A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Vo. 4720 Donderdag 3 Augustus 1905. 45e Jaargang. Belasting op bedrijfs- en ante inkomsten. Binnenland. FEtJILLETON. HET TESTAMENT. ABONNEMENT; Per drie maauden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederlar.d 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men ahouneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlSN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr^ja slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentiSn vbor 3 uren op den dag der uitgave. ■Bit blad verMChijni fflaandaic, Woensdag- en YrlJdagavoBJ, altitewattewt op reemdagen, ItiJ de Fivma P. J. YAW BE IAIB11 «e TerWeaten. De Burgemeester van Ter Neuzen brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den Directeur der Directe Belastingen enz. te Middelburg, den 29 Juli 1905 invorderbaar verklaard kohier van de belasting op bedrijfs-en andere inkomsten dezer gemeente, over het jaar 1904/5 no. 6, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, is ter hand gesteld en dat ieder verplicht iszijnenaan- slag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, den 2 Augustus 1905. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De oorlog tusschen Rusland en Japan. Bij de Japansche legatie is gisteren het vol- gend telegram uit Tokio ontvangen Uit het legerkamp vau Sachalin wordt bericht Een op zichzelf ageerende cavalerietroep, die in den namiddag vau den 27" Lowikof binneniukte, trok zich in den afgeloopen nacbt terug wegens de groote onrust in de stad. De linkerkolonne van het leger begon te 3 uur n. m. van den 28n haar oprukkende beweging tot het bezetten van Lowikof en haar voorhoede, met cavalerie, rukte, na den vijand noordelijk vau Lowikof te hebben aangevallen, de stad binnen waaT een straatgevecht ontstond. Te 8 u. 30 n. m. was de stad geheel in onze macht. De rechter-kolonne van het leger versloeg den vijand bij Wederni- koffski, zette de vervolging met kracht voort, tengevolge waarvan 's vijands hoofdmacht in den nacht van den 27Q in verwarring op de vlucht sloeg iD zuidelijke richting. Een detachement te zijner vervolging afgezonden, ontmoette den 28n den vijand op een 8 kilometers ten zuiden van Lowikof gelegen punt, 's Vijands iufanterie was ongeveer 800 man sterkvan dezen werden 200 man gedood en 500 ten slotte gevangen gemaakt. De vijand, die sinds 27 Juli onze rechter- kolonne bedreigde, bestond uit 3000 man infanterie en 8 stukken geschut, terwijl de vijandelijke macht tegenover onze linkerkolonne 2000 man infanterie sterk was met 4 stukken. Het telegraafagentschap meldt dat Linewitsj bericht dd. 29 dezer: Het leger houdt de street om Hei-loeng-tsjeug bezet. Den 23en had een legerafdeeling, die door den pas van Wangkoeling was getrokken, toen zij den 24en Lrdago in ooste- lijke richting naderde, een gevecht met Tsoen- goezen. Onze afdeeling bezette het dorp na een vuurgevecht. Den 26en rukte het detachement //Die gewezen huisknecht beweert verder, dat hij voor den ouden, gebrekkigen notaris, van wiens diensten men om ziju hoogen leeftijd slechts weinig gebruik maakte, naar een leesglas moest zoeken, hetwelk die heer meende op de trap verloren te hebben. Laugzaam de trap opgaande en steeds zoekende, vond hij het glas ook werkelijk op de bovcuste trede; doch liij beweert bij bet zoeken duidelijk de stem van den secretaris gehoord te hebben, lachend met de verpleegster Hirzel. Dit verwonderde hem zeer daar de oude Wittig zoo erustig ziek was. De getuige Balder kan dus niet om acht unr in het hotel ternggekeerd zijn het lijkt mij toe, dat hij bet hotel volstrekt niet heeft verlaten. Ik heb deze vragen gesteld met tweeerlei bedoeling. Ten eerste om te bewijzen, de de sluier is opgelicht van het geheim, waarin de vermoorde vrouw gehnld was, die zich valschelijk Gabrielle Wellner noemde. Ten tweede om te bewijzen, dat er tusschen mijn client en de vermoorde geen andere betrekking heeft bestaan dan die hij zelf heeft erkend, rnaar tevens, dat er tusschen den getuige Balder en de vermoorde juffrouw Hirzel en Wellner zeer nauwe betrekkingen hebben be staan, die eerst konden eindigen door den dood van 6eu van beiden. Het staat niet aan mij hieruit gevolgtrekkingen te maken, doch ik stel deze papieren in handen vau den officier van justilie." verder, waarbij zij voortdurend in vuurgevecht was met de op het dorp Moelogo terugtrekkeude Japansche voorposten. Een westelijk van het dorp gelegen heuvel was door den vijand bezet. Na een beschieting uit verscheidene rijeu van Japan sche schansen, gingen onze troepen tot den aan- val over en bestormden tegen zes uur 's avonds de Japansche stellingen. De Japanners trokken onder aanmerkelijke verliezen terug. Nadat onze troepen hun opdracht vervuld hadden, trokken zij terug. Een Duitsch-Fransch incident in Afpika. Blijkens een thans ontvangen officieel bericht uit Kameroen over het gebeurde aan de Duitsch- Fransche grens in het zuidoostelijk deel van de kolonie, is de Duitsche factorij te Misoem-Misoem door de Senegaleezen wederrechtelijk bezet en ge- plunderd. De chef van het grensdistrict, die zich juist in het zuiden van het district bevond, werd bij zijn binnenrukken te Misoem-Misoem beschoten. Bij de verdediging tegen dien aanval zijn vijf aanvallers gedood en vier gevangen genomen. De gouverneur van Kameroen heeft den komman- dant van de keizerlijke troepen naar Gaboen ge- zonden, om te protesteeren en de zaak te regelen. De gouverneur heeft zich tevens in verbinding gesteld met den gouverneur van den Franschen Kon go, die voorstelae een grenscommissie naar de plaats te zeuden, waaraan de gouverneur van Kameroen zijn goedkeuring hechtte. De manoeuvres van de Engelsche vloot. De aanstaande manoeuvres van de Engelsche vloot hebben in Duitschland de pennen in be- weging gebracht. Naar aanleiding biervsn meldt de particuliere correspondent van de ffN. Rott. Ct.", dat de langdurige oefeningstocht van een sterke Engelsche oorlogsvloot, die aangekondigd wordt tegen het eind van Augustus, in de Oostzee, waarbij Swinemunde bij Stettin en Neufahrwasser bij Dantzig zullen worden aangedaan, de anders heel verstandige conservatieve jiReichsboten" heele- maal uit zijn evenwicht heeft gebracht, zoodat hij bpgon te bazelen, dat thans voor de Oostzee- landen het oogenblik gekomen was om de Oost zee als mare clausum te versperren voor vreemde oorlogsvloten en dezelver onberekenbare bedoelin- geu bij het houden van oefeningen. Denemarken, Zweden, Noorwegen, Duitschland en Rusland zouden daarbjj alle evenveel belaug hebben, enz. Aangevuurd door dit vaderlandsche brandalarm, Een half uur later was Wilfred Jordan onder luiden bijval van het publiek vrijgesproken, zoo- wel van den moord als van den daarna gepleegden diefstal. Daarentegen was door de behandeling dezer zaak de verdenking verplaatst in een andere richting, namelijk naar den man, die bij het einde der zitting met aschgrauw gelaat het gerechtsgebouw verliet. Jordan haastte zich naar buiten. De heldere zonneschijn, zoo lang ontbeerd, ver- bliude hem bijna de oogen het dnizelde hem een weinig. De koude wind sloeg de plooien van zijn mantel op, maar begeerig ademde hij de frissche lucht in. Het gevoel van vrijheid door- stroomde zijue aderen, en in gelukkige stemming, luchtig als een vogeltje, stapte hij de straten door naar zijne woning. In zijn binneuste klonk een lied van liefde en leven alle leed was vergeten, hij dacht alleen aan het lieve raeisje, voor wie hij nu zijn leven zou willen geven om haar gelukkig te maken. In die stemming schelde hij bij juffrouw Schnitzer aan. Bijna oogenblikkelijk giug de deur open juf frouw Schnitzer, die den geneesheer verwachtte, deed zelf open. Toen zij den jonkman herkende, scheelde het weinig of zij sloeg hem de deur voor den neus dicht. Haar gelaat werd rood van toorn, haar oogen fonkelden van verontwaardiging. „Wat Gij Hoe durft gij het wagen Haar bloed scheen stil te staan van boosheid. ^Juffrouw Schuitzer „Ga mij uit de oogen, mijnheerriep zij. #lk dacht dat het de docter was. Voor u houdt graaf Reventlow, schrijver over mariue- aangelegenheden, zich alras eveneeus met de Oostzee-reis vait de Eugelsche vloot bezig in het »Berliner-Tageblatt". Hij ziet er een ernstige politieke betooging in, om te kennen te geven z/sluit maar verdragen, wij Engelschen zijn ter zee, ook in de Oostzee, toch sterker dan j all ui allemaal met elkaar." Daar zou dus voor Duitsch land de vermaning in liggen, zoo spoedig mogelijk te maken, dat het nog sterker wordt ter zee. De gisteren te Zutphen gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer (vacature door het bedanken van Mr. Borgesius) heeft den volgenden uitslag gehad Aantal geldig uitgebrachte stemmen 6787. Hiervan verkregen de heer W. P. G. Helsdingen (soc. dem.) 917, de heer F. Lieftinck (L. U.) 3035, de heer R. P. J. Tutein Nolthenius 2835 stemmen. Er moet dus herstemming plaats hebben tusschen de heeren Lieftinck en Tutein Nolthenius. Bij de stemming op 16 Juni j.l. zijn er in het district Zutphen uitgebracht 7475 geldige stemmen, waarvan de heeren Goeman Borgesius (L. XL), Van der Goes (soc.-dem.) en Talma (antir.) er respectievelijk verkregen 3484, 623 en 3368. Bij de herstemming op 28 Juni zijn er 7613 geldige stemmen uitgebracht, waarvan Mr. Goeman Borgesius er 4137, Ds. Talma er 3476 had. Het aantal kiezers in het district Zutphen is 8175. Onder het opschriftEen goede Tijding, schrijft het Centr. Heden werd te Utrecht de acte gepasseerd voor den aankoop van een terrein, waarop, naar ons ter oore kwam, een inrichting zal verrijzen, voor de ontwikkehng van het kalholieke Nederland van de hoogste beleekenis. TER NEUZEN, 2 Augustus 1905. Heden werd alhier door notaris Van der Moer, in het //Hotel de Commerce" ten verzoeke van den onherroepelijk gemachtigden hypothecai- ren schuldeischer geveildeen hecht en sterk woonhuis, ingericht voor winkel, aan de Noord- straat te Ter Neuzen, groot 2 aren 20 centiaren. voor u uooit I" En zij maakte met de hand een gebaar, alsof zij iets doorsueed. //Is juffrouw Martha ziek vroeg hij ontsteld. z/Verwondert u dat?" vroeg zij verwij tend, ter wijl haar de oogen vol trauen schoten. u Wat wilt ge hier nog? Wat wilt gemogna alles wat er gebeurd is O God," riep zij, een paar schreden terugwijkende, //zoudt ge soms hier uw intrek weer willen nemen Dat ontbrak er 'nog maar aan »Uw gevoel van rechtvaardigheid z/Spreek mij niet over gevoel en rechtvaardig heid, nu ik mij daar straks om uwentwille bijna dood geschaamd heb, viel zij toornig in. //De geheele stad wijst ons met den vinger na Neen, wij hebben niets meer met elkauder uit te staan. Ik wil geen huur van u hebben, niets! Neem maar wat het uwe is, het kan mij niet schelen maar blijf ver van mijn huis. //Juffrouw Schnitzer," sprak Jordan kalrn, daar hij den gang harer gedachten wel begreep, //ik ben geheel vrijgesproken, omdat een ander den moord heeft begaan." z/Dat is mij onverschillig. Maar wat ik ge- leden heb, dat hebt gij mij aangedaan." En snikkend voegde zij er bij //Dat is meer dan een moord. En schaamt gij u niet, u nog hier in mijn huis te vertoonen #Dan zal ik heengaan," sprak Jordan droevig terneergeslagen. //Zeg alleen aan uw dochter //Ik zeg niets niemendal riep juffrou Schnitzer heftig. //Alleen heb ik dwaas gehandeld dat ik u de huur niet heb geschonken, iu plaats van ze in te vorderen. O, schaam u, mijnheer voor een achtbare familie fVaarwel," zei de jonkman op onvasten toon Kooper werd de heer P. F. Martens, pastoor te St. Nicolaas voor f 10,300. Bij kon. besluit is benoemd tot burgemeester van Sluis de heer C. P. J. Dommisse. Bij besluit van den heer Generaal-Majoor com mandant der 8e divisie infanterie wordt op 6 Aug. a. s. aan den Sergeant-majoor J. G. Broeksma, van het 2e bataljon 3e regiment infanterie, in garnizoen te Middelburg, de zilveren gesp voor 30jarigen dienst toegekend. Volgens mededeeling van den Inspecteur over het Loodswezen is het Schaar van de Noord betond en zijn aldaar de volgende tonnen gelegd 1. Stompe ton No. 1 op ongeveer 51° 23' 5" N.b. en 0® 42' 39" W.l. in 54 d.M. water. 2. Stompe ton No. 2 op ongeveer51° 23' 4" N.b. en 0° 41' 46" W.l. in 33 d.M. water. 8. Stompe ton No. 3 op ongeveer 51° 23' 18" N.b. en 0° 41' 0" W.l. in 55 d.M. water. 4. Spitse ton No. 1 op ongeveer51° 22' 57" N.b. en 0° 41' 47" W.l. in 43 d.M. water. 5. Spitse ton No. 2 op ongeveer 51° 23' 6" N.b. en 0° 41' 8" W.l. in 23 d.M. water. In verband met het bovenstaande zijn de spitse tonnen No. 34 van het Nauw van Bat en No. 40 van het Vaarwater boven Bat elk van een bol als topteeken voorzien. De minste diepte op den Oostelijken drempel van het Schaar van de Noord bedragt thans middenvaarwaters 21 d.M.; aan den stompetons- kant 20 d.M. en aan den spitsetonskant 23 d.M. Axel. De gehouden collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, heeft in Zeeuwsch-Vlaanderen (O. D.) het volgende op- gebracht Axel f 18Boschkapelle 1,93, Clinge 2,27, Graauw 4,75, Hengstdijk 2,80, Hoek f 13,41, Hontenisse f 10,81, Hulst 7,81, Koewacht f 0,91, Ossemsse f 4,31, Overslag 3,90, Philippine 3,23, Sas van Gent f 5,65, St. Jansteen 1,95, Stoppeldijk f 12,10, Ter Neuzen 27,19s, Westdorpe f 5,40, Zaamslag 12,42, Zuiddorpe 2,80 totaal 141,14s. Axel, 29 Juli. Heden had alhier vanwege het bestuur der kolenvereeniging //DeHerleving," de aanbesteding plaats van ongeveer 240,000 z/Ge hebt gelijk, ik had hier nooit moeten wonen. Maar ik meeu toch, dat ge mij wel minder scherp had kunnen verwijten, wat ik onschuldig geleden en om uwentwille verzwegen heb. Vaarwel Hij keerde zich om en verliet het huis. Dien avoud ontving juffrouw Schnitzer bezoek van den ouden bloemkweeker en zijn zoon. Na eens fliuk gehoest te hebben, begon hij zonder complimenten zijn afkeuring te luchten over het- geener dien morgen in de rechtszaal was voorgevallen. Diep gebogen in haar leuningstoel zittende, zwaar gekwetst in haar heiligst gevoel, in haar trotsche moederliefde liet juffrouw Schuitzer dee- moedig dien storm over het hoofd gaan, tot Totdat de bloemkweeker begon te spreken over de hoop, die de schoonste en rijkste meisjes tot heden te vergeefs hadden gekoesterd om zijn zoon tot echtgenoot te krijgen. Toen was het plotseling uit met het geduld van juffrouw Schnitzer. Zij hief het hoofd op en nam een geheel andere houding aan over het gedrag harer dochter, van wie zij geen kwaad kon hooren. /<Hoor eens, buurman," zeide zij, //spreek mij niet over schoonere en rijkere meisjesDat is beuzelpraatMeisjes zooals mijn Martha, zullen er niet veel zijn, die hopes uw zoon tot man te krijgen. En als mijn dochter zich niet zoo vergaloppeerphad met dien verwenschten spaarpot, dan zoudt ge lang kunnen zoeken, voor ge zulk een vrouw voor uw zoon Frans had gevonden." z/Nn dan kreeg mijn zoon stellig ook dien heer Jordan op den koop toe," sprak de oude heer toor nig. //Die zal bij juffrouw Martha meer gewicht in de schaal leggen dan mijn geld (Wordt vervolgd.) SfEUZEISCHE (OltttXT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1