A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. No. 4699. Donderdag 15 Juni 1905. G-ELDLEEITIITG. BIIIIDMAI11S. D RANK WE T. 45e Jaara;ang. Geldleening, groot f 6500,—, BEKENDMAKING. ABONNEMENT: Inzending van advertenti§n v6or 3 uren op den dag der uitgave Oe corlog tusschen Rusland en Japan. GCanfongerecht te Ter Neuzen. TER VEl/iE\S('HE C0URA5T. Per drie maanden biunen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich b\j alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYEBTBNTlllf: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /"0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slecbts tweemasl berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Dlt blad vemhijnt naandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, nltgezonderd op Peestdagen, lilj de Flrma I*. J. VAI DB IAIHE te Tet Xeazen. Burgemeester en Wethouders van TER, NEUZEN vragen aanbiedingen voor eene ten behoeve dier ge- meente a pari te sluiten in aandeelen van f 300,benevens den aandeel van f 200,luidende aan toonder, welke kosteloos uitgereikt en bij uitloting van een of meer aandeelen per jaar, afgelost zullen worden. De storting van den eersten termijn, groot f 1500, moet op 1 Juli 1905 geschieden en die van het restant of 5000,op 1 October 1905, ten kantore van den Gemeente-Ontvanger. Gezegelde inschrijvingsbiljetten voor den 26e" Juni 1905, franco in te zenden aan den Burgemeester, moeten behoorlijk onderteekende opgave bevatten 1°. van' den naam, het beroep en de woonplaats van den insehrijver 2°. voor hoeveel aandeelen wordt ingeschreven, en 3°. tegen welke rente (hoogstens 4 procent). Ter Neuzen, 10 Juni 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEU ZEN brengen ter openbere kennis, dat op 7 Juni 1905 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van A. DE ZEEUW, van beroep winkelier, wonende te Ter Neuzen, om, overeenkomstig artikel 63, sub 10 der Drankwet, vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop in de navolgeride localiteit: het linkerzijlokaal van het perceel kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen, sectie C, no. 4286, plaatselijk gemerkt no. 6 en gelegen aan het Nieuwediep aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekend- making kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Ter Neuzen, 10 Juni 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat het voornemen bestaat een gedeelte grond groot ongeveer 5 M2. van het kadastrale perceel sectie C 4289, gelegen voor het perceel Vlooswijk- straat 58, aan den publieken dienst te onttrekken ten- einde dezen grond in erfpacht uittegeven. Bezwaren hiertegen kunnen worden ingediend voor Maandag 19 Juni 1905. Ter Neuzen, 10 Juni 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Er schijnt nu eindelijk eens erustig over gedacht te worden om aan het afschuwelijk bloedbad in Oost-Azie een eind te maken. Roosevelt, Amerika's energieke president, zal de man zijn aan wien de groote eer toekomt, den eersten stoot tot de vredesonderhacdelingen te bebben gegeven. De nota, die hij op 8 Juni aan de Russische en Japansche regeeringen zond, luidt als volgt ^De president acht het oogenblik gekomen, waarop hij in 't belang der menschheid middelen moet trachten te vinden om een einde te maken aan dezen verschrikkelijken en betreurenswaardigen strijd. Banden van sympathie en vriendschap vereenigen de Vereenigde Staten zoowel met Japan als met Rusland. Door den oorlog tusscben deze groote mogendheden wordt de vooruitgang der wereld achteruitgezet. De president dringt er krachtig op aan bij de Russische en Japansche regeeringeB, niet alleen in haar eigen belang, maar in dat van de geheele wereld, onmiddellijk de vredesonderhandelingen te openen. De president meent te mogen voorstellen, dat de onderbandelingen zullen worden gevoerd uit- sluitend rechtstreeks tusschen de twee oorlog- voerenden, met andere woorden, dat er een samen- komst plaats hebbe tusschen Russische en Japansche gevolmachtigden, ten einde de mogelijkheid te onderzoeken om over de vredesvoorwaarden tot overeenstemming te komen. De president vraagt nadrukkelijk aan de Russische en Japansche re geeringen nu in deze bijeenkomst toe te stemrae:i. De president is bereid alles te doen wat hij kan, indien de betrokken regeeringen zijn diensten noodig achten, om de voorbereidende maatregelen te treffen wat aangaat tijd en plaats van samen komst; ook indien de twee mogendheden zelf alles willen regelen, zou de president zich gelukkig achten, want zijn eenig doel is het bijeeuroepeu eener couferentie, waardoor de geheele wereld weldra den vrede zou zien geboren worden." Het is natuurlijk nog niet bekend, waar de samenkomst der gedelegeerden eventueel zal plaats hebben de plaats zal waarschijnlijk door Japan bepaald worden. Washington, 10 Juni. Rusland en Japan hebben het voorstel, gelijk het is vervat in 't schrijven van president Roosevelt, aangenomen. Een samenkomst van vertegenwoordigers van beide oorlogvoerende partijen schijnt verzekerd. Waarschijnlijk zal Washington, dat minder toegankelijk voor invloeden van buiten is dan Parijs, worden gekozen als plaats voor de vredes onderhandelingen van de vertegenwoordigers der twee landen. Volgens bericht uit diplomatieke bron zal baron Rosen de vroegere Russische gezant te Tokio, waarschijnlijk Rusland's vertegenwoor- diger bij eventueele onderhandelingen zijn. Washington, 11 Juni. De antwoorden van Japan en Rusland op de nota van Roosevelt over den vrede hebben Washington gistermiddag laat bereikt. Beiden nemen het voorstel van den president aan en verklaren voldaan te zijn over zijn aanbod en zijn welwillendheid. De tekst der antwoorden is niet openbaar gemaakt. Frauknjk heeft Roosevelt's pogingen van den beginne aan gesteund door op zijn bondgenoot een krachtigen invloed te oefenen tot aanneming van het voorstel. Tokio, 11 Juni. Japan heeft aan Roosevelt geantwoord, dat het zoowel in het belang van Japan als in het belang van de wereld naar het herstel van den vrede met Rusland verlangl, onder voorwaarden, welke de standvastigheil van dien vrede volkomen waarborgen. De Regeering van Japan zal overeenkomstig het voorstel van Roosevelt, gevolmachtigden aanwijzen, om met de Russische gedelegeerden saam te komeD, op tijd en plaats als van weerszijden geschikt zal worden gevonden voor het voeren van onderhandelingen, zonder be- middeling of tusschenkomst, teneiude de vredes voorwaarden vast te stellen. Petersburg, 12 Juni. Het schriftelijk antwoord van Rusland op 't voorstel van president Roose velt is heden aan den Amerikaanschen gezant Meijer overhandigd. Washington, 12 Juni. Roosevelt ontving heden Rusland's antwoord op zijn voorstel. Cassini had daarna een onderhoud van een half uur met den president. Zaterdag was een lang cijfertelegram van den Amerikaanschen gezant te Petersburg Meijer ont- vangen, dat blijkbaar slecbts eenvoudig den vorm aangaf, waarin Meijer geloofde, dat Rusland's antwoord zou zijn vervat. Later werd officieel bekend, dat Cassini naar den president was gegaan om hem kennis te geven van Rusland's toestemming op de nota en te verklaren, dat Rusland gevolmachtigden zou be- noemen om met de Japansche gevolmachtigden samen te komen en de kwestie van vrede te bespreken. Op 't oogenblik bespreekt meD de plaats van samenkomst. Roosevelt heeft gisteravond een samenkomst gehad met Taft, den waarnemenden Minister van Buitenlandsche zaken. Daarna werd bekend ge maakt dat de antwoorden van Rusland en Japan niet openbaar gemaakt zouden worden, met het oog op den toestand gelijk die gebleken was uit officieele inlichtingen, tijdens de afwezigheid van den president ontvangen. Er wordt echter bij gevoegd, dat het geheim houden dezer antwoorden niet wijst op stoornis in de onderhandelingen. "De president acht den toestand bevredigend. Later werd gemeld dat de eenige reden voor het talmen met de publiceering der antwoorden is, Roosevelt's wensch om eerst formeel Japan's antwoord naar Petersburg en Rusland's ant woord naar Tokio over te brengen, waarmee de voorloopige onderhandelingen zijn geeindigd en Amerika's werk feiteiijk is voltooid. Rusland en Japan zullen dan vermoedelijk een wapen- stilstand sluiten, gevolgd door een bijeenkomst van vertegenwoordigers der oorlogvoerende partijen op een door Japan aangegeven plaats. Japan's voorwaarden zullen dan rechtstreeks aan den Czaar worden overgeseind indien zij aannemelijk zijn, zal waarschijnlijk later een bijeenkomst van ge volmachtigden plaats hebben te Washington om een vredesverdrag op te stellen. De berichten, die verspreid zijn over stoornis in de vredesonderhandelingen, ziin volgens de hoogste autoriteiten volkomen ongegrond. Washington, 13 Juni. De Nederlandsche gezant had gister in het Russische gezantschapsgebouw een conferentie met Cassinimen meent dat Rus land den Haag beschouwt als de beste plaats voor de onderhandelingen. Londen, 12 Juni. Volgens de ^Standard" zou formeel besloten worden tot een wapenstilstand van 6 weken, die nu reeds stilzwijgend als bestaande wordt beschouwd. Zitting lan 9 Juni 1905. Verourdeeltl zijn F. K., koopman te Zaamslag, ter zake van overtreding der Woningwet; tot eene boete van 2, subsidiair 2 dagen hechtenis. G. v. F., landbouwer te Axel, ter zake van overtreding der Jachtwet; tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen beeht. C v. d. V., werkman te Ter Neuzen, ter zake van over treding der Spoorwegwet; tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. C. J. D., zonder beroep, P. v. D., landbouwer, beiden te Axel, K. d. K., landbouwer te Zaamslag, A. v. B., A. Zweiklieden te Axel, ter zake ^an het rijden op een velocipede zonder lantaarn ieder'tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. D. S., visscher te Philippine, D. G., visscher te Bou- chaute, ter zake van het op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen eene vasteinrichtinghebben zonder vergunning; ieder tot eene boete van /3, subs. 3 dagen hecht. J. K., metselaar te Ter Neuzen, ter zake van het niet verlichten van een op den openbaren weg geplaatst voorwerp; tot eene boete van /I, subs. 1 dag hecht. M. B., arbeider te Axel, ter zake van het loopen op bezaaiden grond tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. L. v. H. en C. L. d. C., bierhuishouders te Westdorpe, ter zake van het niet sluiten op tijd; ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. A. d. B knecht, C. v. T., knecht, F. R., knecht, alien te Westdorpe, ter zake van het verblijven in een bierhuis na de sluitingieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. A. M., J. G., werklieden, A. G., zadelmaker, alien te Sas van Gent, ter zake als voren ieder tot eene boete van ft, subs. 1 dag hecht. T. d. W., C. de R., A. v. H., leurders te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van Schelpvisch ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. C. B., visscher te Bouchaute, en C. v. K., arbeider te Oost Eecloo, ter zake van het bevisschen der Schelde zonder consentieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. d. H., arbeider te Hoek, ter zake van Leerplichtwet- overtreding bij he/haling; tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. W. K, arbeider te Axel, ter zake als voren; tot eene boete van f 4, subs. 4 dagen hecht. P. E. W., bierhuiehoudster te Ter Neuzen, huisvrouw van J. J. d. N., ter zake van het zonder de vereischte vergunning Sterkendrank in het kiein te verkoopen tot eene boete van 20, subs. 15 dagen hecht., met vrijspraak van hetgeen haar meer is ten laste gelegd. L. v. C., jachtopziener te Axel, ter zake van le het jagen in gesloten jachttijd en 2e het bejagen van een anders jachtwater, zonder vergunning; tot eene boete van J 4, subs. 4 dagen hecht., en tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. Met verbeurdverklaring en uitlevering van het geweer of betaling ad 15, subs. 5 dagen hecht met onbruikbaarmaking van het geweer bij uitlevering. V. C., en A. v. A., landbouwers te Hoek, ter zake van het in Zeeland als onderhoudsplichtigen van een ten dienste van het algemeen bestemden weg, niet te hebben veriicht het bij het verslag van de opneming van schouw van den weg vermelde werk; ieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. Met vrijspraak van hetgeen meer is ten laste gelegd. V. C., en A. v. A., landbouwers te Hoek, ter zake van het in Zeeland als onderhoudsplichtigen van een ten dienste van het algemeen bestemden weg niet te hebben verricht het bij verslag van eerste herschouw van den weg vermelde werkieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht., met vrijspraak van hetgeen meer is ten laste gelegd. J. D., arbeider, C. M. S., leurder, J. J. L., bierhuis- houdster, J. H., varensgezel, J. C. v. G., schippersknecht, M. J. v. D., varensgezel, alien te Ter Neuzen, J. P. d. G., particulier te Zaamslag, ter zake van openbare dronkenschapieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. K. W. H., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. D. C. d. R., sjouwerman te Ter Neuzen, ter zake van dronkenschap bij vijfde herhalinq tot hechtenis van drie weken. t'rijgesprokeu F. v. H,, schipperszoon te Gent, ter zake van straatschenderij. TER NEUZEN, 14 Juni 1905. Op uitnoodiging van de Centrale Uberale kiesvereeniging in Zeeuwsch-Vlaanderen's oostelijk deel trad alhier Maandagavond in het //Hotel de Commerce" voor een overvolle zaal als spreker op de heer Mr. P. C. J. Hennequin. Hij verklaarde te hebben willen voldoen aan het billijk verlangen om op enkele plaatsen van het district voor de kiezers op te treden ten einde mededeelingen te doen omtrent zijne houding in het afgeloopen 4jarig tijdperk en zijne meening over verschillende vraagstukken kenbaar te maken. Spreker constateert eene verandering in den strijd bij de verkiezingen. Vroeger werd als eisch gesteld bekwaamheid en kennis van de streek die afvaardigt, doch dit is meer en meer op den achtergrond gedrongen door de strijdlens door een der partijen aangeheven. Door de Ministerieele partij is de godsdienstleus in den strijd gebracbt dit acht spreker een fout, die had baiten de staatkunde moeten blijven. Spreker kan zich begrijpen dat de tegenwoordige coalitie van de regeeringspartij is gevormd om op onderwijsgebied te verkrijgen wat zoowel de anti- revolutionairen als katholieken verlangden, maar hij acht die coalitie maar tijdelijk, daar die partijen, wanneer dat doel bereikt is door hun uiteen- loopende levensopvattingen geen verder verband meer bebben. Aan den zoogenoemden gemeenschappelijien wortel des geloofs hapert wel wat. Dat kan men in onze omgeving ook voldoende opmerken. Zouden bv. de katholieken kunnen meegaan met eene Zondagswet, zooals de antirevolutionairen die zich denkeu. Ze houden, na volbrenging hunner godsdienstplichten van een gepaste ontspanning, gaaischieting, bollen, een kaartje leggen enz., terwijl er reeds voorbeelden zijn dat*de antirevo lutionairen des Zondags de herbergen geheel of gedeeltelijk willen sluiten. Bij de behandeling der drankwet heeft de Minister verschillende bepalingen op aandrang der katholieken moeten terugnemen of wijzigen, terwijl ook bij de vaccinewet gebleken is dat de katho lieken daaraan niet willen meedoen. Spreker wijst er op dat de Regeering, hoewel zij de liberale beginselen verderfelijk noemt, in de hoogste staatsambten iiberalen benoemde. Naar sprekers oordeel is men bij de behandeling der drankwet het doel voorbijgegaan in plaats van een krachtige betengeling van het drank- mrsbruik is er een wet gekomen behelzende veel plagerijen voor het gebruik, terwijl sprekers grief is dat vele van die bepalingen niet van toe- passing zijn op societeiten, waar misschien meer misbruik gemaakt wordt dan in een gewoon cafe. Een wijziging der drankwet zal noodig zijn. Spreker kan niet meegaan met de afschaffing der Staatsloterij, hij ziet daarin geen kwaad men kan zeggen de Staat moet uit de speelzucht geen inkomsten trekken, maar er is nu toch zekerheid dat alles eerlijk gaat. En als loterij een kwaad is, zou men om consequent te zijn alle loterij moeten afschaffen ook die der nationale militie, terwijl men dan de Staatsloterij niet tot 1922 moet laten voortbestaan. Met de hooger- en lager onderwijswet kon spreker niet meegaan, omdat de noodige waar borgen ontbreken. Wanneer door de Regeering was toegegeven aan de eischen der vrijzinnigen op dit punt, spreker zou geen bezwaar hebben om zoo noodig nog meer subsidie te geven, maar de Staat behoort eenige controle te kunnen uit- oefenen om te kunnen nagaan of het geld uit de Staatskas goed besteed wordt. Spreker bedoelt hier niet een controle die het innerlijke der school raakt, zooals b.v. keuze der leerboeken, maar wel over leerplan, vacantien enz. Wat het ingediende arbeidscontract betreft, dat is door den Iiberalen heer Drucker ontworpen. Spreker bestrijd de tariefwetna het thans daarover verschenen Kamerverslag twijfelt hij er niet aan of die wet zal wel worden ingetrokken volgens dat voorstel zouden de minderen het zwaarst worden belast, terwijl als men de nijver- heid gaat beschermen, ook bescherming van den landbouw door graanrecblen niet zou kunnen uitblijven, daar de landbouw door die tariefwet

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1