Tandarts S. BLAAUW Festival St. Jan Steen Koopt uw gelatine BURGERL1JKEN STAND. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. MIDDELBURGr, „De Heere is onze Banier", AlgemGene Vergadering op Augustus a. op Zondag 8 Augustus 1905. Inmakers vau Paling en Mosselen J. D. Thielman-Bauwens, D A G E N. Voorm. Nam. Donderdag 3 Aug. 3.6 3.26 Vrjjdag 4 u 3.47 4.8 Z&terdag 5 4.29 4.52 Zondag 6 u 5.15 5.38 Maandag 7 6.5 6.32 Dinsdag 8 n 7.2 7.34 Woensdag 9 8.9 8.47 te ZAAEVISLAG (Veer). aan twee draden, bewoog een zich in dezelfde. richting als die der twee reeds genoemde, terwijl het andere zenuwachtige schokken vertoonde. Na dit zeven avonden achtereen te hebben nage- gaan, kreeg ik dezelfde schommelinrichting en deze was loodrecht op de zeer dicht bijgelegen zee. De schommelingen hebben het volgeude beloop, eerst zeer zachtjes (ik zeg eerst, want in rust heb ik het nog nooit gezien) dan langzaam aan heftiger tot zeer ruw en dan weer langzaam af- nemend en daarna weer hetzelfde geval. Ik noodig elk belangstellende uit zich te overtuigenhet gevoel is zeer onaangenaam. Wanneer nu de Elektrische Centrale gelijk veronderstela de schommelingen voortbrengt en wel op een afstand van pi. in. 500 ft 600 M., is het dan mogelijk, dat de schommelingen niet geregeld pi. m. van een kracht zijn Een in werking zijnde dynamo geeft toch bijna ge- regelde slampingen met geringe uitzonderingen, wanneer bv. meer of minder borstels in gebruik zijn. En heeft men dan in Amsterdam of andere veengrondstreken in de nabijheid der Centrale geen last van dergelijke bewegingen Zelfs zijn bier enkelen, die vermoeden, dat er zich //mogelijk" een min of maer groote ,/water- vlakte" onder den grond zou bevinden, hetwelk natuurlijk zonder de noodige zekerheid niet zoo dadelijk is aan te nemen. Maar wanneer men weet, dat de huizen hier slecht gebouwd zijn en in de fundeeringen veel geknoeid wordt (in welke speculatie-bouw wordt daarin niet geknoeid) en daarbij het schommelen of beven maar niet ver- geleken rnoet worden met gewoon eveu trillen van een voorbijgaanden wagen of iets dergelijks, dan moet men het geval niet te licht opnemen en is het niet te verwonderen, wanneer langzaam de hewoners gaan verhuizen en de huurwaarde zal daleu, terwijl op den duur ook de huizen zelf bun sporen wel zullen vertoonen of zich on- verwacht openbaren, redenen waarom het mij hoog noodig voorkomt een goed ouderzoek in te stellen of dit voort te zetten (want deze revoluliehuizen hier zijn geen fabrieksgebouwen) en de uitkomsten daarvan publiek te maken ter waarschuwing of geruststelling der bewoners (wat niet wegneemt dat ik zelf zal zien er spoedig vandaan te komen want ik kan er geen oogenblik onbeweeglijk zitten). In een ingezonden stuk in het rHbl." schrijft de heer H. Heijermans naar aanleidiug van dit beven //Sinds eenigen tijd werden er uit de badplaats Schevening.-u klachten gepubliceerd over het zoo- genaamd beven der huizen. In April te Scheve- ningen gekomen, hebben wij in onze huurwoningen op den Badhuisweg voortdurend dezelfde sensatie ondergaan. We zitten in onafgebroken trilling terwijl we het vorig jaar in die woning niets bespeurd hebben. Op dit oogenblik is een groot deel der huizen aan zee een belangrijk deel der bad plaats zelve in absoluut-waarueembare schom- meling. De betrokken autoriteiten geven de sus- sende verklaring, dat dit bewegen der huizen door de elektrische centrale veroorzaakt wordt. Dit is een tastbare or;juistheid, omdat de machines in dat gebouw reeds het verloopen jaar werkten en er toeu geen klachten waren. Er moet voor zulk een deiueude beweging van een bodem over een aanzienlijk oppervlak een andere oorzaak zijn. Waarom sust men Waarom behandelt men deze zeer gewichtige zaak, die toch voor ons bewoners misschien noodloltig kan worden, op zulk een lichtzinnige wijze? Is dat om de badplaats te souveeren In het belang van ons alien dring ik op een dadelijk onderzoek aan, een onderzoek dat geen dag meer mag wachten. Wij willen volledig gerustgesteld worden, of dadelijk aangespoord onze huizen te verlaten. Als ik valsch alarm maak, is dat in het algemeen belang. Maar ik maak beslist getin valsch alarm. Wie is verantwoordelijk Scheveningen, 30 Juli 1905. Het is bekend dat een slag op de maag onder de jongens veelal een maagpomp genoemd, iemand op een oogenblik den adern beneemt. In Engeland is een jongen door zulk een slag op de plaats doodgebleven. Het was een ge woon jongensgevecht en de een gaf den ander met een rotting een slag in de maagstreek. Deze bleef nog een oogenblik staan, maar viel toen dood neer. Alle pogingen om het leven terug te roepen mislukten. Er werd sectie gedaan, maar alle organen waren gezond. Er kon dus alleen aan de hevige zenuwwerking gedacht worden, maar het geval is wel een bewijs hoe gevaarlijk slaan of stompen op die plaats is. Naar het Hbl. van Antwerpen meldt heeft een slechte kerel, Sablon genaamd, die te Couvret met zijn 75jarige moeder woonde, de oude vrouw zoodanig gestagen, dat men voor haar leven wanhoopt. Haar been is stuk geslagen, hare heup ontwricht en talrijke wonden bedekken haar lichaam. De dcugniet is kunnen ontvluchten, na door de gebureu uit zijn huis verjaagd te zijn. Bij het Maandag te Luik hervatte geding tegen Cherpion is o. a. gebleken dat de te Nij- megen gevonden plank met de namen Cher; ion en Droix erop niet bezwarend is. Iemand uit Nijmegen schreef dat een kenuis van hem die namen, zonder eenige kwade bedoeling, op de bank had geschreven in Maait, dus een maand na dtn rnoord. De advocaat-generaal verklaarde deze toelichting gaarne aan te nemen. Daarentegen was het voor Cherpion bezwarend dat een winkeljuffrouw uit Luik verklaarde dat de bij den vijver te Wijle gevonden stok met J. C. er op door haar aan Marie Droix verkocht en bij Cherpion bezorgd is. De getuigenissen van personen uit Luik over het verblijf van Cherpion van 1820 Eebruari waren nog al tegenstrijdig. Over den getuige Carlier, wiens bewering van het thuis zitlen van Cherpion op den 18en Febr., zooveel sensatie uitlokte, waren de getuigenissen niet gunstig. Zaterdagnamiddag was te Antwerpen de schipper van het binnenschip //Prosperile" dronken aan boord gekomen. fiuzie ontstond tusschen hem en zijn vrouw, en op zeker oogenblik smeet de schipper een deel van den huisraad over boord. Eenigen tijd nadien kreeg hij waarschijnlijk be- rouw over zijn daad hij ontkleedde zich, sprong in bet dok en haalde er alles weer uit, wat hij er had ingeworpen. Het ergste van al is dat de man zich een proces-verbaal op den hals heeft gehaald wegens zwemmen in verboden water. Een ware ontsteltenis werd Maandag op de Parijsche beurs teweeg gebracht door de dating der suikerprijzen/ die een krach veroorzaakte naar men zegt van 8 millioen gulden. De ongelukkige speculant die zijn betaling heeft moeten staken zou Jules Jaluzot zijn, de directeur van de groote magazijnen z/Du Printemps", administrateur van het nationalietische dagblad La Patrie, repu- blikeinsch-progressistisch parlementslid voor La Nieve. Talrijke firma's zouden door dezen krach getroffen worden en twee harer, verzekert men, zouden verplicht zijn haar belans over te leggen, wanneer het cijfer van het passief niet overdreven is te midden van de emotie, die deze gebeurtenis heeft teweeg gebracht. Een Engelsche geestelijke, Walter Kaslehurst, rector van West-Felton, is bij het beklimmen der Alpen, nabij Sarnen, van een 650 voet hooge rots gevallen en zoo zwaar gewond, dat hij kort na het ongeluk overleed. Hij had tot reisge- nooten zijn zuster en een vriend, die ongedeerd bleven, ofschoon ook zij aan de beklimming van die rots deelnamen. Men zal zich de geruchtmakende zaak her- inneren van Arthur Devereux, den apotheker te Londen, wiens vrouw en tweeling dood gevonden werden in een blikken koffer, verborgen onder oude kleedingstukkeu, welken koffer hij in een meubelbewaarplaats had lalen neerzetten. Delijk- schouwing had aan het licht gebracht dat de vrouw en de kinderen gestorveu waren door ver- giftigicg met chloroform en de man werd, van dezeu drievoudigen moord verdacht, in hechtenis genomen. Vrijdag en Zaterdag is dit proces be- handeld voor het gerechtshof van Old Bailey en het is besloten met het doodvonnis over den be- klaagde, die van den aauvang af tot op het laatste oogenblik alle schuld bleef ontkennen. De be- handeling van het proces heeft niet het minste licht geworpen op de drijfveer, die den moordenaar tot zijne afschuwelijke misdaad heeft geleid. Het verdedigingsstelsel van Devereux was zoo zwak mogelijk. Hij hield vol dat hij, na een heftige woordenwisseling met zijn vrouw gehad te hebben, was gaan wandelen met zijn oudsten zoon en toen hij met den knaap weer thuiskwam, vond hij zijn vrouw en de twee andere kuaapjes levenloos te bed liggenzij waren door chloroform om het leven gekomen. Beklaagde had een voorrxad chloroform in huis, dieu hij, met andere vergiften, welke hij voor zijn beroep noodig had, bewaarde in een kast, waarvan ook zijn vrouw een sleutel had. Voor zijn zoonlje had hij den dood van moeder en de broertjes geheim gehouden, eerst gezegd dat zij ziek waren, later dat zij tot hers'el van gezondheid naar buiten waren. Uit augst dat men hem verdenken zou zeide hij verder was hij op het noodlottig denkbeeld gekomen om de lijken te doen verdwijnen en daarvoor ram hij het nog warme lijk van zijn vrouw, vouwde het dubbel en legde het in een blikken koffer, met de lijkjes vau de tweeling er bij, waarop hij alles met sterk water drenkte. Hij sloot de doos, maakte alle naden dicht met was, wikkelde ze in een tafelkleed en legde ze in een grooteren houteu koffer, die hij verder vulde met oude kleeren. Zoo liet hij den koffer weghalen en in een meubelbewaarplaats brengen, waar deze later geopend werd in tegenwoordigheid der justitie, nadat de moeder der overledene vrouw aan de politie kennis van haar verdwijuiug bad gegeveu. Verder bleek in het proces, dat Devereux vroeger in goeden doen geweest maar achteruit gegaau was, zoodat hij een ouderge- schikte betrekking als provisor in een apotheek had moeten aaunemen. Kort na de misdaad was hij in die betrekking gegaan en daarvoor ook verhuisd naar Coventry, waar hij gearresteerd werd. Sinds er tegenspoed was in het geziu liet de verstandhouding tusschen de beide echtgenooten veel te wenschen over, vooral na de geboorie der tweeling. Met onverschilligheid hoorde de be klaagde het doodvonnis over zich vellen en nog bij het verlaten der rechtzaal riep hij uit, dat hij onschuldig was. Te Parijs werd een joDge vrouw gearresteerd die in de rue de Rivoli de portefeuille vau een Duitscher, voor pleizier te Parijs, had gerold en zich zoodoende f 800 had t.oegt eigend. Voor den commissari8 gebracht verklaarde de dievegge Adrieune Bell te heeten en 18 jaar oud te zijn. Zij had al meermalen gestolen m&ar voegde zij er bij zij stal niet om te stelen, doch alleen uitvaderlandsliefde. Al haar slacht- offers waren Duitschers, wien zij het niet vergeven kon in 1870 de Franschen in den oorlog te hebben overwonnen. In dien oorlog was haar vader, een gezeten boer te Vieux-Manoir, tot armoede ge- gebracht en dat wreekte zij nu op de Duitschers, die zij totaal reeds 17.000 had ontstolen. Al die vaderlaudslitfde belette echter niet, dat zij de doos in ging. Spaarzaam zijn de berichten over de vreese- lijke ellende, die cholera en hongersnood in En- gelsch-Indie over millioenen inlanders brengen. Zoo nu en dan hoort men er van. Rsuter seinde uit Madras, dat er de laatste weken gedurig be- delaars uit de hongersnoodstreken in den omtrek in de stad stroomden. Onder die dakloozen is nu ook de cholera uitgebroken en lelkens vindt men dooden of ziekeu op straat liggen. Ook in het emigratiedepot is de plaag verschenen. De regeering richt nu kampen op om de ellendigen onder te brengen. De algemeene sterfte is volgens ambtelijke opgave in Madras 89.7 per duizend. Uoschkapelle. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Juli. Cornells Stallaart, oud 24 j., jm. en Johanna Maria de Smet, oud 24 j jd. Geboorten. 14 Juli. Eugenia, d. van Alphonsus Mel en van Apolonia Borm. 15 Juli. Alphonsus, z. van Petrus Wentzler en van Anna Maria de Vree. 29 Juli. Leopoidus Hijpolitus Johannes, z. van Jan Francies van den Bergen en van Anna Maria de Schepper. Overlijden. 8 Juli. Petrus Paulus Vink, oud 11 d. z. van Johannes en van Maria Louisa van Bunderen. 16 Juli. Louisa van Meelen, oud 39 j., echtg. van Gerar- dus Kouijzer. Clinge. Geboorten. 17 Juli. Remi, z. van Johannes Josephus Verbeek en van Maria Leonia Blommaert. 21 Juli. Justina, d. van Cornelis Amandus d'Hollander en van Maria Sophia Cleijs. 22 Juli. Delphina Marga- retha, d. van Florent Brissinck en van Maria Rosalia van Brussel. Franciscus Ludovicus, z. van Leonardus Willaert en van Nortancea Philomena Segers. Overlijden. 24 Juli. Franciscus Segers, oud 3 m., z. van Pieter Johannes en van Johanna Pieternella Meul. Petrus Seraphinus Verbist, oud 1 m., z. van Actonius Edu- ardus en van Pharailda Thomaes. 26 Juli. Johanna Catharina Want, oud 64 j., echtg. van Aloysins Boons. Augusta Pelagia Goossens, oud 5 m., d. van Fredericus Augustinus en van Ulania Maria de Wilde. 27 Juli. Germaine van Puijvelde, oud 2 nr., d. van Fidelus Amandus en van Ludovica Victoria Rogiers. Petrus Kegels, oud 65 j weduwn. van Johanna Catharina Brees. Henffxtri ijU. Geboorten. 23 Juli Rend Dignum, z. van Adriaan Kuijpers en van Paulina Maria Heije. Overslag. In deze gemeente hebben geene aan- glften plaats gehad. StoppeldiJIi. Huwelijks-aangiften. 21 Juli. Al phonsus van Cranenbroeck, oud 22 j., jm. en Apolonia Paulina Mannaart, oud 28 j., wed. Geboorten. 23 Juli. Theodora Elisa Johanna, d. van Petrus Johannes Serrsrrens en van Louisa CiciliaRade- makers. 27 Juli. Leopoidus Bernardus, z. van Jacobus de Smit en van Apolonia Bisschop. IVestdoppe. Huwelijks-voltrekkingen. 27 Juli. De sire van Gimst (van Graauw,) oud 26 j., jm. en Elisa beth Emelia Jacobs, oud 24 j., jd. Geboorten. 27 Juli. Maria Antoinetta L ocadia, d. van Petrus Dominicus Losie en van Leontina Poelman. Kaainslai;. Huwelijks-aangiften. 21 Juli. Jan van Kerkvoort, oud 26 j., jm. en Willemina de Feijter, oud 24 j., jd. 27 Juli. Jacobus Petrus Dieleman, oud 25 j., jm. en Pieternella Janneke Dekker, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 20 Juli. Jacobus van de Ree, oud 57 j., weduwn. en Adriana Bareman, oud 53 j., wed. 27 Juli. Pieter Hamelink, oud 20 j., jm. en Maria de Pooter, oud 20 j jd. Geboorten. 22 Juli. Jannetje, d. van Johannes Oele en van Elizabeth Vergouwen. 25 Juli. Maatje Maria, (t. van David Francois Dieleman en van Elizabeth van de Wege. Jacobus Marinas, z. van Gilles Cornelis van Overdulve en van Martha van Es. 28 Juli. Jacobus, z. van Joost Hamelink en van Sara Hamelink. Overlijden. 21 Juli. Abraham Dees, oud 30 j., z. van Ferriinandus (overt) en van Catharina Cornelia Dees. Leuntje Verpoorte, oud 10 m., d. van Adriaan en van Cornelia Scheele. 27 Juni. Abraham Kaijseiyoud 15 m., z. vau Jan Cornelis Kaijser en van Elizabeth Dieleman. Zuiridorpe. Geboorten. 21 .Tuli. Emerie Alphons Jozef, z. van Aloijsius Velleman en van Josephina Maria Martens. 30 Juli. Edmondus, z. van Eduardus Baert en van Natalia Colleman. Uulst, 31 Juli. Middenprijs per 100 kilo Tarwe J 9,50 Rogge f 7,25 Wintergerat f Zomergerst fHaver f 7,75 Erwten j 8 75; Paardenboonea J Duivenboonen f Witteboonen fBruineboonen fBoekweit f Lijnzaad fAardappels f 3,75 Koolzaad per zak van 106 liters f 13,Boter per kilo 1,15. Eieren per 26 stuks f 0,90. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld39 stuks hoorn- vee, 47 varkens. Verkocht22 stuks hoornvee, 26 varkens. K O E 11 IS VAN HET HELD. Belgisch per 108 fr. 47,80 a f 47,85. Engelsch per£ 12,12, 1V ZEETIJDINGEN. Van 31 Juli tot en met 1 Aug. VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. 31 Eng. 8.8 idem idem Eng. s.s. Ned. s.s. Eng. a.s. Rns. s.s. 31 Duits. a 8. Van 31 Oostsluizen afgeschut Van Ter Weuzen i Ravenna 3518 Grangem. Golfer 1066 Londen Hailing 2199 idem Vnvr Gent t Cuxhaven 2141 Goole Propatria 2839 Cardiff Avocet 3984 Manchester Van Went t Graf Todleben 4198 Bleyth Voor Selzaeie Fiducia 4122 Windau bout Juli tot en met 1 Aug. werden langs de alhier 32 binnenvaartuigen op- en 26 door de Westsl. 12 op- en 16 afgeschut. ledig macad. stukg. stnkg. idem idem ledig Op a. s. Vrijdag 4 Augustus hopen onze ge- liefde ouders, behuwd- en grootouders ANTHONIE F A A S EN CORNELIA JACOBA KOLIJN, hun TOjarige echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang mogen gesp'aard blijven, is de wensch van Hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Ter Neuzen, 2 Augustus 1905. Zij, die nog iets te vorderen heb- ben van de Societe Anonyme des Forges et Acieries Weerlantlaises te Ter Neuzen, gelieven hunne rekeningen in te zenden voor* 10 Augustus a. s., bij den heer COLSON, staalfabriek. V ergadering van Stembevoegde Inge- landen in den LIEVENSPOLDER, op Donderdag 10 Augustus 1905, des namiddags 5 ure, ten kan tore van den Ontvanger-Griffier. Ter Neuzen, 31 Juli 1905. Het Bestuur, J. A. P. GE1LL, wnd. Dijkgraaf. J. M. DREGMANS. Ontv.-Griffier. De Dijkgraaf van den KOUDE- POLDER maakt bekend dat eene vergadering van stembevoegde iDgelanden van dien polder zal worden gehouden op Vrijdag, II Augustus 1905, des namiddags ten twee ure, in bet logement n's Lands Welvaren" bij wed. Jacs. Drabbe te Hoek. Hoek, 2 Augustus 1905. De Dijkgraaf voornoemd, M. DE JONGE. Js van 1 19 Aug., niet te consulteeren. CK1L ZANGVEREENIGING: des avonds te 7 ure, in bet Zanglokaal. De Secretaris, C. DEURWAARDER. (Visclilijm) bij ondergeteekende, bet voordeeligst adres ge- broken gelatine even zoo goed als heele bladen, aan veel minderen prijs, benevens voorhanden alle de daartoe benoodigdeSpecerijen. Aanbevelend, a/d Roomsche kerk, Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 3