kinder! meelJ Chllisalpeter te koop. Verloren HEIJLIGER, Bekendmaking. Bekendmaking. Bekendmaking. Over dit en dat. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Adverlentien. bij J. MEXJER, Fabriek yan waterdichte dek- en wagenzeilen. Bekendmaking. Handeisber ichten. In Amerika is veel sensatie gewekt door den geheimzinnigen dood van Herbert Croker, den^jong- aten zoon van wijlen den befaamden //boss" van Tammany Hall, Richard Croker. De overledeue, een jongeman vaD 22 jaar, had te Kanses City de races bijgewoond. Na afloop werd hij in half-bewusteloozen toestand naar den trein gebracht door een neger, die hem in een wagon hielp, bem wat geld en een spoorkaartje in de hand drukte, en verdween. Bij aankomst van den trein aan een volgend station vond men Croker dood in de coupd liggen. Bij een onderzoek bleek, dat de jongeling was overleden aan opium-vergiftiging, en dat hij een uur voor zijn vertrek uit Kausas City een tijdlang had doorgebracht in een opiurahol. Vermoedelijk heeft men hem daar een slaapdrank toegediend en hem daarna nitgeschud. De kleeren, op het lijk van Croker aangetroffen, waren niet de zijne de Neger, die Croker in den trien hielp, is opgespoord maar schijnt niet medeplichtig te wezen aan de vermoedelijk gepleegde misdaad. Buiten de politie om heeft Italie een kunst- schat van groote waarde teruggevonden. In 1902 werd uit de kerk te Ascoli het ,/Pluviale", d. 1. het overkleed, van pans Nikolaas IV, die van 1288 tot 1292 regeerde, gestolen. Vandedievea ook geen spoor. Maar de mantel kwam door een tnsschenpersoon in handen van Pierpont Morgan, die er 810,000 lire voor betaalde. De dieven hebben hun premie nog niet ontvangen, omdat zij zich tot beden schuil hielden doch Pierpont had #le beau mou- vement", om zijn kostbaren aankoop ter beschik- king der Italiaansche regeering te stellen. Uit dank kreeg hij het grootkruis van de Kroonorde en werd hij als een vorst geeerd, toen hij met de Paaschdagen een bezoek aan Italie en Rome bracht. Tot zoover kenden onze lezers de ge- schiedenis. Het staatsiekleed is nu door den inspecteur der Italiaansche musea, graaf Salazar^ zelf te Londen in ontvangst genomen van den Italiaansehen gezant Pansa, eigenhaudig en de Minister van Schoone Kunsten Bianchi, de directeur-Generaal der Oudheden, de directenr der verzamelingen van het Museum voor Oude Kunst, kwamen alle drie in hoogst eigen personen de kostbaarheid in ontvangst nemen. Na al deze geweldige reclame stroomen er nu duizenden om het pluviale van Nikolaas IV te gaan zien, terwijl vroeger, toen het staatsiekleed nog rustig in den dom van Ascoli voor ieder te kijk lag, zoo goed als niemand er naar omkeek behalve dan de dieven. Te. Eiderstedt vond men in de maag van een geslachte kip niet minder dan 28 patroon- hulzen. Zij waren zoo blank, als had men ze pas gepoetst. Het dier moet er volstrekt geen hinder van gehad hebben, want het was zeer ge- zond en zelfs buitengewoon vet. In September van het vorige jaar was daar een schietwedstrijd gehouden en daarbij schijnt de kip de hnlzen der afgeschoten patronen te hebben opgepikt. Te Leith, in Schotland, zijn op last der medische autoriteiten 25 personen geisoleerd. Er bestaat vrees dat zij besrnet zijn met de ziekte- kiemen der builenpest. Deze 25 lieden woonden in een huurkazerne, waar een man was overleden aan een ziekte, welke door de geneesheeren als builenpest is herkend. Voor zoover men heeft kunuen nagaan, is de be- smetting overgebracht door ratten van een schip, dat met een lading vodden uit een Oostersche haven was aangekomen. De havenautoriteiten te Leith hebben maatregelen genomen om de lading te doen desinfecteeren of te vernietigen. Als men in den zachten zonneschijn van deze eerste mooie voorjaarsdagen naar buiten loopt, waar overal de levenskracht tot frische schoon- heid uitbloeit, dan is het soms of ook binnen in ons de wondere heerlijkheid van een jonge lente haar bloesems van levenslust uitstrooit en of de geurigheid van dien bloei in ons een wonder behagen wekt naar werken en wenschen en droomen. En 't schijnt ons of nooit zorgen of bekommernissen de vreugde van te mogen leven zullen kunnen storen en of het leven zelf, kwam het ook met armoede of rampen of smart, ons altijd genoeg zou zijn om een stille dankbaarheid te voelen voor zijn geluk. Des te pijnlijker treffen dan berichten, hoe menschen, wanhopig, de hand aan eigen leven sloegen, al was de last van dit leven hun te zwaar. Een oogenblik is het, alsof men de mogelijkheid ervan niet begrijpen kan en on- willekeurig denkt men, dat de menschen, wan- neer ze hier hadden gestaan en om hun hoofd als een streeling den lenteadem hadden gevoeld en ginds het zonlicht de jong-groene blaadjes hadden zien kleuren met gelig goud, dat ze dan krachtiger zouden geweest zijn om het leven aan te durven in het bewustzijn dat wat hun ook gebeuren mocht, toch zoo wonder- veel heerlijks daarin blijven zou, en ze van hun werken en gedachten nog altijd hun levens- lot zouden kunnen opbouwen tot een schoon- heid, die zooal geen vreugde dan toch rust geelt. Maar het is moeilijk anderer daden te be- oordeelen, waarvan men de geheimste motieven nooit bevatten kan, omdat altijd anderer ziele- leven voor ons een gesloteti boek blijft. Zou de heer E. te Zutfen, die eerst zijn vrouw en daarna zichzelf doodschoot dat alleen gedaan hebben om niet langer te behoeven op te worstelen tegen financieele moeilijk- heden Welk een vernietigenden druk moeten dan deze niet op 's mans wezen hebben ge- oefend. 'tis waar, zulke zorgen kunnen zwaar drukken en dat voortdurend tobben kan de beste kracht van een mensch vaak langzaam opslorpen. Maar dat ze ooit zoo drukkend kun nen zijn. dat men het gansche leven met zijn velerlei schoonheid daarvoor prijs geeftDat valt soms moeilijk te begrijpen. Toch hebben ze zeker al heel wat op hun geweten. In Amsterdam hebben ze ook al de zelfmoord van een vrouw tengevolge gebad en de krankzinnigheid van haar man, die als debi- tant van de Staatsloterij wat zonderling-royaal met de loterij-briefjes had omgesprongen. Waar- schijnlijk wel om een andere reden heeft een jong paartje van 18 jaar te Dordrecht getracht zich van het leven te berooven. Maar hun pogen was vergeefsch, omdat de Oude Maas, waarin ze waren gesprongen, op die plaats te weinig water hield en, nadat ze er druipnat waren uit- gekropen. de politie er bij was, voor ze het op een andere plaats konden probeeren. Een jong verliefd paar, dat zich in een lentenacht het leven wil benemen, is zeker een geschikt onderwerp voor een tragedie, maar de afloop op het politiebureau, waar de beide ongeluk- kigen druipend stonden, wekt onwillekeurig een glimlach. In haar rede tot opening van het Kinderhuis van het Leger des Heils, die dezer dagen te Naarden te midden van talrijke genoodigden plaats had, heeft Mevr. Schoch, om de be- staansreden van het huis duidelijk uit te spre- ken, deze woorden van Newton aangehaald ,/opdat van den grooten stapel van ellende tenminste iets wordt afgenomen om het te leg- gen op den kleinen stapel van geluk". Eigen- aardige woorden. Maar is die stapel van el lende dan werkelijk zoo groot Zie als men, al is het dan misschien wel met zorg of droef- heid, of iets anders dat hindert, maar toch wel- gevoed en wel gekleed in dit zachte lenteweer buiten staat en niet verder ziet dan de kleurige weien en de groen-omsluierde bosschen, dan is men zoo licht geneigd de grootte van dien stapel gering te schatten of te vergeten en zoo licht geneigd ook te vergeten, dat het ook onze plicht is iets althans af te nemen van dien grooten stapel van ellende om het neer te leggen op dien kleinen van geluk. Maar als men rondziet over wat gedurig plaats heeft, als men van die zellmoorden leest en van zoo- veel anders, meer nog als met het Leger des Heils vraagt, dat altijd werkt voor ongeluk- kigen en verdorvenen en uitgestootenen, dan weet men wel, dat de stapel de ellende heel wat boven die van het geluk uitsteekt in de wereld. En dat ook ten opzichte van hulp aan kinderen nog heel wat gedaan kan worden, kan ons ook weer het voorbeeld leeren van die vrouw daar te Amsterdam, die haar kind zoo mishandelde, dat de buren er zich mee gingen bemoeien. Hoe heerlijk voor die vele arme verlatene en verstooten kinderen om daar te midden van de gezonde omgeving van het Gooi te kunnen opgroeien met wat kracht en wat moed voor het leven, waardoor ze niet, als misschien hun ouders, zoo gemakkelijk ver- vallen tot misdaad of dronkenschap of zelf moord. En welk een ruime gelegenheid voor het Leger des Heils om hier iets op te leggen op den kleinen stapel van menschelijk geluk. Maar voor ons alien blijft die gelegenheid telkens en overal, al is het op het meest alle daagsche gebied. Is het inrichten van een speel- tuin voor kinderen als die welke kort geleden haar ^5jarig bestaan te Amsterdam vierde, niet ook een daad, die daartoe behoort En het nu pas, ook te Amsterdam, ontstane plan om een cooperatieve volksbad- en wasinrichting op te richten, kan er even goed als veel, dat weidscher en verhevener klint toe gerekend worden, daar het een verlichting van het zware leven van vele arbeidersgezinnen en arbeiders- vrouwen beoogt. En is al vaak heel wat te doen geweest over een dergelijk plan, maar het schijnt er nu eindelijk door bemiddeling van Mr. Treub en anderen van te zullen komen, nadat andere landen ons hierin al zijn voor- gegaan. 't Is te hopen, dat er voldoende steun gevonden wordt, om het tot stand te brengen. En daartoe kunnen velen meewerken. Maar hoeveel vooral kan men in het dagehjksch leven in zijn verhouding tot en aanraking met anderen niet opleggen op dien geluksstapel, die voor velen zoo bitter klein is. En wanneer men dan ook niet als Ka'in iederen plicht tot den naaste van zich afwentelt met de woorden //ben ik mijns broeders hoeder", dan zal men ook, ter wijl men in de voile heerlijkheid van den zomer dag de schoonheid en vreugde van het leven beseft, in zich den drang voelen om iets of veel van de levenskracht, die zich in ons open- baart, te gebruiken om van den grooten stapel van ellende iets af te nemen om het op te leggen op den kleinen stapel van geluk. En misschien dat men, dit doende, eens bespeuren zal, dat van ieder steentje dat men oplegde op den stapel van anderer geluk, iets is gevallen in eigen binnenste, waar het, zonder dat men het wist, den eigen geluksstapel heeft doen rijzen tot onverwachte hoogte. POLITIE. Aan het bureau van politie alhier is als ge- voDden gedeponeerd 2 petten. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. H U 1st, 15 Mei. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. f 47,80 h f 47,85. Engelsch per£ H 12,12, ZEETIJDINGEN. Van 15 tot en met 16 Mei. a 1 Van 15 tot en met 16 Mei werden langs de Oost- sluizen alhier 49 binnenvaartuigen op- en 41 afge- schutdoor de Westsl. 15 op- en 6 afgeschut. DAGEN. Voortn. Nam. Donderdag 18 Mei 1.— 1.21 Vrijdag 19 u 1.45 2.6 Zaterdag 20 u 2.27 2.51 Zondag 21 3.13 3.34 Maandag 22 3.57 4.16 Dinsdag 23 n 4.41 5.5 Woensdag 24 5.28 5.55 Melkvoedse! voor KindererhnZieken. Heden overleefl zacht en kalm tot onze diepe droefheid onze innig geliefde dochter, zustev en behuwdzuster A. IV TV .A, in den jeugdigen leeftijd van ruim 16 jaren. J. SCHEELE. E. G. SCHEELE Van deb, Bent en kinderen. Ter Neuzen, 13 Mei 1905. De Curator in het faillissement van w CORNS. DIELEMAN Jz., land- bouwer te Axel, tvciarschuwt een iegelijk, die van genoemden failliet iets te vorderen heeft of iets aan hem verschuldigd is, gehoor te geven aan praatjes alsof men dit niet aan den Curator zou hehoeven op te geven, op straffe rechtens. Mr. P. DIELEMAN, Curator. Middelburg, 16 Mei 1905. een gouden BROOME, met zwarte steeu, vermoedelijk op de weg langs het werk, en Vlooswijkpolder naar de stad. Te bezorgen tegen belooning aan het Bureau dezer Courant. (Grehalte gewaarborgd), Molenaar, Zaamslag. Zeil maker, hange Giststraat BSiDDELBURG. Agent voor Z e e 1 a n d der Firma COHEN Co., te Arnhem. Het Bestuur van den BONTEPOLDER maakt bekend dat eene vergadering van stembevoegde inge- landen zal worden gehouden op DinstEag 23 ftiei 1805, des nam. te 2 uur, in bet Nederlandsch Logement te Ter Neuzen en dat gedurer.de 3 dagen voor en na dien datum ten huize van den Ontvanger-Griffier, voor de eigenaars van gronden in dien polder, ter inzage zullen liggen en in afschrift of druk verkrijgbaar zijn a. de rekening over 1903/4, en b. de begrooting voor 1904/5 met Memorie tot Toelichting. Ter Neuzen, 15 Mei 1905. Het Bestuur voornoemd, C. v. n. HOOFT. W<h Dijkgraaf. JOHs. SCHEELE, Ontv.-Griffier. Het Bestuur van den STAD PHILIPPINE- POLDER maakt bekend 1*. dat de vergadering van stembevoegde Inge- landen van dien polder zal worden gehouden te Philippine bij de Wed. V. N. Voerman op Donderdag 25 Mei 1305, dee voormiddags 10 ure 2". dat de rekening van het afgeloopen dienst- jaar 1904/05 alsmede de door het bestuur ontworpen begrooting met memorie tot toelichting voor het loopende dienstjaar 1905/06 ten kantore van den Ontvanger- Griffier ter inzage voor de eigenaren van gronden in den betrokken polder zal liggen van 17 Mei 1905 tot den 25 Mei d. a. v. en voornoemde begrooting met memorie na hare vaststelling opnieuw acht dagen ter inzage zal worden nedergelegd, terwijl van een en ander afschriften tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Hoofdplaat, 16 Mei 1905. Het Bestuur voornoemd, B. VAN HIJFTE, Dijkgraaf. J. J. PATEER, Ontvanger-Griffier. Het Bestuur van den KLEINE STELLE- POLDER maakt bekend 1°. dat de vergadering van Stemhebbende Ingelanden van dien polder zal worden ge houden te Philippine bij de wed. V. N. Voerman, op Donderdag 25 Mei 1905, des voormiddags 11 ure 2°. dat de rekening van het afgeloopen dienst- jaar 1904/05 alsmede de door het bestuur ontworpen begrooting met memorie tot toelichting voor het loopende dienstjaav 1905/06 ten kantore van den Ontvanger- Griffier ter inzage voor de eigenaren van gronden in den betrokken polder zal liggen van 17 Mei 1905 tot den 25 Mei d. a. v. en voornoemde begrooting met memorie na hare vaststelling opnienw acht dagen ter inzage zal worden nedergelegd, terwijl van een en ander afschriften tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Hoofdplaat, 16 Mei 1905. Het Bestuur voornoemd. E. CUELENAERE, Dijkgraaf. J. J. PATEER, Ontvanger-Griffier. Het Bestuur van den OUD ZEt'ENAAR- POLDER maakt bekend, dat de rekening over het dienstjaar 1904/05 en de begrooting voor 1905/06 met de memorie van toelichting, ten kantore van den Ontvanger-Griffier J. Wiskerke te Ter Neuzen, acht dagen voor en na de vast stelling ter inzage zullen liggen van Ingelanden, die ter a'gemeene vergadering, te houden in het Nederlandsch Logement van Mevrouw de weduwe F. A. Susijn te Ter Neuzen, op Hlaandag 29 Mei 1905, des namiddags 1,30 ure, worden opgeroepen. Ter Neuzen, 17 Mei 1905. HET BESTUUR VOORNOEMD. Middenprijs per 100 kilo: Tarwe J 8,75; Rogge 6,75 Wintergerst 8,Zomergerst f Haver f 7,75 Erwteo f 8,50; Paardenboonen J 8,Duivenboonen /9, Witteboonen fBruineboonen f Boekweit fLijnzaad fAardappels 2,75; Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo 0,90. Eieren per 26 stnks f 0,75. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld19 stnks hoorn- vee, 31 varkens. Verkocht9 stuks hoornvee, 18 varkens. B Q VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading I an I'er Vcu/i'ii 15 Eng. s.s. Golfer 1066 Londen macad. l our <i»ent i 15 Eng. s.s. Calder 2004 Goole stukg. Duits. 8.8. Imperial 2566 Rival vl. h. Noor. s.s. A If 3193 Riga hout 16 Deen. s.s. Uagn 3680 idem vl h. Duits. s.s Britannia 2716 Londen ledig Eng. s.s. Nyroca 3664 Manchester stukg. Van Went i 16 Eng. s.s. Calder 2004 Goole stnkg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 3