i n mengde berichten. Telegrafische berichten. niets liet hooren, maar het dier is de laatste jaren erg aan vreemde menschen gewoon ge- raakt en beziet dus alle personen als goed volk. Gisterenavond bleek deze inbraak ook nog onaangename gevolgen te hebben gehad voor de doelboogmaatschappij //De Vrede", aldaar gevestigd. De bussen, waarin de boeten en de rozerigelden gestort worden, werden steeds ge- plaatst op den scboorsteen in voovmeld kamertje. Toen de penningraeester die wilde halen, om- dat ze gedurende de schieting op bet terrein aanwezig moeten zijn, bleken ze verdwenen. Naar men schat is de inhoud een bedrag van circa f 10, zoodat dit nog de beste buit is geweest. Ook schijnt, naar sporen aan een dakvenster te oordeelen, getracht te zijn binnen te klimmen in hG //Hotel de la station" bij den heer Jan de Feijter. Men is dus dien nacht bepaald op roof uit- geweest. Aanwijziugen ontbreken geheel. 't Zal dns moeilijk zijn dader of daders op te sporen. 't Meest ligt voor de hand het vermoe- den, dat het gestolene rijwiel benut is um spoedig over de grens te komen. Het onderzoek der politie gaf nog geen resultaat. Bij Kon. besluit is aan de gemeente Overslag voor behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs een subsidie verleend van f 400. Zuiddorpe. Woensdagnamiddag viel het rijtuig van dokter Spruitenburg van Ter Neuzen, op den weg van Drie Schouwen naar Westdorpe oru, doordat het paard in vollen vaart den dijk afliep. De knecht brak bij dezen val een schouder en werd dadelijk voorloopig verbonden door den mede inzittenden adsistent-dokter van Rotterdam, die met den schrik vrij kwam. In de nabijheid werkende veldarbeiders richtten paard en rijtuig weer op, waarna de onderbroken reis maar nu niet in voile vaart vervolgd kon worden. (Z. K.) St. Jansteen. Begunstigd door prachtig weder had gistereu het aangekondigde festival plaats met medewerking van al de muziekgezelschappen welke zich daarvoor hadden opgegeven. Nadat deze gezelschappen aan het Noordeinde wareu vereenigd en eene wandeling door 't dorp gemaakt hadden werd een deputatie van elk uitge- noodigd tot den eerewijn op de prachtig versierde raadzaal. De heer burgemeester heette de aanwezigen aldaar hartelijk welkom. Tien jaar geleden, zeide hij, heb ik ook het genoegen gehad op deze plaats tot u het woord te richten. Het was op het vaandelfeest, den doop van ons muziekgezelschap, dat nu zijne bevestigiug viert. Welwiliend werd onze fanfare toen een plaatsje afgestaan in de rij der zustervereenigiogen. De sraag is nu, hadden wij dit verdiend Hadden wij verdiend met zooveel sympathie overal out- vaugen te worden en opgeheven tot volwassenen, die nog kinderen waren in de kunst P Zonder daar nu verder op in te gaan wil ik als eere-voorzitter van //Opwaarts" namens dit gezelschap en als burgemeester namens de ingezetenen in het alge- meen rnijn oprechten dank betuigen voor de goede gevoelens te onzen opzichte. Deze zijn ons een spoorslag geweest om ons best te doen op den moeilijken weg der kunst en M. H., als u van daag blijkt, dat wij goede vor- deringen gemaakt hebben 'k hoop en ver- wacht dat dan is dat voor een deel te danken aan onze begeestering door uwe aanmoediging. Wees echter mild in uwe beoordeeling en spant de verwachting niet te hoog. Onze fanfare heelt vele moeilijkheden te overwinnen gehad, waarvan ik slechts behoel te noemen mutatie ia haarper- soneel moeilijkheden, waarmede men op alle pl&ttelaiidsch gemeenteu te kampeu heeft en die u dus bij ervaring bekend zijn. Gij kunt dus beoordeelen of wij ze in voldoende mate hebben overwonnen. Nu wensch ik u een gezellige dag, waaraan de straks uit te reiken herinueringsmedaille steeds de gedachte moge leveodig houden, M. H., ik drink op den bloei der maatschappijen door u vertegeuwoordigd. Zijne rede voortzettende zeide de heer Burge meester Het was een mooi gezicht u door dit dorp te zien trekken met uwe prachtige banieren. Hart- verbeffaud, grootsch was echter de indruk, die deze optocht op mij maakte en weldadig deed het mij aan te deuken aan de beteekeuis van dit alles, uwe banieren zijn immers hier geen symbool van oorlog en vijandschap doch van vrede en vriendschap. Het groote leger dat op het oogenblik door onze straten trekt is een machtige stem voor vrede en vriendschap door de kunst, voor eendracht en vrede door de muziek. Leve de muziek //De Harmonie" Dankende wees de heer Aubroeck van Zandberg ook op de algemeene verbroedering door feesten als dit. De heer Eggermout van Zeeuwsch-Clinge bracht hulde aan de ingezetenen voor de mooie ontvangst hen bereid, als bleek uit de aarigebrachte ver- sieringen die z. i. getuigden van den goeden suiaak en de offervaardigheid van de Steenenaren. Meer in 't bijzonder bracht hij hulde aan den directeur der feestvierende vereeniging den heer Goldschmitz voor de groote toewijding zijnerzijds. De heer Goldschmitz wees een en ander beleefd van de hand of liever verdeelde de hulde onder zijne mededirecteuren. Daarna begonnen de concerten opde verschillende kiosken. Hedenmiddag is door A. Renskers en F. Doppegieter, die zich met een sloep op de Wester- Schelde hevonden, een lijk opgevischt, reeds in eenigen staat van ontbinding verkeerend. Het was gekleed met een blauwe trui, riem om het middel en zwarte sokken. Men vermoedt aan tatoeeeringen dat het was het lijk van een Duitsch zeemau vau middelbaren leeftijd. Het lijk is in de sloep geuomen en bij den burgemeester te Ellewoutsdijk aangebracht. Aldaar is het reeds heden ter aarde besteld. >S Gravetlliage, 7 Aug. De volgende ministe- rieele combinatie wordt alhier verspreid Buitenlandsche Zaken gezant De Marez van Swinderen. Jostitie Professor Van Hamel, Amsterdam, tevens leider der algemeene politiek. Binnenlandsche Zaken Kamerlid Rink. Marine overste Coien Stuart Financien De Meester, Vice-President van den Raad van Indie; Oorlog Generaal Staal Waterstaat, Handel en Nijverheid Professor Kraus te Delft. Landbouw en arbeid Mr. D. Veegens. Kolonien Kamerlid Mr. D. Fock. De Staatscourant zal nog niet de benoeming bevatten. Te Hoorn werd bij 't graven van een put een potje met een groot aantal geldstukken ge- vonden, dateerende uit het begin en het midden der 15e eeuw (Bourgondische huis). Een 40 munteu waren geheel onbeschadigd. Onderschei- dene zijn van goud. Uit den Haag meldt men aan de N. R. C. De heer R., te Berlijn, vader van de jonge dame, die dezer dagen in zee verdronk, heeft aan den Duitschen gezant bij ons hof, baron von Schloezer, een bedrag van f 3000 ter hand ge- steld, met verzoek die aan te wenden ten bate van de weduwe en kinderen van den badman Toet, op een wijze, welke den gezant het meest geschikt mocht voorkomen. De gezant, aan dien wensch gevolg gevende, heeft de som ter beschik- kiug gesteld vau de maatschappij Zeebad Scheve- ningen, aan haar overlatende de wijze te bepalen om in den geest van den heer R. te handelen. Dienovereenkomstig zal het zeebad van voor- meld bedrag, vermeerderd met de bijdragen van van landgenoot en vreemdeling op eigen initiatief in de hotels en elders verzameld, een fonds stichten, uit de renten waarvan lo. de weduwe en minderj rrige kinderen zullen worden onder- steund2o. in de kosten van opvoeding zal worden bijgedragen en waartoe het fonds meer zal blijkeu toereikend te zijn. Afgescheiden hiervan, wordt aan de weduwe door vooruoeuude maatschappij een jaargeld toege- kend naar de voorschriften, welke voor dergelijke gevallen bij haar worden gevolgd. De begrafenis van den badman Toet, die omkwam bij zijn poging om mejufvrouw Rothen- stein het leveu te redden, heeft Vrijdag middag te Sckeveningen plaats gehad. Op de lijkkist lagen verschillende kransen en op de begraafplaats waren vele belangstellenden aanwezig. De president van den raad van beheer van de Expl. mij. Scheveningen, de heer Ruys, voerde aan de groeve het woord om aan den overledene hulde te brengen. Weldadig en bemoedigend noemde de heer Ruys het in deze oogenblikken te zien, dat het in deze oogenblikken te zien, dat het weldadig- heidsgevoel vau landgenoot en vreemdeling wak- ker is om de gestagen wonden, voor zoover dat mogelijk is, te verzachten. Het lijk vau de jonge dame is, zooals reeds gemeld, aangespoeld. Het bericht dat voor het vinden daarvan f 1000 was uitgeloofd, schijnt ouwaar te zijn geweest. Uit Ossendrecht schreef men Donderdag aan het Hbld. van Antw. Hedenmiddag heeft hier een ongeluk plaats gehad, dat de gansche gemeente met schrik en ontsteltenis heeft vervuld. De heer J. B. Melsen- Yeraart had een welput laten openmaken, met het doel dien te ruimen. Toen de metselaar J. B. Smout door de gemaakte opening langs eeDe ladder in den put nederdaalde, viel hij bewusteloos naar beuedeu. M., bem willende verlossen, daalde eveneens in den put neder, doch ook hij keerde niet terug en ouderging hetzelfde lot. De geburen, in allerijl bijeengeroepen, konden geen hulp bieden een broeder van S., dien men door middel vau een touw in den put liet, moest dadelijk worden opgehaald, daar hij zou ges ikt zijn door de ver- pestende lucht, die in den put heerschte. Na veel moeite zijn eerst S. en daarna M. met baken uit den put gehaald. De ter plaatse aanwezige geneesheer bestatigde echter spoedig dat beiden reeds het tijdelijke met het eeuwige hadden ver- J wisseld. Beide slachtoffers waren omtrent 40 jaar oud, dus in de kracht huns levensbeiden waren gehuwd en M. laat vier kleine kinderen na. Men kan zich de wanhoop en de smart van de nabe- staanden en talrijke vrienden van de beide onge- lukkigen voorstellen. Te Maastricht heeft zekere E., die nauwelijks uit de gevangenis was ontslagen, revolverschoten gelost op de vrouw en den zoon van zijn vroegeren kostbaas. De veroorzaakte wonden ziju van weinig beteekenis. De dader is voortvluchtig. Door gebrek aan werkkrachten, hadden een paar boeren te Limmen (N.-H.) maaimachines gebruikt. Nu zijn bij een van hen (bij den heer S.) een paar varkens in de wei gedood 's rnor- gerts vond men de arme dieren, nog levend, met opengesneden buik. Bij den anderen boer, den heer M., had men in het laud ijzeren pennen geslagen, waardoor de machine oubruikbaar werd. Te Rozendaal is Vrijdag door de justitie uit Brrde een onderzoek ingesteld naar een poging tot moord, gepleegd door vrouw M. op haar man en wel door middel van gasontsnapping en ver- giftigiug. De verdachte zou gehandeld hebben op aanstoken van H., met wien de vrouw onge- oorloofde betrekkingen onderhiGd. De verdachte is gevankelijk naar Breda overgebracht. z/Op hinderlijke wijze volgen." Het artikel der Stakiugswet van 11 April 1903, dat hechtenis of boete bedreigt tegen dengeue, //die wederrechtelijk op den openbaren weg een ander in zijn vrijheid belemmert of met een of meer anderen zich aan een ander tegen diens uitdruk- kelijk verklaarden wil blijft opdringen of hem op hinderlijke wijze blijft volgen" heeft dezer dagen als afschrikking gediend voor een geval, waaraan bij zijne vaststelling vermoedelijk niet is gedacht. In een groot dorp werd een persoon, die zich daar eenigen tijd geleden had gevestigd, telkens als hij uitging op kleinen afstand gevolgd door een dame. Het trok spoedig de aandacht en dag aan dag werden nu beiden gevolgd door etn joelende menigte. De vervolgde wendde zich tot den burgemeester als hoofd der politie. De redeu, waarom de dame dien persoon aldus lastig vslt, komt nu aan 't licht. Zij toont brieven, por- tretten, gedichten zelfs, ten bewijze, dat zij reden had te verwachten zijn wederheift te worden, en nu die hoop verijdetd is, tracht zij op deze wijze aan haar gevoelens uiting te geven. De burge meester is van oordeel er is niets aan te doen de straat is vrij, ook voor de van elders gekomen dame, mits zij maar niet beleedigt, belastert of aauvalt. De straattooneelen gaan dus voort, niet gelijk naar ouderwetschen trant in zulke gevallen ge vallen gebruikelijk was met ketelmuziek, gieter, trom of ploeg, maar op Dieuwerwetsche wijze, eukel door naloopen. Daar komt echter opeens een eind aan. Van z/hoogerhand" was gewezen op het nieuwe artikel 426bis van het Wetboek van Strafrecht, dat //op hinderlijke wijze volgen" strafbaar stelt. Zoodra dit bekend is geworden, wordt het weder kalm in de dorpsstraten. Het lijk van de Berlijnsche jonge dame, die Dinsdag jl. te Scheveningen bij het baden in zee is verdronken, is aan het strand ter hoogte van de batterij aangespoeld, alwaar het Vrijdagochtend omstreeks half zes door den Scheveninger Fr. Hoevenaar werd ontdekt. Door de zorg der politie werd het lijk, nadat het herkend was, naar de begraafplaats der Israe- lietische gemeente overgebracht, om vandaar naar Berliju te worden vervoerd. Te Maastricht is een werkman vau 62 jaar bij het doen van herstellingen aan een glazen dak daar doorheen gevallen, waaroij hij zulke kneuzingen opdeed, dat hij aan de gevolgen is overleden. Een 66jarige werkman der stadsreiniging te Amsterdam, die op zijn kruiwagen achter een loods op het terrein der Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij zat, is door een steenkolenwagen, toen deze van de kolentip werd afgestooten, voor- over geworpen en zoodanig tusschen den kruiwagen en de loods bekneld geraakt, dat de dood on- middellijk volgde. Men schrijft uit Wieriugen aan De Tijd Tijdeus de jaarlijksche kermis is hier nog altijd een plechtigheid in gebruik, die stellig dagteekent uit de middeleeuwen. Nadat namelijk op den eersten kermisdag al heel vroeg de klokkea het feest hebben iugeluid, begint ten 10 uur het gebimbam opnieuw en begeven vele Wieringers, behoorende tot allerlei geziudten, zich naar de oude Hypolituskerk, waar zij onder de plschtige tonen vau het orgel door eeuige notabelen worden outvangen. Dan luistert men een wenig naar het orgelspel en verlaat het gebouw aan de rechterzijde in een lange aaueengesloten rij. Aau den uitgang ontvangt ieder bezoeker een broodje ter grootte van 7 a 8 centimeter. Het is een vierkant stukje gebak, alleen aan de bovenzijde wat afgerond en draagt den naam vau tgul. Zulke tulen worden er op Wieringen tijdens den kermistijd heel wat gegeten. Het is het luxe- of feestbrood der eilanders. Vermoedelijk is het gebruik outstaan tijdens het betalen der korentiend aan de kerk en is bekend als tulenmarkt. De kerk ontvangt nu geen tiend meer en betaalt ook niet de tulen. Deze worden bekostigd door aan particulier. De tulenmakers loopen met hun feestgave in di hand over het kerkhof en begeven zich verdei huiswaarts. x De Hypolituskerk is een oorspronkelijk katho- lieke kerk, dateert uit bet jaar 1040 en is de bezichtigicg overwaard. Zij is ter halver lengii aau de koorzijde uit tufsteen opgetrokken, even»]s de helft van den toren. Het bovengedeelte van den toren en het middengedeehe van de kerk L van gewouen baksteen, dateert van 1675 en j; minder mooi dan het tufsteenen deel. Eenigi jaren geleden was de kerk zeer vervallen, maai is toen, dank zij vooral de milde tusschenkoms van den bekenden heer P. W. Jansen te Amstet- dam, weer gerestaureerd. Een zwart marmeren steen meldt in verguld schrift z/Het is een edele zoo niet de edelste voru van weldoen die den mensch de gelegeuheid opent aan zijn verhevenste aspir&tien te volloen. Dooi de milde schenking van den heer P. W. Jansen te Amsterdam werd dit kerkgebouw na jaren vat vruchteloos pogen in het geheele land met eei bijdrage van het Rijk en algemeene Synode, it den jare 1895 gerestaureerd en iu den oorspron- kelijken vorm teruggebracht,. Heil deu belang. loozen gever P. W. Jansen." Sedert verscheiden jaren dient de Groote Beurj van Koophandel te Rotterdam ook des Maandagg. morgeus voor Graaubeurs. Oudeu van daget herinneren zich nog dat aau den Steiger, welkt ?thans gedempt is, een afzonderlijke graanbeurs bestond. Naar ons uit Rotterdam wordt bericht, is ei ernstig plan wederom een afzonderlijk gebou* daarvoor in te richten en wel de voormaligi Remonstrantsche kerk aan de gemeente b-hoorend, die alleen door de nauwe Beurssteeg gescheidet is van de Groote Beurs en daarmede in verbindiug wordt gebracht. Ook is er sprake de hoofdingaug vau de Groote Beurs te brengen aan het Beursplein Aan de Raampoortstraat te Rotterdam is een ernstig ongeluk gebeurd met een heistelling, Bij het ophijschen van een heipaal, brak een schalm van den ketting, waardoor de paal ouder de voorbijgangers viel. Een 9jarig kind kreeg de paal op het hoofd eu was terstond dood, terwijl van een 62jarigen stukadoor de linkerarm werd verbrijzeld. Door de justitie is een onder zoek naar de oorzaak van het ongeval ingesteld. Bij een twist over een meisje is Vrijdag nacht zekere v. K. te Zwolle doodelijk met een mes getroffen. Overgebracht naar het Sophia- ziekenhuis, overleed hij daar na korten tijd. De daders zijn in arrest. De landbouwer S., in Hnppel, had sederl 14 dagen een 15jarig Duitsch knechfje iu dienst, Woensdagmorgen was het knechije verdwenen, er met hem 80 mark aan specie. Zeer waarschijuJijl is de jeugdige dief de grenzen overgestapt. Naar men uit Amsterdam verueemt, zijn er i« de laatste dagen een paar vervalschte bankbiljetten van 10 voorgekomen. Het ziju biljetten, die door middel vau de photographic zijn nagebootst, waardoor eeu bruin getinte afdruk is verkregen, de namaker heeft de blauwe partijen geheel uit de hand met waterverf nageteekend. De valscbheid springt daarenboven dadelijk in het oog door de omstandigheid dat de voorzijde een andere serie en nummer vertoont dan de achterzijde (de beide voorgekomen biljetten droegen vau voren Serie A. K. 53096 en vau achteren Serie A. H. 4197), terwijl het watermerk geheel ontbreekt. Wij vernemen dat in de Kerkstraat te Amster dam een //voorscbotbank" bevindt, die geld leent zonder borgen, doch tegen een rente van tweehooderd-zestig procent, namelijk vijf cent van elken gulden per week Bovendien moeten de vgelukkigen", die aldus uit tijdelijken gelduood worden geholpen, een con- tracje onderteekenen, waarbij zij afstand rloen vat hun inboedel ten voordeele der brave geldschieters voor 't geval zij eens een gebreke mochten blijveQ bij de betaling van rente of aflossing. ^Echo.) Een beschonken werkman molesteerde Zater- dagavond op de Crooswijksehekade te Rotterdam het publiek en Hep met een geopend mes iu de hand te zwaaien. Dit veroorzaakte volksoploop, waaraaD de politie te pas kwam die den beschon- keoe volgde, en toen deze een cafd in de Dirk smitsstraat binnenliep, waarschuwde zij den houder daarvan hern niet te tappen. Dadelijk daarop verliet de dronken man, die zich tot een staat van woestheid opgewonden had, het cafe, viel een politieagent aan, en toen er meer agenten tot hulp opdaagden, beet hij een hunner zoodanig in een kuit, dat de ontstane wond in het Zieken huis moest uitgebrand worden. Onder hevig verzet is de woesteling naar het bureau in de Meerrhansstraat gebracht en daar opgesloten. Zondagochtend heeft bij het mijnenleggfn in de nabijheid van Helsingfors een ongeluk phats gehad in de Zarawna-baai aan de Finsche kust. Klaarblijkelijk was een flottielje daar bezig mijnen te leggen, om de haven te kunuen beveiligen, die juist op dat punt erg gemakkelijk voor een vijand bereikbaar zou zijn, toen even 10 uur een stoomjacht op een der gelegde mijnen liep. ,Deze ontplofte onmiddellijk en bracht een ontzettende verwoesting teweeg. Het jacht werd hoog uit het water opgeheven. De ketel sprong en het schip brak in duizend stukken. De bemanning werd hoog in de lucht geslingerd eeu hoofdelooze

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2