Telegrafische berichten. Gemengde berichten. eischen van het gewone leven willen vervangen door staatsinmengiug. Alleen waar de particuUere kracht te kort schiet, mag de staat ingrijpen, is het standpunt der anti- revolutiouairen. Zoo is het ook op het gebied der school. De ouders kunnen de kinderen uiet volledig opvoeden en onderwijzen. Daarvoor moet de school aanvullen wat aan de kracht der ouders te kort schiet en er is niets tegen dat de staat de ouders helpt der scholen, zooals zij zich die wenscheu, op te richten en te ouderbouden. Dit denkbeeli is dan ook richtsnoer geweest bij de behandeling der onder- wijswetten, die, wat men er ook van zeggen moge, geen enkel artikel of geen enkele bepaling be- vatten, die de christelijke partijen bevoordeelt boven de andere partijen. Alle Nederlanders worden volgens die wet op gelijkeu voet behandeld. Spreker behandelde ook in 't kort de tariefwet en weersprak, dat de voorgestelde wijziging het zwaarst zou drukken op de minderen, daar als een natuurlijk gevolg zij daarin 't meest zullen betalen, wier koopkracht 't grootst is, zij die 't meeste gebruiken en dat ziju, door hunne be- perkte fiuancieo, tocb niet de werklieden. Over de invaliditeita-pensiouneering sprekende, betoogde spreker dat het ougewenscht is, om dat pensioeu eenvoudig van staatswege te geven en dat er Diet onbillijks in gelegen is, dat zij ten wier behoeve dat pensioen wordt verleend, daarin betalen. Ten slotte wees spreker er op, dat de linker- partijen verdeeld worden door de steeds grooter wordende kloof van den klassestrijd, maar dat bij de christelijke partijen die strijd niet bestaat. Zoowel patroon als arbeiders blijven daar samen strijden, ze hebben een band die hen samenbindt, het diepe besef dat God de wereld schiep en dat alles moet gaan naar Zijue ordonnautieD. Spreker hoopte, dat die samenwerking zal blijven bestaan, tot heil van het vaderland. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer J. van der Peijl, die er op wees dat er omtrent schoolvoeding en kleeding toch onder de antirevolutionairen verschil van meening blijkt te bestaan, daar de heer De Wilde in den Haag als raadslid stemde voor eene sub- sidie aan eene vereeniging die zich daarvoor inte- resseertde heer De Wilde vreest dus niet voor vermindering van het verantwoordelijkheidsgevoel der ouders. Voorts noemde debater de onderwijsnovelle met het recht in strijd, daar de b'izondere boven de openbare scholen worden bevoordeeld, omdat, wat de gemeenten eenerzijds krijgen, ander- zijds wordt teruggenomeu. De openbare school is een instituut van den Staat en men zal traehten deze met alle mogelijke en onmogelijke middeleu te benadeelen en te doen verdwijneu. Psbater is tegen het prediken van een klassen- strijd, maar ziet toch nog meer ouheil in het prediken van een godsdienststrijd, want de blad- zijden die daarover handeleu zijn de treurigste in 0 jze vaderlandsche geschiedenis. Hij is tegea elke subsidie aan eene bijzondere schoolhij wil wel vrijheid van onderwijs, maar wanneer ieinand uiet tevreden is met h-t onderwijs vau de openbare school, die door iedereen kan bezocht worden, dan moet hij het bijzondere dat hij verlangt, ook maar zelf betalen. Merkwaardig acht hij het, dat Dr. Kujper die vroeger tegen een verbond met Rome was, thans een wet heeft gemaakt die feitelijk eene subsidie aan kerken en kloosters inhoudt. De tariefwet noemt hij niet rechtvaardig, aan- gezien de minderen, de werklieden, daarin oneveu- redig meer zullen moeten betalen. Uit hetgeen de heer Blum te Vlissingen gezegd heeft, blijkt ook dat deze was voor leerpiicht, geheel iets auders dus dan iutrekking der wet, dat in, 1901 is voorgespiegeld van anti-rev. zijde. Dat de sociaal-democraten, zooals spreker heeft voorspeld, de liberaleu ten slotte zullen steuueu debater juicht het toe als ze dat doen daar dit slechts strekken kau om de kracht van het zittend ministerie te verminderen, welks aanblijven hij een ramp voor het vaderland noemt. Hij wijst er ten slotte op dat in Schoterland en ook in Amsterdam socialisten door antirevolutionairen zijn gesteunddie partij is dus ook niet bang voor het roode spook. Hierna verkreeg de heer Talma weer het woord die constateerde dat debater wel enkele ondtr- deelen had besproken, maar de partijgroepeering buiten bespreking heeft gelaten. Voor het verdere spreker heeft niet gezegd dat hij is tegen schoolvoeding en kleeding, maar hij stelt dit gelijk met alie andere wijzen van armenzorg, die steeds schade voor de maatschappij veroorzaakt. Men kan zoo iets bij de wet met regelen. Spreker is ook sterk voor leerpiicht, want zijne kinderen mogeu nimmer verzuimen, nietteg.'n- staande dat acht hij wetswijzigiug wel nood.g intrekking is door de antirev. partij niet beoogd. Dat Domela Nieuwenhuis in Schoterland is aanbevolen door een plaatselijke antirev. kiesver- eeniging is zoo, maar toen gold het verzwakking van het liberaal bewind. Of Trcelstra in Amster dam is gekozen met hulp van antirev. dit kan hij noch bevestigen, noch tegenspreken de stem ming is geheim. Wat de tariefwet betreft herhaalt hij, dat zij, die bet meest koopen en het meesl gebruiken, ook het meest zullen betalen, terwijl er ook bescherming der nationale industrie uit voortvloeit en Nederland beter gewapend tegenover het buitenland komt te staan. Spreker stemt toe dat door de nieuwe onderwijs- wet het openbaar onderwijs geen cent meer krijgt en het bijzonder onderwijs 2 millioen meer, doch dat schaadt het openbaar onderwijs niet, daar die school het tekort uit de gemeentekas krijgt en dus alles ontvangt. Een hooger subsidie zou dus louter zijn geweest een tegemoetkoming vocr de gemeentehuishouding, onrechtvaardig tegenover de gemeenten waar de openhare school een klein aantal leerlingen telt. Dat de subsidie door de katholieken gedeeltelijk aan kerkbouw zal worden besteed, is mogelijk, daartegen kan de wet niets doen. Als de openbare onderwijzers door samen te gaan wonen iets op hun traetement weten te besparen en dat besteden voor vrijzinnige propaganda, kau de wet ook niet helpen. Dat er een sectegeest wordt aangekweekt bestrijdt spreker; men kau verschillend zijn van geloof of politieke overtuiging en toch als goede vader- landers met elkaar omgaan. Hoezeer men elkaar ook soma bestrijd, als wij Kamerleden zegt spreker bijeen zijn, merkt men geen verschil. Men moet eerbied hebben voar elkaars overtuiging en aannemen dat elk bezield is met het voor- nemen te arbeiden voor het welzijn van het vaderland. De Voorzitter dankte hierna spreker en debater, waarna Ds. Timmerman de vergadering met dauk- zegging sloot. Dezer dagen stierf in een der grensgemeenten een paard dat in ons land verzekerd was. De agent uit deze omgeving kreeg hiervan kennis en begaf zich daarheen om het doode dier ten profijte van zijn maatschappij te Vtrkoopen. Aldaar aangekomen vernam hij dat het paard reeds was begraven geworden, doch dat het kort na de begraving door dieven was opgegraven en meegevoerd. Door een misversfcand is in ons vorig nummer het te Westdorpe ontvreemde bedrag te hoog vermeld, gestolen is f 4480. Deze som was het vaderlijk erfdeel van S., die bij Van N. in de kost lag en het voornemen had zich te Amsterdam te vestigen. Men vermoedt dat de vrouw, die naaar 'tschijnt in Belgie ook nog wat met de justitie heeft te vereffenen, naar Frankrijk is gevlucht. Naar men ons meldt trad gisteren Dr. Van den Brink, de gewezen priester. candidaat der Vrije Katholieken voor de Tweede Kamer in het district Hontenisse, te Hulst op in'eene openbare vergadering, die door velen werd bijgewoond. Door het provinciaal kerkbestuur in Zeeland zijn Vrijdag tot het predikambt, in de Ned. Herv. kerk toegelaten de heeren J. Kalshoven, candidaat te Elspeet, en M. van Empel, candidaat te Dord recht. Tot ontvanger-griffiw van den Biezenpolder onder Eede is Vrijdag jj. gekozen de heer Jan van der Hoof!, notarisklerk te Aardenburg. De Walzoorden, de nieawe boot, bestemd voor den dienst Vlake-Walzoorden, heeft bij den proeftocht, op Donderdag, zeer voldaan. Het maximum behaalde snelheid (als gewoonlijk van 2 runs voor en tegen stroom) bedroeg 11.8 knoopen, terwijl als gemiddeld resultaat der vvolle kracht" runs is geconstateerd 11.18 knoopen. Na afloop der snelheidsvaarten op de gemeten mijl, werd nog 4 uren voile kracht gevaren en daarbij geconstateerd dat alles geheel volgens bestck en contract was. De boot werd toen, onder voile tevredeuheid der commissie van toezicht, afgeleverd. (M. Ct.) Na een onderzosk, dat meer dan twee maan- den duurde, zijn de twee aangehoudenen Sch. en HT verdacht van moord op de oude Petronella te Wachtebeke, Diusdagnamiddag ook in vrijheid gesteld en met den trein van 9 ure te Wachtebeke aangekomen. De verdachten hebben 63 dagen in de gevangenis doorgebracht. Toen S. in de Molenstraat bij zijn tante kwam, was het natuurlijk een verrassing. Zijn oom reed dadelijk per fiets naar de Sluize, om zijn moeder te verwittigen. Sch's. moeder en geheel het huisgezin vau H. trokken spoedig naar de Molenstraat. Eenige persouen die nog op wsren, gingen er ook naar toe. Men zong, danste en weende van vreugde. Er werd feest gevjerd tot 2 uren's nachts, totdat het troepje, moegesprongeti, naar de Sluize trok. Den volgenden dag werd er opnieuw feest gevierd. Tot hiertoe zijn in de zaak een honderdtal personeu ondervraagd. Zaamslag. Naar wij veraemen moeten de leden der vereeniging, die gezamenlijk een hengst houden, van plan zijn tot ontbindihg der vereeuiging over te gaan, daar de kosten niet goedgemaakt worden door de opbrengst. Axel, 14 Mei. Zij welke de voorgaande week den weg van af de Ronde put tot aan den Platten- dijk alhier hebben beloopen, hebben zich kunnen overtuigen, dat op verschillcnde plaatsen waar de fietsen rijden, stukken glas waren neergelegd, niet an- ders dan met het kennelijke doel, om fietsrjjders scha- de toe te hrengen en te bemoeilijkeD. Gewoonlijk worden zulke daden uitgevoerd door personen die geen rijwiel bezitten en tevens de noodige be- scbaving missen. Hulst. Zondag den 21 dezer zal om wijf uur des namiddags door prof. Th. de Groot van Ouden- bosch voor de leden, donateurs en begunstigers van den R. K. Onderwijzersbond eene verhandeling gehouden worden over Telegraphic zonder draad." Ongetwijfeld za] de zaal niet groot genoeg zijn om de belangstellenden te bevatten, aangezien "de bekwame spreker zijne verhandelingen met vele proevtn zal demonstreeren en dit onderwerp reeds op andere plaatsen met buitengewoon succes be handelde. OssenissP. Te Breda legde met gunstigen uit- slag het onderwijzersexamen af mej. Apolonia Heijens, geboortig alhier. Boschkapelle. In de vergadering van ingelanden van den Willem III polder is met 7 tegen 5 8temmen verworpen het voorstel tot bestrating van den polderweg van af de Bosschestraat tct aan den steenweg tusschen de twee veren. Ovprslag, 15 Mei. Bij de marechaussee te Axel werd door eeu bewoner uit onze gemeente geklaagd, dat hem bij nacht door anderen overlast werd aangedaan. Twee marechaussee's stelden zich buiten weten van den klager verdekt op en verschuilden zich des nachts in het hooi op zijn erf, waarbij zij door een waakhond werden ontdekt welke hevig aansloeg en waardoor de bewoner werd gewekt. A1 spoedig kwam de laatste met een hooivork gewapend naar buiten en begaf zich in de richting waarnaar zijn hond aansloeg. Met alle kracht begon hij met de vork in het hooi te steken, waarop hem door de marechaussee het halt werd toegeroepen. Hevig verschrikt vluchtte het boertje in huis. 't Liep goed af dat hij met zijn wapen geen verwondingen had toegebracht. 's Gravenhage, 15 Mei. Bij kon. besiuit is benoemd tot officier in ae Oranje-Nassauorde de heer J. H. Hennequin, burgemeester van Siuis, en tot lid van het bestuur van het waterschap der Sluis aan de Wielingen de heer E Bonte te Aardenburg. Te Bergen-op-Zoom is Vrijdagnacht door de kommiezen 100 kilogram suiker benaderd, welke men uit Belgie trachtte binuen te smokkelen. De smokkelaars gingen aan den haal. Welk eeu enorme uitgestrektheid woeste gronden er nog braak liggen, kan hieruit blijken, dat behalve de particuliere eigendommen, de ver- schillende Geldersche gemeenten in eigendom toebehooren 16539 H. A. woesten grond. De Minister van Waterstaat heeft thans om advies naar Gedeput. Staten van Gelderland, Limburg en Noord-Brabant gezonden, een ontwerp, be- doelende financieele hulp aan de gemeenten te verleenen, ten einde deze gronden te bebosschen onder eigen beheer, doch onder staatstoezicht. Op het terrein tusschen de Weenastraat en de Raampoortlaan te Rotterdam waar het station van de eleclrische spoor Daar's Gravenhage eerlang zal verrijzen, is men bij het uitvoereu van graafwerk ten behoeve van het heien, op zware fundeeringen van een poort gestuit, welke voorbijna acht eeuwen daar gebouwd moet zijn, toegang gevende tot de brug, welke aan de slot- gracht van het Hof van Weena gelegd was. De gevonden fundamenten zijn buitengewoon sterk gebouwd, zij saeten onder 3 en boven 2 meter en zijn gemetseld van reusachtige baksteenen, welke 33 cM. lang zijn en 10 en meer cM. dik. Om en bij dit steengevaarte, dat op eeu houten vloer rust, ziju in de kleilaag of tusschen eeuwec- oude ondergroudsche puiuhoopeu verschillende merkwaardige voorwerpen gevonde i, zooals aarden kannetjes en ander huisraad. Dit alles is met een aantal der groote metselsteeueu eu hour, van bovengenoemde vloer afkomstig, in het gemeente- lijke museum van Oudheden in de Boijmausstraat ter bezichtiging gesteld. Vreeselijk drama te Zutfen. De directeur der Graafschapsche Bink te Zut fen, de heer H. E. K. Ezerman, werd Vrijdag- ochtend, door een revolverschot in den slaap gedood, in bed gevonden. Zijn vrouw lag stervend, ook met een revolver schot in 't hoofd. Er loopen geruchten van fioancieelen achteruit- gaog._ Vrijdag zou de algemeene vergadering van aan- deelhouders der Bank plaats hebben, waarop het voorstel om 10 procent dividend uit te keeren, zou behandeld worden. Het geval wekt groote sentatie in de stad. Commissarissen der bank hebben de leiding van het kantoor op zich genomen. VrijdagavoDd is ook mevr. Ezerman overleden. Te Aalst en Pouderooijen a/d. Maas ziju de vorige week drie geheimzinnige branden voorge- komen. Als verdacht van deze branden gesticht te hebben, is nu zekere v. d. L. aldaar gearresteerd. Snuggere Burgemeester De burgemeester eener plattelandsgemeente in Noord-Brabant antwoordde dezer dagen op een brief, waarbij het provinciaal bestuur iulichtingeu inwou naar iemands verblijfplaats dat hij niet bij machte was die iulichtiugen te verstrekken, omdat de bedoelde eenigen tijd geleden *spoor- loos naar Berlicum" was vertrokkeu De 72jarige landbouwer S., uit Udenhoat (N.-B.) die Donderdagavond met zijne vrouw van Tilburg uit huiswaarts keerde, geraakte tusschen Berkel eu Enschot door het schichfig worden van het paard onder de wielen van de kar, met gevolg dat hij zoodanig gekneusd werd, dat hij weldra overleed. De vrouw deed lichte kueuzingen op, Zaterdag werd de politie te Watergraafs- meer bij eeu slager aan den Midlenwcg geroepen, em het volgeude feit Voor eenigen tijd had een onbekend gebleven man in den wiukel vau den slager een busje op- gehaugeu, voorgevende dat wat er in geworpen werd, bestemd was voor de Nederl. Blinden-industrie. Zaterdag kwam de man het busje lichten, doch de slager gaf hem te keunen, het geld wel aan hem te willen afstaan, doch onder politietoezicht. Daar moest de man niets van hebben eu liep weg, Misdaad Te Haalderen (gemeente Bemmel) is Donderdag in den tuin van ziju broeder, waar hij werkte, gevonden zekere S. met afgesneden hals. Hij was in den tuin werkzaam met eeu hark om het on- kruid te wieden. Toen hij om 12 uur niet kwam eter, ging ziju gehuwde broeder, bij wien hij iuwoont, in den tuin kijken en vond hem badende in zijn bloed onder de bessenstruiken liggen. De inmiddels ontboden geneesheer kon slechts den dood coDstateereu. Hoewel eerst zelfmoord vermoed werd, ziju verschillende omstandigheden aan het licht ge- kornen die dit vermoeden onwaarschijulijk maken. Nabij de plaats des misdrijfs werd een klein bebloed mesje gevonden. Vrijdagmiddag kwamen de subst.-officier van justitie Mr. Hofstede en de rechter-commissaris Mr. Boonen, vergezeld van den griffisr Mr. Quintus en Dr. De Voogt, uit Aruhem ter plaatse. Het lijk werd ia beslag geuomen eu zal ge- rechtelijk worden geschouwd. Bij een brand, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag in denabijheid van Haarlem woedde, werd verondersteld dat die zou zijn aangekomen op de kamer van een commensaal die bij het echt- paar inwooude. Die man zou vo'geDS de bewoners sedert Maaudag niet thuis zijn geweest. Thans echter is onder de puiuhoopen een verkoold lijk, waaraan het hoofd ontbrak, gevonden en daar niemand auders vermist wordt, vermoedt men dat bet de commensaal is. Deze stoud bekend als een net persoon, die geen misbruik maakte van sterken drank, zoodat aan een ongeval daardoor niet kan gedacht worden. De Haarlemsche politie, geen geloof hechtend aan de gedane .verklaring dat de commensaal af- wezig is geweest, daar langs telegrapHschen weg zekerheid verkregen was dat hij zich niet bij familie ophield, heeft een ernstig ouderzoek inge- steld. Het slachtoffer is ongeveer 50 jaar oud en leefde van zijn renten. Opmerkelijk acht men het ook dat zoo weinig resten van den inboedel zijn terug te vinden. Onwillekeurig vraagt men hoe de commensaal thuis kon zijn, zooals nu blijkt, terwijl ziju huis- genooten opgaven dat hij afwezig was. Vermcedelijk evenwel, is hij thuisgekomen zonder dat men daarvan iets heeft gemerkt. Nader wordt gemeld Het onderzoek in de puinhoopen van den brand in de Spruitenboschstraat heeft nog geen verder resultaat opgeleverd. De ontbrekeude lichaams- deelen zijn niet gevonden en daarvan niet eeu meubelstuk, tenzij dan van ijzeren ledikanten, resten zijn overgebleven, wint het denkbeeld veld, dat het hoofd en de beenen verpulverd zijn. Toch gaat de justitie voort om onder politie toezicht uit Heemstede alle pniu van zijn plaats te laten halen. Juffrouw II. was voor haar trouwea huishoudster bij den 'vermisten heer Miiiler en kort na het trouwen kwam hij bij het echtpaar iuwonen. Hij zat er wat men noemt warmpjes in. Wielrijders b(J onweer. De //Rad-Well" schrijft Bij de nadering van het a.s. seizoen wordt er op opmerkzaam gemaakt, dat er leveusgevaar aan verbonden is, wanneer men gedurende het onweer op zijn rijwiel zit of er mede in de hand loopt. De inzender dezer heeft bet zelf oudervorden, dat hij in den vorigen zomer met zijn vrieud door een onweer werd verrast. Daarbij trokken de rijwieleo, waarop zij zaten, door hunne staal- deelen den bliksem aan, zoodat zij vau hunne rijwielen werden geslingerd en uit hunne vinger- toppen e.n stuur vonken sloegen. Zij waren toen gedwongen hunne rijwielen in den steek te laten en hun heil in een sloot te zoekeu. Wij raden dus eeu ieder aan bij een naderend onweer zijn rijwiel zoo spoedig mogelijk in zeker heid te brengeD. In het armenhuis te Essen is dezer dagen zekere Kratochwill, vroeger eigenaar van eeu grooten stoommolen, overleden. Ziju vader had den molen indertijd opgericht en de zaak bloeide- Katrochwill erfde van zijn vader een millioen mk. aan vermogen, maar werd gaandeweg door allerlei vleiers en valsche vrienden ten groude gericht. Toen hij eindeliik doodarm was geworden, wilde niemand hem helpen en zoo verhuisde hij

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2