A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 4698. Gemengde berichten. Zaterdag 10 Juni 1905. 45e Jaargarig. EBBSTB BLAD. Landbouwberichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,-Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel rneer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prna slecnts tweema&l berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Wegens het Pinksterfeest zal a. s. Maandag geen nummer van dit blad verschijnen. TER NEUZEN, 9 Juni 1905. Door het bestuur der waterkeering van den 'calamiteuzen Zimmermanpolder is Woensdag te Rilland aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhcud tot 80 April 1906 van de aarde-, kram-, rijs-, steenglooiiDg en andere werken. Hiervoor werd het minst ingeschreven door den heer Jac. Jansen te Ter Neuzen voor f 10,685. In de Dinsdag te Hulst gehouden raads- zitting werd het nieuw-benoemde lid, de heer Van Dalsum, beeedigd. Tot wethouder, vac. den heer Lev. van Waesberghe werd, met 4 stem- men tegen 2 op den heer Verwilghen en 1 bianco, benoemd de heer F. Hombach, die de benoeming aannam. Op de voordracht voor leden van het college van zetters der dir. belastingen werden geplaatst de heeren H. Wauters en B. de Deckere. Een verzoekschrift van de vereeniging //De Ambachfsschool" om subsidie, terreinafstand en kapitaal-voorschot werd, op voorstel van den voor- zitter, in handen gesteld van burg, en wetb. om in een volgende zitting te rapporteeren. Eveneens werd tot eene volgende zitting aan- gehouden de benoeming van eene onderwijzeres in de nuttige handwerken en idem van een lid der cotnmissie tot wering van schoolverzuim in de vacature, ontstaan door het ontslag van den heer Cuijper8, naar Enschede vertrokken. (M. C.) Het verslag over 1904 omtrent den toestand der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen bevat het volgende korte algemeene overzicht Moest 1908 een zeer slecht jaar genoemd worden, 1904 was in elk opzicht daarvan een tegenstelling. Alle visscherijen gaven, dank zij het buitengewoon fraaie weder, reden tot tevreden- heid, behalve de weervisscherijen, die, evenals de laatste jaren, geen ansjovis konden vangen. Alleen de garnalenvisschers en de oesterkweekers hadden finantieel geen voorspoed, wat voor beiden echter niet lag in het product, maar in de slechte markt- prijzen, die zij maakten van de oesters, een gevolg van de in Engeland nog steeds voortdurende oyster scare. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middeburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 9 Juni de volgende vonnissen uitgesproken M. Ph. R., oud 24 j., huisvrouw van B. B. te St. Jansteen, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 3 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis. H. V., oud 32 j., fabrieksarbeider te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang. J. M. v. D., oud 24 j., bootwerker te Ter Neuzen, thans in hechtenis te Middelburg uit andere hoofde, is wegens mishandeling veroord. tot 2 maanden gevang. L. v. C., oud 20 j., particulier jachtopziener te Axel, is wegens poging tot omkooping van ambtenaren veroord. tot 14 dagen gevang. E. R. d. R., oud 18 j., arbeidster te West- dorpe, is wegens diefstal veroord. tot 3 maanden gevang. Woensdag werd te Korfgene gehouden de jaarlijksche algemeene vergadering van de Maat- schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Uit de mededeelingen van den voorzitter, den heer Mr. P. C. J. Henneqnin, omtrent den toe- tand der maatschappij, bleek dat deze gunstig is. Het aantal leden steeg tot ver over de 2600 De Maatschappij was weer zeer nuttig werk zaam. Het aantal wiutercursussen steeg tot 28, het hoogste getal in Nederland. De verschillende cursussen voor ouderen werden ook druk gevolgd en hebben ^oed gewerkt. De financieele toestand der Maatschappij is gunstig. De rekening over 1904 sluit met een b&tig saldo van f 939,70. De volgende algemeene vergadering zal gehouden worden te Tholen. De heer G. A. Vorsterman van Oyen besprak de verschillende grieven tegeD het tiend- en jacht- recht en de pacht. Hij zou wenschen dat het tiendrecht werd ver- vangen door afkoopbare landrente dat het heerhjk jachtrecht werd onteigend en iedtr eigenaar recht zou hebben wild te kweeken maar ook op eigea land te bemachtigen en dat betere bepalingen werden gemaakt omtrent pacht. Namens de Heide-maatschappij sprak de heer Degens over het droogleggen en draineeren van lauden. Hij zette de voordeelen van drainage uiteen en gaf een technische beschrijving er van. De heer Dr. Hissink besprak de resultaten der voedermeel-enquete. Hij zette het groote nut en het voordeel van zulk een onderzoek uiteen. Wegens tijdsgebrek werd de voordracht van den heer L. J. Koert over de ongevallenverzekering voor den landbouw niet gehouden. Na afloop der vergadering werd een rijloer door het eiland gemaakt. Daarvoor was veel animo. Het weder werkte echter niet meehet regende. Na afloop van den rijtoer vereenigden de leden zich aan een gemeenschappelijken maaltijd. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van het hoofdbestuur werd o. m. mededeeling gedaan van een schrijven van den heer Ph. van Dixhoorn, te Axel, met verzcek de splitsing van de afdeeling Hulst in twee afdeelingen, in die vergadering nog een8 te bespreken. Wegens gebrek aan tijd werd daartoe niet overgegaan. O n w e e r. Over het onweder dat Maandag met groote hevigheid in Overijsel woedde, meldt de #Zw. Ct." In Dalfsen sloeg de bliksem op zes verschillende plaatsen in, o. m. in den molen van den heer Wentzel, en in de schoorsteenpijp der cichorei- fabriek van de firma Egberts Co. Groote schade werd nergens aaugericht. Te Windesheim werden in de nabijheid van het station een paar boomen en drie telephoonpalen door den bliksem getroffen. Te Wijhe heeft de hagel aan tuin-, veld- en boomvruchten belangrijke schade toegebracht, bier en daar werden zelfs glasruiten stuk gehageld. Te ORt ging de bui met regen en hagel ge- aid. Sommige hagelsteeneu bedroegen bij meting 8 bij 4 c.M. Aanmerkelijke schade werd toege bracht aan de te velde staande gewassen en vruchtboomen, alsmede aan verschillende broei- kassen. Een paard werd op stal en een schaap in de weide door den bliksem gedood. Ook in Dedemsvaart had men veel te lijden van den geweldigen hagelslag. Stukken ijs, ter grootte van spreeuweneieren teisterden boomen en vruchten in tuineu, en de te velde staande vruchten, waarvan de schade zeker groot zal zijo, terwijl de bliksem achter een der villa's aan de hoofdvaart in een schuur sloeg, een balk versplinterde en een deur doorboorde, gelukkig zonder brand te ver- oorzaken. In de Krim was de uitwerking van den hagel slag in een woord verschrikkelijk. Rogge, haver, aardappeleD, boonen en boomvruchten, alles, alles is totaal vernield De omvang van de ramp is nog niet te overzien. In Lonneker sloeg de bliksem in by den land- louwer Ter H., //bij den Korten", zonder brand te veroorzaken. De bewoners kwamen met den schrik vrij. In verschillende andere deelen der gemeente werden boomen door het hemelvuur ge troffen. In Epe woedde sedert jaren niet zoo'n zwaar onweer. De bliksem sloeg in den hoogen paal op t marktplein en in de landbouwerswoning van Jan van Niersen in 't Sladt. Te midden der bui trok de vrijwillige brand weer er heen om den ontstanen brand te blusschen, De kap is geheel van t huis afgebrand en de zolders zijn erg beschadigd. Te Coevorden ging de bui met een geweldigen storm gespaard. Hagelsteenen vielen ter grootte van kippeneieren neder en lieten bijna geen gebouw ongeschonden. In de stationsgebouwen werden alleen ongeveer 200 ruiten vernield, in de Ned.'Herv. kerk 60, enz. Te Veenendaal is een twaalfjarig meisje, E. v. W., lijdende aan toevallen, voorover in een put gevallen en gestikt. Hoe onvoorzichtig het is jonge kinderen gezamelijk naar school te zenden, bleek Dinsdag- middag in Den Haag, toen twee broertjes van 4 eu 7 jaar al spelende langs den Zuidwal gingen en het eene ventje van 7 jaar het andere, dat 4 jaren telde een duw gaf, waardoor het te water geraakte. Straf zijner ouders vreezende, heeft hij 't eerst verzwegen, doch toen de ouders hun kind s' avonds vermisten, moest hij wel hekennen. Spoedig togen toen eenige politieagenten aan het dreggen, doch het is tot nu toe niet gelukt het lijkje op te visschen. Van de steile helling tusschen Berg en Dal en Beek, welke als ^gevaarlijk" door een bord is aangeduid, is een wielrijder uit Enschede komen afrijden, met het treurig gevolg, dat hij viel en meer dood dan levend naar het ziekenhuis te Nijmegen moest vervoerd worden. Als de wil om te sparen er maar is Als een merkwaardig staaltje van ondernemings- geest en spaarzaaroheid onder onze Nederlaudsche arbeiders mag worden gemeld, dat dezer dagen te Rome vertoeven vier spoorwegarbeiders uit Zwolle, die jareDlang eenige spaarpenningen ter zijde hebben gelegd, om zich een reis naar Rome en Napels te kunnen veroorloven. Hun namen zijn Eijkelboom, Van Heusden, Koopman en Zweynenberg, waarvan twee Katholiek en twee Protestant. Bedorven door grootvader Voor de recht bank te Amsterdam stond een 14jarige knaap terecht, die zich aan diefstal schuldig maakte om jenever te kunnen koopen Zijn grootvader had hem geleerd jenever te drinkenr Zijn opzending naar een rijksopvoedingsgesticht werd geeischt. De vorige week is de hoeve van zekeren Groh, te Nonnenwald, in Hessen, door brand vernield. Vier kinderen van den pachter zijn in het vuur omgekomen en de pachter zelf is erg verbrand bij de redding van zijn jongste kind. Groh is thans aan de gevolgen zijner wonden overleden, maar alvorens te sterven, heeft hij bekend de stichter te zijn van den brand, waarin zijn kinderen zijn omgekomen. Reeds stond de hoeve in vollen gloed, toen Groh, aan wien de moed ontbrak om te sterven, eindelijk het uood- sein gaf. Eenige oogenblikken later dreven de lulpkreten van zijn jongste kind hem opnieuw naar binnen. Hij slaagde er in het te redden, maar de redding kostte hem het leven. Deze op het sterfbed voor den rechter gedane jekentenis, is door het onderzoek bevestigd. Groh wilde zich zelfmoorden, want talrijke processen ladden den man gerui'neerd. Hij was ook dronk- aard geworden en 't was onder den invloed van den drank dat hij de vreeselijke misdaad pleegde, op zijn sterfbed bekend. Een geboren politieagent. Op den boule vard Haussmann te Parijs waren eergisternacht twee mannen aan het vechten. Toen de politie cwam aansnellen en de vechtersbazeu in hechtenis wilde nemen, verzetten zij zich zoo heftig, dat let weinig scheelde of de agenten moesten het onderspit delven. Daar kwam een fietser voorbij met een medaille op de borsthij sprong af, kwam de politie te hulp, wist een der maunen te grijpen en bracht hem naar 't politiebureau in de Reu de 1 Opera. Toen de beambten hem bedankten, antwoordde de fietser„Ik doe toch maar m'n plicht, ik ben ook agent." Na eenigen tijd kwam de man nog eens ep hetzelfde bureau, weer met den dader van een of ander misdrijf, dien hij in hechtenis genomen had. Nu moest hij echter zelf daarvoor het rapport opmaken. Dit rapport was in zulke vreemde termen opgesteld, dat de inspecteur er bij te pas kwam, die den ^politie-agent" een scherp verhoor deed ondergaan. In het nauw gebracht, kwam de fietser er voor uit, dat hij eigenlijk kleermakers- knecht was, maar dat hij roeping gevoelde voor het vak van agent, en dat hij geloofde daartoe geboren te zijn. Zijn pogingen om een plaats te krijgen bij de Parijsche politie waren mislukt en nu trachtce hij de politie zooveel mogelijk van dieust te zijn. Zoo hoopte hij den autoriteiten op te vallen en een plaats te verkrijgen. Voorloopig is er proces-verbaal tegen hem op- gemaakt, omdat hij, daartoe onbevoegd, een politie- medaille droeg. Te Witten is een persoon, die bij een mijnongeluk werd begraven na 120 uur, dus na vijf dagen en nachten, weer levend voor den dag gebracht. Hij was tusschen twee balken terecht gekomen en dat had hem gered. Er is in Zwitserland dit jaar nog zeer laat sneeuw gevallen op de bergpassen, waar in Mei de sneeuw anders al begint weg te smelten, kwam er ditmaal nog belangrrjk bij, zoodat er nu hard gewerkt moet worden om tegen den zomerdienst 15 Juni voor 't verkeer gereed te zijn. Vele lawinen zijn in de dalen neergestort; zoo versperren in het Ahrdal, tusschen Meiringen en den Grimselpas, twee ontzaglijke sneeuwmassas den wegdoor de eene, bij den Haudegg-water val, moet een tunnel van 70 meters lengte door de sneeuw worden gegraven. Naast de dollarkoningen bezitten de Ver- eenigde Staten ook de dievenkoningen. En de eerste van hen is, of beter gezegd was Jimmy Hope, de grootste bank-inbreker die er ooit geweest is. Dezer dagen is hij te New-York op 69iarieen leeftijd overleden. Hij had op zijn crediet, of debet, zooals men het noemen wil, een reeks sensatie-wekkende dief- stallen, soms met enkele helpers gepleegd, soma met een heele bende, zooals in 1878 toen hij voor 8 millioen aan stukken uit een spaarbank stal. Hoewel hij als aanvoeder steeds het leeuwendeel van den buit kreeg, en er millioenen als persoonlijk bezit door zijn handen zijn gegaan, terwijl de herhaalde gevangenisstraffen hem jarenlang tot zuinigheid dwongen, is hij betrekkelijk arm ge- storven, daar hij erg los van geld was. In zijn laatste jaren had hij zijn leven gebeterd en was hij een soort kluizenaar geworden. Bij de feesten te Berlijn heeft de politie 15 zakkenrollers gesnapt. Sommigen van hen had- denj zooals bij hun fouilleering bleek, prachtige zaken gedaan hun zakken zaten vol met brieven- tasschen, portemonnaies, horloges en horlogekettin- gen. De grootste buit had de hongaar Ehrlich, een oude bekende van de Berlijnsche politie. Twee Russische //dames", die samenwerkten, bleken ook huitengewoon handig te zijn geweest. Een zestal personen nam eergisteren bij Paler mo proeven met een geheimzinnig toestel om den bodem der zee te onderzoeken. Terwijl de machine onder water was schijnt ereen buis te zijn gespron- gen. Alle inzittenden van het vaartuig dat misschien niet anders dan een gewone onderzeesche boot is geweest zijn omgekomen. Ingezonden stukken. Protest van de Postdaiven tegen de Gezondheids-Commissie te Ter Neuzen. Mijnheer de Redacteur TER JfEUZESSCHE COFRMT. Uit blad vemhijnt nasudag-, Woensdag- en Vrijdagavood, mHgei«Ddeid op Feestdageu, bij de Firma p. jr. VAK IIK ■iviih^ nnTf- TUTIlBIMin-* iTVlii'Hi—WTiftlTir1—Pfc. -r*«5J»Wit 10 16V ll0H10|| Vergun ons een plaatsje in uw veel gelezen blad, en daarbij onzen dank bij voorbaat voor de opname. Zooals UEd. weet is het ons rerboden om te mogen- vliegen zooals wij dat wilden, omdat wij het regen- water bevuilden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1