Landbouwberichten. Gemengde berichten. Gemeenteraad van Philippine, Koowaeht. Ziterdag maakten de leerlingen van de beide hoogste klassen der openbare school aan deu Ouden Molen met hunne onderwijzers eene schoolreis naar Brussel. Op met vlaggen versierde wagens reed men naar den eersten trein te Moerbeke. Te Brussel werd achtereenvolgens een bezot-k gebracht aan de Beurs, het Postkantoor en den grooten Bazar. Op de markt bezocht men het Stadhuis en het Broodhuis, vanwaar men naar het park ging om in de schaduw der boomen bij de fontein wat uit te rusten. In den namid- dag werd een bezoek gebracht aan het museum van schilderijen, museum van oudheden en het paieis van justitie, waarna men weer naar het park trok om te genieten van de heerlijke militaire muziek. Met den tram ging het nu naar den planteutuin. Om 6,19 uur verliet men hoogst voldaan de huofdstad van Belgie. Zoudag gaf de veioclub #De Adelaar" met medewerking van enkele herbergiers een wedstrijd van wielrijders op het gehucht ^DeOude Molen Daar er even voor het begin van den wedstrijd een onweder uitbarstte, was het aantal deeluemers met bijzouder groot. Voor het riugstekeu behaalde den eersteu prijs A. Baert alhier, den tweeden A. de Vilder te Boschkapelle, den derdeu Arth. Geerards alhier en den vierden Fr. Naesseus te Moerbeke. Voor deu eiereukoers verkreeg den eersten prijs Arth. Geerards, den tweeden A. YseOaert, den derden Albert Geerards en den vierden L. v. d. Eeckhout, alien alhier. Kuitaart. Bij P. Serrareus is een kalf ge- boreu zunder oogen en zonder staart, overigens is het beeslje goed gezond en flink gebouwd. Stoppeldijk. Verltden week werd een elf a twaalfjarig veutje, dat zonder hoofddeksel bij deu hooioogst bezig was, door een zonnesteek getroffen, de kleine was verscheidene dagen vol- strekt niet buiten gevaarhij was dikwijls buiteu kennis. Gelukkig is, nu het gevaar geheel ge- weken en het jougetje zoo goed als geheel hersteld. In de Vrijdag gehouden gemeenteraadsver- gadering is tot secretaris-penuingmeester van het Burgerlijk armbestuur benoemd de heer G. J. Ca8tenmi)ler, hoofd der school aan de Veerstraat. Stoppeldijk, 8 Juni. Uitslag verkiezing ge- meenteraad. Aantal kiezers 217. Uitgebracht 167. Onwaarde 4. Hiervan verkregen de heeren P. de Waal 114, J. Staal 108, V. Boeding 111 en J. Stallaert 66 stemmen. Gekozen de drie eerstgenoemde heeren. Ossenisse. De uitslag der alhier gehouden stemming voor drie leden van den gemeenteraad, is als volgt Getal kiezers 120. Ingeleverde geldige bil- jetten 94. Gekozen de heeren J. F. Rosseel (aftr.) met 82, en N. J. Rijk, (aftr.) met 53 stemmen. Herstemming tusschen de heeren J. Seij, (aftr.) met. 41 en G. de WaalStallaert, nieuw, met 43 stemmen. Zuiddorpe. De uitslag der alhier gehouden stemming voor drie leden van den gemeenteraad, is als volgt Getal kiezers 136. Ingeleverde geldige bil- jetten 136. Gekozen de heeren Th. Buysse, nieuw lid, met 100 en P. Verhoeven aftr. lid met 81 stemmen. Herstemming tusschen de heeren P. Ongenae, met 57, en E. A. Waelput met 34 stemmen, beide aftredende leden. CHILISALPETER OP ETGROEN. Het is een goede gewoonte van sommigen, om het gehooide land, voor't vee daarin wordt toegelaten, nog wat chilisalpeter te geven. Ik zeg,/var, sommigen." Want 't aantal boeren door wien aldus wordt gehandeld, is bij lange na niet groot nog. En daarom meen ik een goed werk te doen, thans even nog te wijzen op het nut van chili op etgroen. Als-'thoai is weggemaaid, is tegpiijk daarmee een groote massa plantenvoedsel naar de schuur gebracht of in den hooiberg. En dat de nieuwe epruitjes veelai maar heel langzaam dan gaan groeien, komt voor een groot deel naar mijn meening wijl direct opneem- bare stikstof niet voldoende aanwezig is. Door gieren van het etgroen wordt in 'tgebrek aan zulke stikstof eenigszins voorzien. Want in de gier bevindt een deel der stikstof zich in den vereischten vorm. Zoo komt het ook, dat na het gieren spoedig groei kan worden waargenomen. Maar vlugger nog en ook veel krachtiger bevordert chilisalpeter 't groeien van het etgroen. Want deze meststof bevat uitsluitend stikstof in terstond op- neembaren vorm. Zij werkt dus dadeiijk. En dit is steilig een groot voordeel. Want de beesten kunnen dan zooveel te spoediger al profiteeren van het jonge groen. En dat ze zuiks graag doen op plaatsen, waar men na den hooioogst 100 K.G. chilisalpeter strooide per H A. dat weten u de veehouders te vertelien, die 't reeds beproefden. Aan gras, gegroeid op kunstmest geeft het het vee de voorkeur boven dat, 't welk groeide op een gierbemesting. Chilisalpeter schijnt het gras dus lekker- der te maken. Doch dit is niet het eenige voordeel. Ook de kwali- teit wordt beter en de verteerbaarheid neemt toe. De boer zal dit wanneer hij goed attent is duidelijk leeren in zijn melkemmer. Ook aan hen, die 't etgroen wiilen hooien voor de tweede maal zij het strooien van een baaltje chili per H.A. aanbevolen. Men zaaie chili echter nimmer bij nat weer en ook niet, als het gras nog vochtig is door dauw. Voor wie er vee wil doen grazen (op het etgroen) wil ik tot slot nog mededeelen, dat het niet raaazaam is, beesten toe te laten, voor ereen dag of acht verloopen ^ijn na 'tzaaien van het chilisalpeter. Vrijdagochtend heeft er een brutale diefstal plaats gehad in het Koninklijke kabinet van schil derijen te 's Gravenhage. Een bezoeker heeft van een onbewaakt oogenblik gebruik gemaakt om de spijkers, waarmee een kleine schilderij van FraDs Hals bevestigd was, om te buigeu, het schilderij uit de lijst te nemen en onder zijne kleeren mee te nemen. De diefstal werd ongeveer om kwart voor elven ontdekt, toen enkele bezoekers, die in dat oogenblik in dat museum aanwezig waren, zich nog herinnerden hetschilderijtje Vrijdagochtend ter plaatse te hebben gezien. Het stnk voorstel- lende een mansportret met grooten zwarten hoed, een rijk versierden kanten kraag, is op paneel ge- sehilderd en 24a/2 c.M. hoog bij 121/2 c.M. breed. Het behoort tot de jongste aanwinsten van het museum, aangezien het eerst in 1898 te Amster dam werd aaugekocht. Van den diefstal van het schilderij in het Mauritshuis worden twee vreemdelingen verdacht. Het rijk looft 500 uit voor dengeen, die het portret vindt en den dader weet aan te wijzen. Te Kampen waren deze week onder de bruiden drie meisjes van 16, 17 en 18 jaar. Daarentegen werd in die zelfde week ook een paar in ondertrouw opgenomen, waarvan de braid 75 jaar telt. Vrijdagochtend te 11 uren bracht een heer, later herkend als eigenaar van een groot magazijn te 's Gravenhage, den strandboulevard nabij de Pier aldaar in opschndding. Hij vloog plotseling aan op eene Frangaise, voormalig artiste der Fransche opera, met wie hij een hevigen twist voerde. Hij pakte haar aan, duwde en stooite haar en rukte haar eensklaps eene portemonnaie nit de hand, waarmede hij het op een loopen zette over het Gevers Deynootplein heen. De Franfaise en anderen zetten hem achterna. Op het hierdoor ontstaan gerucht opmerkzaam geworden, vervolgde de brigadier van het posthuis op zijn rijwiel den vlnchtenden Hagenaar en had hem dra ingehaald. Met de Fran^aise werd hij toen naar het posthuis overgebracht. Na verhoor werd proces-verbaal wegens straatroof tegen hem opgemaakt. Een reis van 8 jaar en eenige maanden Den 5den Febr. 1897 werden door nn wijlen mej. H. Eefting, te Winschoten, twee brieven verzon- den naar Haitie. Deze konden niet aan hun adres worden bezorgd, daar de geadresseerde reeds van daar was vertrokken. Eerst gister zij n ze als oubestelbaar door den heer G. Eefting, terug ont- vangen. Een automobiel, die te Rijswijk Zaterdag kiezers aanbracht, reed tegen de stoep van het raadhuis, waardoor een der inzittenden er uit tni- melde en een pols brak. Op het station te Roosendaal is Zaterdag door de marechaussee aangehouden een minderjarig meisje en een jongeling, afkomstig vau Nieuwe- schans. Beide minderjarigen bevonden zich in ge- gezeUcbap van een emigrantenagent, die hen naar Antwerpen wilde brengen, om van daar uit de reis naar Amerika te maken. Op telegrafisch ver- zoek van de ouders had de aanhouding plaats. De minderjaigen zijn naar hunne woonplaats overgebracht. Zaterdagmorgen te 2 nur is te Rotterdam door middel van insluiping door een tuimelraam een dief gekoinen in een boter- en kaaswinkel aan de Speelmanstraat bij de Gasfabriek. De winkelier door het geraas wakker geworden, ijlde naar den winkel, maar werd door den dief doodelijk door een revolverschot in den buik gewond. De dader ontkwam en de melkboer werd naar het ziekeuhuls gebracht. De man is gehuwd, pas 31 jaar oud en heeft vronw en 3 kinderen. In de Waterloostraat te Oud-Kralingen had Zaterdag tusschen vader en zoon een twist plaats. De zoon trok een mes en bracht zijn vader een ernstige wond toe in de borst, zoodat men vreest voor het leven van den vader. De zoon is gear- resteerd. Te Rotterdam is een beweging op til onder de bootwerkers, wegens het eerstdaags in dienst stellen der graan-elevators. Omstreeks 6 uren Zaterdagavond is in den mond der Koningshaven te Rotterdam nabij de aanlegplaats van de veerdienst Heen-en-weer, een roeiboot waarin zeveo personen gezeten waren, overvaren door de sleepboot Broedertrouw V. De boot zonk en alien geraakten te water. Vier hunner werden zonder letsel te bekomen gered door de bemanningeu van sleepbootjes die ter hulp snelden een werd bewnsteloos opgehaald maar door toe- passing der bekende voorschriften slaagde men er in het bewustzijn op te wekken. Nog een ander werd vrij ernstig aan het hoofd verwond opgehaald. Nadat een geneesbeer hem hulp verleend had, was verder gevaar geweken. De zevende man echter, de bootwerker O. B., is niet wedergezien. Er wordt vermoedt dat hij verdroukeu is. Een zeerdroevigongeval heeftZaterdagmiddagte Dordrecht plaats gehad. Het driejarig kiudje vau Z. is aan de Merwekade in de Oude Maas gegleden. Een schippersknecht die het ongeluk zag, sprong het onmiddellijk na, doch de snelle stroom sieepte het onherroepelijk inede, en het verdronk. Eerst drie kwartier later werd het lijkje opgevischt en bij J de ouders thuis gebracht. Men schrijft uit Haarlem Een der jongste agenten van politie, is na door de burgemeester te zijn ontslagen, op last van den officier van justitie in voorloopige bewariug gesteld wegens het plegen van strafbare bande- lingen met een 15jarig meisje. De ouders dachten het geval geheim te houden, doch de geneesheer dacht daarover auders, zoodat de man zijn straf niet zal ODtloopeu. Dagelijks hebben te Weenen ongelukken plaats door de buitengewone hitte, waarouder de stad te lijden heeft en die nu al 10 dagen afwisselt tusschen 85° en ruim 90°. De nachten brengen niet de minste afkoeling en zelfs buiten in de bosschsn wordt geen frissche lucht gevondeu. Daartoe moet men naar de Alpen. De zeventig zwemseholen en badhuizen in Weenen kunnen bet werk met meer af. In Frankrijk kwamen er zooveel klachten in over het ontvreemden van prentbriefkaarten door het personeel der post, dat de Minister ecu speciale circulaire heeft rondgezonden, waarin hij met ernstige straffen en wegzendiug dreigt tegen iederen beambte die zich daaraan schuldig maakt. Een zonderling geval heeft zich Donderdag voorgedaan tijdens eenoefeuiDg van Engelsche troepen bij het kamp van Aldershot. De ruiterij kreeg bevel, de garde te voet aan te vallen. De aanval werd echter te ver doorgedreven de dragonders sloegen er met de sabel op in, en geweren gingen af h, bout portant. Er zijn eenige gardesoldaten gekwetst. Over de barbaarsche gebeurlenis te Koersk, de vorige week, waarbij een officier levend ver- brand werd, vinden wij nog het volgende, dat den geest van verbittering tegen het leger keu- schetst. Een afdeeling van 90 soldaten hield halt aan het station te Koersk. De bevelvoerende luitenanl liet twee drooken soldaten oppakken, waarop een dezer hem nitschold. De luitenant trok zijn sabel eu stak den man overhoop. Er had juist te Koersk een processie plaats gehad van een duizend pelgrims en boeren. De meesten dezer waren getuigen van het drama en grepen in hun afschuw naar steenen, waarmee zij den officier te lijf gingen. Deze vluchtte in deu wagon, waarin zijn vronw en kind reisden. Op de bedreigingen van het volk verlieten deze twee het spoorwegrijtuig. Nauwelijks was dit geschied of de verbitterde boeren goten petroleum over den wagen en staken hem in brand. De ongelukkige luitenant kwam in de vlammen om. Men vond later zijn lijk onder de bank, met den revolver nog omklemd door de kromgetrokken vingers, van welke plaats hij zich zijn aanvallers van 't lijf had trachten te houden. Vijf lange uren duurde de tragedie. Der toe- gesnelde brandweer wilde het wosdende volk geen toegang verleenen. De S9jarige Halbstadt, te Marienburg, die op 11 dezer maand zijn diamanten bruiloft zou vieren, heeft zich Dinsdag tijdens een onbewaakt oogenblik opgehangen. De drijfveer tot die daad moet... levensmoeheid zijn. Te Rome brak brand uit in een benzine- depot aan de via Marco Minghetti, terwijl een bediende van het depot, Duilio Piermatei ge- naamd, zich in het magazijn bevond, waar de vlammen hem den terugtocht afsneden. Het ma gazijn lag op de benedenverdieping en was door een tralievenster van de straat gescheiden. De ongelukkige Piermatei snelde naar dit venster en trachtte tevergeefs het traliewerk te openen en onder de oogen van een ontzette menigte, die niet bij machte was hem hulp te verleenen, bereikten de vlammen hem reeds. Getuige van dit afgrijseliji schouwspel was o. a. de kappers- bediende Giovanni Camerini, die den in doods- gevaar verkeerende toeriep, moed te houden, daar hij hem te hulp zou komen. Hij baande zich een weg door de vlammen en trad door de deur het depot binnen. Weldra zag men hem eveneens achler het tralievenster en nu wetidden hij en Piermatei vereende krachten aan om dit te opeuen, maar ook nu nog weerstond het hun pogingen, terwijl bovendien het ijzer heet werd en zij die pogingen staken moesten. Eerst zonk Camerini, daarna Piermatei door den rook bedwelmd neer en beiden werden een prooi der vlammen. Twee Italianej, Weli en Partezmanni genaamd hadden een aannemer te Toul ernstig met messteken gewond. Het parket van Nancy, na de aanvallers met den gewonde geconfroateerd te hebben, keerde met eerstgenoemden terug, tjen men een menigte van driehonderd menschen tegenover zich kreeg, die zich van de gevangenen wilden meester maken om hen te lynchen. Niet bij machte om weerstand te bieden vluchtten de rechters, gendarmen en gevan genen in een huis, waar zij zich verschansten, terwijl de menigte het belegerde. Gelukkig telefoneerde de mair van Toul naar Nancy en kwamen van daar gen darmen te paard ea artilleristen, die de belegerden ontzetteD. Wij hebben dezer dagen melding gemaakt van een ongeval, het zinken van een onder- zeesche boot in de nabijheid van de kust van Tunis. De telegrammen, die daarover uit Bizerta naar Parijs zijn gezouden, worden steeds onrust- wekkender, het laatste bericht is hopeloos. Voorzoover men thans kan nagaan moet het geval zich zoo hebben toegedragen. De Farfadet zoo heet de boot bevond zich bij den ingang van de haven van Sidi-Abdallah. Zij zou juist onderduiken, toeu de kommandaut bemerkte, dat er een deur niet heelemaal sloot. Hij opende de deur met de bedoeling om die dicht te klappen, maar dat ging niet meer. Bijua was de deur dicht toen het water kwam opzelteu. Het water sloeg de dear heelemaal open, en de kommandant werd uit het schip gespoeld. Kort daarna kwamen er nog een paar mannen bovendrijven. De voor- kant van de Fafardet was vol water geloopen, zood&t de boot met den kop naar beueden de diepte inging, en zoo, met den achtersteven naar boven bleef het schip rechtop in den modderigen bodem der zee staan. Achterisi was de Farfadet watervrij gebleven, achterin bevonden zich nog 13 man. Dadeiijk zijn a'le pogingen in het werk gesteld om de Farfadet weer naar boven te krijgen. Het moest vlug gebeuren, anders zouden de maunen in het achterruim stikk'en door gebrek aan versche lucht. Kort na de duikeliug van het vaartuig leefden die manschappen nog. Zij be- antwoordden de signalen der duikers, die hielpen bij het reddingswerk. In welk een vreeselijken toestand van hoop eu angst moeten die 13 men schen hebben verkeerd. Woensdagmiddag tegen drie uur is de Farfadet oudergedoken. Het nai- uisterie van marine te Parijs werd geregeld op de hoogte gehouden van den stand vau zakeu. Des avouds om 10 uur luidde hetde 13 manschappen van de Farfadet ziju nog Diet gered. En om 1 uur 's nachts opnieuw een telegram de man schappen van de Farfadet zijn nog niet gered. Vrijdagmorgen kreeg men aan het ministerie vau marine de boodschap, dat de manschappen nog niet gered waren, maar dat zij nog leefden. Oua 12 uur gisteren zat de Farfadet nog met den kop in de modder, maar de duikers kregen geen aDt- woord meer van de 13 menschen iu het achter- scbip. Er is een bericht van gisteravond half acht dat men er 's middags eindelijk in geslaagd was het achtereind van de Farfadet boven water te krijgen, dat de manschappen nog leefden en dat de lucht in het schterschip is ververscht. Nauwelijks stak de Farfadet echter eveu uit het water, of eeu vau de krauen waarmee hij was opgetakeld brak en daar ging het schip weer de diepte in. De laatste berichten zijn, dat het schip ouher- roepelijk verloren is en alle hoop de bemanning te redden opgegeven moet worden. Minister Thomson is gisteravond naar Bizerta vertrokken om zich persoonlijk te vergewissen van de oorzaak der ramp. Vergadenng op Zaterdag 8 Juli 1905. Tegenwoordig de heeren A. t Arbroscheer, wethouder, voorzitter en de raadsleden Ed. Taelman, E. A. de Mu] A. Wiskerke en P. F. Wijne. Afwezig de wethouder J. L. de Mulder wegens ziekte met en A. Minnebo zonder kennisgeving. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden voorgeiezen en goedgekeurd. Aan de ordeDe secretaris leest een schrijven voor van den wethouder Arbroscbeer, waarbij deze zijn eervol ontslag aanvraagt als ambtenaar van den burger- lijken stand bij geboorten en overlijden. Z. h. s. aangenomen. Doordien er ook eene vacature voor buwelijken if door de outslagaanvrage van deu heer Cammaert, wordt alsnu overgegaan tot het benoemen van een ambtenaar voor beide vacatures. Bij bet openen der briefjes, bij beide stemmingen wordt de beer Voeten, secretaris der gemeente, met algemeene stemmen gekozeu. Deze ver- klaart beide betrekkingen aan te nemen. Hierna volgen drie adressen omtrent danstenten voor de aanstaande kermis. Aangezien deze adressen lijnrecbt met elkander in strijd zijn, meent de Voorzitter, dat bet goed ware, vooraf daarover in eene beslotene vergadering onder elkander te beraadslagen. Het pabliek verlaat daarop de raadzaal en na twintig minuten opent de Voorzitter andermaal de Vergadering. Hierop wordt een adres voorgeiezen onderteekend door A. J. Hulst en Cb. Vermast, waarin zij den Raad verzoeken, gedurende de kermisdagen Zondag tot Woensdag gebruik te mogen maken van de tenten, op bunne erven geplaatst, door de bestaande verordening op de danstenten in te trekken Het tweede adres van P. Rammeloo was van dezeifde strekking. Hat derde^ adres, onderteekend door P. v. d. Bos, Joh. van Hnrck, J. de Wit, P. de Wit en de weduwe N. Begijn, was een verzoek aan den Raad om de be staande verordening op de danstenten te handhaven' daar zij, nu de kermis aanstaande is, met bet oog op die verordening reeds aanzienlijke onkosten hebben gemaakt en indien nu die verordening werd ingetrokken zij geen muziek voor bunne herbergen kunnon gebrui- ken, daar dan alles naar de danstenten stroomt. Na voorlezing van deze adressen besluiten de Raads leden de verordening op de danstenten te handhaven, uitboofde deze eerst na de kermis verleden is opgemaakt en feitelijk nog niet gewerkt beeft. Hierop volgt een schrijven van den aannemer der school, waar bij den Raad verzoekt dene maand ver- lenging voor dit werk. De beer Wiskerke is er voor dit verzoek toe te staan, onder voorwaarde, dat al de werklieden, thans aan de school werkzaam, daaraan werkzaam blijven. De leden beatnen dit gevoelen voikomen en daarop wordt besloten m. a. s. over dit verzoek gnnstig te beschikken. Verder komt ter sprake ten behoeve der gemeente en voornameiijk voor de werken aan de haven eene geidleening aan te gaan van pi. m 8000, De heer Wijne stelt den leden voor, met bet oog op de verdere onkosten aan de nieuwe school, alsook nog audere in de gemeente liever eene leening aan te gaan van 13000,—. We mogen, zegt dat Raadslid, dat geldt niet dadeiijk noodig hebben, bet is toch in elk geval gemakkelijk als we bet kunnen gebruiken, wanneer dat noodzakeiijk is. We beboeven dan alleen maar zooveel geld op te vragen, als we noodig hebben. Wordt alzoo besloten. Door de voortdurende ongesteldbeid van den wet houder J. L. de Mulder besluit de Raad een tijdelijken wethouder aan te siellen. Naardien de heeren Wijne en Taelman vergunning hebben en de heer De Mul liefst daarvoor niet in aanmerking wenscht te komen, wordt met vier tegen vijf stemmen daartoe de. bfeer Wiskerke aaugewezen, die zich genegen toont, dat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2