BIJVOEGSEL Tsr Neuzenschs Courant Zaterdag 19 Augustus 1905. No. 4727. Landbouwberichten/ Binnenland. Gemeogde berichten. had zich den bewuaten avond als een wild beest gedragen. Procureur-generaal Mr. Bijleveld achtte het arrest, waarbij de straf, aan bekl. opgelegd, van drie maanden tot zes maanden was verboogd, juist gewezen en vorderdebekrachtigingdier veroordeeling. Uitspraak 28 Augustus. Gelijk een maansverduistering. Een 29jarige jonkman, indertijd werkzaam aan een Zondagschool te Amsterdam, stond daar gister voor de rechtbank terecht wegens verduistering. Een weduwe droeg hem op, f 100 op te nemen op een Oostenrijksch effect. Hij nam echter eerst 500 en later nog vier malen 100 gulden op en verkocht ten-slotte het effect. Hij erkende de feiten, maar zei, dat hij het geld gebezigd had voor een doel, dat hij geheim moest houden, omdat het niet alleen zijn geheim was. Maar er was z. i. geen sprake van strafbare verduistering. ,/Het is er mede, edelachtbare heeren", zei hij, pals met een maansverduistering. De maan is weg, maar men weet zeker dat ze straks terug zal komen." Zoo zou 't ook met het effect zijn gegaanhet geld zou zeker terecht komen, als hem maar trjd gelaten werd want een dief was hij niethij wilde niemand te kort doen. Het schijnt dat hij met het geld gespeculeerd heeft en nu hoopt, te zulleu winnen om daarna alles terug te betalen. De president deed hem opmerken, dat hij toch niet zoo onschuldig is als hij zich voordeed, want dat hij toch in geen geval het stuk had rnogen verkoopen. En het O. M. eischte 18 maanden gevangenis. Zondagnamiddag stond een familie te Zutphen gereed om uit te gaan, toen de dieustbode, die achter het huis aan de Berkel met iets bezig was te water geraakte en in de diepte verdween. Een der dochters des huizes, een dame uit Kam- pen, bedacht zich geen oogenblik, en sprong, of- schoon ze in chic wandeltoilet was, de meid na, dook omlaag, kreeg haar te pakken, kwam met de verongelukte boven water, en bracht haar op het droge. De dienstbode was reeds bewusteloos, maar spoedig mocht het gelukken, de levensgeesten weder op te wekken. De moedige dame had wel haar wandeltoilet bedorven maar daartegenover de zelfvoldoening een menschenleven gered te hebben. De zaak Toering. Onderstaaud adres is verzondeu aan den Minister van Oorlog i/ Excellence Mijn zoon, dienende te Utrecht 9e reg. inf. 4e bat. le comp. was met wettig verlof thuis bij zijn ouders. Reeds den avond van aankomst (24 Juni jl.) was hij onwel. Den volgenden morgen ontbood ik onzen huisdokter Van Zadelhoff, alhier. Deze constateerde, dat zijn ziek-zijn van dien aard was, dat hij het bed moest houden, schreef medicamenten voor en gaf ons een attest, ivaaruit duidelijk bleek, dat mijn zoon ziek was en het bed moest houden. Dat attest is door mijn schoonzoon W. D. Hoimann afgegeven aan de wacht der kazerne alhier. Er is Maandagmorgen een jeugdig officier van gezondheid gezonden, die mijn zoon moest ouder- zoeken. Op de bede van mijn vrouw, om mijn zoon thuis te laten, daar de behandelende geneesheer had gelast hem in 't bed te houden, zeide de mil. dokter zijn beste voorspraak te zullen doen. Doch ongeveer e6n uur daarna verschenen hospitaalsoldaten, die mijn zieken zoon gelastten op te staan, zich in uniform te kleeden en mee te gaan. Het vervoer geschiedde per brancard, doch zonder dokters opzicht. Ik was niet thuisonze huisdokter van Zadel hoff is niet eens in kennis gesteld er van en mijn vrouws smeekbeden baatten niets. De doktoren constateerden hooge koortsen en longontsteking, en onze huisdokter twijfelde zelfs of het geen typhusgeval kon worden. Steeds slechter wordende is mijn zoon Idske na zeven dagen in het militair hospitaai te Utrecht gestorven. Mag een militair met verlof (korter of langer doet er niet toe) ziek, doodziek, uit zijn warm bed gehaald worden om een half uur langen tocht per brancard te maken, tegen de orders van den behandelenden geneesheer P Ik verzoek ernstig en met aandrang aan Uwe Excellence om hier den schuldige te straffen en om maatregelen te willen nemen, dat dergelijke ruwe daden niet herhaald kunnen worden bij anderen. Een attest van den behandelenden (toch beeedig- den arts is steeds voldoende waar het opkomst van verlofgangers betreft, en hier had onze arts nog wel uitdrukkelijk in zijn attest vermeld, dat mijn zoon Idske niet vervoerd kon worden. Met verschuldigde achting, (w. g.) H. TOERING. De redactie van 't N. v. D. heeft deze zaak onderzocht en vernam het volgende Dr. H. Zeehuizen, arts, dirig. officier v. gez. 3e kl., en, naar men zegt, destijds tijdelijk chef van het militair hospitaai te Utrecht, heeft aan Dr. Van Zadelhoff verklaard, geen attest te hebben gezien, en daarom heeft deze laatste zich persoon- lijk niet officieel willen beklagen. Met Dr. Van Zadelhoff is omtrent het vervoereu van Idske Toering niet vooraf in overleg getreden toen hij den patient kwam bezoeken vond hij het bed ledig. De zieke Toering heeft aan het bevel om op te staan en zich in uniform te kleeden, zoo ziek als hij was, zwijgend voldaan. Het blad stelt naar aanleiding hiervan de vol gende vragen Waar is het attest van Dr. Van Zadelhoff gebleven Waarom heeft de officier v. gez., die Toering bezocht, het vervoer niet beslist ontraden Wie heeft het vervoer gelast Op welken grond heeft Dr. Zeehuizen, of de andere autoriteit die het bevel voerde, het vervoer gelast Waarom is er niet tevoren met Dr. Van Zadel hoff overleg gepleegd Een paar dagen geleden trok het te Dordrecht de aandacht der politie dat de 20jarige L. 8., wonende aan de Loverstraat aldaar, een sujet, dat ter zake van diefstal uit den militairen dienst is weggejaagd en sedert zijn terugkeer daar ter stede getracht heeft in zijn onderhoud te voorzien door samenleving met vrouwen van verdachte zeden, wat hem in het begin dezer maand reeds een paar malen met de politie in aanraking bracht, groote verteringen maakte, ofschoon hij geen cent ver- diende. Nieuwsgierig hoe hij aan dat geld kwam en vermoedende dat dit wellicht afkomstig kon zijn van den diefstal, die in den voormiddag van 11 dezer bij den melkverkooper G. B. aan den Smitsweg onder Dordrecht werd gepleegd, hield de politie hem in den nacht van Maaudag op Dinsdag aan en bracht hem naar het hoofdbureau. Uit het inmiddels voortgezst ouderzoek bleek, dat het vermoeden in zooverre oDjuist was, dat S. niet schuldig is aan genoemden diefstal, maar zich uit de woning van zekere vrouw M. S. aan de Rie- dijkstraat eenig geld en gouden voorwerpen had toe- geeigend, welke laatste hij reeds had verkocht. V an de opbrengst had hij zich o. a. een nieuw pak kleeren aangeschaft en een deel verbrast, zoo- dat nog slechts enkele guldens in zijn bezit werden gevonden. Deze werden in beslag genomen, evenals het nieuwe pak kleeren, dat hij moest uittrekken en verwisselen voor zijn gewone plunje. Na ver- hoord te zijn is de verdachte onder behoorlijk geleide per as naar het Huis van bewaring over- gebracht, ter beschikking van de justitie. Kermispret Zondagavond is te Gastel, nabij Rozendaal een hevige vechtpartij outstaan tusschen een troep vechtersbazen uit Oudenbosch en de politie. Op de Gastelsche kermis komen elk jaar vecht- en anijpartijen voor, waarvan de oorzaak gezocht moet worden in veeten tusschen de bewoners der omliggende plaatsenzoo ook dit jaar en bij de uitbarsting daarvan moesten de gemeentepolitie en de marechaussees handelend optreden. Den veldwachter B. werden met een mes ver- schillende ernstige kwetsuren toegebracht vooral aan het hoofd. Ook een der marechaussees heeft men een messnede gegeven, terwijl hem nog de kleederen van het lichaam werden gerukt. Een der vechtersbazen eveuwel heeft ook een geduchte sabelhouw over het hoofd gekregen. A1 de verzetplegers zijn gelukkig bij de politie bekend. Zaterdagnamiddag zag een vrouw te Aalter een automobiel aankomen, en vreesde dat haar kind, dat in een naburige sloot speelde, er zou kunnen onderloopen. Ze liep over den weg, doch haar rok werd gevat door een der wielen en de vrouw werd met zulk een geweld tegen een boom geslingerd dat een harer beenen op drie plaatsen gebroken werd. De vrouw, die in een belang- wekkenden toestand verkeert, werd dadelijk opge- nomen en in een naburige woning gedragen. De splinters van het gebroken been staken dwars door het vleesch. Het been is Zondag afgezet. Men vreest een noodlottigen afloop. Een onderofficier van het Hollandsche leger, die in een huis der Annessenstraat te Antwerpen was afgestapt, is sinds eenige dagen spoorloos verdwenen. De onderofficier heeft in dit huis zijn sabel achtergelaten. Een 21jarig meisje te Kempten in Beieren heeft het meesterschap in het schrijnwerkersvak verworven. Zij was van haar 15e jaar af in het vak werkzaam en legde nu examen af, om bevoegd te zijn tot voortzetten van haars vaders zaak. Een Russisch blad schrijft over den hon- gersnood, die, nu in verschillende districten de oogst mislukt i3, het land zal komen teisteren. Armoede is geen schande", zegt een spreek- woord. De armoede van een mensch, ja. Maar wanneer een geheei volk in jammerlijke armoede voortvegeteerd, en dan nog wel een volk dat den halven aardbol in bezit heeft genomen, wanneer een Eurnpeesch millioenenvolk, dat alle lasten der beschaving draagt, in primitieve armoede leeft, zich niet verzadigen kan, met zijne voeten in lappen zit, en 's avonds dikwijls in het donker huist omdat het zijn holen niet verlichten kan, dan is armoede een schande, en de honger een vreeselijke, ten hemel schreiende misdaad. Het is nu reeds niet meer twijfelachtig dat in een gansche reeks van gouvernementen in het Midden- Wolga-gebied en in het centrum van het land de oogst mislukken zal. Misoogst beduid in Rusland honger. De invloeden van den damp- kring zijn ougunstig geweest, en millioenen rnen- schen sterven hulpeloos van honger en ziekten, als de dieren van het veld. Zoo is onze bescha ving, zoo zijn onze levensvoorwaarden." Bij de beeediging der nieuwe Ministers was Z. K. H. de Prins der Nederlanden tegenwoordig. Een nieuw departement. Misschien zullen sommigen zich verwonderen, dat onder de benoemde ministers Mr. J. D. Veegens, die algemeen als hoofd van een nieuw departement genoemd werd, niet voorkomt. Dit is evenwel natuurlijk. Volgens art. 77 der Grondwet stelt de Koning ministerieele departementen in. Aan de benceming van den heer Veegens moet een Koninklijk besluit voorafgaan, waarbij het nieuwe departement in het leven wordt geroepen. Als voorbeeld van den loop van zaken bij insteiling van een nieuw ministerieel departement bij het optreden van een Kabinet kan gewezen worden op hetgeen in 1877 is geschied, toen het departement van Binneulandsche Zaken gesplitst, en een afzonderlijk departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid ingesteld werd. Bij Kon. besluit van 2 Nov. 1877 werd Mr. Kappeyue van de Coppello tot Minister van Binneulandsche Zaken benoemd. Bij besluit van 6 November werd het nieuwe departement van Waterstaat ingesteld. De heer Tak van Poortvliet werd 8 November tot Miuister van Waterstaat benoemd. Bij de wet van 19 Dec. 1877 werden voor- zieniugen getroffen omtrent het departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid. (N. R. C.) RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 18 Augustus, de volgende vonnissen uitgesproken: A. d. Y., oud 30 jaar, landbouwerskhecht te Boschkapelle, is wegens mishandeling veroor- deeld tot 14 dagen gevangenisstraf. E. S., oud 21 jaar, landbouwersknecht te St. Jansteen, is wegens mishandeling veroord. tot 10 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. A. R., oud 20 jaar, bootman te Ter Neuzen, is wegens opruiing veroord. tot 6 maanden gevang. J. D., oud 21 j., varensgezel te Ter Neuzen, is wegens vernieiing veroord. tot 5 boete, subs. 5 dagen hecht. A. H., oud 31 jaar, machinist te Ter Neuzen, is wegens huisvredebreuk veroord. tot 14 dagen gevang. Woensdagmiddag werd voor het gerechtshof in den Haag behandeld de zaak van J. M. v. D., werkman te Ter Neuzen, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 2 maanden gevangenis straf, wegens het toebrengen van een slag met een bootshaak aan de bootwerker Z. Aanleiding tot het gepleegde feit is de tusschen de bootmannen te Ter Neuzen in den laatsteu tjjd bestaande gespannen verhouding, uit onder- linge concurrentie voortspruitende. Toen in den nacht van 22 op 23 April jl. een Noorsch stoom- schip te Ter Neuzen aankwam, gingen terstond twee sloepen met bootmannen naar dit schip om hun diensten aan te bieden. De ploeg waartoe bekl. behoorde kwam echter te laat. Uit boosheid hierover zou bekl. aan den mishandelde, die tot de andere ploeg behoorde en dien bekl. ,/overlooper" noemde, den slag hebben toegebracht. Bekl., die zeer ongunstig bekend stond, was veroordeeld, ondanks zijn ook thans weder gevoerde verdediging, dat hij de aangevallen persoon was en hij zich met den haak had verdedigd. Dat hij vroeger bij den commissaris van politie een verklaring omtrent het gebeurde had afgelegd, die met deze voorstelling van zaken weinig klopte, wist bekl. zich niet te herinneren. Na verhoor van 5 getuigen, onder wie de mis handelde, requireerde proc.-gen. Mr. Bijleveld bevestiging van het vonnis. Uitspraak 28 Augustus. Voor de vacantiekamer van het gerechtshof te 's Graveuhage werd Woensdag behandeld de zaak van een 25jarig metselaar en stoker te Zaamslag, vervolgd wegens het op 1 Juli 1902 te zamen en in vereeniging met een medebekl. te Zaamslag moedwillig mishandelen van een marechaussee, C. v. D., in de rechtmatige uitoefening zijner bediening en te dier zake destijds bij verstek ver oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Van deze veroordeeling was bekl. thans in verzet ge- komen. Hij had sedert zijn veroordeeling op zee gevaren en was nu bij aankomst gearresteerd. De reden waarom bekl. in verzet was gekomen, was, dat hij de straf te zwaar achtte. Luid suikkende betuigde bekl. diep berouw te hebben over het feit, vodr 8 jaren door hem gepleegd. Intusschen wees de raadsheer-rapporteur, Mr. Bowin, bekl. erop, dat zijn vroeger gedrag verre van gunstig was. Hij was reeds veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf wegens mishandeling en B E S - O O F T. II. Meer en meer gebruikt men besooft als onderplanting bij boomgaarden, waar men den ondergrond niet voor weiland bestemd. Voor onderplanting komt in de eerste plaats de zwarte bes in aanmerking, daar jaarlijks zeer groote hoeveel- heden dezer vruchten naar het buitenland, vooral naar Engeland, worden verzonden om daar, geiijk bekend is tot jam's en stroop verwerkt te worden. Ook in ons land worden veel zwarte bessen gebruikt behalve voor het bereiden del twee genoemde artikelen ook om op brandewijn getrokken het bekende //rood" te ieveren. De zwarte bes houdt van een tamelijk vochtigen grond. Aangezien de struiken vrij groot en zwaar kunnen worden mogen ze in de boomgaarden niet dichter geplant worden dan 1 Meter 75 tot 2 Meter uiteen. Hoewel de roode en witte bessen bijna uitsluitend voor den binnenlandachen hajidel worden gekweekt en de aanplanting ervan dus niet op zulk een groote schaal geschiedt, als van zwarte bessen en kruisbessen, ver- dienen ze evengoed onze aandacht. Voor de bereiding van bessenwijn en bessensap worden ze veel gebruikt en ook als tafelfruit zijn ze zeer gewild. Willen ze op kleigrond uitstekend groeien, ook den zandgrond versmaden zij nietook zwarte bessen tieren er welig. De kruisbes wil het best voort op goeden, voedzamen kleigrond en vruchtbaren zandgrond. Evenals zwarte bessen worden de kruisbessen naar Engeland uitgevoerd en daar verwerkt tot jam's en bessenwijn. Zij worden daartoe in onrijpen toestand geplukt. Ook als tafelfruit vindt deze soort overal liefhebbers. Thans volge eene kleine opgave van enkele der beste soorten. Van roode bessen-. De Roode Hoornsche, Geelsteel, Loppersumsche, St. Anna Korfkebes. Van witte bessen: De Witte Hoornsche, Witte Geelsteel Witte Parel. Van zwarte bessen: De gewone grootvruchtige Zwarte, Lee's Prolific. Van kruisbessen voor den handelDe Engelsche Witte, Winham's, Industry, Lentsche Blonde. Voor tafelgebiuik komen dezelfde soorten in aanmer king, benevens de vroege ruige Gele, ruige Paarse, groote ruige gele, Groote gladde groene. Evenals andere gewassen hebben de verschillende bessenstruiken talrijke vernielende bezoekers. In den zomer hebben vooral aal- en kruisbessen veel last van grijsgroene rupsen, die het blad soms geheei wegvreten, waardoor natuurlijkerwijze de vruchten klein blijven en in de meeste gevallen aan de struiken ver- drogen of onrijp afvallen. Het is de bessenbastaardrups, die deze schade teweeg- brengt. De rupsen komen gewoonlijk einde Mei of begin Juni te voorschijn. Ze richten dan meestal weinig schade aan, daar ze spoedig weer verdwijnen. Ze ver- poppen zich dan in den grond. Uit de pop komt spoedig een weep. Deze legt eitjes en na korton tijd komt de rupseuplaag. Deze tweede generatie is vrijwat talrijker dan de eerste. Ze treedt einde Juni of begin Juli op. Einde Augustus gaan de rupsen weer in den grond en verpoppen zich vroeg in het voorjaar. Soms komt in den nazomer nog een derde generatie. Een uitstekend bestrijdingsmiddel is het bestrooien met Wulfse's Insectenpoeder, verkrijgbaar bij Gebrs. Wulfse te Zwijndrecht. Door den grond bij de struiken flink om te werken zal men vele poppen door verstikking dooden. Door sommigen wordt den gond om de struiken weggevoerd en door zuivere aarde vervangen. In sommige tuinen treft men bessenstruiken aan, die er zeer onooglijk uitzien, doordat het mos in groote hoeveelheden op de takken groeit. Het is te begrijpen, dat dit niet anders dan zeer nadeelig voor den groei kar. zijn. Men kan niet beter doen, dan zulke struiken te besproeien met kalkwater. Met een gieter gaat dit zeer gemakkelijk. Doet men dit jaarlijks, dan zullen de struiken steeds zuiver blijven. Dit besproeien moet in den winter of het vroege voorjaar geschieden. Eeuige weken geleden verdronk te Gelder- malsen bij het baden in de Linge een achttienjarige sigarenmaker. Deze treurige gebeurtenis heeft nog een hoogst onaangenamen nasleep gehad. Een inwoner van Geldermalsen was er bij tegen woordig toen de ongelukkige drenkeling in de diepte verdween, en daar hij geen pogingen aanwende om de behulpzame hand te bieden, hoewel hij dit had kunnen doen zonder gevaar voor eigen leven, is hij door het kantongerecht veroordeeld tot een maand hechtenis. In de Beemster is overleden G. Morhaus, die tot zijn dood ventte met manufacturen, op een armelijk hondenkarretje. Hij zag er zeer behoeftig uit, kreeg giften, en zijn vrouw en dochter werden voor rekeuiug van het burgerlijk armbe- stuur verpleegd in een geneeskundig gesticht voor krankziunigen. Ee nu (na zijn dood) vond men in zijn huisje 3500 aan geld en effecten, een spaarbankboekje van 400 en verschillende gouden sieradeb. De hoogaarts BRU. 65, van schipper T. de Koning, te Bruinisse, geladen met mosselen en bevaren door zijn zoon en een knecht, is Maandag- namiddag voor Antwerpen door een stoomboot overvaren. Het vaartuig kon nog op den oever tegen- over de stad worden gesleept en de bemanning werd gered. De Rotterdamsche rechtbank heeft den candidaat-notaris J. J. E. wegens valschheid in grossen, waardoor hij een bedrag verduisterde van omstreeks f 60,000, veroordeeld tot 2 jaren gevangenis 40 pCt. van den eisch. VAN DE VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 5