon dit om dezelfde redenen weer niet door- gaan. Om de opgekomenen niet te leur te stellen werden pogingen in het werk gesteld, om het //Daar is hij", zei Balder met bevende lippen. *Nog niet", antwoordde de verpleegster, nadat zij een oogenblik aandachtig geluisterd had, of er voetstappen naderdea. //Hij is beneden Hij komt de trap op. Doe de deur open, gauw dan toch Op datzelfde oogenblik hoorde ook de verpleeg ster haastige voetstappen in de gang. Zacht opende zij de dear. *Hier." Wirtman wenkte haar de kamer uit te gaan, en trad vervolgens achter Jordan binnen. De jonkman had hoegenaamd geen vermoeden van den toestand, waarin hij zijn vijand zou aan- treffen, en evenmin van de oorzaak, waardoor deze in dien toestand was gekomen. Diep ontroerd, geheel sprakeloos rustte nu zijn oog op den man, die daar zoo ellendig nederlag en dien hij kort te voren nog gezond en in voile levenskracht had gezien. Wilfred Jordan", fluisterde Balder, zonder acht te slaan op de tegenwoordigheid van den advocaat, ^Wilfred Jordan." Jorpan trad aan zijn bed. #Ge hebt mij geroepen, bier ben ik." En zonder haat of afkeer boog de jonkman zich over hem neer. »Ik beklaag u oprecht." De stervende maakte met de hand een afwerend gebaar. *Het berouw ik wil niet meeneraen rustig sterven als gij me vergiffenis schenkt leven gedaan mijn eer mijn gewin iksterf.." #Spreek vrijuit," zeide Jordan, en hij ging op den rand van het bed zitten. Balder hield strak de oogen gevestigd op het schoone gelaat van den jonkman. Zijne stem klonk vaster, daar hij geen pijn meer voelde. fanfarekorps //De Vereenigde Werkliedeu" te laten optreden die naar wensch slaagde. De uitvoering der gegeven nummers viel zeer in den smaak van de leden en werden telkens ge- applaudisseerd. Dat het gezelschap den dank der leden heeft verdiend vo«r zijn bereidwillig optreden behoeft zeker geen betoog. Zaterdag deed zich onder deze gemeente een droevig ongeval voor. De koopman J. W., wonende te Driewegen, reed om paardenvoeder en het ruim 4jarig zoontje kreeg vergunning met vader mee te rijden. In het terugkeeren met het geladen voertuig is het kind van de kar gevallen, met het gevolg dat het een wiel over het lichaam kreeg. Dit laatste schijnt evenwel geen ernstig letsel te hebben veroorzaakt, doch het kind moet, naar verluidt, op het hoofd zijn gevallen, wakr- door hersenschudding ontstond, tengevolge waar- van het knaapje des nachts is overleden. Bij het te Kampen gehouden officiers- examen is o. m. geslaagd voor de administrate hier te lande, den heer H. J. Koole van Ter Neuzen. J.l. Zaterdag gaf het muziekgezelschap //Elk naar z|jn krachten" van Hoek een concert op het gehucht Boerengat, onder algemeene belangstelling der bewoners. Vooral de jongelingschap stelde dit bezoek van het muziekgezelschap op hoogen pry's. Zij gaf daarvan blijk door het aanschaffen eener fraaie herinneringsmedaille, die namens haar aan het muziekgezelschap met een gepaste toespraak werd overhandigd door A. Dieleman. Door den Voorzitter, den heer Van Doeselaar, werd namens de vereeniging aan de schenkers dank Men schrijft ons Enkele Belgische snikerfabrikanten hebben aan de landbonwers, waarvan zij beetwortelen gecon- tracteerd hebben, laten weten, dat zij voor de bieten geleverd op 15 September a.s. aan de fa- briek zullen betalen fr. 80 per 1000 kilo, aan het spoor f 14,25. Voor iederen dag later betalen zij 10 cent minder, tot dat de prijs ge- daald is tot het bedrag, waarvoor gecontracteerd is. J.l. Vrijdag had te Sluis de installatie van den nieuw benoemden burgemeester, den heer C. P. I. Dommisse, plaats. Met de tram van half een aangekomen, werd de nieuwe titularis aan den ingang der gemeente per rijtuig afgehaald door de beide wethouders en den secretaris en het muziekgezelschap z/Gij waart de erfgenaam van Sylvester Wittig. De brief, dien gij het laatst hebt ontvangen, had ik opengebroken «Dus toch riep Jordan nit. »En den tweeden brief, die mij naar mijn stervenden oom riep? Hebt ge dien teruggehouden z/Neen 1 Louise Hirzel verscheurde dien brief. Zij had het plan verzonnen. Wilfred Jor dan Hij greep naar de hand van den jonkman. Deze voorkwam hem echteren nam deverstijvende hand van den boetvaardige in de zijne. »Uw oom stierf 's morgens. Ik ontbood den notaris. Hij was oud en bemerkte niets. Het lijk van uw oom lag in de kamer van Louise Hirzel. De man die in het bed van uw oom lag en de bepalingen van het testament vaststelde, was ik. De pruik de kleur in de schemering Louise Hirzel kreeg, wat zij begeerdeik nam al het overige, Ik benoemde mij zelven tot universeel erfgenaam //Watriep Jordan verontwaardigd, terwijl hij zijn hand wilde terugtrekken. //Hebt ge zulk boosaardig spel durven spelen met het lijk van mijn oom En dat zonder gewetenswroegiug z/Ik toen ik u zag," fluisterde Balder benouwd, //ik wilde u geven gij wildet niet z/Hoe kon ikdat?" zei Jordan misnoegd. //En juffrouw Wellner z/Juffrouw Wellner was dezelfde persoon als Lonise Hirzel. Zij was in Hamburg en bedroeg daarom nam zij Ik haatte haar," sprak Balder gejaagd, terwijl met telkens kortere tasschenpoozen de druppels bloed hem ait den mond vloeiden. //Toen zij geld eischte, schreef ik dien brief dien bekend geworden brief, Wilfred Jordan geea onderteekening geen datum

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1