A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4726. Donderdag 17 Augustus 1905. 45e Jaargang. Te hi l lk"t on? Rinnenland. HET TESTAMENT. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Nenzen 1,—Franco per postVoor Nedevland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82^. Men abonueert zich by alle Boekhandelaars, Postdirectearen en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor dken regel meer f 0,16. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pry# slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden uaar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De oorlog tusschen Rusland en Japan. Zoodra de laatste steek met de naald gehecht was, verliet Elfride de spiegelkamer en ging in het salon terug, midden onder de gaskroon, waaraan alle liehten branddeu. In den vollen glans harer schoonheid wilde zij Balder ontvangen, als hij kwam zeggen dat het rijtuig haar wachtie. Nu en dan sloeg zij een blik iu den spiegel om naar haar fraaieu blanken hals te zien, welke nog met geen enkel sieraad getooid was, doch spoedig met kostbare fonkeleude steenen zou prijken. En dan keek zij weer naar de klok, vanwaar de wijzers laugzaam voortgingen. Kwart voor aehten Elk oogenblik kon Balder komen. Het wachten zou haar lang gevallen zijn, als zij niet zoo met hare eigen gedachten bezig geweest was. Zij dacht aan Jordan, wiens plan om de stad te verlaten haar niet onbekend ge- bleven was. ,/Goddank zei ze luid. En zij dacht er ook aan, dat hij gered was door de opofferende liefde van een burgermeisje, on dat bij niets meer wilde hooren van de erfenis, die hem zooveel kommer en leed had berokkeud. /,Goddank zei de schoone vrouw wederom luid, en zij keek naar de peudule, thans ecbter eenigszins ongeduldig. Hoe onverschillig had zij het opgenomen, toen zij vernam, dat haar aanstaauden echtgenoot in liefdesbetrekking had gestaan tot de verpleegster Het nieuwe (Cabinet. lo. met ingang van 17 Augustus 1905, op het daartoe door hen gedaan verzoek, een eer- vol ontslag te verleenen aan de heeren Mr. J. A. Loefl, als Minister van Justitie Dr. A. Kuyper, als Minister van Binnenlandsche Zaken vice-admiraal A. G. Ellis, als Minister van Marine, onder eervolle ontheffing van het be- heer van het Departement van Buitenlandsche Zaken, ad interim Minister van Staat J. W. Bergansius, adju- dant in buitengewonen dienst van Hare Majes teit, als Minister van Oorlog Mr. J. C. de Marez Oyens, als Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid A. W. F. Idenburg, als Minister van Kolonien, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door ben aan Hare Majesteit en aan den lande bewezen 2o. te benoemen, metingang van 17 Augustus 1905 tot Minister van Buitenlandsche Zaken, den heer Jhr. Mr. D. A. W. VAN TETS VAN GOUDRIAAN, Harer Majesteits buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister te Berlijn tot Minister van Justitie, den heer Mr. E. E. VAN RAALTE, Rijks advocaat en lid van de Tweede Earner der Staten Generaal tot Minister van Binnenlandsche Zaken, den heer Mr. P. RINK, lid van de Tweede Earner der Staten-Generaal tot Minister van Marine, den kapitein ter zee W. J. COHEN STUART tot Minister van Oorlog, den generaal-majoor H. P. STAAL, sous-chef van den generalen staf tot Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid, den hoogleeraar J. KRAUS, rector mag- nificus van de Technische Hoogeschool tot Minister van Kolonien, den heer Mr. D. FOCE, lid van de Tweede Earner der Staten- Generaal en lid van Gedeputeerde Staten in de provincie Zuid-Holland. De man was zichtbaar in verwarring en keek haar met groote oogen aan. //Is hij niet hier stotterde Johan. In haar toorn en ongeduld greep zij den verschrikten knecht bij den schouder en schudde hem gevoelig heen en weer. ffWie moet hier ziju Jeheer? Zoek je hem Eu wanneer je hem zoekt, waarom kom je dan nu eerst, als het reeds te laat is z/Ik wachtte," antwoordde de verblufte knecht. zonder zich te durven losrukken. //Eerst kwam de juwelier met de edelgesteenten toen giugik heen om het middagmaal en nu is mijn- heer nog niet thuis." z/Zoek hem dan, stommerik Maar niet hier riep Elfride zonder zich langer te bedwingen. #En de edelgesteenten (/Die liggen noch op de tafel *En ga je dan maar heen Domkop Maar ja, dat kon niet anders. Er moet iets gebeurd zijn O God Plotseling dacht zij aan de geheele schaar van schuldeischers, die geen geduld of medelijden met haar zouden hebben. Haastig riep zij haar eigen dienstboden. z/Maak je gereed en gaat zien, waar mijn brui- degom een ongeluk is overkomen. LooptVliegt O, wat een vreeselijke dag Zij was buiten zich zelve en kon ternauwernood uit hare woorden komen. z/Eu hoe zal het nu gaan met het bal De kalme toon, waarop de kamenier dit vroeg, wekte zoo hevig Elfride's gramschap op, dat zij met den voet op het tapijt stampte. jNeen Ja Ik weet het nietVraag mij Omtreut de benoemde ministers meldt men aan de N. R. C. De Minister van Buitenlandsche Zaken Jhr. Van Tets, was vroeger chef van het kabinet van den Minister van Buitenlandsche Zaken, gezantschapsraad te Berlijn, gezant te Con- stantinopel en later tot heden gezant hij het Duitsche Keizerrijk. De heer Van Tets zal de vrij-liberale richting in het kabinet vertegenwoordigen. Mr. E. E. van Raalte is algemeen bekend als scherpzinnig jurist. In 1864 te Leiden tot doctor in de rechtswetenschap gepromoveerd, vestigde hij zich te Rotterdam als advocaat en werd in 1873 tot rijksadvocaat benoemd. Ver- scheidene jaren was hij wethouder van de stad zijner inwoning. In 1897 werd hij lid van de Tweede Earner. Als zoodanig was hij her- haaldelijk in de gelegenheid blijk te geven van zijn kunde op het gebied der rechtsweten schap. Aan zijn initiatief was ook te danken de kortelings ingevoerde wijziging van de regeling van het getuigenverhoor in burgerlijke zaken, met het doel om het ideaal der rechts- pleging//Snel en goedkoop recht", weer een stapje naderbij te komen. Ook op het gebied der opleiding onzer con sulate ambtenaren werden de degelijke adviezen van den heer Van Raalte in de Earner steeds zeer op prijs gesteld. De heer Van Raalte behoort tot de vrijzinnig- democratische richting. Mr. P. Rink oefende na zijn promotie aan de Utrechtsche Hoogeschool onafgebroken in zijn vaderstad Tiel de rechtspraktijk uit en staat in den lande bekend als een der meest bekwame en welsprekende advocaten. Hij is sedert 1891 lid van de Tweede Earner voor Arnhem. Mr. Rink heeft zich geschaard onder de banier der Liberale Unie en is een overtuigd voorstander van een blanco-artikel in zake het kiesrecht. De heer Cohen Stuart, eerst onlangs (in Mei jl.) tot kapitein ter zee benoemd, staat bekend als een hoogst kundig zeeofficier, die speciaal werkzaam was bij de opleiding tot zeeofficier en van het zeevolk. Hij werd in 1857 geboren en trad in 1873 in den zeedienst. In zijn loopbaan als zeeofficier was hij o. a. gedurende eenige jaren belast met het geven van onderwijs in de stoomwerktuigkunde en het hydrograpisch teekenen aan het Kon. nielsGaap mij niet zoo aan Mask liever, dat je spoedig hier wegkomt //Jozef", riep zij, //loop gaur naar Jen commissaris vaD politie, mijnheer Hockner. Hij moet hier komen. Begrijp je Dadelijk hier komen Zij deed die woorden vergezeld gaan van heftige gebareu, als wilde zij den liedeu hare woorden in het gezicht werpen. z/En jij, vlug naar het //Grand HotelMijn heer Balder is plotseling ongesteld geworden. Ougesteld Begrijp je wel Het feest kan niet doorgaau. De hotelhouder moet ons verontschul- digen tegenover de gasten." Een oogenblik was de jonge vrouw als wezen- loos, toen aan alle kanten de deuren gesloten waren en zij aileen in de stilte achterbleef. Hare gedachten waren verward en zij had hoegenaamd geen vermoeden hoe de zaken eigenlijk stonden. Ademloos, in koortsachtige spanning wachtte en wachtte zij. Van haar stoel liep zij naar het venster, als zij in het loeien van den wind het ratelen van een rijtuig meende te onderscheiden, en ran het venster naar de deur, als een ruk- wind het slot deed rinkelen. Daarbij ontmoette haar oog telkens den spiegel, die met honeuden spot haar ongetooide gestalte weerkaatste. Zij balde de vuisteD, dat de nagels in hare handen drongen, en knarste met de tanden. Zij rukte de witte veer nit haar kapsel, liet zich op een stoel vallen, sprong dan weer op, luisterde even met gespannen aandacht, barstte in uijdig lachen uit en draafde ten slotte met haar langen witten sleep als een bezetene door alle kamers. (Wordt vervolgd). Uit blaxl reraehijnt naandna-, Woensdaa- en Vrijda«arond, aU«e»unde>d op Fee»tdagen, bij de Flrma F. J. VAM BK liltPK «e Ter Menien. De vredesonderhandeling. De politieke barometer zal ongetwijfeld nog heel wat keeren heen en weer schommelen voor en aleer uit Portsmouth in de Vereenigde Staten, waar de gevol- machtigden van de beide oorlogvoerende landen bijeen zijn, bet verblijdend hericht komt, dat de heeren bet eens zijn geworden over de bepaiingen, volgens welke de vrede tot stand kan worden gebracht, of... dateen overvragen aan de eene zij of een weinig gewettigde trots aan de andere zij, een afbreken van de onder- handelingen tengevolge beeft. Want ook met de laatste moceliikheid dient rekening gehouden te worden 'tis waar, bij gebrek aan serieus nieuws, zien sommigejour- nalisten 'er niet tegen op aan bun verbeelding ruim spel te laten en als volstrekte waarheid de wereld in te zenden, wat den toets daarvoor zeker niet zou kunnen door- staan maar er zijn ook nog ernstige persstemmen en daaraan bet oor te leenen is in vele gevallen een uit- muntende tactiek gebleken. Daarom kan bet zijn nut liebben te vernemen, hoe de Japansebe couranten bij den tegen wool digen stand van de pourparlers over de kans op vrede denken. Een telegram uit Tokio aan de Times zegt, dat de pers in bet land der opgaande zon nu niet zoo optimistiscb gestemd is. Men meent daar, dat de berichten o\er de Japansebe voorwaarden uit den duim van al te ijverige dagbladcorresponrienten gezogen zijn. Nippon, een der bladen, zegt dat de Russiscbe berichten, volgens welke de heer Witte opdracht zou hebben, alle eischen betreffende den afstand van grondgebied en vergoeding af te wijzen, als bluf zijn te besehouwen. Sachalin is in de macht der Japanners Kamsjatka ligt van bier open evenals de andere kuststreken. Een staats- man als de heer Witte zal met die feiten rekeniDg houden. 'n Financier als bij zal eveneens begrijpen, dat bet geld door Ruslar.d voor een voortzetting van den strijd uit te geven, nuttiger voor Rusland kan worden besteed. De onderhandelaars zullen hetoneens kunnen zijn over het bedrag der vergoeding en den oinvang van den afstand van gebied, maar bei beginsel -dient aanvaard te worden. Zondag hebben de gevolmacktigden geen zitting ge houden, naar bet beet op voorstel van Japan, dat den Amerikaanschen Zondag eerbiedigen wilde; maar gis- teren is men er met frisschen moed op uitgetogen en tien minuten voor schooltijd kwamen de heeren weer bijeen. Een officieel bericht over de onderhandelingen van gisteren heeft aan, dat in de morgenzitting het eerste artikel werd afgehandeld. dat, zooals men weet over Korea spreekt. En als ordelijke luitjes gingen de heeren daarna over tot de besprek'ing van artikel twee. Van e&n tot drie uur werd gepauzeerd en dan werd met de onderhandelingen voortgegaan tot des avonds zes uur. Artikel ddn, betreffende Korea, zooals dit in de och- tendzitting was aangenomen, was niet in dezelfde be- woordingen als Japan bet eerst indiende, doch was ge- wijzigd om tegemoet te komen aan de wenscben van Rusland. Tot welk een omvang kan niet worden gezegd. Door de gedelegeerden' van beide zijden, die gedurende de zitting van de conferentie in het hotel bleven, werd verklaard, dat beide partijen verlangen om de vredes- onderhandelingen tot een goed einde te brengen. Het is zeker, dat indien er, zooals goed ingelichte personen verwachten, een breuk ontstaat, de een de schuld op den ander zal werpen. In een onderboud met een correspondent van de Morning Post zou de beer Witte hebben verklaard, dat er drie gronden vraren voor de sympathie der Ameri-,. kanen voor de Japanners. Ten eerste heeft Japan aan Amerika den indruk ge- gcen, dat bet niet aileen voor zicbzelf streed, maar ook voor Amerika. Dan beeft Rusland verzuimd, zijn zaak voor het Forum der ganscbe wereld te brengen en ein- dclijk werkt de Russiscbe Jodenvraag mede om de ge- negenheid van het czarenrijk af te wenden. Maar Witte voegde er aan toe, dat weldra in de Amerikaansche pers een serie mededeelingen verschijnen nou, die omtrent de geheele zaak de publieke opinie zal inlicbten. Hij zou binnen enkele dagen een onderhoud hebben met een vertegenwoordiger van 't Joodsche ras om de zaak met hem te bespreken. Op de vraag of het mogelijk was tusschen Rusland en Engeland een intiemere ver- standbouding te scheppen, antwoordde Witte, dat het wederzijdsch vooroordeel opzij gezet zou kunnen worden indien beide landen voornemens waren in te zien dat zij beide recbten bezitten die waard zijn gerespecteerd te worden. De goede verhouding van Rusland tot Duitschland meende Witte, kan zeker nooit een hinder- paal worden om met Engeland meer vriendschappelijke betrekkingen aan te knoopen. Over den afloop der onderhandelingen was Witte niet bijzonder optimistiscb. Maar den fmancieelen toestand van Rusland prees hij hemelhoog. Zelfs al zouden de buiteulandsche markten voor zijn land gesloten blijven, dan nog, meende hij, zou men in binnenlandsche leeningen voldoenden steun vinden om den last van den oorlog te dragen. Van het o o r 1 o g s te r r e i n. De Japansche admiraliteit beeft bekend gemaakt, dat tegen Ocbotsk en Kanschatka expedites zijn uitgezonden. Deze bekendmaking wijkt gebeel af met wat men tot heden gewoon was van Japanschen kant te zien. Waar- schijnlijk zal het de bedoeling wel wezen een druk op de vredesonderhandelingen uit te oefenen. De Russen trekken zicb over de Toemen-rivier terug om een slag in Noord-Korea te vermijden. Over den toestand, waarin zich tegenwoordig Wladi- wostock bevindt, wordtaan de Raswjadtschikgescbreven De vesting is totaal verbouwd en veranderd. Zij is omgeven door een driedubbele op plaatseu van veel belang zelfs vier dubbele rij van versterkingen. Vijf sterke, groote groote forten bestrijken de toe- gangspunten aan de Noordzijde, twee aan de Zuidzijde. De bezetting bestaat uit 85,000 man, de bewapening uit "2000 stukken geschnt en mitrailleuses In de arsenalen zijn voorbanden 400 millioen geweer- en mitrailleuse-patronen en 1000 projectielen per kanon. Voedings- en verplegingsmiddelen zijn aanwezig, vobloende voor twee jaren. Aan de zeezijde kunnen zeven zwaar bewapende forten en 34 zware kustbatterijen elk oogenblik bet vuur openen. Wil Japan Wladiwostok belegeren, dan moet het zeker de beschikking hebben over 200,000 man. De Staatscourant meldt Het heeft Harer Majesteit der Koningin behaagd, bij besluit van 14 Augustus 1905 n°. 4(3, met ingang van 15 Augustus 1905 lo. op het daartoe door hem gedaan verzoek, den heer Mr. J. J. I. Harte van Teeklenburg van den ouden WittigDe hoofdzaak was, dat hij de rijkdommen van Wittig geerfd had. En als juffrouw Hirzel en juffrouw Wellner werkelijk een en de zelfde persoon geweest waren, welnu, des te beterDan was zij nu toch stellig en zeker dood Het was vijf minuten voor achten. Het gelaat der jonge vrouw betrok. Immers, zij kon met Balder toch niet tegelijk met hunne gasten komen. Moesten zij als gastheer en gastvrouw niet zorgen, dat zij aanwezig waren om de genoodigden te ontvangen P Het zou al te erg zijnze werd zenuwachtig, als ze daaraan dacht. En gejaagd liep zij heen en weerhet ritselen van hare japon naaakte haar zenuwachtiger. Daar kwam de kamenier ook nog met een neus- wijze vraag haar lastig vallen. Met een toornig woord werd zij weggezonden. Dat ontbrak er uog maar aan, dat een ander hare ergernis bespeurde. Maar Balder zou er voor boeten dat zou hij En daar sloeg de pendule acbt uur Geen BalderGeen rijtuig Rondom de een- zame villa leek de geheele wereld uitgestorven. Aileen de wind liet zijn gebulder duidelijk hooren. Met verbeten woede stak Elfride do hand uit naar de tafelschel doch daar werd juist aan de buitendeur geschelden nogal ongeduldig ook. Eiudelijk, daar kwam hij Zeker, hij kwam te laat, maar toch nog vroeg genoeg om met fatsoen onder de genoodigden te kunnen verschijnen. Zelve snelde zij heen om de deur te openen. rWaar blijf je toch? Doch die woorden bestierveu haar op de lippen. Balder stond niet voor haar, het was zijn huisknecht trervol ontslag te verleenen als Minister van Financien, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan Hare Majes teit en aan den lande bewezen 2°. te benoemen tot Minister van Financien, den heer Mr. Th. H. DE MEESTER, oud-ad- ministrateur van de Generale Thesaurie bij het Departement van Financien, vice-president van den Raad van Nederlandscb-lndie alsruede, bij besluit van 15 Augustus 1905 n°. 27.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1