Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 24 Juni 1905. 18) No. 7403. TWEEZDIEJ BLAD. RECHTSZAKEN. 45e Jaargang. FETJILLETON. HET TESTAMENT. De oorlog tusscKen Rusland en Japan. TER NEUZEN, 23 Juni 1905. Naar de //Monitenr des Iofeiets Materiels" van 21 Juni ineldt, zijn twee hoogere aanbiedingen van 10 °/0 gedaan voor de staalfabriek te Ter Neuzen. Bij den Provincialeu Stoombootdienst bestaat het plan oin den passagiers, die met kilometer- boekjes op de Staatsspoorwegen reizen, gelegenheid te geven, hunne boekjes, mils behoorlijk ingevuld, aan boord door den conducteur te doen afstempelen. Het lange oponthoud aan het loket der Staats- spoor te Vlissingen, waarvan het missen van den trein dik wij Is het gevolg is, komt daardoor te vervallen. De reizigers kunnen dan aan bet loket ter plaatse van aankomst hun kilometerboekjes ter afrekening aanbieden. Tot onderwijzeres aan de bijzondere school te Spui is benoemd mej. Van Wel te Wolfaartsdijk. Zaamslag, 23 Juni. Toen dezer dagen eeDige kinderen alhier bij een put spelende waren, ge- raakte een van hen, een jongetje van 6 a 7 jaar, te water, en zou'zeker verdronken zijn, als dit door anderen niet was opgemerkt geworden, welke het kind nog in tijds wisten te grijpen. Stoppeldijk. In de vergadering van het be- stuur van den Ser Pauluspolder is besloten den Margretschen dijk verder over eene lengte van pi. m. 150 M. te bestraten. Wie den slijkweg kent bij regenachtig weer, zal het nut van dit besluit zeker inzien. Eoewacht. Woensdagvoormiddag trokken een tiental veesmokkelaars, drie runderen geleidend van bier over de Belgische greus. Pas hadden zij het gehucht #De Krnisstraat" bereikt, of zij werden opgemerkt door de tolbeambten De Klerk, Thomas eo Termonia. De smokkelaars sloegen op de vlucht en zwommen met hunne dieren door de Moervaart. De douanen, intusschen versterking gekregen bebbende, achtervolgden den troep tot Doorselaere {gemeente Exaerde), waar de smok kelaars de dieren in eene weide staken en toen het hazenpad kozen. Drie vaarzen ter waarde van J 400 francs werden aangeslagen en overgebracht naar Selzaete, waar ze eerstdaags ten voordeele van den Staat zullen worden verkocht. JEerste AJgemeene Vergadering der Vereeniging tot Christelijke ver- zorging van Krankzinnigen in Zeeland. Woensdag had in het //Schuttershof" te Middelburg een talrijk bezochte vergadering plaats van de Vereeniging tot Christelijke ver- zorging van krankzinnigen in Zeeland. Zeeland was vertegenwoordigd door 42 afdee- lingen. De heeren Donner van Nieuwdorp en De Ligt van Middelburg spraken tot opening der bijeen- komst in een //gebedsure" over het voorrecht om alle nooden en alle behoeften in het lijden den barmhartigen Hoogepriester te mogen op- dragen, en over de onmisbare behoeften aan gebed tot het rechte beoefenen van barmbartig- heid. Aan de vergadering werd in deze bijeenkomst het plan tot organisatie van de Vereeniging voor Zeeland blootgelegd en de vorderingen, die deze organisatie gedurende bet eerste jaar van haar bestaan had gemaakt. Geconstateerd werd dat voor het plan tot vestiging van een stichting voor dit doel be- reids veel sympathie en veler medewerking was verkregen. Nog slecbts 1j3 van onze provincie is daarvoor opgewekt en bearbeid, en nu reeds laat. het zich voorzien dat binnen weinigejaren een stichting voor dit doel in Zeeland verrijzen zal. Op de vraag waar die stichting zal kunnen gevestigd worden, werd geantwoord dat, gelijk gemeenten in Zuid-Holland voor stichtingen van algemeen belang grond aanbieden, zooals voor tuchtschool, en technische hoogeschool, voor ethnografisch museum of militaire doeleinden, ook in Zeeland wel gelegenheid zijn zal om terrein te verkrijgen voor het vestigen van zoodanige stichting. Besloten werd zoo mogelijk de organisatie te voltooien over de geheele provincie en in- middels uit te zien naar terrein, om bij een volgende algemeene vergadering daaromtrent te rapporteeren. In de bestuurs-vacature-Hulsebos, door over- lijden ontstaan, werd gekozen de heer M. de Jonge te Goes, en in de bestuurs-vacatures, ont staan door het vertrek van de heeren D. Wis- boom Verstegen, Ds. Offringa en A. de Visser werd voorzien door de verkiezing van de heeren Ds. Drost te Wemeldinge, D. C. van Nim- wegen te Middelburg en Dr. Merckeiis te Vlissingen. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden werd voor bovengenoemde rechtbank behandeld de zaak tegen D. J., oud 20 jaar, J. M. v. D., oud 24 jaar, J. C. d. F., oud 21 jaar, A. S. H., oud 23 jaar, alien bootwer- kers, geboren en wonende te Ter Neuzen, thans in hechtenis in het huis van bewaring te Middel burg, ter zake dat zij in den nacbt van 24 op 25 April 1905, omstreeks 12 uur, te Ter Neu zen op en aan den openbaren weg, de Westkolk- strrat, te sarnen met vereenigde krachten ge- weld hebben gepleegd tegen een aan die straat staand wachtbuis en de zich daar destijds in bevindende personen H. W. Pieters, C. P. Kaan, en R. Blom, door een deur van dat wachthuis open te trappen, met steenen en andere voor- werpen tegen en op dat gebouw te werpen, de ramen daarvan stuk te werpen en door de daardoor ontstane openingen steenen in dat ge bouw te werpen, tengevolge waarvan genoemd wachthuis inwendig beschadigd en bovenge- noemden Pieters tegen diens linkerarm oetroffen is en vervolgens bovengenoemden Blom, nadat deze uit dat wachthuis gevlucht was te samen en in vereeuiging slagen, schoppen en trappen te hebben toegebracht. Vanwege het O. M. waren 7 getuigen ge- dagvaard. Als ambtshatve verdediger trad op de heer Mr. C. L. Gratama, advocaat te Middelburg. Op verzoek van het Openbaar Ministerie werd lecture gegeven van extracten van vonnissen, waarbij bekl. v. D. en H. reeds vroeger wegens mishandeling zijn veroordeeld. Als eerste getuige werd gehoord Remy Blom, bootman te Gent, welke verklaarde dat hij in den avond van 24 April j. I. per fiets uit Gent vertrokken, omstreeks halt twaalf te Ter Neuzen arriveerde, waar hij voor zijn zaken zijn moest. Hij stapte af aan het cafe van Jac. Bliek, waar hij gewoonlijk zijn rijwiel bergt. Daar er dien avond gedanst werd, was er geen plaats, waarom bij, na een glas bier gedronken te hebben zijn rijwiel ging plaatsen aan bet wachthuisje der z. g. oude ploeg boot- mannen. Hij wilde toen naar het cafe terug- keeren en ontmoette bekl. d. F., die hem om een sigaret vroeg. Aanstonds haalde hij zijn boekje met sigaret- papier uit den zak, om er een te rollen, toen de andere beklaagdeu er ook bij kwamen en Van D. zeide van dien vent moet je geen sigaret aanneruen, dat is een Belg." Hij werd daarop terstond door J. en d. F. aangevallen en kreeg van v. D. een schop onder de knie, waardoor hij verwond werd. Daar hij tegen al die personen niet aan kon en overmand werd, vluchtte hij naar het boven- genoemd wachthuisje en riep de hulp in der wachthebbende bootmannen Pieters en Kaan. Toen werd van buiten geroepen ,/Moens dat is een bijnaam van getuige *kom maar naar buiten, ik heb nog een dubbeltje, dat gaan we samen verdrinken." de hand tegen het voorhoofd. //Ach, ik heb het wel gehoord. Je bent van plan je met hem te verloven." „Ik ben reeds verloofd," viel zij in. //Het kou niet anderswerkelijk, het kon niet anders." ffEn mij noernde je je liefste riep hij bevend van toorn. //Bijua in denzelfden ademtocht spreek je van mij Dat ontbrak er nog maar aan z/Ik heb je over mijne liefde gesproken, maar ik heb dwaas gehandeld," zeide zij. //Doch ernstig gesproken denk eens aan den toestaud waarin ik verkeer. Wat is er aau gelegen, dat ik hem beloofde zijn vrouw te worden Iemand, die in gevaar van verdrinken is, zal toch wel den sterksten arm grijpen om zich te redden, niet waar Zoo heb ik ook gehandeldmaar daarmee is nog niet gezegd, dat ik niet liever met jou trouwde." Hij beet zich op de lippen. Ha, aan zulk eene vrouw had hij zijn hart en hand willen schenken En waarheen dacht dit radi-Iooze schepsel hem nog te lokken Waartoe rekende zij hem nog wel in staat. z/Waarom heb je niet gezorgd, dat jij de erfenis van je oom kreeg vroeg zij den arm naar hem uitstrekkende. Met ontzetting ontweek hij haar j doch juist dit stomme bewijs van verachting deed haar los- barsten. z/Zwakkeling Domkop Romanheld riep zij met een toornigen grijnslach. //Waarom liet je die erfenis van een half millioen door een geluk- zoeker voor je neus wegkapen Door een slimmen vos, die beter dan jjj de huik naar den wind wist te hangen? En hij heeft het geluk, Pieters en Kaan raadden hem aan niet naar buiten te gaan, daar het dan wel zou losloopen. Hij verzocht toen aan Pieters om dan zijn fiets die buiten stond, te willen binnen halen, uit vrees, dat die anders zou worden stuk gemaakt. Pieters ging toen naar buiten om de fiets te halen en was daarmede terug in bet portaaltje, toen er een trap tegen de fiets gegeven werd dat deze naar binnen vloog en ook Pieters een schop in de lenden ontving, terwijl hem door J. met een tabaksdoos een slag boven het oog werd toegebracht, waardoor een bloedende wond ontstond. Vervolgens werd, nadat Pieters weer binnen was, de deur herhaaldelijk open getrapt en als de deur dan open ging kon hij de 4 bekl. waarnemen, voor de open deur. Verder werd er met steenen op het wacht huisje geworpen, alsof de Boeren tegen de Engelschen aan 't vechten waren. De twee vensters werden daardoor verbrijzeld en er vlogen steenen naar binnen, waarvan een Pieters zoodanig aan den arm trof dat hij deze bijna niet gebruiken kon. Hij hoorde ook iemand roepen, dien hij aan de stem meende te herkennen als zekere R. z/ze zitten in het hoekje achter bet portaal, gooit ze maar dood." Getuige was toen onder de bank gekropen. Toen bet werpen ophield, vermoedelijk uit gebrek aan steenen, is Pieters uit de wacht gegaan, gevolgd door Kaan. Get. durfde daar niet alleen blijven en ging ook naar buiten om te trachcen in veiligheid te komen. Hij werd toen weer door v. D. aaHgegrepen, onder bedreiging ,/we zullen eens metjou naar den wacerkant gaan". Hjj kwam op den grond te liggen, met v. D. op hem, wist zich vast te grijpen aan een daar staand paaltje, en werd toen Hij daar lag opnieuw geschopt en geslagen, wat aanhield tot omstanders hun afkeuring te kennen gaven over het misbandelen van 1 door 4 personen. Get. is toen gevlucht en werd nog achter- volgd tot aan den winkel van A. Bliek. Hij wist over de brug te ontkomen en zich op de wallen te versteken. Later kwam hem daar een jongen zeggen dat de bekl. reeds in de kast zaten. Getuige is 's morgens per rijwiel naar Gent teruggekeerd, waar hij voor zaken bepaald moest zijn. Hij had veel hinder van een op den rug ontvangen schop en van de verwonding beneden de knie. Hij was ook aan zijn onderlip ver wond. Hij is 2 dagen bedlegerig geweest en is geneeskundig behandeld. Bekl. J. gaf toe deelgenomen te hebben aan de mishandeling van getuige, doch verklaarde dat Pieters hem toevoegde maar te moeten oppassen, en hem een klap gaf, waarna hij met zijn tabaksdoos, die hij juist in de hand had om een pruimpje te nemen, terug sloeg. Hij zegt verder niet alles te weten wat er gebeurd is, hij heeft get. wel een klap gegeven, heeft evenwel nooit moeilijkheden met hem gehad, doch hij was beschonken. Ook bekl. v. D. bekent aan de mishandeling te hebben deelgenomen, evenwel heeft hij get. niet aangegrepen toen deze uit het wachthuisje kwamdeze viel over een paaltje en hij met hem. Bekl. de F. zegt te hebben geslagen, had daarvoor geen reden, maar was dronken. Bekl. H. bekend ook get. wel een klap te hebben gegeven en zegt ook dronken geweest te zijn. Hij wijst er echter op, dat het vreemd is, dat get. die volgens zijne verklaring zoo dat hij je uitlacht, jou eD je trotsche onder- werping aan het noodlotEn ik lach ook oin jou en je wrok. Hjj strijkt die groote erfenis op leeft als een groot heer, hij die armzalige boekhouder, en jij met je armoede sluipt stil voorbij, waar hij kan pronken en pralen." Bij deze wreede, hoonende woorden was hij vaalbleek geworden. Met bijtenden spot smt- woordde hij z/En die slimmen vos, die armzalige boeUc-.-uier, die een gestolen erfenis opstreek, wordt j- u,t- geuoot Hij sprak op zulk een koelen scherpeu toon dat zij ophield met lachen en hem strak aanslaarde. Doch dit duurde slechts een oogenblik toen barstte zij weder in lachen uit en zeide »Dat is kostelijk, ioderdaad Je hebt er ver- stand van een tooneelbedrijf pikant te makeu. De bedreiging dat je hem met een pistoolschot naar de andere wereld zult helpen, onlbreekt er nog maar aan. Dan hadt je alles gedaan, wat de beste romanschrijver in de gegeven omstandig- heden zou opdisschen." Met bitteren ernst zag hij haar in het verhitte gelaat. z/Dat ben ik juist van plan. Niet omdat ik hoop hem te kunnen dwingen tet teruggave van de erfenis, maar omdat ik de wereld wil bevrijden van een gewetenlooze, of zelf heengaan Hit deze wereld, waar ik niets dan teleurstellingen heb gevondeu." Zijn sombere vastberadenheid bracht haar ploissling aan het wankelen. Zij trad op hem toe, toornig en angstig tegelijk. (Wordt vervolgd.) Brandend van ongeduld had hij verlangd naar dit oogenblik. Zoodra hij vrij was, kwam hij naar de villa Snellen. Yervuld van al hetgeen hij Elfride te zeggeD had, vervuld van de liefde, die haar en hem eindelijk zou vereenigen, had hij den bediende op zijde gedrongen, om zonder aanmel- ding aan de voeten der geliefde te kunnen ueder- knieleu. Ziju blik bleef strak, toen hij die twee zoo vond. Hun houding en uitzien behoefde geen nadere verklaring. //Adieu voor vandaag, tot wederziens, tot morgen," sprak Elfride, om de drukkende stilte verbreken. Met een minachtend gebaar wendde Bal ier zich van Jordan af, kuste de toegestoken hand van Elfride, en verdween toen zoo spoedig uit de kamer, alsof hij met Jordan niet dezelfde lucht kan inademen. z/Hoe komt ge op de gedachte hier zonder aanmelding binnen te driDgen vroeg zij scherp. //Met welk recht doet ge dat Waarschijnlijk met hetzelfde recht, waarmee ge gisteren zoo plotseling mij en mijne gasten verliet?" z/Ik gevoelde mij ellendig," zeide hij halfluid, terwijl hij voortdurend het oog op haar gericht hield, //ik was de elleudigste meusch ter wereld maar plotseling veranderde hij van toon en riep luid ffmaar nu is het nog erger." Zij haalde de schouders op en plukte aan de ceintuhr van hare japon. Hij bedwong zijne vcrontwaardigiBg en op haar toetredende, zeide hij //Elfride, moet ik dien man bij u vinden Hem Eo dan nog wel zo6 als ik hem vond ,/Wat wilt ge daar mee zeggen vroeg zij ruw, terwijl zij hem in den spiegel aaukeek. //In mijn onafhankelijke positie zal het mij in mijn eigen huis toch wel vrijstaan, te doen eu te laten wat ik wil z/Verwachtte je niet, dat ik komen zou #Neen," antwoordde zij kalm. //Na hetgeen ik u gisteren heb medegedeeld, verwachtte ik u werkelijk niet." z/Juist uw armoede maakte mij gelukkig," ver klaarde hij ruw. //Onze gemeeuschappelijke armoede." Zij barstte in lachen uit. //Dwaasheid Top- punt van dwaasheid riep zij uit, en eenige papieren uit een kast te voorschiju halende, hield zij hem die voor. //Hier lees maar eens En dat is slechts een gedeelte van mijne schuldeD. Moeten wij dan uwe armoede en de mijoe bij elkaar leggen om deze rekeningen te betalen Neen, dan weet ik beter raad om vrouw in de groote wereld te blijven." Vluchtig had hij het bedrag van die rekeningen samengeteld, en wierp de papieren op tafel. #Zuu je niet op wat minder grooten voet kunnen leveu, Elfride z/En waarvan leven spotte zij. »Leven van wat je later hoopt te verdienen Wees toch ver- staudig, zooals ik. Balder z/Wat wilde hij van je P" plotseling drukte hij Meer en meer worden de kansen voor een spoedige beeindiging van den krijg op den acbtergrond gedrongen door de oorlogzuchtige stemming, waarmede de reae- tionnaire partij in Rusland nog immer bezield is, niet zoozeer uit pure liefde tot bet vaderland als wel uit zuiver egoi'sme in verband met persoonlijk financieel en staatknndig overvvicht. Ook de berichten die uit Mantsjoe- riie komen zijn niet geschikt om voor den vrede te stemmen. Het Russische leger schijnt reeds terugge- trokken op zijn versterkte stellinger. met prijsgeving van de vooruitgeschoven posities. Maar als de Japanners de verbindingslijnen naar bet noorden, oosten en westen afsnijden, waar het wel naar uitziet, en het er ernstig op toeleggen den tegenstander te omsingelen, dan kan Linewitch het lot van zijn watercollega Rodjestwensky mogelijk deelen. Met 'de regelmaat van een uurweik volbrengen de Japanners hun bewegingenwat zij zich voornemen geschiedt met een beslistheid, die geen twijfel overlaat. Hiertegen is geen moed van Russische zijde bestand. Ging deze eigenschap gepaard met uitnemende leiding, zooals bij de Japanners het geval is, dan zouden dezen een harden dobber hebben, maar meer «n meer blijkt dat de capaciteit van de Russische bevelhebbers zit in flroote woorden. Het is al voldoende als men hoort hoe Linewitch de iongste terugtrekkende beweging tracht te bemantelen. Vaii 20 dezer seint hij Volgens in den middag van den 19den ontvangen rapporten zijn de Japanners begonnen achteruit te^ trekken in de richting van den weg van Maimaka naaf Chantoefoe. In het gebied van den spoorweg zijn de Japanners gekomen tot aan het station Choeanmioatza en hielden toen op met hunne aanvallende beweging. In het district Liaoiang-Wopin trokken ze terug op hun oude stellingen. Oostelijk van den spoorweg begon de Japansche infanterie des ochtends om 3 uur op te rukken in de richting van den naar Banlachmin leidenden weg, maakte echter halt tm 9 uur voormiddags. Aan den Mandarijnenweg maakten de Japanners te 3 uur 'a ochtends een aanvallende beweging, vooral tegen onze linkerflanktegen ongeveer 9 uur voormiddags gingen onze voorgeschoven afdeelingen achteruit en zetten deze beweging voort, toen omstreeks 10 uur de Japansche artillerie het vuur opende. Te 12 unrbezetten de Japanners het dorp Chaosjoesg, te 2 uur Pomalin. Dan het volgende De correspondent van de Journal zegt, te Goentzoeling een onderhoud te hebben gehad met Linewitch, die zich ontstemd uitliet over het verzuim, dat hem niet langs officieelen weg mededeeling was gedaan van het openen van vredesonderhandelingen, zoodat hij het nieuws daarvan uit perstelegrammen had moeten vernemen. Een wapenstilstand zou hij op dit oogenblik met op- recht leedwezen begroeten, omdat het Russische leger nog niet alles had volbracht wat er van verwacht werd het had zijn laatste woord nog niet gesproken. En zoo kwam de Russische opperbevelhebber op den aanstaanden veldslag. Hij gaf toe, dat de vernietiging van de vloot een geweldige slag was geweest. Met nog de helft dezer schepen over zou men een aanzienlijk voordeel hebben gehad, maar niettemin was het ver- dwijnen van de vloot geen reden om de landoperaties te staken. Het leger beviudt zich nu in zulk een uit- stekenden staat, dat wij aanvallend kunnen optreden. Rusland was te snel geweest om in onderhandelingen toe te stemmen, en het wnren de cdele gevoelens van den Czaar die hem tot den vrede dreven, alleen om verder bloedvergieten te voorkomen. Generaal Linewitch verklaarde voile vertrouwen te hebben in de voortgezette operaties ook het Russische leger wenschte niet van vrede te hooren, omdat daar- door en officieren en soldaten in hun nationale eigen- liefde gekwetst zouden worden. Deze opmerking plaatste hij nog, dat Europa hoe dan ook liaar invloed in hetVerre Oosten moest handhaven Rusland moest noordelijk Mantsjoerije blijven bezetten en Frankrijk Indo-China. Keizer Wilhelm gaf een bewijs van helderziendheid toen hij tien jaar geleden de aandacht vestigde op het gele gevaar. o o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 5