Gemengde berichten. Als spreker trad op de heer H. Kolthek, ait Deventer, om te spreken over#Wie moet er in Juui a. s. gekozen wordrn Spreker presenteerde zich bij de vergadering als anarchist, als tegenstander van bet parlementairisme, waarvan hij en zijne partijgenooten, in tegenstelling met alle andere politieke partije*, niets willen weten. Het beginsel waarop de tegenwoordige maatschappij berust, voert z. i. naar den afgrond. Steeds worden meer en meer wetten gemaakt, tot beslrijding van een of auder kwaad en wanneer er een of ander euvel opduikt is de overheid steeds gereed om daartegen maar weer aanstonds een wet te maken. En ondanks al die wetten, ondanks de steeds gevulde gevangeDissen, neemt het kwaad steeds toe, wat daarin zijn oorzaak vindt, dat men, met tegen een misdrijf straf te bedreigen, het kwaad zelf niet wegneemt. Men behoorde het kwaad aan den wortel aan te tasten, door de menschen te leeren //inensch" te zijn en hun verantwoordelijkheidsgevoel aan te kweeken. De menseh is het hoofd der schepping en behoort boven de redelooze diereu te staan, maar moet dit dan ook door zijn daden toonen. Zouden ooit de dieren elkaar bij honderduizeuden aanvallen, zonder dat ze met elkaar ruzie hebben gehad, evenals thans de menschen in Oost-Azie doen? Het steeds toenemende kwaad in de maatschappij wijt spreker aan de economische verhoudingen, die voor den werkman zoo bedroevend zijn. De aarde is voor de menschen om daarop zijne be- hoeften te vinden en wat ziet men de aarde in het bezit van een deel der menschen en een groot deel dat van bezit verstoken is, ja soms alles moet ontberen. Dat in engunstigen toestand verkeerend deel der maatschappij, den werkman, betere levens- voorwaarden verschaffen, hnn vrijheid schenken, dat is het schoone doel dat de partij van spreker zich ten doel stelt. Hij critiseerde de kapitalistische maatschappij en betoogde dat de werkliedeD, zij door wier werk alles wordt voortgebracht, zich moeten vereenigen tot een vereeniging, zonder te vragen van welke richting men is, om gezamenlyk te verkrijgen wat ze noodig hebben. En waar alle parlementaire partijen, 't zij de antirevolntionaire, de liberate, de sociaal-demo- cratische arbeiderspartij of welke ook, alien streven om langs parlementairen weg verandering te krijgen, wat hun uooit gelnkken zal, doch waardoor we steeds verder naar den afgrond zullen afdalen, beantwoordt spreker de vraag #Wie moet er in Juui gekozen worden" aldus#Naar ik hoop niemand Hij acht dat voor de arbeiders van geen belang, want voor hen is z. i. van elke party evenveel, of liever even weinig te wachten, dat ligt aan het stelsel. Want zoowel onder de democratisch repu- blikeiusche regeering in Zwitserland, als onder de absolute monarchie in Rusland, is de toestand voor de arbeiders slecht. Er is alleen eenig ver- schil, dat de een wat harder knijpt dan de ander, maar knijpeu doet elke regeering. Zoo staat het ook met de politieke partijen en hij raadt daarom de arbeiders aan, aan bet kiezen niet mee te doen, en dit maar aan de burgerlyke partijen over te laten. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Op de door Ged. Staten vastgestelde lijst van hoogstaangeslagenen in de rijks directe belastingen in de provincie Zeeland in 1905 komen voor de volgende inwoners van Zeeuwsch- Vlaanderen Ed. Bonte te Aardenburg H. de Bruijne te ZaamslagIz. de Bruijne Iz.zoon te Oostburg E. A. Galon te IJzendijkeK. J. A. G. baron Collot d'Escury te Hontenisse G. A. E. Cort- vriendt te IJzendijke J. Dieleman Pz. te Zaam slag P. Dieleman Wz. te AxelC. P. J. Dierick te KoewachtP. Dregmans te Axel J. Erasmus te Cadzand L. de Feijter te Axel J. M. de Graaff te Aardenburg H. G. Hamma- cher te GroedeJ. E. Hennequin te Sluis Mr. P. C. J. Hennequin te Aardenburg F. C. 0. M. Hombach te HulstJ. HuijssenJz. te Ter NeuzenJ. de Hullu te Cadzand C. .1. de Kerf te St. JansteeuP. de Kerf te St. Jansteen L. de Koeijer te Ter Neuzen A. Koster te AxelIz. Luteyn sr. te Zuidzande P. Luteyn te Zuidzande H. L. J. Maertens te HulstC. A. A. F. Pohlmann te HulstA. Riemens Mz. te AxelA. Risseeuw Abrz. te Cadzand J. Risseeuw te IJzendijke J. Risseeuw I.Azn., te ZuidzandeJ. A. van Rompu te Ter NeuzenA. T. Rottier te St. Jansteen J. A. J. B. M. G. Seydlitz te HulstW. C. de Smidt te SchoondijkeI. de Smit te Oost burg J. C. Stern te Sluis; J. F. Temmerman te IJzendijke; P. F. Thomaes te Hoofdplaat J. Vogelvanger te HulstG. Wieland te Ter Neuzen. De nieuwe provinciale boot Walsoorden" wor.it deze week uit Amsterdam, via IJmuiden, te Vlissingen verwacht. Bij Kon. besluit is ingetrokken de benoe- miug van den ontvanger der directe belastingen en accijnzen J. H. F. Claessens, te Twello, tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Hulst, met bevestiging in zijne tegenwoordige betrekking als ontvanger te Twello. Heden werd bij de politie aangifte gedaan, dat op een sleepboot die hier in de haven lag, van een der opvarenden een bedrag van 30 francs was ontvreemd, vermoedelijk door een collega van den bestolene. Een onderzoek werd dadelijk aan boord ingesteld, doch zonder resultaat. De ver- dachte had waarschijnlijk van de gelegenheid ge bruik gemaakt, om het geld over boord te werpeD, toen hij gewaar werd, dat men de politie was gaan kennis geveu. De sleepboot is daarna naar Ant- werpen vertrokken. Op 't Zaamslagsche Veer zou iemand dezer dagen eene heining plaatseD, tusschen zijn woning en die van zijn buurman. Dit viel bij dezen laatsten blijkbaar niet in den smaak, want nog nauwelijks was het werk voltooid, of buurman kwam met de bijl en sloeg daarmede de heining aan stukken. Hij, die de heining geplaatst had, gaf echter den moed niet op en plaatste haar opnieuw, doch alweder met hetzelfde resultaat. Nadat dit nu nog een paar maal met denzelfden uitslag vol- gehonden was, koos hij ten slotte de wijste partij en staakte het werk, doch deed nu van de ver- nieliug aangifte bij de politie, die tegen den dader, een zekere H., ter zake proces-verbaal heeft opgemaakt. Te Zuiddorpe had Donderdagmiddag de brouwersknecht A. V. het ongeluk in den brouwketel te vallen. Deerlijk aan de beenen verbrand is hij per rijtuig naar zijn woning gevoerd. In plaats van wijlen den heer A. J. de Smit werd in de Donderdag te Oostburg ge- houden vergadering van ingelanden van den Austerlitzpolder tot dijkgraaf benoemd de heer A. I. Nortier te Oostburg. Het verslag van de havenbeweging in Gent van den Bond der Zeevaartsbelangen stelt vast, dat, al was de beweging der haven in 1904 wat minder dan in 1903, zij toch voldoende gebleven is. Er kwamen 29 schepen meer binnen, maar de tonuemaat verminderde met 7950. Ook de gemiddelde tonnensaat der schepen was verminderd. Dit is vooral te wijten aan de sluis van Neuzen, wier afmetingen te klein zijn om de groote schepen te bevrachten. Daarentegen is het gewone verkeer met Engeland en Rusland veel vermeerderd. Vooral de hout- handel maakte grooten vooruitgang. De haven van Gent is thaBS de houtstapel, vooral van mijn- hout, voor heel Belgie. Het verslag wijst voorts op den vooruitgang van de werken van het kanaal en de nieuwe sluis van Neuzen, en dringt er bij de regeering op aan dat men zoo spoedig mogelijk overga tot het ver- leggen der spoorwegbrng van Selzaete, de eenigste hinderpaal die dan nog zou beletten dat de grootste stoomboolen rechtstreeks tot Gent zouden kunnen doorvaren. Koewacht. Op last van de Belgische justitie is aangehouden zekere C. van Moerbeke verdachl van veesmokkelen en het beschadigen van huizen, waarin zich telbeansbten bevonden, van welke zaken we onlangs in dit blad melding maakten. Naar andere verdachten, die waarschijnlijk naar ons land gevlucht zijn, wordt gezocht* Iu de aangrenzende gemeente Moerbeke heeft Zaterdag een onderhandeling plaats gehad tusschen de werkstakers en de eigenaars der fa- briek. Men is niet tot een vergelijk gekomen. Maaudag zal de fabriek op den gewonen tijd ge- opend zijn om door de heeren vastgestelde rege- ling het werk te hervatten. Men verwacht echter, dat niemand zal komen opdagen. Clinge, 7 Mei. Alhier werd heden in den Kieldrechtpolder een zeldzaam exemplaar van een snoek gevangen. Het dier werd aangekocht. door den heer F. Smet alhier. Het woog niet minder dan 11 (elf) k.g., had eene lengte van 1 M. 14 c.M. en eene dikte van 52 c.M. Menschen, die hun geheele leven aan visscherij gedaan hebben, getuigden nooit een snoek gezien te hebben, die dat gewicht nabij kwam. Het dier had een kop, zoo groot als een menschenhoofd, terwijl nog een tamelijk groote visch in zijn keelgat stak, waaraan hij zich scheen verslixt te hebben. Hij was bij den heer Smet ter bezichtiging. Ranter, 7 Mei. Op 10 Mei a. s., worden de navolgende marechaussde's verplaatstLippens en Van Wijnen van Kaut.er respectievelijk naar Rozendaal en Zundert, Bokker van Ossendrecht en Smallegarge van Gtft'en uaar Kauter. Te Lemmer heeft een dronken visscher, die door jongens uitgejonwd werd, een der kuapea gegrepert en regelrecht iu de diepe haven geworpen waarua hij zijn weg vervolgde. Hij werd echter spoedig door de politie in hechtenis genomen. De knaap was intussc'neu gered geworden. Te Ambt-Ommen werd Donderdag in een der bosschen van het landgoed Eerde door den opzichter De Vries een vossenhol uitgegraven, waarin een zevental jonge vossen. Tot bewijs van de roofzucht van een paar vossen, vooral wanneer zij jongen hebben, mogeu dieuen, dat in en bij het hoi werden aangetrofVn de overblijf- selen van een drietal jonge reeen, eenige dozijnen hazen en konijnen, benevens ettelijke kippen, tamme eenden en fazanten. Menig gezelschap jagers zou hea zoo'n collectie benjjden De 16jarige P., werkzaam aan de machine- fabriek van Pott en Ter Borg te Groningen, is Vrijdagnamiddag halfvijf in die fabriek door het vliegwiel gegrepen en onmiddellijk gedood. De jongen had bij de machine niets te maken. Naar het Huis van bewaring te Groningen is overgebracht Wietske R., onderwijzeres, gehuwd, wonende te Doerum, beschuldigd van kinderdoodslag. Vrijdagochtend ruim 7 uur is uit de Waal bij Nijmegen een pi. m. 70iarige man opgevischt, die even te voren van de spoorwegbrng in de Waal was gevallen of gesproDgen. Eenige omstanders op den Waaldijk drongen erbij de lieden, die den man hadden opgevischt en in een roeiboot vervoerden, op aan den drenke- ling terstond aan den wal te brengen om te po- gen de levensgeesten weer op te wekken, hetgeen zij evenwel weigerden, zoodat mogelijk door hun nalatigheid de man niet meer in het leven is be- houden, hetgeen ook het gevoelen was van den geneesheer, die om 7^ unr den dood constateerde. Tot dusverre is de naam van den drenkeling, die goed gekleed was en een gouden horloge bij zich droeg, nog onbekend. Door een haan aangevallen. Het 2jarig kind vau den melkboer Timmermans speelde op het erf van de ouderlijke woning te Etterbeek toen het eeasklaps werd aangevallen door een haan, die het verscbeidene pikken met zijn snavel en slagen met zijn sporen toebracht. Op het hulp- geschreeuw van het kind snelde de moeder toe, die den kwaadaardigen haan wegjoeg. De kleine heeft wonden in het gelaat en aan de beenen bekomen. Te Groningen is Woensdagavond een moord- aanslag gepleegd op den postiljon Swaak, van de postkar GroniDgenLeek. Vier smidsgezellen hadden in de herberg, waar de postkar wordt ge- stald, met den kasteleiu, zeker ten gevolge van den sterken drank, ruzie gekregen, waarmee Swaak zich had bemoeid. Toen hij nu 's avonds te elf uur, op de postkar gezeten, langs het Nieuwe Kerkhof reed, werd hij door twee van het viertal gevolgd. Plotseling klonken achter hem vier schoten, waarvan echter geen doel trof. Nadat door de politie een onderzoek was inge steld, werd een der smidsgezellen aangehouden, roor wiens woning een revolver was gevonden. Hij bekende, hoewel niet met opzet tot moord, te hebben geschoten. Maar afgaande op de door hem gebezigde uit- latingen en de richting waarin hij schoot, bessaat er reden, deze verklaring te betwijfelen. Als een staaltje van mooie zelfopoffering wordt medegedeeld, dat een dienstbode in Den Haag zich geheel vrijwillig ter beschikking stelde voor het afnemen van stukjes huid vau haar lichaam, om daarmee de geneziog van haar meesteres te bevorderen, die onlangs ernstige brandwonden bad bekomen, welke niet wilden genezen. De operatie gelukte heel goed. Het wondsverloop was absoluut koortsvrij en zonder pijn. Het meisje, dat Zaterdag voor 8 dagen de operatie onderging, is thans zoover hersteld, dat zij reeds in de buitenlucht mocht komen. De zoon van den landbonwer A. B. te Stolwijk, die zich in het land bevond, haalde op een gegeven oogenblik een geladen pistool te voorschijn, dat hij had medegenomen om de kraaien te verjagen. Toen het schot niet afging, onderzocht hij den haaD, doch schijnt daarbij den loop op zijn lichaam gericht te hebben. Eensklaps gaat het schot af en dringt hem de kogel tot vlak onder hit harteen c. M. hooger en het schot was absoluut doodelijk geweest. Nu bevindt zich de kogel nog op dezelfde plaats, waar hij terecht- gekomen is de tijd zal leeren hoe het daarmee gaan zal. Een treurige geschiedenis is die van Henri Gerseaux, te Parijs gearresteerd wegens diefstal. Hij werd te Nancy geboren en is thans 50 jaar oud. In 1871 woonde hij met zijn vader in zijn geboorteplaats. Fransche officieren, krijgsgevangen gemaakt door de Duitschers, werden iu een lokaal van hun woning opgesloten en de jonge man, ge- holpen door zijn vader, liet hen ontvluchten en verschafte hun wapens. Door de Pruisen verdacht, werd hij door hen met sabels geslagen, waarvan hij nog de litteekens draagt. Na den oorlog zette hij zijn studien voort, werd doctor in de schei- kunde en directeur van een fabriek van chemische producten. In 1879 werd bij gearresteerd wegens oneerlijke handelingen en tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. De wet Berenger bestond toen nog niet en bijgevolg kon niets de straf van den jongen held van 1871 verzachten. Deze straf verhiuderde hem ook toen hij uit de gevangegis kwam, om een nieuwe betrekking te viuden, Om te kunnen eten stal hij en weldra had hij voldoende von- nissen te zijnen laste, dat hij uaar Noumea kon gezonden worden. Daar gedroeg hij zich goed en de directdur van het bagno, commandant Leloup, nam hem in zijn dienst. In 1887 brak er brand uit in het huis van den commandant, terwijl deze afwezig was. Zijn twee dochtertjes 6 en 8 jaar oud, verkeerdeu in levensgevaar, doch Henri Gerseaux drong moedig door rook en vlammeu heen en redde de beide kinderen, waarbij hij zelf erustige brandwonden bekwani. Toen hij hersteld was kreeg hij gratie en in 1888 kwam hij te Parijs. Helass, het duurde niet lang of hij kreeg er spijt van Noumea te hebben verlaten, waar hij tenminste eten had. Hij kon te Parijs geen middel van bestaan vinden en stal opnieuw. Tusschen 1888 en 1905 werd hij negenmaal veroordeeld. Zijn laatste diefstal, waarvoor hij nu gearresteerd is, is van geringe beteekenis hij stal den roman //Parijs" van Zola, dien hij op een boekenstalletje in de Rue de Rennes zag liggen. Hij gaf voor dezen diefstal de volgende verklaring //Den 28 Maart 11. werd ik, wegens een borstkwaa], opgenomeu in het hospitaal *Saint-Antoine." Toen ik aan de beterende hand kwam gaf men mij tfParijs" te lezen, maar ik werd ontslagen voordat ik het uitgelezeu had. I Toen ik nu het boek bij den boekverkooper zag liggen, nam ik het weg om het verder te lezen." Een bijzonderheid is, dat Gerseaux nooit geld, maar altijd boeken stal, die hij eerst las en dan verkocht. Waarschijnlijk zal hij nn weer tot dwangarbeid worden veroordeeld. Een oud-strijder van 1870. Te Mainburg, J iu Beieren, is een man wegens landlooperij aan- I gehouden, die een zonderlinge geschiedenis ver- telde. Hij was ongeveer 60 jaar oud en noemde zich Leonard Schlicht, geboren te Aigelsbach in het Zuiden van Beieren. Tijdens den Fransch- Duitschen oorlog van 1870'71 diende Schlicht bij de 9e corapagnie van het lOe regiment Beiersch infanterie. Krijgsgevangen gemaakt in den slag bij Orleans werd hij eerst naar Oleron en ver- volgens, met een 40-tal lotgenooten, naar Algier* gezonden. Op zekeren dag vertelt. Schlicht kwam een man bij ons, die Duitsch sprak en ons voorstelde, nsar Marokko te vluchten, waartoe hij ons de middelen aan de hand zon doen. Wij gingen met hem mee, maar de schclrn leverde ons over aan een bende Marokkaansche roovers, die zich even buiten de grenzen der provincie Oran ophield. Hij weet niet wat er van zijn metgezellen is geworden, maar hij werd naar het Zuiden gevoerd, waar bij gedurende dertig jaren als ilaaf moest werken. Twee jaren geleden slaagde hij sr in te ontkomen. Hij liep door heel Marokko en bereikte Tanger, waar hij zich inscheepte op een Hollandsch schip, dat hem meenam naar Amerika, Den len Januari 1.1. kwam hij met hetzelfde schip te Rotterdam aan. Zonder papieren of middel van bestaan besloot Schlicht te voet naar Beieren te gaan en zoo wandelde hij over Krefeld, Keulen, Darmstadt, Wurzburg, Neurenburg en Ingolstadt. Zijn arre- statie alleen heeft hem belet zijn geboorteplaats te bereiken. Men zal een onderzoek inatellen of er werkelijk in 1870 bij het 10e regiment Beiersche infanterie een soldaat geweest is, die Leonard Schlicht heette. Wat onverklaarbaar is in het verhaal, is dat Schlicht niet te Tanger of te Rotterdam de hulp van den Duitschen consul heeft ingeroepen, om naar zijn vaderland terug te keeren. Draadlooze hulp in geldverlegenheid. Een passagier van het stoomschip der Noord-duitsche Lloyd Kaiser Wilhelm II is dezer dagen op eigenaardige wijze overtuigd geworden van het nut der draadlooze telegrafie. Toen het schip van Bremerhaveu vertrekken zon, ontdekte hij tot zijn niet geringen schrik, dat hij zijn geld, 2400 mark, had laten liggen in de hotelkamer te Bremen, waar hij gelogeerd had. Hij stelde hiervan dadelijk den kapitein in kennis, die voordat de kabels werden losgemaakt, nog net aan den vertegen- woordiger van de Noord-duitsche Lloyd te Bremer- haven de opdracht geven kon, per telefoon in het hotel te Bremen navraag te doen. Terwijl de stoomboot de Wezer afvoer, niet meer dan een half uur naar haar vertrek, kwam er, door middel van de draadlooze telegrafie, al bcricht, dat het geld in de hotelkamer (onder het hoofdkussen gevonden was en dat het bedrag aan den passagier uitbetaald kon worden. Onrustbarende ziektegevallen. De Duitsche bladen geven dagelijks voorbeelden hoe de Genick- starre de ontsteking van hersen- en ruggemergs- vliezeu zich uitbreidt. Behalve nieuwe gevallen in Silezie het broeinest zijn patienteu aan deze zeer besmettelijke ziekte waargenomen iu Breslan, Neisse, Altenburg, Plauen, Giessen en Berlijn. In de hoofdstad zijn twee patienten gestorven. De regeeringspresident Von Oppeln heeft in een rondschrijveu zijn tevredenheid te keuneri gegeven, dat het gelnkt is voldoende verpleegruimte te maken voor lijders aan Geuickstarre. iu dit schiijven wordt gezegd ,/De verwijdering van zieken uit hun woningen, hun afzonderiug is het eenige middel om de epidemie te bestrijden. Deze maatregel is dus vau de grbotste waarde. Het vervoereD van zieken naar de ziekenhuizen is tot nu toe zeer zelden gestuit op den ouwil van de betrokkenen. Doet dit geval zich echter voor, dan mag geen gebruik gemaakt worden van lichamelijken dwang. Het dreigen met geldstraf, wanneer binnen 24 uur het bevel niet is opgevolgd, zij dan dnngend aanbevolen." Professor Von Leyden heeft in de //Verein fur innere Medizin" een voordracht gehouden over Geuickstarre. Hij spiak uit eigen ervaring, daar

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2