Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Een oud gebruik te Dunmow in Engeland kent een zij spek toe aan elk echtpaar, dat een jaar zonder ruzie samen heeft geleefd. Woensdag had weer de jaarlyksche prijsuitdeeling plaats. Er waren ten slotte maar twee paren overge- bleven, die voor een bekroning in aanmerking kwamen. Na langen tijd dongen ook een geestelyke en zijn vrouw weer naar de eer om mede te doen. Dnnmow was in feestgewaad ter eere van de plechtigkeid, die voorts door wedrennen en andere sport werd opgeluisterd. De te Petersburg verschijnende yRegeerins- bode" publiceert, een bekendmaking, waarin wordt gezegd dat een aaiital Russische spoorwegarbeiders te Tiflis hebben blootgestaan aan een laaghartigeu aanslag van de zijde der revolutionaire agitators. Op 14 Juli, des morgens om 8 uur, werden een twintigtal werklieden ziek, die van de voor hen gereed gemaakte thee hadden gedronken er deden zich versehijnselen van vergiftiging voor. Tien menschen stierven dadelijk, vijf anderen zijn nog ernstig ongesteld, de overige vijf minder. In den theeketel werd arsenicum gevonden. Het stadhuis der HoDgaarsche stad is ingestort. De bewoners, op het geraas toege- sneld, zagen slechts een puinhoop op de plek waar het gebouw stond. Reeds zijn uit de puin- hoopen verscheiderie lijken te voorschijn gehaald, waarouder eenige gemeente-ambtenaren. Ook zijn er vele gewonden, sommigen zeer ernstig. Naar de oorzaak van het onheil, die nog onbekend is, wordt een onderzoek ingesteld. Gemeenteraad van Ter Neuzen. DAG E*N Voorm. Nam. Z&terdag 22 Juli 5.19 5.41 Zondag 23 6.2 6.23 Maandag 24 6.46 7.12 Dmsdag 25 n 7.40 8.10 Woensdag 26 n 8.43 9.17 Donderdag 27 n 9.51 10.26 Vrijdag 28 10 59 11.28 Yergadering van Donderdag 20 Juli 1905. Voorzitter de heer J. A. P. Geill, burgemeester. Vender aanwezig de heeren Moes, Van den Hoek, Wieland, Visaer, Grenu, Dees, De Jonge, Versluijs en Moggre. Afwezig de heeren Van de Velde, Van Deinse, Van Dale en De Koeijer. Na opening der vergadering worden gelezen de notnlen der voorgaande, die worden goedgekeurd. Hierna stelt de Voorzitter aan de orde n. Proces-verbaal van de door Burg, en Weth. op 23 Juni 1905 gehouden opname der boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waarbij is gebleken dat over de dienst- jaren 1904 en 1905 is ontvangen een som van f 112377 99 en blijkens voorhanden zijnde bewijzen van nitgaaf uitgegeven eene som van f 103432,85$, zoodat meer ontvangen dan uitgegeven is eene som van 4945,63$, welk bedrag aanwezig was. Aangenomen voor kennisgeving. I». Eene missive van Ged. Staten van Zeeland, waarnevens wordt toegezonden eene beschikking van dat college dd. 23 Juni 1905, waarbij het, naar aanleiding van een verzoek van B. P. de Boij, tot vernietiging van het beslnit van den ge meenteraad van Ter Neuzen, betreffende zijne reclame tegen zijnon aanslag wegens vergunningsrecht, aan adressant te kennen geeft, dat de inwilliging van zijn verzoek niet tot de bevoegdheid van Ged. Staten behoort. Aangenomen voor kennisgeving. c. Eene missive als voren, begeleidende eene beschikking als voren omtrent een verzoekschrift van de wed. D. van de Walle. Aangenomen voor kennisgeving. (1. Een schrijven van Ged. Staten van Zeeland, d. d. 30 Juni 1905, waarbij de goedkeuring wordt bericht van het raads- besluit tot onderhandsche besteding van het maken der keibestrating van het Driewegenstraatje. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van Ged. Staten van Zeeland, d. d. 7 Jnli 1905, waarbij de goedkeuring wordt bericht van het raads- besluit d. d. 22 Juni 1905, tot uitgifte van grond in erfpacht. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van den heer Blum, schoolopziener in het district Middelbnrg, naar aanleiding van het raadsbesluit tot het inrichten eener hulpschool. ZEd. is overtuigd van de noodzakelijkheid om voorziening te treffen in het gebrek aan plaats op de openbare scholen en meent zelts te mogen beweren, dat zonder aanzienlijke nitbreiding van de scholen A en C of bijbouwing eener vijfde school, de toestand in deze gemeente op den duur toch niet houdbaar zal blijken. In verband met den minder gunstigen financieelen toestand der gemeente is ZEd. geneigd zooveel mogelijk met bet voorstel mee te gaan. Waar het echter voornamelijk de 4" en 5® klasse zijn, waarvan de leerlingen op de scholen A en C niet behoorlijk plaats kunnen vinden en het dus eigeniijk met -het instellen eener hulpschool, maar het inrichten van een paar parallel- klassen aan een der genoemde scholen betreft, raadt hij aan het besluit in dier voege te wijzigen, dat aan eene der genoemde scholen, liefst aan school C, voorloopig voor den tijd van een jaar, de 4° er. 5" klasse worden gesplitst en de daardoor ontstane parallelklassen, waarvoor in het school- gebouw zelf geen plaats meer is, in de door u voorgestelde lokalen worden ondergebracht, waDneer tenminste de Minister van Staat, Minister van Oorlog, tot het gebruik dier lokalen zijne toestemming geeft. De 1® onderwijzer aan school C, J. van der PeijI, kon dan met het onderwijs in kka dier iokalen worden belast en aan hem legen eenige vergoeding (toelage of gratificatie) het dagelijksch toezicht op het onderwijs ook in het andere lokaal worden opgedragen, terwijl het hoofd der school met ver- antwoordelijkheid voor het geheel beladen blijft. Een volgend jaar zou dan knnnen gezien worden of er wederom en, zoo ja, voor welke klasse, parallelklassen noodig zullen zijn. Ofschoon de lokalen die men op 't oog heeft, geenszins aan de eischen der wet voldoen, zou Z.Ed, voor eene tijdelijke plaatsing van leeriingen er geen bezwaar tegen maken, doch hij wijst er op, dat de onderwijzers die daar zullen werkzaam zijn, bijzonder zullen moeten letten op het gebruik der privaten en urinoirs en op het op- en afgaan der trappen. Naar aanleiding van dit schrijven stellen Burg, en Weth. voor het desbetreffend raadsbesluit in te trekken en een nieuw besluit te nemen, gewijzigd overeenkomstig de wenken van den districts-schoolopziener, en dus voorloopig voor den tijd van een jaar aan school C in te richten twee parallelklassen voor de 4® en 5® klasse, onder te brengen in de twee aan- gevraagde bovenlokalen der voormalige in firmerie, den onder wijzer J. van der Peijl met het onderwijs in een dier lokalen te belasten en hem tegen eene vergoeding van f 150 per jaar het dagelijksch toezicht op het onderwijs, ook in het andere lokaal, op te dragen, blijvende het hoofd van school C met de verantwoordelijkheid voor het geheel beladen en Burg, en Weth. te machtigen eene oproeping te doen voor twee onderwijzers. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. g. De Voorzitter deelt mede dat te Sluiskil sedertjaren door de gemeente voor berging van grind een lapje grond is gebruikt, toebehoorende aan wijlen den heer J. Lijbaart, molenaar aldaar. Dit ging maar steeds door en werd door den eigenaar, die het vertronwen genoot en dikwijls met de nitvoering van een of ander te Sluiskil belast werd, stflzwij- gend toegestaan. De erfgCnamen zeggen nu evenwel dat de gemeente er wat voor betalen moet en dat is ook billijk. Burg, en Weth. vragtn daarom om van den heer A. P. Lijbaart te pachten het stukje grond, groot 33 M3. tegen den prijs van 3 cent per M-. en per jaar. Met algemeene stemmen wordt de gevraagde machtiging verleend. h. De rekening van ontvangsten en nitgaven der eom- missie van beheer over den grindweg Ter NeuzenHoek over het jaar 1904. De ontvangsten hebben bedragen 1437,13, de uitgaven f 1402,79 en blijft er mitsdien een goed slot van f 34,34. Zal later tegelijk met de gemeenterekening worden be- handeld. i. De begrooting der commissie van beheer over den grindweg Ter NeuzenHoek voor het jaar 1906, met een eindcijfer van 1459,34. De bijdrage der gemeente Ter Neuzen (een derde der kosten) is geraamd op 475. Zal later worden behandeld bij de gemeentebegrooting. j, Een adres van het bestuur der vereeniging van IJselsteen- fabrikanten, waarin verzocht wordt bij het vaststellen der bouwverordening ook rekening te wilien honden met het gebruik van IJselsteen en de voorschriften betrekkelijk de dikte der muren met hare hoogte of bijzondere beatemming verband te doen honden. Daar in verschillende bouw- verordeningen als dikte der muren 22 c. M. wordt aangegeven, wat berekend is op Waalsteen, zou, indien dat veelvuldig werd toegepast, de IJselsteen-industrie gevaar loopen te gronde te gaan. Dit adres wordt, als zijnde ongezegeld, terzijde gelegd. De heer Van den Hoek merkt op dat onze bouwverordening ook geen bezwaar oplevert tegen het gebruik van IJselsteen, daar de dikte der muren op 18 c. M. is voorgeschreven. U. Een schrijven van de Gezondheidscommissie wier zetel gevestigd is te Ter Neuzen, waarbij, onder weder inzending van de rekening van ontvangsten en uitgaven der commissie over het jaar 1904, in antwoord op een schrijven van het gemeentebestuur word medegedeeld 1. dat zich tot voor 1904 geen geval had voorgedaan, waardoor schrijfwerk voorkwam, dat den secretaris niet kon worden opgedragen, hetwelk in genoemd jaar zich voordeed en daarom op de post onvoorziene nitgaven werd gebracht. Voortaan zal een post schrijfloonen worden uitgetrokken, zooals nn reeds in de begrooting voor 1906 is geschiedt. 2. volgens oordeel van de Commissie de wet volstrekt niet verbiedt om aan een lid van de Gezondheidscommissie, indien aan dit lid een deskundig onderzoek wordt opgedragen, daar- voor eene vergoeding toe te kennen. Ter nadere toelichting deelen wij n mede, dat het onder zoek te Sluiskil den heer J. Wisse door de Commissie als deskundige was opgedragen. Tevens veroorloven wij ons u in herinnering te brengen, dat geene bezwaren tegen dezelfde post op de voorafgaande rekening en verantwoordiug over het jaar 1903 waren gerezen. De commissie verzoekt Bnrg. en Weth. den Raad te wilien adviseeren op haar beslnit van 22 Juni j. 1. terng te komen. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor voor ditmaal de rekening nog te wilien goedkeuren. Dit voorstel wordt met 8 tegen 1 stem, die van den heer Versluijs, aangenomen. 1. Een schrijven der Commissie voornoemd, waarnevens onveranderd wordt toegezonden de raming van ontvangsten en nitgaven voor het jaar 1906, om reden de Commissie de artikelen 2 (reis- en verblijfkosten van den voorzitter en de leden) en 5 (schrijfloonen) handhaaft. De som van 600, voor reis- en verblijfkosten komt der commissie noodig voor, terwijl art. 5 alleen is voor zulk schrijfwerk, dat den secretaris niet kan worden opgedragen en door de leden anders zelf in rekening zon moeten worden gebracht. De bedoeling is het presentiegeld alleen uit te keeren voor het bijwonen der vergaderingen der Commisse, niet van sub- commissien. De Voorzitter deelt mede dat Burg, en Weth. gevraagd hebben te wilien mededeelen welk schrijfwerk het was, dat niet aan den secretaris kon worden opgedragen. Het ant woord daarop is juist ingekomen en daarin wordt geschreven 1. dat voor juiste beoordeeling en vlugge afwerking der leden, ieder afzonderlijk, van eene uitvoerige correspondentie betreffende te verbeteren toestanden in een der gemeenten tot ons ressort behoorende en waarin een der inspecteurs van de volksgezondheid was betrokken, een afschrift verkregen. Daarom werd door de Commisse den Secretaris opgedragen daar iemand mede te wilien belasten. 2. dat door een der gemeenten ter oversehrijving een stnk, dat om advies aan de commissie was toegezonden, werd terugverzocbt, hetwelk zij besiist noodig had. De Commissie besloot toen, om reden zij dit stnk niet uit het archief geven mocht, een copie daarvan te laten maken en verzocht den secretaris iemand daarmede te wilien belasten. De heer WielandDe post van f 30 voor schrijfloon wordt dus door de commissie gehandhaafd De heer Van den Hoek kan zich niet vereenigen met de meening der Commissie dat dat schrijfwerk niet aan den secretaris kon worden opgedragendie moet voor alle schrijfwerk zorgen. De heer De JongeMaar er is toch wel eenig verschil wie weet hoe omslairhtig het schrijfwerk soms is. [)e heer Wieland Maar het salaris van 800 is toch ook omslachtig De heer Van den Hoek is het daarmee eens en is van meening, dat, wanneer de secretaris zijn werk niet alleen wil doen, hij die hulp dan zelf moet betalen. De heer De Jonge Er blijkt nu toch nit het schrijven dat het de leden der commissie waren die afsehriften verzochten. De heer Van den Hoek Daarvoor te zorgen kon aan den secretaris zelf worden opgedragen. De heer Grenu is het daarmee eens. Wat het aan een gemeente geleverde afschrift betreft isde heer Van den Hoek van meening dat die gemeente dat zelf moest betalen. Dat de post reeds op de begrooting voor 1905 voorkomt is geen bewijs dat deze nu weer moet worden toegestaan het is het vorig jaar, om 't zoo maar eens te zeggen, over 't hoofd gezien en als dan den regel gevoigd moest worden dat men er niet meer op kon terugkomen, zoude nooit in eenmaal bestaande verkeerde toestanden verbetering kunnen worden gebracht. De heer Moes is het er mee eens dat de gemeente die een afschrift vroeg dat zelf moest betalen, zij had zelf een copie behooren te houden van de door haar aan de commissie ge- zonden stukken, en nu zij dat niet deed was het onbillijk om de onkosten voor dat verzuim te doen betalen door de ge- zamelijke gemeenten. De Voorzitter stelt voor de post voor schrijfloon niet goed te keuren. De heer Van den Hoek is het daarmee eens; dan moeten Ged. Staten het maar uitrnaken. De heer Wieland Het is mogelijk dat de secretaris veel werk heeft, maar f 800 is ook veel. De heer De Jonge is van meening dat van hiernit moeilijk de werkkring van den secretaris kan worden beoordeeld. De heer Moes vindt dat ook. De heer Van den Hoek is van gevoelen dat de post voor schrijfloonen niet op de begrooting thuis hoortzijn de werk- zaamheden van den secretaris zoo druk dat deze het niet alleen afkan, dan zou zijn salaris zoodanig behooren te worden geregeld dat hij een klerk kon nemen voor hulp. De heer Wieland vraagt of de post voor reis- en verblijf kosten gehandhaafd wordt op f 600, wat de Voorzitter bevestigend beantvvoordt. De heer Wieland Zoodat dan de f 200 voor presentie geld er nog boven komen wij wilden ze er onder begrijpen. De Voorzitter ziet geen bezwaar tegen den post voor reis- en verblijfkosten die moeten toch betaald worden en het is thans maar eene ramingwordt het geld niet gebruikt, dan blijft het in kas. De werkzaamheden der Commissie kunnen verminderen, maar ook verraeerderen, daarover kan men van opinie verschiilen, doch het niet met bewijzen staven; dat moet- de toekomst leeren. De heer Van den HoekWanneer in de verschillende gemeentefi de bonwverordeningen goed worden nitgevoerd, znilen de werkzaamheden der commissie zeker verminderen. Ik heb ook geen bezwaar tegen de reis- en verblijfkosten, want als daarvoor geld te kort kwam zou men toch later meer moeten toestaan, het gaat hier alleen om 't schrijfloon, waarvoor f 80 is uitgetrokken. De heer Dees is daar ook tegen; een salaris van f 800 is niet zoo min en de secretaris heeft toch voor het aan- vaarden der betrekking wel geweten welk werk daaraan verbonden was. De heer De JongeMaar in het schrijven geeft de Commissie toch de redenen op waarom extra-nitgaven voor schrijfloon zijn gedaan. De Voorzitter: Dat is zoo, maar nu is u er juist om te beoordeelen of u met die redenen al of niet knnt meegaan. Na nog enkele opmerkingen brengt de Voorzitter in om- vraag het voorstel om de begrooting voor 1906 nogmaals aan de Commissie terug te zenden, omdat daarop voorkomt een post van f 30 voor schrijfloon voor schrijfwerk dat niet aan den secretaris kan worden opgedragen, die daarop niet behoort, als zijnde gebleken, dat wat de commissie opgeeft als zulk schrijfwerk, voor het eene deel tot het werk van den secretaris kon worden gerekend, terwijl voor het andere de kosten hadden moeten gedragen worden door de gemeente die een afschrift noodig had. Dit voorstel wordt met 8 tegen 1 stem, die van den heer De Jonge, aangenomen. 3. Aanbieding gemeenterekening oxter 1904. Door den Voorzitter wordt overgelegd de gemeente-rekening over 190*. De ontvangsten hebben bedragen f 85,234,87$, de uitgaven 81,887,70$ en het goed slot is dus/ 3347,17. De rekening zal later, na door eene commissie te zijn onderzocht, worden behandeld. Voor de commissie zijn dit jaar volgens rooster aan de benrt de heeren Wieland, Visser en Dees. 3. Wijziging gemeentebegrooting voor 1905. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor, de ge meentebegrooting voor 1905 te wijzigen, door onder de ont vangsten op te nemen: prelevement op het vermoedelijk goed slot der rekening over 1904 2800, verhooging der rijks- uitkeering f v45,70, geldleening 6500, tijdelijke geldleening 8000, totaal 17545,70. En onder de uitgaven op te nemen wegenskosten onbe- woonbaar verklaren woningen f 15, huur lokaal voor vacci- neeren 10, maken keibestrating 500, plaatsen schuttiDg achter het Nieuwediep f 900, verbeteren rioleering Roeiersgang (die verkeerd afheit) f 300, gebouwtje met pomp enz. voor afvoer rioolwater f 2400, keibestrating Driewegenstraatje f 1150, vei'ii- ordering onderwijzend personeel wegens inrich ten parallelklassen aan school C f 300, aanschaffen school- meubelen f 400, idem leermiddelen f 400, aankoop huisjes voor het verbeteren van den toegang naar de Verbindings- straat 1350, aankoopen erf school A 1600, rente tijdelijke geldleening 214, aflossing idem 8000, onvoorziene uit gaven 6,70. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 4. Verzoekschriften om teruggaaf van te veet betaald ver gunningsrecht. De Voorzitter deelt mede dat verzoekschriften zijn inge komen van R. Scheele en M. E. Jonkers wed. J. M. Marteil, wier vergunningen zijn ingetrokken, om hen het te veel be- taalde vergunningsrecht terug te betalen. Overeenkomstig de bepalingen der drankwet en der veror- dening op de heffing van het vergunningsrecht, stelt hij voor aan adressanten drie kwartalen, dus drie vierden van het betaalde recht terug te geven. Met algemeene stemmen aldus besloten. 5. Verzoekschriften teruggaaf van school geld enz. De Voorzitter sehorst de openbare vergadering, die over- gaat in eene met gesloten deuren. Nu, het weder openbaar worden der zitting deelt de Voor zitter mede dat afschrijving wordt verleend wegens hoofdelijken omslag aan K. Spijkerman 6,16$. wegens sehoolgeld aan Jac. de Kok 3, P. Ringelberg /1,10, M. Potters 0,90, M. de Feijter Mz. 1,92. Ch. van Wijck f 0,55, G. A. Standaert f 5, A. H. Andreassen 2,40, K. Spijkerman f 2,76. wegens hondenbelasting aan J. R. H. de Smidt f 4, L. Waerseggers 2, P. van Strien 2. b. Benoemen onderwijzer school B. De Voorzitter deelt mede dat door Burg, en Weth. uitvoering is gegeven aan het raadsbesluit van 23 Maart 1905, waarbij besloten werd tot oproeping van een onder wijzer voor het meer uitgebreid lager onderwijs aan school B met akte middelbaar Engelsch of Dnitsch A op eene jaar- wedde van 1100. De eerste oproeping gaf geen resnltaat, waarop een her- haalde oproeping gedaan werd, en zich 1 sollicitant aanmelddel. De stukken werden gesteld in handenvan het hoofd der school en deze adviseerde dat de sollicitant verdient voor eene be- noeming te worden aanbevolen, al is het jammer dat deze ook geen andere taalakte bezit. Dit gaf Burg, en Weth. aanleiding om op de voordracht te plaatsen P. R. Huizinga, privaat leeraar te Groningen, in het bezit der akte middeibaar Engelsch A, welke zou benoemd worden op een salaris van j 1100 en ook zou genieten 60 vergoeding voor woninghuur. Deze voordracht is overeenkomstig de wet in handen gesteld van den arrondissements-schoolopziener. Overeenkomstig Z.Eds, verzoek wordt door Bnrg. en Weth. overgelegd een schrijven van den heer Gratama school opziener in het arrondissement Ter Neuzen, waarbij deze mededeelt zijne medewerking niet te kunnen verleenen aan de ingezonden voordracht en zulks op grond van't volgende In 't beiang van het onderwijs aan school B is 't z. i., zoo aan den Raad voordrachten worden overgelegd, waaruit een keuze kan gedaan worden, waarvoor zij, die aangewezen zijn om de voordrachten op te maken, de verantwoordelijkheid durven dragen. Bij deze voordracht is zulks, althans van zijne zijde niet het geval. Men mag toch z. i. eischen een onderwijskracht, waarvan men in elk opzicht verwachten kan, dat hij in staat is om degelijk schoolonderwijs te geven. De nu voorgedragen persoon is sinds jaren privaat leeraar en staat dus sedert lang buiten 'tgewone schoolonderwijs. Wenscht de Raad echter aan die. school iemand, die wetenschappelijk hooger staat, dan zij die aan zoo'n school volgens de wet werkzaam kunnen zijn, dan zou een salaris dienen gegeven te worden, dat aan scholen voor middelbaar onderwijs wordt genoten 1400 tot f 1800). Roept men op tegen zoo'n salaris, dan zal voorzeker een voordracht kunnen worden opgemaakt van drie bevoegden (minimum door de wet vereiseht i. Z Ed. veroorlooft zich verder nog als zijn gevoelen mede te deelen, dat 't zeer zeker in 't beiang van een degelijk onderwijs en van een geregelden gang van 't onderwijs zou zijn, zoo alsnog werden opgeroepen, tegen een zeer goed salaris, onderwijzers in 't bezit van acte Engelsch en Duitsch 1. o. of twee leerkrachfen, een in het bezit van acte Engelsch en een in het bezit van aete Duitsch. Hoewel de uitgaven, in geval er twee leerkrachten worden aangesteld, wel iets hooger worden, wordt echter voorkomen dat 't onderwijs in de taalvakken stilstaat bij ziekte of verhindering van den onderwijzer speciaal belast met 't onderwijs in Duitsch of Engelsch en verkrijgt men tevens 'tgroote voordeel, dat voor iedere klasse een onderwijzer is, wat mede 't gehalte van het onderwijs zeer zal doen rijzen. In het werkelijk beiang van de ouders, die hun kinderen naar school B zullen zenden, moet Z.Ed, aanraden de school direct zoo in te richten, dat tegensiag bijna onmogelijk is. Blijkt later dat met minder personeel kan worden volstaan, dan kan bij de eerstvolgende vacatnre daarmede rekening worden gehouden. De VoorzitterOp grond dat de Raad na besprekingen met het hoofd der school besloten heeft de oproeping zoo te doen, meenen Bnrg. en Weth. zich daaraan te moeten houden. Weliswaar is de sollicitant thans niet bij het openbaar onderwijs werkzaam, maar de rapporten omtrent hem, toen hij nog bij't onderwijs was, van onderwijzers en schoolopzieners, zijn toch zeer gunstig. Hij geeft ook lessen aan hen die zich voor examens bekwamen. In weerwil van het advies van den arrondissements-school opziener stellen Burg, en Weth., ook overeenkomstig de meening van het hoofd der school, voor met de benoeming door te gaan. Burg, en Welh. zijn van meening dat in dit geval de voordracht geen drie bevoegden behoeft aan te wijzen, waar er een sollicitant is. t Zou zeker een niet gering voordeel zijn als een leerkracht voor de Engelsehe en Dnitsche taal kon worden benoemd, doch er is nu toch een onderwijzer die onderwijs in de Duitsche taal geeft en men heeft nn de gelegeDheid om iemand te benoemen die zeer goed in de Engelsehe taal kan onderwijzen, wat hier van groote beteekenis is. Ook het financieel gedeelte der zaak moet niet worden weggecijferd, want van 1400 tot 1800 of 1100 is een aanmerkelijk verschil. Wanneer 2 onderwijzers zouden worden opgeroepen, een met akte Engelsch en eeu met akte Duitsch, zouden deze genieten 100 boven het gewone salaris, maar het is twijfelachtig of zich daarvoor iemand zou opdoen en dan zou men wellicht wel tot 900 of 1000 moeten gaan en koBt het der gemeentekas nog meer. Dan zou men wel twee onderwijskrachten hebben, maar dit is nu nog geen behoette, daar toch niet aanstonds alle klassen zullen worden bezet, de hoogste althans zeker niet, terwijl die eventueei toch in een lokaal met een andere klasse zouden moeten worden gecombineerd. Er is nu gelegenheid een goedkoope leerkracht te krijgen. Nu schrijft de schoolopziener wel, dat, wanneer mocht blijken dat er een onderwijzer te veel werd opgeroepen, daarmede bij eene vacature rekening zou kunnen worden ge houden, maar men kan ook evengoed de zaak omkeeren en zeggen wanneer het gebruik dat van het onderwijs gemaakt wordt zeer druk is, kan nog altijd eene oproeping geschieden. Burg, en Weth. hebben aan de schoolopziener geschreven dat zij bij hun idee blijven en bij den Raad de voordracht zouden indienen. Daarop is het volgende schrijven ontvangen Naar aanleiding van uw schrijven heb ik de eer nw college mede te deelen, dat 't bij mij een punt van ernstige overweging zal uitrnaken om, zoo de Raad uit de opgemaakte voordracht voor onderwijzer aan school B mocht overgaan tot een benoeming, aan Z.Exc. den Minister van Binnen- landsche Zaken, onder overlegging van de tussshen ons ge- voerde correspondentie voor te stellen 't raadsbesluit ter vernietiging aan H. M. de Koningin voor te dragen. De Voorzitter: Dit is een kras schrijven; de Raad heeft nn maar te kiezen of te deelen. Bnrg. en Weth. handhaven hun voorstel, De heer Versluijs: Stelt het hoofd der school er bepaald prijs op, dat er iemand benoemd wordt met akte middelbaar 1 De Voorzitter antwoordt bevestigend. De voorgedragene is nn wel geruimen lijd van de school geweest, maar de berichten omtrent hem zijn toch over het algemeen goed en zekerheid heeft men omtrent de capaciteiten van een sollici tant nooit. De heer Versluijs zon naar aanleiding van het schrijven van den schoolopziener wilien voorstellen eene nieuwe op roeping te doen tegen 1200. De Voorzitter Ik kan wel meedeelen dat, wanneer n niet goed betaalt, minstens 1400, dan krijgt u geen sollicitanten. De heer Van den Hoek kan zich niet vereenigen met het idee om op te roepen tegen een hooger salaris en meent dat het dan veel meer gewenscht zou zijn 2 onderwijzers op te roepen, ofschoon hij ook daarvan op 't oogenblik de nood zakelijkheid niet inziet. Hij zou eerst den loop der zaak ook wat wilien afwachten. blijkt dan van een druk gebruik van het onderwijs, zoo kan men van hem zeker zijn, dat hij aan vermeerdering der leerkrachten zal meewerken, of ook om bij eene eventueele vacatnre aan school B een onderwijzer met akte Dnitsch op te roepen. Spreker dringt er ook op aan thans tot benoeming over te gaan, opdat de zaak van het m. u. 1. o. in orde kan komen. De heer Verslnijs meent dat het der gemeente toch niet zooveel meer zou kosten, wanneer thans 2 onderwijzers werden opgeroepen. De Voorzitter geeft dat toe, maar 'tis niet noodig. De heer Huizinga schijnt een goed onderwijzer te zijn, daar hij zelf les geeft aan lui die zich voor een examen klaar maken. De heer Van den H ekEn hjj heeft ook kostschool- leeriingen die aan zijne zorgen zijn toevertronwd. De heer Versluijs: Ik heb niets tegen den heer Huizinga, maar Jet op het adres van den schoolopziener. De heer WielandMaar het hoofd der school legt er zich toch bij neer; blijkt later dat er meer noodig zijn, dan kan dat altijd nog. De heer VisserIk zon liefst met het voorstel van den heer Verslnijs wilien meegaan, maar vrees dat het dan nog een heelen lijd zal durefl eer de inrichting der school klaar komt. De heer Versluijs: Dat is precies hetzelfde, want als de schoolopziener vernietiging vraagt van het raadsbesluit en in het gelijk wordt gesteld, moeten we later toch weer opnieuw beginnen, dan zijn we zeker wel 3 maanden later bezig. De heer VisserZou de beslissing thans niet knnnen worden aangehonden, om nog eens met den schoolopziener te onderhandelen De heer Wieland zou dat goed vinden. Er zou dan toch ook kunnen worden gewezen op het financieel beiang der gemeente, die arm is. De heer Van den Hoek protesteert tegen die laatste woorden. De heer WielandMe dnnkt, daar straks wou u wel een heele nieuwe school krijgenals ge dan niet arm bent De heer Van den Hoek: Die zon je krijgen ook. De heer Dees ziet er ook bezwaar in om tegen hooger salaris op te roepen, met de kans dat de nu voorgedragene toch de eenige sollicitant blijft, want dat weet men zeker dat men meer moet geven. De heer MoesUit de berichten blijkt m. i. voldoende dat de persoon aanbevelenswaardig is. De heer De Jonge: Dat schrijft ook het hoofd der school, De heer VerslnijsJa, hij legt er zich bij neer, maar bpjammert het toch dat de sollicitant ook geen Transch spreektdaar ligt toch ook wel iets in opgesloten. Het voorstel van den heer Versluijs om tegen verhoogd salaris opnieuw op te roepen, wordt verworpen met 8 tegen 1 stem, die van den voorsteller. Daarop wordt overgegaan tot de benoeming. De heer Huizinga wordt benoemd met 7 stemmen een briefje is bianco en een wordt van onwaarde verklaard. De Voorzitter stelt voor, naar aanleiding van het schrijven van den schoolopziener, den heer Huizinga mededeeling te doen van het hier besprokene. Verschillende leden spreken de hoop uit dat de schoolop ziener met het oog op de financieele belangen der gemeente ten dezen geen gevolg zal geven aan zijn uitgedrukt voor- nemen. 7Verkoop woningen. Met algemeene stemmen worden Burg, en Weth. ge- machtigd over te gaan tot den verkoop van de twee door de gemeente aangekoehte huisjes in het Nieuwediep, onder voorwaarde dat er daarvan een wordt afgebroken en zooveel terrein ter beschikking van de gemeente zal worden gesteld, als voor verbreeding van den ingang naar de Verbindings- straat zal worden noodig geoordeeld. Hierna slnit de Voorzitter de vergadering. V tr it

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2