Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 10 Juni 1905. "^^^fTuiTTeton! Gemengde berichten. No. 4690. 45e iaargang. TWSBDB BLAD. HET TESTAMENT. Landbouwberichten, De oorlog tusschen Rusland en Japan. De crisis in Noorwegen. De electriciteit en de landbouw. Genickstarre, Het gerucht dat Rutland Japans vredesvoor- waarden wenscht te kennen, is in merkwaardige tegenspraak wet de krijgszuchtige geruchten die van andere zijde tot ons komen. Generaal Liue- witsj zou aan den Czaar om nog meer versferkinge gevraagd hebben. Hij wenschte de Japanne totaal uit te roeien, wat hem echter waarschijn- lijk wel niet zoo gemakkelijk zal vallen. Er komen tegenwoordig merkwaardige staaltjes aan 't licht omtrent den spionnagedieust der Japan- ners. Zoo kwam bv. in 1899 een Japanner te Port Arthur en verzocht aan het Russisch stads- bestuur verlof, de vuilnis te mogea wegruimen. Dit werd hem toegestaan en hierdoor kreeg hij elken dag gelegenheid, in alle particuiiere woningen binnen te dringen. Zijn knechten waren alien Japanners. Na hat uitbrekeu van den oorlog vertrokken de vuilnisman en zijn helpers naar Japan. Deze stadsreiniger was niemand minder dan een generaalhij is tegenwoordig gouverneur van Dalny. Zulke staaltjes zijn volstrekt niet zeldzaam en verklareu voldoende de antipathie die de Japanuers dikwijls den En ropeanen inboezemen. De Franscbe #lntransigeant" schrijft dan ook dat't voor niemand een geheim is dat de Japanners al lang een oogje hebben op de Eransche bezittingen in Indo-China. En nu heeft nog wel de kowmandant van het Eransche eskader twee bedienden in dienst die Japanners van geboorte ziju. Deze kunnen ju op hun gemak de heele bewapening der Eransche schepen inspecteeren en daar zij waarschijnlijk ar- tillerie- of wariue-officieren ziju, kunnen zij belang- rijke rapporten aan hun regeering uitbreugen. Ook de Engelschen beginnen langzamerhand in te zien dat de Japanners wel eens wat erg lastig kunnen worden en men is bevreesd, dat het succes van 't gele ras wel eens een terugslag zou kunnen hebben in Britsch-Indie. Zoo iets zou in onze kolonien ook lang niet tot de onmogelijkheden behooren. In een avondziiting van Het Storting werd een proclamatie aan het Noorsche volk vastgesteld, waarin de hoop wordt uitgesproken dat het Noor sche volk steeds in vrede en eendracht met alle volkeren zal leven, niet het miust met hetZweedsche met hetwelk het door zooveel natuurlijke banden verbonden is. In de vaste overtuiging, dat het Noordsche volk zich met het Storting en de re geering zal vereenigen tot handhaving van de volledige zelfstandigheid van het rijk en dat het zich evenals tot dusver vastberaden, bezonnen en waardig zal houden, en bereidwillig de offers za) brengeu, die verlangd mochten worden, verwacht het Storting, dat ieder onderdaan naar de wetten zal handelen en alle ambtenareu, zoowel burger- lijke als militaire"fcen geestelijke, in elk opzicht gehoorzaamheid zullen betoonen aan de regeering, welke deze het recht heeft te verlangen krachtens de macht, die het Storting uit naam van het Noordsche volk aan haar heeft overgelragen. Toen de koning het besluit van de vervallen- verklaring ontvangen had, seinde hij onmiddellijk aan den eerste-minister Michelsen te Kristiania dat hij zoo nadrukkelijk mogelijk protesteerde tegen de haudelwijze der regeering. Woensdagavond zijn aan de koninklijke familie enthousiaste hulde betoogingen gebracht voor het lustslot Rosendal in Zweden, waar hij tegenwoor dig vertoeft. ,/Een wonderlijk zenuwachtig opgewonden mensch zei de commissaris van politie, zijn kopje thee gemoedelijk leegdrinkende. //Zulke menschen zijn alleen goed om zekere beroemdheid te krijgen als spelbrekers." //Hij heeft zware slagen van het noodlot ge- had," verzekerde mevrouw Von Karstenbrock, maar intusschen verwenschte zij de bekende, die haar joist dezen man als teekenleeraar had aan- bevolen. /Intusschen kan men hem gemakkelijk vermijden. Hebt ge hem reeds vroeger gekend z/Nooit gezien," antwoordde Balder lacheud. z/Maar toch het is een lange geschiedenis Lang en verveleud. Ik wll u alleea zeggeu, dat die prikkelbare heer Jordan een lichtzinnige knaap is geweest, een persoon, die voor niets deugde, een leeglooper. Geen wonder dat hij niet op mij gesteld is, nu ik dit van hem weet. Hij stood bekend als iemand, die tot alles in staat is." #Laat hem dan naar de maan loopen. Wij zullen maar niet verder aan hem denken," schertste Hockner. Hij bood de gastvrouw zijn arm en op haar verlangen geleidde hij haar naar het salon, waar zij aan de vleugel-piano plaats nam en een vroolijk lied ten beste gaf. Het gezelsch&p vermaakte zich bijzonder. Iu de vroolijkste stemming werden in verschillende kringen gesprekken gevoerd en tusschen al dat klonk de zang der schoeae TER NEUZEN, 9 Juni 1905. Gisteren werd alhier door den bouwkun- dige J. Scheele, namens den heer George Will aanbesteed het afbreken van het bestaande en het daarvoor in de plaats bouwen van een nieuw woonhuis in de Vlooswijkstraat te Ter Neuzen. Voor het eerste perceel (metselwerk) werd in- geschreven door de heeren Joris Kolijn voor f 1437, D. de Smidt voor 1399, W. P. Nieuwe- link voor 1257 en W. Reinhoud voor 1200. Voor het tweede perceel (timmerwerk) werd ingeschreven door de heeren J. A. Rijnberg voor 1145, J. Simons voor 1120, P. Fraanje voor 1057, F. C. Herrebout voor 979 en H. F. Kaijser voor 930. Bij de op Dinsdag j.l. te Deinze gehouden verkooping van onroerende goederen, werden de navolgende perceelen in koop toegewezen 4 H. 82 A. 59 C. bouwland in den Pierssen- polder voor fr. 15000 aan den heer B. van Hoeve te feluiskil 4 H. 80 A- 98 C. bouwland in dien polder voor fr. 16000 aan den heer J. Kielman te Sluiskil 4 H. 70 A. 45 C. bouwland in dien polder voor fr. 13300 aan den heer J. van Rompu, alhier. 10 H. 34 A. 30 C. in den Papeschorpolder voor fr. 36050 aan den heer H. Govaert te Westdorpe. Een partij bouwland enz. in den Remoortere- polder, groot 24 H. 92 A. en 80 C. werd opgehouden op fr. 67200. Axel, 8 Juni. Hedenavond hield de ceutrale anti-revolutiouaire kiesvereeniging //Nederlaud en Oranje" in het district Oostburg eene openbare vergadering op de bovenzaal van den heer P. Koole, waar als spreker optrad de heer Ds. J. D. de Liudt van Wijngaarden, Ned. Herv. pred. te Utrecht. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer L. B. A. Rolff Jz. De vergadering was druk bezocht. Stoppeldijk. Alhier werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis voor den heer J. F. Peersman. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. Colsen te Terhole voor f 1620, P. F. Jansen te Stoppeldijk voor 1297, J. F. Dobbelaar te Stoppeldijk voor 1177 en J. de Loos te Stoppeldijk voor f 1100. Gegund aan den laagsten inschrijver. Stoppeldijk. Nabij het Vogelfort had een ongeval plaats, dat goed afliep. Een paard, ge- spannen voor een vrachtkar, kon zich op den dijk niet goed staande houden en moest naar beneden loopen, met het geladen voertuig achter zich. Het kwam in een sloot terecht, waaruit het door den voerman en gedienstige omwonenden werd omhoog gewerkt. Het dier bracht het er ongedeerd af en ook de kar was slechts zeer weinig bescbadigd. Het schijnt aan deze eeuw vooral weggelegd te zijn aet /.niets oamogelijks onder de zon" meer en meer te bevestigen. De wetenschap, vooral de technische, viert hare [ioogste triomfen. De electriciteit, die verborgen natuurkracht, waarvan de toepassingen ons zoozeer verbazen, zal nu ook, wanneer op genomen proeven wordt voortgewerkt, haar invloed doen gevoelen op bet landbouwbedrijf en.... na verloop van tijden er wellicht een geheelen ommekeer in teweeg kunnen brengen. gastvrouw, die bij elk vers met slormachtigen bijval werd belooud. Robert Hockner, door de gastvrouw aan de piano geroepen, verhoogde de stemming nog door een wegsleepende wals te spelen hij was meester op dat instrument en wist daaraan een geluid te ontlokken, alsof er een geheel orkest in verborgen zat. Alleen mijnheer Balder, die wegeus zijn hoofd- piju meer naar rust dan naar balmuziek ver- langde, sloot uu en dan de oogen en verwenschte in stilte al het rumoerige leven om bem heen. Onder het spelen klouk er uit de gang een zacht geroep, dat al luider herhaald werd, doch zonder gevolg. De commissaris wiegde onder het spelen met het hoofd, als maakte hij reeds dans- passen eu zijoe toehoorders deden hetzelfde. Hier- uit bleek, dat alien wel lust hadden in een dansje doch het rechte oogeublik om te beginnen, scheen nog nic-.t gekomen. Van onder haar lange wimpers zond Elfride von Karstenbrock Balder een vrieudelijk lonkje toe en dit deed hem zijn hoofdpijn eu alles vergeten. Hij sproug op en vroeg haar ten dans. Eeuige paren zwierden reeds op de maat over den gladden parketvloer, toen Balder met haarbegou. z/Morgen, morgen," fluisterde hij vleiend. Zij knikte, waarvoor hij haar dankte door een hartelijk drukje in de hand. Onhoorbaar werd intusschen de kamerdeur ge- opeud. De bediende kwam binnen en laveerde behendig tusscheu de gasten door naar de piano. De comissaris hoorde hem niet naderen, en zag ook niet, dat de man naar hem overboog om hem ieti mede te deelen. Twee Russiche geleerden Spyeskneff en Krorkoff waren onder meer tot de gedachten gekomen rechtop in den grond eene kleine electrische battery te delven, samen- gesteld uit een koperen en een zinken plaat door een riraad verbonden. Na met niet veel kosten een aan- houdend electriseeren van den grond bewerkt te hebben, zaaiden zij daarin aardappelen en beetwortelen. Met den oogst konden zij vaatstellen, dat de wortelen on knollen, in dezen geelectriseerden grond geteeld, een derde meer opbrachten dan die in niet geelectriseerden grond ernaast. Even gunstige uithomsten werden bekomen door een anderen Rnssischen landbouwkundige, zekeren Narke- vitsch, die beproefd bad tot hetzelfde doel de lucht- electriciteit te benutten. Deze plaatste op hetproefveld bouten staken, waarvan bij de punten met een nikkelen naald had voorzien en welke naalden door draden verbonden waren aan in den grond bedolven zinkplaten. De aldus van uit de Incht aangetrokken electriciteit verhoogde den aardappeloogst met een derde en de op- brengst der fruitboomen tot het dubbele. Deze uitkomsten stemden ten voile overeen met die der proeven in zijn iaboratorium genomen door den Amerikaanschen geleerde Kiney. Deze nam de zaden van mosterd, roode klaver, gerst en koolzaad en ver- deelde deze elk in twee gelijke boeveelheden. De eerste werden gezaaid zonder eenige voorafgaande bewerking, de tweede, vooraf geweekt, werden onderworpen aan een electrischen stroom. Na slechts 24 uren was bet getal ontkiemde zaadjes bij dat gedeelte dertig procent grooter dan bij bet niet geelectriseerdelater nam die veri inding nog toe. Niet alleen werd het kiemen bespoedigd, en was het aantal zaden besteudig hooger, maar ook de groei bleef sneller en malscher, alsof de planten eene geheimvolle kracht ingezogen badden, die hun opbrengstvermogen opjoeg. Dat er in bet plantenlichaam electrische stroomen voorhanden zijn, hebben verschillende onderzoekingen bewezen. Ook zullen er bij de uitwisseling jvan elec triciteit tusscben de aarde en de lucht electrische stroomen door het lichaam der planten moeten gaan. En dat dit invloed op den groei der plant heeft,'wordt door de onderzoekingen van Dr. Lemstrom denzelfden wien bet gelukt is op een paar bergen in Lapland een kunst- matig noorderlicbt in T leven te roepen bevestigd. Hij gebruikte bij zija proefnemingen een draadnet, dat boven de planten was aangebracht en in verbinding stond met een electrieeermachine. Hij is tot de conclusie gekomen dat de groei er door bevorderd wordt, voor- namelijk wanneer de electrische stroom van boven naar beneden door de planten gaat. Hoe werkt de electriciteit in al die gevallen De proeven, genomen om dat op te belderen hebben bewezen, dat de electrische stroom de bestanddeelen van den grond ontbint, waaruit de planter, haar voedsel moeten trekken, dat bij tot bet verbreken en verkorrelen van den grond bijdraagt, de aarde vochtiger maakt, haar warmtegraad verhoogt en aldus een aantal uiterst voordeelige voorwaarden in het leven wekt, die het kiemen en ontwikkelen der planten begunstigen. De jongste proeven toonden tevens aan, dat de electriciteit in den bodem gunstig werkt op het verdrijven van scbadelijk gedierte. Het electrisehe licht, het licht van een booglamp, brengt soms gelijke uitwerkselen teweeg. In Amerika werden daarmede o.a. buitengewone uit komsten verkregen bij het telen der latuw in bijzondere broeikassen door electriciteit verlicht. Zekere land bouwkundige, Ramson, wint aldus drie weken's winters op zijne oogsten in. Niet altijd bleek de invloed van het electriscn licht zoo nuttig Soms was het integen- deel gansch nutteloos, ja schadelijk. Was de werking bij bet telen van radijzen, erwten, spinazie, wortelen, bloemkolen niet zoo heel bijzonder groot, bij beetwor telen was het weer heel anders. Te Wagnaville, Frankrijk, werd bij de landbouw- »chool een akker bezaaid met bieten 'c eene deel daarvan verlicbtte men gedurende 72 dagen van 9uur'savonds tot 4 uur's morgens door middel van twee booglampen, het andere ontving geen kunstlicht. Bij den oogst was van de verlichte helft de opbrengst U/lti maal zoo groot en de boeveelbeid voortgebrachte suiter li/7 maal zooveel. Hoe men over de belangrijkheid dezer proeven denke, zij vragen onze aandachtwant ook zij kunnen leiden de geheime krachten in de natuur nog meer te achter- halen. In het laatste nummer van het //Tijdschrift voor Sociale Hygiene" bespreekt Dr. W. P. Ruijsch deze ziekte en stelt zich de vraag #Is het gevaar groot, dat Nederlaud er ditmaal ernstig door zal getroffen worden Hij zrgt o. a Zeer moeilijk is het daarop een antwoord te geventoch mogen wij met grond vermoeden, -^aiiiir-v-? wiin'i ivi'miu'iiii—ni"i ii Plotseling werd de muziek afgebroken en mijn heer Hockner sprung op. z/Neem mij niet kwalijk," zeide hij tot de gasten, die hem verwouderd en tevens misuoegd aan- keken, »,ik moet noodzakelijk een oogenblik iemand spreken." En hij verdween. //Elfride," fluisterde Balder nog vlug, voordat hij haar losliet, ,/ge ziet dat zelfs mijn hoofdpijn door uw lieftalligheid op de vlucht wordt gedreveo." Hockner kwam weer binnen. Iu die weinige oogenblikken was zijn gelaat geheel veranderd, hij zag er uit als een ernstig magistraat. z/Kom, speel nu voort," riep de gastvrouw, hoewel zij de verandering heel goed bemerkte. ,/Voortspelen drong het geheele vroolijke gezel- schap. Doch Hockner schudde ernstig het hoofd. z/Het doet mij leed, dames en heeren. z/Wat leed riep Elfride. //Het moet u alleen leed doen, dat wij willen dansen en niet kunnen." Hij greep hare hand. z/Mevrouw, het doet mij werkelijk leed, voor dezen keer niet aan uw bevel te kunnen voldoen. De plicht roept mij, en als die roept, moet ik zelfs voor de verwijten uit uw schoonen mond stok- doof zijn. Ik heb de eer u te groeten." //Waar wilt ge dan heen?" vroeg de gastvrouw een beetje boos en te gelijker tijd nieuwsgierig. tflk wil ten minste weten, wat de oorzaak is, dat ge ons zoo te ongelegener tijd verlaat." ffDaar g< de oorzaak wilt weten," sprak de commissaris ernstig, terwijl hij Balder reeds de hand tot afscheid toestak, zal ik het u zeggeu. Ik ben geroepen om proces-verbaal op te maken wegens een misdaad in de Veldstraat." dat ons land niet behoort tot die landen, die groote vatbaarheid hebben voor de uitbreiding der ziekte. lerwijl deze althans elders herhaaldelijk epide- misch optrad, bepaalde zij zich ten ouzent in den regel tot weinig gevallen. Daarbij rijst nog de vraag, of de vroeger in Nederland geconstateerde gevallen iudentisch zijn met die welke thans epidemisch optreden. Bij ons te lande openbaarde de ziekte zich herhaaldelijk in de kazernes, zoo o. a. te 's Gra- venhage, Amsterdam, Arnhem, Helder, Ylissiugen enz., maar nooit, voor zoover mij bekend althans, nam de ziekte hier te lande een epidemisch verloop. Meerdere dezer gevallen behandeld hebbende, staat mij nog het aangrijpendkarakter der vreeselijke ziekte zeer duidelijk voor de oogen. Plotseling werden vooral de jonge miliciens op wacht als door den bliksem neergeslagen. Spoedig, vaak reeds bewusteloos, naar het hospitaal overgebracht, werden zij daarna door ons woest delireerend, in bevige stuipen en zeer lijdend aangetrufL-n. Soms volgde op denzelfden. dag, dat de jnan werd ingedragen, reeds de dood. Vooral de gevallen te Amsterdam waargenomen, droegen een zeer ernstig karakter. De hevigste epidemieen kwamen in den winter voor, ofschoon geen der jaargetijden wordt ont- zien. Het schijnt dat de nazomer het minst ge troffen wordt." Verder herinnert Dr. Ruijsch aan de maatregelen, in Pruisen genomen, waarvan men met belang- stelling de resaltaten tegemoet zien. De jockey O'Connor ging per automobiel van Chantilly naar den wedren van Maisons-Laffite met een snelheid van 75 kilometers per uur. Bij den hippodroom van Enghien wierp de jockey achtereenvolgens drie rijtuigen om en maakte zelf een vreeselijke tuimeling, waarbij de anto in duizend stukken geslagen werd. Men snelde de drie mannen die er in hadden gezeten ter hulp, maar als door een wonder was alleen de chauffeur gekwetst. Tusschen de stukken van de automobiel lag het paard van een omge- worpen rijtuig. De schade wordt op 35.000 fr. geschat. Op S Juni werd, tusschen de rotsen der Casquets en Portland, een hevige brand bespeurd in ruimeu 1 en 2 van de Duitsche st. ^Kythnos", van Antwerpen naar den Levant, met een voile lading. Het schip werd bij Portland aan den grond gezet en men liet toen ruimen 1 tot 4, en de machinekamer en de bunkers totaal onder water loopen. Den 4den was het vuur, allerwege uitge- doofd. De schade is zeer aanzienlijkzoowel aan het schip als aan de lading die om zoo te zeggen geheel, 't zij door vuur, 't zij door, water, bescha- digd is. Meu zal nu het schip leeg pompeu, vlot maken en in het drooge dok brengen, 't zij te Antwerpen, 't zij te Hamburg. De liefhebbers van postprentbriefkaarten in Rusland zijn tegenwoordig ijverig op de jacht naar een merkwaardigheid, die voor hen als Russeu zeker dubbele waarde bezit. Practisch in alles, heeft de Japansche legeradministratie bij het uit brekeu van den oorlog ieder soldaat, voor hij ten strijde trok, van een postkaart voorzien, met een rouwrand omgeven, waarop voor alle eventu- aliteiten de dood van den soldaat vermeld is. Deze moet de kaart voorzien van het adres zijner familie, of van den persoon, dien hij wenscht kenuis te geven van ziju dood, wanneer hij zou achterblijven op het slagveld. //Wat is daar voorgevallen vroeg Balder, terwijl hij Hoskners banddruk beantwoordde. z/Eeu moord. Daar is dezen avoud een vrouw vermoord. Nogmaals alien goeden nacht Hij groette en ging heen. IV. Iu den konden nachtwind snelde de commis saris voort naar het naaste politie-bureau. Van de kerktorens klonk achtereenvolgens het gelui der klokken die verkondigden dat het half twaalf was. De wolken begonnen hier en daar te scheuren en lieten op sommige plekken het licht der sterren door. Er viel nu bijna geen regen meer slechts weinige druppels sloegen den commissaris nog in het gelaat. Zij koelden hem af en de wind scheen de herinnering aan het zooeven ge- rnaakte genoegen te hebben weggevaagd. Voor het politie-bureau stond reeds een rijtuig op hem te wachten en daarin nam hij plaats, nadat hij van het wachtdoeud personeel eenige inlichtingen had ontvangen. Een d >kter en nog een hooger politie-ambtenaar waren ook aanwezig deze beide heeren namen mede plaats in het rijtuig, dat nu den tocht naar de Veldstraat begon. //Ik hoop, dat de vrouw van den slotenmaker Tropf zoover van den schrik hersteld is, dat zij ons dezen avond nog hare verklaring kan geven," zei Hockner, terwijl hij den kraag van zijn mantel log wat vaster om zijn hals trok. iHaar man scheen over den toesland van zijn vrouw nog meer bekommerd dan over den moord

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 5