(jemengde berichten. Advertentien. MARIA CHRISTINA CATHARINA. Bepalen wij ons thans nu wij de kippen, watbetreft de beste soorten, wenscken te bespreken by die proef- ondervindelijke beoordeelingeu. Over het algemeen is men het vrij wel eens, dat onder de mithoenders de volgende rassen den voorgang be- kleeden Leghorns (witte en patrijskleurige) Minorca's, Wyandotte's. Practische hoenderfokkers, die ai deze rassen hebben gefokt en op hunne deugdelijkheid hebben onderzocht, zijn tot de bevinding gekorneu, dat ieder dezer zoowel iets voor, als iets tegen heeft op de andere. We willen ze daarom een voor een even bespreken. Witte Leghorns Het zijn fraaie, slanke kippen met hooge gele pooten en langen hangenden kam. Bedrij- vig van aard, zijn ze steeds ijverig in de weer om zoo- veel mogelijk zelf den kost te vinden. Zij worden niet of maai heel zelden broedsch en leggen jaarlijks vele en zware eieren, van omtrent 62$ gram. Jammer, dat ze in den naherfst en winter juist de tijd van dure eieren uitscheiden met leggen. Haar lange kam, eigen aan het ras, belemmert zeer haar uitzicht en bevriest daarbij gemakkelijk. Mocht al een witte leghorn leggende zijn in Februari of Maart, wat nog al eens voorkomt, en haar kam zou bevriezen dan is 't ook met 't leggen gedaan. Patrijskleurige Leghorns Deze komen met de witte vrij- wel overeen, met dit onderscheid echter, dat zij lichter ?ebouvvd zijn en bijgevolg minder aan voedsel kosten. lare eieren echter zijn ook heel wat lichter, wat voor zeker niet min mag geschat worden. Minorca's. Ook de zwarte minorca's stemmen in de meeste gevallen met de leghorns overeen, zijn in ver schillende eigenschappen wijwel gelijk. Haar kam is eveneens zeer gevoelig voor koude. Zij zoeken mede ijverig naar voedsel, worden weinig broedsch en leggen vele en flinke eieren. Halen het deze wel niet in zwaarte bij die der witte leghorns, daar tegenover staat echter weer het voordeel dat de minorca's niet zoo licht onderhevig zijn aan verschillende ziekten. Wyandotte's. Daarvan bestaan verschillende soorten als witte-, goud-, zilver-, patrijs Wyandotte's en nog meer andere generaties. Als nuthoen verdient de wyandotte onder hare rasgenoten de voorkeur. be wyandotte is een type van luiheid, trouwens haar zware lichaamsbouw duid het reeds aan. Log, wagge- lend, stelt zij zich niet meer dan hoogst noodzakelijk in beweging. Zij heeft een lage rozekam. Zij is een zeer veel broedende kip, een nadeel dat ten deele wordt opgeheven door de eigenschap, dat ze de best vertrouwde broedster, de zorgzaamste moeder onder de verschillende kippensoorten is. Hare gele eieren zijn in vergelijking met die der bovengenoemde rassen maar klein. Dat de wyandotte evenwel tot de nutrassen wordt gerekend, komt hoofdzakelijk hieruit voort, dat zij eene bij uitstek goede wiuterlegster is. In den tijd, dat zoovele onzer hoenders er een staking op na houden en de eieren door de schaarschte gewoonlijk aan zeer hooge prijzen zijn, dan gaan zij voort met haar nuttig bedrijf. Bij elk der bovengenoemde soorten hebben wij opde lengte van den kam gewezen, eene zaak waar meer gewicht in ligt dan men zoo oppervlakkig zou meenen. Een lage kam heeft het voordeel boven een lange niet alleen dat hij zoo gemakkelijk niet bevriest, maar ook dat kippen met kleine kammen niet zoo licht onderhevig zijn aan kambloedingen, iets wat bij vriezend en nat afgaand weer bij de leghorns o. a. nog al eens vaak voorkomt en waardoor zij in elk geval veel lijden, ja niet zelden het met den dood moeten bekoopen, als men die dieren niet tijdig ter hulp komt. Na deze vier rassen beschouwd te hebben kunnen we tot een besluit trachten te komen, welke kippen we als de meest geschikte kunnen kiezen. Deze keuze is evenwel nog afhankelijk van eenige bijzondere om- standigheden. Wie bijvoorbeeld een niet beperkten uitloop voor zijne kippen heeft, neme een bewegelijk ras, zooals leghorns en minorca's, kan ,men slechts beschikken over een beperkten ren, dan zette men er kippen in, die om beweging niet veel geven, dus wyandottes. Heeft men liever zware eieren in den zomer dan lichte in den winter, dan regele men daar- naar zijne keus. Niet genoeg kan echter worden aangeraden te zorgen zomer en winter eieren te rapen en zouden wij als raadgever een kippenstal van bijvb. 60 kippen willen samenstellen nit 40 leghorns of minorca's en 20. Wyan dotte's. Dan is men zeker in de lente vroeg broedsche kippen te hebben voor het aant'okken. Te veel Wyan dotte's is voor den boer af te raden en met het oog op het broedsch worden, dat zijne lasten aanbiedt en we- gens de kleine eieren. Op de Mass te Maastricht is Douderdag- ochtend een schuitje, beladen met kiezel, door aaDvaring tegen eerie andere schuit omgeslagen tengevolge waarvan de schipper overboord viel en verdronk. Het is der R itterdamsche polilie gelukt de ouders op te sporen van het driejarig kind, dat den 17 Dec. bij een echtpaar aldaar werd achtergelaten door een man en een vrouw, die een week kosfge'd betaalden en later ciets meer van zich lieten hooren. De vader is, moeder en kind onverzorgd achterlatende, naar Amerika ver- trokken en de moeder woont te Rotterdam, maar heeft zich uit armoede van haar kind ook om het voor honger te vrijwaren, ontdaan. Ken werkman zekere Scholte aan den aan te leggen spoorweg naar Egmoud a/dHoef (N.-H.) is bij het zandladen bedolven onder een z. g. //bres" (een zandmassa van eenige kub. meters). Zijn kameraden wisten het lijf te bergen. Scholte werd met rnoeite onder het zand vandaan gehaald eenige ribben en een arm waren gebroken. Oudheden uit een antieke kast. Dezer dagen werd door den landbouwer M. van Goch, uit Hees- wijk, die zich metterwoon te Dinther ging vestigen een oude antieke kast uit elkaar genomen, waarbij deze het geluk mocht smaken in de bovenhoeken daarvan 19 zilveren muntstukken, bestaande uit 3 drieguldeDstukken, respectievelijk dateerende van 1786, 1793 en 1795, 3 guldenstukken respectievelijk van 1713, 1762 en 1794, h-°neveris 13 shillingen, verborgen te vinden. Ken ge- deelte daarvan, gesloten in een lederen beursje, was in den rechterboek, terwijl het andere gedeelte geborgen in een papieren zakje, in den linker- hoek zorgvuldig was weggeborgen. Ofschoon hij dit geld reeds heeft kunnen verkoopen voor f 17, heeft hij het nog in zijn bezit. In de Telegraaf bescbreef een bezoeker van een salon van getemde vlooien op de Place de la Nation te Parijs dat bezoek en de voorstelling van de vlooientemster aid us vEen tikje op de tafel en daar begonnen de kleine voorwerpen zich voort te bewegen rijtuig- jes, locomotiefjes, kanonnen van verguld papier, vliegen8vlug voortgetrokken door de half loopende, half springende bruine diertjes. Zij droegen een fijn, fijn ijzerdraadje om het lichaam, waaraan een klein draadje. Andere vlooienartisten vertoonden nu ook hunne halsbrekende toeren gymnasten, rutschbaaurijders, wedloopers enz. en nog vele andere aardigheden. Om de beestjes aan te spannen, bediende de directrice zich van een microscopisch instrumentje en soms duurde het een uur, vdordat zij slaagde met de bespanning. Soms doodde zij bij ongeluk het insect, hetgeen een last was, daar er dan weer een opvolger gezocht moest worden. //Dal zal toch niet moeilijk zijn", merkte ik op. ,/Niet moeilijk mijnheer De mooie, goeddoorvoede vlooien zijn zeldzaam, andere dieren wil ik niet, zij hebben een kort leven enhet is een onsmakelijk idee. Ik koop mijn leerlingen voor vijftig cent het dozijn, en ik beveel me bij ieder aan, die mij ze ver- schaffen kan, een onderzoekeoden blik op mij werpend. Ik bewoog me niet. ,rHier heb ik nog eenige ongedresseerde", ver- volgde de temster, mij een gesloten glastoonend, op welks gezicht mij een kleine rilling over den rug gleed. tfln vrijheid leven ze wel twee jaar, doch aan het werk kan ik ze slechts twee maanden in leven houden". Op ons vragen, welk voedsel haar vroolijke leerlingetjes kregen, antwoordde zij door een vrouw binnen te roepen, die er ongelukkig en treurig uitzag. Gewoon aan haar taak en gelaten sloeg deze haar mouw op, die groote, roode vlekken ver- toonde. De rijtuigjes, locomotiefjes enz., werden op den arm getild en het maal begon. Ona&n- genaam getroffen, ten hoogste verbaasd, vroeg ik, hoe zij die onduldbare m&rteling uithield. Zacht sloeg zij de oogen op en fluisterde //Ik heb ze lief." De juweelen van Saint Cloud. Er zijn tegenwoordig zaken te doen in dit soort van kost- baarheden men hoeft niet eens een Amerikaansch millioenenkoning te zijn, om er aan mee te kunnen doen. Een gangbaar artikel aan de markt zijn de juweelen van Saint Cloud. Kan er op bieden wie slechts wilgroot kapitaal geen vereischte de winst millioenen nog meer dan de Spaanscbe schat er telt. De offerten wordei nog pas in Duitschland gemaakt, maar geen twijfel, of v<5dr we een maand verder zijn, is ons land er ook al bij betrokken Dnitscbe zakenmenschen ontvingen, onder het zegel van geheimhouding, het verzoek, om zich te interesseeren voor een onderneming in Parijs, waaraan minstens twee en twintig millioen frs. te verdienen viel werd slechts storting van 800 mark gevraagd en men zou bet bezoek ontvangen van iemand, die er //meer" van zou vertellen. Stel men zendt de 300 mark, dan verneemt men het volgende boeiende verhaal Van de Fransche kroonjuweelen werden indertijd een aantal brillanlen vermist, die in den herfst van 1870 uit het kssteel van Saint Cloud ver- dwenen. Bij de jnweelenveiling in Parijs (van 1887 of 1889) werd het ontbrekende geschat op 220 millioen frs. De Fransche regeering stelde toen tien percent beschikbaar voor het teiug bezorgen dezer juweelen. Zoo lnidt het verhaal, dat opgehangen wordt. De onbekende X nu weet waar deze juweelen zich bevindenin een kistje liggen ze, dat 60 ceutimeter lang, 30 centimeter breed en 25 centi meter diep is. Zelf kan de onbekende niet naar Frankrijk gaan, daarom zoekt hij een tusschen- persoon om het kistje te halen en de premie van 22 millioen te deelen. In het Glatzergebergte heeft een wolkbreuk zware schade aangericht, met name te Silberberg en Giersdorf. Het water drong in de huizen en spoelde huisraad, akkergereedschappen en vele andere dingen weg. Velden en weiden liggen onder een dikke slijklaag, het gezaaide is verwoest. Bij de stad Szatmar Nemeti in Hougarije wilden tien boerenmeisjes in een schuit een zijarm van de Szamos oversteken. Behalve dezeu be- vonden zich aan boord twee mannen, die het vaartuig bedienden, met hun vrouwen. Midden op het water sloeg de schuit om, met het droevig gevolg, dat alien te water geraakten. Elf personen verdronken slechts de beide mannen en de vrouw van een hunuer wisten zich te redden. Dinsdag- middag waren zeven lijken gevonden. Bij de beklimming van den Folzstein, een top van de Hochschwabgruppe, zijn drie personen verongelnkt: prof. Victor Wolf vod Glanvell, hoogleeraar in het kerkelijk recht aan de universi- teir, te Graz, Dr. Pefritsch, docent aan die zelfde universileit, en Gottlieb Stopper, ambten&ar, ook uit Graz. Alle drie zijn dood aan den voet van den rotswand gevonden. Prof. Wolf was de schrijver van een gids voor toeristen in de Dolo- mieten en een beroemd bergbeklimmer. In den dierentuin te Londen gaf een der olifanten een eigeDaardig blijk van ziju //eetlust". Een dame, die met een handwerktaschje aan den arm langs het hek liep, werd haar eigendom door den olifant ontnomen, die het dadelijk inslikte. Groot was de verbaziug van de dame, want het taschje bevatte een geldbeurs met 3 sover eigns en eenig zilvergeld, een schaar, een zakmes en een zakdoek. Toen het taschje in den bek van het dier ver- dween, viel een zilverstukje op den groud, dat met de tanden van den gulzigaard in aaDraking was gekomen. Het was half doorgebeten. Zijn gebit scheen dus volkomen in orde te zijn", of echter zijn verteringsorganen tegen zulken onge- wonen kost be8tand_zijn, zal nog moeten blijken. De Koning van Engeland heeft zich tijdens zijn verbiijf te Parijs laten fotografeeren. Hij droeg een grijze broek, een blauw jasje en het ordeteeken van het Legioen van Eer iu't knoopsgat. De menschen bleven staan toen zij den fotograaf zagen binnengaan in het hotel en uatunrlijk kwamen er steeds meer menschen bij. Het stond er weldra zwart. Onder de nieuwsgieiigen bevond zich ook een man met een lange jas, met zakken die bol stouden, zoodat hij er zeer verdacht uitzag. Engelsche detectives die ronddooldeu in den omtrek van het vorstehjk verbiijf, hadden den verdachte al ganw opgemerkt. Zij waarschuwden de Fransche politie en deze arresteerde den verdachte. De ongelukkige werd geheel betast en zijn zakken leeggehaald en wat vond men een groot getal cilroenen, die deze nieuwsgierige bij zich droeg. Citroenen zijn nu geen goed middel om iemand iu de lacht te laten vliegen. De verdachte werd dan ook weer losgelaten. Hij mocht de citroenen houden en is in zijn eer hersteld. Een stierengevecht op straat had dezer dagen plaats in het midden van Madrid. Drie stieren waren van bniten aangekomen en werden tegen acht uur in een kooi naar de arena gebracht, waar een stierengevecht zou plaats hebben. Een dichte menschenmenigte verdrong zich op straat en ieder beproefde zoo mogelijk de kooi te naderen om een blik op de dieren te kunnen werpen. Plotseling begon een der stieren luide te brnllen en brak met een stoot van zijn zwaren kop een kant van de kooi stnk. Toen de drie dieren naar buiten sprongen en de menigte aanvielen, ontstoad er een vreeselijke paaiek. De menschen liepen de winkels binaen, eenige beklommen de boomen aan den kant der straat, weer andere zochten bescharnaing tegen de woedende dieren achter tramwagens ea andere voertuigen. Een man werd door een atier ap de horens genomenmen bracht hem atervend naar het ziekeuhuis. Een vrouw werd, terwijl zij vluchtte, iDsgelijks door een stier gegrepen, hoeg iu de lucht geslingerd en viel twaalf meter verder weer neer, dood. Daarna vielen de dieren drie paarden van huurrijtuigen aan, die door hun eigenaars waren verlatenal de paarden werden gedood. Intnsschen was een groote afdeeling politie aan gekomen en ook vele beambten der arena ver- schenen ten tooneele. Een stier stormde op de gendarmen los, deze gaven vuur en 't dier viel dood neer. Vele kogels kwamen echter ook tegen de huizen en eenige vensters werden stuk ge- schoten, maar gelukkig werd niemand gekwetst. Eigenlijk was dit een wonder, want er waren op dat oogenblik honderden menschen op straat. Daarna begon de jacht op de beide andere stieren, die ten slotte in de arena werden gedreven. Op haar jongste reis bevond zich de trans- atlantische stoomboot ^Vaderland" te midden van een aantal ijsbergen, teen eensklaps een dikke mist kwam opzetten. De passagiers konden zich verbeelden aan de Noordpool te zijn, zoo bitter kond was het. Ook het gevaar was groot; doch dank zij de ervarenheid van den gezagvoerder en de waakzaamheid der bemaniiing, wist men de drijvende ijsmassa's te ontvlnchten, zoodat de opvarenden er met een beetje schrik afkwamen. Verschillende hotel-eigenaren te Bsrlijn zijn beetgenomen door een handig oplichter. In een van de eerste hotels kwam 's aronds een net ge- kleed heer en liet zich een kamer aanwijzen. Den volgenden morgen werd een lang aanhoudend geklop op de kamer van dezen gast gehoord, en toen de bedienden toeschoten zeide hij dat zijn pantalon, die hij bniten de deur had gehangen om te laten afschuieren, verdwenen was. Het geheele hotel werdt doorzocht, maar het ontbre kende kleedingstuk kwam niet te recht en de eigenaar vergoedde den gast de 50, die volgens zijn zeggen iu den zak er van gezeten hadden. De zwendel kwam nit, toen de eigenaar het voorval aan een collega van hem vertelde, die daarop meedeelde, op dezelfde wijze beetgenomen te zijn roor een pantalon met f 70 Gezocht en niet gevonden. Zestien moorden, waarbij meestal roof de dnjfveer was, zijn in het eerste kwartaal van 1905 in Duitschland gepleegd, zonder dat de politie de daders ontdekken kon. Verder wordt er nog gezocht naar I34dieven, inbrekers, bedriegers, oplichters, die raisdaden van meer dan gewone beteekenis op hun rekeniDg hebben staan. In de eerste drie maanden van het jaar werd door de politie in Duitschland reeds voor 10,030 mark aan //belooDing" uitgeloofd voor aanwijzingen, inlichtingen, enz. enz. Er hoefde tot nu toe nog geen pfenning van betaald te worden omdat men geen enkel spoor vond. De //Maine", het Amerikaansch oorlogschip waarvan de vernieling door een mijn iu de haven van Havanna iu 1898 de aanleiding was tot den Spaansob-Araerikaanschen oorlog, is nu door de Amerikaansche regeering als het ware overgedaan aan de CubaaDsche regeering, en deze heeft de licbting van het vaartuig, dat indertijd 5 millioen dollar heeft gekost, aan een maatschappij over- gelaten die zich daar speciaa] voor gevormd heeft. Men zal echter wel een jaar noodig hebben voor dat werk. Het schip ligt op 30 meter diepte, en men is nu begonnen er een rensachtige sleenen gewelf overheen te bouwen. Men hoopt dan den bodem van de zee op die plaats droog te krijgen, zoodat de groote schade aan den romp kan worden hersteld, om dan het schip te laten rijzen. De combinatie heeft voornHmclijk ten doel om van de Maine een tentooustelliugsvoorwerp te makeu zoowel tijdens het interessante voerwerk als b& het lichten zal het publiek er tegen entree toegang toe knnnen krijgen en daarna zal er een tentooustellingsreis langs de Amerikaansche kust mee gemaakt worden, waaraan dan een, uatuurlijk winstgevende handel in //souvernirs" wordt ver- bonden. Te Ponzance is een huwelijk gesloten tusschen een weduwnaar van 90 en een wedawe van 96 jaar. Zij keunen elkaar slechts enkele wekeu ze ontmoetten elkaar op den weg en het was een liefde op het eerste gezicht. Het is een Amerikaansch natuurvorscher, Luther Bnrbank, die zich sedert 1893 gewijd heeft aan de studie van bloemeu en vruchten. Door kruising en door kweeking krijgt hij de verrasseudste resnltaten. 'n Kaktnsplaut door kweeking doornloos gemaakt, draagt de kostelijkste vruchten, die rauw en gekookt gegeten worden, terwijl de bladen inge- maakt kunnen worden als zoetzuur. De plant verdraagt elk klimaat. 'n Bramenstruik, eveneens zonder doornen, brengt de schoonste bramen voort. Uit een kruising van den Amerikaanschen wilden en den Japanschen tammen pruimeboom heeft Burbank een prnimesoort gekregen, die niet op- houdt te bloeien en 't geheele jaar door vruchten voortbrengt. Een mengeling van aardappel en tonuaat is door hem pomata genoeml. Nieuw is •ok een witte aardbei. Iu Sebastopol heeft hij kwekerijen van 300,000 verschillende pruim- en perziksoorten, kersen, amandelen en druiven, en nog vele andere vruchten en bloemen. Kunst- bestuiving speelt een groote rol in deze interes- sante bewerkingen. Een verschrikkelijk ongeluk heeft plaats gehad op de Grand-Mouil touwslagerij, dicht bij Namen. Een jong meisje uit Gembloux, Pauline Masson, boog zich over een haspel. Heur haar bleef haken achter een schroefkuop van een kleinen cylinder, bevestigd aan een draaiendeu staug. Toen men de maschiue had stop gezet, was heur haar afgerukt. Het slachtoffer, dat onbeschrijfelijke pijnen leed, is in een hopeloozen toestand naar het hospitasl overgebracht. ZEETIJDINGEN. Van 10 tot en met 11 Mei. VLAG. NAAM. M3 Van en naar. Lading. 11 10 Eng. 1.9. Eng. s.s. Deen. s.s. Eng. 9.9. idem idem Voor Ter Meiueo I Ann Webster I 2241 [Londen Van Ter Nenien; River Lagan 2272 Londen Voor deat 3793 Rival 2762 Londen 2625 Wiudau Nordpol Sea Gull IJeerpark Truro Van 10 Deen. s.s. Slesvig. Eng. s.s. Calder Deen. s.s. Sveudsborg Eng. s.a. Birker Force Belg. s.s. Gerard Eng. s.s. Sea Hound 11 Eng. s.s. Fulmar idem Harelda* idem Avocet Ned. s.s. Prupatria Rus. s.s. Grat Todleben Van 10 tot en met 11 Mei werden langs de Oost- sluizeu alhier 39 binnenvaartuigen op- en 50 afge- schutdoor de Westsl. 16 op- en 8 afgeschut. 3366 Hall •ent i 2701 Bleyth 2004 Guole 383 Burneiland 1366 Dublin 399 Ostende 3085 Londen 3593 Antwerpen 3645 Liverpool 3984 idem 2839 Amsterdam 4198 Bleyth stukg. stukg. h. vl. stukg. hout tukg. ledig stukg. ledig cement ledig stukg. idem idem idem idem ledig Op 15 Mei a. s. kopen onze geliefde ouders JAN VAN P1ENBROEK EN JANNA M E E U W S E N, hunne 3ojarige echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang mogen gespaard blijven is de wensch van Hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Ter Neuzen, 12 Mei 1905. Ondergeteekenden geven kenuis van de geboorte van hun dochtertje J. J. VERLTNDE Fz. M. F. C. VERLINDE—De Blinok. Scheveningen, Mei 1905.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 6