No. 4080, Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 13 Mei 1905. 45* Jaargang. 2400,— Telegrafische berichten. TWEEDB BEKENDMAKING. Secretaris der Gemeente, Landbouwberichten. FEUILLETON, HET TESTAMENT. Binnenland. flMT* Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat ten laste der gemeente zal worden aangegaan eene GELDLEENING van ten hoogste tegen eene maximum rente van 4 °/Q 'sjaars, ▼erdeeld in aandeelen van 300,—waarvan te beginnen met 1910 telken jare een aandeel zal worden afgelost. De storting moet plaats bebben op 1 Juni s. Voor 15 Mei a. s. worden inschrijvingen ingewacht bij den Burgemeester. Hoek, 22 April 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van PHILIPPINE roepen op sollicitanten oiaar de betrekking van waaraan verbonden is een traktement van 300, met vooruitzicht op verhooging tot 400. Sollicitatiestukken in te zenden v66p 20 Mei 1905. Philippine, den 6 Mei 1905. Namens Burgemeester en Wethouders voornd, J. L. DE MULDER, fd Burgemeester. A. F. ARBROSCHEER, Wethouder. De oorlog tusschen Rusland en Japan. men ook dan nog geschikt en daarom kau hij evenmin meegaan met het amendement, dat pensi- onneering na 30 jaren dienst wegens langdurigen diensttijd eischt. De heer Lucasse trekt zijn amendement in. De heer Schaper stelt 't nu voor, en nadat de heer Staalman gezegd heeft te vreezen, dat het amendement een wetsontwerp in gevaar zou brengen, dat zooveel goeds bevat voor het loodspersoneel, wordt het amendement-Schaper verworpen met 53 tegen 6 stemmen. Het amendement-Verhey wordt met 42 tegen 18 stemmen verworpen. De artikelen 1 tot 12 worden aangenomen. Op art. 13 is een amendement voorgesteld door de heeren Roodhuyzen en Fock, bepalende, dat een binnenloods, tevens loods naar zee, volgens dit ontwerp zal worden genpensioneerd, en wel met 805 per jaarvoorts dat het pensioen voor den loodsschipper 2" kl. van 700 op 805 zal worden gebracht. De heer Lucasse is tegen het amendement, maar wil een gunstiger bepaling voor den binnen loods te Vlissingen, omdat diens arbeid zwaarder is en gevaarlijker dan eiders. Hij stelt in dien geest een amendement voor. Het amendement-Roodhuyzen wordt verworpen met 51 tegen 11 stemmen. Het amendement-Lucasse wordt verworpen met 42 tegen 20 stemmen. Bij artikel 15 verdedigt de heer Lucasse een amendement, om het pensioens- bedrag voor den binnenloods ter standplaats Vlis singen te bepalen op 805. De Minister aeht ook dit amendement niet aan te nemen, daar de gemaakte wetenschappelijke berekeningen er door in de war zoudenwor den ge- stuurd, De heer Staalman verdedigt het amendement. Het wordt echter verworpen met 38 tegen 16 stemmen. Bij het slot van de behandeling verdedigt de heer Verhey zijn amendement strekkende dat het recht op pensinen na bekomen ontslag wordt verkregen, bij een diensttijd van ten minste 10 jaren, wanneer de belanghebbende ontslagen is, omdat hij den leeftijd van 55 jaar had bereikt enz. (het ontwerp spreekt van 50 jaar.) Het wordt aangenomen met 89 tegen 22 stemmen, en het wetsonlwerp wordt daarop aangenomen zouder koofdelyke stemming. Voorts worden zonder debat of stemming eenige suppletoire Indische begraotingen aangenomen. TER NEUZEN, 12 Mei 1905. Gisteren slaagde te Breda voor het akte- examen lager onderwijs onze vroegere stadgenoote mej. D. van Nuenen, tbans te Etten. Sedert gisteren wordt door de politic ge- zocht naar de verblyfplaats van de Sljarige C. J. v. d. P., huisvrouw van P. N., te West- dorpe, die de echtelijke woning heeft verlateu, medenemende 4 bankbiljetten van /"1000, 4 obligation elk van 1000, n.l. de nummers B 944 en 945 der Zetuwsche Hypotheekbank en de nummers 14815 en 17309 van de leening der stad Rotterdam. Voorts een bruin lederen portefeuille inhosdende 8 bankbiljetten van f 100 en 8 van 60, benevens eenige papieren. Een en ander is door haar ontvreemd van een logO, de heer O. P. Schouppe, De gezochte vrouw is tamelijk lang, vol van gelaat en gezet. De centr. anti-rev. kiesvereeniging in het district Hontenisse heeft met algemeene stemmen tot definitief candidaat voor de Tweede Kamer gesteld het aftredend katholieke lid, de heer P. F. Fruytier. Bij Kon. besluit is toestemming verleend aan H. S- Gratama, burgemeester van Hoofdplaat, om tot 1 Mei 1906 te Breskens te blijven wonen. stoppeldijk. Mej. E. Keijzer, dochter van het hoofd der school te Pauluspolder, behaalde te Breda de akte voor onder wijzeres. Door drie leden van den Boerenbond alhier zal deelgenomen worden aan den aankoop van een supOrieure dekheDgst volgens voorst,el van den bekenden paardenfokker, den heer Tb. Daalman te Westdorpeverder zal door een tiental leden gezamenlijk eene maaimachine worden aangeschaft. Osscnissc. De hoop, dat we van het knaapje, dat hier en in den omtrek zoo'n treurige ver- maardheid heeft, zouden verlost worden, is ijdel gebleken. Het brutale ventje, dat zich aan allerlei schelmenstreken schuldig maakt en de schrik der inwoners is, is door de arrondissements-rechtbank van rechtsvervolging ontslagen. Tijdens het onderzoek hield de baas zich kalm, doch nu heeft hij weer eene nieuwe reeks grootere en kleinere schurkerijen geopend met het heimelijk kapen eener flesch sterken drank uit het buffet van den heer J. Burm, kastelein alhier. Men vraagt zich hier af wat de volgende feiten der reeks zullen zijn. St. Jansteen. In deze gemeente heerscht eene kwaadaardige oogziekte. Met steken en later spoedig hevige pijnen begint het eene oog op te zwellen en krijgt van binnen eene bloedroode kleur terwijl het ooglid gespannen staat als een trommelvlies en eveneens erg rood ziet. Een paar dagen later doen zich dezelfde verschijnselen aan beide oogen voor en het duurt wel eene maand eer de ziekte geweken is, ofschoon dan nog de oogen zwak blijven. In zeer vele huisgezinnen heeft de kwaal ge- regeerd en eenmaal een huisje binnen gekomen blijft er zelden iemand gespaard. Wasschen met water en brandewijn zuivert de oogen, die sterk etteren en schenkt verlichling. Een doek er om met watten beschermt tegen konde en licht. '8 Gravenhage, 12 Mei. Tweede Kamer. Be- handeld werd de wijziging der provinciale wet. Op voorstel der Regeering werd met 53 tegen 11 stemmen besloten dat geestelijken en practi- seerende advocaten benoembaar zijn tot leden van Gedep. Statan. Een amendement dercommissie van rapportenrs om de geestelijken nit te sluiten werd verworpen met 84 tegen 26 stemmen. Door de Regeering werd overgenomen het amendement dier commissie bepalende den datum voor de najaarsstatenvergadering op een Dinsdag vallende tusschen 1 October en 31 December. De kwestie van het heffen van opcenten door de provincie op de hoofdsom van vermogens- en bedrijfsbelasting, gaf aanleiding tot langdurige discussie. De Minister handhaafde het stelsel, dat die heffing eerst mag geschieden wanneer bet getal opcenten op het personeel 40 bedraagt. HOENDERTEELT. i. Er werd geklopt zoo a&rzelend, slsof de vinger, die klopte, deze beweging liever had ver- meden dan ze uit te voeren. •Een heldere stem riep //Binnen De hengsels knsrsten. Bij het hooren van dit onaangenaame geluid keerde een blond meisjes- hoofd zich naar de dear, om den persoon te zien, die op een zeer ongelegen oogenblik haar kwarn atoren in het lezen van een roman. „Goeden dag, juffrouw Martha Zij klearde, sloeg het boek dicht en stond eenigszins verlegen van haar stoel op. «Geeden dag, mynheer Jordan De zon speelde door de bladeren van het klimop der varanda en een paar stralen verlichtten het gelaat van het meisje met gouden gloed. Het burgerljjk, eenvoudig gemeubileerde vertrek met zijn veelkleurig tapijt en de vergulde vazen, gevuld met mikers kunstbloemen, scheen op den binuenkomende geen behaaglijken indrnk te maken integendeel, bij elken voetstap, die door zijn kra- Jcende laaizen in de heerschende stilbe zooduide- lyk hoorbaar waren, kreeg zijn gelaat somberder uitdrnkking. In de Woensdagavond gebouden vergadering van de Eerste Kamer was o. m. ingekomen het bericht van het overlijden van het lid D. Laan. De Voorzitter wijdde aan zijn nagedachtenis een woord van hulde. De geloofsbrieven van het nieuwj gekozcn lid, den heer 1. A. Laan, werden gesteld in handen van een commissie. De afdeelingen kozen tot haar voorzitters de heeren Thooft, VaD der Does de Willebois, Van Zinoicq Bergmann, Havelaar en Reekers. Op voorstel van de centrale sectie werd hierop met 28 tegen 13 stemmen besloten, (na protest van de heeren Van Welderen Rengers en Van Houten), Donderdag 11 uur in de afdeelingen te onderzoeken de onderwijzers-pensioenwetten en de Onderwijs-novelle. Beide genoemde leden hadden gelegenheid voor een grondig vodr-onderzoek ge- wenscht. De Voorzitter stelde ten slotte voor, op 18 Mei een aanvang te maken met de openbare. behande ling van de Hooger-Onderwijswet, waartoe werd besloten. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag. Loodsdienst. Aan de orde is het wetsontwefp tot regeling van de pensioenen van het personeel van den loodsdienst voor zeeschepen en van de weduwen en kinderen van dat personeel. De heer Verhey verdedigt daarbij een amende ment, strekkende om den normalen pensioenstijd van 50 jaar op 55 jaar te brengen. De heer Lucasse wil bij amendement bepalen, dat pensioen wegens langdnrigen diensttijd niet eerst na 35, doch reeds na 30 jaren worde toegekeud. De Minister van Marine zegt, dat die ameudemen- ten de grondslagen aantasten, waarop de pensioen- regeling rust. Voor een geneesknndige commissie zou zoo'n man een prachtig figuur maken, maar niet meer geschikt knnmen zijn voor de waarueming van den loodsdienst. In den regel even wel is #Neem uij niet kwalyk", sprak hij, toen hij op eenigen afstand van het meisje bleef staan. #Is uw moeder thnis?" ffJa, dat wil zeggen, zij is in de keuken. Zal ik haar roepen P Is a niet wel, mijnheer Jordan #Neen of jaIk weet het werkelyk niet", antwoordde hij, terwijl hy de rechterband tegen de slapea drukte. /•Ik kan 's nachts niet goed slapen", voegde hij er met een gedwongen glimlach b$. //Ah, den waakhoqd van onzen buurman, den bloemkweektr", viel zij snel in; tfdat is een af- schuwelijk beest. Ik hoor hem soms ook wel." »0, die hond heeft er geen schuld aan", sprak hij aarzeleud. »Kaa ik uw moeder spreken Het ligt mij een beetje zwaar op het hart". Een trek van wrevel of van teleurstelling werd een oogenblik op haar lief gelaat zichtbaar. HWel zeker", antwoordde zy en na het boek ait de handen gelegd te hebben, ging zij heen. Eenige minnten later kwam zij terug, voorafge- gasn door hare moeder, over wier brsede schouders zij met gehuichelde onverschilligheid heenglnnrde naar den jonkman, wiens verlegenheid zich oploste in een bitteren glimlach. pWel myn heer Jordan, wat is er van uw dienst vroeg juffrouw Schnitzer met een veelbe- teekenenden blik naar den wandkalender, die als een aanmaning voor hare hoarders bores de sofa hing. jU brengt zeker de huur? Hm P Het is van daag de tweede, mynheer zrHelaas, die breng ik niet, omdat ik ze niet brengen kan", antwoordde hij aarzelend. //Ten- minste op dit oogenblik heb ik niet zooveel geld in kas. Als u een beetje geduld wilde hebben". u Ja,ziet u", viel juffrouw Schnitzer hem metzekere spottende welwillendkeid in de rede ydat is ge- makkelijk gezegd geduld hebben ledereen kan wel korneu om mij geduld aan te radsn. Maar belasting an reparatie en wat er verder bij een huis komt kijken, betaal ik altyd prompt. En wij hebben toch eten en drinken noodig Martha en ik. En kleeren moeten wij ook hebben en brand- stof, niet waar Van schoenwerk en loon voor de dienstbode zal ik maar niet spreken. En dat alles moet ik van de huur betaleu. Als de huurders mij echter niet met geld, doch met mooie woorden betalen, dan ziet het er slecht voor my uit." Onder hit aanhooren van deze woorden had hij de vuisten gebald, als onderdrnkte hij een hevige smart. #Ik zal u wel betalen, juffrouw Schnitzer. Maar ik h&d de vorige maand vergeten den kleer- maker te betalen, die mij dit winterkostnum ge- leverd heeft. Ik ben nsg zoo weiaig gewoon aan nanwkenrig rekenes en aan verzoeken" voegde hij er by. *Nu, dat leert men wel, als de nood s&a den man komt" zei de dikke juffrouw, ditmaal Bonder een blik nasr den kslender. tfIk heb anders niet over u te klagen. Ge verricht uwe bezigheden en verdient uw brood, en ge zijt ook huiselijk ge- noeg. Welnn, als er toch een wachten moet, dan kan ik evengoed wachten als de kleermaker, misschien beter dan hij. Goed, dan stellen wij het op den eersten van de volgende maand, mijnheer Jordan, of vroeger, als ge het geld hebt." Hij knikte. irGe zult geen dag langer behoeven te wachten, dan ik noodig heb om het geld bijeen te krijgen. Mijne lessen //Martha heeft, helaas, geen nut van rauziek of schilderkunst, aaders sou het bij mij op de kosten niet aankomen." fIk waardeer bijzonder uw verlangen om mij te ondersteunen, juffrouw Schnitzer", zside Jordan, zijne gevoelighfid bet zwygen opleggende. {,Kuut ge mij misschien zeggen, of de naam van mevronw Von Ksrstenbrook u bekend is?" »Nu, dat zou ik meenen, dat zou ik meenen 1" riep zij levendig. {,Wat..." #Ik ben bij haar aaubevolen als teekenonder- wyzer en om met een muziekinstrument haar zang te begeleiden." wWel, daar mag u wjel blij om zijn! Nu bea ik er zeker van, dat ge wel zult vooruitkomen. Heb je dat gehoord, Martha Mevrouw Von Karstenbrook Die heeft emgang met heel wool menschen. En daarbij is zy een zeer mooie vrouw." (Wordt vervolgd.) Burgemeester en Wethouders Tan TER NEUZEN brengen ter kennis, dat het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag in deze gemeente voor 1905. in afschrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente voov een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 12 Mei 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. De Temps van Woensdagavond heeft een uitvoerig overzicht van de ambtelijke stukken die tusschen Japan en Frankrijk over de onzijdigheidskwestie zijn gewis- »eld. Die stukken vatten de vertoogen ran Japan en de daarop door Frankrijk gegevan antwoorden samen aver het laden van kolen en voorraden, het ondergaan van herstellingen enz. door Russische oorlogsschepen in een aantal Fransche havens ali Cherbourg, Dakar, Algiers, Dzjiboeti, Majoenga, Nossi-BSI en de Iudo- Chineesche wateren. De stukken die op de jongste gebeurtenissen in lado-China betrekking hebben, zijn uit den aard der zaak het belangrijkst en wij geven die daarom in 4ret kort weer. Toen de Russische vloot in de Kam-Ranhbaai lag, riohtte de Japansche rugeering een formeel protest aan file Fransche regeering, tevens verzoekende ora aan dat verblijf een einde te maken en het betreurende dat geen maatregelen waren genomen om bet te verhinderen. De door Frankryk aan den gouverneur-generaal Beau gegeven instrncties hadden het vertrek van de Russische vloot tengevolge. De Japaasehe regeering l)leef echtor bij hare verklaring dat het Russische eskader tien dagen iaag met schending van de op Frankrijk rustende onzijdigheidsplichten in de baai rertoefd en, onder dezelfde omstandigbeden als te Rossi- Be, kolen en levensmiddelen geladen en reinigingen en jschietoefeningen ondernomen had. Daarna vernam de Japansche legeering dat de Rus sische vloot te Port Dayot in de Honkoe-baai voor anker lag. Zij verzocht Frankrijk, zieh daarvan te vergewissen en dienovereenkomstig te handelen. Frank rijk antwoordde dat de Rnssische vloot den 2den Mei 4iiet te Port Dyaot had kunuen liggen, daar op dien <Jag admiraal de Jonquieres haar ontmoet had aan den ingang van de baai van Van-Phong. Japan antwoordde weer, dat ook de geheele baai van Van-Phong als jpransch water beschouwd moest worden en dat de aanwezigheid van de Russische vloot op 2 Mei aan den ingang van die baai het niet onraogeiijk raaakte dat zij in" de voorafgaande dagen te Port Dayot had gelegen. Deze mededeelingen deed Japan op 5 en 7 Mei in twee «ota's. Daarop verliet het eskader van Rodjestweuski de baai van Van-Pbong en vereenigde zich met het smaldeel van Nebogatof. II. Men moet er al heel wat ondervinding van hebben opgedaan om een goed inzicht te hebben in fokken, kruisen van rassen, kennen van de beste soort kippen, aanwijzen van de geschikste voeding, huisvesting enz. Het zijn er dan ook maar weinigen, die de leerschool der ondervinding zoo ver hebben doorloopen. Gelukkig echter, dat wij ook onze kennis van kippen knnnen vermeerdereu door vtorlichting en wenken ons gegeven door personen met langdurige ondervinding of van dezulken, welke er een speciale studie van gemaakt hebben. En laten wij het er dadelijk bijvoegen, dat ook de voorliehtinwen en de wenken, gegeven in boeken en vakbladen een leiddraad knnnen zijn voor ieder, die zich langer of korter met hoenderteelt bezig houdt, zonder dat nu juist alle theorieen, daarin neergelegd, zoomaar voetstoots behoeven te worden aangenomen. Want in deze geldt ook de ervaring, dat de theorie soms heel mooi lijkt, doch in de praktijk niet zelden heel waardeloos blijkt. Na dit alles komt de Japansehe regeering tot deze gevolgtrekkingen Ten eerstezij is, zonder de goede trouw van de Fransche regeering in twijfel te trekken, van meening dat Frankrijk's bevelen onvoldoende zijn uitgevoerd. Ten tweede ook wanneer aan hare vertoogen achteraf gehoor is gegeven, blijft het toch te beklagen dat een afdoende bewaking Frankrijk niet in staat heeft gesteld er vooraf rekeniug mee te kouden en handelingen te verhinderen, die zij als een inbreuk op de onzijdigheid beschouwt. Ten derdezij loochent niet den ingewikkelden aard van de vraagstukken die de onzijdigheid ter zee mede- brengt, en de redenen die Frankrijk heeft, om hare bijzondere regelen te volgen. Maar zij is aan den anderen kant van meening dat de aan admiraal Rodjes- twenski, bij gebrek aan afdoende bewaking, verleende hulp hem in hooge mate de vervulling van zijn op- dracht en den toegang tot de Chineesche wateren ge- makkelijk gemaakt heeft. Japan verdedigt zijn eigen bestaan, wanneer het op den geest van den onzijdig- heidsplicht tegen de spitsvondigheid van de letter een beroep doet. Rodjestwenski beeft wel degelijk .voor oorlogsdoeleinden" herhaaldelijk gebruik gemaakt van de Fransche wateren, zoowel om er in te vertoeven als om zich daar te voorzien en verder ook om veilig de aankomst van zijne versterkingon af te wachten. Mits- dien is zoo eoneludeert de regeering te Tokio, het protest van Japan, zoowel rechtens als feitelijk ge- rechtvaardigd. De correspondent van de Daily Express te Tokio seint, dat men daar met spanning en bezorgheid de kom>: der Russische vloot verbeidt. Aan Mantsjoerije wordt niet meer gedacht bij bet vooruitzicht van een botsing tusschen Togoen Rodjestwenski. De correspondent zegt verder, dat die bezorgdheid der Japanners haar oorzaak vindt in de overtuiging, dat de Russische vloot sterker is dan de Japansche en dat Togo daarom nog niet tot den aanvai is overgegaan hij mag ter wille van Japan's bestaan niet roekeloos te werk gaan en alles *>p e6n kaart zetten. Men gelooft echter niet, dat de Russen de Japansche vloot totaal zouden kunnen vernietigen, maar een gelukkige slag der Russen zou de Japansche zee- mackt, althans voor een tijdje, zoo weerloos maken, dat zij de overmacht op zee zou verliezen, wat ernstige gevolgen zou kunnen hebben voor de legers in Mantsjoe- rije.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 5