Gemengde berichten. tot gezworene van het waterschap Groot- en 1 Klein Baarzande de heer A. A. Becu te Groede tot gezworene van het waterschap Groot St. Anna en Nieuwenhoven de heer P. A. Bouwens te Groede tot gezworene van den Van Alsteinpolder de heer J. J. Bauwens te Graauw. Westdorpe. Toen Zaterdag den landbouwer Ch. Verhoozel naar 't veld klavers ging halen werd hrj bij het onweder dat hier toen woedde door den bliksem getroffen en viel bewusteloes ten gronde. Hi] was aan den eenen kant geheel verschroeid en de kleeren waren van't lijf gerukt. Er moest voor den ongelukkige geneeskundige hulp worden ingeroepen. Men zegt dat zijn toe- stand nu beter is. St. Jansteen. Eere wien eere toekomt, zegt een oud spreekwoord en om deze gulden woorden recht te doen wedervaren en den persoon op wien ze van toepassing zijn, moeten wij nog melding maken zonder aan de verdiensten van anderen te kort te doen van het gedrag van Louis Segers bij den brand op de hoeve van den heer Van Duijse. Deze man, een vroegere knecht van v. D. heeft niet alleen zijn best gedaan om te redden wat er te redden viel, maar was ook de eerste, die beproefde om de brandende schuur te beklimmeD, ten einde het vuur in zijn voortgang te stuiten. Bovendien was zonder zijne aanwezig- heid op de scbuur van den heer D. Vael, (later) ook deze schuur wellicht afgebrand. Koewacht. In de laatste dagen wordt deze en omliggende gemeenten druk bezocht door Belgiscbe handelaars, die al het goede vlas op- koopen, dat er te krijgen is. Voor uitstekende partijen, die echter zeer zeldzaam zijn word fr. 1,50 per roede betaald, voor minderel2tot 15 Vlaamsche stuivers. Door het schrale weder in de maaud Mei is veel vlas klein van stuk gebleven. J dergelijke bepalingen vast te stellen als thans reeds in de provincie Znid-Holland van kracht zijn. Provinciale Staten van Zeeland. In de op Dinsdag 4 Juli te openen zomer- vergadering zal o. m. worden behaudeld een voorstel van Ged. Staten betreffende een verzoek van het bestuur der Vereenigde Hand- werkslieden te Ter Neuzen om subsidie voor hare afdeeling vakonderwijs een voorstel van Ged. Staten tot het verleenen eener nog niet bepaalde jaarlijksche subsidie aan de ambachtsschool te Hulst en aan de teekenschool te Aardenburg een verzoek van het Dagelijksch Bestuur der vereeniging ,/Vergunning" voor Ter Neuzen en omstreken om wijziging van de instructie voor de agenten van den Provincialen Stoomboot- dienst op de VVester-Schelde, in dien zin dat hun verboden wordt het beroep van bierhuis- houder uit te oefenen. Daar de bedoelde instructie door Ged. Staten is vastgesteld en wijzigingen daarin dan ook door dat college behooren te worden aange- bracbt, meent het den Staten in overweging te moeten geven, het adres ter beschikking in handen te stellen van Ged. Staten. een verzoek van het hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, om haar voor 1906 en 1907 een jaarlijksche subsidie van 600 te verleenen, ten behoeve van een in te richten cursus voor hoefbeslag. Meermalen werd door de Staten voor dit doel geld beschikbaar gesteld, en vermits de overwegingen, welke destijds golden, nog steeds van kracht zijn, stellen Ged. Staten voor het verzoek in te willigen mits gedurende die jaren een subsidie van ten minste 600 per jaar vanwege het rijk of anderen worde verstrekt en door de Maatschappij een minimumbedrag van f 800 tot ditdoel worde beschikbaar gesteld. In handen van Ged. Staten is in November 1904 gesteld een voorstel van de heeren J. F A. M. van Waesberghe e. a. om dat college te verzoeken een onderzoek te doen naar de mogelijkheid om een vaste regeling te ontwerpen, waarop de ten behoeve der provincie bestaande tolhefhngen op wegen kunnen worden afgekocht. Ged. Staten hebben den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat daaromtreut gehoord en stellen voor de tolheffing op de hieronder genoemde wegen afkoopbaar te stellen voor het bij elken weg vermeld jaarlijksch bedrag, te weten die op den weg van's rijks grooten weg bij Breskens naar Nieuwvliet, voor1383.50, die op den weg van Schoondijke naar IJzendijke, voor 560, die op den weg van Oostburg naar Zuidzande, voor 383.50 die op den weg van Neuzen naar Axel, voor 1761.—, die op den weg van Walzoorden naar Hulst, voor 3008.50 met dien verstande, dat, indien de afkoop voor eeu bepaalden termiju geschiedt, de boven ver- melde bedragen worden verhoogd met de gemid- delde jaarlijksche kosten van onderhoud der tolhuizen, tolpalen, enz.en dat, wanneer de afkoop voor goed plaats heeft, die bedragen verminderd worden met de tegen 4 ten hon- derd berekende rente van het bedrag der op- brengst van den verkoop van de tolhuizen, tol palen enz. In Juli 1904 werden Ged. Staten diligent verklaard ten aanzien van een adres van het bestuur van den //Bond tot beschermiug van den trekhond in Nederland" om voor het houden van trekhonden en het rijdeu met hondenkarren Uit de ingewonnen adviezen blykt dat het hoofdbestuur der //Maatschappij tot bevor dering van landbouw en veeteelt in Zeeland" reglementeering dezer aangelegenheid billykt onder voorbehoud, terwijl de provinciale veearts der le kl. zich als een voorstander ervan doet kennen. Ged. Staten komt het evenwel voor dat in de eerste plaats rekening moet gehouden worden met de principieele beslissing, door de Staten genomen op 6 November 1896 naar aanleiding van een adres van het Bestuur der Afdeeling //Axel" der //Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieken", van gelijksoortige strekking als het thans ingekomen adres van den Bond tot bescherming van den trekhond, en waarbij de vraag, of al dan niet een regle- ment tot bescherming van trekhonden in het leven zou geroepen worden, ontkennend werd beantwoord. Met het oog hierop vinden zij geen vrijheid anders te adviseeren dan afwijzend op het adres te beschikken. Bij besluit der Staten van 5 Juli 1904 no 8 werd goedgevonden wegens het verband tusschen dit adres en het vroeger ingekomen verzoek van het bestuur der afdeeling Zeeland der //Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren, om alle hondenkarren te voorzien van een nummer om de behandeling van het voorstel van Ged. Staten daaromtrent aan te houden en deze zaak andermaal in hunne handen te stellen. Thans stellen Ged. Statenvoor lo. af te wijzen het verzoek van den //Bond tot bescherming van den Trekhond in Neder land, om in het Provinciaal Reglement op de wegen en voetpaden ten aanzien van het houden trekhonden en rijden met hondenkarren derge lijke bepalingen vast te stellen als thans reeds in de provincie Zuid-Holland van kracht zijn 2o. af te wijzen het verzoek van het bestuur der afdeeling Zeeland der Nederlandsche Ver eeniging tot Bescherming van Diereu, om eene bepaiing in het leven te roepen, houdende voorschrift, om evenals zulks het geval is bij automobielen, alle hondenkarren te voorzien van een nummer, ten einde aldus de handhaving van de gemeentelijke politiebepalingen tot be scherming der trekhonden in de hand te werken. Blijkens de rekening over 1903 behooren de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten te worden vastgesteld op f 411,230,206, de uitgaven op f 358,781,18s en het voordeelig slot op 52,449,02. kwam de oberkellner naar den bezoeker toe met de vraag //Wat voor kopje wenscht mijnheer z/Een kopje met het oor aan den linkerkant. Ik ben links," zei de gast kalrn. De A/ober" verdweeu en keerde weldra ietwat bedrempeld terug. »Het kopje, dat u wenscht," begon hij aarze- lend Wat?" riep de gast uit. ,/Deukt u dat u me kunt wijsmaken, dat er in eeu eerste rangs- restaurant geen kopje te vinden is met het oor aan de linkerkant Onzin Ik kan niet uit een ander drinken. U moet toch veel van die kopjes hebben ffZeker, zei de ffober", vwe hebben ze ook gewoonlijk weJ, maar het spijt me u te moeten ?e£jKen> dat het laatste juist vanmorgeu gebrokeu IngevoJge het besluit van het S >ciaal-Demo- cratisch arbeiders-congres zal die partij bij de a. s. herstemmingen alleen die candidaten steunen welke zich verklaren voor de urgentie van het algemeen kiesrecht. Aan een stembureau. //En hier heb je een stembiljetmaak nu een der drie hokjes zwart en werp het dan in de bus." Na deze woorden, door een lid van het stembureau ge- richt tot een nieuwbakken kiezer, steekt deze zijn biljet in den zak en begeeft zich naar den stemlessenaar, waar hij met arendsblikken elk hoekje doorzoekt. Eindelijk komt hij zeer terneer- gesl gen weer te voorschijn en zegt: //Ik heb overal gezocht, maar nergeus een hokje kunnen vinden om zwart le maken." Tableau (Historisch). Te Vaals heeft een vrouw van 66 jaren I door het vlamvatten harer kleederen zulke hevige brandwonden bekomen, dat zij aan de gevolgen is overleden. Bij een twist tusschen twee huzaren in de kazerne te Deventer beet de een den ander een stuk van den neus. Te Rotterdam is uit de hat van den hof- meester van het stoomscbip //Eastmore" een jonge alligator, van een meter lengte, gestolen Op het hofje aan de Geest te's Gravenhage is het Zoudegavond en nacht trg baldadig toe- gegaan. Tegen een uur of acht begon een alge- meene ruzie tusschen de bewoners en bewoonsters, die zoowat alien onder -den invloed van sterken drank verkeerden. Telkens kwamen er personen huD beklag indieneu op het commissariaat van politie aan de Groenmarkt; alien waren ze mis- handeld. Herhaaldelijk moest de politie handelend optreden. Toen eindelijk Maandagochteud om omstreeks 5 uur de rust was teruggekeerd, bleek het dat de ruziemakenden bij elkaar de ruiten hadden in- geslagen, zoodat op het heele hofje geen ruit meer heel was. Dat snapten ze niet In een der meest bekende cafes te Amsterdam kwam een heer binnen, die de volgende niet alledaagsche bestelling deed //Brengt u mij een kop koffie in een kopje met het oortje aan den linkerkant. Ik ben links en kan geen ander kopje gebruiken." //Best mijuheer," antwoorde de kellner. De kellner ging naar den ffober" en even later Te Ostende waren Zondag twee kleine meisjes van 7 jaar spelend een eindje in zee gegaan, en kwamen in een holte van den grond terecht. Een garnalenvisscher, die uit de verte bet ongeluk zag, riep om hulp. Redders snelden toe, doch dezen konden de twee drenkelingen niet meer levend ophalen. Te Mariakerke zijn Zaterdag drie kinderen, vier, vijf, en zes jaar oud, verdronken, ook terwijl zij in 't water speelden. Voorbijgangers snelden hun ter hulp en poogden hen tot het bewustzijn terug te roepen, maar niets baatte. Een rijke heer te Brussel houdt voor ziin vermaak een leeuw en een leeuwin. Hij had deze wilde dieren gekocht toen zij nog zeer klein waren de eigenaar trad nu en dan in de kooi en nooit was hem een ongeval overkomen. Vrijdag nu is de leeuw op zijn meester toegesprongen en heeft hem met zijn klauwen erg aan het gelaat en den buik gekwetat. Een vriend van den eigenaar kreeg de goede gedachte den vork te grijpen, waarmede de leeuw gewoonlijk zijn eten toegestoken wordt. De leeuw, denkende dat hij zijn dagelijksch voeder kreeg, 1 iet zijn slachtoffer losde eigenaar kon uit de kooi ontsnappen, doch viel in bezwijming. Een landbouwer uit het Spaansche dorp Porrera, Amede Ascus genaamd, 35 jaar oud en gehuwd, heeft zijn vader in den slaap verworgd. Daarna ging de moordenaar zeer kalm aaugifte doen dat ziju vader plotseling was overleden, maar de dokter vond sporen van geweld op het lijk en waarschuwde de justitie, die den ontaarden zoon spoedig tot bekentenis bracht. Hij zeide ziju vader vermoord te hebben omdat deze overal kwaad van hem sprak, maar het schijnt dat hij zich heeft willen wreken over een weigeriug van den ouden man om hem geld te geven. De gendarmes hadden alle moeite om den moordenaar tegen de woede der dorpelingen te beschermen. In Engeland is een automobilist, die op een buitenweg zoo hard tegen een kar was san- gereden, dat de vrouw, die de kar duwde, gedood werd, veroordeeld tot vier maanden dwangarbeid. Een stoomboot gestolen. Voor de lang- vingers is niets meer veilig. Geheele wagens en automobielen hebben zij al spoorloos doen ver- dwijnen en nu gaan zij huu stoute stukjes ook te water uitvoeren. Een stoomboot, die aan het paviljoen der roeivereeniging ,/Wiking" te Weenen lag, is door hen meegenomen en niemand weet nog waar zij er mee gebleven zijn. Te Bern vond iemand in zijn tuin een uit het nest gevalleu merel. Hij nam het dier mee naar huis en zette het in een kamer, vlak bij een open raam. Spoedig daarna kwam de moeder binnenvliegen om bet dier'je te voedeu en herhaalde dit elken dag verschillende malen. Toen de kleine wat gegroeid was, kreeg het vogeltje vliegles van moedereerst van den grond op een voetenbankje, toen op een stoel, daarna op een tafel en eindelijk op een vensterbank, waarna moeder en kind wegviogen. Te Vlotho bij Bielefeld is een schooljongen van twaalf jaar door den bliksem doodgeslagen, te Wallenbruck een echtpaar. Te Lenzinghausen en Bardiittingdorf zijn twee huizen afgebrand. Volgens berichten uit Lubeck, is in het Hol- steinsche en Mecklenburgsche groote schade aan- gericht. In meer dan twintig plaatsen zijn gebouwen in de asch gelegd. Ook in Belgie is het weer noodweer geweest. Uit het centrum wordt gemeld dat men nooit zulk onweer beleefde als dat van den nacht tusschen Donderdag en Vrijdag. Hagel ver- woestte de velden, boomen braken af. Te Godar- ville alleen stichte de bliksem brand op zes plaatsen. Te La Hestre brandden drie huizen afte Haine Saint Paul twee. Aan de kolen- mijnen Bois-du-Lue viel de bliksem op de elec- trieke toestellen en ontredderde heel den dienst. Overal is de schade groot. Weenen wordt tegenwoordig on veilig ge- maakt door een bende bekkensnijders, souteneurs, dieven en geweldenaars. Te Parijs heeten die kerels Apachen, te Londen hooligans, hier //die Platte". Meest zitten zij in de bierhuisjes en in de tingeltangels van de buitenwijken, en zijn er de schrik van de tappers. Maar in den laatsten tijd maken zij het te bont, nu zij zelfs de drukke Praterstrasse (de groote straat naar den Prater) onveilig maken. De kranten vertellen dagelijks staaltjes van de woestheid dier bende, maar wat er laatst gebeurd is loopt de spuigaten uit. In de <m- lagkamer van een logement in de Praterstrasse zat s avonds laat een Russische danseres op de tafel voor zich had zij haar portemonnaie liggen. Dit zagen twee leden van de bende, waarop een van hen naar het tafeltje ging en in tea-en- woordigheid der dame al het geld uit haar beurs nam en die doodkalm weer voor haar neer egde. Iedereen zag het, maar niemand durfde zich roeren. De Russin, eerst over zooveel brutaliteit versteld, liep toen zij weer tot.bezin- ning kwam, dadelijk naar buiten en haalde politie, die alien naar het bureau bracht. Daar werd proces-verbaal opgemaakt en de dief <*e- airesteerd, de danseres kon weer naar huis gaan.. Maar daar buiten stonden de vriendjes van den roover op posttoen die arme vrouw een eindje- ver was, mishandelden zij haar deerlijk en gingen aan den haal toen op haar noodgeschrei hulp kwam opdagen. In een ander lokaal ging iemand met een bord rond om voor den man aan de piano wat ge op te halentoen hij aan een tafeltje kwam waar twee leden van de bende zaten (wat hij natuurlijk niet wist, rukte een van die dieven het bord naar zich toe en liet den in- houd er van in zijn zak verdwijnen, waarbij de collectant nog een glas wijn in zijn gez'icbt kieeg en een paar flinke stompeu voor zijn buik, hy moest toezien hoe zijn aaavallers met zwaaiende messen trachtten weg te komen. Bp de deur stond de koffiehuishouder om dit te beletten, hij kreeg een steek in zijn lijf. Weldra werden de woestelingen gepakt, maar de rechtbank veroordeelde hen slechts tot een paar maanden. Buiten Gharlottenburg, bij Berlijn, is een boschschool, voor onderwijs aan lichamelijk zwakke kinderen opgericht. De gebouwen bestaan uit een school, een woon- huis met keuken, een lighal, die van voreu open is en een geheel open, alleen van boven gedekte, ha), waarin de kinderen eten, schriftelijk werk maken, bij regen spelen en soms ook les krijgen. In de schoolkamers staan de ramen open en is eeu luchtververschingskoker in het dak aangebracht, zoodat de kinderen voortdurend rnivere boschlucht mademen. Als het kond en nat is kan de kachel gestookt worden. De klassen zijn klein. en hebben met meer dan 20 leerlingen. De ouderwijzers kunnen zich zoodoende beter bezighouden met de kind-ren, wat, ondauks het kleine aantal les- uren weer ten gevolge heeft dat de scholieren niet achterbhjven. De kinderen ziju in zes klassen mgedeeld. In de hoogste klas hebben zij 15, in de middelste 14, in de laagste klassen 12 tot 13 uren les in de week. Elke les duurt een half uur; daarna is er 5 minuten, na een vol uur 10 minuten rust. Er worden nooit meer dan vier lessen achtereen gegeven. Daar voor de zes klassen maar twee karners beschikbaar zijn, worden de overige kinderen onder de school- uren bezig gehouden met spelen of schriftelijk werk. Voor lezen eu leeren kan elk kind zijn plekje in het bosch gaan opzoeken. Op het oogenblik gaan 120 kinderen op de boschschool. Jongens en meisjes krijgen gezameu- lijk onderwijs. De kinderen komen al's morgens om kwart voor 8 op school en blijven daar tot half 8 s avonds, wanneer zij samen met hun ouderwijzers en onderwijzeressen naar de stad teruggaan. In hun vrijen tijd tuinieren de meisjes. Op kleine bedden zetten zij sla, spinazie, kom- kommers en radijs. Om de groeutenbedden heen worden bloemeu gekweekt. jongens oefenen zich in bouwen en graven zij maken berglandschappen, rotseu, holen en spoortunue]8, naar de aanwijziugeu van hun aardrijkskundige lessen. De kinderen eten in school, 's morgens soep, daarna een tweede outbijt van boterhammen met melk, s middags soep, groente en houderd gram vleescb, 's namiddags melk en brood, 'a avonds weer soep. Elk kind krijgt een liter melk daags. Voor de verpleging zorgt een zust.er van het z/Roode Kruis Bij de school behooren ook kamers met een kuip- en een bruisbad, die druk gebruikt worden. De dokter van de school heeft weinig te doen, aangezien de kinderen zoo goed als nooit ziek zijn. Lichte verkoudheden zijn de meest voorkouaende ongesteldheden, ofschaon de school tot October open blijft. 's Zoudags gaan de kinderen naar de boschschool om zich te ver- maken en dan mogen hun ouders en huisgenooten op bezoek komen. De boschschool is een hygienische eu paedago- gische proef, waarvan de dokters veel verwachten voor kinderen die nu nog in sanatoria en derge- lijte inrichtingen verpleegd worden. Een misdadige aanslag, die vreeselijke gevol gen had kunnen hebben, is gepleegd in de Fransche gemeente Venerand aan den weg van Saintes naar Saint-Jean d' Augely. Na water gedronken te hebben uit een put werden vijf menschen, tot het- zelfde gezin behoorende, ziek. De dokter van Saint-Hilaire-de-Villefransche, die ter behandeling van de zieken was ont.bodeu, heeft monsters van het water uit de put meegenomen en deze door een scheikundige te Bordeaux laten onderzoeken, die sporen van vergiftiging constateerde, zoodat de justitie in de zaak gemengd is. De slachtofers van dezen misdadigen aanslag zijn zeer zwak, maar gelukkig buiten gevaar. Wij men je wereld, lis zoovele inzer behof 'aarden, he lieren verri gee den da loodig is. icbben we rekken. A le jacht, al ran den me Jgemeen, b edding vai mder de si aar van kc paartoe zij p de Alpi ets geheel lolitie-diena liet zal doe ebrekers. e Dordreel id u scherp ij'zonder g aar de z lelgische hi e lichten e n Belgie e et opsporei uldig door eeft men p deze wi chijnt echtt tede daarvi e burgeme ich in ver ertrouwd Pijksche pc i schsffen. Nu is het et opspover ergelijke he tessuur lij aimers eve idere mem jor aanval irste sein sndig daart et geen vi mpen op b halfdron! )g naar je Spanjaard i Zuid-Ami midden v men India iker mindei rug te ke in het loop a men nu raten mag onopolie v imogelijk b Maar niet j voldoende t zelfs hon ur gaat I mstenares, trtoonen. ffrouw zoo vekkend aar de mi owat van iezeligheid vinden en Is nieuws i k wel een t gebeurde gelukkigen ugerlijden ten tijd en rband best ijwillig hoi weg om tkomen zo es op vind len. Ik t nden het iddel van nderlingste leten nemei Nederlande nefneminger zijn, wat lappelijken n pleiten. met onze is uit den it de mee mer8 in c al twee politiedien ogerlijders Ivalt, kunnt an doen. Zoo ook 1 daan. Die sr we er irvan niet ik wei e idigen van •orwegen ni I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2