Uitkeeringsfonds bij ziekte,, Hulp in Nood" Landbouwberichten. Gemeogde berichten. a- Si lib Telegrafische berichten. te TER NEUZEN. I2de jaarvergadering op Zaterdag 10 Juni 1905 lets over voedsel van planten en dieren. w 11 i van ;/Hulc!e aan Conscience," en vervolgd met een *Zegemarsch" door al de militaire muziek- korpsen der stad. Daarna defileerde voor den Koning de Vader- laudsche stoet, bestaande uit deputation van de vereenigingen in de provincie Oost-Y]aanderen, met hunne vaandels en kartelsbij het defile hlekeu de vereenigingen in Oost-Vlaanderen zeer talrijk. Hierop werd uitgevoerd de volkscantate ,/V!aan- deren", woorden van Emile van Goethem, muziek van Oscar Roels. Ruim 4000 personen werkten aan de uitvoering hiervan rnede, waaronder 3000 schoolkinderen de zang werd begeleid door de militaire muziek korpsen, terwijl de componist, de heer Roels, dit reusachtige koor dirigeerde. De uitvoering bewees dat dit aan goede handeu was toevertrouwd, het was indrukwekkend toen de tonen uit die duizenden keelen over het plein klonken en het was niet te verwonderen dat enthousiaste bijvalsbetuigingen de uitvoerders loonden bij het einde. De dirigent werd bij Z. M. op de tribune ge- noodigd en ontving Zijue tevredenheidsbetuiging, terwijl hij naar wij vernemen werd beDoemd tot ridder in de Leopoldsorde. Aan den Konii.g werd door den gouvemeur der provincie een Gulden Boek aangeboden, bevattende verschillende bijzonderheden betrekking hebbende op de feestviering. Thans speelde de muziek nog eene jubelssym- phonie met de Braba^onne tot slot, die door het zangkoor werd medegezongen, waarna de Konin- klijke stoet onder daverende toejuichingen vertrok, ter inhuldiging van de nieuwe instellingen tot de Hoogeschool behoorende. Vandaar komende arriveerde Z. M. te ongeveer half vijf ure in het Paleis van Justitie, om den waterstoet te zien passeeren, die een der attractie's van den dag zou vormen. Duizenden en nog eens duizenden stonden ge- schaard langs de oevers van de vaart aan de Coupure, de Liudenlei, Graslei enz., waar de vaartuigeu passeeren zouden, terwijl ook alle venslers van bovenwoningen, balkous enz. langs dien weg met nieuwsgierigen bezet waren. En voor die nieuwsgierigheid was alle aan- leiding. Een 40tal versierde vaartuigen, die aan ons oog voorbij voeren, gaveu een indruk van den Gentschen kunstzin of van den rijkheid van bloemen die men daar vind. De verschillende vereenigingen, particulieren en ook de stad zelve, hadden gewedijverd om iets schoons voort te brengen. Met belangstelling werd elk nummer van den stoet verbeid en verschillende vaartuigen werden algemeen geapplaudiseerd. Dit was ook het geval met een 4tal Ter Neuzensche visschers- vaartuigeu, die rijkelijk met groen en bloemen getooid, voor den heer Cassauwers meevoeren. De Axelsche boerinneljes waren op die vaartuigen ook aanwezig. Te 6 are vertrok de Koning weer uit Gent. De volte in de straten was overgroot en niettegen- staande elke trein massas vreemdelingen wegvoerde, scheen het in den omtrek der Zuid Statie nog steeds drukker en drukker te worden. Men begon toen reeds te denken aan de illu- minatie die te 9 ure zou worden afgestoken. Van af den toren van St. Baaf zou met zoeklicht gewerkt worden. Hoewel 't ons speet, konden we daarop ook niet meer wachten, het uur van vertrek was aan- gebroken, maar de voorbereidingen waren veel belovend. A. s. Donderdag is er groot krijgsfeest op het St. Pietersplein. Zaamslag. Een visscher in deze gemeente was dezer dagen zoo gelukkig met de vaugst, dat hij eenige malen achtereen, door anderen moest worden bijgestaau, om ziju fuiken uit het water te lichten, terwijl alles overvol was. In enkele dagen tijds beliep de vangst ruim 300 Kg. Axel, 17 Juni. Heden had alhier ten over scan vau den notaris Dregmans, ten verzoeke geJachteu zich met heel andere dingen bezig dan met het blonde meisje dat hem hier hulp aan- bood. VVezenloos staarde hij een oogenblik op het goud, dat in zijn hand glinsterde, en van het goud naar het papier, dat in ziju hand rit- selde, Het feit zelf begreep hij spoedigmaar de reden waarorn Martha hem in de gelegenheid stelde zijne sehuld bij hare moeder aan te zuiveren, die reden was hem duister. Waarorn deed zij dat Hij had haar daartoe geen aanleiding gegeven, en met haar kiaderiijk medeiijden wilde hij niets hebbeu uit te staan. Misschieu had zij we] ge- dacht aan hare toekomstige positie als de vrouw van een rijkea bloemkweeker, en had zij in een edelmoedige bui wiilen toouen, dat zij wel met eenige goudstukken om zich heen koo werpen Maar niemand mocht er iets van weten. Dat was toch niet in overeenstemming met zijn vermoedeu. Wie pralen wil, vraagtgeen stilzwijgen maar verlangt zijn daden te hooren uitbazuiuen. in Martha's daad was dus zekere opoffering ge- legen, niet alleen een geldelijke ook nog een andere, want als hij niet zweeg Jordan hield het briefje bij de kaarsvlam, en toen het verbrand was, blies hij de asch van de tafel. Toen sprong hij op, en wicrp de goud stukken in de bovenste lade van zijue linnenkast. Hij dacht er vo s'rekt niet aan ze te behouden, van den heer C. P. Gast en kinderen de verkoop I plaats van 9 woonhuizen en erf, aan den Buiten- J weg te Axel. Kooper van al de huizen werd de heer C. P. Gast, voor de som van 8605. Periodiek aan de beurt van aftreding als lid voor den gemeenteraad alhier zijn de heeren P. Dekker Fz., P. Dregmans, J. J. de Feijteren L. Lamaitre. Philippine. Dinsdag jl. wilde den landbouwer E. Cuelenaere alhier een stier van stal laten. Pas het dier buiten of wip over een tamelijk was hooge haag in den tuin. Met een zacht toompje door het hek op den weg geleid, wipsprong het dier in den vischbak, die in de weteriog lag. Wat nu te doen F Langs de andere zijde er uit- jagen ging niet. Het beste was maar, hem een bad te doen nemen in het nog al diepe water, waarop sinjeur vanzelf naar den kant zwom en ongedeerd op het droge kwam. Donderdag j.]. zijn door het hemelvuur op den Landsdijk onder de gemeente Watervliet drie schoone vaarzen, die daar in eene weide liepen, gedood. Dat vau de 111 kiezers slechts 69 aan hun kiezersplichten hebben voldaan vindt zijn oorzaak, doordien een veertigtal visschers den dag voor de verkiezing naar den Hoek van Holland waren voor het mosselzaad. St. Jansteen, Nogmaals moet ik melding maken van een der droevigste ougevallen, welke een familie kunnen treffen n.l. het verbrauden van een kind. Een driejarig kind van T. v. O. is de vorige week achterover in een pot kokeDd water, welke van de kachel op den vloer gezet was, gevallen en na een paar dagen van zwaar lijden bezweken. Huismoeders weest voorzichtig. Oversiag. Uitslag der aanbesteding voor het bouwen van een gemeentehuis, met bijlevering der materialen op 15 Juni 1.1. J. Schopman van Hulst, voor 3700H. P. Lensen van Zaamslag, voor f 3490 P. Wisse en F. W. Kaijser van Zaamslag, voor f 3447 C. de la Court van Wachtebeke, voor 3073,94; St. van Mosselvelde van Wachtebeke, voor f 2794,50. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek dat in het afgeloopen boekjaar was ontvangeu aan coutributie der leden de som van 2095t77, aan buiteugewone inkomsten 319,51, alzoo totaal 2415,28. Dat was uitgekeerd aan ziekegeld de som van 2655,07 aan buitengewone nitgaven en bode- loou 396,70, alzoo totaal 3051,77, alzoo een nadeelig saldo van f 636,49. Met 156 stemmen tegen 106 werd het voorstel van het bestuur om de uitkeering met 1 gulden te verminderen aangenomen. Voorts werd verworpen het verzoek van het bestuur der vereeniging tot ziekenverzorging te Ter Neuzeu, om subsidie voor het ziekenhuis alhier. 's Gravenhage, 19 Juni. Het Hoofdbestuur der Liberale Ume heeft de aangesloten kiesver- eenigiugen beslist geadviseerd bij de herstemmingen in elk district de tegenstauders der regeeringspartij, van welke richting ook, zoo krachtig mogelrjk te steunen. Het Hoofdbestuur van den Vrijzinnig-demccra- tischen bond adviseert overal voor de pvogram- candidaten krachtig te werkeu en elders even ijverig te werkeu voor candidaten der linkerzijde tegenover de kurkelijke partijen. Zooals reeds Zaterdag werd gemeld verklaart de commissie van advies der Oud-Liberalen, waar nog minder er gebruik van te maken. Al zou hij ook als een dagloouer hebben moeten werkeu, hij kon vau genade en medeiijden niet leveu. Er zat niets anders op, dan het geld op kiesche wijze terug te geven, met een vriendelijke dank- betuiging. Ofschoon dit voorval op andere wijze hem her- inuerde aan zijn treurigen toestand, toch had het hem eenigszius afgeleid. Het lieve, jonge gelaat, dat over het thans verbrande papier gebogen had, de blijkbaar onvaste hand die de ongekunstelde woorden in angst en schaamte had neergeschreven, en eindelijk de tranen in die blauwe kinderoogeD, welke hem gister zoo raadselachlig voorkwamen, dat alles saamgenomen bracht zijne gedachteu over naar een reincr sfeer dan waarin hij dien avond bij mevrouw Vou Karstenbrock had geademd. Deze stemming bleef hem bij, toen hij uit een korten, droomloozen slaap ontwaakte. Ook toen hij ondanks alle moeite Martha uiet te zien kreeg. Hij had ouderweg een paar rozen gekocht en bij zijne thuiskomst vroeg hij nu Christine verlofde jonge juffrouw te mogen spreken. Hij wist, dat hare moeder op dit oogenblik niet thuis was, en wilde nu aan Martha deze bloemen geven als daukbetuiging voor het heerlijke gebraad, dat hij dien avond gekregen had. (Wordt vervolgd.) anli-revolutionairen of katholieken met sociaal- democrateu iu herstemming komen, zich te orit- houden vau aaubeveling voor eene algemeene gedragslijn. Zij zal niet trachten op de beslissing der kiezers in zoodanige gevallen invloed uit te oefenen. De groei en wasdom van planten en dieren dus van orgamsche wezens in het algemeen - is afhankelijk van de hoeveelheid voedingstof, zegt professor Dr. A. Brandt. Wij zouden er bij wiilen voegen, en van het gehalte der voedingstoifen tevens. Dit is wel duideiijb, daar wasdom het resuitaat bliikt lit A rei'vlud-fn inkomende voedingstoffen tegen over die hoeveelheid, welke noodig is tot dekkihg van de luopende physologische uitgavenanders gezegd noodig om de atgeleelde, verweerde, versleten lilhaams- deeltjes door nieuwe, versche te vervangenaismede om warmte, beweging en in het algemeen alle levens- piocesseii voort te brengen. Ieder moet bijvoorbeeld opgemerkt hebben, hoe on- gelijkmaug gras en andere planten op het veld groeien in vetten, vochtigen grond steken de rijkgevulde rogge- halmen ons m het gezicht, overschrijden sums °een Y dezelfde soort op een schraal en droog veld lage, dwergachtige exemplaren voertbremH die soms met hooger dan een palm of anderhalf en van Kieine, sciim!.© nren voorzien zijn. Bijzonder aanschouwelijk komt 'het onderscheid in 'OotrP. Ill I" wannoon K/->f I., r... ui i J u AXVyll UIlUvl oCIlClU in grootte uit, wanneer het lage humusgedeelte snel in hoogen zandgrond overgaat, als dus (fe zoogenaamde bouwlaag van gennge dikte is. Zoo kan men op enkele schreden van eikaar planten zien groeien van lijnrechte tegengestelden wasdom. Even aanschouwelijk uiten zich de hoeveelheid en het gehalte der voedingstof op den wasdom der dieren. Een vemen, dat uit een schamel boerenpaard geboren en schynoaar voor een dergelijk lot is aangewezen, neemt in grootte toe en kan tot een dragelhk paard worden opgekweekt uitslnitend onder den invloed van rtjkelljk voedsel en bij recktlydig doch geen vroeotijdig gebrnik voor den arbeid. Het is vooral onder den in vloed van overvloedig voedsel, dat uit wilde soorten de grootste tamme worden verkregen, zoo planten als dieren. r In de natuur is ook al de hoeveelheid voedsel niet steeds gelijk en de wisselvalligheid in grootte der dieren houdt daarmee gelijken tred. Zoo spreken de jagers van yzandhaas als ze een kleinen mageren seigneur Lampe bedoelen. Elk, die gelegenheid had in de bergmeren van Scot land te visschen, zegt Herbert Spencer, weet dat daar, waar zich veel forellen ophouden, deze dieren klein zijn en dat er betrekkelijk weinige voorkomen in plassen waar zij groot zijn. Coucurrentie op de voorhanden hoeveelheid voedsel ziedaar de verklaring van dit verschijnsel, die zich vanzeit opdringt. Wij zouden ook kunnen zeggen waar veel varkens zijn, is de spoeling dun. Snijdt men bij een jong konijn een zennwtak van ,00r d,°P1> dan houdt deze de bloedvaten van het ^wuuyaucii \cl II JLlCt oor in verkleinden toestand, zoodat kunstmatig het eene 001- 1 anger wordt dan het andere. Dit wordt veroor- zaakt door een sterkeien bloedaandrang van het onbe- scnadigde oor en daarmede een sterkere voedincr en wasdom van dit orgaan. Deze proefneming komt neer op een nieuwe verdeelino- van de voorhanden totale hoeveelheid voedingstof, evenals bij een boom, waarvan hier en daar takkeu gesnc eid zijn, teneinde de overige sterker te doen groeien. Waaruit volgt, dat voor een gelijkmatigen sterkeren groei van alle iichaamsdeelen de totale hoeveelheid voedingstof moet vergroot worden. Immers als niet een enkel oor, maar het geheele konijn grooter dan een normaal zal worden, moet men het dier in zijn geheel beter en rijkelijker voeden dan zijn makkers. Maar niet alleen van de hoeveelheid voedsel en zijn gehalte hangt de sterkte der bloedvorming af. Ten bewijze nemen we weder een voorbeeld, dat elkeen heeft kunnen aanschouwen. Ieder toch heeft ze gezien, kinderen, die ondanks het uitgezochtste en rijkeiijkste voedsel, tengere zwakke wezens worden, terwijl andere bij onvergelijkeiijk slechter voedsel flink en 'krachtig opgroeien. De oorzaak ligt dus niet alleen in het voedsel, maar ook in het vermogen van het organisme dit voedsel te verwerken, met voordeel gebruiken of gelijk men zegt te assimileeren. Een rijkelijke hoeveelheid voedsel wat hoegrootheid en hoedanigheid betreft, in verband met het assimileerend vermogen van het organisme brengt krachtige groei van het jonge dier°bij het volwassene dient het uitslnitend tot afzetting van vet- weefsel of onder gunstige omstandigheden tot verdikking der spieren. In alle gevallen wordt van de voedingstof. die het dier opneemt, slechts een klein deel gebruikt voor gewichtstoename, het grootste deel gaat weg aan de reeds bovengenoemde behoeften van het organisme, vooral aan verwarming en onderhoud der organen. Het voedselverornik voor warmte is betrekkelijk hooo-. De chemische processen van het organisme eischen voor hun tot standkoming een bepaalde temperatuur; elke spierwerking hangt af van de omzetting van warmte in beweging. Gelijk de hoeveelheid brandstof voor een stoommachine ontzaggelijk is, zoo is ook de hoeveelheid brandstof, die zonder vlam en groote warmte in het dierlijk lichaam wordt verbruikt, betrekkelijk groot. Om niet te spreken van de spieren van hart- en borstkas, die dag nog nacht rust kennen, bevinder. alle overige zich althans gedurende het waken steeds onder zekere spanning, bij een temperatuur, dat zij steeds ieder oogenblik gereed zijn voor den zwaarstmogelijken arbeid. In dit opzicht gelijken zij op de locomoti'ef, die lang voor bet vertrek van den trein onder stoom staat. De terwille van spierarbeid in het dierlijk lichaam ver brande voedingstof wordt o.nttrokken aan'andere organen, die zij ten nutte had kunnen zijn. Zoo wordt het begrijpelijk, dat overmatige spierarbeid den groei van het kind belemmerc. Precies hetzelfde neemt men waar bij hnisdieren, onder andpren bij psarden die voor het einde hunner ontwikkelingsperiode aan het werk worden gezet. De praktische conclusie in deze is het vetmesten van dieren berust behalve op een grootere portie voeding stof, op hun gemis aan beweging. Door den sueltrein 80 van Vlissingen is Za- terdagochtend op het emplacement te Roosendaal overreden de arbeider W. van Loenhout. Het hoofd en een been waren geheel van het lichaam gescheiden. De man was gehuwd en laat eene weduwe met kinderen achter. In een koffiehuis te Leeuwarden zaten eenige sportiiefhebbers op te snijden over de sterke toeren die deze en gene per fists had gedaan, of aannam te doen. JNTadat voortdurend sterker stukken waren verhsald, zeide een der aanzittenden Je moogt nu snoeven zooveel je wilt, van Zwarte- wegsend naar L^euwarden trappen in een kwartier, doe je niet. Eh als je 't doet, geef ik duizend' gulden De toegesprokene, een burger van 36 jaar oud, maar die per fiets ziju mau staat, antwoordde Dat zal ik probeeren. En gistereu Donderdagmorgen heeft hij het geprobeerd en... den afstand van 7 lja kilo meter, onder controle in een kwartier afgelegd. Als een staaltje van verkiezingsijver deelt het Utr. Dbl. mede, dat de 99jange Ds. Kerkhcff, rusteud predikant te Ulrecht, niettegeuslaande zijn hoogen leeftijd Vrijdag zijn kiezersplicht heeft vervuld. le Wassenaar heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Twee kinderen, 4 en 8 jaar oud, kwamen door het landgoed van den landbouwer Van V. Daar liep eeu varken. Zoodra dit de kinderen gewaar werd, liep het op hen aan en beet hen verschrikkeiijk. 'tJongste kind moest in het Ziekenhuis worden opgenomeu. Een oog was geheel uitgestooten. Hoofd en lijf geheel met gaten overdekt. Aan de bloedsporeu op den grond kon men zien, hoe het woedeude dier de kleinen had meegesleurd. Gelukkig, dat op het geschrei der kleinen meoschen kwamen toegeschoten, die nog het ergste voorkwamen. De dokter meeut aan de sterke kleederen, die de kinderen droegen, het behoud der kleinen te moeten toeschrij veu. Woensdag werd J. v. Z. te Echteld met afgesneaen hals te bed gevouden. Hoewel men eerst aan zelfmoord dacbt, hetfc de justitie uit Tiel toch^ een onderzoek ingesteld en de vrouw van Y. Z. aan langdurig verhoor onderworpen, terwijl een drietal dokters het lijk schouwden. Het moet namelijk gebleken zijn, dat de mau is gestorveu tusschen 9 en 1 0 uur's morgens, terwijl de vrouw eerst de hulp van een arts inriep's middags om 1 uur. Voor dien tijd vertelde zij niemand leKs van haar treurige outdekking. De stemming der dorpelingen is haar niet gunstig. Een kindje van den stukadoor V. L. te Tiel, slikte Zaterdag eene naald in. De tiveejarige kieine overleed teugevolge daarvan kort daarna. Stemmen te koop Men meldt aan de Haagsche Ct. dat voor de ramen van een woning in de Hobbemastraat te 's Gravenhage Vrijdag borden stooden, waarop ,/Stemgerechtigden tegen vergoeding dispouibel." En de berichtgever voegde er bij, te weten dat er lnderdaad eeo 59tal //disponibel" waren. Wanneer de justitie 't wll onderzoeken, wat verre vau overbodig zou zijn, en de wijkagenten 't niet hebben opgemerkt, dan heeft het blad den naam van dien leverancier beschikbaar. De eigarenmaker P. J. van W., te Rotter dam bezocht Yrijdagavond het bierhuis van J. H. R. iu de Wijde Broedersteeg. Na daar eenigen tijd vertoefd te hebben, kreeg hij met dien bier- huishouder twist. Plotseling haalde de sigaren- maker toen een geladen revolver te voorscnijn en zonder zich verder uit te latan loste hij eensklaps op den op eeu stoel iu ziju oumiddellijke nabij- heid zittende bierhuishonder een schot. De kogtl drong dien man in het rechterdijbeen. Hevig geschrikt^ sproDg hij op en Hep naar de deur om zijn heil in de vlucht te nemen. Terwijl hii iu den deurstijl stond weerklonk een tweede schot" waarvan de kogel hem rakelings langs het hoofd vloog. Nu bereikte hij de straat en liep wat hij loopen kon naar het politiebureau in de Lauge Torenstraat, waar hij een schuilplaats vond. De sigareumaker, die na het plegen vau zijn rnoord- aauslag op den bierhuishouder eveneens de vlucht genomen had, werd op de straat doer het publiek acbtervolgd en iu de Lange Torenstraat door een politieageut gegrepen. Hij werd eveneens binnen het politiebureau in die straat gebraeht en is daar opgesloten. De verwondde bierhuishouder J. H. R., wiens toestand geen dadelijk gevaar cplevert, is naar het Ziekenhuis gebraeht. Ongevedr negen uur is Vrijdagochtend te Utrecht een jongetje vau omstreeks acht jaar in de Vieslraat, vlak voor het magazijn Nederland, door de tram overreden. De knaap wilde, toen de tram dicht genaderd was, nog ijlings de rails oversteken, kwam daarbij even wel te vallen en kreeg de scherpkantige raderen midden over het lijf. Geneeskundige huJp was niet meer noodig. De ingewanden van den ougelukkigen knaap waren geheel verscheurd en de dood trad bijna onmiddellijk iu. 1 er brancard geschiedde de overbrenging naar het hoofdbureau van politie. Wie de ouders zijn is op dit oogenblik nog niet bekend. Eeu vrouwtje, die getuige was van het vreeselijk ongeval, geraakte door de emotie buiten kenuis, doch werd spoedig weer op verhaal gebraeht. Voor de Rotterdamsche rechtbank is be- handeld de moord op den gepens. Rijksambtenaar Capteijn in zijn woning op de Breede Plaats aan deu Oppert. Twee jeudige bandieten Lobenstein en Jacobs genaamd, hadden iu Februari den man verhuisd en wareu te weten gekomen, dat hij geld en sieraden bezat. In koelen bloede waren zij de woning binnengedrougen, hadden Captein op bed geworgd, vervolgens het lijk naar den zolder gesleept en daar aan een touw opgebangen om aan zelfmoord te doen denken. Zonder blikkeu of blozen, zelfs lachend btkenden zij het misdrijf.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2