A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Bekendmaking. No. 4722. Diosdag 8 Augustus 1905. 45e Jaargang. Rinnenland. GEMEENTEVERSLAG. ABONNEMENT: Per drie maauden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bjj alle Boekkandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bnshouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENT l£N: Van 1 tot 4 rege]» f 0,40. Voor cdken regei meer f 0,10. Bij directe opgaaf van drietnaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. .....hOnt WoenMlHg- ea Vrijd^avond, Bl.Se»«uderd op Feestrtagen, btj de F«rma^ JGVAM te Ter Mem Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter openbare kennis dat bet beredeneerd verslag ran den toestand dier gemeente over 1904, in druk ver- schenen is en dat exemplaren daarvan tegen betaling van 75 cent per stuk verkrijgbaar zijn. Ter Neuzen, 7 Augustus 1905. Burgemeester eo Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend. dat de Secretarie dezer gemeente van 12 tot en met 26 Augustus a. s., geopend zal zijn van voormiddags 0 tot 12 ure. Hoek, 7 Augustus 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMAN3, Secretaris. Bij de Vrijdag in het district Den Helder ge- houden stemming voor een lid van de 1 weede Kamer der Staten-Generaal (vacature C. V. Ger- ritsen) is gekozen Mr. Z. van den Bergh (vrijz. dem.) Er ziju uitgebracht 6358 geldige stemmen, waarvan op Mr. Van den Bergh 8420, op den heer A. P. Staalman (chr. dem.) 2938. Het aantal kiezers in het district bedraagt 7641. Bij de stemming op 16 Juni zijn er uitgebracht 6096 stemmen, die aldus verdeeld waren A. P. Staalman 2276 L. Adriaanse (antir.) 491A. H. Gerhard (soc. dem.) 218; C. V. Gerritsen (vrijz. dem.) 8111. Het bestuur der S. D. A. P., afd. Zutphen, heeft besloten bij de herstemming op morgen de candidatuur van den heer E. Lieftiock krachtig te steunen. De Residentiebode meldt Op den 31 Juli 1.1. zijn voor den notaris Jhr. Willem Eugene Bosch van Oud-Amelisweerd, notaris ter standplaats Utrecht, gecompareerd 1. Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Mon seigneur Henricus van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht2. J. W. van den Biesen, lid van de Eerste Kamer; 3. Jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois, lid van de Eerste Kamer en burgemeester van 's Hertogenbosch4. Jhr. Mr. P. J. A. A. M. van Nispen tot Sevenaer, lid van de Ged. Staten van Gelderlaud 5. Mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht, lid van de Eerste Kamer, notaris te Amsterdam, mede lasthebber van prof. J. M. L. Keuller, hoog- leeraar aan het groot Seminarie te Roermond. De comparanten gaven te kennen, dat hun het bijzonder Katholiek Hooger Onderwijs zeer ter harte gaat en dat zij eene Suchting in het leven wenschen te roepeu om ook in de toekomst dat bijzonder Katholiek Hooger Onderwijs in den meest algemeenen zin des woords te bevorderen en nit te breiden dat zij zoowel uit eigen middelen als door bij- dragen van belaugstellenden, een bedrag van _/3000 hebben bijeengebracht en dit bedrag als grondslag tot dat doel inbrengen en op een en hetzelfde oogenblik met en door dien inbreng in het leven roepeu, oprichfen, vestigen en stichteu de Sint Radboud-Stichting. Hiermede is de grondslag gelegd, zij het ook in verre toekomst, voor een katholieke universiteit. Aan de statuteD der St. Radboud-StichliDg wordt het volgeude ontleend Zij is gevestigd en heeft haar hoofdzetel te Utrecht. Het doel is het Katholiek bijzonder Hooger Onderwijs in Nederland te bevorderen en uit te breiden ea daartoe meer in het bijzonder A. voor te bereiden en zoodra de omstandig- heden en de middelen dit zullen toelaten Ae ves tigen en te stichten eene bijzondere Nederlandsche Katholiek.! Universiteit B. voor zoover de rijkswetten of gemeentelijke terordeningen dit zullen toelaten en zoolang het doel sub A nog niet is bereikt, bijzondere leer- stoelen te vestigen aan de Nederlandsche Rijks Universiteiten en de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam C. financieelen en zedelijken steun te verleenen aan jonge mannen van bijzonderen aanleg om hunne studien te voleindigen en voort te zetten D. zoodanige verdere maatregelen te nemen en middelen aan te wenden als de omstandigheden wenschelijk zullen doen voorkomen. Zoodra tot de zaken hiervoor sub A of B vermeld kan worden overgegaan, zal dat bij afzonderlijk reglement worden geregeld. Het bestuur der Stichting bestaat uit ten minste tien leden. Daartoe zullen in ieder geval behooren als vaste leden Hnnne Doorluchtige Hoogwaardigheden, de Roomsch Katholieke Aartsbisschip van Utrecht en de Bisschoppen van Haarlem, 's Hertogenbosch, Breda en Roermond. Mochten een of meer dezer vaste bestuursleden het wenschelijk achten niet zelf in het bestuur zitting te nemen, dan zullen zij daartoe een ver- tegenwoordiger kunnen aanwijzen, die alsdan iu zijne of hunne plaats als bestuurslid optreedt. Dergelijke aanwijzing kan ten alien tijde worden ingetrokken en in dat geval treedt de betrokkeu Aartsbisschop of Bisschop wederom zelf als bestuurslid op. Thans treden als bestuurders op en worden verder als zoodanig benoemd 1. Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid de Aartsbisschip van Utrecht voornoemd en Hunne Doorluchtige Hoogwaardigheden de Bisschoppen van Nederland, benevens de 5 heereD stichters hierboven met den Aartsbisschop voornoemd. Als bewijs hoe dringend noodig 'n voor- ziening is in de quaestie van schadevergoeding aan onschuldig veroordeelden, kan weer eens blijken uit het volgende, dat Anna de Savornin Lohman in //De Hollandsche Lelie" schrijft Voor eenige weken riep een ingezetene uit Z., een werkman, mijn hulp in, daar hij gedurende drie maanden onschuldig in hechtenis was geweest en geen schadevergoeding kan verkrijgen, omdat de wet dit niet toelaat. Hij verwees rnij voor inlichtingen naar den predikant uit zijn wood plaats, en van dezen vernam ik de volgende bijzonderheden De bedoelde persoon, een zeer oppassend werkman, woonde vroeger te Amsterdam en werd daar in preventieve hechtenis gezet wegenshet stelen van een handkar. Zijn besliste ontkenning baatte niet. Drie maanden lang moest hij wachten in de gevangeDis, vo6r hem op zekeren dag de mede- deeliug gewerd, dat hij nu wel weer kon heeu- gaan omdat men den waren schuldige had ontdekt. In dien tusschentijd had zijn vrouw ten behoeve van haar en haar kleine kindje alles, zegge alles, tot het bed onder haar lijf, moeten verkoopen, omdat haar kostwinner in de gevangenis zat onschuldig. Zich als werkvrouw aanmelden baatte haar niet. Haar man ,/zat" immers. En wie ver- trouwt de vronw van een ^misdadiger in zijn huis Toen nu die man, buiten eigen toedoeD, door een dwaling der justitie, drie maauden iang van zijn vrijheid en zijn eer beloofd, eindelijk onschuldig bewezen, terugkeerde in demaatsctiappij, was hij broodeloos in den letterlijken zin. Vey- geefs klopte hij aan bij den Minister van Justitie om schadevergoeding. //De wet laat dat niet toe werd hem geantwoord. Publieke liefdadigheid moest zich ten slotte ontfermen over dezen man, die geen schuld heeft aan de maatschappij, rnaar jegens wien de justitie zondigde door hem onschuldig te laten zitten, drie lange maanden. Eere zij hier gebracht aan de inwoners van Z., waarheen de man verhuisde, die dank zij het liefdevol een beroep op hen doen van hun predikant, het beklagenwaardig gezin met gaven en hulp over- stroomden, het voorzagen van beddegoed, kleederen, geld, en den willigen en flinken werkman blijvend arbeid in hun midden verschaften TER NEUZEN, 7 Augustus 1905. De heer F. de Bree Jz. alhier is aangesteld als tijdelijk klerk bij de Rijksverzekeringsbauk te Amsterdam. 't Was gisteravond erg gezellig in den tuin der ,/Buiten-societeit" alhiffr. De tuin was druk bezet, men voelde er geen wiudje en de fanfaren z/Gildenhuis" van St. Nicolaas, directeur de heer Armand Segers, gaven een flink concert, 't Was een welgekozen degelijk pragramma, dat allerwege bijval verwierf. Bovenal werden geapplaudiseerd ,/Miss Alouette", caprice polka voor fluit, en ffAir varie", voor piston, waarin de solisten, de heeren Rom. Coppieters en G. Vonck, op uit- nemende wijze blijk gaven, hun instrument meester te ziju. Gistereu arriveerde alhier de stoomboot z/Luctor et Emergo" met een gezelschap plezier- reizigers uit Gent. Een 4tal geraakte wat erg vrij in zijn handelingen, wat op ruzie uitliep. Nadat zij door de politie reeds uit een cafd aan de Westsluis waren verwijderd, werden door hen enkele kinderen en grootere jongens mishandeld, zoo, dat wandelstokken, die voor wapen gebrnikt werden, werden stukgeslagen. Een bombardement met steenen naar het 4tal, die bloedende wonden veroorzaakten, was daarvan het gevolg, terwijl ook nog enkele Neuzenaars met kracht der vuisten van hunne geziudheid blijk gaven. 'tWas tijd voor de belhamels, dat zij aan boord gingen, anders ware 't misschien nog erger voor hen geloopen. Zaterdagnamiddag reed de heer Jurrij met zijn rijtuigje op den provincialen weg tusschen Driewegen en't Zwaantje twee met grind geladen karren tegemoet. De voerman der eerste kar week uit, docb de voerman der tweede kar scheen zich om de deswege bestaande voorschriften niet te bekommeren, zoodat de heer Jurrij, die reeds deels op den zijberm reed niet verder ter zijde kon rijden en met de as van zijn wagentje in het wiel van de kar bleef haperen. Hierdoor volgde een schok die hem uit het wagentje slingerde, terwijl de treemen braken en het paard op hoi sloeg, nog grooter schade aan wagentje en tuig berokkenende, toen het dier daarmee tegen een boom vloog. Aan't Zwaantje is het dier staande gehouden. De heer Jurrij was door den val eenigszins versuft en voelde gister nog op verschillende plaatsen pijn, doch beliep overigens geen letsel. Naar we vernemen is vau't gebeurde aangifte gedaan bij de politie. Gisteren was de werkman A. Hamelink aan 't visschen in 't kanaal aan de nieuwe loskade aan 't spoorwegstation. Zijn 12jarig zoontje dat daar 's morgens ook gevischt had, kwam met een 5- en een 4jarig zusje nog eens naar vader kijken. H. liet het jongste kind op een vouwstoellje plaats nemen. Op een gegeven oogenblik bemerkte hij //beet" te hebben en toen hij een paar stappen verwijderd was, hoorde hij het kind in 't water plompen, vermoedelijk gevallen door kantelen van 't stoeltje. Onmiddellijk sprong H. haar na, greep het kind om het middel, doch zonk er mede. Hij wist zich boven water te werken en toen was het 12jarig zoontje zoo kordaat aan vader een vischstokje toe te steken om zich daaraan vast te houden wat hij ook deed. Het topeind schoof echter uit den stok en H. zonk met zijn kind weer naar de diepte. Nadat hij weer boven water gekomen was, stak het jongetje hem het ondereind toe, met de woorden z/vader, hoadt je dan daaraan maar vast 1" z/Jongen, kun je het wel vast houden?" //Ja, vader en werkelijk schonk deze zwakke kracht hulp en kon H., die, dooraat hij ziju kind om- kneld hield, maar een hand vrij had, gemakkelijker aan den kant komen en zich aan een paal vast- klemmen. Hij vreesde reeds dat zijn dochtertje dood was, doch het kind begon toen te hoesten en proesten, zoodat hij op dat punt geruster werd. Ondertusschen was het gebeurde opgemerkt door den kapitein van de in de nabijheid liggende Eng. schoener //Gowan", die met een sloep te hulp kwam, het kind van H. aannam en hem daarna ook in de sloep hielp. Beiden kwamen met een nat pak en den schrik er af. Het ongeval is dus wonder goed afgeloopen. De gedachten van de er bij betrokkenen, gedurende de angstige oogenblikken, laten zich misschien denken, niet beschrijven. En al kon hij weinig tot redding bijdragen, zoo heeft de jeugdige zoon blijken vau groote kordaatheid betooud, door te pogen hulp te verleenen, waar anderen hulpeloos zouden staan. Ean in de nabijheid visschend persoon op leeftijd was tenminste zoo vau streek, dat hij geen idee had om op een of audere wijze te helpeu. Gelukkig kon de kapitein van de z/Gowan" afdoende hulp verleenen. Bij de gisteren alhier gehouden prijsschieting onder de leden, van de doelboogmaatschappij //De Vrede", was de uitslag als volgt le prijs C. N. van Dijke met 255 punten, 2e prijs G. Herrebout met 239 punten, 3e prijs H. van der Velden met 236 punten, 4e prijs J. van der Velden met 222 punten, 5e prijs J. 't Gilde met 213 punten, 6e prijs Adriaan't Gilde met 203 punten, 7e prijs A. Vermast met 201 punten, 8e prijs J. de Jonge met 160 punten, 9e prijs A. Salomd met 153 punten, lOe prijs P. 't Gilde met 132 punteD, lie prijs P. J. Versluijs met 132 punten, 12e prijs J. R. H. de Smidt met 126 punten, 13e prijs K. Hame link met 126 punten. Zaterdagmorgen opsfaande, was de heer D. IJsebaert, slager wonende aan den Baandijk, onaangenaam verrast, te bemerken dat des nachts ongenoode gasten een bezoek aan zijne woning hadden gebracht. Bij onderzoek is gebleken dat de dief of dieven zich toegang hebben verschaft tot de zoo goed als openliggende achtererven, en van het erf van den cafehouder Eligeest een ladder hebben weggenomen, die gebruikt was voor het schil- deren van den achtergevel. Met behulp van dezen ladder is men geklom- men tot een achtervenster, dat opgeschoven stond om tocht te veroorzaaken in den slagers- winkel van IJsebaert. In den winkel is het slot der toonbanklade gebroken en het zich daarin bevindende geldbakje met pi. m. 2 aan klein geld, meegenomen. Eene chiffoniere, staande in de aangrenzende kamer draagt duidelijke sporen dat beproefd is deze met een beitel te openen. Vermoedelijk uit vrees van gedruisch te veroorzaken als een der op de kast staande glazen stolpen naar be- neden zou tuimelen, is van verdere pogingen afgezien. In den winkel stond even wel een rijwiel, 't welk is meegenomen. Het geldbakje is terug- gevonden op den openbaren weg, voor de woning. De wachtmeester der marechaussee, die Zaterdagmorgen in de omgeving op surveillance was, stelde, met het gebeurde in kennis gesteld, terstond een onderzoek in, dat nog geen resul- taat had. Later kwam aan het licht dat ook een on- welkom bezoek gebracht was bij den cafehouder Joz. de Feijter, nabij het station. Diens echtge- noote, 's morgens opstaande, ontdekte dat het achtterraam van de gelagkamer hoog opge schoven stond, terwijl de laden der toonbank opengeschoven stonden en een er op geplaatst was. Bij die waarneming riep zij ljlings haren echtgenoot, die nu dadelijk klaar wakker, fluks in de kleeren schoot, denkende dat misschien een dronken persoon was binnengeklommen en nog in het lokaal vertoefde. Bij het naspeuren werd niets gevonden, doch geconstateerd dat, met het licht eener kaars alles was nagesnuffeld in de toonbank. Van waarde was daarin echter niets aanwezig dan een part ij tje Eugelsche koperen 5centstukken, die men niet de moeite van meenemeu waard sehijnt te hebben geacht, althans de voorraad leek niet verminderd. In een aangrenzend opkamertje bleek ook een kastje, waarop de sleutels staken, geheel door- zocht. Daaruit was meegenomen een palis- sanderhouten doosje met in mooie papiertjes gewikkelde lepeltjesdie laatste omstandigheid deed den liefhebber (of liefhebbers) zeker ver- moeden dat 't zilver was, maar 't zal ook hem (of hen) wel nader blijken, dat 't met. alles zilver is wat blinkt en in mooie papiertjes is verpakt, want de waarde is gering. Opmerkelijk lijkt het eenigszins, dat in de crelaakamer een oud-waakhond vertoefde, welke TER SEIIZESSCHE COURMT. o o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1