A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. A AN B EST ED IN G. No, 4713. Dinsdag 18 Juli 1905. 1BETSB A k D. 45e .Jaargang. Rinnenland. FETJILLETON. HET TESTAMENT. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden biunen Ter Neuzen 1,Eranco per post Nederlaud 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82^. Men abonneert zlch bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIE N: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /"0,16. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr^js slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentiSn v6or 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van SAS VAN GENT, rnaken bekend dat zij op Maandag den 31 Juli I905f des voormiddags 11 uur, op bet gemeentehuis zullen aanbesteden de levering van 17000 Lesslensche Keien 10/l6, en van 230 strekkende meters Doomijksche Kantsteen, en de levering en legging van 770 M2. straatklinker waalklinkerbe- nevens eenige verdere iverkzaam- heden voor aanleg en vernieuwing van straten in de gemeente. (limning f 3250, De aan wij s zal geschieden op denzelfden dag des voormiddags 9l/z uur. Het bestek is van heden te bekomen ter geroeente-secretarie ad 0,50. Verdere inlichtingen te bekomen op bet gemeentehuis. Sas van Gent, den 15 Juli 1905. De Burgemeester, P. WAUTERS. De Secretaris, F. STUB BE. De N. C. ontving Zaterdag uit betrouwbare bron de bevestiging van het dezer dagen door het Nederl. Corresp. Bureau vermelde gerucht, dat aan Mr. Goeman Borgesius de opdracht tot kabinetsformatie is verleend en dat, indien bij er in slaagt een voordracht aan Hare Majesteit aan te bieden, bij zelf van het nieuwe ministerie geen deel zal uitmaken. Als bijlage van de Memorie van toelichting tot het wetsontwerp betrekkelijk de invaliditeits- en ouderdotnsverzekering voor werklieden, is tbans aan de Tweede Kamer toegezonden een verslag van prof. J. C. Kluyver, te Leiden, betrekkelijk een onderzoek naar het eveuwicht van baten en 28) //Dan vraag ik op mijne knieea om vergiffenis en sier uw ronden pols met een twecden armband vol edelgesteenten," zeide hij haar, liefkoozend. Door de geopende dear kwam de stroom van gasten binnen. De gastvrouw wist wel niet waarmee zij de kosten van dit feest zoo betalen, als het geld daarvoot niet uit Balder's beurs kwam, maar in haar ondoorgrondelijke ijdelheid verheugde zij zicb toch over den nijd en de be- wondering, die haar tot het middelpunt van aller beschouwingen msakte. Hockner was onder de eerste gasten, die binnen- traden in het salon, dat wel een bloemententoon- stelling geleek. De lucht was daar zwoel en met genren bezwangerd als in een plantenkasslechts nu en dan kwam een frisch wiudje door een half geopend venster eenige verkoeling breDgen in deze drukkende atmosfeer. Overal hoorde men scherts en lach. Het scheen wel of de vroolijkheid Balder op den voet volgde. Waar hij zich bewoog onder de gasten zijner ver- loofde, bewerkte hij door zijn luimige zetteu wouderen van uitgelatea vroolijkheid. Was het alleen toeval, dat hij plotseling legen- over Hockner alleen stond P lasten der ontworpen invaliditeits- en ouderdoms- verzekering. In De Standaard komt de volgende adver tentie voor z/Dankbetuiging. Na mijn jongste advertentie ontving ik nog zulk een stroom van brieven en telegrammen van particuliere persoDen en aller- lei vereenigingen, met het oog op den uitslag van 28 Juni jl., dat het mij behoefte is, mijn dank- betuiging voor zooveel blijken van symphatie hier- mede te herhalen. In antwoord op veler vraag, of het mijn vooruemen zou zijn, voor vier jaren het land te verlaten, voeg ik hieraan toe, dat zulk een voornemen nooit bij me is opgekomen. '8 Gravenhage, 11 Juli 1905. KUYPER." TER NEUZEN, 17 Juli 1905. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukkenaanbieding gemeente- rekening over 1904 wijziging gemeentebegroo- ting voor 1905 verzoekschriften om ontheffing van schoolgeld enz.idem R. Scheele en M. E. Jonkers teruggaaf te veel betaald verguunings- rechtbenoeming onderwijzer school B. Gisteravond werd in den tuin der Buiten- societeit alhier een concert gegeven door het mnziekgezelschap //St. George" van Eecloo, direc- tenr de heer C. Verstraete. Ofschoon een z.g. //kladje" regen een uur voor den aanvang het concert dreigde te verstoren, hield de regen spoedig op en kwamen leden en gein- troduceerden in grooten getale naar den tnin. Men beklaagde zich den gang daarheen niet. Het sterk bezette muziekgezelschap voerde een fiink programma keurig uit, w&t herhaaldelijk een algemeen applaus verwierf. De kennismakiug met //St. George" was een aangename en voorzeker zullen de leden der societeit er naar verlangen de kenuis te onderhouden. Heden werd alhier door Burg, en Weth. ten stadhuize aanbesteed a. de levering van 25 schoolbanken. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. Fraanje voor 8,45, J. A. Meertens voor f 8,30 en F. C. Herrebout voor 7, per stuk. b. Het maken van een schutting acbter het Nieuwediep en van een trap van Doorniksche sceen en houten rasterwerk nabij de westelijke buitenhaven. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren ,/Luister eens," zeide hij terwijl hij vertrouwelijk zijn arm in dien van den commissaris schoof. //Ik heb zooeven kostbaar nieuws in zake Jordan vernomen." En hij vertelde alles, wat hij uit Elfride had weten te krijgen. //Ah, mooi zoo zei Hockner die aandachtig luisterde, ffEn nog iets maar deze mededeeling is ge- heel van particulieren aard. Naar ik vernam, wordt er geaproken over een som gelds, die bij Jordan moet gevonden zijn. Mijn aanstaande vrouw is bekend om hare goedheidzij is gewoon be- leedigingen te vergelden met weldaden. In dit geval heeft zij het echter niet gedaan. Aanvan- kelijk geloofde ik, dat zij weer zoo gehandeld had maar daarin heb ik me vergist. Mevrouw Von Karstenbrock heeft haar vroegeren school- vriend met geen penning ondersteund," Hockner had nooit van Elfrides goedhartigheid hooren reppen'en scheen zeer ongeloovig op dat punthij kon niet nalaten vluchtig te glimlachen. z/Wees maar niet bezorgd Dit punt zou alleen ter sprake kunnen komen, als Jordan de goed hartigheid van mevrouw Von Karstenbrock aan- voerde om zich te rechtvaardigeu." //Is het waar dat Jordan ziek geworden is Ja. Reeds denzelfden nacht dat hij in hechtenis werd genomen, kreeg hij hevige koorts, zoodat bij bij de lijkschouwing niet aanwezig kon zijn. De vermoorde vrouw is reeds begraven." *Eu heeft bij nog uiets bekend?" J. A. Rijnberg voer 1058, P. Fraanje voor f 955 en F. C. Herrebout voor f 885. Een biljet was van onwaarde. Gegund aan den laagsten inschrijver. Bij Kon. Besl. zijn, met ingang van 1 Augustus bevorderd tot opzichter van den rijkswaterstaat 2de klasse, C. de Kiewit, thans opzichter van den rijkswaterstaat 3de klasse tot opzichter van den rijkswaterstaat 3de klasse, J. A. Lugten, thans opzichter van den rijks waterstaat 4de klasse. De heer G. A. F. Cortvriendt, nieuw gekozen lid van den raad te IJzendijke, schonk aan twee nuttige stichtingen aldaarde Varkensverzekering- vereeniging en het Ziekenfonds elk fl 50 Bij de te IJzendijke gehouden herstemming voor een lid van den raad waren Donderdag 272 geldige stemmen uitgebracht, waarvan 142 op den heer G. A. F. Cortvriendt en 130 op den heer Iz. Leenhouts. Gekozen is alzoo de heer Cortvriendt. 5 biljetten waren van onwaarde en 4 bianco. 24 achtereenvolgende jaren heeft de heer Leenhouts zitting gehad in den raad. Donderdagavond ontstond brand in de schuur van den landbouwer A. B. te St. Kruis in de kom van het dorp. De schuur brandde geheel afhet vee was in de weide. Gelukkig was er geen wind, want voor omliggende ge- bouwen bestond veel gevaar. Door gebrek aan water ging het blusschingswerk der brand- weer zeer langzaam. De oorzaak van den brand is onbekend. De schuur schijnt laag verzekerd. In IJzendijke zou een meisje, dat daar logeerde, door een zonnesteek getrdffen en overleden zijn. Het is echter, naar men schrijft, ook niet zeker dat de dood daarvan een gevolg was. Uit de verschillende gemeenten, waar aan de mosselteelt wordt gedaan, uit Bruinisse, Tholen, Philippine, Clinge, Graauw en Yerseke, luiden, zoo schrijft men aan de N. R. Ct., de berichten over de qualiteit der mosselen zeer gunstig, zoodat de handel levendig belooft te worden. Naar Belgie wordt het grootste deel afgezet, met name Antwerpen, Mechelen en Brussel, waar de visschers zelf hun mossels heen brengen. In verband met den grooten afzet van mossels, de steeds toenemende teelt, is het mosselzaadvraagstuk een zeer voorname factor en tracht men steeds de gelegenheld tot het verkrijgen van mosselzaad uit te breiden. In 1904 was dit mag als bijzonderheid medegedeeld worden de zaadval op sommige perceelen groot, maar veel werd door de zee- sterren vernietigd. Van de op 7 Sept. open- z/Naar ik verneem zal hij morgen zoover hersteld zijn, dat hij in verhoor kan genomen worden. Ik gel oof gaarne, dat het voor u een recht onaangename zaak is", voegde hij er deelnemend bij. z/Zeer onaangenaam", bevestigde Balder. //Als de misdadiger en zijn advocaat hun zin kregen, dan werd ik nog aangeklaagd wegens het ver krijgen der erfenis door oneerlijke middelen. En helaas is er geen mensch meer die in mijn voor- deel kan getuigen, sedert die vrouw Hirzel dood is." ffDit is voor u werkelijk ta bejammeren." z/Dat dwaze schepsel ging naar het verpeste Hamburg om onder den grond gestopt te worden als een doode hond. Haar laatste brief was overi- gens niet van den eersten Januari, zooals ik aan- vankelijk geloofde, maar van Mei in het cholera- jaar. Ik herinner me nu zeer goed, dat zij mij schreef, dat zij bang was voor de besmetting, maar toch wilde zij zich wijden aan de verpleging der zieken. Zij was altijd zoo'n femelachtig vroom mensch geweest. Wittig koesterde daarom wel achting voor haar, maar vriendschap heeft hij nooit voor haar gevoeld." //Mijnheer Wirtmann, de advocaat van Jordan, schijnt de geheele geschiedenis van die erfenis te willen oprakelen. Hij is naar Genere gereisd. Het is werkelijk vreemd, dat juffrouw Wellner liet doorscbemeren, tot Wittig in eenige betrekking gestaan te hebben, toen zij over zijn testament schreef." Balder lachtte. gestelde zaadbanken werd toch naar schatting 80,000 t,on gehaald, terwijl de verpachte per ceelen rrnrn 20,000 ton gaven van elders werd nog aangevoerd 60,000 ton, waaronder 40,000 ton uit de Zuiderzee, in het geheel alzoo 160,000 ton, waarvan de middelprijs op 1 kan gesteld worden. Een rijke uitzaai heeft dus plaats gehad. Thans vaart men weer druk naar de Zuiderzeevan half Maart af heeft men reeds gevaren er was evenwel geen zaad, zoodat er vaartuigen zijn geweest die maanden op vracht moesten wachten nu schijnt evenwel kentering gekomen. Er is een bank ontdekt en men krijgt de lading. Van zaadval in de Zeeuwsche wateren kan nu nog niet veel gezegd worden. (M. Ct.) St. jansteen, 15 Juli. Aan de heden gehouden herstemming tot verkiezing van een lid van den gemeenteraad namen 230 van de 285 kiezers deel. Er waren 4 biljetten van onwaarde zoodat er 226 geldige stemmen waren uitgebracht. Daar van bekwam de heer G. B. Cornelissens aftredend lid, 128 en de heer A. P. M. Vermandel 98 stemmen, zoodat eerstgenoemde herkozen is. Koewacht. In de raadsvergadering van Vrijdag namiddag waren alle leden behalve de heer Th. Perseijn, tegenwoordig. De voorzitter, de heer C. Dierick, opende de vergadering en bracht aan de orde het koopen van den grond voor het bouwen de kazerne. Be- sloten werd de grond te koopen voor den prjjs van f 830 en de koopakte te laten gereed maken door notaris Dregmans te Axel. Na uitvoerige besprekingen kwam men overeen onder nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten, bij het gemeentecrediet eene geldleening aan te gaan van 9000 af te lossen in den tijd van30jaar. Ten slotte werd leziDg gegeveH van een brief van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij deze den raad verzocht in de teruggezonden bonwver- ordening eenige wijzigingen aan te brengen en de veranderde verordening zoo spoedig mogelijk terng te zenden. Na eDkele besprekingen werden de voorgestelde veranderingen meestal redactie- wijzigingen er in aangebracht. Zooals wij in het vorig nummer nogjkonden vermelden, is Vrijdagnamiddag alhier door het gemeentebestunr aanbesteed het bouwen eener marechausseekazerne, die door de gemeente aan het Rijk zal verhuurd worden voor 625 's jaars. Ingeleverd waren 5 biljetten, zijnde drie voor het metselwerk en twee voor het timmerwerk. Voor het metselwerk waren de inschrijvers E. de Bruijne f 4430, D. Mannens f 4108,89 en A. van Mossevelde 4043. Voor het timmer werk Ph. Baert 4310 en E. Ceelaert 4025. Het werk werd gegund aan Ceelaert en A. van Mossevelde te zamen voor f 8068. De raming bedroeg 8123. »En aan een avonturierster, die naar nieuws vischt, aan een vroeger liefje van Jordan, aan al de duizend mogelijkbeden die voor de hand liggen, denkt men niet Eerst moet die arme Wittig in zijn graf verontrust worden." z/Ocb, daarvan heeft hij toch geen weet meer. Voor het proces is het natuurlijk van veel gewicht, dat wij eerst wat meer van die vermoorde vronw te weten komen. Maak u maar niet druk," schertste Hockner, terwijl hij Balder's arm nam om naar het gezelschap terug te keeren, de om- standigheden, waarin ge op het oogenblik verkeert, zijn z<5o schoon, dat ge met kalmte een paar kwade oogenhlikken op den koop toe kunt nemeu." Elfride kwam nader. Haar oogen straalden. Zij had snel achter elkander eenige glazen wijn gedronken om haar laatste restantje geweten tot zwijgen te brengen. z/Nu behoor je aan mij toe," sprak zij vroolijk, ffik laat je geen oogenblik meer over aan dezen heer. Daarginds is uw rijk, mijnheer do commis saris, bij de jonge dames Neem die geheel voor u in beslag, zooveel ge maar wilt." Lachend boog hij voor haar en ging naar het groepje dames, waar hij zeer welkom was. (Wordt vervolgd.) TER SEUZEISCHE COURASfT. Uit blad versefaljnt JIaandag-, Woensdag- en Vrijdnsnvond, »ttge»onderd op Fee»<dagen, bij de Firms P. J. VAM MK IAMBK te feiNeuen, De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Uonderdttjjj den SO Juli 19ltn, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 17 Juli 1905. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1