Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 8 Juli 1905. 45« Jaargang. No. 4709. AsieiSiesfe(ling> aanbesteden: de levering voor 15 September 1905 van 25 Schoolbanken. TWEEDS BUj-A-XD. FEUILLET0N. HET TESTAMENT. Burgemeester en Wethouders van NEUZEN zullen op Maandag, 17 Juli (905, des namiddags 3 uren, ten gemeentehuize, in het openbaar by enkele inschrij ving Inlicbtingen zijn te bekomen bij den Gemeente- bouwmeester. Ter Neuzen, 4 Juli 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. VAN DEN HOEK, Lo Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. De oorlog tusschen ftusland en Japan. Volgens berichten van de //Daily Telegraph" -zal de heer Komoera, gedelegeerde van Japan ter vredeseonferentie, waarschijnlijk vergezeld worden van de volgende heeren Jamaza, direc- teur van 't bureau voor politieke aangelegenhe- den, Adasji, legatiesecretaris, Sato, directeur van een regeeringsbureau. Honda, particulier secretaris van den Minister van Buitenlandscne Zaken, Jonisji, gezantschapsattachA Demson, ambtenaar aan Buitenlandsche Zaken, latsjibaia, kolonel en Takesjita, gezantschapsattache en marineofficier. De Japansche bladen zijn hoogelyk met deze keus ingenomen. Het schijnen wel de beste diplomaten te zijn die Japan bezit. Een particulier telegram uitNew-A ork aan het ,/Berl. Tageblatt" meldt dat daar de algemeene opinie is, dat Japan wel een grooten slag zal vermijden, doch 't leger in slagvaardigen toestand zal houden, tot de grootste zwarigheden, die aan den vrede in den weg staan zullen zijn opge- lost. Het muitende oorlogschip. De vraag is gerezen waarom het Zwarte-Zee- eskader niet krachtig optrad tegen de bemanning der schepen, die aan het muiten geslagen was, de bemanning dus van de //Kniaz Potemkin ,/Georgi Pobjedonossef" en het transportschip ,/Prut". De Minister van Marine heeft een telegram ontvangen van admiraal Krieger, lui- dende //De bemanning van het transportschip y,Prut" muitte, nam den commandant en de officieren gevangen en vermoorde den adelborst Nestertzef en den bootsman Kozlitine. Toen de ,/Prut" in Sebastopol aangekomen was, be- vrijdde de bemanning, die berouw had, den com mandant en de officieren, met het verzoek den dienst weer zijn normalen loop te doen hebben. Op deze vraag kau het volgende antwoord ge- geven worden. Zoodra in Sebastopol het bericht kwam van de muiterij aan boord van de //Kniaz Potemkin en het eskader naar Odessa bevolen werd, riep admiraal Krieger een conference bijeen. Den scheepscommandanten en officieren werd gezegd dat zij de bemanning dadelijk op het vertrek moesten voorbereiden en voor de wachtdiensten vertrouwbare mannen gebruiken. Insubordina- tie moest dadelijk aan den admiraal gemeld worden. Doch de revolutionairen sliepen ook niet. Integendeel, zij waren de autoriteiten voor, daar het hun gelukte de mannen van de spoedig vertrekkende schepen nog bij tyds in te lichten. 24) //Kind, ik hoor de deur," riep juffrouw Schnitzer //Mijnheer Jordan komt te huis. Wat zal die groote oogen opzetten Loop ganw Martha Laat hem eens binnenkomen. Als hij nog niets weet, moeten wij het hem vertellenhij nnet toch als getuige optreden. Gauw, kind, loop Frans zag Martha met een vreemde mengeling van gevoelens de kamer verlaten. ,/Juffrouw Schnitzer, ik wil gaaroe begon hij zacht, doch hij hield op, daar uit de gang een kreet van verrassing klonk, welke grooten indruk op hem maakte. Hij liet zijn aanstaande schooumama staan en snelde weg. Op den drempel kwam Martha, doodsbleek, hem Teeds te gemoet. Zij snelde naar hare moeder en fluisteide deze iets in het oor. „Na den moord bij Tropf zie je zeker overal spoken, domme gans," zeide juffrouw Schnitzer, het hoofd in den nek werpende. //In mijn huis Dat zou wat zijn „Ik zweer het u, moeder fluisterde Martha droevig. ,/Wel, dan zal ik zelf toch eens gaan zien, wat Zij bleef steken, de deur ging weder open. Frans Gehricke keerde in de kamer terug. Achter hem volgde mijnheer Hockner, dien zij zeer goed kende daar hij de weduwe van het overleden Vrijdagnamiddag, t.oen het eskader Odessa naderde °werd deu admiraal en den officieren meegedeeld door briefjes, die op verschillende plaatsen aan boord waren aangeplakt, dat wan- neer tegen de bemanning van de //Potemkin' geweld "werd gebruikt, of bevel gegeven werd tot schieten, alle hoogergeplaatsten neergesabeld en over boord geworpen zouden worden. Dus bleef admiraal Krieger niets over dan terug te keeren naar Sebastopol. Nog bedenkelijker is de honding der auto riteiten tegenov-r de bemanning van de //Pob jedonossef", die eerst gemeene zaak maakte met de /Potemkin", daarna waarschijnlijk weo-ens gebrek aan kolen on proviand - zich *overgaf" en gedeeltelijk werkelijk weer in ge- nade aangenomen werd. Zelfs ging men zoover deze matrozen, opnieuw de eed van trouw te doen afleggen. Dit is wel een bewijs hoe vol- komen machteloos de autoriteiten staan Feodosia, 6 Juli. Op sommatie van de Potem kin hebben zich vertegenwoordigers der stad aan boord van het pantserschip begeven, waai zij in de admiraalshut werden ontvangen door de commissie, die bevel voert op het schip. Deze eischte de levering van 500 ton steenkool, vleesch, vet, runderen, minerale olie, tabak, luci- fers enz. binnen 24 uur, gedurende welken tijd de equipage aan boord zal blijven. Ingeval van niet voldoening aan het verzoek zullen de in- woners gewaarschuwd worden om de stad te verlaten, die dan zal worden gebombardeerd. De commissie stelde voorts den burgemeester voor om aan de bevolking een proclamatie ovei te brengeu, waarin staking van den oorlog wordt geeischt en bijeenroeping van een zem- stwo, terwijl het volk wordt uitgenoodigd zich bij de revolutionairen aan te sluiten. De ver- ontruste bevolking verlaat de stad. De opge- wonden arbeiders verlangen dat aan de eischen van de Potemkin zal worden voldaan. De ge- meenteraad besloot in een buitengewone zitting om de levensmiddelen te verschaflen, maar geen kolen, omdat de stad die niet heeft. Feodosia, 0 Juli. Op last der overheid heeft de bevolking de stad verlaten, met uitzondenng van de militairen en de ambtenaren. Men ver- wachtte dat de Potemkin 's avonds de stad zou beschieten. Londen, 6 Juli. Uit Odessa wordt aan de Standard gemeld, dat volgens een telegram, 'snachts uit Feodosia ontvangen, de#Potem- kinners het Russische stoomschip Tsjernomore aangehouden hebben, de lading steenkolen en provision in beslag nemende. Een oud-admiraal der Russische vloot heeft den correspondent gezegd dat er naar zijn meeuing groot gevaar bestond voor een alge- meenen"opstand onder de bemanning der Russi sche vloot, indien de Potemkin nog lang blij tt varen. Londen, 6 Juli. Volgens een telegram van de Standard uit Odessa erkent de militaire over heid dat zij zelf het bericht der overgaaf van de Potemkin verspreid heeft, om de soldaten en de bevolking tot rust te brengen. Te Odessa is het inderdaad rustiger, maar het rondvaren van de Potemkin verlamt den zeehandelde vaart is nog slechts ten deele hervat. Telkens hebben ook nog bloedige botsingen plaats tus schen de troepen en het volk. De gouverneur vreest dat nieuwe jodenonlusten op groote schaal zullen uitbreken. Het gerucht van de nadering der Potemkin heeft een volksoploop veroorzaakt bij de Fontaine-kaap, gevolgd door een aanval van de kozakkeu, die dertig menschen doodden of kwetsten. De Times verneemt uit Petersburg, dat Krieger raadslid Schnitzer steeds bijzonder welwillend gezind was geweest. Toeu zij dien heer zag, verdween de frissche kleur van juffrouw Schnitzer's gelaat; sprakeloos van ontroering keek zij den commissaris van politie aan. /,Wij moeten u hier even storen, juffrouw Schnitzer" zei Hockner beleefd. De brave vrouw had het hoofd reeds op de "oorst laten zakken nu barstte zij in tranen uit. 0 Wat een schandeWat een schande voor mij snikte zij, ondanks alle pogingen om haar tot bedaren te brengen. vTe doen of mijn fatsoen- lijk huis een dievenherberg wasHuiszoeking bij mijAch, mijnheer, toen .u mijn man de laatste eer bewees „Be8te juffrouw Schnitzer," zei Hockner vriende- lijk, auw man heeft niets uit te staan met de onaangename taak die wij hier te vervullen hebben." z/Het betreft den moord in de Veldstraat," zei Frans Gehricke, toen zij hem hulpeleos aankeek. z/En zoekt men dan bij mij /Gehricke wist zelf niet hoe dat kwam, maar zijn hart jubelde toen hij Hockner hoorde zeggen z/Wij hebben een spoor gevonden, dat ons naar dit huis voert. Gaarne vernam ik, wanneer mijn heer Jordan gewoonlijk thuis komt." Bij deze laatste woorden viel Martha snikkend hare moeder om den hals. Zij beefde over al hare ledematen, en in hare ontroering vergat zij alle voorzichtigheid, ja allea, wat de wereld wel- voegelijk noemt. Frans Gehricke voelde zijne wangen gloeien. In hare moederliefde vergat juffrouw Schnitzer haar eigen leed en maande te Sewastopol een nieuwe bemanning op zijn vloot bijeengebracht zou hebben, vermoedelijk uit de Oostzee. De scheepskas der Potemkin zou 75,000 inhouden. Men zegt dat Engelsche officieren aan boord zijn. TER NEUZEN, 7 Juli 1905. De staalfabriek. Met belangstelling vernamen wij dat de heer Boel, van La Louviere, vergezeld van zijne ingenieurs, gisteren een bezoek bracht aan Ter Neuzen, om de door hem aangekochte staalfabriek nader in oogen- schouw te nemen. Doordat een en ander omtrent dit bezoek en de besprekingen is uitgelekt, zijn wij in staat gesteld te berichten dat de heer Boel voornemens is de fabriek te exploiteeren op een wijze die alles overtreft wat men oorspronkelijk met de fabriek op het oog had. Er zouden alhier in werking komen hoogovens (en daarvoor aanvoer van ijzererts) en coces- ovens, ten einde met de daaruit verkregen producten ook zijne belangrijke fabrieken te La Louviere te kunnen voorzieu. Electriciteit zal als beweegkracht de stoom vervangen. De onbruikbare machines zullen worden teruggezonden naar La Louviere. Wij uiten de beste wenschen voor het plan van den heer Boel, en hopen dat daardoor in vervulling komen de grootsche verwachtingen, bij de stichting der fabriek gekoesterd dat zij moge worden een centrum van werkzaamheid voor vele nijvere handen, dat onze gemeente zoo noodig heeft en ongetwijfeld tot hare wel- vaart zal bijdragen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot gezworene van het waterschap Loven- en Willemskerke de heer W. Geelhoedt te Hoek tot gezworene van den Van Lijndenpolder de heer A. Scheele te Bosch- kapelletot gezworene van het waterschap De vereemgde polders van Ossenisse de heer P. Ver- durmen te Ossenisse tot gezworene van het water schap Groede en Baanst de heer J. de Vlieger te Groede. Op 6 Juli 1.1., werd ten overstaan van notaris Van der Moer, geveild een woonhuis met toebehooren en erf in de buurt Reuzenhoek, ge meente Zaamslag, kadaster sectie D nommer 811 groot 3 aren 36 centiaren voor de weduwe en erven Andries IJsebaert. Kooper hiervan werd Guiljaam van Pienbroek Pieterszoon, werkman te Zaamslag voor 565. Bij de gisteren door den notaris De Ridder alhier, ten verzoeke van den eersten hypothecairen schuldeischer, gehoudeD veiling van een woonhuis en erf in de Tholensstraat, groot 60 centiaren, werd kooper de heer M. A. Verschelling, aannemer te Ter Neuzen, voor 670. Woensdag j.l. werd door de firma P. J. van de Sande aanbesteed de levering van glas voor het in aanbouw zijnde woon- en winkelhais. Hiervoor werd ingeschreveu door de heeren G. J. Schoonakker voor 397, P. Geelhoedt voor 395,50, J. Verjaal voor 395 en Jac. Platteeuw voor /379. Gegund aan den minsten inschrijver. Gisteren werd door den bouwkundige J. Scheele, namens den heer G. Standaert aanbesteed het verbouwen van een woon- en winkelhuis in de Nieuwstraat te Ter Neuzen. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren H. F. Kaijser voor 1535; J. A. Rijnberg voor f 1526 P. Fraanje voor 1470 F. C. Herrebout voor 1458; P. L. Boogaard voor 1325 D. de Smidt voor 1312,50 en W. P. Nieuwelink hare dochter aan om haar tot kalmte te ver- manen. z/Maar kind, zoover is het nog niet, dat men ons hier alien in de boeien wil slaan. Zeg ons toch, mijnheer, wilt ge op staanden voet mijnheer Jordan als getuige in verhoor nemen Die ver moorde vrouw is hier bij hem geweest, dat staat vast. Martha weet precies wanneer. Zeg het eens, kind Zoo Is zij hier geweest vroeg Hockner verwonderd. „0, zeg mij vooral precies, wat ge daarvan weet." Daar de oogen van alle aanwezigen op haar gericht werden, geraakte Martha in de grootste verwarring. Het leek wel, of ze bang was voor haar eigen stemgeluid. Eindelijk zeide zij stotterend z/Eergistermiddag omstreeks vier uur. Hij was echter niet thuis." z/Ja," viel juffrouw Schnitzer levendig in, /,en ik heb dadelijk aan mijn dochter gezegd: //Be- moei je maar niet met dingen die je niet aangaan.' En nu ziet ge of ik wel gelijk had." z/Zeker, zeker", zeide Hockner tot juffrouw Schnitzer. Daarop richtte hij het woerd tot Martha en sprak //Kunt ge mij misschien ook zeggen, wanneer mijuheer Jordan dien dag thuis kwam Ik bedoelhoeveel tijd dat later was dan het heengaan van die juffrouw Wellner uit dit huis z/Acht uur," stamelde zij. ffOm acht uur kwam hij thuis." //Precies acht uur #Zeg het nu precies kind," vermaande juffrouw Schnitzer. #Ik wil niet, dat je nog meer als getuige in deze zaak betrokken wordt. Je zult voor f 1275. Aan den minsten inschrijver is het werk gegund. Hedenmorgen werd door de marechaussee van Sas van Gent gevankelijk langs hier naar Middelburg overgebracht, een zakere O. P. S., een Belgisch landbouwer, die tot 2 jasr g vange- nisstraf is veroordeeld wegens valschheid in ge- schrifte en wiens uitlevering thans door de Bel- gische Regeering is gevraagd. Dit is dezelfde persoon wien onlangs te West- dorpe, zooals onze lezers zich nog wel zullen her- inneren, door de vrouw bij wien hij in de kost was, zoo men zeide, enkele duizende guldens aan effecten ,etc. ontstolen is en die sinds dien noch van zijn geld noch van die vrouw, die er toen van door is gegaan, meer iets heeft vernomen. S. die nog steeds te Westdorpe verbhjf hield waarheen hij na zijne veroordeeling in BelgiS was gevlucht werd nu heden door de marechaussee op last der justitie gearresteerd. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier, de volgende zeeschepen aange komen om aldaar te lossen of te laden. Januari Februari Maart April Mei Juni 27 23 32 26 30 38 19 s., 2 pa., 1 ij., 1 k., 1 m., 3 1. 13 s., 4 ij., 3 pa., 3 1. 16 s., 3 h., 2 ij., 2 k., 2 pa., 1 m., 7 1. 14 a,, 1 k„ 1 h., 1 pa., 9 1. 12 s., 4 ij., 3 pa., 2 k., 1 h., 8 1. 17 s., 5 h., 2 pa., 1 ij., 1 k., 1 pp., 11 1. 176 52903 43925 65048 48340 54019 81097 345332 Uitgevaren zijn in Jan. 21, in Febr. 20 in Maart 27, in April 24, in Mei 26, en in Juni 35, totaal 153 zeeschepen. Gedurende de zes eerste maanden van het vorig jaar werden alhier met bestemming voor de loskade aan het spoor opgeschut 229 schepen, met een bruto-inhoud van 457.414 M3 en voeren van hier uit 183 schepen. Met bestemming voor Gent werden alhier in de eerste helft dezes jaars opgeschut 456 schepen, met een bruto-inhoud van 1.274.677 M3 en voeren van daar uit 472 schepen. Over hetzelfde tijdvak van het vorig jaar kwamen binnen 500 schepen, met een bruto-inhoud van 1.338.717 M3 en voeren van daar uit 527 schepen. Gedurende de eerste helft van 1905 zijn voorts 3512 binnenvaartuigen op- en 3364 afgeschut. Over hetzelfde tijdvak van het vorig jaar waren deze cijfers resp. 3000 en 2809. Sluiskil. Het volgende geval deed zich voor op het stembureau te Sluiskil. Evenals vorige keeren wenschte de kiezer A. Mechielle bijstand. De voorzitter aarzelde en deed naar 't oordeel van 'l publiek onbillijke vragen. De heer De Boer nam het voor den kiezer op en beriep zich op art. 80 der kieswet. Eindelijk gaf de voor zitter verlof, mits de heer De Boer geen hand vast hield. Mechielle weigerde hierop te stemmen. De heer De Boer verzocht opname van dit ge val in het proces-verbaal. Zaamslag, 6 Juli. Op de heden alhier ge- houden paarden en veem&rkt waren aangevoerd 26 stuks paarden, 60 stoks hoornvee, 30 varkens en 2 schapen. Premien werden uitgereikt als volgt. Voor het grootst getal paarden door een onze klok toch wel gehooid hebben toen die sloeg. O, dat bet nu joist zoo moet treffen, dat ik dien avond in mijn kaartkransje doorbracht ,/De klok sloeg acht uur, toen hij de eerste maal thuis kwam", fluisterde het jonge meisje, terwijl de tranen in haar oogen opwelden, vDe eerste maal vroeg Hockner dringendhij was blijkbaar verwonderd. /-Dus is hij daarna weer uitgegaan Hoe lang is Jordan boven ge- bleven, nadat hij de eerste maal thuis kwam Zeg dat zoo nauwkeurig mogelijk juffrouw Martha //Omstreeks tien minuten, geloof ik," fluisterde zij blozend. ,/Eu toen ging hij weer uit. Liep hij vlug of langzaam Hoe was dat ffZeer haastig." Als een vogeltje, dat verlamd is door den blik eener slang, stond het meisje met neergeslageu oogen voor Hockner. Had zij opgekekeu, dan zou zij zeker gezien hebben, hoe het gelaat vau Frans Gehricke gloeide. z/Hebt ge hem misschien zien voorbijgaan Of de trap zien afkomen Deed u missehien de deur voor hem open, toen hij kwam Niet O zoo, ja z/Ik weet alleen nog, dat ik de deur van deze kamer een weinig opende," stamelde het meisje, en daarbij herinnerde zij zich, dat zij van plan was geweest in eigen persoon Jordan te verzoeken,. dat hij hare spaarpenningen zou aannemen. (Wordt vervolgd). n i ■mail11 an ■iiiiiimi i Maand. Getal. Geladen met K. ru.inhoud bruto. In deze kolom beteekenen de letters s. stukgoedereD, ij. ijzer, k. kolen, h. hoot, pa. pijpaarde, ra. minerie, pp. papierpap, 1. ledig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 5