Telegrafische berichten. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 5 Juni 1905. Wij vestigen de aandacbt onzer lezers op de reisgelegenheid naar Luik, tegen verminderde prijzen, vermeld onder de rubriek Middelen van vervoer. Hedenmorgen is de metselaar A. v. d. H., terwijl hij werkzaam was op het dak der schuur van den landbonwer M. in den Nieuw Neuzen- polder, naar we vernemen door het uitglijden van een ladder, daar at' gevallen en oogen- schijnlijk inwendig gekneusd opgenomen. Hij is per rijtuig naar zijne woning alhier vervoerd. Op het oogenblik schijnt zijn toestand nog zeer zorgeljjk te zijn. Tijdelijk alhier aan het rijkstelegr. en postkantoor geplaatst, de klerk der posterijen en telegraphie G. H. v. d. Ploeg, reserveambte- naar te Vlissingen. In eene Yrijdagavond alhier gehouden vergadering is opgericht eene ,/Vrijzinnige Propa- gandaclub", die zich ten doel stelt het vormen van overtuigde jong-liberalen. Door den heer J.de Bree Fz. alhier werd j.l. Zaterdag bet minst ingeschreven voor verbeterings- en onderhoudswerken aan den calamiteuzen Anna Frisopolder, voor de som van f 6685, De kommies der belastingen R. Huisman is verplaatst van Hontenisse naar Scheveningen. Door het hoofdbestuur der schippersverceni- ging Sehuttevter is o. m. een adres verzonden aan den Minister van Waterstaat, met een herbaald verzoek en onder breedvoerige toelichting, om bij het uitschrijven van rijkswerken de aannemers vrij te laten in het materieel, dat zij voor storting wenschen te gebruiken en niet, zooals in bestek no. 201, die aannemers tot het gebruik van zolderschuiten te verplichten. De gezondheidscommissie te Hulst heeft zicu per circulaire gewend tot de praktizeerende geneeskundigen in haar ambtsgebied, met ver- wijzing naar het dreigend gevaar der meningitis cerebro spinales epidemica. Zij acht de mogelijk- heid niet uitgesloten, dat de ziekte door arbeiders uit Duitschland naar Zeeuwsch-Vlaanderen kan worden overgebracht, wanneer deze ar beiders in Duitschland werkzaam waren in streken waar de meningitis zich voordoet. Zij verzoeken de geneesheeren telegraphisch deze commissien te waarschuwen wanneer zij een geval dezer ziekte in behandeling krijgen, opdat zoo spoedig mogelijk een onderzoek worde ingesteld naar de vermoedelijke oorzaak der ziekte en zoo spoedig mogelijk tot desinfectie kan worden overgegaan. Men schrijft aan de N. R. C. Volgens de verschenen verslagen van de cur- sussen in bemestingleer, gedurende dezen winter in Cadzand, Cortgene, Koewacht, St. Andries, Middelbnrg, Oostbnrg, 'g Gravenpolder, Waarde en Westdorpe gehouden, blijkt, dat deze een suc- ces zijn geweest. Deze cursussen, welke toegaa- kelijk waren voor volwassenen, blijken een toekomst te hebben, en wel eigenaardig is de mededeeling uit laatstvermelde gemeente, dat op den eersten voordrachtavond ook tegenwoordig was een 88jarige andbouwer. In ons blad van 17 dezer meldden wij dat een zich noemende Leopold Wolf er in ge- slaagd was bij de firma Ls. van Waesberghe Janssens alhier, een waardeloos bankbiljet van 100 dollars in te wisselen en dat men den ^ermoedelijken dader en diens adres in Belgie kende. Eene reeks van nasporingen door de firman- ten, bijgestaan door de politie, gedaan, bracht hen ten slotte op het rechte spoor en zoo wer- den hen de ware daders bekend. Hij die het biljet inwisselde, had den naarn opgegeven van zijn metgezel aan wien het bil jet behoorde beiden waren van Belg. Glinge. De eigenaar van het biljet, bemerkende dat men hem op het spoor was, verliet Zaterdag- morgen de ouderlijke woning zonder achter- lating van adres, terwijl de uitwisselaar zich reeds eenige aagen naar het Walenland had begeven. Ook daar werden de nasporingen voartgezet met het gevolg dat een der firmanten, telegra phisch opgeroepen, den uitwisselaar heden op het parket van den rechter van instructie te Charleroi (Henegouwen) herkende, waarop deze bekentenis aflegde, belovende terugbetaling, in flfwachting waarvan hij in arrest werd gesteld. (Zel.) In de maand Mei kwamen in Zeeland 2 gevallen van diphtheritis voor een te Sas van Gent en een te Tholen. Zaamslag, 8 Juni. Heden werd alhier door het bestuur der waterkeering van de Calamiteuze Margaretha Kleine Huissens- en Eendragtpolders aanbesteed, het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 80 April 1906, van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de water keering van bovengenoemde Calamiteuzepolders raming 8823. De inschrijvingen waren als volgtJ. Liudenbergh Cz. te Wemeldinge voor 8690, J. Cambeen te Hontenisse voor f 8470, J. P. Adriaansens-Polfliet aldaar voor f 8469, J. van Drongelen te Hoek voor f 8467, E. A. de Waal te Hontenisse voor ./S370, J, de Bree Fz. te Ter Neuzeu voor f 8820, H. Klaassen te Zaamslag voor f 8800, A. Tholens Dz. voor 8297, K. de Vos voor 8250, A. Tholens Danielsz. voor /"8219 en D. den Doelder voor 8197. De vier laatstge- noemde inchrijvers wonen te Ter Neuzen. Het werk is behoudens goedkeuring van Ged. Staten, gegund aan den laagsten inschrijver. Axel, 2 Juni. Hedenavond werd door de Liberale kiesvereeniging ,/Algemeen Belang" alhier met algemeene stemmen tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal candidaat gesteld, het aftredende lid de heer Mr. P. 0. J. Hennequin, te Aardenburg. Clinge, 1 Juni. De gisteren gehouden jaarmarkt te Nieuw Namen trof het niet best, wat het weer aangaat. Er was dan ook niet veel volk. De inzendingen van vee waren tamelijk. Er stoDden aan de lijn 15 paarden en 28 stuks hoornvee ook een 25 tal varkens waren ingezonden. De prijzen waren als volgt Grootste getal paarden, Th. Bruggeman. Grootste getal hoornvee, Th. Bruggeman. Beste werkpaard, le prijs, J. Staal en 2e prijs A. van Duijse. Tweejarige paarden, 1° en 2e prijs Wed. deBruijn. Beste melkkoe, le prijs, Pr. Praet en 2" prijs J. Bral. Vetste vaars, le prijs, Th. Bruggeman. Vetste stuk vee, Al. Buijsrogge te Kieldrecht. Grootste getal varkens Fr. Maes, Clinge. Alles liep af in de beste orde. De bekroonden bij wien geen woonplaats is vermeld, wonen te Nieuw-Namen. Middelburg, 3 Juni. Hedennamiddag om ongeveer 5 uur heeft in de Zandstraat alhier, een zeer ernstig ongeluk plaats gegrepen. Het 4jarig jongetje van den loodgieter L., in die straat woonachtig, geraakte onder den tram die van Vlissingen kwam en werd deerlijk ver- minkt opgenomen. Het kuaapje bleek reeds te zijn overleden de wielen waren dwars over het lichaampje gegaan. De vader, ziende dat het kind naar hem toe- kwam, waarschuwde het nog niet te kort bij den tram te komen. 's Gravenhage, 5 Juni. De Hooge Raad ver- klaarde niet-ontvaukelijk de revisie-aanvraag van A. C. M., in 1900 veroordeeld tot 15 jaar gevange- nisstraf, wegens doodslag te Koewacht. Philippine, 5 Juni. Heden werd benoemd tot gemeente-secretaris alhier de heer A. Voeten te Zevenaar. Wat zal znlk volk uithalen bij een brand bij nachtJ Te Maastricht hebben twee kiuderen, 5 en 8 jaren oud, uit een vuilnishoop een fleschje op- geraapt en van den inhoud gedrouken. Eenige uren later werden zij, onder verschijnselen van vergiftiging, in het hospitaal Calvarienberg opge nomen. Hun toestand is zorgwekkend. Zaterdagnacht is op den spoorweg nabij Tilburg een man gevoDden, met eene lichte ver- wonding aan het hoofd en eene ernstige verwonding aan de linkerhand. Na heelknndige behandeliBg is hij naar het gasthuis overgebracht. De man was door een trein aangereden. Men schrijft uit Loon op Zand aan de N. R. C. Wat vorige branden in deze streek geopenbaard hebben omtrent de diefachtigheid van sommige bewoners, is verleden Dinsdag aan den Loopschen- dijk weer sterk aan den dag gekomen. Uit een der groote boerenwoningen waren 16 zijden spek in veiligheid gebracht, naar men meende, doch, toen men er weer naar keek, waren er 10 ver- dwenen. In een andere grepen de kerels naar 't spek onder 't oog van den eigenaar en lieten alleen af, toen deze er met den knuppel op los sloeg. In een derde wilde een zoon des huizes de indnngers keeren en bekwam een snee over zijne linkerhand. Uit den kelder van een vierde woning werden de flesschen gehaald, en de heete drift naar den drank gunde den dieven niet eens den tijd om ze te ontkurken ze sloegen de halzen er af en zetten zoo de fLsch aan den mond. Kortom, er is brutaal en veel geslolen. 's Avonds lag er hier en daar een smoordronken op een verbrand erf of zwaaiden ze langs den weg. Deze diefstallen werden gepleegd terwijl de zon hoog aan den hemel stond. Te Lent is op Hemelvaartsdag vrouw Z., terugkeerende van de kerk te Oosterhout in het water geraakt en verdronken. l^jarig zoontje van den visscher aan den Platteweg bij Gouda, dat een schnitje met paling vervoerde, geraakte Vrijdagmorgen te water en verdronk. Eenige uren na zijn vertrek werd men ongerust over zijn lang uitblijven, men ging dreggen en vond weldra het lijk in de nabijheid der schuit. Zekere J. V. te Enschede heeft bij een twist zrjne vrouw levensgevaarlijk met een mes verwond. Haar toestand is hoogst zorgwekkend. Op de steenfabriek te Culemborg is Zaterdag middag de 16jarige arbeider D. door den ketting (staaldraad) gegrepen en onmiddellijk gedood. Men meldt uit Rhoon van 1 Juni i In de kom dezer gemeente brak hedenavond omstreeks halfzes brand uit in het achterhuis van den rietdekker J. Bachman. Aangewakkerd door den fellen we3tenwind, stond het geheele paDd, bewoond door drie gezinnen, binnen enkele minuten in lichtelaaie. Eene nabijstaande schuur en rietmattenmakerij werden mede door het vuur aangetastbeide zijn tot den grond afgebrand. Eene aangrenzende wening, benevens de toren der N. H. kerk raakten eveneens in brand. De eerste werd behouden en bekwam enkel schade aan raam, goten en dak, doch de toren is geheel nitgebrand, uurwerk en klok gingen verloren. Door het kranig werken der brandweer werd, onder de beleidvolle leiding van den opperbraud- meester, de heer B. Bouman, de aan den toren grenzende kerk behouden. De stoombrandspuit van Charlois, ter blussching ontbodeD, behoefde geen water te geven, omdat men bij hare komst den brand in den toren onder de knie had, waarmede het gevaar voor het verbranden der kerk geweken was. Twee varkens, eenige konijnen en een hond zijn in de vlammen omgekomen; van de verschillende inboedels en overige losse goederen is hoegenaamd Diets gered. Een tweetal gezinnen lijden belang- rijke schade, daar zij niet of zeer laag geassureerd waren. Er wordt vermoedt, dat er brandstichting ge pleegd is. Als daarvan verdacht is een zoon van den rietdebker, L. Bachman, boerenknecht uit VlaardiDgerambacht, in arrest gesteldeen andere zoon, J. Bachman jr., timmerman te Rotterdam, is na zjjne aanvankelijke arrestatie weder op vrije voeten gesteld. De justitie uit Rotterdam stelt een onderzoek in. Het kerkje is van zeer ouden datum; het was voor de Reformatie aan Willebrordus gewijd. In den nu vernielden kerktoren hing eene vrij groote kolk, waarop te lezen stond #De Wel- Edele geboore heer Pieter van Roode, heer van Rhoon en Pendrecht en de Wel-Edel geboore vrouwe Elizabeth de Voogt van Reineveld, vrouwe ut Supra, Anno 1650. Paris fecit." Deze klok is thans bij den brand in den toren tot een klomp gesmolten. Van het plan om te Rotterdam op den hoek van Hoogstraat en Oostvestplein een nieuw stadhuis te bouwen, is voorloopig afgezien, daar de aaDgekochte huizen voor een deel ad 5000 per jaar verhuurd zulien worden aan de firma Keunen, in manufacluren, die er sedert jaren is gevestigd. Tegen den candidaat-notaris Esser, is te Rotterdam rechtsingang verleend met last tot instructie en gevangenhouding. Hij wordt verdacht van verduistering van een bedrag van 60 mille. De Rotterdamsche Raad heeft een crediet van f 21000 verleend voor een volksbibliotheek in de gewezen school van het Van Hogendorps- plein. Op den Kralingschen Plas waren drie knechts van een caroussel aan het roeien gegaan in een der zomernachten. Alle drie hadden ge- ducht de flesch aangesproken en waren over boord getuimeld. Een van de drie, de 32jarige Smits verdronk, de twee anderen die zich aan de boot hadden vastgeklemd, werden gered. Zaterdagmorgen is te Venlo bij het binnen- komen van een trein van Maastricht de wegwerker V. aangereden en belangrijk aan het hoofd verwond. Een tweejarig kind van C. te Groesbeek is Zaterdagmiddag in een beerput gevallen en dood er uit gehaald. Meningitis. Te Dubbeldam heeft zich deze week een geval van meningitis cerebro-spinalis voorgedaan met doodelijken afloop bij een meisje van 17 jaar, dochter van den baanwachter van Ballegooijen aan den Zuidedijk. Donderdag is de ongelukkige, die Dinsdagavond bezweken was, begraven. Voor voldoende ontsmettiDg en vernietiging zal worden zorg gedragen. Natuurlijk valt nog niet te zeggen, of men hier met een besmettelijk geval te doen heeft. Bij binnenkomst van een trein te Meerssen is Zaterdagmiddag de heer P. G., wonende alhier, aangereden met het treurig gevolg dat hij kort f daarna is overledeu. Een belegering. Van 't Oever, die te Balk- brug nabij Veldzicht aan de wijk woont, ten Zuiden van de vaart, had een brug over het watet geslagen. Toen deze op hooger last weer opgebro- ken was, had hij, meenende hiertoe het recht te heb- ben, weer een brug geslagen en bovendien de vaart versperd door een dennenboom in't water te gooien en andere maatregelen te nemen tot het maken van een dam. Vertoogen mochten niet baten ea daarom ging Woensdagmorgen uit Zwolle de meesterknecht van den aaunemer H. Kamphuij met elf man, begeleid door 22 man rijksveldwacht naar Balkbrug, om op last van den districtskomman' dant der veldwacht, de versperring op te ruimea, Toen men bij het huis aaukwam, bleek de man zich met zijn moeder te hebben opgesloten in het oude huis, dat op eenigen afstand van de wijk ligt achter de nieuwe wouiug, nog in aanbouw, en, zooals later bleek, zich toegerusl te hebben om een beleg te doorstaan zegt de ,/Zwolsche Ct." Men was een half uur aan 't werk, toen uit het huis werd geschoten onder een raam uit. De veldwachters stelden zich nu op om het huis, zoo, dat zij buiten het bereik waren van verdere schoteD, vlak tegen de muren. Een nam plaats, neergehurkt achter een hoop steeuen, achter het nieuwe huis, daar voor den bouw opgetast, onge veer 1 M. hoog. Ook voor het huis lag zulk een stapeltoen de burgemeester last had gegeveu, dezen op te ruirnen, kwam van 't O's zuster, die niet mee in huis was geweest, op de daarmee bezig zijnde arbeiders toe en wilde dit beletten. De majoor der rijksveldwacht nam haar, die haar broer asnduidingen had gegeven op welke wijze hij met kans op succes kon schieten, en boven dien bedreigingen schijnt te hebben genit tegen de politie, gevangen de vrouw bleek geen katje om zonder handschoenen aan te pakkeu, maar nadat er assistentie was gekomen, slaagde de majoor er iD, haar in 't brandspuithuisje op te bergen. V. 't O. had intusschen weer geschoten op den veldwachter, die achter den steenenhoop zatdit schot ging vlak over het hoofd van den veldwachter heen in den muur van 't nieuwe huis. 't Bleek later, dat er met de allergrofste soort hagel werd geschoten. Toen, half 12, begon de belegerde met een bijl een gat in zijn deur te hakkeu en daaruit schoot hij weer de majoor der rijksveld wacht zou zeker getroffen zijn, als hij met juist achter den muur van het nieuwe huis had weten te springea. Intusschen had een der veldwachters den loop van zijn karabijn door een hoog raampje van de bestekamer gelegd en zonder te mikkeu afgetrok- ken, twee schoten vlak na elkaar. Zooals later bleek was het eene de moeder langs de kaak ge gaan en had haar getroffen in den schouder. De burgemeester, die door de bosschen achter om het huis was gegaan, gaf den veldwachters daar last, in het huis te klimmen, deze deden dat onbemerkt eerst doordat v. t O. met zijn gewonde moeder bezig was. Toen hij hen zag, greep hij een ge- weer bij toeval dat, wat hij juist had afge- schoteu en zette dat den veldwachter tegen de borst. Hij drukte af en bemerkte toen, het verkeerde te hebben. Voordat hij het tweede ge- weer, dat bij hem lag grijpen kon, bracht een andere veldwachter hem met de kolf van zijn karabijn een slag toe op het hoofd, zoodat hij ineen zonk. Daarna stelde de moeder, gewond als zij was, zich nog te weer, maar beiden werden nu overmeesterd. De moeder, naar het gesticht //Veldzicht" gebracht, werd daar door den dokter behandeld, die er in slaagde den kogel te ver- wijderen. De man bracht men met de tram naar de gevangenis te Zwolle. Volgens een telegram uit Weenen is de oostkust der Adriatische Zee geteisterd door een aardbeving, die zich uitstrekte van Zara, de hoofdstad van Dalmatie tot Albanie. Naar luid van berichten uit Triest is Skutari in Albanie verwoest en zijn meer dan honderd personen gedood of gewond. In Zara, Cettinje, Cattaro en Castel Nuovo zijn eveens huizen vernield en menschen gekwetst. Uit Dfnant wordt aan het Hd. bl. v. Antw. bericht. Bij de herstellingswerken der puinen van Creve- Coeur hadden aardewerkers eea kanonskogel opge- graven. Zij voerden het voorwerp, dat 50 tot 69 kilo's wegen kon, op een wagentje weg. Eens- klaps viel de kogel men weet niet hoe van het voertnig en rolde met groote sprongen van den berg af. Een honderdtal meters verder trof de kogel een meisje, dat daar bloemkens plukte, in den rug en doodde het kind op slag. Russische torpedobooten uit Wladiwostok hadden kort geleden een Japansch stoomschip, de Daisjen Maroe, van 700 ton, vermeesterd. Zij plaatsten een Russische bemanning van 13 koppen aan boord, maar, daar de Russen zich vergisten in den koers, gingen zij naar Gensan, aan de O.kust van Korea, waar zij een Japansch trans- portschip ontmoetten. Het transportschip maakte zich klaar voor het gevecht, toen de gevaDgenen aan boord van de Daisjen de Russische beman ning aanvielen, het schip heroverdeu en naar Gensan brachten. Harde woorden voor de Qussen uit een hoofdartikel van de Times ,/De visschersbooten bij de Doggersbank waren nauwelijks hulpeloozer voor de Russische kanonnen, dan de Russische vloot ia handen van admiraal Togo gebleken is." kanon, maar de andere kwam reilig vooruit en streek ongedeerd langs onzen boeg. De torpedo miste het doel. De eerste-machinist kwam ons nu zeggen dat de brand zich uitgebreid had en dat het hem onmogelijk was zijne menschen langer beneden te houden. Een'oogen- blik later werd het personeel van dc machinekamer door de vlammen op het dek gejaagd. Wij verwachtten elk oogenblik de lucht in te gaan, en bereiden ons voor op het onvermijdelijke toen een heele flotielje torpedobooten aan kwam zetten, en in Yijf minuten tijds was het toen uit. De ontploffing die volgde, deed het schip omslaan en ik voclde dat ik naar den kelder ging. Toen ik bovenkwam, werd ik in mijn rug getroffen door een stuk wrakhout, maar de bemanning van een van de torpedo- jagers nam mij op met veertig anderen van de Borodin# en voerde ons naar de Kasoega. Van daar gingen wij naar den wal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2