A I g e m e 6 n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Aanbesteding. No. 4B94 dbankwei HEBIJK. KADASTER. "feuilleton. Donderda^ 1 »Juni 1905. 45e Jaargang. Ramp te Vriezenveen. HET TESTAMENT. aanbesteden: het uitdiepen van en het maken van verbeteringswer- ken aan de gemeentehaven en het maken van keibestra- tingen op de los- en laad- plaatsen. ABONNEMENT: Per drie maauden binuen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederlami 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonueert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor e]ken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts treemul berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertenti&n v6or 3 uren op den dag der uitgave. III. In hare slaapkamer zat mevrouw Von Karsteu- brock onder de gaskroon in het heldere licht voor hareu grooten kapspiegel, om door de kamenier de laatste hand aau haar toilet te laten leggen. Zorgvuldig keek Elfride nsar den voortgaug van dit werk. De kauten fichu, die haar hals en schouders bedekte, schikte cu plooide zij nauwkeurig om er zoo bekoorlijk mogelijk uit te :zien, en ten slotte stak zij zelf den met diamanteu versierden kam in heur haar. ffHet is goed. Je kunt heengaan, Marie." Nu zij alleen was, gaf zij lucht aan haar wreve- lige gemoedsgesteldheid. „Wat een dwaasheid, wat een onvergeeflijke dwaasheid heb ik begaan," mompelde zij halfluid. „Al mijn rijpe ervaring overboord te werpen ter wille van mijn gevoel, dat ik reeds eenmaal met zoo'n goeden uitslag het zwijgen wist op te leggen. En hij komt, daar is geen twijfel aan. En als hij komt, zal ik dan mijn verstsud be- Burgemeester en Wethouders der gemeente PHILIPPINE zullen op Zaterdag den I0"1 Juni 1905, des namiddags te 2 ure, lokale tjjd, ten Raadhuize bij enkele inschrijving (Raming /8570.) De aanwijzing zal geschieden op den dag der besteding, des voormiddags 10 ure, 1.1., waartoe saam te komen op de haven. Bestek met teekeniug ligt ter lezing ten gemeentehuize, op de kantooruren en is ad 1,verkrijgbaar bij den bouwkundige L. de Brdijne te Ter Neuzen, bij wien in- middels ook inlichtingen zijn te bekomen. Philippine, 27 Mei 1905. J. DE MULDER, L«. Burgemeester. F. STUBBE, Waarnemead Secretaris. wareu Het best zou geweest zijn, dat ik hem den rug toegekeerd en de karner verlaten had, zoodra ik bem herkende, welk een verstandig mensch loopt ziender oogen in zijn ongelnk?" Zij was opgestaan en bekeek zich in den spiegel. vAltijd weder is er geen geld, waar ik het dacht te vinden, anders anders Ja, als hij de erfenis van zijn oom had Maar in mijn toestand is het een dwaasheid, ja, een misdaad, het gevoel te laten meespreken. Als ik was, wat ik niet ben, als hij had, wat hij niet heeft, dan Och, allemaal droombeelden Zij nam eenige papieren op, die in een vakje van haar kaptafel lagen, en las vluchtig den inhoud. koelt de zinnen afBah, wat ben ik Be ooflog tusschen Rusland en Japan. DE ZEESLAG. Wat sedert Maandagavond te onzer kennis is gekomen omtrent den zeeslag in de straat van Korea bevestigd, dat het officieele bericht uit Tokio niet overdreef, en dat de Russen een verpletterende nederlaag leden al is ook thans het geheele verloop van den strijd en de daarop volgende achtervolging der na Wladiwostok vluchtende Russische schepen nog niet geheel bekend. Rusland heeft thans een nederlaag geleden zooals het zelfs in dezen oorlog nog niet is voorgekomen. Om het kort saam te vattenhet is gemak- kelijker te zeggen wat voor Russische schepen den dans ontsprongen zijn dan de verlorene op te sommen. Nemen wij aan dat de ver- eenigde vloten van Rodjestwenski en Neboga- tof voltallig aan het gevecht in de straat van Korea hebben deelgenomen (maar het is eerder waarschijnlijk dat een paar van de snelste krui- sers, bij v. van de Oleg-type of de Aurora, de hulpschepen geescorteerd hebben bij bun tocht om den Japanschen arcbipel heen) dan beschikte de Russische vlootvoogd voor den slag over 8 linieschepen, 3 kust-pantserschepen, 3 gepant- serde kruisers, en 6 pantserdekkruisers onge- rekend de 13 torpedojagers, 6 hulpkruisers, en de yerdere schepen aan de vloot verbonden maakt dat 20 groote oorlogsschepen. Volgens de thans ontvangen telegrammen zouden er daarvan nog 6 over zijn twee linie schepen, de Osljabja en de Nawarin en vier pantserdekkruisers, de Aurora, Oleg, Izoemroed en Almaz. Alle vier splinternieuwe groote slagschepen en nog twee oudere, alle drie kust-pantserschepen, alle drie gepantserde kruisers zijn vernield of in handen der Japan ners gevallen. Van groot belang is, dat een der nieuwste slagschepen en een ouder, benevens twee kust- pantserschepen naar 't schijnt niet zwaar be- schadigd, in handen der Japanners gevallen zijn. Het is nog niet verklaarbaar hoe dat moge lijk is geweest, misschien zijn deze schepen op 't strand gezet moeten worden of aan hun stuur- toestel beschadigd. Daarentegen zou aan de Japansche zijde geen enkel schip, althans geen groot schip verloren of zwaar beschadigd zijn. Terwijl de verloren schepen, de kleinere inbegrepen, voor Rusland een materieel verlies vertegenwoordigen dat vermoedelijk de honderd millioen gulden nabijkomt, is ook het verlies aan menschenlevens vooral ontzettend. De schepen die in het eerste groote telegram als vermeesterd opgegeven werden, telden tesaam 1980 man bezetting, de later genoemde nog houl lag in den haard, de vlammen speelden er omheeu als vurige slangen en de phantastische lichtschitteringen daarvan voltooiden den toover- achtigen indruk, dien het geheel maakte. En iu het midden stond de meesteres, op wier wenk dit schooue effect was verkregen. fVandaag moet het beslist worden," mompelde de berekende vrouw, en zij ging in haar boudoir terug om nog een fraai roode roos in haar ceintuur te steken. De pendule sloeg negen uur. Langzaam werd het salon der schoone weduwe met gasten gevuld. Er waren slechts weinige dames, en blijkbaar waren die alleen genoodigd om aan de eischen der uiterlijke welvoeglijkheid te voldoen ook waren zij zoo gekozen, dat er geen enkele gevaarlijke mededingster van de gastvrouw onder liep. Het gemurmel der stemmen, het zachte gerinkel der theekopjes en het ruischen der zijden japonneu bracht. alien spoedig in de stemming, welke de jonge vrouw noodig had om hare bekoorlijkheid te laten schitteren. Zij stond midden onder den gaskroon, toen de deur openging en er iemand binnentrad, dien mevrouw Von Karstenbrock met een vreemd knip- oogen zag nader komen. Hjj trad vlng op haar toe en greep de hand, die zij hem lacheud toestak. 1290 man, de als gezonken opgegeven 4125, met de bemanning der kleinere schepen mede kan men het totaal der in dezen eenen zeeslag omgekomen of krijgsgevangen gemaakte Russen begrooten op 8100 man, waarvan waarschijnlijk veel meer dan de helft het leven verloren hebben, terwijl er onder de krijgsgevangenen nog veel gewonden zullen zijn. Ter vergelijking diene, dat de strijdmacht, waarmede Togo zijn schitterende overwinning heeft behaald, ten hoogste vier groote en twee kleine slagschepen telde, met een gezamenlijke tonnenmaat van 68,687 ton, tegen 110,582 aan den Russischen kant, met over 't geheel iets zwakkere bepantsering en bewapening en ge- middeld van oudere dagteekening. Aan kruisers, gepantserde en pantserdek kruisers, waren de Japanners echter de Russen ver de baas evenzoo aan torpedobooten. En het is wel aan te nemen dat zij vooral van deze laatste goed gebruik hebben gemaakt. Een Engelsch deskundige zegt in een be- schouwing over de eerste beriehten van den slag, dat het onbegrijpelijk is, wat Rodjestwenski bewogen kan hebben om zijn moderne slagschepen in hun bewegingen te hinderen door er lompe en langzame kunstverdedigingsvaartuigen of zulke verouderde bodems als de Nikolaj I en Wladimir Monomach aan toe te roegen. Van de straat van Korea tot Wladiwostok is de afstand ongeveer 600 mijlen, en op dien geheelen weg zal het vlaCbtende overschot van de ver- slagen vloot door Togo's schepen vervolgd en gekweld worden. Bovendien hebben zij niets dan vijandelijke havens aan lij om een toevlucht in te zoeken in geval zij onklaar raken, en aan die omstandigheid zal het moeten worden toe- geschreven dat de Japanners ook verscheidene schepen hebben kunnen vermeesteren. Op tref- fende wijze blijkt thans, hoe verstandig Togo gehandeld heeft, door zijn vijand in Japansche wateren op te waehten. Het groote aantal schepen, dat aan Russischen kant gezonken is, doet vermoeden, aldus besluit deze deskundige, dat de Japanners veel gebruik hebben gemaakt van torpedo's, en het zal ook geen verrassing zijn, indien achteraf blijkt dat onderzeesche booten aan den strijd hebben deelgenomen. Dat de Japanners inderdaad den aanval op de Russen met hun torpedoflotielje hebben geopend, bewyzen de uittreksels uit de ambtelgke rappor- ten van Togo, die bij de Japansche legatie in den Haag zijn ontvangen. In de beriehten van de Japansche legatie wordt de loop van den slag als volgt beschreven Onmiddellijk bij outvangst van bet bericht dat het Russisch eskader in het gezicht was, gingen onze vereenigde eskaders tot den aanval over. Het weder was helder (in den ocbtend van 27 Mei) maar met zware zeeen. De aanval, die des avonds, na het vallen van het duister op de Russische vloot uitgevoerd werd, geschiedde door de torpedojagers en de torpedobooten. vlJdele man 1" zeide zij zacht. //I J del Hoe bedoelt ge dat ?'t vroeg hij ont- steld, terwijl hij boog om haar de hand te kussen. „Alsof ge niet weet, wat het laatst komt," antwoordde zij schertsend. Hij maakte een buiging. ffUw goedheid brengt mij in verwarriag, evenals de aanblik van deze roos." Hij had de roos aan Elfride's ceintunr opge- merkt en was verheugd, dat zij zich tooide met een van de bloemen, die hij gezondan had. /rEigenlijk moest ik u beknorren over zoo'n vorstelyke hnldiging", zei de jonge weduwe, en opende daarbij baar roode lippen opzettelijk om haar parelwitte tanden te laten schitteren. *Gij laat de bloemkwekers hunne tuineu piunderen om mijne wegeu met bloemen te kunnen bestrooien," zeide zij er bijna fluisterend bij. Zij verwachtte stellig een veelbeteekenend ant- woord op dit gezegde, doch de man, tot wien zij sprak, drukte zijn wit zijden foulard tegen het voorhoofd. Een seconde lang keek zij hem met alechts verholen ontstelUnis aan; hij moest dit wel bemerken. (Wordt vervolgd.) TGB NEIJfflSCHE COMAST. IMt Mart versetaijnt Maaadajc. Wuen»<l*K- en VrljiagavoBd, nttgeaonderd op Feeddagen, by de Flrma P. J. Til OK SAXWK te ter Menaen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis van de ingezetenen dat in den loop der volgende week eene collecte langs de buizen in deze gemeente zal worden gehouden, waarvan de opbrengst zal strekken tot leniging van den nood der door de ramp van 16 Mei 1905 te Vriezenveen ge- troffen persunen. De meeste der getroffen gezinnen zijn kleine boertjes en arbeiders, wier huizen bovendien nog zwaar belast ziin en is er dan ook eene verbazende ellende, die in de meeste gevallen wel stil geleden wordt, maar er niettemin tocb bestaat waarurn deze collecte een ieder ten zeerste zij aanbevolen. Ter Neuzen, 30 Mei 1906. Burgemeester en Wetbouders voornoemd, P. MOES, L°. Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN brengen ingevolge art. 37 in verband met art. 12, le lid der Drankwet ter openbare kennis dat bij hen zijn ingekomen verzoekscbriften om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank van TH. M. FERMONT voor de localiteit naast bet recbtervoorlokaal van het perceel wijk Q no. 188 te Sluiskil en van E. P. FERMONT voor bet hnker- achterlokaal van bet perceel wijk <2 no. 205 te Sluiskil. Binnen twee weken nadat deze bekesdmaking is ge- gcbied kan ieder tegen het verleenen van bet verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 30 Mei 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. MOE8, L°. Burgemeester, W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. De Burgemeester en W7ethouders van TER NEUZEN. Gezien bet besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van de Provincie Zeeland, van der. 9 December 1904 no 25 alsmede de missive van den beer [Jker, chef van dienst te Middelburg van den 27 Mei 1905 no. 29/42. doen te weteni dat tot den Herijk van de Maten en Gewichten (Tijdvak 19041905) voor deze gemeente zal worden gevaeceerd, in het Vereenigingsgebouw Donze-Visserstraat 116, den 14en Juni 1905 des voorm. van 912 uur voor ver- koopers van nieuwe maten en gewichten, den 14en Juni 1905 des nam. van 1—4 uur voor apothekers, goud- en zilversmeden enz, den 15en Juni 1905 van 912 unr voorm. en van 14 uur nam. voor de bewoners der wijken A, B en C, den 16en Juni 1905 van 9 12 uur voorm. en van 14 uur nam. voor de bewoners der wijken E, F en G, den 17en Juni 1905 van 9 12 uur voorm. en van 1—3 nam. voor de bewoners der wijken D, H, 1 en K, den 19en Juni 1905 van 9—12 uur voorm. en van 1—4 uur nam. voor de bewoners der wijken L, M, N en O en den 20en Juni 1905 van 912 uur voorm. en van 13 uur nam. voor de bewoners der overige wijken; dat de voorwerpen scboon en droog ter herijk aange- boden moeten worden en zich in zoodanigen toestand moeten bevinden, dat een veriflcatie en stempeling mogelijk is; dat lengtematen, voorzien van merkteekenen of aan- wijzingen van onwettige maten moeien worden afge- keurd en ten alien tijde in beslag genomen kunnen worden dat de onderdeelen van het Gram,(Miligram-gewiciiten) uithoofde der daartoe nbodige fijne balans, uitsluitend aan bet IJkkantoor te Middelburg kunnen worden ge- verifleerd (Ministerieele besehikking van den 16 April 1872, No. 193); f dat belangbebbenden zich bij de terugontvangst van hunne voorwerpen moeten overtuigen dat deze duidelijk het wettige goedkeuringsmerk p dragen, daar een be- roep op verzuimen die bij den Herijk mocbten zijn be gaan, niet zal ontslaan van rechtsvervolging dat na het einde van den termijn van Herijk (1 Sep tember 1905) het gebruiken of voorhanden hebben van maten of gewichten, niet voorzien van het goedkeurings merk p verboden en strafbaar is dat het laatst geplaatste goedkeuringsmerk gedurende minstens twee jaren ongescnonden moet blijven bewaard en dat voorwerpen waarvan dat merk ouduidelijk wordt, andermaal tot Herijk moeten worden aangeboden. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 30 Mei 1905. Burgemeester en Wetbouders van Ter Neuzen, P. MOES, L°. Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN maakfc bekend dat de Landmeter van liet Kadaster den 5 Juni 1905 en volgende -dagen in deze gemeente de gewone jaar- lijksche veranderingen voor den dienst van het kadaster komt optiemen. Ter Neuzen, 30 Mei 1905. De Burgemeester voornoemd, P. MOES, L°. B. it Dat dwaas Haar boudoir, frissche sleep ruischte over haar tapijt naar het waar de bloemvazeu gevuld waren met orchideeen en rozen. Het opvlammende haardvuur maakte door zijn warrnte den gear van die bloemen nog heerlijker. De jouge vrouw ademde dieper en met toeuemende zelfbeheersching de geuren in, welke Wilfred Jordan in bedwelming hadden gebracht. Op haar voorhoofd verdwenen de rimpels. In het salon glinsterden de prima's der gas kroon als edelgesteentcn. Een groot blok beuken-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1