A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. No. 4715. Zaterdasr 22 Juli 1905. 45e Jaargang. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per drie maauden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland _/l,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Ainerika f 1,32^. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIlN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adverteutie wordt de prjjg slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave E!BH;STE] BXj-A-IP. TER NEUZEN, 21 Jnli 1905. Bij kon. besluit zijn benoemdtot ge- zworene van den Piersenspolder de heer J. Kiel- man te Ter Neuzen van den Kruispolder de heer J. B. Joossen, te Hontenisse en van den Melopolder de heer H. Franken, te Graauw. In de Dinsdag te Utrecht gehouden open- bare terechtzitting van den Centralen Raad van beroep (Ongevallenverzekering) had de uitspraak plaats in de volgende zaken Hooger beroep van de Rijksverzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, houdende vernietiging der be- slissing van de bank, waarbij aan L. v. D., te Ter Neuzen en A. K. aldaar de gevraagde schade- loosstelliug is geweigerd, met veroordeeling van de Bank om de genees- en heelknndige behande- ling van de getroffenen voor zijne rekening te nemen en met niet ontvankelijkverklaring van dezen voor het meer gevorderde. Getroffenen bebben bij het overladen eener lading phosphaat beide handen verbrand. De Centrale Raad, niet de overtniging bekomen hebheude dat het lijden bestaande in blaren hetwelk zicb bij ge- daagden heeft geopenbaard, het gevolg is geweest van een bedrijfsongeval, bevestigde de uitspraak wat betreft de niet ontvankelijkverklaring, ver- nietigde die voor het overige en bevestigde de beslissing van de Bank. Hooger beroep van de Rijksverzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, houdende vernietiging der be slissing van de bank, waarbij aan J. C. de F. te Ter Neuzen schadeloosstelling is geweigerd, veroordeeling van het bankbestuur ora de genees- ea heelkundige behandeling van den getroffene voor zijne rekening te nemen en toekenning aan dezen van eene rente van l,981/2 per werkdag van 11 Augustus tot 24 September 1904 ter zake van een ongeval, doordat bij bij bet over laden van phosphaat handen en voeten heeft verbrand. De Centrale Raad, niet de overtuiging bekomen hebbende dat het lijden bestaande in blaren hetwelk zich bij gedaagde heeft geopenbaard, het gevolg is geweest van een be- drijfs-ongeval, vernietigde de uitspraak en bevestig- de de beslissing der Bank. De brievenbesteller A. F. Schieman aan het postkantoor te Ylissingen, wordt met ingaug van 1 Aug. op zijn verzoek verplaatst naar het postkantoor te Axel, terwijl op denzelfden datum tot brievenbesteller te Vlissingen is benoemd J. A. Slijpen te Axel. Door achteruitgang van den oever beoosten en in de onmiddellijke nabijheid van de nol tusscben den Margaretha- en den Kleinen Huissens- polde.r, zal aan laatstgenoemden polder een zinkstuk moeten worden geplaatst en een gedeelte der aangrenzende oeverwerken moeten worden over- bestort. Tot het nemen van een besluit biertoe zal eerstdaags de dijkraaa worden bijeengeroepen. Bij kon. besluit is boven en behalve de bijdrage, bedoeld bij art. 45 der onderwijswet voor de inrichting van het lager onderwijs, aan de navolgende gemeenten rijkssubsidie ver- leend Hengstdijk 400 Hoofdplaat 1200 Kapelle 2575 Koewacht f 2000 Ossenisse 1000 en Zuiddorpe 700. Clinge, 19 Juli. We hebben dit jaar onze kermis weer eens gevierd en goed ook. Zondag was het buitengewoon druk, ook Maandag, terwijl de derde dag aardig meegepakt is. Over het geheel is alles rustig afgeloopen, be- houdens een enkele kleine schermutseling, die, waar zooveel menschen van allerlei allooi door elkaar wriemelen, niet geheel te vermijden is. De jeugd had haar carrousel en sehommel, terwijl er gelegenbeid te over was om een dansje te doen. Het eenige wat ontbrak, was een goed cafe-chantant, en dat is wel jammer. De schietin- gen waren goed bezocbt. Op Zondag waren er een 50tal en op Maandag een SOtal scbutters. Dat is voor onzen doen niet weinig. De opper- vogel werd den eersten dag gescboten door P. de Beul te Emmapolder en den tweeden dag door Aug. Baes van Koewacht. Het weder was Zondag en Maandag prachtig. Dinsdag hield #Eendracbt en Broedermiu" zijn jaarlijksche koningschieting. De heer J. F. Buys- rogge was de gelukkige, die het juiste schot deed. De kermis is veel beter geslaagd dan verleden jaarveel meer volk en veel meer rust en orde. Mogen we zoo blgven vooruitgaan. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in bare zitting van 21 Juli de volgende vonnissen uitgesproken J. H., oud 20 jaar, varensgezel te Ter Neuzen, is wegens vernieling veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen bechtenis. lo. J. F. B., oud 14 jaar, workman, 2». L. O., oud 14 j., zonder beroep, beiden te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal veroord. de letot 10 boete of 10 dagen, de 2e tot 14 dagen gevangenisstraf. F. K., oud 35 jaar, leurder te Ter Neuzen, is wegens beleediging van een ambtenaar ver oord. tot 10 boete of 10 dagen hecht. C. v. d. K., oud 27 jaar, varensgezel te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 8 dagen gevang. De jTopaze," die met de ffKoningin Regen- tus" in asnvaring is geweest en tbans te Antwerpen is aangekomen, bhjkt ter boogte van de machine- kamer aan bakboord getroffen te zijn en, zooals reeds gemeld, aanzienlijk te zijn beschadigd. Volgens de experts, die de ^Topaze" hebben onderzocht, is eene verschrikkelijke ramp vermeden geworden, want de #Topaza" heeft enkel zijne redding te danken aan zijn dik berghout. Ware het schip daarvan niet voorzien geweest het ware middendoor gesneden en oogenblikkelijk gezonken. Een minnaar kreeg Dinsdagmorgen tegen 11 nur op de Keizersgracht te Amsterdam twist met zijn aangebedene. Een heftige rnzie ontstond en het slot was, dat het meisje zich losrakte en pardoes in 't water strong. De verliefde jongeling schreeuwde om bulp en van alle kanten kwarneu nieuwsgierigen aangeloopen, maar niemand dnrfde 't blijkbaar aan, de drenkelinge na te spriugen. Maar de groentenbandelaar Ruckert, die reeds vijf en dertig malen menschen uit bet water gered heeft, met gevaar voor zijn eigen leven, zag uit de verte het oploopje, liep er naar toe, werd gewaar wat er aan de hand was, en sprong, zonder zicb esn oogenblik te bedenken, het meisje na. De menschenredder slaagde er ook nu in de drenkelinge op bet droge te brengen. 't Was lang geen gemakkelijk werkje ditmaal, want het meisje spartalde erg tegen. En bovendien werd hem nog dnidelijk, dat er veel waars is in bet spreekwoord ^Oudank is werelds loon", zegt H't Nieuws", want toen de jnfftouw goed en wel weer op vasten grond stond en bijgekomen was, ontstak ze opnieuw in woede, en in plaats van haar redder de band te drukken, vloog zij op hem toe en beet hem vinnig in de band, waardoor een wond ontstond van dien aard, dat er een dokter bij te pas moest komen. Het meisje was in zulk een overspannen toe- stand, dat ze ten slotte naar het gastbuis vervoerd moest worden. Ruckert, de groentehandelaar, beeft thaus wel een bijzonder aandenken aan zijn edel werk. Men ziet dikwijls wielrijders die de onvoor- zichtigheid hebben kinderen voor of achter op hun fiets te laten meerijden. Op den Amsterdamschen straatweg onder Vleuten reed Diusdagmiddag een jougmensch van 19 jaar liefst met een meisje voor op het stuur en een jongetje achter zich De gevolgen bleven niet nit. Het meisje geraakte met een der voeljei tnsschen de spaken. Daardoor viel de bestunrder boven op het kind, dat een barer armen brak, terwijl de bestuurder zelf ver- wondingen in bet aangezicht kreeg en bet achter- opstaande jongetje z'u wang openscheurde. Een les voor anderen TV oensdagavond heeft te Bleskensgraaf een moordaanslag plaats gebad op den brieven- gaarder aldaar. Met een ijzeren voorwerp op het boofd gestagen, zeeg de man bewusteloos ineen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De dader is bekend. Ben verliefde dronkaard wilde voor bij slapen ging nog een bezoek brengen aan zijn meisje, wonende op den Haagdijk te Breda. Zijn toe- komstige schoonouders ontvingeu hem onberispelijk, doch de booze geest die met den drank in het lichaam van den bezoeker was gevaren, zette hem aan tot allerlei onhebbelijkheden, die zoo erg werden, dat de candidaat-schoonzoon nit het buis verwijderd werd. Toen werd de man nog boozer, bij trok een mes uit zijn zak, vernielde daarmee eerst een ruit, greep daarna zijn verloofde aan en verwondde haar vrij ernstig met zijn wapen. Dr. Moerel verbond de gewonde en bet meisje ontbond de verloving Een werkman te Monnikendam is bij het hooien plotseling dood gebleven. Op niet alledaagsche wijze is te Deventer een rijwieldief in handen van de politic gespeeld. De 18jarige fabrieksarbeider V. werd in de Lange- Zandstraal aangebouden door een schamel gekleed man, die hem een knap rijwiel voor zeer lagen prijs te koop aanbood. V. verlangde, alvorens te koopen, kenring door een Retsbaudelaar en nam daartoe den man mee naar het politiebureau. Daar bleek dat de man, K., wonende ouder Apeldoorn, het rijwiel bad gestolen uit de schuur van een bakker te Yoorst. Dinsdagmiddag had er op den Rjjn bij Millingen een treurig ongeluk plaats. Een zand- aak, bemand met drie personen, zonk, doordat 't vaartuig te zwaar was geladen en water binnen kreeg. Van de opvarenden werden er twee gered door een sloep van een afvarende zeeboot, die bet ongeluk had zien gebeuren. De derde, de jonk- man B. 8., uit Millingen, verdween in de diepte. Bij een twist in het gezin heeft F. M., in de Hartmanstraat te Rotterdam, zijn vrouw een ketel kokend water over de beenen geworpen, waardoor zij vrij ernstige brandwonden kreeg. Sedert eenige dagen wordt uit zijn woning aan de Diergaardelaan te Rotterdam vermist de jeugdige F. B., die vermoedelijk bij het zwemmen is verdronken. Uit Amsterdam meldt men Vermoedelijk door het omvallen van een pot soep is er Dinsdagnamiddag een kleine binnen- brand ontstaan in perceel 67 aan het Rapenburg. De vrouw des huizes geraakte in brand, en werd door een buurman naar bet Irael. Ziekenhuis gebracht. Een eenig zoonlje, dat ernstige wonden aan hals en rechtervoet kreeg, is eveneeus in genoemd ziekenhuis opgenomen. Een 12jarige jongen die bij het reddingswerk behulpzaam wilde zijn en rook en vuur niet langer kon verdragen, is uit het raam der 2e verdieping op straat ge- sprongen en verkeert dientengevolge in bewuste- loozen toestand, ook een tweejarig dochtertje bekwam een brandwonde aan den arm. H. d. J., van Rijsoord, die Vrijdag aan de gasfabriek te Zierikzee zwaar gewond werd, is in bet verplegingshuis aldaar overleden. Hij laat eene weduwe met vier kinderen na. Woensdagmorgen viel een jongen te Oost- dijk bij Kruiningen bij het haasje-over spelen zoo ongelukkig, dat hij zijn rechtersleutelbeen brak. Te Roodehaan, gem. Noorddijk (Gr.) is Woensdag de boerderij van Bosman totaal af- gebrand, met hooibergen etc. De rijksveldwach- ter en gemeenteveldwachter hebben tegen den wil van den bewoner, van den inboedel nog gered wat te redden was. Na afloop van de mis heeft Zonaagmorgen te 101/8 uur een vreeselijk drama plaats gehad in Bleyberg (dicht bij de grens van Zuid-Lim- burg). Om een kleinigheid kreeg een zekere 14jarige Lambert Aussems ruzie met den 16jari- gen Hubert Roggeman. Eerst was 'ttwisten, daarna vechten en voor iemand had kunnen tusschenbeide komen, had Aussems zijn mes den ongelukkigen Roggeman in't hart gestoken. Men bracbt den gewonde terstond naar dokter Broeder, bij wien hij vijf minuten later bezweek. Vrij spoedig was 't parket ter plaatse en toen dokter Crijns de lijkschouwing had gedaan, bleek dat het hart op drie plaatsen doorboord was. Aussems, de jonge moordenaar, een zoon van eerlijke bandwerkslieden, die men algemeen voor een beetje onnoozel aanzag, is na ondervraagd te zijn, op bevel van den magistraat op vrije voeten gesteld. Een speelhol of Monte Carlo te Amsterdam. Amsterdam heeft, naar het N. v d D. mededeelt, sinds eenigen tijd zijn speelbank, zoo goed als Homburg, Ostende en Monte-Carlo. Het blad vertelt er o. m. het volgende van Als men onze schoone deftige Vondelstraat bijna ten einde is, dan trekt, even voor men aan den achteringang van het Paviljoen-Von del- park komt, een fraaie villa de aandacht, van den openbaren weg gescbeiden door een goed onderhouden voortuin, binnen een hek met ver- gulde speerpunten. Daar het perceel is gemerkt no. 67 is de bank gevestigd en ondanks het vrij duidelijke verbod in het Wetboek van Strafrecht, schijnt zij er gevestigd te zullen blijven. Zij is in dit opzicht gelukkiger geweest dan een paar van haar voorgangsters, die 't, na een zeer epbeme- risch bestaan in haar worsteling met de Neder- landsche wet hebben moeten opgeven. De inrichting in de Vondelstraat heeft cp hare statuten de Koninkhjke goedkeuring weten te verkrijgen Het koninklijk besluit is geda- teerd 28 April 1904 no. 83. Natuurlijk hebben de oprichters een trucje moeten te baat nemen om dit resultaat te ver krijgen. Zij zonden naar Den Haagstatuten van de //Club International de Bienfaisance (Internationale Liefdadigheidsvereeniging), die gevestigd zou worden te Amsterdam, in het bovenaangeduide perceel. Het in deze statuten omschreven doel van de club zag er zoo onschuldig mogelijk uit. Men beoogde niet anders dan aan //vreemde- lingen" een »aangenaam verblijf" te geven en hun hulp te bieden als zij deze zouden be- hoeven. Om lid van de vereeniging te kunnen worden, moest men ,/vreemdeling", minstens 23 jaren oud zijn, en een contributie van f 20 betaald hebben. In werkelijkheid komt de zaak nu hierop neer, dat iedereen, die zich opgeeft voor het //lidmaat- schap" en als zoodanig wordt aangenomen, vrij en ongehinderd spelen kan. Leden van alle nationaliteiten worden aangenomen, alleen Ne- derlanders zijn uitdrukkelijk uitgesloten. Men beweert, dat de directie hiertoe zou zijn geko- men door de ervaring, dat deze toch de ware spelers niet zijn, De bank heeft in alle Ianden hare agenten, die leden aanwerven en onderzoek doen naar hunne gegoedheid. In het buitenland moet zij al een vrij aardige reputatie hebben, want van heinde en ver komen de bezoekers opdagen en wat verder in het reisseizoen wordt een nog grootere opkomst verwacht. Zij komen uit Frankrijk, Duitschland, Rusland, maar vooral uit Amerika. Het inwendige van het huis in de Vondelstraat doet in schittering en in pracht niet onder voor dergelijke inrichtingen in het buitenland. De speelzaal is op de bovenverdieping gevestigd, en voorts zijn er recreatie- en leeszalen, die aan alle eischen van comfort en volledigheid beantwoorden. De bezoekers worden bediend door een tiental vlugge bedienden in rijk livrei, en de toegang wordt bewaakt door deftige por- tiers, die streng toezien, dat geen andere per sonen dan //leden" het huis betreden. Ten bewjjze,. dat 't geen gekheid daarmede is, kan dienen, dat de directie aan verschillende liefdadigheidsinrichtingen geld heeft geschonken. O. a. heeft zij een flinke bijdrage doen toekomen aanhet politiefonds, welk gesclenk eehter met een bedankbrief is teruggekoinen. TEB lECZEISCHE COERAIT. ■Sit blail vemebijnt Kaandag-, Woenadag. en Vrijd»sav«nd, gjtgezonJenl op »eg>dagen, bij de i'lrma I". J. VAI DE lAWHE te Ter Semen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1