Gemengde berichten. Internationaal Wielrijdersfeest te Ter Neazen. Marine Instituut. In later jaren was hij ook eenigen tijd gedetacheerd aan het departeraent van marine in Indie, als chef der Vie afdeeling. Laatstelijk was hij commandant van het op- leidingssch'ip Nautilus, nadat hij te voren het bevel had gevoerd over Hr. Ms. logementschip Buffel. Met de belangen van het personeel der zeemacht is hij dus goed bekend. Hij is een man van vooruitstrevende be- ginselen. Mr. de Meester is geruimen tijd werkzaam geweest in de gemeente-administratie, o. a. als secretaris der gemeente Groningen. Uit die betrekking werd hij geroepen tot het ambt van administrateur der generate Thesaurie bij het departement van financien, en na dit eenige jaren te hebben vervuld, werd hij benoemd tot vice-president van den Raad van Ned.-Indie, in welk hoog koloniaal ambt hij bestendigd werd tijdens zijn verlof hier te lande, datjuist in het laatst dezer maand zou ten einde loopen. Generaal-majoor Staal heeft in overeenstem- ming met ziju militair-wetenschappelijke ont- wikkeling, zijn officiersloopbaan gi-ootendeels doorgebracht bij den generaal staf van het leger. Na in 1879 als le luitenant bij de krijgsschool gedetacheerd te zijn gewees', tot het volgen van de hoogere opleiding, werd hij dadelijk werk zaam gesteld onder de bevelen van den chef van den generalen staf. In 1883 bij den troep teruggekeerd als kapi- tein bij het 2e reg. inf., werd hij wederom ge detacheerd bij het departement van oorlog en in zijn rang overgeplaatst bij den generalen staf. In 1892, na ontheffing van die functie, over geplaatst bij het regiment grenadiers en jagers, werd de kapitein in 1893 benoemd tot majoor bij het 6e reg. infanterie, maar 2 jaar later keerde hij weer terug bij den generalen staf, verwierf in 1896 den rang van luit.-kolonel bij dat dienstvak en was als zoodanig gedurende bijna 4 jaren werkzaam als directeur der Hooge Krijgsschool. In 1900 werd hem als kolonel der infanterie het commando opgedragen van het le reg. infanterie, maar twee jaar later ziet men kolonel Staal weer terug bij den generalen staf, toen als sous-chef, in welke betrekking hij 24 April 1903 tot generaal-majoor bevorderd werd. In zake de legerorganisatie stemmen zijne denkbeelden het meest overeen met het stelsel van zijn ambtsvoorgangers, de generaals Eland en Kool, als het ware de mentors van den nieuwen minister van oorlog, wiens jong uiter- lijk zeker niet den 60jarigen leeftijd verraadt, dien bij dit jaar bereikte. Prof. Kraus heeft zijne sporen verdiend op het gebied der techniek, speciaal der waterbouw- kunde. Door hem zijn vele grootsche haven- werken in het buitenland ontworpen, met name voor de republiek Chili, van welk land hij con- sul-generaal is. Een zeer belangrijkebeschrij ving van die havenwerken verseheen nog korteiings van zijn hand. Ook maakte prof. Kraus zich zeer verdienste- lijk ten opzichte van Nederlandsch-Indie, toen hp, deel uitmakende van de commissie voor de werken in de Solovallei, zich naar Java begaf, ten einde den toestand ter plaatse op te nemen om met voliedige kennis van zaken omtrent de voortzetting dier werken te kunnen adviseeren. Door dit bezoek aan Oost-Java werd hij tevens in de gelegenheid gesteld een belangrijk advies uit te brengen omtrent de verbetering der haven werken te Soerabaja. Zijn doorwrochte kennis op het terrein der ingenieurswerkzaamheden deed hem onder de ho'ogleeraren der Polytechnische School te Delft de aangewezen man zijn. om na den dood van den hoogleeraar-directeur dier instelling J. M. Telders, in 1901 als diens opvolger op te treden. In de voorbereiding van den overgang der Polytechnische School tot een Technische Hooge- school is door hem een belangrijk aandeel ge- nomen hij heeft een conceptontwerp van wet daartoe bewerkt zoodat deze belangrijke ge- beurtenis voor een goed deel aan zijn werkzaam- heid en voorlichting te danken is. Tot rector magnificus der nieuwe hoogeschool benoemd, hield hij bij de opening de feestrede tot H. M. de Koningin. Mr. D. Fock ging na zijn studien in de rechten en staatswetenschappen te Leiden, naar Indie. Van Aug. 1880—Jan. 1881 was hij advocaat te Semarang, vestigde zich daarna te Batavia tot Maart 1898, waarop hij naar Europa terugkeerde. In Augustus 1899 vestigde hij zich als advocaat te Rotterdam met het doel speciaal voor lndische zaken werkzaam te zijn. In Oct 1900 werd hij lid van de Prov. Staten voor Rotterdam III, in Juni 1901 lid van de Tweede Kamer voor Rotterdam I, verder lid van den gemeenteraad, terwijl hij dit jaar ter vervanging van Mr. G. J. Goekoop gekozen tot lid van Ged. Staten van Zuid-Holland. Mr. Vee^ens was na zijn promotie eerst advocaat, daarna eenigen tijd werkzaam in de journalistiek als Kameroverzichtschrijver van Het Vaderland, werd later als opvolger van zijn vader, griffier van de Tweede Kamer, in welke functie hij zich onderscheidde door zijn heldere afdee- lingsverslagen. Hij legde het griffiersambt neer, toen hp als lid dier Kamer verkozen werd. Na zijn aftreden wijdde hij zich weer uit- sluitend aan de rechtspraktijk. Een zwaren arbeid verrichtte bij in 1903, door als voor- zitter van de enquetecommissie in zake de spoorwegtoestanden alle verhooren van die staatscommissie te leiden en het belangrijkste aandeel te nemen in de samenstelling van het rapport doordat college uitgebracht. Een der resultaten van dat werk was zijne benoeming tot lid van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, als hoedanig hij zich in 't bizonder bezig hield met de regeling der arbeids- en rusttijden van het personeel. Tot lid der Provinciate Staten in het district Vlissingen is gekozen de heer P. Merckens (antirev.) met 1689 stemmen. De heer C. A. Kalbfleisch (liberaal) had er 1530. TER NEUZEN, 16 Augustas 1905. Met ingang van 16 September is de commies- titulair F. de Jong verplaatst van Roosendaal (telegraafkantoor) naar Ter Nenzen. De eigenaar van het jacht ^Ketjen de Brussel'' (zie ons vorig nummer) is Dinsdagmorgen van hier naar Middelburg overgebracht en voor den officier van justitie geleid. Hij is daarop, wijl er geen termen waren voor aanhouding, weder vrijgelaten. In den laten avond van Dinsdag troffen surveilleerende agenten in de Nieuwstraat alhier schreiende aan een 15jarige jongen, die bij onderzoek bleek te zijn C. van W., drukkers- leerling te Vlissingen, die om huiselijke onaan- genaamheden, de ouderlijke woning was ont- loopen. Hij was met de Provinciale boot alhier aangekomen, waarop hij een retourkaartje had genomen en wist nu geen weg meer. Hem werd in het arrestantenlokaal logies verleend en hedenmorgen is hij naar huis gezonden. Gisteren werd alhier door den bouwkundige J. Scheele, namens den heer Hartog in het Hotel Rotterdam" aanbesteedhet bouwen van een ijskelder, groot 128 Ms. inhoud, in en aan het perceel, plaatselijk gemerkt no. 10, in de Roeijersgang te Ter Neuzen. Hiervoor schreven in de heeren F. v. d. Peijl voor 2500, W. P. Nieuwelink voor 2150, F. C. Herrebout voor 2083, J. Kolijn voor /2031 en D. de Smidtvoor yi915. Aan den minsten inschrpver is het werk gegund. Alle inschrijvers wonen te Ter Neuzen. De heer S. O. Los, beroepen predikant te Nieuweroord bij Hoogeveen, slaagde Dinsdag jl. voor zijn peremtoir-examen en werd met algemeene stemmen tot de bediening des Woords toegelaten. De bevestiging zal 1 October a. s. plaats hebben door Ds. S. O. Los van Hilversum. Voor het examen Fransche taal 1. o. is Zaterdag geslaagd de heer Th. II. Janssen van Graauw. De heer A. Hans, onderwijzer te Rousse- laere (Belgie), vroeger te Sluiskil, behaalde Donderdag te Gent den graad van leeraar voor middelbaar onderwps in de letterkundige vakken. Naar aanleidiug van een adres van eenige herbergiers in het gehucht Paulus Polder, gemeente Stoppeldijk, heeft de raad dier gemeente besloten de kermis iu dat gehucht te verzetten op den eersten Zondag van September van elk jaar, in plaats van op 21 September van ieder jaar. Gedeputeerde Staten geven hiervan aan de ge- meentebesturen iu deze provincie kennis, met ver- zoek, zoo tegen dat besluit bezwaar bestaat, daar- van voor 25 dezer aan hun college kennis te geven. Zaamslag, 16 Augustus. Door deD heer P. Dieleman te Axel is aan de brandweer te Zaamsiag f 40 geschonken wegens de hulp door haar ver- Jeend, tijdens den brand op zijne hofstede alhier, op Zaterdag 11. Axel. Om op 81 Aug. e. k. den verjaardag van H. M. de Koningin feest te vieren is door de Commissie gecollecteerd eene som van ruim 485. In de Maandagavond gehouden vergadering werd besloten het volgende programma uit te voeren. Onthalen der schoolkinders van de vier echolen en twee bewaarscholen. Uitdeeling Krentebrood aan behoeftige weduwen. Optocht met rnuziek. Eerewacht te paard en te voet. Praalwagens en versierde rijwielen. Yolksspelen, bestaande iu ringloopen, tonkruipen, eierkoers en tobbetje steken. Tot slot prachtig vuurwerk. Philippine, 14 Aug. In deze gemeente doet zich een gevai voor van dyphteritis. Voor de vacante betrekking van onderwijzer met akte Fransche taal op eene jaarwedde van f 600, hebben zich geen sollicitanten aangemeld. Koewacht. Dinsdag n. m. hield de alhier ge- vestigde afdeeling van den R. K. Boerenbond ten huize van mej. de wed. Van Hove eene vergadering, welke door circa 40 leden werd bijgewoond. Aan de orde was de bespreking van de voorstellen der commissie tot aankoop van een dekhengst. De commissie stelt voor een 4 it 5jarigen hengst aan te koopen ter waarde van ongeveer 8000 gulden. De leden zouden daartoe 125 aandeelen moeten nemen, waarvan ieder aandeel recht geeft tot dekking van een merrie. Voor ieder aandeel zou moeten betaald worden bet eerste jaar f 25, het tweede f 17, het derde 12 en het vierde f 10. In den tijd van 4 jaar zou de hengst dan volkomen eigendom der aandeelhouders ziju. Na eenige besprekingen omtrent de voorstellen werd staande de vergadering door drie leden een aandeel genomen, terwijl anderen nog een bedeuktijd vroegen, waarvoor 14 dagen werden toegestaau. De voorzitter deelde rnede, dat op 18 Sept. a. s. weer eene aanbesteding zal plaats bebben van superphosphaat, te leveren voor 8 October. Lezing wordt gegeven van het nieuwe reglement ter re geling van den gezamenlijken aankoop, waaruit blijkr, dat in den loop dezer maand de leden een gedrukte kaart zullen outvangen, waarop zij de verlangde hoeveelheid kunnen iuvullen met de plaats, waar zij deze willeu afhalen. Ten slotte werd gesproken over gezamenlijken aankoop van veevoeder. Besloten werd een proef te nemen met het aankoopen van mat's. Staande de vergadering werd voor 2850 kilo deelgenomen. Tot Zondag 27 Augustus kunnen de leden nog opgave doen bij den afdeelings-secretaris den heer A. Geerards. De laatste dagen werd door belanghebbenden en belangstellenden in het internationaal wieler- feest alhier de barometer druk geraadpleegd. En geen wonder. Men had daarvoor noodig zomer- weer, vooral droogte. Nu is een vorig jaar Ter Neuzen op de georganiseerde feestdagen niet verwend met mooi weer. De vraag was dus hoe zal 't nu afloopen. De vooruitzichten waren juist niet gunstig; sedert Zondag ging het weer- glas achteruit. Gistermorgen zag het er evenwel nog gunstig uit en zij die het initiatief namen, zoowel als de deelnemers, waren in hun nopjes 't zou wel mooi weer blijven. Op ons openbaar plein en in enkele straten zagen we de voorbereidende maatregelen voor de wedstrijden nemen. Te half negen ure waren op de markt een groot aantal wielrijders aanwezig, die ongeveer dat uur er op uittrokken, naar Sluiskil, om de Velofan- fare //Vlug en Blij" van Assenede aldaar op te wachten. Ruim een half uur later wemelde het op de Markt van Axelsche en Zuid-Bevelandsche boer- innetjes. 't Leek wel of een aantal Zuid-Beve landsche boerinuetjes naar hier waren overgekomen, want die waren goed en ruim vertegenwoordigd. Deze waren, alien met een bouquet op de fiets, om de Vlissingsche Dames-verecuiging-Touristen- club te verwelkomen. Deze club zou, op speciale uitnoodiging van het bestuur, het wielerfeest alhierkomen opluisteren. Reeds was uit voorafgaande gesprekken duidelijk gebleken, dat de belangstelling naar die club groot was en dit bleek ook uit de talrijke menigte die met het bestuur bij de ponton aanwezig was om die dames, welke met eene expresboot zouden arriveeren, op te wachten. Toen deze ongeveer half elf arriveerde, was ook aanwezig de velofanfare van Assenede met de rijders die dat gezelschap hadden afgehaald en die reeds een tocht door Ter Neuzen hadden gem&akt. Nadat een oogenblik gepoosd was, gaf de Vlissingsche Damesclub eene uitvoering in figuur- rijden op de Markt, waarvoor het macadamplein doelmatig was afgespannen. Het figuurrijden door 4, 6 en 8 dames, onder leiding van den instructeur, den heer Van Paassche genoot algemeenen bijval van het talrijke publiek, evenals de muzieknummers van de Velofanfare van Assenede. De dames gaven blijk van goeden wil te zijn en met ernst het onderricht van hunuen instructeur. gevolgd te hebben. Ze toonden zich gemakkelijk en zeker op hun rijwiel te bewegen en vooral de sierlijke gehjkmatige weudingen bij het volte-rijden trokken algemeene aandacht. Dit nummer, een der mooiste, zoo niet het mooiste nummer van het programma was, voor de kijklustigeu te vroeg afgeloopen, niet voor de //soldaatjes op de fiets" die, onbelemmerd beschenen door een tropisch zonnetje, hunue excercitien uitvoerden. De uit voering werd opgeluisterd door muziek van de fanfare van Assenede. Des namiddags te 1 ure had het bloemencorso plaats. De deelname daaraan was niet zoo groot dan het vorig jaar, doch er waren fraai versierde rijtuigen, rijwielen en sportwagens, waarvan vooral de kleinen die er in zaten of lagen niet de minste versiering vormdeu. De stoet trok door enkele straten, voorafgegaan door de muziekvereeniging //De vereenigde Werk- lieden" die op verdienstelijke wijze, niet karig, verschillende marschen ten gehoore bracht. Te 3 ure vingen de verschillende wedstrijden aan waarvoor 469 deelnemers waren ingeschreven. Op de Markt ringrijden, op het Ka'.ernepad plank- en belrijden, aan de Westkolkstraat Kwade Trienrijden en in het Nieuwediep Lepel- en Eirijden. Hierbij gaven de deelnemers blijk van meerdere of mindere geoefendheid, doch bij alle deze wed strijden waren zooveel winners van het maximum punten, dat de prijzen moesten verloot worden. Hieronder laten wij volgen de uitslag der prijzen Voor het bloemencorsorijtuigen le prijs,. zilveren medaille, dhr. J. A. Donze, 2e prijs dhr. J. L. Jurrij, beiden van Ter Neuzen. Fietseu le prijs jongej. Marietje Keersemaker, 2e prijs jongeK Andre Keersemaker, 3e prijs jongej. L. de Kiewiet. Sportwagens le prijs jongej. Balnikker, 2e prijs jongeh. L. D. Koevoets, 3e prijs jongej. H. de Smidt, 4e prijs jongej. Casteleyn, 5e prijs jongej. Voerman. Poppenwagen jongej. Klaassen. Ringrijden le prijs K. Hamelink Az., 2e prijs J. Kii d', Boschkapelle, 8e prijs I. van Dijke, Ter Neuzen. Plank- en belrijden le prijs Alph. Kieboom, Westdorpe, 2e prijs L Lambert, Boschkapelle, 3e prijs' W. Oostdiik, Sluiskil. Kwade Trien le prijs J. Tavenier, Ter Neuzen. 2e prijs H. Frauzens, Zwijndrecht, 3e prijs, Aug. Hooruaert, IJzendijke. Lepel- en eirijden le prijs A. J. Bliek, Ter Neuzen, 2e prijs Em. Kerckhaert, Stoppeldijk, 3e prijs J. Bosschaart, Hoek. Nog werden toegekend de premie voor de verstkomende club aan ,/De Vreugd" te Zwijndrecht bij Antwerpen en die voor het grootst aantal deelnemers aan //De Zwaluw" te Boschkapelle. Ten slotte zij gemeld, dat het rijwiel geloot werd door dhr. W. Polderman te Ter Neuzen (no. 122.) We willen hier nog aanstippen dat het vreemde- lingen bezoek dat reeds in den voormiddag beduidend was, in den namiddag zeer groot was. We telden de aanwezigen bij duizenden. Na afloop der voormelde wedstrijden had op het marktplein plaats het exlra-nummar kunst- rijden. In de eerste plaats reden in ensemble de Vlissingsche Damesclub, die weder groot succes hadden, waarna een drietal liefhebbers uit den omtrek van hunne vaardigheid op het rijwiel blijk gaven. Voorzeker was de taak der jury voor het laatste drietal niet zeer gemakkelijk en moest voor de toekenning der prijzen nauwgezet worden overwogen. De uitslag was als volgt Voor clubs werd de prijs van uitnemendheid, een verguld zilveren medaille met lof toegekend aan de Vlissingsche Damesvereeniging Touristeu- club, terwijl aan de presidente eene zilveren eere- kruis werd uitgereikt en den bijzonderen dank werd gebracht aan de vereeuiging, voor de wijze waarop door haar luister was bijgezet aan her feest. Voorts werd de le prijs voor kunstrijden een zilveren medaille en f 5 toegekend aan Em. Kerkhaert van Stoppeldijk, de 2e prijs f 5, aan Jos. de Vos van Bouchaute, de 3e prijs 2,50 aan Jos. Kerckhaert te Stoppeldijk. 't Mag bepaald geconstateerd worden, dat deze jongelui huunen prijs met eere behaald hebben. Gedurende het kunstrijden werden door wel- willende hulp een tweetal luchtballoos opgelaten De wind was daarvoor niet gunstig. Het officieele programma was hiermede afgeloopen en in verschillende cafe's, waar a! of niet gelegen heid was tot dansen werd het feest nog lang op aangeuame wijze voortgezet. De commissie die het initiatief nam en alien die haar steunden, mogen met welgevallen op hun werk terugzien. De dag is in elk opzicht meege- vallen. De deelname was, zooals gemeld is, groot. En de corporatie's wier medewerking gevraagd was De Vlissingsche Damesvereeniging ,/Touristeiiclub", z/De Vereenigde Werklieden" van Ter Neuzen en yVlug en Blij" van Assenede bebben zich, elk op hun gebied, uitnemend van hun taak gekweten. Kortom de perzik smaakt naar meer. De werkman' Raan de oliefabriek te Delft, had aan den hals een puistje, krabde dit den vorigen Zondag open en legde er een pleister op, zonder een medicus te raadplegen. Toen zich daarop Maandag ongewone verschijn- selen voordeden, werd de dokter gehaald. Het was echter te laat. De man is na een vreese- lijk lijden aan bloedvergiftiging overleden. Hij laat een vrouw en tien kinderen achter. Uit Den Helder schrijft men aan Het Volk Vrijdagmorgen kwam hier binnen het oorlogs- schip Evertsen, waarvan op de reis een op- varende door een stortzee over boord werd ge stagen, nl. de kwartiermeester Prins, nalatende een vrouw met 3 kinderen. Volgens het ver- haal van een der matrozen, die tot de beman- ning der uitgezette reddingboot behoorde. is men 2 uur bezig geweest om te pogen den drenkeling te redden. Hij had de toegeworpen boei te pakken en de reddingboot was eenmaal vlak bij hem, toen een zee deze weer een heel eind omgooide. Het was nacht en er liep een hooge zee. Men kon elkaar steeds beroepen. Ook het schip voer tweemaal vlak tangs hem. Een touw, hem toegeworpen, vermoeht hij door uitputting niet meer te grijpen. Een der schepelingen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2