Telegrafische berichten. Gemengde berichten. U' I 1 A middag door de tram, die te ongeveer twee uur uit Vlissingen vertrekt, een wagen aangereden doordat het ervoor gespannen paard van de loco- motief geschrokken en opzij gesprongen was. Paard en wagen geraakten in de sloot, terwijl van de vijf schapen, die daarmede werden ver- voerd, drie gedood werden. Hoewel de voerman ook te water geraakte, werd hij toch ongedeerd nit de sloot gehaald. Op het schor van den Anna-Jacoba-polder, te St. Philipslaod is Zondagvoormiddag aangespoeld het in verren staat van ontbinding verkeerend lijk van een als heer gekleed persoon. De boven- kleeren bestonden uit jas, broek en vest van bruine geruite stof, front met staand boord en zwarte das, witte sokkeu en bottines. Op den band van den broek vond men de woorden //Nederlandsche Industrie." Overigens waren nog de boven- nog de onder- kleederen, voor zooverre men tenminste nog kon nagaan, gemerkt. Naar gissing kan de pesoon omstreeks 50 jaar ge- weest zijn. Hoek, 8 Aug. Omstreeks half elf werd de brandweer gealarmeerd, doordat het vierjarig doch- tertje van den heer J. d. J. in een onbewaakt oogenbiik een doosje Inciters machtig geworden zijnde, eene aan de overzijde van den weg gelegen gerstschelf had aangestoken. Het gevaar niet be- seffende waarin het verkeerde, was het kind ge- duldig bij den biandeuden hoop blijven zitten en zou ook hoogstwaarschijulijk vuur gevat hebben, zoo niet op 'tlaatste oogenbiik hulp was komen opdagen. Ook eene daarnaast staande schelf hooi geraakte in brand, terwijl de wind rook en verbraud stroo in de richtiug der schuur dreef. Hoewel de beide spuiten voortdurend water gaven en in de brandende zon hard gewerkt werd om het nog niet brandende bionengedeelte van iederen hoop weg te vorken, duurde het nog tot ruim drie uur eer men den brand meester was. Aan de brandweer een woord van lof voor den grooten ijver, waarmede gewerkt is, en aan den heer De J. voor de wijze, waarop voor de brandweer werd gezorgd. Graan noch hooi was verzekerd. Hook. Naar we vernemen zal het muziekge- zelschap //Elk naar zijn krachten" alhier a. 3. Zaterdag een bezoek brengen aan het onder deze gemeente behoorende gehucht //het Boerengat" Uit erkentelijkheid zullen de bewoners dier buurt bij die gelegenheid aan dat gezelschap eene voor dezen dag expresselijk vervaardigde medaille ten geschenke geven. Koewacht. In de laatste dagen is hier langs het grenskantoor een enorme hoeveelheid vlas naar Belgie vervoerd. In 14 dagen tijd bedroeg de invoer over de 300,000 kilogram. Nu de vlasuitvoer grootendeels geeindigd is, begint de haver. Lange rijen vol geladen wagens rijden reeds voorbij en de ambtenaren hebben thans een drukken tijd, want iedere wagen rnoet onderzocht worden. Er kan smokkelwaar onder het vlas of de haver verborgen zijn De oorzaak van dien grooten haver-uitvoer is voor- namelijk het feit, dat haver 3 francs per honderd kilo iuvoerrechten betaalt, doch ongedorschen vrij mag binneukomen. Daarom koopen Vlaamsche landbouwers hier hun haver en laten die in den oogsttijd recht van het land naar Belgie voeren. St. Jansteen. Na van het officieele gedeelte verslag te hebben gegeven wil ik beginnen met het niet-olficieele gedeelte van't festival, het concert op de kiosken en wat er verder nog vemeldings- waard is. Over dat concert zal ik echter kort zijn. Eene beoordeeling van de verschillende stukken gaat om verschillende redenen buiten mijn bestek. Er werd over 't algemeen vlot gespeeld en goed ook vond ik, naar elks krachten. Natuurlijk was niet alles even mooi en de jongste gezelsch&ppen zullen zeker niet wenschen dat ik hun gelijk stel met de veel bekwamere oudere zusteren, die onberispelijk speelden. Het concert begon om vier uren en was om half zeven geeindigd. De muzikanten konden dus na volbrachten arbeid nog wat uitblazen en er eentje nemen. Van deze gelegenheid werd ruim gebruik gemaakt, want de meeste gezelschappen bleven tot een uur of acht en eerst na hun ver- trek begon de ontzettende drukte te verminderen. Want het was druk. Grootere menschenmassa heb ik nooit in ons dorp gezien. De drukste dagen die ik hier beleefd heb waren de installatie van onzen tegenwoordigen burgemeester en de wijl ik zoo gaarne in je nabijheid wil zijn, zal je moeder alles doeu om ons te scheiden. Denk je daar wtl aan Bedenk je wel, hoe ik daar- onder zal moeten lijden #Ik lijd immers ook," sprak zij eveneens be- wogen, terwijl zij hem smeekend aanzag. Nu kon Jordan zich niet langer bedwingen. De stem van het verstand zweeg, hij gaf toe aan de verrukking des harten, en haar omhelzende, fluisterde hij innig //O Martha, ik heb je toch zoo onuitsprekelijk lief Zij liet hem begaan, terwijl hij haar hartelijk kuste. Je hebt me ook lief, niet waar Hij behoefde het niet te vragen, hij wist het. Zij knikte slechts en sloeg den arm om zijn hals. (Wordt vervolgd.) opening van den keiweg St. Jansteen—Koewacht doch het was nu toch nog een grooter zee van menschen, die onze straten vulde. In verband daarmee kan ik melden dat de orde geen oogenbiik verstoord is geworden. Alleen waren in den nacht van de kiosk in de Wilhelmina- straat die toch zoo eenvondig net //gestileerd" versierd was een paar vlaggetjes meegenomen. Terwijl het nu juist in mijn kraam te pas komt meen ik de kroonsters een woord van dank niet te mcgen onthouden benevens de commissie en alle andere inwoners, die hebben bijgedragen om dit grootsche feest zoo uitstekend te doen slagen. Zlliddorpe. Toen Zondagavond de leden van z/Ons Genoegen" alhier, huiswaarts keerden van het festival te St. Jansteen, kreeg ter hoogte van het Waterhuis het paard van den voerman A. Kaas zoo'n wilde kuren, dat de op de kar zittende muzikanten links en rechts tegen den grond ge- gooid werden, waarbij de voerman Th. de Smet zijn been verzeerde. Het paard holde op het erf van A. de Mey, doch de kar liep tegen een knot- wilg vast, waardoor een der ^treemen" brak. Dadelijk werd per fiets door Th. de Clercq van Wachtebeke om een geneesheer naar Axel gereden. Dokter Bom, aldaar, was dan ook weldra ter plaatse en heeft de wonde gezuiverd en daarna dichtgenaaid, waarna Kaas naar huis mocht vervoerd worden. 's Gravenhage, 9 Aug. De heer Borgesius is hedenochtend andermaal naar het Loo vertrokken, in gezelschap van den oud-Minister van Justitie, de heer Van der Kaay. De uit de villa van den heer H. A. van Adrichem Boogaert te Middelburg onlangs ge- stolen vier kostbare schilderijen zijn terecht. Zij zijn gisteren te Brussel door den eigenaar voor een belangrijke som teruggekocht. E. P. te Ureterp (Fr.) bad het fietsen geleerd en zou Zondagmorgen vroegtijdig zich nog eens oefenen. Ongelukkig kwam hij in een sloot terecht en bezeerde zich zoodanig dat hij aan de gevolgen is overleden, een vrouw met zes nog jeugdige kinderen achterlatende. Zondagavond omstreeks zes uren, toen de passage in de Brugstraat te Bodegraven bij het aangaan van de kerken zeer druk was, werd juist op de brug een meisje van ongeveer 4 jaar door een vreemden fietsrijder aangereden, waardoor het kind in den Rijn stortte. De fietsrijder ging dadelijk van zijn rijwiel, sprong anmiddellijk ge kleed van de brug in den Rijn en dook naar het zinkende kind, dat hij gelukkig spoedig naar boven bracht, tot groote vreugde van de vele omstanders. Met een inmiddels naar het midden van den Rijn gebracht bootje werd nu de dappere redder met het kind naar den wal gebracht. De talrijke ge- tuigen van dit tooneel juichten den kordaten redder toe. De heer C. Zaal was zoo vriendelijk hem van droge kleeren te voorzien, waarna hij zijn reis per fiets kon vervolgen. Uit Den Haag wordt gemeld dat de heer Ro- thenstein te Berlijn 100 schonk aan den werkman die Zaterdagochtend het lijk van zijn dochter tusschen het noordelijkst hoofdendekanonstukkengevonden heeft. De agent van politie Moerman,diebij de reddings- pogingeu behulpzaam is geweest, heeft f 50 gekre- gen. Zondag werd op den Oudewijvenweg te Winschoten een formeele slag geleverd tusschen een 5tal beschonken personeu en den gemeente- veldwachter Wendel, die geadsisteerd werd door den heer B. van Winschoten. De zaak moet zich als volgt hebben toegedragen. De milicien B. van het Asser garnizoen, die daar met verlof was, bracht dit minder gepast door. Den geheelen nacht van Zaterdag op Zondag ging hij met een 4tal vrienden aan den zwier en miu of meer be schonken maakten de vijf kameradea tusschen Oostereind en de stad het menig voorbijganger en zelfs de inzittenden van een rijtuig zeer lastig. Veldwachter Wendel wilde aan het kabaal een einde m&ken. Toen waarschuwen niet hielp, pakte hij de belhamels wat harder aan, daarbij gead sisteerd door den heer B. van Winschoten, die toevallig passeerde. Een hevig gevecht ontstond, waarbij de milicien zijn bajonet trok en Wendel goed gebruik van zijn wapeus maakte. Het verzet was evenwel zoo hevig, dat het niet gelukte de belhamels aan te houden, en Wendel zelfs nog een wonde met de bajonet ontving. De zoontjes van Wendel hadden mtusschen veld wachter Nanninga gewaarschuwd, die zich onverwijld naar de plaats van het gevecht spoedde. De belhamels kozen echter op het zien der ver- sterking het hazenpad. De uuiformpet, benevens koppel en bajonet werden in beslag genomen, terwijl van een der burgers de pet op de gevechts- plaats achterbleef. De woestelingen zijn bekend en zullen den dans niet ontspringen. Maandag zouden werklieden van de kaarsen- fabriek Apollo te Schiedam, na een lange dagtaak, zich wat gaan verpoozen op de rivier. In dd deining van een zeeboot kantelde hun vaartuigje, zoodat alien te water geraakten. Door visschers van Pernis werden 3 van hen gered en aan de Vijfsluizen aan wal gezet. I.) van V., vader van 8 kinderen, en de onge- huwde I. Goedvolk kwamen om het leven. De lijken der verongelukten zijn nog niet opgevischt. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een jong rund van een landbouwer bij Lobith in de weide geslacht en het vleesch meegenomen. De burgemeester, na de ontdekking van het feit daarmee in kennis gesteld, stelde dadelijk met drie veldwachters te Spijk een onderzoek in, met het gevolg dat zij zoowel de twee daders als het vleesch opspoorden, dit laatste in een leegstaande arbeiderswoning, gedeeltelijk op het vuur. De daders hebben bekend. 't Zijn steenoven- werklui en zeer gevaarlijke bandieten. Landverhuizers naar Canada. Em Nederlauder, in Canada gevestigd, schrijft Reeds verscheiden keereu ontving ik van kennissen het verzoek, hun inlichtingen te verschaffen omtrent Canada. Toch geloof ik dat er reeds meermalen van hier geschreven is hoe ellendig velen, die hierheen komen, het dikwijls hebben en men vaak verstandiger doet door maar in Holland te blijven, indien men niet over voldoende geldmiddelen kan beschikken om zich hier te vestigen. Het gouver- nement geeft aan ieder, die de 18 jaren gepasseerd is, een stuk grond, 1/4 Eng. mijl in 't vierkantdit wordt gratis afgestaandoch wie dit aanneemt neemt op zich de verplichting, 36 acres (d. i. 14 hektaren) in cultuur te brengen en een huis be- woonbaar te bouwen, terwijl men elk jaar minstens zes maanden op de farm moet vertoeven. Dit is drie achtereenvolgende jaren verplicht. Velen nu komen hier zonder eenig geld, kunnen geen Eugelsch spreken, vinden daarom geen werk of er is, zooals dezen zomer, niet veel werk te vinden. Een maand geleden zond ik een Hollander naar Amsterdam terug. Er loopen er nu drie in onze stad rond twee hebben juist werk gekregen voor weinig geld en werken om naar Holland terug te komen. Andere Hollanders trekken van de eene plaats naar de andere, trachtende werk te krijgen. De Canadeesche boekjes, die door Belgie en Holland werden gezonden, bevatten wel de waar- heid, maar zijn reeds vier jaren oud destijds had men gelegenheid, zich goed te vestigen. Te Watergraafsmeer had een dienstmeisje verkeering met een werkman aan de gasfabriek. Ze zouden gauw gaan trouwen, en in afwachting daarvan had het meisje haar dienst reeds opge- zegd en haar koffer met een spaarduitje van 180, dat ze pas van de spaarbank had ge haald, ten huize van haar verloofde laten brengen. Maar dat bleek wat te vroeg. Toen ze Maandagmiddag van een tochtje naar Amster dam terugkwam was de koffer geopend en 't spaar duitje weg, terwijl 't spoorloos verdwijnen van den vrijer de onderstelling wettigt, dat deze niet vreemd was aan 't geval. De politie doet onderzoek. Maar wat ver- mogen politie en justitie voor bedrogen ver- wachtingen Een ondernemend jochie. In dezen tijd van het jaar zit de reiswoede nu eenmaal in de lucht. En de 16jarige Herman P. uit Amsterdam heeft zich ook niet aan den invloed daarvan kunnen onttrekken. Hij wilde, als zoovele anderen, ook eens de roezemoezige groote stad ontvluchten. Daartoe ontbraken hem wel de onontbeerlijke fondsen, maar geen nood. Dan moesten de oude- lui maar bloeden en met twintig gulden den koning te rijk verliet hij nu een week geleden de ouderlijke woning. Of het loffelijke voorbeeld van mannen van naam, als Mr. Borgesius en Mr. Troelstra hem gedreven heeft, zijn reislust op de Friesche wateren te be- vredigen, is niet bekend. Maar het staat vast dat onze jonge reiziger plotseling te Sneek was aangeland en daar met zijn rijkdom twintig gulden maar eventjes goeden sier sloeg. Niets is op dee'z aard zoo vergankelijk als reisgeld en maar al te spoedig ondervond dit het ventje. Op de vrije, kabbelende wateren rondom Sneek ging hij toen het middel overpeinzen, om in zijn berooide financien verbetering te brengen. Een zeilboot werd gehuurd. En terwijl eeu stevige bries de boot voortstuwde over het Sueeker meer, kreeg hij een ingeving. Hij kon de boot, waarvan hij nu heer en meester was, toch verkoopen Ook nu liet zijn onverschrokkenheid de ge- gapte twintig gulden van zijn oudelui bewezen dat hij niet voor een kleintje vervaard was hem hiet in den steek. Hij legde aan bij een boerenplaats, de boer werd kooper en hij werd ongeveer f 15 rijker. De boot werd vastgemeerd bij de boerderij. Eenige oogenblikken daarna vertrok de nieuwe eigenaar met een stoombootje naar Sneek en nauwelijks was dit uit zicht, of onze jeugdige avonturier maakte ijlings de touwen van het door hem ver- kochte vaartuig los en koos weer het ruime sop ditmaal om een grootere reis te aanvaarden. Hij stevende naar Leeuwarden en ging van daar naar Groningen waar hij Maandagmorgen welbehouden aankwam. Aangemoedigd door zijn succes, trachtte hij hier nogmaals zijn boot aan den man te brengen, maar vroeg daarvoor een zoo bespottelijk lagen prijs, dat de politie aldaar achterdocht kreeg en het ondernemende jochie aanhield. In verhoor genomen legde hij bovenstaande bekentenis af. Dinsdag is hij onder bewaking naar Sneek ge- transporteerd om ter beschikking gesteld te worden van den commissaris van politie aldaar. Het gezin van den molenaar Van Baren te Heerewaarden werd Zaterdag in rouw gedompeld, doordat het jongste dochtertje des huizes door den slag van een molenwiek doodelijk werd ge- troffen. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Maandagmiddag ontstond te Stratum in het huis van de wed. B., dat ook nog door een ander gezin bewoond wordt, een hevige brand. Het vuur greep zeer snel om zich heen, en de brand weer kon door gebrek aan water weinig uitrichten, Het huis brandde tot den grond af, en de in- boedels werden totaal vernield. De wed. B., die haar middagslaapje deed, kon slechts met moeite 't lijf bergen. De brand is zeer waarscbijnlijk door hooibroeiing op den zolder ontstaan. Alles was verzekerd. De laatste maanden worden telkens Rus- sische Joden, die hun vaderland ontvlucht zijn, door de Pruisische politie aangehouden en naar Rusland teruggebracht. In Bingerhriick krijgt de politie ze meestal in handen, want de scheep- vaartmaatschappijen vervoeren hen alleen als pet persoon vooruitbetaald wordt en daartoe ziju de ongelukkigen, die niets anders bezitten dan hun kleeren, niet in staat. Frankfort is het ver- zamelpunt, waarheen de zwervers gebracht worden, om van daar naar hun vaderland teruggebracht te worden. De reis naar Rusland, naar Katto- witz, duurt zes dagen. De uitgewekenen worden als gevangenen in dievenwagens vervoerd, waarin alleen kleine vensters met ijzeren trilies zijn. Hoe iemand het in de hitte van de laatste dagen in die slecht geluchte hokken uithouden kan, is een raadsel. Waarom, vraagt de //Frankf. Ztg,", kan niet voor eea menschwaardig transport gezorgd worden voor de vluchtelingen, die alleen de mis' daad begaan hebben, hun vaderland te verlaten, omdat het leven hun daar onmogelijk gemaakt werd P Op de boulevard de la Vilette te Parijs heeft Zondag een kerel een meisje 17 messteken toegebracht. Op haar geschreeuw snelden politie' agenten toe, maar de bandiet kon ontsnappen. Het slachtoffer stierf reeds terwijl men haar naar het gasthuis bracht. Cherpion, wegens den moord bij den Duivels berg door het gerechtshof te Luik tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, heeft tegen dat vounis cassatie aangeteekend. Op verscheiden plaatsen in Zweden Zaterdag een vrij hevige aardbeving waargenomen, Te Florence had men Vrijdag een aardbeving. De Vesuvius is, na twee maanden rust, weer aan het werken. De noordelijke kegel is op twee plaatsen gescheurd, waaruit veel lava stroomt. In de rue du Marche-Saint-Honore te Parijs wilde een alleenwonende vrouw een brandende petroleumlamp bijvullen, met 't gevolg dat de vlam in de peer sloeg en deze uiteensprong, waardoor de brandende petroleum zich aan haar kleederen meedeelde. Eer de bureu op haar hulpgeschrei konden toesnellen had de ongelukkige reeds zoo ernstige brandwonden gekregeD, dat zij nog denzelfden nacht stierf. Een leerjongen eener herhalingsschool in Pruisen, die weigerde te voldoen aan het bevel van den onderwijzer om uit de bank te gaaD, verzette zich, toen de onderwijzer geweld wilde gebruiken. De justitie bemoeide zich met de zaak en de uitslag was dat de leerling wegens verzel tegen een ambtenaar in de uitoefening van zijn functie tot 14 dagen gevangenis werd veroordeeld Het roomijs, dat op straat verkocht wordt en waartegen al meermalen gewaarschuwd is heeft onlangs te Birmingham tot een formeele epidemie aanleiding gegeven. 52 menschen werden er op een dag ziek van. Het vergif kon door het bacteriologisch onderzoek worden aangetoond. Het ijs was in een zeer onzinde' lijke omgeving bereid en vermoedelijk door faecaalstoffen verontreinigd. Het blijkt telkens weer hoe noodig het is tegen dit gevaarlijke genotmiddel op zijn hoede te zijn. Paardenvleesch. In Parijs is het verbruik bijna tienmaal zoo groot. De //Lichtstad" at in 1855 al 5000 paarden op, in 1903 ruim 36000, in 1904 ongeveer 45000. Nergens is het gebruik van paardenvleesch zoo iugeburgerd als daar, Onlangs werd voor bijna 200,000 gulden een abattoir geopend bij het openings-banket was de eere-stoel ingenomen doorminister Pelletan De veearts Emile Decroix deed veel voor di populariseering van het paardenvleesch. Hij wai het, die bij zijn verblijf in Algiers de dragonderi bewoog de doodgeschoten Kabylen-paarden te etei en daardoor het voedingsvraagstuk in de onher bergzame wildernis aanzienlijk te vergemakkehjken In Frankrijk teruggekomen, ijverde hij krachtij voor het gebruik van paardenvleesch. Zelfs trachtti hij keizer Napoleon III er voor te winnen, maa de keizer antwoordde op het aanbod slechts met z/Onbeschaamde kerel De nakomelingschap dacht gunstiger over Decroix zij eerde hem dan ook door zijn borstbeeld in d voorpoort van het nieuwe abattoir aan te brengen Vermoedelijk zal, gelet op deze toestanden menig bezoeker van Parijs onbewust met rossinanten vleesch kennis gemaakt hebben. I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2