Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Over dit en dat. In de eerste helft van de vorige maand werden langs de grenskantoren van Zeeuwsch- Vlaanderen naar Belgie gezonden 91 melk- en kalfkoeien en wel langs Clinge 57, langs Sas van Gent 13 en langs Veldzicht 21 stuks. De uitvoer langs al de grenskantoren bedroeg 470 tegen 410 in de laatste helft van Mei. Langs Eijsden bedroeg de invoer nihil, langs Roosteren daarentegen 146 en langs Roozendaal (station Nispen) 102. De Stct. no. 160 bevat de wijziging van het Algemeen en Bijzonder reglement op den loodsdienst in het Vide district (monden der Schelde.) In het algemeen reglement moet in art. 8, als 34e lid worden ingevoegd //de roeiers der Iste en 2de klasse worden gekozen uit flinke varensgezellen van onberispelijk gedrag. In het bijzonder reglement moet art. 6, 24e gedeelte worden gelezen B. voor den binnen- loodsdienst, standplaats Vlissingen1 loods- scBipper der 24e klasse, 20 binnenloodsen, 4 kwartiermeesters, matrozen en roeiers der lste en 2de klasse, naar behoefte. Van dit per- soneel worden te Antwerpen gedetacbeerd1 kwartiermeester, eenige binnenloodsen en de roeiers der 2de klasse, standplaats Ter Neuzen 6 binnenloodsen, roeiers der 2<le klasse, naar behoefte ter standplaats Zierikzee 3 binnen loodsen, tevens toegelaten tot het loodsen naar zee. Hulploodsen naar behoefte. In art. 7 moet, in den laatsten regel, voor z/3 kwartiermeesters" worden gelezen //4 kwar tiermeesters". Volgeus mededeeling van den lnspecteur over het Loodswezen zijn in het vaarwater boven Bat de volgende tonnen verlegd 1. Spitse ton No. 39 naar ongeveer51° 23' 39" N.b. en 0° 40' 46" W.l. in 64 d.M. water. 2. Spitse ton No. 40 naar ongeveer51° 23' 19" N.b. en 0° 40' 41" W.l. in 77 d.M. water. 3. Stompe ton No. 44 met ruit naar onge veer51° 23' 40" N.b. en 0° 40' 25" W.l. in 59 d.M. water. 4. Stompe ton No. 45 naar ongeveer51° 23' 26" N.b. en 6° 40' 20" W.l. in 58 d.M. water. In verband met deze verlegging is het lage licht van Rilland zoodanig gewijzigd, dat de West- grens van den Oostenlijken rooden sector weder Joopt over stompe ton No. 44 met ruit en het lage licht van den Reigersbergschen polder zoo danig, dat de Oostgrens van den Oostelijken rooden sector loopt over de nieuwe plaats van spitse ton No. 40. Zaamslag, lOJuli. Hedenmiddag had alhier de aanbesteding plaats van het vervoer van grind, keien, kantsteen en zand, hetwelk werd aangenomen door de gezamenlijke voermans F. Dekker, D. de Witte, P. Loof, en L. Diele- man van Ter Neuzen, als volgtgrind a 1,75 per M3., keien a 2,25 per duizend, kant steen a f 0,0372 per strekkende meter en zand a 0,50 per M3. terwijl het uitkappen van den weg a 0,50 per strekkende meter en het uitlossen per waggon a 1 en per schip a 0,90 per duizend werd aangenomen door M. M. Rouw van Ter Neuzen. Zaamslag; 12 Juli. Voor de vrijwillige oefe- ningen in den wapenhandel hebben zich dit jaar 33 personen aangemeld. Axel, 11 Juli. Uitslag verkiezing gemeente- raad. Aantal kiezers 704. Ingeleverde billetten 651. Onwaarde 4. Geldige stemmen 647. F. Dekker Fz. 383, P. Dregmans 405, J. J. de Feijter Kz. 329, S. de Feijter Lz. 204, L. Jansen van Rosendaal Nz. 302 L. Lamaitre 331 stemmen. De volstrekte meerderheid bedraagt 324. Alzoo gekozen de aftredende leden de heeren P. Dregmans, F. Dekker Fz., L. Lamaitre en J. J. de Feijter Kz. Axel, 11 Juli. Op de heden alhier gehouden paardeu- en veulenmarkt waren aangevoerd 134 stuks. Door het groote aantal kearige paarden die men er onder aantrof, was de taak der com- missie niet gemakkelijk en nam dan 00k heel wat tijd in beslag. Dhr. Ph. van Dixhooru alhier, had er 16 aangevoerd, die het bezichtigeu wel waard waren. Sas van Gent, 10 Juli. Heden had alhier door den bouwkundige L. de Bruijne, de aan besteding plaats voor het bouwen van een cafe met winkelhuis voor den heer Max. van Dijck, aldaar. Hiervoor werd ingeschreven voor de massa, door Ch. L. Claeijssen voor 4687 en P. van de Voorde voor 4657, beiden te Sas van Gent. Voor het eerste perceel (metselwerk,) door H. J. Everaert te Westdorpe voor 3225 en G. Wulffaert te Sas van Gent voor 2650, gegund. Voor het tweede perceel (timmer-, ijzer-, zink-, glas- en verfwerk,) doorA. V isser te Sas van Gent voor f 1985, L. Remerij te Westdorpe voor 1843 en Wed. B. Pauwels te Sas van Gent voor 1770, gegund. Koewacht, 11 Juli. Heden had alhier de stemming plaats voor drie leden van den gemeen- teraad. Van de 285 kiezers waren er 204 opge- komen. 4 biljetten waren van onwaarde, zoodat de volstrekte meerderheid bedroeg 101. Gekozen werden de heeren C. P. J. Dierick, burgemeester, met 176 stemmen en C. L. Plasschaert met 143 stemmen, beiden aftredende leden. Herstemming tusschen de heeren P. Bruggeman (aftr. lid), die 97 en J. L. Kips die 100 stemmen verkreeg. Middelburg, 11 Juli. Bij de heden gehouden verkiezing voor leden van den gemeenteraad zijn herkozen In het le district de heeren J. F. van Dunne met 451 en L. K. van der Harst J.Jz. met 418 stemmen, aftr. leden. Op dhr. Mr. G. W. Sannes waren 110 stemmen uitgebracht. In het 3e district werd herkozen Mr. A. A. de Veer met 369 stemmeu. Gekozen werd dhr. P. J. Boogaert met 365 stemmen. Op den heer Mr. P. Dieleman (aftr.) waren uitgebracht 298 stemmen en op dhr. D. Bimmel 240 stemmen. 's Gravenhage, 12 Juli. Ds. Talma, lid der Tweede Kamer voor Tietjerksteradeel is heden naar het Loo vertrokken. Maandag werd op een werk te Hilversum de onderbaas, toen hij het halen van jenever op 't werk belette, door een werkman met een schop zoodanig op 't hoofd geslagen dat hij in zorgwek- kenden toesland per rijtuig naar zijn kosthuis moest vervoerd worden. De werkman werd in arrest gesteld. Te Gorinchem zijn twee personen, een metse- laar en een schilder van daken afgevallen. Beiden zijn heden aan de gevolgen bezweken. De bekende Leidsche giftmengster, Maria Catharina Swanenburg, huisvrouw van J. van der Linden, door het gerechtschof te 's Gravenhage bij arrest van 1 Mei 1885 tot levenslange tucht- huisstraf veroordeeld wegens vergiftiging, drie- malen gepleegd, en die haar straf tbans in de gevangenis te Gorinchem ondergaat, heeft nu bij den Hoogen Raad herziening aangevraagd van het arrest van het gerechtschof voornoemd. Een heibaas uit Utrecht, die de leidmg had van het heiwerk voor de Nieuwe Hembrug, nam Maandagavond voor -een oogenblik de bediening van de handel der locomobiel op zich, waarbij hij' plotseling werd aangegrepen door de poeli (het touw, waaraan het heiblok hangt en dat om den ronsel loopt), waardoor hij eenige malen in de rondte werd geslingerd met het gevolg, dat de man aan de bekomen verwondingen heel kort daarna is overleden. De ongelukkige, die onge veer 50 jaar oud is, laat een vrouw met 10 kinderen achter. Maaodagnacht zijn er te Rhoon twee melk- kotisn van den veehouder H. G. D. en een paard van den landbouwer H. de K., die in op ongeveer 5 minuteu gaaus van elkander liggende weiden liepen, doodgesloken. Na meting der toegebrachte wooden, zijn de cadavers naar het abattoir te Rotterdam vervoerd. Zoowel door rijks- als ge- meentepolitie is naar deze afschuwelijke daad on- verwijld een erustig onderzoek ingesteld. Men leest in het Nbl. van Sliedrecht en Omstreken De landbouwer B. te Gijbeland (Alblasserwaard) heeft een echt buitenkansje gehad. Toen hij een oude en bijna vermolmde secretaire tot brandhout hakte, viel uit een geheim laadje een stuk lei, waarop nog duidelijk leesbaar gegriffeld stond *Soek in de hoek van de kelder". B., die van deze woorden eerst niets begreep, ging zijn gewonen gang en stapte, toen het bedtijd werd, naar kooi. Slapen ging echter niet; hij dacht maar steeds aan de woorden Soek enz. Eindelijk ging hem eeu licht op. Er kon wel eeus geld in den kelder verborgen liggen. Elij kleedde zich aan, stak een stallantaarn aan en begaf zich naar den kelder. In den eersten den besten hoek dien hij onderzocht, door een paar tegels los te makeD, ontdekte hij een ijzeren plaat en toen hij nog tien tegels weggenomen had, bleek hem, dat het een ijzeren luik was met een ring eraau. Niet zonder moeite lichtte hij het luik op, hield zijn lantaarn in de hoogte en keek toen in een diep gat, een ruw gemetseld keldertje, waarin op zij, ouderaau, weer een deurtje was. B. liet zich in het keldertje zakken, opende ge makkelijk het deurtje en zag eenige steenen trappen, die naar een nog lager gelegen kelder voerden. Niet zonder moeite ging hij naar om- laag de lucht was hier duf, maar de wand en de vloer waren kurkdroog. Er lag vermolmd hout op den vloer en in een hoek stonden negen steenen kannetjes, die alien tot boven toe gevuld waren met oude goudeu munten. Men zegt, dat deze schat een waarde van ODge- veer f 50,000 vertegenwoordigt. Het Openbaar Ministerie bij de Haagsche rechtbank vorderde gisteren tegen Marius Brou- wers, verdacht van den bekenden moord in de Scheveningsche boschjes, op mevrouw Kruseman Pot, na verhoor der deskundigen, die tot ontoe- rekenbaarheid concludeerden, ontslag van rechtsvervolging en plaatsing in een krank- zinnigengesticht, voor een proeftijd vanhoogstens 1 jaar. Te Boxlaar nabij Lokeren is bij de beproeving van een dorschmachine, die door eeu motor gedre- ven werd, eeu klein gegoten ijzeren wiel stuk ge- sprongen. De brokkeu ijzer vlogen rechts en links en troffen de moedsr en den jongsten zoon aan het hoofdeen oudere "oroeder, die dicht bij het werktuig stond, bekwam niet het minste letsel. De twee ongelukkigen werden opgenomen met verschrikkelijke wonden drie geueesheeren, in allerijl ontboden, verleenden huu de beste zorgen en zoo slecht was hun toestand dat zij onmiddel- lijk moesten berecht worden. De laatste berichten meldeu dat beiden stervend ziju. Een Poolsch blad heeft een verhaal, dat wij onder a I le voorbehoud weergeven. Een aantal officieren van het militaire district Warschau, zegt het, kregen onlangs bevel individueel naar Man- tsjuerije te gaan. Zij weigerden echter zonder hun troepen te vertrekken. Vier officieren en twintig onder-officieren werden dientengevolge ter dood veroordeeld door den krijgsraad. Een detache- ment van het regiment uit Lithauwen kreeg bevel het vonnis te voltrekken, maar weigerde. De kozakken waren echter bereid en fusilleerden de veroordeelden op een veld bij Warschau. Toen de executie was afgeloopen, keerden de kozakken huiswaarts, maar werden onderweg aangevalleu door het Lithausche regiment, dat 200 hunner zou hebben gedood. Met de grootste moeite wer den de woedende Lithauers tot rust gebracht. 'tis haast ongelocflijk, dat van een dergelijke gebeurtenis niet eerder en algemeener melding zou zijn gemaakt, temeer daar het Lithausche regiment tot de garde behoort. In het noorden en midden van Duitschland heerscht een tropische hitte, die reeds eenige men- schen heeft doen omkomen. Te Gottinger zijn een infanterist en een dame van 82 jaar, die in den sneltrein Cassel-Hannover reisden, door de warmte bezweken. Te Berlijn heeft men 00k zeer veel van de hitte te lijden gehad. Verschei- dene koetsiers zijn, door de warmte bedwelmd, van den bok gevallen en paarden stortten dood neer, getroffen door een zonnesteek. Het water in de Spree en ia de Haven daalt snel, de waterstand is veel lager dan verleden jaar om dezeu tijd. Te Hamburg zakten negen menschen tengevolge van de warmte ineen. Vijf verkeeren in levensgevaar. Ook te Charlottenburg en te Leipzig hebben de soldaten veel van de warmte te lijden en komen gevallen met doodelijken afloop voor. Te Goesch- witz, nabij Jena, zijn in het tuighuis door de warmte 4000 K.G. kruit ontploft, waardoor be- langrijke schade is aangericht. Als door een wonder is er slechts eeu uaensch gewond geworden. Te Beretta woont een man, die twee harten kan geven aan het meisje, waarmee hij binnen enkele dagen in het huwelijk zal treden. Guisep- pe's //dubbelhartigheid" kwam eerst aan 't licht toen hij voor den mfitairen dienst gekeurd werd. Sedert is hij den boer opgegaau met zijn beide harten en heeft hij een aardig duitje verdient door zich door geneeskundigen in alle landen van Europa te lateu onderzoeken. Na zijn dood wordt zijn lijk te Madrid in het ana- tomiseh kabinet ondergebracht, hetgeen zijn erfge- namen 75.000 frcs zal opleveren. Zijn vrouw bekoeft zich due voor de toekomst niet bezorgd te maken. De stoffelijke schade, te Odessa geleden tijdens de jongste onlusten, wordt nu geschat op 10 millioen voebel. Daarvan was slechts voor 1!/, millioen door verzekering gedekt, maar de maatschappijen weigeren uitbetaling. Intusschen is de dienst van de Oostenrijksche Lloyd op Odessa weer geheel hervat. De correspondent der Koln. Ztg. te Triest heeft een brief uit Odessa ontvangen, waarin te lezen staatWat wij hier te Odessa beleefd hebben, is niet te beschrijven het was in een woord huiveringwekkend. Van het balkon van ons hotel kon men alles overzien. Hoeveel menschen er in den nacht van 15 op 16(0. S.) Juni omgekomen zijn, zal wel nooit bekend worden, aangezien er behalve hen die doodge- schoten werden, nog talloos velen omgekomen zijn in het water of in de vlammen. Op den boulevard werden de stervende slachtofiers met de bajonet en de kolf van 'tgeweer bewerkt. Duizenden menschen waren door de troepen in de brandende havenwijk opgesloten, en niet al- leen brandstichters en andere schavuiten, maar bok veel onschuldige toeschouwers, die hun nieuwsgierigheid niet bedwongen hadden, zijn daar omgekomen. Wij zagen van het balkon af, hoe de brandstichters met fakkels rondgingen, wij hoorden het gekletter van de vallende glas- ruiten, het kraken der opengebroken deuren, en zagen hoe door de openingen de fakkels naar binnen geworpen werden. De geheele havenwijk met alle pakhuizen is om zoo te zeggen volkomen vernietigd, uitgezonderd de entrepots achter de quarantaine-haven. De buitenlandsche schepen hadden den tijd om stoom te maken en naar de reede te vluchten, maar een groot aantal kleine vaartuigen en drie stoombooten werden een prooi der vlammen. Alle gasten in het hotel Londres hebben in de kelders moeten overnachten. Men herinnert zich overigens het relaas van een ander ooggetuige, die vertelde op welk een ruwe wi]ze de onderdrukking der onlusten in 't werk gegaan is, zoodat bij v. nog den vol- genden ochtend een heeele troep vluchtende menschen zonder eenige noodzaak neergeschoten werden. De correspondent van de Standard houdt vol dat zijn raming van eenige duizenden slachtoffers dicht bij de waarheid moet zijn. Het ambtelijke rapport zegt, gelijk de telegraaf gemeld heeft49 dood, 74 gewond. Deze cijfers klinken, bij al wat men zeker weet over die gebeurtenissen, belachelijk laag, maar wie aan de soort van waarheid van zulke Russische rapporten gewoon is, zal-geneigd zijn, in die 49 het aantal ongeschonden lijken te zien die de politie later gevonden heeft. Er blijft dan nog ruimte voor een duizend of wat menschen wier lijken in zee gedreven of in de vlammen vernietigd kunnen zijn. Zoo langzamerhand went men aan alles en dat is maar goed ook. Hoe zou een mensch het anders dag aan dag kunnen uithouden in die warmte, waarvan een uur hem al sufferig maakt P Toch lijkt het mij vernuftig uitgedacht van de vrije socialisten om in dezeu tijd een openlucht- meeting te houden tot propaganda voor de alge- rneene werkstakiug. In den winter ben je nog eens blij als je wat om handen hebt, maar, wanneer iedere stap je een zweetdroppel kost, ben je allicht meer toegankelijk voor het denkbeeld om het bijltje er nu eens bij neer te leggen. Jammer, dat het voor de meeste menschen zoo slecht gaat, want al wen je ook aan de warmte niet zoo makkelijk, aan hongerlijden waarschijnlijk nog minder goed, zoolang je tenminste geen Tosca of andere kunstenaar of kunstenares in dat beroep bent. In Indie, waar het anders ook nog al eens warm kan wezen, krijgen ze nu weer wat te doen. Ik bedoel de militairen, want de anderen zulleu er altijd wel de handen hebben uit te steken om aan den kost te komen, al nemen ze het daar ook niet zoo zwaar op als in onze noordelijker streken. Al de kleine afhaukelijke staatjes van Zuid-Celebes schijnen in eerbied voor ous gezag te kort te gaan echieten. Boni en Goa zijn er mee begonnen en de anderen hebben dit voor- beeld gretig gevolgd en zich om onze eischen niet langer bekommerd. Er wordt nu een militaire expeditie uitgerust en een eskader oorlogsschepen is er al been om den invoer in die rijkjes af te sluiten. Een der schepen, de //Hertog Hendrik", was er niet erg fortuinlijk op zijn reis en liep aan den grond. Maar het is nu weer vlot ge- komen. En de m'uheer, die den Minister van Marine zoo bereidwillig aanbood het wrak te koopen, kan dus thuisblijven. Misschieu is hij er in deze warme omstandigheden niet eens rouwig om, dat hem dit reisje bespaard blijft. Maar voor je broodje moet je anders wat over hebben. De gewikste dief, die een schilderij van Frans Hals uit het Mauritshuis te 's Gravenhage heeft meegenomen, heeft er blijkbaar ook heel wat moeite voor gedaan. Iederen dag schijnt hij de vier groote draadnagels, waarmee het schilderij in de lijsten bevestigd zat, een eindje verder omge- bogeu te hebben, tot hij eindelijk de kans schoon zag om het onder z'n jas te steken en er mee naar buiten te wandelen. De lijst heeft hij laten hangeu en wat hij met het schilderij verder doen zal is niet bekend, maar men vermoedt, dat het niet in zijn bedoeling ligt het in zijn salon op te hangen en nog minder het een vriend cadeau te doen. Er is daarorn aan alle kunstkoopers en kunstlief- hebbers van den diefstal bericht gedaan en naar alle politie-autoriteiten geseind en misschien dat het dus na een lange reis weer in het Mauritshuis terugkeert. Want zulke zaken worden van reizen niet rnooi. Dat heeft die brief getoond, die na een reis vajn 8 jaren nog goed en wel, misschien wel minder frisch, weer bij ziju eigenaar in Win- schoteu terugkwam. Nu ze eenmaal leergeld be- taald hebben, willen ze ook in onze musea iurich- tingen gaan aanbrengen, zooals die in buitenlandsche musea bestaan, waar iedere aanraking van een schil derij dadelijk een electrisch belletje doet klinken. Als dat zoo doorgaat heeft deze sinjeur nog juist in tijds z'n slag geslagen. En 't schijnt een goeie slag te zijn, want het schilderij heet 12U00 waard. Zeker een kunstkenuer-dief. In elk geval is het beter aangelegd dan door dien m'nheer in Rotterdam, die 's nachts door een tuimelraam een bezoek in een kaaswiukel kwam brengen. Eeu heele kaasstelling met toebe- hooren tuimelde daarbij om en natuurlijk sliepen m'nheer en mevrouw kaaskooper zoo vast niet, of van al die rollende kazen werden ze wakker, Wat kan je nu in 's hemelsnaam 's nachts ook in een kaaswinkel uitvoeren Je kunt toch be- grijpen, dat je daar alle kans loopt kazen zooal niet op je hoofd, dan toch op je teenen te krijgen. En kazen stelen lijkt nog zoo'n gemakkelijk werkje niet. Ze zijn te groot om in je zak te steken en je kunt toch bezwaarlijk een paard en wagen afhureu om ze te vervoeren. Dat geeft te veel drukte in den nacht en 't loont de kosten ook niet. Neen, dan doe je beter een schilderij mee te nemen daar heb je nog eens wat aan. En je behoeft dan ook geen revolver en dergelijke fraaiigheden in je zak te hebben, die je gevaarlijk maken voor je medemenschen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2