A I g e m e ieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaa No. 4727, Zaterdag 18 Augustus 1905. 45e Jaargang. Gemengde berichten. FEBILLEXOti. HET TESTAMENT. ABONNEMENT: Voor Per drie maauden binuen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieves bushouders. ADVERTENTIE N: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prqs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. UK ml vexaehijnt Jlaandag', Woeosdag- en Vrijdavavouil, »Hgeionderd np Feestdagen, l»ij de firms 1". J. Til DBS MKIIK te Ter IVeazeD. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. lie oorlog tusschen Rusland en Japan. De onderhande1ingen over den vrede. 't Heefl er nu alien schijn van, dat het gevaar- lijke punt bij de onderhaudelingen over den vrede te Portsmouth is bereikt. Was het misschien om den belanghebbenden niet geheel den rnoed te beneinen, dat de Rus- sische en Japausche gevolmachtigden, toen zij gewaar werden, dat ten aauzien van enkele arti- kelen van het verdrag geen eenstemmigheid kon worden verkregen oversprongen op een volgeud artikel, waaromtrent de meeniugen niet zoo uit- eenliepen Dat is een tactiek als van school- jongens, die graag het gemakkelijkste werk het eerst afdoeu en het moeilijke lateu rusten tot later. Eanmaal moet ook dat onder den hamer komen. Zooals wij hebben meegedeeld, zijn de artikelen 1 2 3 4 en 6 afgehandeld alleen het vijfde schoo'f men aan kant, omdat dit een teer punt betrof den afstaud van Sachalin. Artikel 7 schijnt weer zoo'n struikelblok te zijn. Mogen wij de voorloopige berichten gelooven, dan is in dit ar tikel sprake van de beperking van de Russische zeemacht in Oost-Azie en het is dan niet te ver- wonderen, dat de heereu van het Moscovieteurijk, die de borst nogal hoog plegeu te drageu, daarop heel wat aan te merken hebben. Degansche morgen werd met het bespreken van dat artikel zoek gebracht en toen werd officieel aan 3e op nieuws wachtende journalisten kondgedaan,dat men het niet eens was kuunen worden. In de middagvergadering werden de dabatten over dit artikel voortgezet en gingen de artikelen 7 en 8 er door. Volgens de Temps luiden de eerste drie thans af- gehandelde artikelen, als volgt 1. Rusland erkent den overwegenden iuvloed van Japan en zijn bijzondere positie in Korea, hetwelk Rusland erkent, als buiteu zijn invloedsfeer te liggen. Japan verbindt zich, de zuzereiniteit van het regeerende vorstenhuis te erkennen maar met 't recht zijn raad en steun te geveu en de admiuistratie van het rijk te verbeteren. Rusland zal in Korea op den voet van de meest beguustigde natie worden behandeld. 2. Wederzijdsche verplichtiug voor Rusland en Japan, Mautsjoerije te ontruimen en alle bij zondere voorrechten in die provincie prijs te geveu. Verplichtiug, de territoriale eenheid van China te Het schonk haar groote verlichting, toen er eindelijk werd aangescheld. Wie anders dan Balder zou dat zijn P Elfride snelde de gang in en schoof den deur- grendel weg. Hockner stond voor haar. „Mevrouw, ge zult gewroken worden. Alles is bezorgd. Blijf dus bedaard, wat ik bidden mag-" ^Alles bezorgd?" riep zij gnmmig, terwijl zij op baar gekreukte sleepjapon wees. //Het teest is afgezegd. Balder is niet te vinden. „Ja wel," sprak hij, terwijl hij haar met zacht geweld naar het salon terugvoerde. rrWij zullen ziin spoor wel spoedig gevonden hebben. ,/Zijn spoor? Van wien vroeg zij, terwijl zij hem als idioot aanstaarde. ,/Ben ik dan waan- zinnig Waar is mijn bruidegom „Op de vlucht voor de aauklacht van moord, door hem gepleegd op Louise Hirzel, zijne haud- langster," antwoordde de commissaris van politie op zulk een erstigen toon, dat zij niet kon twijfelen aan de juistheid van die woorden. //Blijf bedaard mevrouw en dank den Hemel, dat ge zoo genadig bewaard zijt gebleven voor een huwelijk met den man, die aan zulk een groote misdaad schuldig is." Op hetzelfde oogenblik, dat Balder in den geeat haar schoone trekken meende te zien, juist voordat de doodelijke slag hem trof, zag Elfride eerbiedigen en de //open deur" te handhaven, d. w. z. het beginsel der gelijke rechteu voor haudel en nijverheid van alle volken in die provincie. 3. Afstand aan China van den Oostcbineescben spoorweg ten zuiden van Karbin. De afstand van den Chineeschen spoorweg laat Japan en China vrij samen te regelen de methods waarop Japan schadeloos gesteld kan worden voor de sommen uitgegeven voor den spoorweg ten zuiden van de positie welke op dit oogenblik door ge- neraal Linevitch wordt ingenomeo, door herbouw van de bruggen en versmalling van het spoor. Indien China niet het geld kon vinden, noodig voor deze teruggaaf, zou een andere of meer mogeudheden dat bedrag kunnen verschaffen op den spoorweg als onderpand. Andere artikelen handelen over Het toestaan van visscherij-rechten aan Japan in de Siberische wateren tot aan de Beringzee overgave van de in de neutrale Oost-Aziatische havens geninter- neerde Russische oorlogsschepen beperking van de Russische zeemaeht in het Uiterste Oosten afstand van Sachalin en last not least eeu //terugbetaliug" van de oorlogslasten, alias oorlogsschatting, aan Japan. In den staart zit het venijn die dubbeltjes zullen nog heel wat discussie uitlokkeu. Het is daarom uiet onaardig eens na te gaan, hoeveel Japan, als overwiunende mogendheid wel zou kunnen eischen. Volgens de laatste opgaven heeft Japan voor den oorlog uitgegeven 800 miilioen gulden, afkomstig van staatsbe- lasiingen, eigen inkomsten, vijf binuenlandsche leeniugen enz. 650 miilioen gulden van de drie leeniugen, geplaatst te Londen en New-York. Totaal dus 1450 miilioen gulden. Bij deze uitgaveu voor den eigenlijken oorlog moeten nog geteld worden de gelden, benoodigd voor een fonds, waaruit aan invalide krijgslieden, weduwen en weezen een pensioen zal worden toe- gekend. Na den oorlog van 1870 bedroeg het fonds, met hetzelfde doel door Duitschland ingesteld, 380 miilioen, welk bedrag nog niet eens voldoeude bleek. En dan nog dient men rekeniug te kouden met het feit, dat er op het oogenblik in Japan meer weduwen en weezen zijn dan er na den oorlog met Frankrijk in Duitschland wareu. Maar houdt men teveus rekeuing met de omstaudigheid, dat het leven in Japan zooveel goedkooper is dan in Duitschland, dan zal men zeker uiet zoover van ook hem in den geest, zooals hij naast haar gestaan had met loerende blikksn en afschuwelijk schert- sende over den moord. Maar tegelijkertijd werd het haar duidelijk, dat fiuancieel haar onder- gaug thans nabij wa3. z/Keert hij niet terug, dan ben ik verloren kreet zij nog, en bezwijmde toen, gelukkig opge- vangen in de armen van den commissaris van politie. Den volgeuden morgen zou Jordan met een vroegeu treiu de stad verlateu. Nog vroeger dan daarvoor noodig was, werd hij echter uit zijn slaap gewekt door een heftig kloppen op de deur zijner kamer. Verward richtte hij zich op juist had hij van de lieve Martha gedroomd. Hij sprong het bed uit en riep //Wat is er aan de hand?" z/Een telegram voor mijnheer Jordan." Hij herkende de stem van den huiskuecht en opeude de deur. Hij nam het telegram in ont- vaugst keerde naar zijn nachttafel terug, stak de lamp aan en scheurde den omslag open. Hij las maar begreep niets van het gelezene. En weder las hij. Ea toen nog een derde keer. Eindelijk sprong hij op en riep den knecht te terug. z/Ga eens zien, of het mogelijk is mijnheer Wirtmann te spreken te krijgen. Het is wegens een dringeude aangelegenheid, waarin ik niets kan doen zonder dat hij er van weet." De knecht ging heen en Jordan kleedde zich in vliegende haast. Eenige oogenblikken later klonken de voetstappen van zijn gastheer reeds in den gang. de waarheid af zijn, wanneer men schat voor een uitkeeriugsfonds noodig te hebben een bedrag van •j'i 0 miilioen. Duitschland betaalde aan particulieren voor beschadiging hunner eigendommen 70 en aanreeders als schadeloosstelling 10 miilioen gulden. Daar Rusland nogal hardhaadig is opgetreden ter zee en heel wat schepen voor goeden prijs heeft verklaard zullen er wel 180 miilioen guldens noodig zijn om Japan in dit opzicht schadeloos te stellen. Dan nog dient een bedrag uitgetrokken voor vernieuwing van oorlogsmateriaal, laten wij zeggen een bedrag van 250 miilioen. Dat maakt dus een totaal van 2250 miilioen gulden, een heel lief sommetje, zooals men ziet. Maar Duitsche statislici beweren, dat de oorlog van 1870 hun land 600 a 700 miilioen gekost heeft en dat niettemin aan Frankrijk een schadeloos stelling gevraagd is van 2:/2 milliard, ongerekend nog de 150 miilioen voor rente, de 100 miilioen voor Parijs en ongeveer 350 miilioen voor de be- zette departementen. Op dat voorbeeld zou Japan dan wel een schade- vergoeding kunnen eischen van ruim 230 van zijn uitgaven, dat is zoo ongeveer 5 milliard gulden. De Daily Telegraph zegt, dat, wanneer men den afstand van Sachalin en de oorlogsschatting gaat behandeleu, er 99 kansen op 100 zijn, dat de onderhaudelingen afspringen. TER NEUZEN, 19 Augustus 1905. Door eenige belangstellende ingezetenen was tegen gisteravond eene vergadering belegd, in het //Hotel Centraal", om te beantwoorden da vraag zal de 25ste jaardag van H. M. de Ko- ningin ook alhier feestelijk gevierd worden. Een 30tal personen woonden de vergadering bij en ver- l^Jaarden zich bereid daaraan mee te werken. Een bestuur werd benoemd en besloten een inzameling te houden om de noodige financien te verkrijgen (zie achterstaande advertentie). Op de vergaderiug werd voor pi. m. f 115 geteekend. Door het bestuur der kolenvereenigingen z/Onderling Belang" en //Vereenigd maakt Sterk" alhier, werd aanbesteed de levering van pi. m. 170000 K.G. Ruhrkolen. Iugeschreven werd door J. Th. Pilaar te Goes voor 7,90, Johan Eigeman, Broos Co. te Breda voor f 7,90 J. C. de Wolff Co. te Rotterdam voor f 7,87, J. van Rompu voor f 7,85, z/Wel, wat voor wonderlijke dingen zijn hier aan de hand vroeg Wirtmann met gespannen verwachting. //Zoo vroeg zijn wij hier anders nooit in de kleeren. Anton sprak van een telegram." //Hier, lees", sprak Jordan, het papier overrei- kende. //En zeg mij dan hoe men deze uituoodiging moet opvatten, als men haar niet voor een ougepasle grap houdt." De advocaat ging naar de lamp en las halfluid z/Kom zoo spoedig mogelijk naar Freiburg, hotel //De Kroon". Elke miuuut is kostbaar. Balder". //Balder!" riep Jordan. //En gisteren gaf hij hier een bruiloftspartij. En nu outbiedt hij mij Mij Begnjpt ge een woord van dit alles Freiburg Een eigenaardige glimlach speelde om de lippen van den advocaat. Misschien Als ik tijd had om inlichtingen te vragen, zou waarschijnlijk mijn vermoedeu beves- tigd worden. Maar wij hebben, helaas slechts over weinige minuten te beschikken". z/Wat dan vroeg Jordan ongeloovig. u Wij? Wilt ge dan gevolg geven aan deze uitnoodiging z/Wel zeker en zoo spoedig mogelijk. Ik laat een rijtuig halen, de koffie zal zoo dadelijk wel gereed zijn. Als ik de zaak goed begrijp, zijn de minuten niet alleen kostbaar, maar ook geteldvoor u onbelaalbaar. Maak u dus gereed. Ik ga mee. Om tien uur kunnen wij daar zijn." Jordan riep den advocaat nog iets achterna, doch kreeg geen autwoord. Hij maakte zich nu nu gereed voor de reis. F. v. d. Rae voor 7,45 en Gebrs Hamerlinck voor f 7,85 uit magazijn en voor f 7,45 uit schip, alles per 1000 K.Gr, Gegund aan Gebrs. Hamerlinck. Het lossen werd gegund aan Ant. Harte en het vervoer aan M. Loof voor 30 c. per 1000 K.G. De namen bij wien geen plaatsen vermeld staan wonen te Ter Neuzen. Zaamsla^, 18 Aug. Tot onderwijzer aan de Bijzondere School te Reuzenhoek is benoemd de heer D. Slot te Sleeuwijk Noord-Brabant. Koewaelit. De heer R. J. de Theije, zoon van den heer Jac. de Theije alhier en tHans onderwijzer aan de openbare school te Westervoort, behaalde Donderdag te Arnhem de akte van hoofd- onderwijzer. De bewoner van een villa te Hamburg werd dezer dagen midden in den nacht wakker door het spel van een blijkbaar bekwamen pianist op zijn piano in de aangrenzende kamer. Ongemerkt trachtte hij te zien, wie hem daar te middernacht vergastte op een meesterlijk uitgevoerd gedeelte van Handel's Messias, maar hij kon niets ontdekken. Toen hij evenwel, na een lange poos te hebben geluisterd, de deur van het salon opende, stond de pianist op en trachtte schreiend te vluchteu. Dit echter werd hem door den huisheer belet. De pianist bleek een inbreker te zijn, een musicus, die, door tegenspoed vervolgd, in uitersten nood tot dit //vak" zijn toevlucht nam. Hij was gekomen om te stelen, maar toen hij de mooie piano zag, was de kunstenaar in hem ontwaakt. Hij had niets gezien dan die piano en door een onweerstaanbaren drang gedreven, was hij aan het spelen gegaan. De villabewoner was getroffen door het verhaal van dien zonderlingen inbreker. Hij beloofde hem te zullen helpen om weder zijn kunstenaarsloop- baan te vervolgen en ten slotte verzocht hij hem dien nacht zijn gast te blijven en nog wat voor hem te spelen, aan welk verzoek de muzikale in breker gaarne voldeed. Het verhaal klinkt erg romantisch. Zou het weer niet tegengesproken worden Te Blackpool in Engeland heeft een werk- man zich om een weddenschap in een beesteuspel in het leeuwenhok gewaagd. Het gebeurde buiten de voorstelling en naar 't schijnt was er verder Het sneeuwde zwaar, toen het rijtuig door de nog ledige straten rolde en den advocaat en Jordan naar het spoorwegstation bracht. Een smalle lichtstreep aan de oosterkim toonde de plek, waar de zou weldra haar dagloop zou beginnen. Wirtmann ging met Jordan het perron op. Het seiu tot vertrek was reeds gegeven, toen de chef den advocaat opmerkte en dezen kwarn begroeten. z/Uw vermoeden betreffende Balder moet toch juist geweest zijn, mijnheer Wirtmann Gister avond is hij gevlucht. Het feest kon niet doorgaaa. Mevrouw Von Karstenbrock is meer dood danlevend naar men zegt. Daarbij vertelt men, dat zij zich verscholen hield voor hare schuldeischers." z/Ah zoo", antwoordde de advocaat, terwijl hij zijn jongen vriend volgde, die reeds in een waggon staple. Daarom is zij dus treurig Heeft de #Ja, zekerviel de chef haastig in. //De polite heeft reeds overal heen getelegrapheerd. Lang zal hij wel niet op vrije voeten rondloopen. Goede reis z/Dank u. Geef nu maar spoedig het laatste sein." De conducteur fljot, de machine zette aan en daar rolde de treiu weg. ,/Beste vriend", sprak Wirtmann bewogen, #nu begrijp ik alles. Wij zijn op weg naar een sterf- bed. De dood dwingt Balder tot een bekentenis en in uw belang moet ik daarbij tegenwoordig zijn." Inderdaad, de vallende vlaggestok had Balder voor dood neergeworpen, maar toch was zijne levenskracht niet ten voile vernietigd. Toen hij opgenomen en in het hospitaal zorg- vuldig verbonden was, keerde hij, tot aller ver- bazing, geheel tot bewustzijn terug. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1