Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 22 Juli 1905. 45« Jaargang. Gemeenterekening. No. 4715. HET TESTAMENT. Telegrafische berichten. Landbouwberichten. T"WIEiiHllDiH3 IBXj-A_T3. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEDZEN, Gelet op artikel 219 der Gemeentewet Brengen bii deze ter kennis van de mgezetenen.dat de Relceninq van 'de inlcomsten en uitgaven dezer gemeente over het iaar 1904 aan den Raad is overgelegd, en die Reke- nfng van den 21 Juli tot den 6 Augustus 1905 op de Secretaire der gemeente, voor een leder ter inzage zal liggen alsmede dat tegen betaling der kosten, afschriften van haar kunnen worden verkregen. Ter Neuzen, den 20 Juli 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. De oorlog tusschen Rusland en Japan. Het is aan een medewerker van de Associated Press" gelukt, Minister Witte te interviewen. Deze heeft in dit onderhoud ontkend, dat Rusland bereid zou zijn, tot elken prijs vrede te sluiten bij zeide zeer nauwkeurige voorschriften van den Czaar meegekregen te hebben, waaraan hij zich precies te houden had. Witte was bevreesd, dat de eischen van Japan van dien aard zouden zijn, dat het zeer moeilijk zou wezen tot een schikking te komen. Yolgens het telegraafagentschap zijn de geruchten over epidemieen bij 't leger in Mautsjoerije geheel en al uit de lucht gegrepen de gezondheidstoe- ataud der troepen wordt juist in 't algemeeu zeer voortreffelijk genoemd. De laatste groep Russen, die Port-Arthur hebben verlaten, zijn te Odessa aangekomen. De Japan- ners hadden hen door de stad geleid en bun de nieuwe versterkingen gewezeD. Al wat de Russen gebouwd hadden, was door de Japanners omver- gehaald en daarna weer opgebouwd, veel sterker dan 't vroeger was. De stad moet thans zoo sterk zijn, dat ze niet genooaen kan worden. Een huis slechts lieten de Japanners zooals het was, nl. de woning waar generaal Kondratenko indertijd huisde. Op de deur van dit huis prijkt het opschrift „Hier woonde een Russisch held, generaal Kon dratenko." Het congres den Zemstwo's te Nloskou. Het congres der zemstwo's en stedelijke afge- vaardigden te Moskou heeft beraadslaagd over het ontwerp Boelygin, en kennis genomen van het daarover uitgebrachte rapport. Het congres nam vervolgens een -motie aan, waarin gezegd werd dat het ontwerp Boelygin niet kon leiden tot vorming eener nationale vergadering in den waren zin en de rust in het land niet herstellen kon het ont werp is evenmin in staat, een eind te maken aan den toestand van anarchie of het land te voeren op den weg van een vreedzame ontwikkeling. In de //Times" wordt gesehreven dat het onderwerp o. a. de volgende fouten bezit Een hinderlijke onderscheiding tusschen klassen en bezittingen willekeurige uitsluiting van sommige burgers, in het bijzonder arbeiders weinig of geen waarborgen voor persoonlijke vrijheid,° terwijl de verkiezingen onderworpen zijn aan de leiding van ambtenaren geen parlementaire onschendbaaiheid de niet erkenning van ministerieele verantwoor- delijkheid tegenover de vertegenwoordigers van het volk, en nog verscheidene andere hoogst ernstige ge- breken, waardoor 't gansche ontwerp ten slotte on- aanneraelijk wordt gemaakt. TER NEUZEN, 21 Juli 1905. In de heden gehouden vergaderingen van aandeelhouders in de navolgende stoomvaartmaat- schappijenstoomvaartmaatschappij Terneuzen, Terneuzensche vrachtvaartmaatschappij, maatschap- pij stoomschip Jenny, maatschappij stoomschip Harald en maatschappij stoomschip Richard, werd, tot de betrekking van directeur, vacant geworden door het likwideeren der firma Van Ysselsteyn Co. benoemd de heer A. C. Lensen te Antwerpen. In de twee eerste vennootschappen werden ver- kozen tot commissarissen de heeren Jhr. A. A. Martini Buys te Rotterdam en Herbert Taylor te Stockton on Tees, in de drie laatste de heeren Mr. G. W. H. Baron van Imhoff te Groningen en Aug. de Bal te Brussel. Wij wenscheD den heer Lensen, Neuzenaar van geboorte, die zich thans weer alhier komt vestigen, geluk met die zeer eervolle benoemingen en met het daaruit blijkende in hem gestelde groote vertrouwen. Wij hopen dat hij de maatschappijen zal kunnen brengen tot dien staat van bloei als in de eerste plaats hij zelf zeker wenscht en de aandeelhouders mogen verlangen. Wij hopen dit ook voor onze gemeente welker belangen vanzelf door de vooruitgang en den bloei van de maatschappijen zullen worden bevorderd. Gisteren viel alhier een ongeveer twaalf- jarig meisje in den Oostelijken kanaalarm van den basaltmuur en tusschen een schip, in het water. Een schippersknecht wist, terzijde gestaan door den heer Fraterman, het kind te redden. FEUILLET0N. 80) Omstreeks een jaar later ontving hij een brief van zijn oom uit Geneve, waarin deze meldde, dat hij zijn einde voelde naderen, dat hij alle hardvochtigheid had overwonnen en daarom zijn neef de hand ter verzoening wilde reiken. Daar- aan was de belofte toegevoegd, dat hij voornemens was Wilfred tot universeel erfgenaam aan te wijzen doch hij verwachtte dan ook, dat zijn neef aan zijn sttufbed zou komen, zoodra hij geroepen werd, ora zijn zegen en zijne nalatenschap in ontvangst te nemen. Die oproeping kwam nimmer. Daarentegen vernam Jordan eenige maanden later bij toeval, dat zijn oom reeds lang dood was en zijn secre taris tot universeel erfgenaam had benoemd, terwijl aan de ziekenverpleegster een aanmerkelijke som gelds als legaat was toegekend. V an hem, Jordan, was in het testament met geen enkel woord mel ding gemaakt. Geprikkeld tot toorn en kwade vermoedens koesterende, was de jonge man naar Geneve gereisd om nadere iulichtingen te verkrijgen over zulk een oDgehoorde handelwijze. Hij kon echter niets anders te weten komen dan dat het testament geheel in den wettigen vorm en volgens de eischen der wet was opgemaakt, en dat de secretaris en de ziekenverpleegster Geneve hadden verlaten, onmiddellijk ua de opening van het testament. Toen Jordan zoover gevorderd was, wischte hij het zweet van zijn voorhoofd. Hij wachtte een poos en beantwoordde een paar vragen om in- lichting over het gesprokene, voordat hij weer eenigszins tot zijn gewone bedaardheid was terug- gekeerd. Volgens gerucht zou gisternamiddag een persoon onder deze gemeente ontuchtigehandelingen gepleegd hebben met een elfjarig meisje. De politie doet onderzoek. Door het polderbestuur van Walcheren werd gisterenmiddag te Middelburg aanbesteed het maken van werken tot verdediging van den onderzeeschen oever, tusschen de strandpalen no. 47 en 49 aan de Oostwatering. Minste inschnjver was de heer P. A. van de Velde te Ter Neuzen voor f 23672. Men schrijft uit Hulst aan de VI. Ct. Het vijfjarig dochtertje van den metselaar L. Blommel alhier was Woensdag door 't eten van onrijp fruit vergiftigd. Het geheele lichaampje zwol in korten tijd zoo verschrikkelijk op, dat de moeder onmiddellijk naar den dokter snelde, die het kind bij zijn komst reeds stervende vond. Door 't toedienen van tegengif kwam het later wat bij. Toch blijft de dokter nog weinig hoop op behoud koesteren. Weer een voorbeeld, hoe zeer het dienstig is, kinderen te waarschuwen voor 't eten van onrijp fruit Sluiskil, 20 Juli. Heden mochten wij ons verheugen, te mogen hooren dat de heer P. Kiel- man oudste ingezetene van Sluiskil, en wel in den ouderdom van 92 jaar, de eerste steen heeft gelegd van het in aanzijnd nieuw kerkgebouw te Sluiskil. Moge het den ouden zoo krassen man ge- I vMet bittereu haat vervuld tegen Wittig verliet I ik de plaats, waar mij slechts spot ten deel kon vallen bij al het geleden onrecht", aldus vervolgde Jordan nu haastiger. „Doch ik voedde toen reeds een sterk wantrouwen tegen Balder. Ik geloofde toen en ik geloof nog op dit oogenblik, dat die man valsch spel heeft gespeeld, te meer daar ik reden heb te gelooven, dat de verzoenende brief van mijn oom door andere personen is geopend en gelezen voor hij in mijne handen kwam. z/Zijt ge toen hier komen wonen ,/Sedert twee jaar woon ik in deze stad," ant- woordde Jordan, //en ik doe mijn best om door onderwijs in teekenen en muziek mijn brood te verdienen." ,/Iu den avond van den tweeden November bij uw terugkeer van de villa Karstenbrock zijt ge in kenois gekomen met Gabrielle Wellner, niet waar ,/Zoo is het", antwoordde Jordan, de oogen opsiaande. //Op den hoek van de Martinstraat en de Albrechtstraat redde ik eene vrouw, die gevaar liep overreden te worden. Zij noemde zich Gabrielle Wellner, ik had haar nog nooit in mijn leven gezien." //Die vrouw is den volgenden middag omstreeks vier uur aan uwe woning geweest. Zeg mij eeus wat er toen en ook later gebeurd is, en vergeet daarbij niet, dat alleen het bekennen van de voile waarheid in uw voordeel kan zijn. ,/Meent ge dan, dat ik reden heb om de waar heid te verbergen vroeg de jonkman veront- waardigd. //Die vrouw kwam aan mijne woning. Ik was niet thuis, en toen stak zij het briefje in het sleutelgat van mijn deur, de inhoud van het briefje wat u even goed bekend is als mij. Ge zult nu wel kunnen begrijpen, mijnheer, hoe ik ontroerde. Dat was de eerste toespelling op de erfenis die mij was ontgaan, en waarover ik zoo treurde. Ook bevatte het een toespelling op iets, geven zijn nog vele jaren dat aandenken te be- leven. Hetgeen ons Sluiskilleaaars, door deze herinnering, steeds aan hem zal doen denken. Axel, 19 Juli. Naar men uit goede bron verneemt is naar aanleiding van de iagezonden stukken in meer dan eene courant, van de hand van Ds. R. van de Kamp predikant aan kerk B alhier, bij den wachtmeester der m arechaussee te Axel, klachten ingediend. Zaamslag, 19 Juli. Bij de heden gehouden herstemming voor 2 leden van den gemeente- raad stemden 521 van de 547 kiezers. an onwaavde werden verklaard 4 stembiljetten. Herkozen de heerenL. J. Geelhoedt met 258 en M. de Jonge met 347 stemmen. De heer H. M. de Regt Mz. verkreeg 256 en de heer L. A. de Mul 61 stemmen. (Reeds in een gedeelte van ons vorig nummer opgenomen). Zaamslag, 20 Juli. Door verschillende jagers van hier en omstreken is aan Ged. Staten een adres gericht, om niet zoo als reeds eenige jaren hepf* plaats gehad, de jacht op patrijzen een maand v66r die op hazeu te openen, doch deze gelijk- tijdig te openen, en wel zooveel mogelijk op het tijdstip, dat de jacht in het naburige Belgie ge opend wordt. Philippine, 21 Juli. Heden vernamen wij dat de heer P. van Eck, brigadier der mare- chaussee alhier is bevorderd tot wachtmeester bij datzelfde wapen. Philippine. In eene kortstondige openbare vergadering van den gemeenteraad heeft de heer Arbroscheer zijn ontslag ingediend als wethouder en als raadslid. Op het voorstel Wijne is be- sloten eene gemeenteleening aan te gaan groot 8000, om dan op lateren tijd nog eene leening te sluiten van f 5000. M. a. s. werd nog besloten f 50 beschikbaar te stellen om de kinderen ter school bij de iastallatie van den burgemeester, die Zondag 30 J uli zal plaats hebben, te trakteeren. - Na afloop der raadsvergadering heeft zich alhier eene commissie gevormd van 10 leden, buiten de gemeenteraadsleden, om de feestelijkheden te organiseeren bij de installatie van den burgemeester. Hengstdijk. Dat er om dezen tijd ook door de vrouwen heel wat kan verdiend worden is hier gebleken. Eene 7erdiende in 4 dagen 11,75 en een andere in 6 dagen f 17,20, dat is, volgens Bartjes, omstreeks 3 daags. Den zoon van den landbouwer J. van Leem- put overkwam een ernstig ongeluk. Toen hij een kar met klaver in de schuur reed, sloeg deze achterover, waardoor de treemen een schelfbalk zoo hard troffen, dat deze omlaag viel, juist op zijn hoofd en schouders. De getroft'eue zakte ineen en bleef den geheelen nacht 't ongeluk viel 's avouds voor buiten kennis. Volgens den geneesheer is er hoop op herstel. Toen de landbouwer J. A., met een paar helpers een wagen in zijne schuur trok, had hij er geen erg in, dat eene zeis met de punt omhoog op den vloer lag. Bij 't drukke werken sloeg hij nu zijn been met kracht tegen dien punt, zoodanig, dat deze eene diepe hevig bloedende wonde veroorzaakte, en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Stoppeldijk. Meermalen werd er op gewezen dat de Margretsche Dijk bij eenigszins regenacbtig weder gewoon weg niet begaanbaar was, daar het voetpad niet meer bestond en de weg totaal stuk was gereden. Hierin is nu eene goede verbetering gebrachtover de geheele lengte, dat is van steenweg tot steenweg is het voetpad flink opge- hoogd en is er een diepe greppel naast gegraven, zoodat het berijden er van niet meer zoo gemak- kelijk zal gaan. St. Jansteen. De koeboer Fr. Peeters in Absdale miste Woensdagochtend eene partij gerst op den akker. Bij nader onderzoek bleek hem dat de gerst was weggevoerd met een karretje bespannen met een ponny. De dieven zijn met hun buit vertrokken naar Clinge (Belgie). Al- thans in deze richting volgde onze veldwachter de sporen van paard en kar. In eene herberg te Stekene, waar Zondag het feest der 75jarige onafhankelijkheid van Belgie gevierd werd hoorde ik een werkman die de be- teekenis van het feest aan kameradeu verklaarde ten slotte zeggen, dat het wenschelijk zou zijn den //Hollander" weg te//kootereu" tot over't wa ter. Dan zou Belgie, meende hij, eeu rijk land zijn, terwijl het nu een arm land is. Imperialistische neigingen alzoo bij den minde- ren man. Men wil een veroverings-oorlog ter verkr ijgingvan Zeeuwsch Vlaanderen. *s Gravenhage, 21 Juli. Officieel uit Boni. Heden is het ultimatum door Boni afgewezen. De expeditie is zonder tegenstand geland bij Kaap Patrero en rukt heden noordwaarts langs Patrero op. HOENDERTEELT. IV. VERZORGING. Is een goed soort kippen van zoo'n belang voor den fokker, van niet minder beteekenis, de verzorging ervan. De beste kippen, slecbt verzorgd, kunnen geen flinke wir.sten afwerpen. Wat de voeding aangaat, daartoe heeft men een en ander in acht te nemen, wat veel onaangenaamheden en teleurstellingen kan vermijden. Daarvoor lette men op de volgende praktische wenken voor verzorging en voeding. le. Men voere geregeld en telkens zooveet maar ook volstrekt niet meer als de kippen met graagte eten. 2e. Zindelijkheid is een noodzakelijke vereischte ter voorkoming van ziekten. 3e. Men zorge voor gepaste afwisseling om den eetlust gaande te houden. 4e. Men zorge voor datgene, wat zijne kippen nooaig hebben tot instandhouding van het lichaam en voor de productie van eieren. Wat de voeding aangaat zal ieder het zeer begnjpe- liik vinden, dat het niet voldoende is, de kippen slechts vooveel te geven, dat zij niet van gebrek omkomen, of wel dat hen zulk voedsel wordt verstrekt, dat haar voor hare voornaamste levensverrichting eieren leggen, niet in staat steR. De kippenhouder moet er van overtuigd zijn, dat alleen goed en doelmatig gevoede kippen, goed gevulde eiermanden leveren. Over het soort van voedsel zijn vaak de voornaamste kippenhouders het zelf niet eens. Wat de een soms aanraadt, keurt de ander misschien vierkant af. De verschillende voedermethodes, door even zooveel verschillende fokkers er op na gehouden, zijn niet zelden vol tegenstrijdigheden. Als hoofdoorzaak hiervan zal wel gelden, dat men op iederen hoenderhof rekening heeft te houden met verschillende omstandigbeden, welke invloed hebben op de kippen. dat mij als een giftige angel in het hart stak op het bedrog door Balder gepleegd. De inhoud van dat briefje kan niet anders worden uitgelegd. Al kwamen al de rechters van de wereld om dit tegen te spreken in mijn binnenste zegt mij een stem, dat die vermoorde vrouw bekend was met de redenen, waarom mijn oom niet mij, maar wel Heinrich Balder tot zijn universeelen erfgenaam aanwees." z/Ondanks den regen en uw vermoeidheid zijt ge onmiddellijk na thuiskomst uitgegaan om haar te spreken, niet waar? Hebt ge toen uw parapluie meegenomen ,/Dat weet ik niet," antwoordde Jordan onge- duldig. //Ik bekommerde mij niet om eeu parapluie of een waudelstok." z/Bedenk u eeus goed," drong de rechter aan. z/Wanneer ik uitga om les te geven, neem ik nooit een parapluie mee, omdat ik die toch overal zou vergeten. Of ik in mijn haast er een heb meegenomen, toen ik naar die juffrouw Wellner ging, weet ik nietEn als ik het gedaan heb, weet ik niet of ik hem weer heb thuisgebracht. ,/Ga dan maar voort. Gij zijt toen o.mstreeks half negen bij juffrouw Wellner de kamer binnen- getreden. De lamp brandde op de tafel, waaraan zij zat te 8chrijven." „Zij schreef niet toen ik binnenkwam," merkte Jordan op. ,/Voor zoover ik mij kan herinneren, lag een half velletje papier bij een inktpot, waarin een pen stak. Zij zal dus wel gesehreven hebben voor ik binnenkwam. Ik trad op haar toe, en nadat ik haar herinnerd had aan den dienst, dien ik haar had bewezen, drong ik bij haar aan, dat zij mij zou helpen den sluier op te heffen, die nog immer die erfeniszaak bedekte. Ik herinner mij nog, dat mijne stem beefde, toen ik vroeg, waarin die verrassing bestond, die ik van haar zou veruemen." tfWat antwoordde zij daarop ,/Oudanks de ongeloofhjke aandoeniug van dat oogenblik kan ik daaraan toch niet denken zonder korzelig te worden tegen mij zelven. Er moet iets gebeurd zijn, dat in den ontwijtelbaar goeden wil van juffrouw Wellner een ommekeer heeft teweeggebracht, Zij dreef den spot met mijne lichtgeloovigheid, lachte om haar briefje alsof het een goed geslaagde grap was en ,/Ga voort, ga voort," drong de rechter. en gtf mij ronduit te kenuen, dat zij op mij verliefd was en mij daarom bij zich had laten komen. Zij loog, en daarbij keek ze mij onbe- schaamd aan. Ik weet nog, dat ik trachtte mij zelven meester te blijven, maar ik kon niet. Woede, teleurstellingen en walging grepen mij aan. Ik pakte haar bij de handen, zoodat zij niet van haar stoel kon opstaan en dreigde dat ik haar zou vermoorden, als zij mij nog langer voor den gek hield. Als antwoord spuwde zij mij in het gelaat. Toen werd ik meegesleept door mijn toorn en ik gaf haar twee flinke oorvijgen waar- schijnlijk heb ik daarbij haar linkerwang met een van mijn cagels geraakt. Zij greep naar rniju arm en naar mijne hand, en ik heriuner me, dat zij als eeu kat mij krabde. Het was een afschu- welijk tooneel, waardoor ik mij diep vernederd ge- v0el, maar ik was mij zelven niet meester. Ten'laatste riep zij, dat ik hare kamer moest ver laten, anders zou zij om hulp roepen. „Daarmee zal zij bedoeld hebben op de famiiie Tropf" meende de rechter. ,/Ongetwijfeld Maar toch die bedreiging sprak zij met een vreemde stembuiging uit. Telkens moet ik weder daaraan denken,zei Jordan pein- zend. //Het moet juffrouw Tropf geweest zijn, die mij in den weg kwam, toen ik het huis wilde verlaten en die met een gil wegsnelde „Zijt gij dien avond nog by juffrouw Wellner teruggekeerd z/Neenl Ik was van plan den volgenden dag.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 5