Telegrafische beriehten. Gemengde beriehten. Tan ons volk, die onder nieuwere denkbeelden dreigden te loor te gaan. Zij houdt vast aan de ordonnantien Gods als de fuudamenten voor ons christelijk en maatschappelijk leven. Niet conservatief is evenwel het Miuisterie waar bet betreft het opruiinen van misstanden, waar die b. v. bestaan tusschen patroon en arbeider, tot bescherming van den zwakke. Doch de antirev. doen dit op hun eigen standpunt, zij zetten tegen- over de revolutie het evangelie. Wat de tweede beschuldiging betreft, dat het Ministerie ons volk in geloovigen en ongeloovigen heeft verdeeld, of althans de tegenstelling hceft verscherpt, betoogt spreker dat dit onjuist is, die had het Miuisterie niet kunnen maken. Maar de tegenstelling is er, zij openbaart zich telkens en vindt haar oorsprong in de zonde, in de scbepping zelve. Tegen de beschuldiging zelve zegt spreker dat al wie niet voor het Ministerie is, door ons tot de ongeloovigen wordt gerekend, teeken ik protest aan, zoo'n oordeel spreken wij over niemand uit. Wei is door Dr. Kuyper in de memorie van antwoord over de staatsbegrooting geschreven, dat het de roeping was van een christelijk Mi nisterie om maatregelen te nemen tegeu de op- kotnende paganistische neigiugen onder ons chris telijk volk. Het woord paganist is eerst later door den Minister gebruikt, toen auderen het in het debat hadden gebracht. Spreker betoogt dat men juist van vrijzinnigen kant de tegenstelling verscherpt, door de wijze waarop dat woord paganist gebruikt wordt. Vervolgens verdedigt spreker het Ministerie tegen de beschuldiging van partijdigheid en het be- moeilijken van ambtenaren om hunne staatkundige richting. Dat is onwaar. Voortdurend treden tegenwoordig ambtenaren op, die het Ministerie in alles behalve vleiende termen bespreken, maar men zal geen geval kunnen noemen dat zij daar- door moeilijkheden ondervinden. Spreker zou dat ook sterk afkeuren, want vrijheid voor ieder is juist de grondtrek van het calvinisme. Onjuist is ook dat.met de benoemiDgen party- dig te werk wordt gegaan. Door zekeren heer Van Rij zijn om dat tte betoogen in de N. R. C. verschillende burgemeestersbenoemingen aangewe- zen, doch steeds werd hem aangetoond dat de voorgestelde feiten onjuist Waren. Er werd reke- aing gehouden met de meerderheid der bevolking, nevens geschiktheid, ofscboon spreker wil toegeven, dat ook wel eens een ongeschikte kan benoemd zijn, maar dat is vroeger ook wel voorge- komen. Toegestemd moet worden dat die benoemden voor het meerendeel anti-revolutionsir waren en men schijnt van vrijzinnige zijde nog steeds van mee- ning te zijn, dat alleen onder die partij bekwame mannen gevonden worden. Er kan ook op ge- wezen worden, dat onder dit Miuisterie verschillende liberalen in hooge staatsambten werden benoemd, maar dan zegt mener waren onder de eigen partij geen geschikle mannen te vinden. Op die wjjze is het nooit goed, maar spreker zegt dat uit die benoemingen blijkt dat de antirev. partij voorstaat gelijk recht en vrijheid voor alien. Niemand wordt om zijn geloof of overtuiging veroordeeld. Wat het vierde verwijt aangaat, dat er zoo weinig gedaan is, met die beschuldiging hadden de liberalen wel wat rneer bescheiden moeten zijn. Spreker wil geenszins ontkennen het vele goede dat door hen gedaan is na 1853. Toen onze staats- wetgeving was in orde gebracht, is van hunne zijde geen wet van noemenswaardige beteekenis meer gekomen. En nu klaagt men dat door het Miuisterie Kuyper geen sociale wetten zijn tot stand gebracht. De liberalen hadden daar 60 jaar tijd voor en deden het nietwil men dan van dit Ministerie eischen dat het dit in 4jaren deed De liberalen hebben te veel het laat maar waaien systeem gevolgd en daardoor is de sociale wetgeving verwaarloosd. De lager onderwijswet is echter tot stand ge bracht en dat is de beste sociale wet, daar zij recht doet aan antirev. en katholieken en de billijkbeid betracht ook tegen den armen werkman, die nu ook zal kunnen kiezen de school die hij Na het theedrinken ging Christine met de droge wasch naar de mangelvrouw. Het jonge meieje bleef alleen achter en luisterde aanhoudend, of zij Wilfred Jordan nog niet hoorde thuiskomen. Eindelijk hoorde zij hem in de gang; de oude klok in de eetkamer sloeg juist acht uur. Hare beschroomdheid overwinnende, snelde zij de keuken door naar de deur doch na een paar minuten kwam Wilfred Jordan zoo haastig de trap weer af, alsof hij door booze geesten werd voortgejaagd. Tersluik opende Martha de deur, die op de gang uitkwam. Hij bemerkte haar niet. Zijn gelaat was doodsbleek, zijn oogen gloeiden echter koortsachtig. Als in een droom snelde hij voort, zonder naar Martha om te zien. De regen, die cen weinig verminderd was, be- gon weer in stroomen te vallen het was afschu- welijk weder. Daarbij overstemde het geloei van den wind, het geluid van het straatverkeer en de mist was nog dikker dan den vorigen dag. De oude wandklok tikte regelmatig voortde wijzers kropen langzaam over de wijzerplaat ter- wijl Martha Schnitzer er droomend het oog op gericht hield. In gepeins verzonken, kwam het haar voor, dat wenscht, wat hem vroeger om fiuancieele reden niet uogelijk was. Een heele serie sociale wetten ligt thans gereed ouderdoms- en invaliditeitsverzekering, ziekte- verzekering, opneming van het landbouw- en visschersbedrijf in de Ougevallenwet enz. Steuut men het Ministerie, dan komen die wetten tot stand, de kirzers kunnen daarover uitspraak doen. De rechterzijde heeft thans veel te bieden, de linkerzijde niets. De socialisten overvragen steeds en houden alles tegen, wanneer ze niet ten voile kunnen krijgen wat ze wenschen ze hebben dan liever een leege dop als een half eidaar komen de werklieden niet verder mee. Het coalitie-program van vrijzinnig-democraten en unie-liberalen biedt weinig en dat der oud- liberalen nog minder. Spreker betoogt dat de politiek dezer regeering er toe leidt om het peil van het volksonderwijs hoog te houden. Door de verhoogde subsidie zullea de Christelijke scholen ook beter ingericht kunnen worden. Nu krijgen de bijzondere scholen evenwel nog maar f 15 en de openbare f 84 per kind. Daartegen heeft spreker echter geen bezwaar. Zoolang het volk er naar verlangt, mo.tt de openbare school er zijn, en dan moet inen tegenover haar niet schriel zijn, waar wij er op staan dat ons recht erkend wordt, moeten we ook dat van anderen erkvnnen. Spreker merkt hier nog op, dat de heeren die tegenwoordig optreden als frontmakers voor de openbare school, wellicht te goeder trouw zijn, maar dat hun optreden het belang der openbare school niet bevorderd. Na nog enkele punten te hebben besproken ried spreker den kiezers aan te stemmen op den candidaat der christelijke partij, tot steun van het Ministerie, dat staat voor de belangen van land en volk, dat zorgt voor alle belangen, want boven de stoffelijke staan ook geestelijke belangen. Na de pauze werd gelegenheid tot debat gegeven. De eerste debater was de heer L. J. Geelhoedt van Zaamslag, die, opmerkende dat het Ministerie zich had aangediend als een christelijk Ministerie, de vraag steldewaar zit dit christelijke in Door de regeering is een scheiding gemaakt in ons volk. Onder de rechterzijde is men het ook niet in alles eens. De Standaard liegt, de speel- en drankzucht is niet beteugeld, terwijl de drank- wet onpractisch is. Waarom niet gezorgd dat de Siaatsloterij die, naar debater meent, jaarlijks 6 ton in de schatkist brengt, is afgeschaft Hoe vindt spreker het, dat te Rotterdam op Zoudag 14 Mei een feestje was georganiseerd, waar- van de opbrengst moet dienen tot bevordering ian d n antirev. candidaat Ds. Brummelkamp Ondanks de sterke, volgzame meerderheid in de Tweede Kamer is de vaccinedwang niet af geschaft. De //Nederlander" zegt, dat de schuld dsaivan ligt bij de Katholieken; daaruit blijkt, dat er bij de coalitie wel iets hapert. Debater betoogde, dat partijdige benoemingen zijn gedaan, dat burgemeesters werden benoemd van antirev. richting, waar de meerderheid van den Raad liberaal is. Ook zijn vele antirev. be noemd tot schoolopzienerdebater meent dat dezeu als voorstanders der bijzondere de belangen der openbare school niet kunnen bevorderen. Hie ma verkreeg het woord de heer Rolff, van Axe), die de vergunning had verkregen terug te komen op de repliek v an spreker, den vorigen avond te Zaa mslag. Deze had de Speetwet ver dedigt, op grond, dat nu door de wet was geoorloofd, wat oudanks het verbod der wet toch gebeurde. Maar, ondanks het verbod, wordt toch gestolen. Moet men dan nu in de wet de artikels waarbij diefstal als overtreding wordt strafbaar gesield, ook maar schrappen Debater zou het aanblijven van dit reactionair- conservatief Ministerie een ramp voor het land acbten en beval den kiezers aan te stemmen op den sociaal-deinocratischen candidaat. Vervolgens kwam in debat de heer J. van der Peijl, die het voornemen had verschillende punten te bespreken, doch uit achting voor meerdere ontwikkeling, zich zou bekorten om zooveel moge- lijk tijd te laten aan Mr. Sannes. zij zich oneindig veel gelukkiger zou gevoeleu, wanneer zij met Wilfred Jordan in ontbering mocht leven, dan met den vriend harer kinder- jaren in welstand. Het leek haar ook toe, of er een ingeving van boven zou komen om den toorn harer mbeder te ontwapenen. Plotseling echrikte zij op. Een rijtuig hield stil dicht voor haar veuster. Zoo vroeg was het kaart- kransje nog nooit afgeloopen de klok sloeg juist negen uur. Martha Schnitzer sprong op. Als hare moeder eens iets overkomen was //Christine riep zij, terwijl zij de gang insnelde. In groote haast kwam Wilfred Jordan langs haar heen. »Goeden avond zeide hij verstoord. ,/Ik moet dadelijk weer weg. Het rijtuig bhjft wachten." Zij zag wel, dat de gelegenheid nu niet ge- schi.kt was om met hem te spreken. #Zijt ge niet wel, mijnheer Jordan vroeg zij, ontsteld door zijn uitzicht. z,Zie ik daarnaar uit?" vroeg hij. //Het zou inderdaad geen wonder zijn." Bij deze laatste woorden ging hij de trap reeds op, zoo vlug dat zijn mantel hem achterna fladderde. Met wijd opengesperde oogen keek zij hem na en volgde toen Christine naar de huiskamer. (Wordt vervolgd.) Wat het trekken der scheidingslijn betreft, was volgens ham in de laatste tijden eene kentering waar te nemen, maar dit mag geconstateerd worden dat velen, die vroeger buiten de politiek stonden, doch nader bij links dan rechts, nu aan de politiek meedoen, omdat de politiek tot hen is gekomen. Dr. Kuyper heeft betoogt dat er een besliste scheiding bestaat, al noemde hij die dan eene christelijke of meer ruoderne levensbeschouwing. Maar Prof. Noordtzij noemde de mannen der linkerzijde ongodisten en Prof. Biesterveld zeide te Watergraafsmeer dat men het Christendom weer wilde terugdringen naar de catacomben van Rome. Kan dat in deze dagen geztgd worden Deze wilde solliciteeren als martelaar, doch onder de liberalen is aan debater geen voorbeeld bekend dat iemand martelaar werd voor zijn geloof. Yoorts heeft Dr. Kuyper zelf gezegd, toen hem de benoeming van liberalen werd verweten, dat onder de geestverwanten de keuze van bekwame mannen zoo gering was. Naar aanleiding van hetgeen metde burgemeesters- beuoeming te Zuid-Beijerland in verband staat, noemde debater het tegenwoordig regime karakter- bedervend. Zoo schreef ook Mr. T. de Vries in zijn afscheid van de redactie van de Chrieteudemocraat. Debater staat nog steeds op het standpunt geen subsidie voor de bijzondere school. Hij hoopt dat men zal eindigen met het belasteren van de openbare school, want waar predikanten deze tegenover onontwikkelden noemen nog erger dan de jeneverflesch, zoo staan wij, onder wijzers zeide debater oDdanks alles wat wij aanwenden, om de school hoog te houden, daartegenover machte- loos. Hij bracht hulde aan de wijze waarop de heer De Wilde zich over de openbare school had uitgelaten en sprak de hoop uit, dat deze niet in gebreke zou blijven in vergaderingen van geest verwanten zijn meening omtrent het goed recht der openbare school te doen doordringen. Vierde debater was Mr. Sannes, sociaal-demo- cratiech candidaat in het district Oostburg, die betoogde dat in de rede van spreker eene mat- beid viel op te merken, wat hem niet verwondert, daar spreker met het oog op de eoalitie niet voor eigen beginselen kan uitkomen, het is nu meer een strijd voor of tegen Kuyper. Er is wel degelijk door het kabinet een scheiding gemaakt. Door de socialisten wordt evenwel eene andere scheiding roorop gesteld de scheiding der klassen, kapitaal tegen arbeid. De liberalen, noch Dr. Kuyper konden krachtige sociale hervormingen doorvoeren, omdat achter hen geen krachtige strooming stond. Verbeteringen ia de ongevalleu- wet werden ook door de anti-rev. afgestemd. De arbeiders hebben thans niet het recht van meespreken daarom behoort eerst algemeen stem- recht te worden ingevoerd en van hetgeen de socialisten beoogen is voordeel voor de werklnden te behalen. Daar de tijd, voor debat toegestaan, reeds was overschreden, ontnam de voorzitter aan Mr. Sannes het woord. Hierop kwam weer aan het woord de heer De Wilde, die de verschillende debaters uitvoerig beantwoordde en op verschillende punten zijn he- toog handhaafde of nader uiteenzette. Nadat door den voorzitter aan de opgekomenen, spreker en debaters dank was betuigd, werd de vergadering op zijn verzoek door Ds. Van den Berg met dankzegging gesloten. Te Cats werd Vrijdag door het bestuur der Waterkeering van den calamiteuzen //Leendert Abrahampolder" aanbesteed het verbeteren en onderhouden tot 30 April 1906 van de aarde-, kram-, steenglooiing- en andere werken aan bovengenoemde polder. De minste inschrijver was de heer J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 2184. Op het achtste zomerfeest, te houden te Groede op 6 Juli e. k., van wege den bond van christelijke jongelingsvereenigingen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, zullen als sprekers optreden de heeren F. Breen te Oostkapelle, J. J. Hom- bnrg te Groede, C. Laan te Brussel, G. W. van Leussen te Goes, W. Lindhout te Nijverdal, J. Stellwag te Groede, Ch. van Paassen en Ds. Van Petegem, beiden te Veendam. Zaamslag. In de vergadering van ingelanden van den Groote Huissenspolder werd over 1904/05 vastgesteld de rekening met een goed slot van 1725,21. De begrooting voor 1905/06 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 7247,45 met een dijkgeschot van f 6,30 per H. A. Tot ge~woren werd herbenoemd de heer J. Huijssen Johz. te Ter Neuzen. Philippine. De heer W. H. Muyrers on- derwijzer aan de school alhier is tot hoofd der school benoemd te Mechelen, gemeente Gen- dringen, (Gelderland). Stoppeldijk. Zateinamiddag was er een heele drukte op het dorp. Onze bekende fanfare //St. Cecilia" ging volgens gebruik, eene serenade brsngen aau't pas gekozen raadslid, den heer P. de Block. Onder opgewekte marschen en pas-redouble's trok men, onder toeloop van veel belangstellenden omstreeks een uur of half zeven naar Pauluspolder waar tot tegen tien uur verschillende schoone nummers werden ten gehoore gebracht. Door 't schoone weder en den vrijen Zaterdag avond is het te begrijpen, dat er op den Polder eene buitengewone drukte heerschte. Zoowel brstuur als werkende leden werden door den heer De Block op allergulste wijze onlhaald. - Bij den, over 't algemeen slechten stand van aardappelen en beetwortelen komt zich nu ook voegen een achteruitgang in het vlas, dat tot voor eenige dagen nog weelig stond. Op bedenkelijke wijze begint zich in verschillende perceelen de zoogenaamde roode hond of brand te vertoonen en stellig zal dit lee]ijke euvel zich veel meer verspreiden als er niet heel spoedig eene fiksche bui regen komt. Koewacht. Sinds maanden had men hier van geen nachtelijke diefstallen veruomen 't scheen, dat de dieven een andere streek hadden opgezocht. De vorige week echter zijn bij den koster der R.-K. kerk, die op het Belgisch gedeelte der gemeente woont, de konijnenhokken geledigd. Daders onbekend. Zondag maakte de fanfaremaatsehappij „De Eendracht" haar eerste uitstapje in dit jaar. Het Belgische gedeelte dezer gemeente, waar eenige werkende en eereleden wonen, werd bezocht. Mede uitgelokt door het gunstige weder, was er veel volk op de been en heerschte er eene opge wekte stemming. '8 Gravenhage, 29 Mei. Do Eerste Kamer zal in hare vergadering van morgenmiddag aan- vangen met de behandeling der onderwijsnovelle. Tokio, 29 Mei. Officieel. De Russische vloot is feitelijk vernield. Twaalf oorlogsschepen zijn in den grond geboord of genomen, een of twee torpedojagers zijn eveneens genomen. Op den spoorbaau uij Velp, in de richting van de Steeg, is Zaterdagochtend ongeveer vijf uur het lijk gevonden van een onbekend mans- persoon. De rechterarm en de beide voeten waren van het lichaam geseheiden, terwijl het hoofd hevige verwondingen vertooude. Waarschijnlijk is het ongeluk Viijdagavoud met den laatsten trein geschied, en waarschijnlijk is de man, een goede veertiger, schilder van beroep, daar hij een schilderskwast en siopmes in den zak had. Het lijk is door de polit.ie naar het lijkenhuis te Velp overgebracht. Een 14jarig meisje kwam te 's Hage in een snoepwinkel aan de Gedempte Sloot wat koopeu, en maakte van de gelegenheid gebruik, om er. met een bakje met zilvergeld van door te gaan De winkelierster zette het kind na. Het werd spoedig daarop iugerekend. Een berucht inbreker wordt bij zijne arres- tatie in het bezit gevonden van een looper (een omgebogen haak in den vorm van een sleutel, waarmede verschillende sloten kunnen worden opengemaakt). Op de tercchtzitting wordt hem het inbrekerswerktuig vertoond als stuk van overtuiging. ,/Wat is dat?" vraagt de President, terwijl de bode den beklaagde het voorwerp laat zien. i/Een knoophaak", klinkt het zonder blikken of blozen. //Zoo, die gebruik je zeker om je knoopbottines dicht te maken Draag jij soms knooplaarzen //Om u te dienen, Edelachtbare", en meteen zet de boef zijn voet op de bank, den president beleefd uitnoodigende zich zelf te overtuigen. i Te Oude Tonge is een 25jarige oppasseude voerman, doordat zijn paard schrikte van een inkoinende motorboot, onder zijn zwaren wagen geraakt en aan de bekomen kwetsuren overleden. Zaterdagnacht zijn te Maastricht bij het ruimen van een privaat,, twee peraouen, die achtereenvolgens in de beerput afdaalden, door de daarin aauwezige gassen gestikt. Vrijdag trok een doelloos op het Noord- plein te Rotterdam rondloopeud mau de aandacht van een shrveiileerend politieagent, die, hoewel hij zijn knevel had afgeschoren, in hem meende te herkennen een bootwerker, verdaeht van mede- plichtigheid aan diefstal van lijnzaad, gepleegd aan boord van een in de Rijnhaven aldaar gelegen hebbend stoomschip. Hij zou in den nacht van 20 op 21 Maart jl. uit het politiebureau aan de Nassaukade, waar hij in verband met dien diefstal opgesloten was, gevlucht zijn. Ook de man zijnerzijds herkende blijkbaar den agent, die destijds aau de Nassaukade ingedeeld washij zocht een goed heenkomen en toen de politieman hem achterna ging, sloeg hij op de vlucht. Er volgde een wilde jacht van wel een uur lang, het geheele noordelijk gedeelte dezer gemeente door, doch het mocht niet gelukken den vluchteling te grijpeu. Zoo kwam de gejaagde eindelijk op den Hofdijk, en, geen uitweg meer ziende, liep hij het gebouw van de Rotterdamsche broodbakkerij binnen. De politieagent hem achterna. De vluchteling belandde in een kamer, en juist toen de agent hem zou grijpen, sloeg hij vlak voor hem de deur dicht. Met behulp van werklieden uit de fabriek werd de deur geopend, maar de gezochte was uit een raam dat hij opengeschoven had gesprongen, en had zijn vlucht vervolgd. Door dat geopende venster ging nu ook de agent hem achterna. In de Zomerhof- straat kreeg hij hem weder in het gezicht. Nu

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2