SCHOOLBEHOEFTEN. No. 4721. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 5 Augustus 1905. 45« Jaargang. D r ankw e t. D r ankw e t. Belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten. Binnenland. AANBESTEDING Schoolboeken en andere Schoolbehoeften Telegrafische berichten. Landbouwberichten. Gemengde berichten. T"WEE33DEi BXj-AOD. Openbare aanbesteding op Maandag 21 Augustus 1905, des namiddags 3 uren, ten gemeentehuize te Ter Neuzen, van de levering van voor de openbare scholen aldaar. Yoorwaarden enz. liggen ter inzage op de Gemeente-Secretarie. Ter Neuzen, 3 Augustus 1905. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. De oorlog tusschen Rusland en Japan. In de Regeeringsbode is Dinsdag opnieuw een oorlogzuchtig telegram van den Czaar verschenen. De Czaar spreekt, in antwoord op een adres uit Chabarofka, zijn voile instemming uit met de aan- FEUILLETON. HET TESTAMENT. 36) Juffrouw Schnitzer sproug op, alsof zij door een adder gestoken was. wHoor eens, buurm&n, nu loopt de maat over. Ik weet, wat mij te doen staat. Mijne dochter is ziek maar al was zij niet ziek, zou ik haar toch niets vragen. Ik dring mijne dochter aan niemand op, allerminst aan iemand, dien zij niet goed mag leiden, zooals zij mij ronduit, heeft gezegd, iemand dien ik haar heb opgedrongen. Dat weet Frans ook wel, ofschoon hij nu doet also! bij daarvan niets bemerkt heeft. Thans is de verloving afgebroken Als mijne Martha er van- daag niet geweest was, dan had Frans meegeholpen om een onschuldige te veroordeelen, al zal hij nu met een prinses trouwen. Het is uitGa maar heen om ergens anders een vrouw te zoeken Zoo sprak zij en daarop stapte zij met een ge- wichtige houding de kamer uit, sloot de aeur en schoof den grendel er op. Omstreeks dienzelfden tijd bekwam Elfride von Karstenbrock een weinig van hare hoofdpijn. Tegen zonsondergang was zij van de sofa opge- staan en begon nu toebereidselen te maken om haar verloofde te ontvangen. Hartelijk verlangde zij niet naar Balder even- min als zij een oogenblik naar Jordan's jaloerschheid of haat verlangde, dat men aan Jordan's schuld zou gelooven, om hem zoo ten verderve te brengen. En met dit doel had hij ook hare medewerking beveling die het adres bevat, om den oorlog voort te zetten tot de vijand verpletterd is, en bovenal om niet te denken aan afstand van grondgebied of de betaling van een oorlogsschatting. De herhaalde niting van een oorlogzuchtigen geest door den Czaar en de koortsachtige inspanning te Peterbof, om de binneulandsche oulusten baas te worden, dadelijk na de ontmoeting van Bjoerkoe, trekken sterk de aandacbt. De Roes verneemt nog dat Witte, zoodra de Japanners met afstand van grondgebied of betaling van een oorlogsvergoeding aankomen, de onderhan- delingen moet afbreken. Slechtere voorteekenen voor den vrede zijn moeielijk denkbaar. De goede verwachtingen op den vrede, die onder den indrnk van de verschrikkelijke neerlaag van Tsoesjima alleszins gegrond scheuen, zijn op het oogenblik dat deRussische onderhandelaars hun voet op Amerikaanschen bodem gezet hebben, ongeveer tot het vriespnnt gedaald. Als de Rus- sische afgezanten werkelijk last hebben, om te onderhandelen onder de leus//geen geld en geen grond", zullen de Japanners spoedig een hoffelijk afscheid nemen. Men dient echter rekening te honden met de manieren van de Rnssische diplo matic. Zij heeft van haar standpunt gelijk, met de uitkomsten van de Japansche oorlogvoering te verkleinen en een onverschillige houding ten aan- zien van het tofstandkomen van den vrede aan te nemen. Die komedie zon, begrijpelijkerwijs, haar hoogtepunt moeten bereiken, vlak voor het begin van de onderhandelingen. En de Tsaar mag natuurlijk tegenover de hem trouw gebleven onderdanen ook geen oogenblik nit zijn rol vallen van machtig en autocratiscb heerscher, die zich de wet niet laat voorschrijven door het dwerg- volk der Japanners. Toch zijn er verschillende aanwijzingen dat de partij, die den oorlog tegen over Japan en de reactie in eigen land wil voort- zetten, in den laatsten tijd weer krachtig het hoofd opsteekt en alles iu het werk zal stellen, om de onder handelingen in de war te sturen. Een correspon dent van de Deutsche Tages-Ztg., die meermalen uit officieuse bron te Petersburg berichten geput heeft, verzekert dan ook dat de Tsaar zeer twijfelmoedig gestemd is ten aanzien van de vredesonderhande- lingen. Te Petersburg en in de meeste andere plaatsen van Rusland, zoo zegt hij nog, stemmen de politici met den Keizer in de verwachting overeen dat de onderhandelingen op niets zallen uitloopen. De tijd zal het leeren. Hoe de Russen zich echter stokstijf op het standpunt knnnen stellen, dat zij geen gebied zullen afstaan, is wonderlijk, terwijl de Japanners Port Arthur en Sachalin reeds in hun macht hebben en Rusland, na het gros van zijn vloot verloren te hebben, geen middelen bezit om dat gebied terug te veroveren. En als over eenigen tijd het Amoer- gebied en de Kustprovincie in handen van de Japanners zijn gevallen, zullen dezen een nog kostbaarder pand bezitten. Men moet aannemen dat de Russiscbe diplomaten dit alles zullen be- denken, al nemen zij ook den schijn aan van kooplieden, die meer uit nieuwsgierigheid dan belangzncht ter markt zijn gekomen. De Ned. meldt, dat op verzoek van den Minister van Marine, door tusschenkomst van de burgemeesters der gemeenten, aan de hoofden van openbare en bijzondere scholen, van wie de uoodige medewerking kan worden verwachl, circu- laires ter bevordering van de dienstneming van jeugdig scheepsvolk bij de marine, ter verspreiding worden uitgereikt. gebruikt. Zij besefte wel, hoe laag zij had gehan- deld, en al bewonderde zij overigens de rijkdommen van Balder, toch koesterde zij zulk een afkeer van hem, dat het bijna haat mocht heeten daarom was zij dan ook van plan haar afkeer slechts te verbergen, totdat Balder al bare scbnlden zou be- taald hebben. Toen Balder dan ook voor haar stond en zijn oog met welgevallen op haar rustte terwijl zij in baar schommelstoel bij den haard zat, toen hij begon te spreken van zijn verlangen om haar spoedig, zeer spoedig de zijne te kunnen noemen, toen kwam haar gemoed met alle kracht in verzet tegen dit begeeren. Maar toch breidde zij de armen naar hem uit en drnkte hem aan haar boezem. Hoezeer zij door hare schoonheid hem kon boeien en zijne gedachten kon afleiden, vandaag scheen zij daarin te falen. Balder kon zich maar niet bevrijden van het denkbeeld, dat hij zacht maar stevig omspannen werd door draden, die de kracht van zijn wil verlamden. Hij wilde zoo gaarne vergeten maar hij kon niet. De liefkozingen ran Elfride hadden geene uitwerking op hem, en de strijd in zijn binnenste duurde voort. Eindelijk sprong hij op er speeldp een vreemde lacb om zijn mond, terwijl hij zeide vWaar wachten wij nog op om gelukkig te zijn Waarom nog langer gedraald Wij be- behoeven het geluk slechts te grijpen //Maar je wildet immers niet te haastig wezen," sprak zij snel, om haar ware gevoel niet te ver- raden. //Anders zon ik niet weten, waarop wij moesten wachten." De crisis. Allerlei geruchlen omtrent de de samenstelling van het nieuwe Miniaterie doen de ronde men deelde reeds mede, dat Mr. Goeman Borgesius niet geslaagd was, daar hij een Minister van buitenlandsche zaken aanwees, dien de Koningin niet wenschte te benoemen en uit het volvoeren van reisplannen maakte men op, dat de heeren der linkerzijde, die als aangewezen beschouwd werden om in een nieuw Ministerie zitting te nemen of minstens daarover gehoord te worden, gepasseerd waren, zoodat enkelen in overweging namen of een gewijzigd Ministerie-Kuyper ook kans had in den smaak der Earners te vallen. Allengs brengen de geruchten de mannen der linkerzijde meer naar voren en zoo lezen wij, dat' prof. Drucker zijn buitenlandsche reis plotseling onderbroken heeft om deel te nemen aan een conferentiedat Mr. P. Rink in Den Haag ver- toefde en weder naar Tiel is teruggekeerd Mr. J. D. Veegens word genoerad als Minister, zoo- mede generaal Staal de souc-chef van den gene- ralen staf, zoomede Mr. Roest de commissaris der Koningin in Zeeland. Land en Volk bsweert, dat spoedig een volledig stel Ministers zal knnnen worden genoemd, zoodat te verwachten is, dat de linkerzijde de regeering zal aanvaarden, hogwel zulk een Ministerie geen meederheid in de Tweede Kamer heeft, indien men de socialislen als afzonderlijke partij beschouwt en in de Eerste Kamer in de minderheid is. TER NEUZEN, 4 Augustus 1905. Bij bet laden van ruw ijzer op wagons brak gisteren alhier een loopplank, juist terwijl zich daarop bevond de werkman J. Dieleman, dragende een stuk ijzer. Bij den val werd hij door het stuk ijzer getroffen en beliep ver- wondingen aan het hoofd en de rechterhand waarvoor hij geneeskundige hulp moest inroepen. Gisteren slaagde te 's Gravenhage voor het exam en Engelsche taal L. 0. de heer H. de Boer, te Sluiskil. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is de opening der jacht op hazen en patrijzen (niet fazanten) voor Zeeuwsch-Vlaanderen bepaald op 2 September aanstaande. Voor bet overig deel van Zeeland den 2 September voor patrijzen en den 30 September voor hazen. Koewaclit. Deze week had alhier eene ver- gadering van den gemeenteraad plaats, waarop alle leden, behalve de heer P. Bruggeinan tegen- woordig waren. De behandeling van het verzoek van de Ver- eeniging tot oprichtiug en instandhouding eener Ambachtsschool te Hulst om subsidie te ver ieenen werd tot een volgende vergadering ver- daagd j wijl er sprake is in Axel een dergelijke school op te richten en de Raad van meeniDg was, dat deze gemeente meer gebaat was met eene ambachtsschool te Axel dan wel te Hulst. De aanvrage van een leeniug voor het bouwen der kazerne werd nader geregeld. De geloofs- brieven der nieuw benoemde leden werden onder- zocht en goedgekeurd waarna tot hunne toelating werd besloten. Ten slotte werden een paar recla mes tegen den hoofdelijken omslag behandeld. Op het Belgisch gedeelte hebben de konijnen- dieven weer eens van zich laten hooren. Bij V. werden eeD drietal konijnen uit het hok gehaald, terwijl de dieven ook beproefd hebben de kouijnen- hokken te ledigen bij de Eerw. Zusters. Zij waren reeds over den muur der binnenplaats geklommeu, hebben een tak gebroken van een morellenboom Hij wierp haar een glurende blik toe. z/Met de dag van heden is de zaak van Jordan afgedaan. Hoe die is afgedaan, gaat mij niet aan. Ook bekommer ik mij niet over het naspel, waar- mee de heeren mij de erfenis zouden willen ont- nemen om het geld aan dien windbnil in den schoot te werpen. ,/WaHtrouwt gij die zaak nog altijd vroeg zij schertsend. //Zou ik dan hier zijn z/Als Jordan de moordenaar niet is wie zon het dan zijn?" vroeg zij, om het pijnlijke gesprek op iets anders over te brengen. „Wel, misschien jij of ik, dwaas kind ant- woordde bij, en hij lachte luid om die onnoozele vraag. //Zien wij er allebei niet naar uit i/Scherst niet daarmee, sprak zij, en haar liep een rilling door de leden. //Ik wordt er akelig van. Men mag niet schertsen met zoo'n afschu- welijke daad. Wat een verschrikkelijk mensch, die zoo koelbloedig een moord kan begaan Overmoedig keek hij op. //Denk je dan, dat iemand, die een beetje al te hardhandig geweest is, er bepaald moet uitzien als een afschuwelijk mensch Moet men zoo iemand noodzakelijk op het voorhoofd kunnen lezen, dat hij rijp is voor het schavot of voor het tuchthuis //Denken? Ik denk niets antwoordde zij met geveinsde vroolijkheid. //Maar hoor eens Als je wist, dat ik den ouden ridder Von Karsten brock door vergif uit den weg had geruimd, zou je daar dan ook zoo luchtig overheen stappen Zou je dat niet ernstiger opnemen z/Ik zou alleen wat scherper toezien op je kleine welke daar tegen groeide, doch schijnen er niet in geslaagd te zijn iets te kunnen ontvreemden. Er wordt ten minste niets vermist. »s Gravenhage, 4 Aug. Het onderhoud van H. M. de Koningin met den heer Borgesius gisteren op Soestdijk gehouden, heeft zeer lang geduurd. Mr. Roest, Commissaris der Koningin in Zeeland, genoemd als aanstaand Minister, heeft naar men verneemt zijn plan om weldra met jaarlijksch verlof te gaan, niet veranderd. W ORTELEN. Er is in Den Haag een ernstig onderzoek in gang van een commissie van gemeenteambte- naren naar de oorzaken van het beven van ver schillende Scheveningsche huizen. De oorzaak van dit onaangenaam en gevaarlijk trillen kent men nog niet. Woensdagnacht zaten drie Schiedammers op een bruglenning te Rotterdam te slapen. Een agent van politie, die voorbijkwam, wekte hen, om te voorkomen dat ze een ongelnk kregen, en hierover werden de kerels toen zoo verstoord, dat de agent tot zelfverdediging zelfs genoodzaakt werd zijn sabel te trekken. Maar met het slaapje der drie was 't met dat al toch uit. Ze werden later gearresteerd en opgebracht. vingers, dan dat ik nu reeds doe," sprak hij lachend en hij kuste haar. //En als ik toevallig eens de man was, die juffrouw Wellner vermoord had..." Je Scherts is van daag afschuwelijk", zeide zei, terwijl zij hem tot straf een tikje op de wang gaf. Nu nam hij een andere houding aan. ,/Zoo gaat het, als men den halven dag niet anders gehoord heeft als zulke afschuwelijke dingen ten langen leste schertst de mensch met den dood. Weg daarmee!" En plotseling voegde hij er haastig bij //En wanneer denk je me gelukkig te maken Onze verloving is overal genoeg bekend. Bepaal dus den dag van ons hnwelijk x/Wanneer je maar wiltEn dan weg van hier 1" riep zij vroolijk uit, denkende aan het einde van het gemartel met haar talrijke schuld- eischers. Dankbaar drukte hij haar de hand, maar zeide z/Waarom zouden wij de mode volgen en dade lijk op reis gaan Laten wij tot het voorjaar hier blijven en dan des te verder weggaan. Ja, zoo moet het zijn Met Paschen reizen wij naar Cairo in Egypte 1" z/Hoe kan een mensch toch zoo veranderlijk wezen," meesmuilde zij, terwijl zij hem bekoorlijk aankeek. z/Morgen huur ik voor ons de mooiste woning in de stad en met hulp van de beste leveranciers zal die binnen vijf dagen zoo prachtig ingericht zijn, dat wij daar onze gasten het bruiloftsmaal kunnen aanbieden." /.Dat lijkt wel tooverij Maar als je er plezier in hebt, doe het dan," sprak zij lachend, maar inwendig zeer teleurgesteld. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen in gevolge art. 37 in verband met art. 12, le lid der Drank wet ter openbare kennis dat bij hen is iuge- komen een verzoek om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank van CORNELIS LENSEN, voor de rechter benedenvoorkamer, zijnde winkel, van het perceel Lange Kerkstraat 12. 'Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ^e- schied kan ieder tegen het verieenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren in brengen. Ter Neuzen, 3 Augustus 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NELTZEN brengen ter openbare kennis dat op 26Juli 1905 bij hen is ingekomen een afschrift van een aan Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland gericht ver- zoekschrift om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop alleen aan logeergasten, van AMALIA WULLUMSvoor het rechter achterlokaal van het perceel Baandijk no. 36. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekend making kan een ieder tegen het verieenen dezer ver gunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Ter Neuzen, 3 Augustus 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den Directeur der Directe Belastingen enz. te Middelburg, •den 3 Augustus 1905 invorderbaar verklaard kohier der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer ge meente, over het jaar 1905/6 no. 1, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, ■op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, den 3 Augustus 1905. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De wortel of pee is een der beste navruchten, die op rogge, wintergerst en vlas volgen. De wortelen zijn als veevoeder voortreffelijk, daar zij heel wat meer eiwit omtrent 80 proeent bevatten dan de suiberbeeten en de rapen. Daarenboven werken zij zeer gunstigop de hoedanig- heid van melk en boter en worden mede zeer gaarne door de paarden gegeten. Men zaait deze //tweede schaar" na den winter in rogge of gerst, die als dekvrueht dient. Na den oogst van het graan wordt de akker geegd om de stoppels te verwijderen, maar van bemesting kan natuurlijk geen sprake zijn, tenzij van het toepassen eener vloeibemesting of die met chili. De wortelen hebben nochthans ook phosphorzuur en kali noodig, want in 100 kilogram vindt men gemiddeld bij de wortelen 0,21 kilogr. stikstof. h 0,10 phosphorzuur w 0,28 u kali bij het loof 0,41 stikstof 0,10 u phosphorzuur n v 0,29 y kali. Een flinke hoeveelheid stalmest voor het eerste gewas of de dekvrueht gebezigd, is voor de wortels zeer voor- deelig omdat in den zomer deze reeds ontbonden is en de wortelen er niet meer in terechtkomen, waardoor deze zouden kunnen vergaffelen. De schoonste opbrengst kan men evenwel met schei- kundige meststoffen bekomen. le. omdat de dekvrueht voor het gebruik van een groote hoeveelheid stalmest te sterk ontwikkelt, soms teneerslaat en alzoo de jonge wortelplantjes versmacht. 2e. omdat men de wortels een volledig voedsel kan toedienen met een toepassing van chili als de grond maar voldoende rijk is aan kali en phosphorzuur. Voor het zaaien van het graangewas ploegt men daartoe ongeveer 500 kilogram Thomasslakken of super- phosphaat en om het phosphorzuur te bezorgen. Voor het toedienen der noodige hoeveelheid kali kan men 5 a 700 kilogr. kainiet of 150 tot 200 kilogr. chloor- kalium inwerken alles per hectare berekendomdat de wortelen nog al rijk zijn aan kali en na deze schaar nog al vaak aardappels volgen, welke eene kalibe- mesting op de voorgaande vrucht vragen. Zijn kali en phosphormeststof in voldoende hoeveelheid uitgestrooid, dan zal een toepassing van 150 kilogr. chilisalpeter per H.A. als dekmest op de jonge wortel plantjes een rijken oogst verzekeren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 5