Gemengde berichten. Men g e I w e r k. Maandagavond is op den weg van Klein- Dongen naar Dongen, een automobiel, waarin vijf personen, twee dames en drie heeren zaten, tegen een hoop steenen geloopen, welke daar wegens verandering van den weg op den berm opgestapeld staan. Een dame werd uit de auto geslingerd en bekwam ernstige verwondingen, De automobiel was geheei onbruikbaar geworden. en werd Dinsdagmorgen op een wagen naar Tilburg. de piaats harer bestemming, overgebracht. Men schijft uit Utrecht aan De Ned. Dezer dagen is hier ter stede iets voorgevallenj dat voor den betrokkene hoogst onaangename gevolgen kan hebben. Een milicien der infanterie, alhier in garnizoen en J. T. geheeten, werd ziek', doch wachtte den Zaterdag af, ten einde in zijn permissietijd thuis op bed te kunnen gaan liggen, aangezien de jongeling liever niet in het hospitaal werd verpleegd. Den volgenden dag was de toestand van den zieke in die mate verergerd, dat de civiele dokter, arts Van Zadelhoff, geen permissie verleende hem te doen vervoeren. Niettegenstaande ons verzekerd is dat van dat verbod aan de bevoegde autoriteit kennis is ge- geven, werd s Maandags d. a. v. de zieke jonge ling van zijn bed gelicht en per brandcard naar het hospitaal vervoerd. Acht dagen later was hij dood. Zijn wij goed ingelicht, dan zal de vader van den overledene niet berusten in deze eigendunke- hjke wijze van optreden, evenmin als de dokter die het verbod tot vervoeren uitvaardigde. Een request in dezen geest moet reeds aan Z.Exc. den Minister van Oorlog verzonden zijn. Wie de vossen war en. aanwezig was, dat ze er voorloopig tegen konden. O. m. werd gevonden eenige tinnen schotels die onlangs bij de wed. Schreurs te Sevenum werden vermist, een verrekijker, eene partij manu- facturen, 3 nieuwe costumes, eene halve gebraden kip (dit waren dus de vossen hiervoren bedoeld) eene partij boter, waarvan de herkomst in de centrifuge te Horst vermoedelijk wel bekend zal zijn, enz., benevens eenige inbrekerswerktuigen. Kit een en ander bleek dat ze hier reeds ge- ruimen tijd gehuisvest hadden, hetgeen in verband met de gepleegde diefstallen, zeer aannemelijk is. Beiden zitten nu achter slot en grendel en zullen in afwachting van nadere opdracht naar de gevangenis te Roermond worden overgebracht (L. K.) In verschillende Duitsche bladen kwam on langs eene advertentie voor waarin voor een meisje van 14 maanden bij een beschaafde christelijke famine in een kleine stad of op het land tegen een scbadeloosstelling in eens een tehuis werd gezocht._ Aanbiedingen waren te richten aan het internationaal Informatiebureau 60 PontonviUe Road, Islington, London. Zij die daarop ingingen ontvingen een schrijven waarin eene schadeloosstelling van 19,000 mark in het vooruitzicht werd gesteld, docb geeischt werd toezending van 6 mark, voor correspondentie- kosten. Vele personen zijn er aldus ingeloopen, daar zij natuurlijk nooit meer iets hoorden. Daar waarschijnlijk in Nederlandsche bladen het zelfde spelletje zal worden geprobeerd, zij men gewaarschuwd. In de Paul Krugerlaan te 's Gravenhage is door de politie het lijk van een jong meisje in beslag genomeo, om in het ziekenhuis gerechtelijk te worden geschouwd. Naar men zcgt zou de doodsoorzaak te wijten aijn aan ODgeoorloofde praktijken. De bewoner van het huis, een rijwiel- handelaar, werd, na door de politie in verhoor te zijn genomen, weder op vrije voeten gesteld. terug te komen, als ik kalmer gestemd was. Toen ik thuis kwam, liet ik het rijtuig wachtenik had slechts weinig minuten tijk om andere kleereu aan te trekken en naar de villa Karstenbrock te rijden. Daar ontmoette ik Heinrich Balder, einde- lijk voor de eerste maal in mijn leven. Meer heb ik u niet mede te deelen." flHet lijk was beroofd," zei de rechter, en hij gaf een beschrijving van den toestand, waarin men alles den avond van den moord had aangetroffen. ,/Niet door mij beroofd, want ik heb haar niet vermoord. Van mij zou dat wel de domste streek geweest zijn, dien ik begaan kon," verklaarde Jordan met verontwaardiging. //Toch zijn er twee honderd mark in goud ge vonden in uw liunenkast, terwijl bewezen is, dat ge kort tevoren niet in staat waart de kamerhuur te voldoen. De gelden, die ge op den eersten der maand voor uwe lessen hebt ontvaogen, waren besteed om een kleermakersrekening te voldoen.' De jonkman sloeg de oogen neer en zweeg, Licht blozend awtwoordde hij eindelijk //Over dit punt kan ik mij niet uitlaten. Het zij genoeg, dat ik verklaar," dat dit geld in geenerlei betrekking staat tot de vermoorde vrouw. Mijn woord daarop; in geenerlei betrekking. Verdere inlichtingen wensch ik hierover niet te geven." //Zeer tot uw nadnel," verklaarde de rechter op ernstigen toon, terwijl hij opstond. i/Ik zal afwachten, wat er van komt," ant- wooordde Jordan kalm. De rechter gaf zijn schrijver een wenk. Beiden rerlieten de eel, waar Wilfred alleen achterbleef. Ala de vos op schildwacht staat, Boer pas op je ganzen Zoo dachten de boeren in den omtrek der bos- schen, gelegen tuschen Grubbenvorst en Horst, ook, doch hoe ze ook de wacht hielden om reintje te pakken te krijgen, alle moeite was vergeefs en toch kwam men aanhoudend tot de conclusie dat het aantal kippen minder werd. Herhaaldelijk had men al gezocht naar de verblijfplaats van Reintje met zijn kroost, doch zonder gevolg. Dezer dagen nu vond meu wel niet iets van dien aard, doch iets geheei vreemds, n. 1. op pi. m. 150 meter in een dicht begroeid bosch een paar tentjes, lijkende op bivakken. Men achtte het niet geraden er dicht bij te komen, doch wel om de politie te verwittigen. Naar aanleiding hiervan ging de wachtmeester der marechaussees met zijne brigade, benevens de gemeentepolitie van Blerick er op uit om in deze meer licht te krijgen. Zondagavond tegen 11 uur werd het bewuste bosch afgezet. Toen er tegen 3 uur nog n,ets bespeurd was en het licht begon te worden, kroop de wachtmeester met een paar manschappen het bosch in (bij voorkeur was een bosch uit- gezocht van hooge dennen dat geheei dicht begroeid was en het onderzoek zeer bemoeilijkte), met het gevolg dat in bovengenoemde bivakken 2 personen werden aangetroffen. Een er van werd spoedig gekneveld na zich eerst flink verweerd te hebben. De ander poetste de plaat, doch werd gelukkig ook ingepikt, waarna de beide kluizenaars flink geboeid naar hier werden overgebracht. Bij onder zoek bleek dat meu de hand had gelegd op een paar individu's van zeer verdacht gehalte, die vermoedelijk uit een der Duitsche gevangenissen ontsnapt zijn. Ze verklaarden te heeten Jean koolen, geboren te Bern Schway en Karl Schink- mann, geboren te Dortmund, oud elk ongeveer 50 jaar. Vervolgens werden de tentjes nauw- keurig ouderzocht en bevonden dat daarin een groot aantal voorwerpen, van diefstal afkomstig aanwezig was. In een tentje was een welvoorziene kelder gegraven, waarin zooveel proviand enz. Te Turnhout sprong iemand op de voorbij- stoomende tram, hij stapte daarbij mis en werd meegesleept, doch hij kon zich nog vasthouden aan de ijzeren leuning. Ongelukkig had hij de macht met om zich op de tram te trekken, en zijn hulp- geroep werd door niemand gehoord door het rumoer van de rijdende tram. De ongeiukkige liet weldra de leuning los met het ongelukkig gevolg dat hij onder de wielen der volgende rijtuigen vie). Het slachtoffer werd vreeselijk verminkt. Zijn twee beenen werden afgereden en hij werd zwaar gekwetst aan het hoofd. Ter plaatse ontving hij de eerste zorgen en werd hij ook bediend. In hopeloozen toestand werd hij naar het gasthuis gebracht, waar hij weldra overleed. Een meubelmaker te Gent smolt Vrijdag was op een petroleumvuur. Toen hij de pan afnam, viel een weinig was op het vuur. Het ontvlamde en stak den voorschoot van den man in brand en toen zijn kleeren. Op zijn kreten Itepen buren toe en bluschten hem. Hij werd echter erg verbrand naar het hospitaal overge bracht. Er ontstond geen brand, maar twee kleine meisjes, die zich op de eerste verdieping bevonden, brand hoorende roepen, sprongen uit het venster op de straat, maar daar het verdiep niet hoog was, bekwamen zij enkel lichte kneuzingen. Thysebaert is Zaterdag in de grootste pijnen in het gasthuis overleden, en zijn vrouw is den zelfden dag berecht, daar zij in zeer bedenkelijken toestand verkeert tengevolge van den schrik. In het beheer van de Antwerpsche stads- bank van leening zijn grove misbruiken aan't licht gekomen. Bij het nazien van de rekening over 1904 bleek, dat de panden voor samen 32,000 minder beleend waren dan de rekening aanwees. Het zal velen wel bijna ongelooflijk in de ooren klinken als zij hooren dat in de laatste acht jaren in Britsch-Indie 3 millioen personen zijn overleden aan de pest. Toch is het zoo. Na een tusschenruimte van twee eeuwen ver- scheen die ziekte weer in Bombay in 1896. Toen stierven er 30,000 menschen aan. Na dien tijd is leder jaar dat getal steeds vergroot, en ieder jaar breide de aangetaste streek zich ook verder uit van Bombay, zoodat nu een groot deel van Indie met angst afwacht wat de toekomst zal brengen. Ter toelichting van de schrikwekkende snelheid waarmee het aantal slachtoffers toeneemt, kan dienen dat in 1903 het aantal sterfgevallen aan de pest bedroeg 863,000, en dat in 1904 het cijfer van 1.040.000 bereikt werd. Een Parijsche detective heeft in een boek bijeengebracht alle listen en lagen van zakken- roilers, afzetters, afdreigers, dieven en moordenaars en deze beschrijving uitgegeven onder den titel Comment on nous vole. Comment on nous tue I laatjes lichten toe wat de beschrijving nog met duidelijk genoeg gemaakt mocht hebben. Be schnjver verzuimt niet, er telkens bij te voegen, hoe slecht 't toch wel is wat die menschen doen men mocht eens meenen, dat't eigenlijk een handleiding voor schnrken was Dinsdagavond om 11 uur brak brand uit in het abattoir van La Vilette te Parijs. Door een krachtigen wind aangewakkerd kreeg het vuur spoedig een groote uitbreiding. De brandweer uit alle wijken der stad werd opgeroepen en tastte het vuur krachtig aan. Persoonlijke onge- lukken kwamen niet voor, zelfs kon al het vee gered worden, maar de mateneeie schade is aan- zienhjk. De brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven en 20 van brandstichtiug verdachte personen zijn gearresteerd. X. In het leven van juffrouw Schnitzer had het op- zienbarend voorval groote onrust teweeggebracht. De brave vrouw ging gebukt onder de schande die over haar huis was gekomen, en zij leed on der het nakomende gevoel van angst, dat zij een moordenaar onder haar dak had gehuisvest. On der die omstandigheden vond zij het zeer natuur lijk, dat hare dochter in tranen losbarste, zoodra de naam van Jordan werd geuoemd. Zelfs tegenover Erans Gehricke, die in deze dagen zijne bezoeken nog al dikwijls herhaalde, nam zij de partij op voor Martha's gestoorde zenuwen. Toen deze jonkman daarover eenige afkeurende woorden zeide, sneed zij hem kortweg den pas af met de woorden ,/Wel, Erans, denkt ge dan, dat wij menschen zonder gevoel zijn, Martha en ikGisteren pas heb ik vernomen, dat men Jordan binnen korten tijd een hoofd kleiner zal maken." z/Moeder, kreet het meisje, terwijl zij het gelaat in de handen verborg, ,/zeg dat niet Het is, of ik het scherpe zwaard door mijn eigen hals voel gaan." ,/Is dat geen gevoel?" vroeg juffrouw Schnitzer haar jongen buurman. z/Ja", antwoordde hij, terwijl hij steeds heftiger in de handen wreef, //juffrouw Martha toont stelli'g meer belangstelling voor den beschuldigde dan voor zijne rechters //Gij zijt zijn rechter nietriep het meisje //Gij niet Ik nietGod alleen z/En de gezworenen vulde hare moeder aan. z/Hij is toch niet schuldig, moeder", zei Martha. z/Geloof dat nietHij zal de handen niet opheffeu tegen zulk een onwaardig schepsel, dat hij kort te voren edelmoedig het leven gered heeft z/Dat is juist de vraag,' paerkte hare moeder op. //Was ik dan niet de eerste van alien, die wist, dat hij bij die vermoorde vrouw was geweest, toen ik aan zijn mantel denzelfden muskusgeur bemerkte die ook aan de kleeren van dat schepsel mij in den neus stroomde Al had niemand den moed gehad om de waarheid te bekennen, uit vrees hem te schaden, dan zou ik bedaard gezegd hebben //Ja, hij is bij de vermoorde vrouw ge weest al had hij haar duizendmaal bezocht, bij hem zou zelfs de gedachte niet zijn opgekomen haar te vermoorden." //Martha riep de moeder, verbaasd over de welsprekendheid harer dochter. z/Ge hebt hem toch in de oogen gekeken, moeder", vervolgde het meisje zonder acht te slaan op Gehricke's verblufte houding. ,/Ziet een moordenaar er zoo uit Ik zou mij gerust onder zijne hoede stelleD, hetzij bij dag of bij Dacht, zonder vrees dat mij eenig leed zou overkomen. En u ook niet moeder? Hij is even onschuldig als gij en ik. Het is, of ik dit alle menschen moet toeroepen om het hun te doen gelooven, O God, het is veel .erger een onschuldige te ver- oordeelen dan tien schuldigen ongestraft te laten I" </Wel, hoor eens hoe zij spreektzei juffrouw Schnitzer met een mengeling van verdriet en van meederlijke trots. //Zou je den mond maar niet sluiten Anders blijft er voor de rechters Diets te Een die niet stemmen wilde. Het was op den dag der herstemming voor de Kamerverkiezing. Alles was in draf voor de candidaten, voor die van links en voor die van rechts. Rijtuigen reden af en aan om de kiezers naar het stem- bureau te brengen, auto's deden ook mee en wielrijders brachten berichten van de stem- lokalen na,ar de bureaux der kiesvereenigingen. Maar bij al die drukte stonden twee heeren in een cafe te biljarten, doch het gesprek, dat zij daarbij voerden, toonde aan dat, althans een hunner, zijn gedachten niet bij het biljartspel, maar des te meer bij de verkiezing had. Zeg, Peters, zeide hij, terwijl de ander aan stoot was, hebt ge al gestemd Neen. Ge gaat toch Dank je, ik zal er niet aan doen, vandaag. Maar kerel, dat is niet goed. 't Kan me niet schelen, ik stem niet. Maar vent, dat kan je toch niet volhouden. Kom ga mee straks, als de partij uit is. 't Is maar een paar stappen. Ik zeg je toch, dat ik 't niet doe. Wat drommel, mijn patroon heeft me ook al aan- gespoord, dan zou ik 't voor hem nog zooveel eer gedaan hebben. Maar wat hebt ge dan toch Er zit bepaald iets tusschen. Dat zit er ook, als ge 't weten wilt. Ik heb van den winter ruzie gehad met den libe- ralen candidaat en nu stem ik hem niet en op den clericaal stem ik vanzelf niet, dus blijf ik heelemaal thuis. Nu weet ge 't ineens en of ge nu hoog springt of laag en lang zeurt of kort, ik ga niet. Het scheen wel of de ander het wilde op- geven, want hij zweeg verder. Even later kwam een klein, druk-doend heertje met veel lawaai het cafe binnen Hebben de heeren al gestemd vroec hij en hij gaf er dadelijk het antwoord op Ja, gij, Van Dam, zijt vanmorgen al bijtijds ge weest, maar Peters nog niet. Kom, Peters, is de partij gauw uit, ga anders liever dadelijk, want t is haast half vijf en om vijf uur sluit de stembus. Toe, is di't je hoed over. I rans heeft Jordan's rijtuig zien passeeren met een vaart als een opgejaagd hert." z/Dat is zoo, zeker," bevestigde deze dadelijk. z/Eu durft ge daarop zweren vroeg Martha levendig. //Zonder zijn gelaat te hebben gezien, zooals ge zelf hebt gezegd Als ge dat doet De tranen schoten haar in de oogen. //Als ge dat kunt doen z/Wel, wat zou dat?" viel juffrouw Schnitzer grof in. //Wat zou het als Erans zijn plicht doet, en een moordenaar aanwijst, om zoo te zeggen met hoed en mantel en parapluie P" z/Niets", antwoordde zij zacht en verliel de ksmer. Hare moeder verbrak de drukkende stilte. z/Zij heeft precies den aard van haar vader iger. Die zou ook met het hoofd door een muur gebroken hebben eD later vreemd opgekeken hebben als hij een bail aan zijn voorhoofd had gekregen. .Ik wou dat die Jordan gebleven was in het land, waar de peper groeit." z/Ik ook," zij Erans zacht en hij greep de hand van jullrouw Schnitzer. //Ik ben hier gekomen om eindelijk de zaak tusschen Martha en mij in het reine te brengen. Als het nog langer zoo voortgaat, zal de lust mij geheei vergaan. Ik heb Martha lief, en zou het haar reeds laDg ge zegd hebben, als zij niet zoo preutsch tegen mij was geweest (Wordt vervolgd.) Zoo is bijvoorbeeld mai'svoedering voor vastzittende kippen alsook voor de zwaardere rassen, wegens liet nooge vetgehalte van dit voedergoed af te keuren. Vette kippen leggen niet. Voor losloopende kippen is dit een minder groot bezwaar, daar deze volop groen- en vleeschvoer vinden waardoor, alsmede door de beweging, vervetting wordt tegengegaan. Voor losloopende kippen, en dit is op de boederii toeh algemeen bet geval, zagen wij door een practiscb kippenbouder aldus aanbevolen Js morgens week voeder, dat bestaat uit gerstemeel vermengd met vleeschmeel in verkouding van 10 tot 1. Kan men hieraan nog deel beendermeel toevoegen, wat met het oog op de tbans bestaande beendermolens gemakkelijk te verkriigen is, des te be ter. Bit mengsel wordt aangemaakt, zomers met koud, s winters met warm water. Karnemelk is evenwei noer beter. Voor bet gebruik gereed, moet dit voer evenwei niet nat, docb kruimelig zijn. Wie de moeite tot samenstelling scbrikt, kan zich be- dienen van eene der vele in den bandel gebrachte ocbtendvoeders. JUaar dan is het aan te raden bij ver- trouwde kooplui ter winkel te gaag; er heerscbt in dezen bandel heel wat bedrog W ie zell fabriceert, voedert minstens een derde goed- koper. Een weinigje keukenzout door het voer bevor- dert de verteerbaarheid. Des avonds geve men de kippen volop graan. Een mengsel van gerst en mais, afgewisseld met haver of tarwe, is hiervoor zeer geschikt. Rogge verdientgeen aanbeveling. Troawens de kippen houden er ook niet van. In dien tijd van het jaar, als de kippen volop dierliik voedsel vinden, zou men van deze voedermethode, wat het ochtendvoeder betreft; kunnen afwijkeii. In den winter evenwei, wil men eieren rapen. dan moet men de kippen door toediening van vleeschvoer te hulp komen. Ook groenvoer, zij het dan ook in r.?? yorm van gesneden rapen en bieten, mag in dien tijd met ontbreken. Voor drinkwater en wel zuiver drinkwater heeft men steeds te zorgen. Eveneens kan de kip voor de vorming der eierschalen, alsmede voor het iijnmalen van het voedsel kalkpnin, tijne kiezel en dergeiijke niet missen. Beweging zoozeer bevorderlijk aan de spijsvertering en aan de verwarming van het Jichaam verschaft men de Kippen in den winter door wat koren te strooien tussen njngesneden stroo, kaf of turfmolm, en dan liefst op een piaats voor regen en wind beschut. Ken afzonderlijk hok tot huisvesting der kippen ver- dient alle aanbeveling. Dit is tevens tot eigen gemak en voordeel voor het ander vee. Zoo'n hok moet ruim, goed verlicht en niet vochtig zijn. locht is schadelijk. De zitstokken moeten ver genoeg van elkander verwijderd zijn om vechtparuien e voorkomen. De mest moet op den grond kunnen vat ten. Deze om de veertien dagen te verwijderen is aan te bevelen. Doch men kan door gedurig een flinke laag zand te strooien evengoed de noodige frischheid Dewaren. De legnesten moeten zoodanig ingericht ziin, dat ze gemakkelijk te reinigen zijn. En daar dit ju'ist de broemesten van velerlei ongedierte zijn, mag men dit niet verzuimen. Ook moeten nesten in voldoend aan tat aanwezig zijn. Porceleinen of steenen nesteieren zijn hoogst noodzakelijk, vooral om te voorkomen dat onwillekeurig bedorven eieren worden uitgehaaid. ilocht het voorkomen, dat zich eene ziekte onder de Kippen openbaart, dan zondere men direct de aangetaste dieren af ter voorkoming van uitbreiding en roepe den raad van deskundigen in. Voor sommige kwalen als beenbreuk, kropziekte, legnood en dergeiijke bestaan wel operatie's ter genezing doch de beste raad in deze is zijn de dieren geschikt voor het georuik dan slachten. Om te eindigen raden wij iederen kippenhouder aan zijn kennis in 't vak niet alleen te vermeerderen door ondervinding, want dan betaalt hij vaak dnur leergeld, aoch ook vooral door het lezen van eenig vakblad. Up een goedkoope manier krijgt men dit laatste door lid te worden der Vereeniging tot bevordering der plmmveehoiiderij in Nederland, eene vereeniging die zich over het geheele land uitstrekt en uitsiuiteud de bevordering der nuthoenderteelt ten doe! stelt. Voor een kleine contribute van 1 gulden 'sjaars ontvangt men het veertiendaagsch vakblaadje gratis.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 6