Zaterdag 15 Juli 1905. 45e Jaargang. Ter Neuzensche Courant. No. 4712. TWEEDS BLA.3D. Telegrafische berichten. FEUILLETON. HET TESTAMENT. TER NEUZEN, 14 Juli 1905. Te Rotterdam slaagde voor het examen als 3e stuufman hij de groote vaart, de heer R. van Qppen, van Ter Neuzen. Op den 15den dezer, wordt de brigadier der marechaussee A. Dissevelt van de brigade alhier, overgeplaatst bij die te Vlissingen. Gisteravond werd in den tain der Buiten- 80cieteit alhier een concert gegeven door het muziekgezelschap //De Vereenigde Werklieden" directeur de heer Aug. Eeckhout. 't Was de eerste maal, dat, om te voldoen aan het verlangen van verschillende leden, door het bestuur in de week een concert is uitgeschre- ven en we vermeenen dat de proefneming niet ongunstig is uitgevallen. De opkomst was bevredigend en men geuoot bij den fraaien zomeravond ten voile van een heerlijk zitje in den tuin, die na het invallen der duis- ternis electrisch verlicht werd. Het muziekgezelschap voerde op uitnemende wijze een welgekozen pogramma uit en oogste daarmede algemeen veel bijval. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge- meester van Philippine, de heer E. Cuelenaere aldaar. Eene voor velen in deze streek belangrijke quaestie, is kort geleden behandeld voor het Kan tongerecht te Ter Neuzen. Een dijkgraaf van een polder was voor dat Kantongerecht gedagvaard wegens het loopen over den spoorweg der lijn MechelenTer Neuzen. De verdediger van beklaagde, Mr. J. Adriaanse advocaat te Hulst, betoogde ter zitting van het Kantongerecht dat de beklaagde niet strafbaar kon zijn,onder meer omdat hij als dijkgraaf d.i. voorzitter van een polderbestuur krachtens de wet van 9 Mei 1902 (S. 54) in verband met het reglem. van politie voor de polders in Zeeland, alsmede krachtens de keurenwet is belast met het opsporen van strafbare feiten en als zoodanig in de uitzonderingsbepaling van art. 71 der Spoor- wegwet valt. Op diezelfde gronden heeft de Kantonrechter dan ook bij vonnis den beklaagde van alle rechts- vervolging ontslagen. Axe), 12 Juli Heden had alhier ten overstaan van den notaris Dregmans te Axel, ten verzoeke van den heer Mr. P. Dieleman, advocaat-procu- reur bij de arrondissements-rechtbank te Middel- burg als curator in het faillissement van Corn. Dieleman Janszoon, landbouwer te Axel (Cappelle- polder) de verkoop plaats van Eene hofstede en aanhoorigheden iD de gemeen- teu Axel en Zaamslag. Axel, Cappellepolder, groot 1 hectare 97 aren 40 centiaren, en Zaamslag, Zaamslagpolder groot 8 hectaren 98 aren 90 centiaren. Kooper hiervan werd de heer P. de Putter Jz. landbouwer te Axel voor /940 per 44 a. 56 c. Zaamslag, 12 Juli. Eenige dagen terug werd alhier een 15jarige jongen vermoedelijk door zonnesteek getroffen. Als een gevolg daarvan vertoonen zich thans teekenen van krankzinnigheid. - De opmetingen voor de voorgenomen aan te leggen stoomtram, van af Ter Hole naar Sas van Gent, zijn ook alhier in vollen gang. Toch zullen nog wel minstens 3 jaren verloopen eer dit plan is ten uitvoer gebracht, want eerst zal toch de verleende consessie voor een tram Wal- soordenSelzaete van de baan moeten zijn, wil men voor de thans ontworpen lijn consessie krijgen. Boschkapelle. Meenende, dat onder eene houtmijt bunzings zaten nam de herbergier Z. D. alhier zijn fokshondje er mede heen en zette het beestje wat tot de jacht aan niet te vergeefs in weinig tijd had het er zes gevangen en dood- gebeten. Bij een hevigen wind legden zich eenige kinderen tegen den dijk toen eensklaps met hevig gekraak een boom op den dijk omwaaide en op zeer korten afstand van hun neerviel. Voor eenigen tijd was deze boom door den bliksem getroffen. stoppeldijk. De heer P. de Rijk, die voor een paar maanden tot tijdelijk onderwijzer te Herwen en Aardt (Gelderland) werd benoemd, is thans definitief aangesteld. - Naar wij vernemen moet ons kerkgebouw een geduchte herstelling ondergaan. Een deskundig onderzoek heeft bewezen, dat het geheele dak moet vernieuwd worden. Misschien zal nog dezen zomer het groote werk onder handen genomen worden. Koewacht, 14 Juli. Van wege het gemeente- bestuur had heden namiddag in het gemeente- huis de aanbesteding plaats van eene kazerne voor de brigade marechaussee alhier. Aan deze aanbe steding mochten alleen ingezetenen der gemeente deelnemen. De taagste inschrijvers waren de heeren E. Ceelaert en A. Mossevelde alhier voor de som van f 8068. De raming bedroeg /8128. '8 Gravenhage14 Juli. Blijkens een officieel telegram heelt den 12 dezer een aan- val plaats gehad, op onze vesting te Pangkadjene (afdeeling Noorder-districten van het gouverne- ment Celebes en onderhoorigheden) en is daar- bij een sergeant gesneuveld en een sergeant licht gewond. De aanvallers werden verdreven. Provinciale Staten van Zeeland. Vergadering van Vrijdag 14 Juli 1905. Aanwezig 37 leden. Afwezig de heeren Van Teylingen, IJsebaert, Van Lynden en Hombach. Een vacature. Na resumptie der notulen van de vorige vergadering, werd mededeeling gedaan der be- noeming van de voorzitters en onder-voorzitters der afdeelingen. Daarna werd ovargegaan tot verkiezing van een lid van Ged. Staten. Gekozen werd de heer Mr. P. Dieleman met 23 stemmen, de heer Moolenburgh verkreeg 14 stemmen. Verkiezing van een lid der Staten bedoeld bij art. 89. Gekozen werd de heer Mr. A. A. de Veer met 22 stemmen, de heer Heijse verkreeg 12, de heer v. d. Meer 2 stemmen, 1 biljet was bianco. Daarna kwamen aan de orde de verschillende voorstellen van Ged. Staten met de verslagen der afdeelingen. Achtereenvolgens kwamen in behandeling de volgende voorstellen van Ged. Staten a. Tot het verleenen van een jaarlijksche subsidie voor een teekenschool te Aardenburg. In alle afdeelingen vereenigde men zich met het voorstel van Ged. Staten. Het voorstel is aangenomen. b. Betreffende een adres van A. de Vrieze c. s. te Ter Neuzen, om wijziging van de instructie voor de agenten van de Prov. Stoombootdienst. In al de afdeelingen was men eenstemmig van oordeel, dat de regeling der instructie van de agenten van de Prov. Stoombootdienst op de Wester-Schelde bij het college van Ged. Staten te huis behoort. IX. Ofschoon Jordan in de groote stad bijna alleen bekend was in den kring zijner leerlingen, werd hij nu door zijne voorloopige gevangennemiug de held van den dag. De openbare ineening hield zich ijverig met hem bezig, en daarbij speelde de onbevredigde nieuwsgierigheid een groote rol. Het publiek was verdeeld in twee partijensommigen konden niet gelooven dat er grond was voor de verdenking tegen een fijn beschaafd en ijverig werkzaam man terwijl anderen zeer goed wilden gelooven dat de moord in de Veldstraat begaan was door een licht- zinnig jonkman, die in behoeftige omstandigheden verkeerae. De faam had op hare manier gezorgd, dat de belaDgstelling nog meer geprikkeld werd hier en daar hoorde men halfluid iets mompelen over vroe- gere liefdesbetrekkingen tusscheu den verdachten jonkman en de schoone weduwe Von Karstenbrock. Toen Elfride daarvan iets hoorde, was zij zoo verstandig te erkennen, dat zij Jordan uit vroegere tijden keude, en daarbij voegde zij dan een betoiging van medelijden met zijn overleden ouders, die van hun zoon slechts teleurstelling, verdriet en gebrek aan liefde hadden moeten onderviuden. Op den avond, dat hare verloving met Heinrich Balder in den kring hunner vrienden zou gevierd worden kwam zij hem vriendelijk lachend te gemoet. Hij kuste haar, voordat hij zjjn verlovings- gescheuk, een armband met brillanten, om haar pols vastmaakte. Zij glimlachte. De geheele drom van schuld- eischers, die met aandrang om betaling vroegen, was tot zwijgen gebracht alleen door den naam van den rijken Balder. Geen enkele, die het haar meer lastig maakte, alien zwegen, als door een tooverslag. Nu spoedig getrouwd en dan - weg van hier, om nimmer terug te keeren. Aan dit vooruitzicht denkende, gaf zij zich be- reidwillig over in de armen, die vol verlangen om haar heen geslagen werden. z/Zouden wij het niet zoo kunnen inrichten, dat wij vaudasg over drie weken man en vrouw waren, zeg, Heinrich vleide zij terwijl zij zich zoo bekoorlijk mogelijk voordeed. z/Dat zal moeilijk gaan, lieveling," antwoordde hij en het was hem duidelijk aan te zien, hoe onaangenaam hem alle uitstel washij had met Elfride gesproken over Jordan's beweringen omtrent zijn vroegere betrekking tot haar en toen had zij hem zoo mooi voorgepraat, dat hij geheel tevreden- gesteld was. //Kinderspel," had ze gezegd. //Zou het moeilijk gaan vroeg zij een beetje teneergeslagen. //Hoe zoo? Ik begrijp je niet." z/Ik zal worden opgeroepen als getuige tegen Jordan, daaraan valt niet te twijfelen. En daar- door zal ik wel gedwongen zijn hier het proces van dien rustverstoorder af te wachten." z/Maar mijn Hemel, wij zouden hier toch wel kunnen terugkomen op den bepaalden tijd om je plicht te vervullen", meesmuilde zij. De vergadering besloot dienovereenkomstig. c. Tot verkoop van de machinerieen, enz. uit het stoomschip //Zeelandia." Blijkens het afdeelingsverslag vereenigde men zich in eene afdeeling algemeen met het voorstel. In eene andere afdeeling vroeg een lid, wat Ged. Staten zich voorstellen, waarop werd ge- antwoord, dat er dient te zijn eene werkplaats, om door eigen personeel de kleine herstellingen aan de booten te doen verrichten. Een ander lid was niet overtuigd van het nut, om den romp van het schip te behouden. Hij meende, dat de inrichting van de werk plaats door vele aan te brengen veranderingen ook kostbaar zoude zijn. Hij weet ook niet, of eene drijvende werkplaats wel aanbevelens- waardig is. In ieder geval meent hij dat, bij verkoop van het schip, de kosten van het inrichten daarop van de werkplaats kunnen ontloopen worden. In eene andere afdeeling werden dezelfde opmerkingen gemaakt en het bedoelde lid meende bovendien, dat de gedachte werkplaats niet zoude voldoen aan de door de arbeidswet vprmoedelijk te stellen voorwaarden. Het voorstel is met 33 tegen 4 stemmen aangenomen. d. Tot afkoopbaarstelling van de tolheffing op wegen, ten behoeve van de Provincie. Uit het algemeen verslag der afdeelingen bleek in een der afdeelingen een lid van oordeel te zijn, dat het aannemen van het voorstel van Ged. Staten voor de toekomst het besluit tot geheele afschaffing der Provinciale tollen in den weg zoude staan hij zag daarom liever den bestaandeu toestand bestendigd. Een ander lid, wel is waar van hetzelfde gevoelen zijnde, wijl algeheele afschaffing der Provinciale tollen naar zijne zienswijze het meest rationed is, meende toch het voorstel van Ged. Staten niet onbesproken te mogen laten. Hij wijst er op, dat in het rapport van den hoofd- ingenieur wel wordt vermeld, datop dengrindweg langs Wolfaartsdijk tol werd geheven, doch dat dit niet wordt vermeld, dat, om van tol op dien weg bevrijd te zijn, aan de Provincie slechts wordt betaald een jaarlijksch bedrag van 200, terwijl de kosten van onderhoud voor de jaren 1905 —1907 zijn geraamd op f 3346. Voor dezen weg komen bjjna de geheele onderhoudskosten ten laste der Provincie hij legt hier nadruk op, wijl voor andere Provinciale wegen door tolbelasting of afkoop- som daarvan een groot gedeelte van de onder houdskosten ten laste van de streek en niet van de Provincie komen. Hij is van meening, dat de afkoopbaarstelling der tollen naar een anderen maatstaf dan de onderhoudskosten dient te geschieden, vooral waar zoo bezwaarlijk kan uitgemaakt worden, wat gewoon onderhoud en wat geen gewoon onderhoud of al dan niet gemotiveerde ver- nieuwing is hij meent, dat afkoopbaarstelling dient geregeld te worden per strekkende meter weg. De afkoopsom, welke thans door de gemeenten in SchouwenDuiveland voor den Provincialen weg ZierikzeeZijpe betaald wordt, bedraagt 11 cents per M1., voor den weg Goes's Graven- polder 16 cents per M1. Dit laatste bedrag wenscht hij als afkoopsom per M1. bepaald te zien, waardoor eventueel zou dienen betaald te worden voor de wegen Breskens-Nieuwvliet, lang 5252 M. 840,32 Schoondijke-IJzendijke, 6110 977,60 Oostburg-Zuidzande, H 3100 496, Neuzen-Axel, 9398 f, 1503,68 Walzoorden-Hulst. 12050 1928, Dat zoete verlaugen van je maakt mij zoo ge- lukkig als ik maar wenschen kan.; daardoor ver- dwij nt al de wrok, dien ik tegen Jordan koesterde," zeide bij terwijl hij haar omhelsde. //Maar zijn verdediger de vader van een zijner leerlingen, heeft, naar ik vernam, gezegd, dat hij veel ge- wicht hecht aan mijn getuigenis betreffende de geldelijke aangelegenheden van den overleden Wittig. Ook is het proces reeds bepaald op de eerstvolgende rechtszitting, dus over veertien dagen ongeveer. Zou het publiek niet gaan vermoeden dat wij beiden reden hadden om van hier te verdwijnen Zijn glimlacb prikkelde haar. z/Ik niet. Wat heb je met Sylvester Wittig uit te staan, behalve dat hij je tot erfgenaam benoemde //Dat juist 8chijnl een groote misdaad te weaej^ in de oogen van den verdediger," schertste hij. z/Zelf zal je ook wel getuigenis moeten geven. Je weet, hoe bleek en verstoord Jordan na den moord in het salon bij je kwam." z/Afschuwelijk riep de jouge vrouw ver- bitterd, nu haar eigen dierbaar persoontje in de zaak zou betrokken worden. //Mij met zoo iets lastig te vallen Maar zei hij dan niet, dat hij zijne hand met een of ander bevlekt had? Ja, nu herinner me, dat zeer goed Hij trok haar opnieuw in zijn armen. ffEn zou je nu zulk een gewichtige getuigenis aan de rechters willen onthouden Dat is een spoor, dat vanzelf tot de waarheid leidt. Zulk een bekentenis 0 stelt mij bloot ondanks mijn onberispe- lijke handelingen", viel dejonge vrouw in. *Wat Waar nu evenwel de tollen op den weg Schoondijke-IJzendijke slechts 665 's jaars aan de Provinciale kas opbrengen, daar zou het naar de meening van bedoeld lid billijk zijn, dat de afkoopsom voor dien weg niet hooger dient gesteld dan laatstgenoemd bedrag, zoodat zijn voorstel is de afkoopsommen voor de navolgende Provinciale wegen te bepalen als volgt Breskens-Nieuwvlietf 840,32 Schoondijke-IJzendijke 665, Oostburg-Zuidzande 496, Neuzen-Axel1503,68 Walzoorden-Hulst 1928, Totaal 5433,— Door het aanwezige lid van Gedeputeerde Staten werd opgemerkt, dat het Gedeputeerd College gemeend heeft te hebben voldaan aan het verzoek, dat het College door het voorstel van de heeren Yan Waesberghe e. a. heeft bereikt. Een ander lid dezer afdeeling is van meening dat nog het voorstel van Ged. Staten, noch het voorstel van het vorengenoemde lid der afdeeling aanbevelenswaardig ishij spreekt als zijne meening uit, dat, wil de geheele af schaffing der tolbelasting steeds mogelijk blijven, het beter is het voorstel van GecL Staten niet aan te nemen. In eene andere afdeeling vond het denkbeeld tot afkoopbaarstelling der tollen over het alge meen bijval, niet echter de grondslag, waarop zulks werd voorgesteld. Een lid maakte bezwaar tegen het voorgesteld bedraghij achtte het billijker de afkoopsom te bepalen in evenredigheid van de reeele kosten van gewoon onderhoud per M2. over de laatste jaren. Zijns inziens mochten onder de onder houdskosten niet gerekend worden die van verandering van kunstbedekking. Door dit lid werd aanvankelijk voorgesteld een vast bedrag per Ms. te noemen, met dien verstande dat voor een paar wegen, waarvan blijkt, dat in de laatste jaren geen verandering van kunst bedekking heeft plaats gehad, en waarvan de onderhoudskosten minder waren dan een door hem genoemd bedrag, ook de afkoopsom minder zoude worden gesteld. Een tweede lid meende dat, aangezien de onderhoudskosten in verband met de nood- zakelijk geachte veranderingen van kunst bedekking volgens besteding voor een en dezelfden weg in verschillende tijdvakken nog al uiteen- loopend zijn, deze niet geheel als grondslag konden gelden hij was van oordeel, dat het beter ware de afkoopsom te regelen naar de reeele gewone onderhoudskosten over de laatste vijf jaren. D,t denkbeeld werd door een ander lid gedeelddit lid meende daaraan te moeten toevoegen, dat heffing van tolgelden alleen mag geschieden tot voldoening der werkelijke onder houdskosten. Een ander lid zag liever, dat met het afkoop- baarstellen werd gewacht, totdat alle klinker- wegen zijn veranderd in keiwegen, een tydstip, dat hij hoopt weldra te zullen zien aan- breken en waardoor de onderhoudskosten tot een minimum zullen worden beperkt. Verder bleek, na onderlinge wisseling van gedachten, dat eene vaste regeling van voor waarden tot afkoopbaarstelling niet wel doen- lijk was. In eene andere afdeeling verklaarden zich alle leden op een na, voor het voorstel van Ged. Staten. Ofschoon deze afdeeling de zaak zoo breed- voerig niet behandelde, werd toch door een lid ik daareven zeide, deelde ik je in voile ver- trouwen mede." z/Stelt die beteekenis je bloot schertste hij. z/Wanneer ik aan je zijde sta, wat zou je dan blootstellea tegenover zoo'n knaap Wij moeten dit offer aan de waarheid brengen en ons ge- weten zuiver houden." z/Nu begrijp ik je werkelijk niet meer," zeide zij en zij was onaangenaam gestemd bij de ge dachte, dat zij tegen Jordan zou moeten getuigen met hetgeen er in haar teekenkabinet was voor- gevallen. z/Het was toch een bewijs, dat hij vertrouwen in ons stelde, toen hij zoo openhartig sprak." //Vertrouwen en doodslag," spotte Balder. Zij sloeg de oogen naar hem op en toen kwam er bij haar een gevoel van afkeer boven. Hij keek haar zoo listig aan, dat zij opeens btgreep, dat Balder niet zoo'n goedgeloovige hals was, als zij eerst gemeend had. z/Heb je daarbij iets te vreezen vroeg hij langzaam. z/Hoe kom je op die gedachte?" vroeg zij met een gedwongen lachje. //Doe en zeg voor mijn part wat je wilt. Ik meende slechts, dat de persoon van je verloofde z/Ik aanbid je," fluisterde hij en hij gaf haar een kus//maar laat mij eerst de rekening met dien ellendeling afsluiten. Zoo lang hij in vrijheid rondloopt, ben ik niet zeker van mijn leven of van mijn vermogen. Denk daar wel aan Deze vermaning werkte krachtiger dan al het andere. Zij verschrikte. Wat een afschuwelijk denkbeeld! Al werd Jordan van den moord vrjjgesproken, dan zou je

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 5