een gepensionneerd onderofficier, verdacht van dicfstal van militaire kleedingstukken. Sedert Zaterdag jl. worden te's Hage vermis* Frank van Leeuwen, oud 10 jaren, en Maurits Robbert van Leeuwen, ond 5 jaren. Deze kinderen zijn bij vonnis van de rechtbank in zake de echt- scheiding tusschen hunne ouders, toegewezen aan de moeder. In den iaatsten tijd hielden.de kin deren verblijf ten huize van den vader. Donderdag is te Middelburg gearresteerd een persoon, die verdacht wordt medeplichtig te zijn aan den diefstal van een schilderij in het Maurits- huis te 's Gravenhage. Hij noemt zich Pierre Joseph Nys. Hij heeft toegegeven in Den Haag te zijn ge- weest en in gezelschap van twee andere personen, waaronder een Franschman, het Mauritshuis te hebbeu bezichtigd. Deze bekentenis wordt bevestigd door een op- zichter van het genoemde museum, die den ge- arresteerde beslist herkent als de man die den 7en dezer tusschen 12 en 4 uur het museum bezocht. Njs heeft verder verklaard dat hij na zijn ver blijf te '8 Gravenhage eenige dagen in het buiten- land vertoefd heeft. Beslist ontkent hij echter l'ets van den diefstal van het schilderij van FraDS Hals te weten. Toen hij te Middelburg was, ontving hij een koffertje, waarop een remboursement van f 22,50 was verschuldigd. Zijn hotelier schoot hem dat, op zijn verzoek, voor. Bij zijn arrestatie bleek dat hij slechts weinig geld bezatongeveer een gulden of zeven. Hij heeft daar ter stede een bezoek gebracht aan het museum op het stadhuis, vermoedelijk om zich te orienteeren. Naar men verneemt, moet hij, thans overge- bracht naar het huis van bewaring te 's Graven- hage, daar alles behalve mededeelzaam zijn geweest. Hij bekende ook daar in het Mauritshuis ge weest te zijn, doch alleen voor zijn genoegen. Hij houdt vol van den diefstal niets te weten. Politie en justitie doen al het mogelijke om de bende te vatten en daarvan was een bekend ingezetene van Middelburg Maandag de dupe. Hij werd te Roosendaal aangehouden en moest daar eenigen tijd in arrest blijven, tot zijn iden- titeit was bewezen. Dezer dagen trapte een timmerman te Hoede- kenskerke op het werk in een spijker. Dit bezorgde hem een klein steekwondje in de voetzool. Schoon aanvankelijk hersteld en weer aan't werk gegaan, werd hij ten gevolge van dit wondje door een spierbeklemming aangetast, welke begon in de kaken en zich over het geheele lichaam mede- deelde. De man overleed Zaterdag aan de gevolgen. Naar de M. Ct. meldt is Maandagnacht te Middelburg een buitengewoon brutale in- braak met diefstal gepleegd in de welbekende villa van den heer H. A. van Adrichem Boogaert op het bolwerk achter de gasfabriek. De dieven vermoedelijk zijn het twee personen geweest hebben eerst getracht door den tuin en het onderhuis binnen te komen, want voor den kelderingang was het gras platgetrapt en werden een aantal klein model afgebrande lucifers gevonden. Wijl die kelder voorzien is van door metalen staven verdedigde vensters, is de poging om daardoor binnen te komen, opgegeven men heeft toen door ver- breking van de glasruit der kelderdeur het slot daarvan open weten te krijgen en is zoo binnen gekomen. Een verder binnengaan in het hnis werd echter verhinderd doordat de deur, die er heen leidde, aan de binnen (huis) zrjde stevig was afgesloten. De dieven schijnen toen zich naar de voor- deur te hebben begeven en die op welke manier is niet na te gaan, maar vermoedelijk met valsche sleutels, geopend te hebben. Eenmaal binnen, hebben de dieven zich blijk- baar direct begeven naar de beneden raidden- kamer, waar zij, om zoo te zeggen, alles hebben over hoop gehaald. De sehrijftafel van den heer des huizes is met geweld opengebrokenwat erin was, is over den vloer verspreid en een bedrag van f 12,90 aan geld, benevens een antiek gouden horloge weggenomen. In een lade van die sehrijftafel lagen de sleutels van de brandkast in een verzegeld pakketdat pakket is opengemaakt en° de sleutels zijn op de tafel gelegd. Er is echter geen gebruik van gemaakt om de brandkast te openen. Al de overige kasten zijn nagesnuffeld en de inhoud ervan lag in chaotische wanorde op de tafel en op den grond. Overal waren sporen van kaarsvet en dezelfde lucifers, als voor het huis werden gevonden, lagen ook daar. V erder hebben de inbrekers zich bediend van de op een schoteltje liggende cigaretten, want bier en daar werden afgebrande stompjes ervan gevonden. Aan den wand der kamer hingen vier fami- lieportretten, drie van dames en een van een heer, waarvan er twee geschilderd zijn door Largilliere en een zeer hooge waarde bezitten moeten. Deze vier schilderijen zijn door de dieven uit de lijsten genomen een ervan is uit het raam gesneden, de andere zijn met de ramen medegenomen. De dieven zjjn blijkbaar op hun gemak ge weest, want zij hebben uit een andere kamer twee stoelen gehaald en, daarop staande, de koorden van twee der schilderijen aan eene zijde afgesneden en toen de schilderijen afwe- genomen. Op die stoelen zijn duidelijk de afdrukken van hun voeten zichtbaar, evenals kiezel. dat er op wijst, dat zij in den tuin moeten geweest zijn. Eigenaardig is dat de schilderijen hingen in een entourage van porceleinen borden en dat die ongeschonden zjjn blijven hangen. In de woonkamer hebben de dieven het buffet, dat niet afgesloten was, geopend en daaruit een k°ek weggenomen, waarvan later een stuk in de keuken is terug gevonden. In dit buffet bevond zich eenig huishoudzil- ver, dat echter niet in den smaak der dieven schijnt te zijn gevallen zij lieten dii liggen. Op de slaapkamer van den heer des huizes zijn de twee laden van een waschtafel geopend en doorzochtdaaruit wordt echter niets vermist. In de slaapkamer van de dochter is het bed, dat opgemaakt was, geheel afgehaald, zijn lakens en dekens over den grond gesmeten en is de waschtafel geopend. Daaruit zijn gestolen een email-medaillon met een tak van briilanten, een brilianten speld en twee gouden armbanden. Ook in den salon zijn de dieven geweest daar is uit een zilver- en porceleinkastje, dat werd opengebroken, ontvreemd eenige namaak antiek zilveren lepels en een loderijndoosje. Eenig zilver kinderspeelgoed en porcelein, dat om zoo te zeggen voor het grijpen lag, is on- aangeroerd gelaten. Op een overgang is een linnenkast openge maakt en het er zich in bevindende linnengoed over den grond verspreid. Voor zoover bekend, wordt daar niets vermist. De dieven hebben het gansche huis doorzocht. de blinde hartstocht voor een onwaardige vrouw zijn gemoed in beroering had gebracht Plotseling ging hem een rilling door de leden Martha Schnitzer was tusschen hare moeder en Irans Gehricke langs hem heen gegaan naar de tafel, waar het kruisbeeld stond ter beeediging der getuigen. Zij was zeer bleek en hield de oogen op den grond gericht, ondauks de vermaningen van hare moeder en de vriendelijke woorden van den priester. //Ik zeg de waarbeid moeder! Alles, zooals ik het bezweereu kan," fluisterde zij. De verklaringen der vrouwen, noch de harts- tochtelijke getuigenis van juffrouw Tropf, die heel levendig sprak in tegenstelling met Martha Schnitzer, brachten eenig nieuws aan het Jicht in deze zaak, waarvan de loop der feiten reeds genoeg bekend was. Evenmin de verklaringen van Heinrich Balder, die weinig te beteekenen hadden. Elfride Karstenbrock was niet verschenen .- een attest van den dokter luidde, dat zij daarin door ongesteldheid verhinderd was. Er waren twee punten, die maar steeds in het duister gehnld bleven De man, die het rijtuig vau Frans Gehricke gepasseerd was, droeg een parapluie boven het hoofd, terwijl juffrouw Tropf met zekerheid verklaarde, dat zij in Jordan's hand geen parapluie had gezien. Daaruit volgde echter niet, dat Jordan zonder parapluie was, want hij kon dat voorwerp onder zijn mantel verborgeu hebben. Hierover ondervra/gd, verklaarde Jor dan evenals vroeger dat hij dien avond zoo verstrooid was geweest, dat hij thans niet kon uitmaken of hij met of zonder parapluie was uitgegaan. Waar was het geld vandaan gekomen Immers hij had juffrouw Schnitzer niet eens op tijd kun- nen betalen. Juffrouw Schnitzer wierp den jonkman een blik vol bitter verwijt toe, terwijl zij God en haar overleden man tot getuigen riep dat zij den beschuldigde niet door harde woorden tot de vreeselijke misdaad had gebracht. Een opmerkzaam toeschouwer had op dat oogen- blik kunnen zieu, hoe Martha's wangen plotseling begonnen te gloeieu, terwijl zij de oogen naar Jordan opsloeg smeekende oogen vol angst. //Beschuldigde klonk nu de stem van den president door de zaal, ,/is het uw voornemen, ons op dit punt alle mlichting te blijven weige- reu Gij behoeft niets te zeggen, wat u zou kunnen bezwaren, maar ik moet u opmerken dat een rondborstige bekentenis het zekerste middel zou wezen om u te zuivcren van de verdenking I die op u rust." De jonkman schudde het hoofd en zweeg. z/Moeder, ik word onwel", fluisterde Martha, terwijl zij de hand tegen haar voorhoofd drukte. Juffrouw Schnitzer vroeg haastig verlof om hare dochter buiten de rfchtzaal te brengen, en zoo- doeride bleef Irans Gehricke alleen achter. Men bracht nu Jordan's hoed en mantel, liet hem opstaan en feleede hem daarmee. Zoo stond hij tegenover Frans Gehricke, om te zien of deze hem nu goed herkende. Juffrouw Tropf sloeg de handen in elkaar en riep luid //Hij is hetIk herken hem duidelijk Vast en zeker, hij was het, die mij zoo verschrikte irans Gehricke, wiens jaloerschheid er niet op verminderd was door Martha's ouwel worden, stelde Zij hebben ook de deur van den wijnkelder I opengebroken en daaruit een flesch wjjn <re- nomen, die zij, met twee glazen uit de keuken- kast gehaald, hebben geledigd. Bij die glazen werd ook het overschot van de koek gevonden. V ast staat dat diefstal in den afgeloopen nacht moet gepleegd zijn en wel op grond van het feit, dat, waar de familie op Domburg vertoeft de vrouw die met het toezicht op het huis is' belast, Zondagochtend nog in de wonintr is ge weest en alles in de beste orde heeft bevonden. loen zij hedenochfend in het huis kwam, werd de diefstal ontdekt. De dieven hebben, om zeker te zijn dat van buiten geen licht door de ramen zou schijnen deze gesloten en zich zooals blijkt uit de sporen, met kaarslicht georienteerd! De indruk is dat het de inbrekers niet te doen is geweest om zilveren of andere voor- werpen, maar dat het hoofdzakelijk aemunt is geweest op de kostbare schilderijen en op enkele waardevolie preciosa. De benadeelde is verzekerd bij een inbraak verzekeri ng-maatschappij Van den diefstal wordt verdachtzekere Vermeulen, oud oO jaar, rossige knevel en »ar, boven op het hoofd kaal, ingevallen gelaat, I le?gte ongeveer 1,70 M. en nog al breedgebouwd hij was gekleed in een grijsachtig jasje, witte nanellen pantalon met blauw streepje. rood dasje, brume of gele schoenen hij draagt soms een lorgnet en spreekt vloeiend Fransch, Duitsch Engelsch en Hollandsck. Ook rust verdenking op eenen Block, Israeliet, koopman in schilderijen en antiquiteiten Deze personen zijn Vrijdag jl. te Roosendaal geweest; sedert is hun spoor verloren. Behalve deze lieden worden ook verdacht twee mannen, die in de hotelregisters zijn ingeschreven geweest onder de namen Oanivet en Bebert de la Courtille. A erder vermoedt men dat ook een vrouw of een kind bij den diefstal behulpzaam is geweest. Alhcht zal men vragen hoe de daders van den diefstal bij den heer Boogaart tot de weten - schap kwamen dat zich in de villa kostbare schilderijen bevonden, waar het blijkbaar alleen om te doen is geweest. In het vorig jaar maakte een zoon van den bestolene in Belgie, waar hij zich met zijn jacht beyond, kennis met iemand, die zich zoo goed wist voor te doen dat de jongeheer B. bem inviteerde om, als hij te Middelburg kwam, hem daar eens te komen bezoeken. De man, achteraf blijkt dit Vermeulen voren- genoemd te zijn geweest, kwam, werd gastvrij ontvangen en had direct het oog op de schilderijen. Een andere bijzonderheid is nog dat onlangs iemand, die te Domburg kennis gemaakt had met een familielid van den heer Boogaert, zich aan diens woning vervoegde en, na over een andere zaak gesproken te hebben, de schilde rijen op het tapijt bracht en voor twee ervan duizend gulden bood dat bod werd afgeslagen. Alles wijst er op dat de ontwerper van den diefstal Vermeulen moet geweest zijn en dat een broeder van den gearresteerde Nys, Marcel, hem behulpzaam is geweest. De bende, waartoe beide behooren, bestaat uit een aantal leden en heeft zoowel in Neder- land als in Belgie, vertakkingen. Thans wordt vanwege onze politie te Brussel een onderzoek ingesteld. Daar woont Marcel Nys, en zijn gearresteerde broeder had daar ook zijn domicilie. De laacste staat zeer ongunstig bekend. Hij is herhaaldelijk veroordeeld terwijl er nog een vervolging tegen hem aanhangig is. Een zonderling avontuur. Zaterdag, bij prachtig weer en kalme zee, zat een Franschman in een strandstoel te Zandvnort naar het mooie panorama, dat de zee bood, te kijken en viel in slaap. In dien tijd kwam de vloed opzetten, en toen hij wakker werd stond de man met stoel en al in voile zee. Het gevaar ziende, waann hij verkeerde, trachtte hij zich te redden ontdeed zich van zijn schoenen en kousen en wilde beproeven het strand te bereiken, doch bang zijsde dat zijn pantalon bederveu zou door het zoute water, ontdeed hij zich van dit kleeding- A-ldus Plaste bij door het water naar het strand, alwaar hij door het publiek werd opgewacht. Uit augst voor een politieagent, die terstond ter P tee was, nam hij de vjucht, rende over het strand achtervolgd door de talrijke menigte, vloog de trap bij het cafe //Germania" op en liep door sijn haast een kellner met een blad met glazen bier omver, rend het cafe door en kwam zoo op pubhek achterV°lgd door een steeds aangroeiend Bijna gegrepen door een politie-agent en zich in het nauw bevindende, springt de vreemdeling in een m voile vaart voorbijkomende automobiel tot schnk van eenige daarin zitteude dames, zijn excuses makende over zijn kleeding en mededeelende, dat het ontbrekende kleedingstuk aan het strand lag. De chaffeur bracht hem toen naar het strand, waar een politie-agent hem wilde grijpen, doch de vluchteling snelde naar het ,/Olympia Palace", waar hem de toegang geweigerd werd. Toen vloog hij terug naar het strand en sprong in een badkoets. In ougelooflijk korten tjji had hij zich daar gestoken in het badcostuum van eene dame eD viel toen in handen vau twee politie-agenten, die hem begeleid door een menschendrom en vooraf- gegaan door Duitsche muzikaiiten die in het ge- rang gekomen waren, naar het politiebureau over- brachten. Dit verhaal, voorkomende in verschillende Hol- landsche bladen, doet denken aan een reclame voor een bioscoop. er natuurlijk veel belang in, dat de verstoorder van zijn geluk voor eeuwig van de baan werd ge- schoven. Hij haatte Jordan op dit oogenblik nog meer dan ooit te voren. "Beschuldigde," zei de president, ;/neem de opgestoken parapluie en houd die boven uw hoofd, zooals ge dien avond hebt gedaan". En nu gebeurde er iets merkwaardigs, iets ongeloofelijks De jonkman, wiens gedachten ver- toefden bij het heengegaue meisje, en tegelijke- tijd verontwaardigd over de rol, die men hem tegen over de aanwezige toehoorders liet vervullen, gehoor- zaamde kinderlijk aan het bevel, zonder te beseffen wat hij deed. Hij liep in de vai... hij stak de parapluie op en hield die zoo laag mogelijk boven het hoofd. z/Zijt ge nu heelemaal gek geworden fluisterde de advecaat hem toe, terwijl men aan het algemeene fluisteren en kuchen wel bemerkte hoe dwaas hij gehandeld had. /,Nog niet, maar ik ben er niet ver van af," antwoordde hij doodsbleek. //Wat weet ik van jelui listen en lagen z/Voor zoover ik mij kan herinneren, is dit de man," verklaarde Frans Gehricke en hij trad ach- teruit. (Wordt vervolgd.) Een vreeselijk zeeverhaal wordt gemeld uit ban r rancisco, waar een schip is aangekomen, dat ten zuiden van Kaap Hoorn in open zee een boot had opgepikt met den gezagvoerder en 10 man van de /Agnes", welk vaartuig met een bemanning van 30 koppen en een Jading steenkool, onderweg van Shields naar Valparaiso, in open zee was verbrand. De brand ontstoml onder het groote luik, en on- middellijk toen het onheil ontdekt was, werd het link geopend, en daalde de tweede offieier met 6 man in het ruim af om een pooim* te doen, het vuur te blusschen. Maar de rook was benedendeks zoo verstikkend, dat de zeven blusschers flauw vielen en door de overige manschappen slechts met groote moeite konden worden gered. Het luik werd daarop weer dicht gedaan, en men hoopte nu dat het vuur door gebrek aan luchttoevoer van zelf zou uitgaan. Doch deze hoop was ijdel. Na enkele dagen stond de stalen scheepswand aan bak- boordzij rood gloeiend, en zelfs op het dek was het van de hitte en den rook bijna niet meer uit te houden. Zes dagen na het uit- reken van den brand vond een geweldige ont- ploffing plaats en werd het groote luik van de opening weggeslagen. Het was niet langer mogelijk, aan boord te blijven, en de bemanning veideeide zich over drie sloepen welke aan het gedoemde schip werden vastgemaakt. Slechts vier man bleven aan boord van het brandende vaartuig om dit in de goede richting te stqren, maar lang konden zij het daar niet uithouden en men zag zich genoodzaakt het schip te verlaten. Dit geschiedde den 23en April. De //Agnes stond nu aan alle zijden tot bijna aan den waterspiegel in brand. Boven het schip verhief zich een hooge vuurzuil en aan de zijden stegen wolken stoom op, gevormd. door de golven, welke tegen de rood gloeiende platen speelden. In de boot van den kapitein waren, buiten hemzelf, nog tien man en een hond, de boot van den eerste-officier bevatte 12 man, die van den tweede-officier 6. Op het oogenblik dat de brandende //Agnes" werd achtergelaten be vonden de booten zich c. a. 55 mijl van Kaap Hoorn. len> slotte zou alles misschien nov goed zijn afgeloopen, indien de drie notendopjes met door een geweldigen sneeuwstorm waren overvallen, die hen van elkaar verwijderde. et was toen dat de boot van den kapitein door het Amerikaansche schip ,/Aryon" werd gezien en opgenomen. Maar nauwelijks waren de 11 mannen veilig aan boord, of'de storm nam zoozeer toe in felheid, dat de beide andere booten wel moeten zijn vergaan. Kranig. Op hoogen ouderdom de man is reeds 83 jaar hanteert H. Peeks te Wester- bork (Dr.), nog flink de zeis in den hooioogst. Zoo heeft hij nog deze week een geheelen dao- gias gemaaid, een uur afstands van zijn woon- plaats, en evenveel neergesabeld als zijne drie mede-arbeiders, die flinke, krachtige mannen zijn. Den fielder kwam een visscher met den giftigeu stekel van een pieterman in aanraking, waardoor bloedvergiftiging ontstond, tengevolae waarvan de man overleed. In de omstreken van Breda doet zich een nieuwe ziekte voor onder de mangelwortels. De peeen rotten aan den grond af en zijn onbruik- baar. Dit geval, hetgeen te voren nimmer werd waargenomen, brengt groote schade te weeg. Te Eindhoven verliet een 13jarige Veerlinge van de nounenschool te Oerle 's uachts slapend fi n vi /va i./\ mJ I i.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2