A I g e m e 6 n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Aanbesteding. No. 4695, Zaterdag 3 Juni 1905. aanbesteden: het uitdiepen van en het maken van verbeteringswer- ken aan de gemeentehaven en het maken van keibestra- tingen op de los- en laad- plaatsen. aanbesteden: Gemengde berichten. 45e Jaargang. BjEKSTB elad. AFSIiTJITING VEEKEEK het bouwen van een gemeentehuis. Landbouwberichten. ABONNEMENT: Per drie maandeu binnen Ter Neuzen f 1,Franco per posrtYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82$. Men abonr.eert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYEKTENTllN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentiSn v6or 3 uren op den dag der uitgave. over brug te Sluiskil eu oostelijkeD dijk kanaal Gent—Neuzeu. Burgemeester en Wethouders der gemeente PHILIPPINE zullen op Zaterdag den IOen Juni 1905, des namiddags te 2 ure, lokale fcijd, ten Raadhuize bij enkele inscbrijving (Ranting /8570.) De aanwijzing zal geschieden op den dag der besteding, des voormiddags 10 ure, 1. t., waartoe saarn te komen op de haven. Bestek met teekening ligt ter lezing ten gemeentehuize, op de kantooruren en is ad f 1,verkrijgbaar bij den bouwkundige L. de Bruijne te Ter Neuzen, bij wien in- middels ook inlichtingen zijn te bekomen. Philippine, 27 Mei 1905. J. DE MULDER, L«. Burgemeester. F. STUBBE, Waarnemend Secretaris. Burgemeester en Wethouders van OVER- SLAG, zullen op Donderdag 15 Juni 1905, des namiddags 2 uren, Bestek en teekening liggen op de Gemeente- secretarie ter inzage en zijn verkrijgbaar ad f 1,bij den Gemeentesecretaris. Nadere inlichtingen te bekomen bij den heer J. Wisse, Bouwkundige te Zaamslng. Aanwijs op denzelfden dag des voormiddags 9 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. MATTELE, Burgemeester. A. DE BLiECK, Secretaris. TER NEUZEN, 2 Juni 1905. L)e Staatscouraut no. 28 bevat de statuten vau de zangvereeniging tfOefening baaTt kunst" te Philippine. In het kiesdistrict Oostburg zijn 8152 kiezers voor de 2de Kamer, tegen 7802 in 1904. In de jl. Maandag te IJzendijke gehonden raadsvergaderitig kwam ter tafel een verzoek om eervol ontslag als gemeente-geneesheer van Dr. J. Schouten, hetwelk Burg, en Weth. adviseerden legen 1 Juli a. s. te verleenen. De heer Hendrikse zeide niet te kunnen nalaten zijn leedwezen uit te drukken dat de heer Schouten de gemeente ging verlaten. Hij is gebleken een kundig arts te zijn en van de uitstekende w^jze, waarop hij zijn taak vervulde, al was er al eens iets dat hem onaangenaam aandeed, was iedereen overtuigd. Daaraan bij zijn vertrek openlijk hulde te brengen achtte spreker zich eene behoefte. Al de raadsleden gaven teekenen van instemming met het gesprokene, terwiji de heer Carpreau voorstelde bij het eervol ontslag te vermelden ponder dankbetuiging voor de bewezen diensten," waartoe eenparig werd besloten. Voor aangebrachte verbeteringen aan de dokters- woning zal den vertrekkenden geneesheer f 225,34 worden gerestitueerd. De instructie voor een te benoemen genees heer werd in dier voege gewijzigd dat hij voor het tijdvak van slechis een jaar wordt beuoemd en die benoeming zonder opzeg eene maand te voren van de eene of aodere zijde, beschouwd zal worden stilzwijgend te continueren. Genoot de tegenwoordige geneesheer voor de armenpractijk, vaccine eu doodschouw f 500 'sjaars en vrije woning, thans besloten de vroede vaderen de jaarwedde geheel te doen vervallen en enkei vrije woning te verleenen. Vervolgens werd een request van den arts Van Delden, vroeger te Zaamslag doch thans sedert eeuige dagen te IJzendijke gevestigd, voorgelezen waarin deze verzocht in plaats van Dr. Scnouicu tot gemeente-geneesheer te worden benoemd. De heer Carpreau keurde de wijze van ver- vauging af en was van oordeel dat het niet opging een als het ware vooraf aangewezen ge neesheer te benoemen. De heer Hendrikse, die daarmede instemde, merkte op dat ook de inge zetenen ontevreden daarover waren, wat een bewijs te meer was dat zij Dr. Schouten ongaarne zien heengaan. Hij wenschte dat eene oproeping voor een geneesheer gedaan werd, opdat de raad voor eene vrije keuze zou staan. De voorzitter zeide dat de vertrekkende arts aan de bepaling der instructie om 6eae maand te voren zijn vertrek aan te zeggen, had voldsan en kon zich met de voorgestelde oproeping zeer goed vereenigen, zoo dat in dien zin met algemeene stemmen werd besloten waarna de vergadering werd gesloten. (Midd. Ct.) In de te Middelburg onder voorzitterschap van den heer Mr. P. C. J. Hennequin gehouden algemeene vergadering van de vereeniging /■/Botercontrolestation in Zeeland", werd de be- grooting voor het jaar 1905 voorloopig vast- gesteld, in afwachting eener gunstige beslissing op de aangevraagde subsidie bij de provincie en de Z.-Landbouwmaatschappij. Vervolgens werd medegedeeld dat de zuivel- consulent sinds 1 Mei fungeert als directeuf- scheikundige van het station. Het onderzoek der monsters geschiedt voorloopig nog in diens laboratorium, terwiji over het verkrijgen eener betere localiteit eerlang zal worden onderhandeld. Bij de besprekingen over den controlediemt werd er door den Voorzitter op gewezen dat, als er een zaak noodig is, het deze is dat de controle goed en zoo nauwkeurig mogelijk geschiedt. Het controlestation moet zooveel mogelijk zijn controle nog verscherpen en daarvoor zal een ruimere bijdrage der Regeering noodig zijn. In behandeling kwam o. m. de vraag//Is iomvzbotercontrole onder Rijks toezicht ge- wenscht Vooralsnog werd dit wel wenschelijk doch onmogeljjk geacht wegens de onver- mijdelijk groote controlekosten. De Voorzitter wees op de bedenkeljjke zijde dier veronder- stelde onmogeljjkheid, omdat de mogelijkheid van een verbod van uitvoer van niet gecontro- leerde boter in het vooruitzicht is gesteld, wat tot groote onbilljjkheden zoude kunnen leiden, vooral tegenover de laudbouwers onzer grens- gemeenten, die in sommige tjjden van het jaar vrjj wat boerenboter naar Belgie expor- teeren. Hij achtte het daarom van groot belang na te gaan of er middelen kunnen gevonden worden, ook voor de boter, die op de boerde- rijen wordt bereid, het voorrecbt der controle alsnog mogelijk te maken. Belgie bereidt zich voor de 75ste verjaring zijner onafhankelijkheid schitterend te vieren. Talrijke feestelijkheden zullen eerlang over geheel het land gehouden worden. Men weet hoe ervaren onze buren zijn in het inrichten hunner stoeteo, den luister dien zij er aan weten te geven en de groote opofferingen welke zij zich getroosten ten einde den bijval ervan te verzekeren. Een nieuwigheid in dien aard zal op 18 Juni e. k. te Gent plaats hebben, natueljjk een waterstoet die langs de zoo talrijke kanalen, welke de oude vlaamsche stad doorkronkelen, de helft der stad zal doorkruisen. De optocht zal uit een en twintig vaartuigen samengesteld zijn, voorstellend de kunsten, de wetenschappen, de fraaie letteren, handel en nijverheid, den landbouw, de hofbouwkunde, enz. Er zullen daarenboven tien versierde en bevlagde sleepers zijn, en zes booten voor muziekkorpsen, insgelijks versierd met vaandels, bloemen en wimpels. Het vaartuig //Gent en de vier arrondissements- hoofdplaatsen" zal den stoet sluiten. Weinige steden van bet vasteland zijn zoo gescbikt als Gent voor het inrichten van eenen stoet van eene zoo merkwaardige eigenaardig- heid. Men mag voorzeggen dat, op een gegeven oogenblik, wanneer men op een afstand deze reeks vaartuigen met hunne warme kleuren, hunne verscheidenheid van opvatting en hunne menig- vuldige tonaliteiten zal kunnen bewonderen, de aanblik waarljjk indrukwekkend zal zijn. Geen enkele stad van Frankrjjk noch van Duitschland gaf ooit iets zoo nieuw en zoo schiiderachtig te zien. Men kent den bloei der hofbouwmaatschap- pijen bij onze buren. Zij hebben hare bereid- willige medewerking aan de inrichters van het feest toegezegd en hare vaartuigen zullen ongetwijfeld tot de best geslaagde van den stoet mogen gerekend worden. Een lfoederbietenproefveld. Te De Bilt is Dinsdagmiddag te 5 uur het 4jarig dochtertje van den werkman J. H. aldaar, in brand geraakt, tengevolge van het speleu met lucifers. Schreeuwend om moeder liep het wurm huiswaarts. Weldra was het geheel in vlammen gehuld. Vlak voor de woning kwam het te vallen. Daarop schoot een buurvrouw in allerijl toe, die met haar schort de brandende kleeren trachtte te blnsschen. Een onderdompeling in de sloot hielp beter. Het kleine lichaampje was intnsschen reeds geheel met brandwonden over laden. Op last van Dr. W. H. Melchior werd het meisje naar het Kinderziekenhuis te Utrecht overgebracht, waarna het hedennacht onder vreese- lijke pijnen is bezweken. Maandagavond had er te den Helder een treffend ongeluk plaats. Nabij het Westplein ge- raakte de 21jarige Evert Bakker, die een paard van den voerman J. Kater bereed, door het schichtig worden van het dier, van den steilen wal met het paard in het Heldersche kanaal. Eenmaal in het water, wierp het paard zijn berijder af, die daarop in de modder moet zijn gestikt. Althaos eenige oogenblikken later met dreggen opgehaald, had de oDgelukkige reeds opgehouden te leven. Het paard wist zich zwemmende boven te houden eu werd bij het Weeshuis op het droge gebracht. De steek van een pieterman Een kustvisscher nit Helder kreeg een steek van een vergiftigen pieterman. De man leed outzettende pijnen en schijnt bloedvergiftiging te hebben gekregen. Den volgenden dag bezweek hij, na ontzettende pijnen te hebben geledeD. Uit Rotterdam zijn Zaterdsg met de //Rijn- dam 1200 Russische en Poolsche landverhuizers naar New York vertrokken. - Een ontzettend ongeluk heeft Woensdag- ochtend om half elf plaats gegrepen aan het 45 M. hooge Witte Hnis, te Rotterdam. Aan de zijde van de Wijnhaven wss een schildersknecht bezig met een hangende stelliog de gevel schoon te maken en te verven. Daartoe hing aan twee ijzeren beugels aan de 7e verdieping eene stelling, waarin zich bevond de 32jarige schilder L. M. Carlebur. Vermoedelijk door het uitbnigen van een der beugels viel de stelling en brak in zijn val uit elkaar. Carlebur storte van de 7e etage, pl.m. 36 meter, op straat. Het hoofd werd verbrijzeld, zoodat de dood dadelijk intrad. Uit Veenhuizen zijn de vorige week weer dertien verpleegden een zomerreisje gaan maken zonder permissie. 't Nieuwste op het gebied der openbare vermakelijkheden is een wedloop van mannen van boven de J.00 kilogram. Deze is Zondag te Brussel gehouden. Er waren dertig deelnemers, onder wie een van 151 kilo en een grijsaard van 72 jaar. Zij liepen 9,2 kilometers. Een groote menigte belangstellenden men schat haar op 200,000 volgde den wedloop. De prijswinner, Louis van Braen, uit Linth, legde de 9.2 kilometers af in minder dan een nur. Even na hem kwam Victor Kiekens, uit Brussel aan. De vrouw met den baard. Ze is geboren in Testubert en is nu vijf en zestig jaar. Zij woont tegenwoordig in Boulogne-snr-Mer, heeft een winkeltje, verkoopt koek en suikergoed op de kerinissen en heet mevrouw Lestienne. Gedurende veertig jaar streed zij tegen een al te overvloedige haarweelde, zij brandde, trok uit, liet electriseeren. Doch sedert eenige jaren heeft mevrouw Lestienne alle koketterie ter zijde gezet, en liet het benedengedeelte van haar gelaat zich kronen met den prachtigsten baard, peper en zont, dien men zich denken kan, en welke de trots is van man en kinderen. Zij lijkt van gezicht op die oude visscherskoppen, zooals men ze wel op schilderijen ziet. De vrouw met den baard troost zich trouwens over haar weinige bekoorlijkheid, met de gedachte, dat haar tante en haar moeder denzelfden interes- santen haardos hadden. Uit Davos-Platz wordt bericht, dat er Zondag twee jonge mannen, die een uitstapje in het Dischmatal maakten, van den Braunhorn zijn gestort. Een van hen, de schilder Blohm, uit Brunswijk, vond den dood de andere is er met een lichte verwonding afgekomen. In het stadje Marksboro in den Amerikaan- scheii staat New-Jersey doet zich het zelden voor- komende geval voor, dat er geen wieg en geen kinderwagen noodig is, omdat er geen kleine kin deren zijn In de laatste vijf jaren is er geei^ enkele geboorte in de registers iDgeschreven. TER NEE EE NSC HE ('OIR t NT. Oit blad veiaehijnt maandag-, Weensdag. en Vvytogavond, altgeaiondera op Peeiitdagen, blj de Firma P. J. VAX OK IAXDK te te* Sean De Burgemeester van TER NEUZEN brengt, ter vol- doening aan het schrijven van den Comraissaris der Koningin in Zeeland, d.d. 26 Mei 1905, A no. 421', 2e Afdeeling, ter kennis van de ingezetenen, dat de brug over het kanaal van Neuzen te Sluiskil tot nadere aankondiging voor het publiek verkeer wordt afgesloten en dat tijdens die afsluiting, het verkeer tusschen de beide oevers van het kanaal zal kunnen plaats hebben over een tijdelijk pontveer, onmiddellijk benoorden de spoorwegbrug, terwiji voor het overzetten van personen ook van een roeiboot gebruik zal worden gemaakt. Het verkeer in de richting naar de Axelsche Sassing zal kunnen plaats hebben van bet pontveer over den nieuwen oostelijken kanaal dijk naar den bestaanden kunstweg langs het zijkanaal naar de Axelsche Sassing, uabij de grens tusschen de gemeenteu Neuzen en Axel. Ter Neuzen, 31 Mei 1905. De Burgemeester voornoemd, P. MOES, L° Burgemeester. Bij Zevenhuizen in den Zuidplaspolder lag het be- doelde veld. De heer J. P. Vogelaar beproefde er, hoe kunstmestsoorten werkten op de »Jaapjespeen Rose." Het kan wellicht voor velen nuttig zijn, thans nogte lezen, wat een goed gevolg een overbemesting met chilisalpeter had. Want hiervoor is het, als de plantjes flink zich laten zien, de tijd. Dus kan men er terstond van pro- fiteeren. Op perceel 2 had men voor 20 superphosphaat (800 KG. per HA.) gestrooid. De opbrengst was er60,000 KG. bieten of wel 15,000 KG. meer dan op het onbe- meste stuk. Hier was 'tgehalte aan droge stof wat hooger. 't Bedroeg er 13,4 pCt., terwiji de bieten van perceel 2 nog geen 12 pCt haalden. Op perceel 3 gaf men behalve superphosphaat ook nog 3 baaltjes chili. Voor 33,75 wordt in /t Verslag" gezegd. De opbrengst werd hierdoor van 60,000 K G. gebracht op 67,500 K.G. met een gehalte aan droge stof van 15 percent. Het aantal KG. droge stof, dat op perceel 2 7140 KG. beliep, was hier gestegen tot 10,125 KG. En de winst door bemesting wordt in /t Verslag" bepaald op 151 voor perceel 3. 't Bedrag der wint op perceel 2 was 35,50 zoodat door Chili alleen niet minder dan 115,50 gewonnen werd. Perceel 4 kreeg naast het superphosphaat de stikstof in den vorm van zwavelzuur en ammoniak( (220 KG.) ter waarde van 35,20. De oogst was op dit stuk weer minder. Slechts 65,250 KG. Doch wijl 'tgehalte 14,3 percent bedroeg dus vrij wat meer dan op perceel 2, was toch de netto opbrengst 10 meer waard. Maar dat aan 'tslot van ket /.Verslag" geconcludeerd wordt: mangelworteJen sshijnen dus de stikstof in den vorm van chilisalpeter te prefereeren, dat zal wel niemaud verwonderen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1