A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4709. Zaterdag 8 Juli 1905. 45e »Iaargang. Binnenland. Gemengde berichten. EBBSTE BLAD. Over dit en dat. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bq alle Boekhandelaars, Poatdirecteuren en Brieven- bashouders. ADVERTENT!^: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr(js slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Naar de N. Ct. verneemt, heeft H. M. de Koningin Zaterdag jl. den heer Van Karnebeek op Het Loo in gehoor ontvangen. Woensdag heeft Hare Majesteit Mr. N. G. Pierson outvangec. Voorts zijn in gehoor ontvangen Jhr. De Savornin Lohman, Mr. Pierson, Prof. Drucker en Jhr. Buys de Beerenbrouck. Het Friesche Dgbl. verneemt thans met zekerheid. dat Mr. H. Okma aangeboden heeft, eerst aan Minister Kuyper en daarna aan Mi nister Idenburg, den zetel van Sneek te ontruimen onder voorbehoud van goedkeuring van de be- trokken kiesvereenigingen der rechterzijde. Men meldt nit Waalwijk Woensdag is de officieele tijding ontvangen dat Mr. J. A. Loeff het lidmaatschap voor de Tweede Kamer voor dit district aanneemt. Men meldt nit Amsterdam De heer Gerritsen het nieuw gekozen Kamer- lid voor Helder is Woensdagnacht om half een overleden. De kwaal, waaraan hij is heengegaan, oeubaarde zich eerst den laatsten tijd in al haar jvigheid de eerste aanduidingen werden op re- ning gesteld der doorstane vermoeienissen, tijdens dv verkiezingsdrukle. In twee districten candi- c.aac, heeft de heer Gerritsen avond aan avoud op de bres gestaan ter verdediging van de vrijzinnige beginselt i. En daar hij van een warm tempera ment was en met felheid zich in het debat placht te roeren, hebben die spreekbeurten in een reeks van gemeeuten van het plattelaud in Friesland en Noord-Holland, met des nachts menigmaal in open rijtuig terug naar de districtshoofdplaats on- getwijfeld het hare bijgedragen om de snelle ont- wikkeling van het ziekteproces kanker in de lever te bevorderen. Toen hij te Helder gekozen werd, bevond de heer Gerritsen zich nog in bevredigendeu toestand, hoewel hij reeds eenige dagen zijn kamer hield. En bijna tot het einde greep hij, in oogenblikken van helderheid, naar de courauten of liet hij er zich ait voorlezen, om den loop der zaken te vol- gen. Het is dan ook op het verzoek zijner na- bestaanden geweest, dat wij, gelijk ook andere dagbladen, van de verergeriug der ziekte eerst op het allerlaatst melding hebben gemaakt, ten einde den patient zelf met die bericbten niet te veront- rusten. De heer Gerritsen is 55 jaar geworden. Aan- vankelijk koopman kwam hij een kleine 20 jaar geleden uit Amersfoort, zijn geboorteplaats, naar Amsterdam en deed in de hoofdstad al spoedig van zich spreken door zijn ijverige deelnemiug aan het politieke leveu. Bij de scheiding in de liberale kieavereeniging Burgerpligt en de vorming van een radicale partijgroep, stoud hij met Mr. Treub en nog eenige anderen in de voorste gele- deren. Het was ook omtrent dien tijd, dat zijn belangrijk werk verscheen over het Octrooi der Ned. Bank, vrncht van gezette studie, waartoe hij zich voelde aangetrokkeu, getuige ook de zeer uitgebreide bibliotheek op historisch en sociaal economisch gebied, waarvan hij bezitter was en die hij voortdurend aanvulde. TER NEUZEN, 7 Juli 1905. Donderdag werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur te Middelburg aanbe- ateed het maken en inhangen van een paar ijzeren binnenvloeddeuren voor de groote schut- sluis van het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert. Raming 24.500. Inschrijvers waren de machinefabriek Utrecht, voorheen firma Verloop Co., te Utrecht, voor j 21.613 en de heer G. J. Balkenstein te Ter Neuzen voor 21.149. Ged. Staten van Zeeland hebben vernie- tigd de aanbeveling voor een gezworene van den Koudepolder, en wel op grond dat tot de stemmingen daarvoor is toegelaten P. M. de Putter, als vertegenwoordiger van J. de Putter Pzn., wat in strijd wordt geacht met de bepa- lingen van het algemeen reglement wijl P. M. de Putter nog niet meerderjarig was en zijn deelneming aan de stemmingen van invloed heeft kunnen zijn op den uitslag daarvan. Eene nieuwe vergadering van ingelanden moet worden uitgeschreven. Boschkapelle. Op de aanvraag van het ge- meentebestuur ter verkrijging van een hulp- kantoor der posterijen is afwijzend beschikt. Koewacht. Maandag werd alhier ten huize van den heer E. de Vleeschouwer de jaarlijksche algemeene vergadering van stembevoegde ingelan den van den polder Nieuw Kernemelk gehouden. De rekening over 1904/1905, welke sloot met een batig saldo van 806,67G werd goedgekeurd. Tot dijkgraaf werd herbenoemd de heer C. P. J. Dierick alhier, en tot gezworen de heer E. de Vleeschouwer. Ciinge, 6 Juli. Bij de gisteren gehouden stemming tot verkiezing van 4 leden van den Raad werden uitgebracht 233 geldige stem men. Herkozen werden de heereu P. A. Smet met 188, H. Bruggeman met 150, C. L. de Cock met 130 en J. F. Buijsrogge met 125 stemmen. De heer E. Th. van der Heijdeu bekwam 85 stemmen. Heilgstdijk, 4 Juli. De uitslag der heden alhier gehouden stemming voor drie leden van den gemeenteraad, is als volgt Aanta] kiezers 82. Geldige biljetten 56. Gekozen de heerenP. de Jonghe met 49, C. E. van Putte met 39 en J. Staes met 49 stemmen, alien aftredende leden. De heer G. Krieckhaert verkreeg 19 stemmen. Hengstdijk. Door het bestuur van den Hengst- en Rummelsdijkpolder is een plan vastgesteld tot bekering van den Oostdijk, Koningsdijk en Rummelsdijksch straatje, waarop om te beginnen eenige honderden meters steenweg zullen gelegd worden. Ter Hole. Lang werd hier behoefte gevoeld aan een telephooukantoor, daar men naar Hulst of Lamswaarde moest, een klein uur afstands elk, om een telegram te verzenden. Door de zorgen van 't gemeentebestuur en doordat een paar geinleresseerdeD zich voor een zekere som ver- bonden hebben is het zeker, dat hier binnen zeer korten tijd een telephoonkantoor zal geopend worden. Te Sint-Kruis, bij Brugge, was bijna het geheele huisgezin van een landbouwer ziek geworden en zulks voor de tweede maal in een jaar lijds. Het landwerk was veel ten achter. De buren dier beproefde lieden hebben toen afgesproken om hem te helpen. Ze zijn met een veertigtal naar de boerderij getrokkeu en hebben zich aan het wieden en werken gezet. De aardappels werden aangeaard, de beeten gedund en gekrabt. Kortom, heel de hofstede werd in orde gebracht. Bij het laden van ijzer in een schuit aan de fabriek van stoomwerktuigen te Amsterdam is die schuit omgeslagen. Een werkman, die hierbij te water geraakte, is een half uur later dood opgehaald, Op een krib in den IJssel vond de politie van Dieren een vrouw met een zevenjarig meisje, in zeer opgewonden toes'andze wilde zich met haar dochtertje dat ze uit school had gehaald. verdriuken. Met veel moeite wist de politie haar te overreden, naar huis te gaan. Het kind toonde zich zeer verheugd dat nog tijdig hulp was komen opdagen. Te Amsterdam is een 14jarige knaap aan- gehoudeu, die in Duitschland zijn vader voor ongeveer 2000 mark, 1200, had bestolen. Een groot deel van het geld is op hem be- vonden, terwijl tevens een man is gearresteerd, die in zijn gezelschap was en een deel van het geld had helpen verteren. Zij stonden op het punt om naar Brussel te vertrekken. Men meldt uit Scheveningen Dinsdagnacht hebben kwaadwilligen een paard, grazende op een stuk bouwgrond aan de Frederik- Hendriklaan bij het Frankenslag, de voorpooten met een steigertouw vastgebonden en daarop het dier in de borst messteken toegebracht. Het paard werd Woensdagmorgen vroeg, badend in zijn bloed, maar nog levend, door den eigenaar gevonden. De vorige week had te Hellevoetsluis een vierjarig kindje van een keetbaas, werkzaam aan den tramweg aldaar, het ougeluk in een pot met kokende pap te valleu. Woensdag is het kind aan de gevolgen daarvan overleden. Op het werk voor het nieuwe station te Roosendaal, heeft een grondwerker zijn kost- vrouw aan wie hij eenig geld schuldig was, een slag met het achtereinde van een schop tegen de borst gegeven, waardoor de vrouw dood neerviel. De dader heeft de vlucht genomen. Hieromtrent meldt de N.-Brabander Toen zekeren J., werkzaam aan de uitbreidiug van het station alhier, door zijn kostvrouw S. gevraagd werd om het verschuldigde kostgeld, ontstoud een woordenwisseling. Yrouw S. en hare dochter trachtten J. zijn horloge en 3 ballastschoppen te ontnemen als onderpand, waarmee J. niet gediend scheen. Van weers- zijden werd geduwd en gestooten totdat J. met de kruk van een schop vrouw S. een stoot toe- bracht aan de borst. Yrouw S. vermoeid van de worsteling werd daarop stil en strompelde naar binnen, waar ze tot rust tracbtte te komen op een stoel. Nanwelijks gezeten sprak ze tot haar dochter,/ik sterf", en blies den adem uit. J., dit verloop ziende, vluchtte, meenende een moord gepleegd te hebben. Bij schouwing is uitwendig aan het lijk niets bespeurd. Het vermoeden is gewettigd dat de opgewonden toestand en vermoeidheid haar hebben overmeesterd. De justitie is verwittigd en zoolang het in- wendig onderzoek niet heeft plaats gehad, is nog niets te melden. Woensdagnacht geraakte ten huize van de weduwe A. Ten Napel, in de Van Hattem3traat Zwolle, voor een nachtlicht een ledikantsgordijn in brand. De weduwe zelf werd door de vlammen gegrepen. Een zoon der weduwe, die in een aangrenzende kamer sliep, wakker geworden, tracbtte, doch te vergeefs, de vlammen te dooven. Dit gelukte eerst aan de inmiddels gewaar- schuwde politie. De vrouw is aan de bekomen brandwonden overleden. Een ooievaar met kunstbeen. Uit Wies baden schrijft men Door een ruwe hand werd de tamme ooievaar, die sedert 5 jaar zijn verblijf houdt op het bosckhuisje, zoodanig verminkt, dat de linker- poot tot onder de knie was afgeslagen. De veearts Honert amputeerde het been en nadat de wonde goed geheeld was, heeft de Vereeni- ging tot dierenbescherming door een firma in bandagen enz. een kunstbeen uit leder en gummi, met bewegelijke teenen en kniegewricht laten maken. L)e bevestiging van dit kunstbeen ge- schiedde door middel van gummibanden boven de knie. Nu maakt het dier zijn loopoefenin- gen, die in den beginne zeer onbeholpen waren, maar waarin het spoedig de noodige geoefend- heid verkreeg. Te New-York is een rabbijn, Jacob Marks, wegens bookmaken in de synagoge voor de recht- bank gebracht. De politie had er zich al lang over verwonderd, dat de godsdienstoefeningeu in de synagoge door zooveel andersdenkenden werden bezocbt. Derhalve werd besloten een rechercbeur er heen te zen- den. Deze ontdekte dat de aanwezigen met den rabbijn weddenschappen afsloten. Allen wer den daarop gearresteerd en het opgehoopte geld in beslag genomen. Hevige stormen hebben in de provincie Toscane gewoed, vergezeld van hagelbuien, die groote schade hebben toegebracht aan den oogst, in het bijzonder aan de wijngaarden. De Arno is buiten haar oevers getreden en heeft de dorpen in den omlrek van Florence overstroomd, waar ver- scheidene huizen en schnren onder water staan. Uit Patro zijn de boeren gevlucht, terwijl zij heiligenbeelden voor zich uit droegen. Daniel Hayes, een duiker te Canton, in Minnesota, zou een pijp schoonmaken waardoor in tijden van hoog water bet Kima-meer een afvoer heeft naar de Mississippi. Terwijl hij hiermede 15 voet onder water bezig was, zakte plotseliDg een gedeelte van den den oever in, waardoor hij iu de pijp bekneld geraakte en er niet meer uit kon. Daar er geen andere duiker was, moest naar Burlington gezonden worden. Na een uur hard werken mocht het eindelijk dezen gelukken Hayes weer boven te brengen. Hij was toen ruim 24 uur onder water geweest en was meer dood dan levend. Dokters brachten hem bij. Maar de aDgst, dien hij in dat etmaal doorstaan heeft en de gedachte, dat, als de luchtpomp voor een oogenblik niet werkte, hij onvermijdelijk verloren was, hebben hem zoo aangegrepen, dat hij voor goed zijn ge- vaarlijk baantje heeft vaarwel gezegd. Een vreemdeling kwam dezer dagen door het dorp Lace in het arrondissement Meude in Frankrijkbij het huis van den burgemeester dreigde de hond van het hoofd der gemeente den voorbijganger te bijten. Deze was daar niet op gesteld en verkocht den blaffer een tik met een stok, zoodat het dier voor dood op den grond viel. Groote verontwaardiging bij den burge meester de buren werden gewaarschuwd, de moordenaar werd gevat, de gendarmes van de hoofdplaats van het kanton werden per telefoon gewaarschuwd. Nu wilde het geval, dat het bericht per telefoon verkeerd werd verstaan, zoodat de brigadecommandant der gendarmes meende, dat een menscbenmoord plaats had gebad. Hij waar- schuwde daarom de justitie eu zoo duurde het niet lang of daar kwamen het parket, de gerechts- dokter en agenten het dorp binnen naar de plaats van de misdaad. Ondertusschen was de burgemeesterlijke hond weer tot zichzelf gekomen en er met den staart tusschen de beenen van door gegaan, zoodat de burgemeester bij de komst der justitie een figuur sloeg, dat men zich wel zal kunnen voorstellen Miss Stone, de Amerikaansche zendelinge, die eenige jaren geleden door de bende derSandacski gevangen genomen werd en niet dan tegen een hoog losgeld werd vrijgelaten, is van plan weer naar Macedonia te komen. Zjj heeft in Amerika een geldsom bijeengebracht met het houden van voordrachten over den toestand van het Balkan- schiereilaud, en met dat geld wil zij een gymnasium voor jongens oprichten te Monastir. Eindelijk zijn we dan toch den verkiezingsstrijd, die weken- ja maandenlang in ons land woedde, uitgeraakt en zoo langzamerhand zullen we nu ook de opwinding wel weer te boven komen en gewone menschen worden, die mekaar niet ianger scheel aankijken, nog minder mekaar's ruilen in- gooien, omdat we niet allemaal een zelfde meening hebben. 't Is anders een warme strijd geweest en 't is verbazend wat een stof zoo'n strijd al opjaagt; een automobielenwedstrijd is er niets bij. Gezond zal het wel niet zijn maandenlang in die stofwolken en geen wonder ook, dat men op 't laatst nauwelijks meer ziet waar het om gaat en maar links recbts raak slaat met alle kans zijn eigen vrienden gevoelige huilen te bezorgen. Men schen, die anders in vrede en vriendschap leven, gaan mekaar in zoo'n tijd in kranten en ver- kiezingsbiljetten met de heftigste verwijten te lijf. En een bakker schijnt, althans in Steenwijk, niet eens meer zeker te zijn, dat ie op een goeien morgen met z'n eigen broodjes, die hij zoo versch bij z'n klanten bestelde, naar het hoofd krijgt. Ik geloof, dat de warmte er ook geen goed aan doet en als ik er over te zeggan had, liet ik de 7erkiezingen in den winter houden. Wan- neer je den heelen dag al siekeneurig en krege- lig bent van de warmte, dan dreig je van kwaad- heid uit je vel te springen, als iemaad je voort durend blijft tegenspreken en je maar niet met rust wil laten. En als je dan's nachts, in plaats van in een kalmen slaap weer tot je zelf te TER SEll/iESSCHE ('OI R t IT. J Bit bflt.il versebijnf Haaudag-, Wnengdag- en VriJdagavQPfll, attgeaooderd op yeegfldagen, I»1J de Fltma I". J. VAU OK IAXDK te Ter Meaiea,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1