i Gemengde berichten. I M i I de wenschelijkheid uitgesproken, om den afkoop te regelen per strekkende meter en niet naar de helft der kosten van onderhoud, waarop door een lid van Ged. Staten werd geantwoord, dat het College, erkennende de moeilijkheid, orn een iuiste en billijke regeling te ontwerpen, met den heer Hoofdingenieur van den Provincialen waterstaat gemeend heeft de voorkeur te moeten geven aan een regeling tot afkoop volgens de kosten van onderhoud, als zijnde, naar hunne meening, dit de meest billijke regeling. De heer Hammacher bracht hulde aan Ged. Staten voor de wijze waarop zij dit lastige voorstel hebben behandeld. Op verschillende gronden achtte bij het voorstel echter onaan- nemelijk. Hij achtte den bestaanden toestand beter. Ook de heer Van Waesberghe ontried ten sterkste aanneming van dit voorstel. Hij stelde een amendement voor om de afkoop- sommen te bepalen op f 5433, totaal, volgens specificatie en volgens de berekening als hier- boven in het algemeen verslag gemeld. Dit amendement is verworpen met 32 tegen 5 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten is verworpen met 19 tegen 18 stemmen. e. Tot afwijzing van verzoeken van den Bond tot Bescherming van de Trekhond in Nederland en van het bestuur der Afd. Zeeland van de Nederlandsche Vereeniging tot bescher ming van dieren. In een afdeeling wordt door een lid het be- treurd, dat Gedeputeerde Staten gemeend hebben een afwijzend voorstel te moeten doen, daar hij van oordeel is, dat, door eenige bepalingen op te nemen in het reglement op de wegen en voetpaden omtrent het gebruik van den trekhond, vele mishandelingen kunnen voorkomen wordeD, zooals in //Zuid-Holland" blijkt. Volgens meerdere ledeu dezer afdeeling gaat het niet op, een beroep te doen op het Wetboek van strafrecht, daar meestal, door gebrek aan bewijs, vervolgingen tot geen veroordeeling leiden. Vele leden wenschen nog, dat door de Staten bepalingen worden gemaakt omtrent de bescher ming van den trekhond en wel wat betreft de bespanning, het voertuig en de schouderhoogte, met welk denkbeeld zich ook de overige leden kunnen vereenigen. In eene andere afdeeling maakt een lid be- zwaar mede te gaan met het voorstel van Ged. Staten, omdat hij een voorstander is van be scherming van den trekhond en daarom gaarne zou zien, dat een reglement werd ingevoerd in den geest van dat in de provincieZuid-llolland. Een ander lid geeft zijne bevreemding te kennen, dat, waar de adviezen strekken, om de bescherming van den trekhond te reglementeeren, Ged. Staten zich blijven houden aan het besluit der Staten van 5 Juli 1904, om zulks vrij te laten. Namens Ged. Staten wordt geantwoord, dat de toestand in deze Provincie geheel anders is dan in Zuid-Holland. Langs de grenzen wordt hier door tal van Belgische kooplieden met een trekhond hun brood verdiend en nu gaat het zeer moeilijk, deze personen daarin te belemmeren. De wensch werd te kennen gegeven dat Ged. Staten een reglement zullen ontwerpen in de geest van dat in Zuid-Holland, met inachtne- ming van de Zeeuwsche toestanden en het rap port van den Provincialen veearts. In nog een andere afdeeling verklaart een lid zich teleurgesteld over het voorstel van Gedeputeerde Staten liever zou hij willen vol- gen het idee of advies van den Provincialen veearts, in den zin van andere provincien, met de noodige wijzigingen, met welk denkbeeld ook andere leden zouden willen medegaan. Thans toch bestaan in verschillende gemeenten in deze zaak reglementaire bepalingen, die echter met elkander zeer weinig harmonieeren en daarom ongeregeld werken. Deze leden zonden betere werking verwachten van provinciale reglementaire bepalingen, die in hoofdinhoud zouden dienen te beoogen niet alleen tegengaan van misbruik, maar ook bevordering van een nuttig gebruik der dieren. Nog wordt opgemerkt, dat het voorstel van Ged. Staten aanbeveling verdient en dat, indien de Bond tot bescherming van den trekhor deze zaak nader wil uitwerken, zoo noodig met eer je toch niet toegelaten een kogel te wisselen met een man, die wegena gebrek aan bewijs werd ontslagen," z/Engel riep hij terwijl hij haar in zijn armen /sloot. Maar weder keek hij haar listig aan, toen hij zacht vroeg//Je gelooft toch ook, dat hij schuldig is Zij zweeg, en zag in den geest hoe Wilfred voor haar gestaan had met de woorden van liefde op de lippen. z/Geloof je er niet aan herhaalde hij langzaam. //Wel zeker." De begeerte naar genot en een weelderig leven had een volkomen overwinning behaald op hare betere gevoelens. In het voorvertrek hoorde men reeds vroolijk lachen en pratende gasten voor het verlovings- feest kwamen. Balder liet zijne geliefde nog niet loshij ging subsidie van de Provincie, zulks beter zou leiden tot het beoogde doel. In al de afdeelingen verklaarden zich 16 leden voor het voorstel van Ged. Staten en 8 daar- tegen, terwijl 12 leden zich tegen het eerste gedeelte verklaarden, doch voor het tweede Gedeputeerde Staten vonden in dit verslag aanleiding tot de mededeeling, dat, daar Provin- ciale staten thans een ander standpunt blijken in te nemen dan vroeger, Gedeputeerde Staten bereid zijn nader te overwegen, welke reglemen- teering zou kunnen worden aanbevolen. Zij brengen in hun voorstel deze wijziging, dat sub lo. wordt gelezen z/het verzoek van den Bond tot bescherming van den trekhond in Nederland, om in het Provinciaal reglement op de wegen en voetpa den ten aanzien van het houden van trekhonden en het rijden met hondenkarren dergelijke be palingen vast te stellen als thans reeds in de provincie Zuid-Holland van kracht zijn, teste! len in handen van Ged. Staten, ten einde daaromtrent een voorstel te doen". Het voorstel is aangenomen. f. Tot vaststelling der rekening en goed- keuring der verantwoording van de enkel Provinciale en huishoudelijke inkomsten en uit- gaven over 1903 De ontvangsten op 411230,2072, de uit- gaven op van 52449,02, Het voorstel is goedgekeurd. g. Tot regeling van reis- en verblijfkosten en presentiegeld van de leden der Prov. Staten. Het voorstel is met enkele kleine wijzigingen 358781,1872 en een voordeelig slot goedgekeurd li. Tot regeling van de jaarwedden en de reis- en verblijfkosten van de leden van het Ged. College. Blijkens het afdeelings-verslag werd bij de behandeling van dit voorstel tevens besproken een door drie leden aangekondigd amendement tot verhooging van de jaarwedde en tot wijzi ging van de vergoeding voor reis- en verblijf kosten. In de verschillende afdeelingen verklaarden zich 22 leden tegen het amendement, om 2500.uit te trekken voor de jaarwedde van Ged. Staten de groote meerderheid ging dus mede met het oorspronkelijke voorstel van Ged. Staten, om de jaarwedde op 2000, te houden. Wat de berekening der reis- en verblijf kosten betreft, vereenigden zich de meerderheid met een aangekondigd amendement. Tegen de overige bepalingen van het ont- werp bestonden geene bedenkingen. Besloten werd de jaarwedde van Ged. Staten te bepalen op f 2000. Daar de vergadering het onnoodig achtte langer bijeen te blijven, werd aan Ged. Staten opgedragen de uitvoering der genomen beslui- ten en de resumtie der notulen, waarna de vergadering door den Voorzitter in naam der Koningin werd gesloten. Di osdagavond was een 18jarige jongeling te Zwijndrecht naar 't Ylaamsche Hoofd tegenover Antwerpen gegaan om musschen te schieten. Waarschijnlijk liet hij, door een onachtzaam- heid, het geweer vallen, het schot ging af en de lading trof hem in den liukerarm. De wonden waren zoo erg dat hij naar het gastbnis gevoerd moest worden, waar men oogenblikkelijk het ge- troffene lichaamsdeel heeft moeten afzetten. Maar Woensdagmorgen is het slachtoffer tengevolge van het bloedverlies overleden. Het gevaar van onvoorzichtigheid met ben zine is opnieuw gebleken door een treurig onge- luk te Coblenz. Een jonge onder wij zersvrouw aldaar had met benzine eenige vlekken uit haar kleedje gemaakt en zij kwam, voor het vocht geheel was vervlogen, bij een gas-komfoor, met het ongelukkig gevolg, dat haar kleederen vlam vatten en zij hevige brandwonden bekwarn, waaraan zij na verloop van eenige uren overleedk Om zijn ratten te doen verteren. Op de kermis te Clamark, nabij Parijs, staat een tent waar, onder meer aantrekkelijkheden //roodhuiden' te zien zijn, die levende ratten verslinden. Op zekeren nacht, toen alle kermistenten al gesloten voort met fluisteren, terwijl hij haar nu en dan liefkoosde. jrEn een dief is hij ook, lieveling Men heeft een som gelds bij hem gevonden, waarvan hij geen rekenschap kan geven. Kan jij misschien dit raadsel oplossen z/Wel neen riep zij ontsteld en tegelijkertijd boos over deze manier om haar in verhoor te nemen. //Ik hem een milde gift schenken Wat een dwaas idee Zij had evengoed kunnen vragen Waar zou ik het geld vandaan halen P Maar op schertsenden toon vervolgde zij //Wat zijn dat nu voor vragen P Pas op, hoorAls ik nu eens boos werd En zij dreigde hem lachend met den vinger. (Wordt vervolgd.) waren, gingen twee van deze ^roodhuiden" aan den zwier, werden dronken, kregen twist met eenige dorpelingen en mishandelden een daarvan zoo ernstig, dat de politie hen inrekende. Het bleek nu dat zij uit een achterbuurt van Parijs kwamen en een hunner vertelde aan den commis- saris, dat hij gewoon was een lieter absinth per dag te drinken „om zijn ratten te doen verteren De grootste en mooiste der vier olifanten, den circus van Sanger, dat thans te Bakowell in Derbyshire vertoeft, werd tijdens een repetitie dol en bracht den dresseur en den beheerder van den circus ernstige verwondingen toe. Het dier was niet meer tot kalmte te brengen en ten slotte ontbood men een peloton soldaten, dat den olifant doodschoot. - Een hevig onweer heeft Zondag boven Londen en omstreken gewoed, waarbij twee menschen zijn omgekomen Mr. Watkins en zijn dochter, die toen zij door Parliaments Hill Fields, Hampstead, wan- delden, door het onweer overvallen werden. Zij zocbten een schuilplaats in een houten huisje, dat voor de politie daar is neergezet, doch dit huisje werd door den bliksem getroffen, waarbij vader en dochter het leven verloren. In Bochum in Westfalen vertoonde reeds verscheidene dagen een hongerkunstenaar zijn kunstentegen een belooning van 1200 zou hij gedurende 19 dagen in een glazen kooi blijven leven van mineraalwater. In tegenwoordigheid van een dokter en met de noodige plechtigheid was de man ingemetseld en het publiek volgde met aandacht de vertooning van den vasteudeu opgeslotene. Op een der avonden, toen men over- tuigd was, dat de man zijn tijd wel uithouden zou, kwam een der toeschouwers op het minder nette id^e vlak bij de kooi een bord met boonen en spek te gaan eten. De vaster, een goed West faler, kon zich niet weerhouden op het zien van den nationalen schotel, sprong uit de kooi en bestelde ook boonen In de hoofdstad der Vereenigde Staten is de temperatuur tot 95 graden gestegen, en Zon dag zijn tien personen, meerendeels kinderen, door de hitte hezweken, terwijl er een honderdtal ziekte- gevallen zijn, eveneens door de warmte veroorzaakt. Een geducht onweder, dat Zondag boven New- York losbrak, heeft een weinig verkoeling gebracht. Te Philadelphia veroorzaakt een schandaal in de kringen der high class groote opgewonden heid. Een der meest bekende dames van de gezelschaps- wereld in deze stad is in hechtenis genomen, onder de beschuldiging op bezoek bij een harer vriendinnen van deze een ring, met diamanten versierd, gestolen te hebben. De beklaagde gaf minstens eens per week een groot diner en het blijkt, dat zij dan juweelen van haar gasten stal De politie heeft reeds een lijst opgemaakt van alle door de gastvrouw ontvreemde kostbaarheden Voor de rechtbank te Rochester stond dezer dagen een aardig soort misdadiger terecht. Op zijn vraag naar zijn naam antwoordde hij John Smith te heeten, doch voegde er onmiddellijk aan toe, dat dit niet zijn ware naam was. Hij gaf den valschen naam op om na te gaan of de theorie der vingerafdrukken werkelijk van waarde was. Hij was reeds tweemaal veroordeeld. Daar de politie in beide gevallen vingerafdrukken van hem genomen had, moest zij ook, indien deze waarde hadden, in staat zijn, vast te stellen, wie hij was. Daarop werden te Bochester verscheidene vinger- afdrukkeft van hem genomen en opgezonden naar Scottlaud Yard, waar de vingerafdrukken van alle wegens inbraak veroordeelden bewaard worden. Een paar dagen later kon men Smith vertellen dat zijn werkelijke naam Frank Gotton luidde en dat hij een keer veroordeeld was tot vier maan den en de tweede maal tot drie maanden gevan genisstraf. Het feit, dat de vingerafdrukken een dergelijke waarde hebben, scheen Cotton meer te intereseeren dan het andere feit, dat hij ditmaal tot tien maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Te Watkins, in den Amerikaanachen staat Georgie, heeft de bevolkiug 8 negers, die in de gevangenis zaten, beschuldigd van moord op de vrouw van een rijken pachter, da&ruit gehaald en op gruwelijke wijze om het leven gebracht, door hen boven een houtvuur op te hangen, en met revolvers te doorschieten. Van eenige blanken, die zich tegen die barbaarschheid wilden verzetten, is er een eveneens door de woestelingen, dood- geschoten. De leiders van de Potemkin. De correspondent van de Neue Freie Presse te Konstanza sprak Zondag met drie leden van de bemanning van de //Potemkin", die aan het hoofd stonden van de beweging. Toen de cor respondent aan boord van dit schip kwam, vond hij daar een vriend, Dr. Rakowsky. Deze bracht hem in kennis met een jongen man, K. genaamd, die in diep gepeins scheen verzonken. Op het dek zag men nog de sporen van de kogels, waarmee de officieren gedood waren. K. was afgevaardigde van 20,900 arbeiders in Odessa en was namens hen aan boord van de //Potemkin" gekomen, om de muiters te organiseeren. In een hoek zat een bleeke, jonge man. Hij is een ingeneur en was de tweede leider aan boord, een der officieren die met de be manning gemeene zaak maakte. ,/Deze twee en een derde, M. de raddraaier, noodigde ik uit, zegt de correspondent, om met mij te gaan naar het //Hotel Carol", en daar had het onder houd plaats. Dr. Rakowsky was onze tolk." Het geval met de /Potemkin" staat niet op zichzelf, zei K. Wij werken sinds langen tijd onder de matrozen, en wij kunnen verklaren dat de bemanning van de /Potemkin" niet het verst gevorderd was in de socialistische propa ganda. Wij hadden gerekend op twee andere schepen. De toestand op de //Potemkin" was als volgt t Van de 700 of 800 matozen waren 200 vast oveituigd van de noodzakelijkheid der beweging en bereid tot handelen. 200 waren tegen een opstand, de overigen waren onverschillig. Een ander schip, dus niet de Potemkin" was uitgekozen om het signaal voor de geheele Zwaite-Zee-vloot te geven tot den opstand. V erschillende officieren zouden gevangeu ge nomen, ontwapend en van boord gebracht worden. Op een oogenblik brak aan boord van de //Potemkin" een gewone staking uit wegens onvoldoende voeding. De moord op den matroos Omeltsjuk had de bekende gevolgen. Hierdoor werd het geheele samenzweringsplati bedorven. De officiers-tragedie zou noch in Odessa, nocb in Sabastapol plaats gehad hebben, doch in de bocht van Teudra, bij Odessa. Om den revolutionairen geest te verhoogen, namen wij K. aan boord. Fijdens de onlusten in Odessa verscheen Woensdagmorgen de vloot van Krieger aan den horizont. Dadelijk maakte de //Potemkin" zich tot het gevecht gereed en stoomde de vloot tegemoet. Deze trok echter spoedig terug om een gevecht te voorkomen. Krieger seinde, terugtrekkende,/Wat wilt gij wanhopigen Uw handelwijze verrast mijWat wilt gij?" De //Potemkin" antwoordde //De admiraal mag bij ons aan boord komen". Daarop liet Krieger niets meer van zich hooren. 's Middags verscheen de vloot weer. De //Potemkin" was weer gereed tot den strijd. Het eskaderformeer- de twee linies. Ons schip werd in het midden genomen. De matrozen van de vloot zwaaiden met de petten en riepen //Hoera //Potemkin". len slotte stoomde het eskader weg, zonder iets^ gedaan te hebben. Alleen de //Georgi Pobjedonoszef" bleef in de haven achter. De bemanning van dit schip vroeg om afgevaar- digden, opdat de gezamenlijke houding besproken zou kunnen worden. Daar vond ik de bemanning, zei K., zeer besluiteloos. Ik overtuigde hen dat het onze plicht was Rusland te steunen in zijn strijd voor vrijheid. De officieren trokken zich terug trachtten daarna mjj te weerleggen, doch nie- mand iuisterde naar hen. De bemanning ver- klaarde zich bereid zich bij de //Potemkin" aan te sluiten. Daarop wendde ik mij tot de offi cieren, zei hun dat zij afgedaan hadden. Zij werden van boord gezet. Den dag daarop echter veranderde de zaak. De mannen waren weer omgepraat, zoodat er niets met hen te beginnen was. Op de //Pobjedonnszef" vormden zich twee partijen. De eene wilde terug naar Sebastopol, de andere een vergadering van alle schepen om een algemeenen opstand uit te roepen. De eerste partij had de overhand, en het schip maakte zich gereed tot vertrek. Toen echter dreigde de /Potemkin" te schieten waarop de //Pobjedonoszef" in de haven bleef.. Doch wij zagen in dat ons plan mislukt was, verlieten Odessa en stoomden naar Konstanza. Hier wilde men ons noch voedingsmiddelen,. noch steenkolen geven, zoodat wij naar Feodosia vertrokken. Wij hadden een roode vlag in top, met het opschrift//Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap", //Leve de democratic". K. ging naar stad, hield toespraken en overreedde de bevolking en de autoriteiten om het noodige te geven. Seheepjes beladen met ossen, brood en andere eetwaren vertrokken van den wal. Toen kwamen echter de militaire autoriteiten en staken een spaak in het wiel. De //Potemkin" dreigde de stad te bombardeeren, wanneer niet binnen vier uur levensmiddelen geleverd werden. Wij kregen geen antwoord. Toen 's morgens vroeg eenige matrozen aan land verschenen om voedsel te halen, verschenen plotseling eenige sotnies kozakken, die vuur gaven en zes man doodden. Wat nu te doen? De stad bombardeeren? Dat zou een misdaad geweest zijn. Wij hadden de roode vlag niet geheschen, om onschuldigen te treffen. Wij keerden naar Konstanza terug, omdat wij gehoord hadden dat zich daar twee muitende schepen ophielden. Met deze zouden wij ons vereenigen om verder propaganda te maken voor de revolutie. Wij vonden er de muitende schepen niet. Oververmoeid, zonder levensmid delen, moesten wij ons overgeven. Er bletef niets anders over. z/Wat denkt gij thans te doen z/Wij zullen den strijd niet opgeven. Wij zullen onze plicht doen. Wanneer Rusland vrij is en wij hopen, dat dit spoedig het geval zal zijn dan keeren wij naar ons vaderland terug". a Va afgesc I EES 3 Q V 12 En No En 12 En 13 Ne 12 No De Du En 13 Du En i 12 En i Ne 13 En Du En Oo8t8

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 6