Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Landbouwberichten. zake van openlijk en met vereenigde krachten geweld te plegen tegen personen en goederen. Aan de beklaagden is ambtshalve als verde- diger toegevoegd de heer Mr. Jacques de Witt Hamer, advocaat te Goes. In den nam. van den 15den dezer heeft aan den zeedijk onder de gemeente Hontenisse eene brutale aanrandig op de zeden plaats ge^ had op een elfjarig meisje door een tot nog toe onbekend gebleven individu, vermoedelijk een Belg, die als landlooper gekleed was. De kerel is. blijkens gedane nasporingen door de marechaussee, nog denzelfden nam. in de richting van de Belgische grens verdwenen, met mede- neming van een geel lederen ceintuur van zijn slachtoffer. Het was iemand van omstreeks 20 jaar, middeimatige lengte, donker opzicht en gekleed met een versleten bruinachtig pak. Hij had in zijn hals een roode vlek. Maandagmorgen vervoegde zich ten kaDtore van de firma Ls. van Waesberghe-Janssens te Hulst, een zich noetnende Leopold Wolf, volgens zijn zeggen tijdelijk te Zuiddorpe verblijvende. Hij bood een baukbiljet van 100 dollars ter inwisseling aan, hetgeen hem, het was druk op het kantoor, aanstonds werd uitbetaald. Bij een oogenblik verpoozing het biljet nader beziende, begon een der firmanten achterdocht te krijgeu, dat het bankbiljet niet goed was en nader beschouwende kwam men weldra tot de overtuiging dat het waardeloos was, hetgeen eene telegrafisch aangevraagde inlichting kwam bevestigen. Inmiddels werd de politie gewaarschuwd welke aanstonds op onderzoek ging, doch de vogel was reeds met zijn gezel, die de wacht scheen gehouden te hebben, gevlogen. De veldwachter van Zuid dorpe, welke toevallig in Hulst was, kende geen Zuiddorpenaar van den opgegeven naam, zoodat deze vermoedelijk valsch is. Was men eerst op een verkeerd spoor, thans, dank zij de ijverige nasporingen van de po'itie, keut men de vermoedelijke dader en diens adres in Belgie, doch de Belgische politie verklaarde niet aanstonds haudelend te kunnen optreden, waarom de tusschenkomst van den Minister van Justitie is ingeroepen. (Zel.) Hoek. Zondagnamiddag deed Ds. P. H. de Jonge zijne intrede als predikant bij de Geref. kerk, sprekende naar aanleiding van Exodes 34 14 en 15. Z. Eerw. was in den voormiddag bevestigd door zijn vader Ds. G. A. de Jonge, van Dordrecht, die tot tekst had gekozen 2 Thimotheus 2:15 Zoowel in den voor- als in den namiddag was het kerkgebonw, geheel gevuld met belangstellen- den, zoo van hier als elders. Axel. Tot onderwijzeres aan de R. K. school alhier is benoemd mej. Van Nuenen, geboortig van Ter Neuzen. Axel. Voor de levering van 100 Ms Prnis- sische grint ten behoeve van den polder ^Capelle" werd alleen ingeschreven door den heer M. J. Adriaansen te Ter Neuzen voor 1,9672 per Ms. De levering is gegund. Westdorpe. Naar wij vernemen bestaat het plan om alhier een tweede veldwachter aan te stellen voor den nachtelijken veiligheidsdienst. Nu, na al de gebeurtenissen van den laatsten tijd in onze gemeente, zal wel niemand dit plan kunnen afkeuren en ware het zeer te wenschen dat het bewaarheid werd. Men schrijft uit Hulst De in Juni alhier te houden tentoonstelling van plaatselijke //Kuust en Nijverheid" belooft veelhet aantal en de kwaliteit der in te zenden voorwerpen zal voorzeker ieders verwachting over- treffen. Besloteu is, de tentoonstelling ook nog gedurende de beide Pinksterdagen te laten duren en ze in 2 lckaien, nl. in de benedenzaal van 't stadhuisen de stadsteekenschool te houden. Voor deze tentownstelliug werd bij de ingezetenen gecollecteerd een bedrag van pi. m. 175. Ter gedeeltelijke bestrijding der te maken onkosten, wordt eene tombola gehouden, waarvan 50 pCt. der opbrengst zal dienen tot aankoop van voor werpen, zooveel mogelijk uit de bekroonde, als prijzen voor die tombola. De overige 50 pCt. komen ten bate der kas. Hulst, 17 Mei. Heden zijn door de bekende ,/vroege aardappelkweeker" J. A. van de Walle, tuinier en boomkweeker alhier de eerste nieuwe aardappelen uit den kouden grond gerooid. Naar men ons heeft medegedeeld zijn zij aan H. M. de Koningin aaDgeboden. St. Jansteen. Zondag maakte onze Panfare eene wandeling naar Absdale zooals zij dit alle jaren gewoou is. Van oratrent 4 uur tot 8 uren werdeu de verschillende herbergen bezocht, waar de muzikanten door verschillende vrienden en voorstanders van 't muziekgezelschap braaf werden getrakteerd onder het uitvoeren van een aantal nette muzieknommers. Er was niet veel volk op de been, waarschijnlijk doordat aan dit bezoek aan //den polder" zooals men Absdale in de wandeling noemt - te weinig publiciteit was gegeven. Eene advertentie in een der lokale bladen zou ik een volgende maal wel aanbevelenswaardig achten. Zuidzande. Mej. M. le Grand, volontair aan de O. L. S. alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. S. te Heille bij Sluis. Biervliet. Een vorige week waren kinderen aan 't spelen. Een dezer, een elfjarige jongen, wierp met uitgebrande steenkool. Het toeval wil dat een stukje sintel terecht komt in het oog van een klein meisje. Het kind leed veel pijn, uit dat oog kon het kind niet meer zien, zoodat het te Gent uitgenomen moest worden. *8 Gravenhage, 17 Mei. Naar wij vernemen worden drie pantserdekschepen gereed gemaakt voor de terugkeer uit Indie, om binnenkort de terug reis naar het moederland te aanvaarden. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over het wetsontwerp houdende bepalingen be- treffende loterijen werd door deD Minister Loef' overgenomen het amendement der commissie van rapporteurs, om het maximum der geldboeten bij verkoop enz. van aandeelen in ongeoorloofde loterijen van f 1500 op 3000 te brengen. De heeren De Waal Malefijt, Sasse van Ysselt, Van Veen, De Ridder en de Minister bestreden de amendementen van den heer Drucker, om bij overtreding ieder feit afzonderlijk te beboeten en om behalve voorwerpen ook onroerende zaken, als villa's enz., verbeurd te verklaren. De heer Drucker trok zijn amendementen in, nadat de wet nog verscherpt was door overneming van het amendement De Ridder, bepalende het maximum der straf op 6 maanden hechtenis or f 3000 boete. Op voorstel van den heer Rink, werden de overgangsbepalingen uitgebreid door niet slechts premieleeningen, doch ook loterijen reeds onder vigeur der tegenwoordige wetgeving aangelegd, toe te laten. Eindstemming over het ontwerp later. Voorts zijn aangenomen eenige kleine wets- ontwerpen. Het debat over de regeling van het reserve- personeel bij de landmacht is aangevangen. Morgen voortzettiug. Aan de agenda zijn toegevoegd verschillende wetsontwerpen, o. a. dat voor de Carnegiestichting Brussel, 17 Mei. Bij de heden alhier gehou den veiling der staalfabriek te Ter Neuzen, is deze opgehouden op 650,000 francs. In de vorige week waren de Belgische markten niet zeer ruim voorzien van allerlei vee. Doordat het gras in de laatste dagen sterk gegroeid is en de koeien in de weiden zijn gedreven, zijn de Belgische landbouwers niet meer genoodzaakt, uif gebrek aan veevoeder, een gedeelte van hun vee van de hand te doen. Door dien minderen aan- voer zijn de marktprijzen een weinig gestegen toch niet zooveel, dat dit invloed had op onzen veehandel met Belgie. In de week van 80 April tot en met 6 Mei zijn uit ons land naar Belgie gezonden 431 runderen bestemd voor de slacht- bank en wel 181 ossen, 68 stieren, 88 vaarzen, 13 koeien en 81 kalveren. In vette kalveren was veel handel. De meeste giDgen naar de slachthuizen van Antwerpen. Op de kalvermarkt te Anderlecht waren Vrijdag 5 Mei aangevoerd 992 kalveren welke tot 1.12 francs per kilo levend opgingen. Donderdag 11 Mei waren te Anderlecht aan gevoerd 547 ossen, 351 stieren en 762 koeien, zijnde oDgeveer 300 runderen minder dan de vorige week. De ossen gingen van fr. 0.82 tot fr. 1.02. De stieren waren 8 sk 4 centiemen per kilo hooger, de koeien 2 a 8 centiemen. Naar vaarzen was veel vraag. Eenige goede vaarzen werden zelfs verkocht tegen fr. 0.97. Stieren noteeren van fr. 0.67 tot fr. 0.90koeien van fr. 0.67 tot fr. 0.88 en vaarzen van fr. 0.70 tot fr. 0.95. Schapeu en lammeren met goeden handel. Vooral naar lammeren was goede vraag ze werden tegen hooge prijzen verkocht. Vele dieren kwamen uit ons land. Op de markt te Auderlecht werden deze week 1214 schapen en lammeren verkocht. De schapen gingen van fr. 0.75 tot fr. 0.78, de lammeren van fr. 0.90 tot fr. 1.Nederlandsche boter voorzien van rijksmerk werd op de mijn te Luik verkocht tegen fr. 1.97 tot fr. 2.20 per kilo. In de gemeente Utingeradeel is de 33jarige predikant Ds. T., overleden, vermoedelijk tenge- volge van vergiftiging. In eene pan was rabar- ber gekookt en deze pan schijnt vergiftige bestaDd- deelen bevat te hebben. Spoedig na het gebruik van de rabarber werd Ds. T. ongesteld en hij jezweek na enkele uren. Bij het gehucht Vischdonk onder Rozendaal heeft gisteren een hevige boschbrand gewoed. On- geveer 30 hectaren opgaande dennenbosschen, eige- naar tde heer Lauiyssen, te Breda, zijn door het vuur vernield. Te Rotterdam heeft een los werkman van 61 jaar, bij een val van de trap thnis, zoodanige inwendige kwetsuren bekomen, dat hij in het ziekenhuis aldaar is overleden. De ongelukkige laat een vrouw met 6 kinderen na. Als bewijs hoeveel werk de Drankwet ten stadhuize te Amsterdam geeft, diene dat sedert November jl. niet minder dan 6000 aanvragen om vergunning behandeld moeten worden. Thans komen allengs de honderden aanvragen om verlof in behandeling, ongerekend nog al de adviezen, die op verzoek van Ged. Staten door B. en W. moeten gegeven worden op bij genoemd college ingekomen aanvragen om logementsvergunningen. Een ernstig ongeluk. Uit Yerseke schrijft men aan de M. C. Zaterdagnamiddag verspreidde zich hier het gerucht van een allertreurigst en ernstig on gelnk, namelijk dat de drie, hier thuis behoorende, gebroeders Koster, 29, 25 en 23 jaar oud, verdronken waren. Dit bleek spoedig maar al te waar te zijn. Des middags waren zij, in dienst van een kweeker, met een visschersvaartuig, eigendom van een hunner, met mosselen en oesters ge- laden, naar de Zandkreek afgevaren, om°de lading daar uit te zaaien. Omstreeks 11 uur bevonden zij zich ter hoogte van Kattendijke, niet ver van het Goesche Sas. Er woei een stevige bries, zoodat zij dubbel gereefd voeren. Op gemelde hoogte ontmoeten twee stroo- mingen elkander, waardoor daar al licht deining of branding ontstaat en een enkele stortzee van eenige beteekenis voldoende kan zijn, om een open, diepgeladen vaartuig te vervullen en te doen zinken. Dit zal hier wel zoo gebeurd zijn. Een ander Ierseksch vaartuig, met dezelfde bestemming, was een eind vooruit. De beman- ning ervan had dat van de Roster's zien naderen, maar kort daarna zagen zij het tot hun schrik in zinkenden toestand. Terstond snelden zij ter hulp, maar op de plaats des onheils gekomen, zagen zij niets meer dan een watervat, een paar klompen en een gang (plank). Van het seheepje zelf was geen schijn of schaduw te ontdekken, wat geen wonder is, omdat het vaarwater daar 15 a 18 vademen diep is. Na eenigen tijd konden zij slechts huiswaarts keeren om de droeve mare over te brengen. De verongelukten waren flinke mannen van onberispelijk gedrag. De twee oudste waren getrouwd en laten weduwen met 3 en 2 kin deren achter. Hunne ouders leven ook nog en hebben van hun vijf of zes zonen nu geen enkelen meer over. Wie schetst hun toestand en dien der weduwen De deelneming is algemeen. Pogingen, Zondag in 't werk gesteld om de lijken op te visschen zijn zonder gevolg ge bleven. Wel zijn eenige buithellingplanken drijvende gevonden, waaruit blijkt, dat het seheepje onder 't zinken gekanteld is. Te Nieuwersluis is door het onklaar raken van een tros de matroos Sindel overboord ge stagen en verdronken. Omtrent den brand onder Heemstede bij Haarlem komen nog allerlei bijzonderhedeu aan het licht, die niet pleiten in het voordeel van het echtpaar, bij wien de overleden persoon inwoonde. Men beweert dat, indien de commensaal thuis was geweest toen de brand uitbrak, de echtelieden hem zonder bezwaar hadden kunnen waarschuwen, omdat gebleken is dat geen enkele deurgesloten was. Man en vrouw zijn nog altijd op vrije voeten. Ze moeten in't bezit zijn van een goedgevulde porte- monnaie, naar het zeggen der vrouw nog bij toe val uit den brand gered. In strijd met dat toe val schijnt het feit te zijn, dat het echtpaar het brandende huis moet hebben verlaten, het kind in den kinderwagen met de zuigflesck bij zich. Zaterdag kwam J. van 't Hof uit Mijns- heerenland met zijn 8jarig zoonfje naarNumaus- dorp, om er een paar dagen door te brengen, ter gelegenheid van een 40jarig huwlijksfeest zijner ouders. Zondagmorgen, even na het opstaan, wilde hij zijn zoontje wekken, en kwam toen tot de treurige ontdekking, dat hij dood te bed lag. Z&terdagmiddag 3 uur speelde de 4jarige Maria Walson, wouende Cornelis de Wittstraat te Dordrecht, met andere kinderen op het erf van den heer G. van Waard aldaar. Toen het laat begon te worden en zij nog niet teruggekeerd was, werden de ouders ongerust. Men vond haar nergens en meenende dat zij verdwaald was geraakt, deed men haar vermissing omroepen. Dit bracht evenwel het kind evenmin terug, zoodat ten slotte aan een ongeluk moest worden gedacht. Met dreggen werd toen de Spuihaven afgevischt en 's avonds halftwaalf werd het lijkje gevonden ter loogte van het bureau voor vleeschkeur. Men vermoedt dat het meisje, lijdende aan slijmhoest, op het terrein van den heer Van Waard een aanval harer ziekte heeft gekregen en toen in haar benauwdheid rechtuit te water is geloopen. Men leidt dit af uit de omstandigheid dat het ongelukkige meisje is gevonden met een punt van laar schortje tusschen de tandem Donderdag had onder den boulevard Se vastopol te Parijs een gasontploffing plaats, die over een lengte van 300 meter het trottoir openreec en zware steenen over het rijpad wierp. Zes personen werden gewond, waarvan een zwaar. De ontploffing wordt in verband gebracht met de herstelling aan de groote a-as- buizen, welke kort geleden plaats vond. Toen de ,/Keizer Wilhelm" vandeNord- deutsche Lloyd 1.1. Woensdag de haven van New-York binneuliep, was het schip rijk men vtaggen versierd, ter eere van den eerste-macbi- mst Carl Braun, die zijn 301e reis naar New- York gelukkig had volbracht en in het geheel 601 maal den Atlantischen Oceaan is overgestoken. De jubilans is 65 jaar, van welke hij er 40 m en om de machinekamer doorgebraoht heeft. In totaal heeft Braun op zee 2,368,832 Eno-. mijlen afgelegd, wat ongeveer gelijk staat met lOOmaal den aardomtrek of 5maal de afstand naar de maan, heen en terug. Kras pakt meu in Duitschland de kwak- zalvers aan. De rechtbank te Luneburg heeft namelijk een man, Kursinski genaamd die waarde- mengsels als z.g. heilsmiddelen verkocht en het daar bijzonder druk van had, tot zes jaren gevangemsstraf veroordeeld. Te Otley, in Yorkshire, vluchtte de vrouw van een politieagent, Carter genaamd, onder luide jammerkreten haar huis uit. Aan de keel bad zij een diepe wond, waaruit het bloed bij strooroen vloeide. Eenige buren gingen het huis binnen om te zien wat daar gebeurd was en vonden in de keuken de lijken der drie kinderen van het echtpaar, 8, 5 en 8 jaar oud, met afgesneden halzen. In de kamer bevond zich Carter zelf, die, toeu men biunentrad, beproefde met een scheermes, dat hij in de hand had, zicbzelf den hals af te snijden, men ontwapende hem en daar bleek dat hij krankzinuig was bracht men hem naar een gesticht. Men hocptde vrouw nogte redden, - Een der lokalen van de hoogere burgerschool te Budapest is het tooneel geweest van een mis- daad. Na de les kwam de 13jarige Louis Dudas, zoon van den burgemeester, eensklaps af, op zijn schoolkameraad Emeric Katoua en vnurde een revolver op hem af onder de woorden^Dat hadt gij nog aan mij te goed". Toen het eerste oogenblik van ontsteltenis voorbij was snelden eenige scholieren op den moordenaar toe en ont- rukten hem het wapen, terwijl anderen het slacht offer hulp verleenden, dat zwaar in de borst ge wond was. Dudas werd door de politie gearres- teerd. Wraak is de drijfveer tot de misdaad. Op een school wandeling had hij twist gekregen met Katona, die hem toeo een kiap om de ooren had gegeven, waarna Dudas gezegd had: „Dat zal ik u betaaid zet.ten Het slachtoffer is de eenige zoon van een arme weduwe. Men hoopt hem nog te redden. -De ramp te Harrisburg. Aangaande de ramp in Harrisburg worden de volgende bijzonderheden gemeld Een ver- vaarlijk geraas, waarbij alle ruiten van de stad in scherven vlogen, schrikte in den nacht van den 11 den de bewoners van Harrisburg uit hun slaap op en deed hen vol augst de straat op vluchten. De eerste gedachte was dat er een aardbeving plaats had, maar de herkaalde schokken, die uit de richting, van den spoorweg werden ge- hoord, dnidden alras aan, dat daar de oorzaak te zoeken was. Een buitengewone samenloop van omstandig- heden was aanleiding van het ongeluk. De express-trein van Philadelphia had zich verlaat en de machinist gaf zich dus alle moeite zoo snel mogelijk vooruit te komen. Op een lijn, evenwijdig aan die waarop de expres liep, vielen opeens door het al te krachtig remmen van den machinist van een langen goederentrein eenige wagens om en kwamen terecht op het spoor van de express. Deze had een snelheid van 72 KM,, remmen hielp niet meer en hij bonsde dus tegen de goederen- wagens aan. De ketel sprong, de machinist werd gedood en de stoker 16 M. ver wegge- slingerd. Door het springen van de machine waren de omgeworpen wagens van den goederentrein in brand ge>raakt en deze waren geladen met 50,000 kilo kruitdeze ontploften achtereenvol- gens, bij iedere ontploffing een grootere verwoes- ting aanrichtend. Intusschen geraakte de ge- heele trein, waarin zich 169 passagiers en 11 beambten bevonden, in brand. Er ontstonden hartverscheurende tooneelen, waarvan het ver- schrikkelijke nog werd verhoogd door de duis- ternis van den nacht en de voortdurende ont- ploffingen. Een der passagiers, de heer Shubeit, vertelt Het plotselinge stilstaan van den trein op het oogenblik dat onze machine aanbotste tegen den goederentrein was het eerste dat ik merkte. Toen hoorden we een ontploffing, die alles deed sidderen. De ruiten der vensters vlogen in gruis. Ik ontdekte opeens dat ik tag tusschen gias en hout en andere overbiijtselen van den waggon en ik voelde reeds het lekken der vlammen. Op dat kritieke oogenblik kwamen de redders en bevrijdden mij uit mijn benarden toestand". 1 oen de ochtend aanbrak bleek de trein totaal vernield te zijn. De schok, veroorzaakt door de ontploffing was zoo sterk dat in de naburige stad de be woners uit hun bed werden geslingerd. De aarde trilde over een zeer groote uitgestrektheid. Hoe groot de ramp is geweest en hoeveel slachtoffers ze heeft geeischt is nog niet geheel te overzien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2