A I g e m e e n ieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Ylaanderen. No. 4711. DHA2TKWET. Binnenland. 45e Jaargang. FEUILLETON, HET TESTAMENT. ABONNEMENT: Per drie maanden bianen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika f 1,82^. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYEBTENTIEN: Nan 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de orbs sleehts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatBraimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De corlog iusschen Rusland en Japan. Bij het Japansche gezantschap te Hage is het volgende telegram ontvangen Officieel wordt uit Tokio gemeld, dat het op Sachalin gelande leger in d§n vroegen ochtend van 8 dezer Korsakof heeft bezet, zonder veel tegenstaDd te ontmoeten. De Russen verbrandden de stad en trokken terug naar de positien bij Soloifka, ongeveer 7 mijlen noordelijk van Korsa kof, waar zij opnieuw poogden tegensiand te bieden doch verjaagd door de Japanners die hen vervolgden, trokken zij verder terug naar Wladi- mirofka, ongeveer 22 mijlen noordelijk van Kor sakof. Bij dat gevecht veroverdeu de Japanners vier kanonnen en een hoeveelheid amunitie. Aan den Japanschen kant werden geen verliezen geleden. Ook Linewitsj moet het zal hem wel hard vallen de bezettiug van het eiland Sachalin toegeven. Hij meldt dat Zaterdagmorgen twee torpedobooten versobenen in de Aniwa-baai en dat deze het vuur openden op de stelling van Solo- vief (Soloifka Hierop verliet een detachement de stelling bij Korsakof en trok in noordelijke richtiDg terug. Heel ernstig gevochten schijnt er tiiet te zijn en de stellingen, die de Russen op't eiland hadden, maken wel den indruk dat ze al bijzonder zwakjes waren. Goed iugerichte strandbatterijen hadden de landing toch altijd wel eenigen tijd kunuen tegenhouden. Twee kruisers en vier torpedobooten onder Togo, hebben op 10 dezer het voorgebergte Kondo, De commissaris legde met zekereu nadruk de hand op Jordans arm en zeide „Ik verzoek u bedaard te blijven." vWie wil mij bier in mijn eigen kamer voor- schriften geven (.barstte Jordan opnieuw los. #Ik Maak geen nuttelooze drukte auders Hij gaf een wenk aan den tweeden beambte, die benedeu bij de deur de wacht gehouden had en nu boven was gekomen. De man trad daarop de kamer binnen en sloot de deur. //Ben ik hier ouder gekken verzeild geraakt riep de joukman met gebalde vuist. „Wat wilt ge toch van mij Wat wilt ge bier vinden, dat ik u niet vrijwillig zou kunnen geven, mijnheer de commissaris Hockner keerde hem den rng toe, stapte naar de schrijftafel en begon in de papieren te suulfelen. Dit prikkelde Jordan tot het uiterste. //Wel, zoo iets heb ik nog nooit beleefd Zoo's ouverdiende smadelijke behaudeling wil ik niet verdragen, alsof ik een misdadiger ben riep hij uit eu hij wilde op Hockner losstormen. Op datzelfde oogenblik voelde hij zich echter stevig vastgrijpen. z/B'ijf bier rustig op uwe plaats," zei dejbeambte die achter hem stond, ,of ge zoudt my dwingen geweld te gebruikeu." //Ha?" klouk het verwonderd uit Hockner's mond op hetzelfde oogenblik, dat Jordan wilde antwoordden. in het zuidwesten van Sachalin, ua een bornbar- demeut bezet. De vuurtoren en de huizen waren in goeden staat. Tokio, 10 Juli. Bougouin, vroeger Fransch attache alhier, is wegens spionnage tot 10 jaar gevangenisstraf met dwangarbeid, zijn tolk Maki, tot 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Beiden zijn schuldig bevouden aan schending van militaire geheimeu. Vermoedelijk zal hooger beroep aan- geteekend worden. Door het hoofdbestuur der schippers- vereeniging Schuttevaer zijn de volgende adressen verzonden 1. Aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, houdende verzoek aan de billijke wenschen der schipperij, vervat in een adres van 13 Mei 1904, tegemoet te willen komen en de regeling en indeeling van het schippersbedrijf in de On- gevallenwet zoo te willen wijzigen als de eigen- aardigheden van dit bedrijf dit niet alleen wenschelijk maken, maar naar de meening der vereeniging vorderen. 2. Aan den Minister van Waterstaat, met verzoek het daarheen te willen leiden, dat het draaien der machines van stoombooten tijdens het aanleggen worde verboden en aan de kanaal- beambten worde opgedragen op de handbaving van dat verbod toe te zien. De Gemeenteraad van Zierikzee heeft afwijzend beschikt op een verzoek der Schippers- vereeniging „Schuttevaer"tot het plaatsen van een licht op bet Oosthavenhoofd aldaar. TER NEUZEN, 12 Juli 1905. Het diploma als candidaat-veearts is o. a. bekaald door den heer L. F. van Dixhoorn van Ter Neuzen. In de Maandagavond in het //Hotel de Commerce" bij den heer Michielsen gehoudeu vergaderiug van belangstelleuden in de wieler- sport, werd besloten dit jaar op 15 Aug. a. 8. weder een wielerfeest te organiseeren en ee.n be roep te doen op den fiuancieelen steun van belaDghebbende en belangstellende ingezetenen, om dit feest weer met eenigen luister te vieren, //Kent ge dit blad papier! Kent ge dit handschrift vroeg Hockner ruw, terwijl hij Jordan een stuk papier voorhield. De jonkman dreigde een oogenblik zijnbewustzijn te Verliezen. Hij verstond de vraag niet. z/Geef mij antwoord Dit blad papier en dit handschriftEn met luider stem las hij //Als gij belangrijk nieuws wilt vernemen omtrent de erfenis van uw oom Wittig, welke u afbandig, werd gemaakt, kom dan vaudaag nog bij mij Veldstaat 42 links. Maar spreek er met niemand over. Gabrielle Welner, die voor u geen onbekende is. Het spijt mij, dat ik u vaudaag bij dat hondenweer niet heb thuis getroffen. Van mijn kant kunt ge u al vast voorbereiden op eene verrassiug. J a, op een zeer groote." z/Hoe zijt ge aan dit briefje gekomen vroeg Hockner, terwijl bij het blad papier zorgvuldig in zijn brieventasch wegborg. Inziende dat hij machteloos stond, tracbtte Jor dan zijn toorn te bedwingen. //Dat papier is mijn eigendom, zeide bij. „Ik kan het niet missen, want het behelst toespeliu- gen op gebeurteuissen, die aan niemand dan mij alleen bekend zijn. Ik moet dit papier behoudeu als het eenige bewijs, dat ik in handen heb." ylk heb gevraagd hoe ge aan dit briefje ge komen zijt," berhaalde Hockner met aandrang. nWaar hebt ge het in handen gekregen flk vond het in het sleutelgat gestoken," antwoordde Jordan heflig. wDaardoor is het zoo verfrommeld, zooals ge kunt zien. Is dat zoo verwonderlijk Van dat briefje hangt mijn levens- lot af," vervolgde hij opgewonden. ffDie Gabrielle Welner..." opdat bet kan strekken tot algemeen genoegen der ingezetenen. Zij die zich herinneren het prettige feest van bet vorig jaar, zullen voorzeker hun steun niet onthouden, terwijl het ook te hopen is, dat velen zich door het toeu door de afdeeling ,/bloemeu- corso behaalde succes zullen aangespoord gevoelen om daaraan ook ditmaal hunne krachten eens te wijden, opdat dit nummer nog succesvoller worde. Voorloopig zijn door de commissie reeds onder- bandelingen aangeknoopt met personen uit andere plaatsen om interessante uitvoeriugen per Sets te geven, teneinde het wielerfeest, ook voor de vreetn- de bezoekers, aantrekkelijker te maken. Om voor dat doel te slagen heeft de commissie evenwel den fiuancieelen steun der ingezetenen noodig, die haar, naar we verwachten, wel niet zal onthouden worden. In een onbewaakt oogenblik viel Zondag- namiddag een kind van den arbeider P. d. K. onder de gemeente Hoek in een sloot. De ruim 2jarige kleine had bij de achterdeur gespeeld en was zoo de trappen afgesukkeld. Toen de rnoeder het jongske vond, lag bet voorover in bet ondiepe water. Hoe wel onmiddellijk ge- neeskundige hulp werd ingeroepen mocht het niet meer gelukken de levensgeesten op te wek- ken< De vader was tijdens de gebeurtenis af- wezig. Bij Kon. besluit is bestemd tot onderwijzer bij het lager onderwijs in Ned.-Indie, de heer A. van Gijsel te Nieuw-Namen (Clinge). De neeren P. Le Feber en F. C. Zonnevijlle, onderwijzers aan de landbouwcursussen te Axel, Zaamslag en Ter Neuzen, hebben de opdracht ontvangen in den loop der volgende maand eene studiereis te maken door het noorden van Fries- land en Groningen. De burgemeester der gemeente Ossenisse vierde j. 1. M.aandag onder veel betuigingen van sympathie zijn 25jarig jubileum. Het geheele dorp was rijk versierdmeer dan een dozijn eerebogen waren opgericht en allerwegen wap- perde de driekleur. Tot verhooging der feest- vreugde liet de harmonie vSt. Cecilia" van Hontenisse bare toonen hooren, terwijl ook eene eerewacht te paard in statigen optocht het dorp doortrok. Dat de schoolkinderen een toepasselijk lied zongen en dat de algemeen beminde burger- vader zich niet onbetuigd liet ook tegenover de schooljeugd, begrijpt ieder. Den ganschen dag is gisteravond tuschen acbt en negen uur in hare woonkamer aan tafel geworgd ge- vonden met de handen geworgd," vulde de commissaris aan, den blik streng op den jonk man vestigeijde. Jordan verbleekte zichtbaar, en uitte een kreet. //Hoe komt ge nu aan die schram aan uw hand vroeg Hockner volstrekt niet verwonderd over Wilfreds verbleeken. Die schram, welke in de kamer van mevrouw Von Karstenbrock op nieuw begon te bloeden Op datzelfde oogenblik begreep Jordan, dat hij hier stoud als verdacht van moord. Het was of bij den grond onder zijn voeten voelde weg- zinkeuhij tuimelde achteruit om op een stoel steun te zoeken. Doch binnen enkele secondeD herstelde hij zich, zijn zedelijke verontwaardigiug kreeg de overhand. Tot tweemaal toe trachtte hij te spreken, doch de keel was hem als dichtgeschroefd, hij kon slechts een zucht uitbrengen. En vreeselijk die zucht sloeg over in een laid hoongelach. Dit lachen giug werkelijk van harte. Daarmee verhief hij zich boven den pijnlijken toestand van het oogenblik, door de smadelijke verdeoking minachtend van zich af te slingeren. En hij lachte zoo lang en zoo luid om bang van te worden totdat hij plotseling ophield kramp- aehtig Daar rinkelde iets. De politiebeambte had Jordan's linnenkast open- getrokken en met de hand gestooten tegen een stapeltje goodstukken. »Het lijk was beroofd," zei de onverzeltelijke commissaris. //Naar ik vernam, hebt ge den eersten waren velen op de been om het feest bij te wonen. Een wielrijder te Ossenisse, die op bet zilveren feest van den burgemeester zijn smaak- zenuwen al te veel geprikkeld had, geraakte met zijn voertuig kopje onder" in een diepe sloot. Met moeite wist hij op het droge te komen en zijn weg te vervolgen. Hij zal misschien de ervaring hebben opge- daan, dat een verfrisschend bad nog zoo kwaad niet is voor iemand, die in //kennelijken staat" verkeert. De Commissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend dat het jaarlijksch onderzoek van de verlofgangers der landweer van de lichtiagen 1903, 1904 en 1905 dit jaar zal plaats hebben 2 November te IJzendijke, voor IJzendijke, Bier- vliet, Schoondijke, Hoofdplaat en Waterlandkerkje. 3 November te Oostburg, voor Oostburg, Breskens, Groede, Zuidzande en Nieuwvliet. 4 November te Sluis, voor Sluis, Aardenburg, Cadzand, Betranchement, Eede en St. Kruis. 20 November te Hulst, voor Hulst, Clinge en St. Jansteen. 21 November te Hontenisse, voor Hontenisse, Hengstdijk, Ossenisse, Boschkapelle, Graauw en Langendam en Stoppeldijk. 22 November te Axel, voor Axel en Koewacbt. 23 November te Ter Neuzen, voor Ter Neuzen. 24 November te Ter Neuzen, voor Hoek, Zaamslag en Philippine. 25 November te Sas van Gent, voor Sa3 van Gent, Zuiddorpe, Westdorpe en Overslag. De directeur der dir. belastingen enz. te Middelburg brengt ter kennis van belangheb- benden dat, met ingang van 16 dezer, het kan- toor van den ontvanger der dir. bel. enz. te Sas van Gent voor den dienst der invoerrecbten en aceijnzen, bij invoer langs het kanaal van Gent naar Ter Neuzen en te lande langs de heerbaan ter zijde van dat kanaal, open zal zijn op werkdagen, evenals tot dusverre op de uren, verm eld in art. 316 der algemeene wet van 26 Augustus 1822 op Zondagen op de uren, vallende tusschen de tijdstippen, aanvangende des morgens als vermeld in voormeld wetsartikel, en eindigende des middags 12 uren, zoodat het kantoor in den namiddag der Zondagen zal gesloten zijn. Onder Zondagen zijn niet begrepen de Nieuw- jaarsdag, de tweede Paaschdag, de Hemelvaarts- dag, de tweede Pinksterdag. noch de beide Kerst- dagen, voor zoover een dier dagen niet invalt op Zondag. Deze regeling geldt niet voor stoomschepen in vasten binnenlandscben dienst, noch voor zeeschepen, ten behoeve waarvan de gelegenheid tot in- en uitklaren op den bestaanden voet blijft gehandhaafd. van deze maand, dus weinig dagen geleden, de huur aan juffrouw Schnitzer niet kunnen betalen." z/Twee honderd mark in goud riep de be ambte. z/Hoe komt ge aan die schram aan uw hand De vermoorde vrouw had een krab op de linker- wang. Ge zult u voor den rechter van instructie moeten verantwoorden." vDoe, wat ge wilt wat ge moet doen. Ik zwicht hier voor geweldmaar gij zijt verant- woordelijk voor dezen misgreep zei Jordan dof. t,Ik doe mijn plicbt," luidde het koele antwoord. //Gij zijt gekleed om uit te gaan wij kunneu dus vertrekken. Zorg nu voor eeu rijtuig." Jordan werd alzoo in voorloopige hechteuis ge- nomen. Zonder tegenstand te bieden volgde hij Hockner naar beneden. Onder het gaan zei de commissaris nog//Als ge onschuldig zijt, zal uw onschuld wel aan het licht komen." Toen zij voorbij de deur vau juffrouw Schnit- zer's huiskamer gingen, meende hij een oogenblik de schaduw van een bekende gestalte op de ruiten te zien. Maar dit had hij zich zeker verbeeld. Eenige minuten later reed het rijtuig weg, dat vier personen medevoerdeJordan, Hockner en de beide beambten. (Wordt vervolgd). ('OUR! IT. Pit hlad ve/achtjnt Maandag., Woengdag- en Vrljdagavond, uitgeionrtefd op FeestdageB, l»ij de Firms 1*. J. VAK 1IK lil'DK te Te» sen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ingevolge art. 37 in verbar.d met art. 12, le lid der Drankwet ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank van E. F. LAURET, voor de linkerbenedenvoorkamer van het perceel kadastraal bekend gemeenteTerNeuzen sectie C no. 3867, plaatselijk gemerkt no. 74, gelegen aan de Lange Kerkstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ge- achied kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 11 Juli 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Human 11 miii"i nmraiiii m—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1