HET TESTAMENT. Gemeogde beriehten, RECHTSZ AKEM. I'VI LLETOH.~ Plankrijden le prijs aan E. Rots te W»Vervliet> 2e prijs aan Sturm te Biervliet, 3e prijs aan te Hoek. Vogelpik le prijs aan Sturm te Biervliet, 2e prijs aan 0. de Meijer te Watervliet, 3e prijs aan P. Dhondt te Philippine. Kwade Trien le prijs aan A. Kuan te Hoek, 2e prijs aan B. Bont te Hoek, 3e prijs aan P. Heijmans te Westdorpe. De lantaarns vielen bij loting ten deel aan C. Thomas te Biervliet, D. Kaao te Hoek, Jean Taelman te Philippine en A. de Visser te Philip pine. Aan Hoek viel nog ten deel fr. 20 voor het grootst aantal deelnemers en fr. 5 voor een club van meer dan 10 man aan Westdorpe. De premie voor de verstkomenden is niet toe- gekeud. Arrondissements-rechtbank te Middelbarg. VERVOLG der behandeling van de zaak tegen D. J., J. M. v. D., J. C. d. F., en A. S. H., alien bootwerkers te Ter Neuzen, thans in hechtenis te Middelburg, ter zake van mishandeling. Vervolgens werd Maatje van Dixhoorn als getuige gehoord deze verklaarde, dat zij, toen zij langs het postkantoor liep, hoorde dat er ruiten ingegooid werden. Zij heeft v. D., J. en d. F. zien gooien. De steenen die gegooid werden, vlogen in het wackthuisje, doch wie daar binnen waren wist zij niet. Toen R. Blom naar buiten kwarn, pakte v. D. hem bij zijn arm en zeide, dat zij met elkaar nog een appeltje te schillen hadden. Toen Blom op den grond lag heeft getuige gezien dat alle vier beklaagden hem hebben geschopt en gestagen. Bekl. v. D. zegt dat hij niets tegen B. heeft gezegd, wel dat hij hem heeft vastgehouden. Getuige verklaart thans pertinent dat zij het duidelijk gehoord heeftzij stond er geen 4 Meter van af. Op een vraag van den Yoorzitter wat getuige zoo laat nog op straat deed, daar het toch al middernacht was, antwoordde getuige dat zij iemand liep te zoeken en dat er nog al wat voile op straat liep, daar het juist sluitingsuur was. De steenen waarmede gegooid werd, werden uit de straat gehaald. Hierna kwarn F. Elve, bootwerker, als ge tuige aan het woord. Deze getuige heeft ook gezien dat deze vier heben geworpen hij zag ook dat zij naar binnen vlogen. Al die beklaagden hebben Blom geslagen en getraptBlom werd derhalve deerlijk mishandeld. Bekl. v. D. en d. F. zeggen dat zij Blom niet hebben geschopt en getrapt. Als laatste getuige werd gehoord C. Klaassen, inspecteur van politie. Toen hij aan de wacht kwarn was het huisje geheel ontredderd, steenen en stukken hout lagen in het gebouwtje. In de schotten en in de deuren kon men duidelijk de sporen ivan het bombardement waarnemen. Getuige Pieters was gewond boven zijn linker- oog, terwijl ook zijn arm, waartegen hij een steen had gekregen, sterk gezwolien was. Evenals Maatje van Dixhoorn verklaarde getuige dat er nog al veel volk was daar het sluitings uur was. Toen hij daar kwarn heeft hij de vier beklaagden aangehouden zij alien waren dronken, doch de F. was 'dit het meest van alien. De steenen waarmee geworpen werd, waren uit het stoepje van de douanenwacht genomen, want zulke steenen lagen in het gebouwtje. Kaan en Pieters behooren tot de oude ploeg de beklaagden behooren noch tot de oude, noch tot de nieuwe ploeg, want zij alien zijn boot werkers, doch wanneer de tijden aan het spoor slap zijn, helpen zij de nieuwe ploeg, in het uitvoeren van het bedrijf, uitgezonderd H.,daar deze meestal werk heeft. ,/Maar zeg ben je wel bij je verstand Wil je in vollen ernst beweren dat Heinrich Balder de vroegere boekhouder van je oom en zijn erfgenaam is Is dat geen verzinsel om tegen mij dienst te doen Is de man, die zooeven hier was, ook dezelfde, die je van de erfenis beroofde Hij meende in hare houding beschaamdheid en verbazing te lezen, daarom antwoordde hij niet op haar hoonenden toon. ,/Nu zult ge kunnen beseffen, wat ge mij doet lijden, minder nog door deze nieuwe trouweloosheid dan wel door uw nieuwe keuze. De man moest dood voor u zijn hij, die mij behalve van mijn erfgoedook nog beroofde van mijn vertronwen in u." ,/Ge spreekt telkens weder van u zelven, maar ge schijnt mij niet mee te rekeneD," riep zij nu met een boosaardigen lach. //Als de bedriegelijke schijn de menschen niet langer kan misleiden, als mijne armoede bekend wordt, zult ge mij zeker met mooie woorden willen schadeloosstellen Stil, ik laat mij Diet verblinden In uw bin- De aanval gaat meestal uit van de nieuwe ploeg. Thans was het getuigenverhoor afgeloopen De president wees er op dat er reeds her- haalde malen onregelmatigheden in verband met die ploegen te Ter Neuzen zijn gebeurd. Steeds was 't de nieuwe ploeg die de andere menschen in het uitvoeren van bun bedrijf lastig vielen. Alsnu werden de beklaagden verhoord. D. J. erkent dat hij dronken was, ook dat hij met steenen heeft gegooid en Blom geslagen te hebben. Hij behoort niet tot een ploeg maar helpt de nieuwe wel eens. V. D. zeide dat hij wel in het portaal is geweest doch alleen met het doel zijn pet te halen, hij heeft niet tegen de deur getrapt. Hij bekent noch ontkent dat hij Blom heeft geslagen en getrapt, wel heeft hij hem aange- grepen en zijn zij samen over den grond gerold. Ook hij was onder den iuvloed van sterken drank. De F. erkende dat hij tegen de deur heeft getrapt. Hij heeft slechts met een steen ge gooid, niet met steenen. Op een vraag van den president zeide hij dat hij eveneens onder den invloed van den drank was geweest en dat hij Blom sloeg omdat hij zijn kameraden zag slaan. H. zegt dat hij wel met steenen heeft gegooid en Blom een klap te hebben gegeven, maar tegen de deur heeft hij niet getrapt. Bij den rechter-commissaris heeft hij erkent dat zij gezamelijk Blom hebben geslagen en getrapt waar zij hem maar raken konden. Hij noemt het een kwajongensstreek. De ambtenaar van het openbaar min. consta- teerd in zijn requisitoir dat het vaststaat dat dat de beklaagden schuldig zijn aan het hun ten laste gelegde. Zij hebben als het ware het wachthuisje belegerd en het is van binnen ernstig beschadigd. Daarna is Blom mishandeld geworden door de beklaagden, misschien wel door meer, maar vast staat door de 4 beklaagden. Zij trachtten de zaak zoo licht mogelijk voor te stellen, zij beroepen zich tevens op dronken- schap, wat echter in geenen deele als een ver- ontschuldiging mag beschouwd worden het is een zeer ernstig feitde openbare veiligheid is er mee bedreigd geworden. Een wonder mag het heeten dat beklaagden niet voordood- slag terecht staan daar het werpen met steenen van dien omvang levensgevaarlijk was. De feiten zijn echter al erg genoeg, zij heb ben met vereende krachten een man mishandeld. Allen uitgezonderd De F. zijn reeds meermalen voor de rechtbank moeten verschijnen. Zij hebben een feit gepleegd dat zeer ernstig moet worden gestraft. Het schijnt dat sommige personen van Ter Neuzen nog niet kunnen begrijpen dat zij hun handen thuis moeten houden. Er zijn nog geen 5 jaren verloopen en toch zijn reeds 2 mishandelingen van dergelijken aard voor de rechtbank gekomen. Een ernstige les moet thans gesteld worden. Spreker vorderde eene veroordeeling der be klaagden, ieder tot eene gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden, met aftrek van den tijd die zij reeds in voorloopige hechtenis hebben doorgebracht. Drie der beklaagden begonnen bij het uit- spreken aan den eisch luid te snikken. De verdediger wees op den invloed van sterken drank. Dat er hier geen sprake kon zijn van opzettelijke samenwerking en van gemeen- schappelijk optreden. De openbare orde was er evenmin door bedreigd geworden. Bekl. H. merkte ten slotte nog op, dat de eisch nogal hoog was, vooral voor hen die voor vrouw en kinderen moeten zorsren. Zoo erg als de mishandeling is voorgesteld geworden was zij toch niet, want hoe zou anders Blom 's nachts nog naar Gent hebben kunnen fietsen, daar 2 dagen op bed moeten liggen en toen weer naar Ter Neuzen zijn gekomen. Nogmaals wees hij op den toestand waarin vrouw en kinderen zouden komen. nenste woeit en brsndt een hevige begeerte naar die erfenis, dus naar den rijkdom van Heinrich Balder wat zijfc ge dan beter dan ik Of beter dan hij Zooals gezeif zegt, deinst ge zelfs niet voor een moord terug om uw teleurstelling te wreken, om uw woede te koelen. Alleen uit boos- heid wilt ge Balder dooden maar hij mag de uitdaging niet aannemen. Dat zou doodslag zijn. Hij mag niet vechteD, al zou ik de politie moeten waarschuwen om het, te beletten. Hij komt niet voor den loop vau uw pistool te staan." i/Of hij moet u eerst tot zijn eenige erfgename benoemen," vie] Jordan op mmachtenden toon in. //Dan belooft ge mij misschien wel een prijs voor een goed gemikt schotdan Hij bleef steken, de smart over zijue teleur stelling was te groot, op het oogenblik van ver- vulling zijner inuige hoop werd die juist vernietigd door deze trouwelooze schooce vrouw. //Is het mogelijk Is het mogelijk barstte hij toen weer los, en luid lachend vervolgde hij z/Waarover verwonder ik me eigenlijk toch ook Hoe dwaas van mij, dat ik me verwonder over zulk een vrouw, over zulk een gebeurtenis 1 Men kan zeer goed iemand een dief, een schurk noemen en toch in de armen van zoo iemand rijkdom en liefde zoeken. Niets is gemakkelijker, zoodra men Toen barstte hij in snikken uit. Uitspraak a. s. Vrijdag. Vrijdag werd door het Openbaar Ministerie bij de rechtbank te Middelburg ook nog 2 maanden gevangenisstraf geeischt tegen J. H., varensgezel te Ter Neuzen, ter zake van mis handeling van L. V. en den politieagent W. Uitspraak a. s. Vrijdag. Te Culemborg waar men bezig is voor de kermis de tent voor de hippodrome vau den heer W. B. Overmeer, van Breda, op te stellen viel Zaterdagmiddag de 33jarige werkman W. Deener, van Amsterdam, van een ladder. Per brancard naar het St. Barbara-gesticht gebracht zijnde, is hij kort daarna overleden. Men meldt uit De Werken Vrijdagmiddag had hier een vreeselijk ongeluk plaats. Een 31jarige werkman, die juist gegeteu had en even ging fietsen, stortte plotseling van zijn rijwiel en bleef onbewegelijk liggen. De ge- neesheer, die spoedig ter plaatse was, constateerde dat de man den. nek had gebroken en direct was overleden. De man laat eene weduwe met vijf kinderen achter. DoDderdagavond is van Anloo te Assen gevau- kelijk biunengebracht een persoon verdacht gister- namiddag omstreeks 6 uur brand te hebben gesticht in een bosch onder Anloo, gelegen en toebehoorende aan den heer Kniphorst van Stadskanaal. Toen de brand ontdekt was, werd deze persoon gevonden liggende in de nabijbeid van de plaats waar de brand begonnen was. Hij was gekleed in de uniform van een verpleegde in het hospitaal te Veenhuizen. Naast hem werden o. m. eenige af- gebrande lucifers en een pijp gevonden. De marechaussee heeft het onderzoek in handen genomen. Gebleken is, dat de verdachte 13 dezer uit de rijkswerkinrichtiug is ontvlucht. Hij is genaamd Hendrikus van D., geboren te Winschoten en 27 jaar oud. Hij ontkent alle schuld en beweert van den brand niets af te weten. Over het geheel maakt hij een zeer zonderlingen indrukhij heeft tot nu toe steeds geweigerd iets te gebruiken. Of de gevangeue echter schuldig en toerekenbaar is zal nog moeten blijkeu. De brand werd gelukkigerwijze spoedig ontdekt en door krachtig optreden fluks bedwongeu. Was dit niet geschied, dan waren de gevolgen niet te overzien geweest en was wellicht, met het oog op de droogte en den vrij krachtigen wind, hec geheele schooue bosch, groot 80 H. A., met de daarin staande villa en boschwachterswoniugen op- gebrand. Bij een begrafenis te Helmond was dezer dagen een der dragers zoo dronken, dat hij bij het laten zakken van de kist zelf in de kuil rolde. Naar men verneemt is door Dr. K. te Ginnekeu bij de politie een aanklacht ingediend wegens vermoedelijkeu diefstal van eene hoeveel- heid van zijn geheim medicament, waarmede hij tuberculoselijders zoo succesvol behandelt. Men vermoedt, dat deze diefstal heeft plaats gehad om het geheim daarvau scbeikundig te onderzoeken, hetgeen al meeamalen tevergeefs werd beproefd. Te Rijen (bij Breda) vierde mej. de wed. Driessen geboren Broeders, Vrijdag haarlOOsten ver. jaardag. Geheel Rijen was in feestdos. Huis aan huis wapperde de vaderlandsche driekleur en eere- bogen waren opgericht ter eere der honderdjarige. lu optocht, waaraao alle in de gemeente bestaande vereenigingen deelnamen, werd het moedertje in een rijtuig, bespauDen met twee paarden, naar de kerk begeleid, waar een dankzegging gehouden werd. De zangvereeniging //Euterpe" gaf bij deze gelegenheid een extra nummer. De harmonieen van Rijen en Gilze brachten serenades en gaven uitvoeringeu, waarbij een massa volk op de been was. Mej. Driessen, die nog in het voile bezit is barer vermogens, nam met veel genoegen deel aan de feestviering. schaamte, trots en het gevoel voor recbtvaardig- heid over boord heeft geworpen. Nu, ik wensch u geluk er meeeu ook een beetje berouw, want ik ben een mensch, en van u Hij bleef weder steken. Al sprekende, was hij de deur genaderd nu rukte hij die open. Den kreet van augst en woede, welke de jonge vrouw hem nazoud, hoorde hij niet meer. Alsof hij gevaar liep te stikken, snelde Jordan het salon door, de trappen af naar buiten. VI. In sukkeldrafje reed een huurrijtuig voorbij. Jordan riep het aan, stapte in en gaf den koetsier het adres van Heinrich Balder op. Balder bewoonde de geheele benedenverdieping van een fraai huis in een nieuwe stadswijk, waar nog voortdurend werd aangebouwd. De rit daarheen was niet kort en liet aan Jordan tijd genoeg om zijne overspannen zenuwen een beetje te kalmeeren in de koude avondlucht. Nu en dan viel het licht van een straatlantaaru door het half open portierraam en verlichtte het gelaat van Jordan, die zijue bors' door een pran- gende pijn voelde saamgenepen telkens als hij aan zijne laatste ontmoeting met Elfride dacht. Allengs werd de stroom der voorbijgaogers dun- Aan het stembureau te Jubbega heeft de politie proces-verbaal opgemaakt tegen een kiezer die een auderen kiezer belemmerde zijn stem in het geheim uit te brengen. Hij fluisterde nl. den naam van een der candidaten eu wees diens naam op t stembiljet aan. Woensdagavond omstreeks zeven uur kwam de groentehandelaar H., van Egmond a/Zee, met een wagen, volgeladen met allerlei groenten en vruchten, van Alkmaar rijden. Oaderweg komt hem een stoomfiets tegemoet en vlbgt bem in voile vaart voorbij. Het paard schrikt en springt van den weg in de sloot. De voerman en zijn jongen springen van den wagen, maar de wagen stort op het paard. De man kon den wagen niet lichteu, zoodat het paard in den modder stikte. Wagen stuk, paard dood en een groot gedeelte van de groente weg. De bestuurder van de stoom fiets is niet bekend. - Meu schrijft uit Winschoten In bet Jipsingboertangerveen staat eene groote oppervlakte veen in brand. Met iuspanniDg van alle krachten tracht men het vuur te blusschen en in zijn voortgang te stuiteu. Een buitengewoon moeihjk werk, daar nergens in den omtrek water is te krijgeo. Door het graven van diepe slooten, waardoor men vocbtig veen vindt, moet men het verterend element paal en perk stellen. Gelukt dit niet, dan is de schade niet te overzien. Een groote partij turf is reeds verbrand. De dienstbode van een bewoner van de Laan van Meerdervoort, in den Haag, verloor Zaterdag een bankbiljet van honderd gulden, dat haar ttr wisseling was meegegeven. Het rneisje ging nog eens terug naar den winkel, waar zij het laatst geweest was en daar hoorde zij, dat een werkman was komen vragen, of er obk iemand in den winkel was geweest, die f 100 had verlorenhij had een bankbiljet vau dat be- drag gevonden, en zou van daag nog wel eens komen hooren. Inderdaad vond het rneisje, na teru^komst, het biljet bij den winkelier gedeponeerd. De eerlijke vinder, werkman bij de gemeente- telefoon, werd mild bedacbt. Op de jongste kermis te Suameer (Tietjerk- steradee!) was eeu negerin van 17Y2 jaar te zien. Na een der voorstellingen des nachts nam de Rijksveldwachter Rienkema, die de zaken niet te best vertrouwde, nog eens een kijkje bij den woonwagen vau de negerin, en toen bemerkte hij, dat zij bezig waszich te wasscheu. Zij ver- bleekte heeJemaal en, wat meer is, zij veranderde in een zuiver Nederlandschen jongen. Natuurlijk, dat de spulleman er nu spoedig van doorging. Sedert Vrijdagavond vermistte C. v. D., wonende in de Groote Hoog te Amersfoort, zijn vijfjarig zoontje. Zaterdagochtend om zeven uur is het lijkje van het kind uit de Singelgracht opgehaald. Uit de Maas te Maastricht is opgevischt het lijk ven den klerk bij het telegraafkantoor aldaar K., die bij het baden in de rivier is ver- dronken. Zaterdag kwam te Rotterdam een timmer- man uit Rheden in opgewondeu toestand in eeu wapenwinkel om een revolver met patronen te koopen. De winkelier verkocht hem in plaats van sterke patronen, losse, hetgeen goed bedacht was, want eenigen tijd daarna zat de timmerman in verzekerde bewaring, daar hij op zijn gescheiden vrouw, die verblijf hield in een bierhuis aan de Prinsenstraat geschoten had, natuurlijk zouder effect. In verband met de arrestatie van een valschen munter te Rotterdam, worden aldaar nog dagelijks valscbe guldens bij de politie gedeponeerd. De Rotterdamscbe rechtbank heeft gelast een nadere instructie in den moord op den gep. ambtenaar Capteijn in welke zaak tegen twee jongens 15 jaar was gevorderd. Aan de Kamper Ct. werd onlaDgs een be- richt ontleend emtrent minder aangename ervarin- gen, die een automobilist uit Kampen te Bentheim ner, het getal der passeereude rijtuigeu geriuger. Nog een poosje, toen bleef het rijtuig stilstaan. Jordan moest eerst zijue gedachten verzamelen voordat hij goed wist met welk doel hij hier kwam. Hij stapte de stoep op, die naar de huisdeur leidde, las op een glinsterend koperen naambordje den naam Heinrich Balder, en schelde aan. Er kwam echter niemaDd opendoen. Wel be merkte hij dat het gaslicht in de gang brandde, ook meende hij binnen voetstappeu te hooren, doch niet in de richting naar de straatdeur. Hij schelde opnieuw tweemaal achter elkander. Daar kwam iemand die de hand aan de deur- knop sloeg en vroeg //Wie is daar //Iemand, die u niet onverwacht komt," ant woordde Jordan, doch zijn stem was onkenbaar door den opstijgenden toorn. z/Ah, zijt ge daar reeds, Hockner P Welkom sprak Balder en hij opende de deur. //Mijn be- diende is uit. Neem me niet kwahjk dat ik Hij hield plotseling op en keek Jordan verba&sd aan. Doch onmiddellijk hernam hij zijne gewone houding en wenkte Wilfred, binnen te komen. //Wees zoo goed de deur te sluiten en mij te volgen." (Wordt vervolgd.) D

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2