A f g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscn-Vlaanderen. Rationale Militic. Ne. 4683. Zaterdag 6 Mei 1905. 45e Jaargang. Gemengde berichten. JACHT EN VISSCHERIJ. Inzending van advertentiSn v6or 3 ure»n op den dag der uitgave BBH/3TE BLAD. Aanvraag om onthefflng van den werke- lijken dienst of vergoeding. Kantangerecht te Ter Neuzen. ~~R ECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Gemeenteraad van Ter Neuzen. TEB SEUMSCHE OOUBAIT. ABONNEMENT: Voor Per drie graft n den binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland /l.lft. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82^. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD VEBTENTllK: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgasf van drieraaal plaatsing derzelfde advertenti- wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Pit blad vejracfaijnt Maaadag., Woeoadag- en Vgija»»»vond, altgeannitt t .-i 03 reastitngen, bij de Finns P. J. VAK »K UMUE te Tef Weiueii. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt door deze ter kennis van de belanghebbenden in deze ge- meente dat op de werkdageu in Mei 1905 van des voormiddags 9, tot des namiddags ten 6 ure, op de gemeente-secretarie alhier voor een ieder verkrijgbaar zijn gesteld bianco verzoekschriften, ter bekoming van Jackt- en Vischakten, alsmede aanvragen ter bekoming van koetelooze vergunningen tot uitoefening der Vis- scherij met 6en viscbtuig voor het aanstaande seizoen 1905/1906. Ter Neuzen, den 3 Mei 1905. De Burgemeester voornoemd, P. MOES, L». B. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de circulaire'van den Commissaris der Koningin in deze provineie dd°. 7 Januari 1904 A no. 35 (Prov. blad no. 2) maken belanghebbenden bekend dat aanvragen hetzij om ontlieffing, betzij om ont lieffing of vergoeding aan Hare Majesteit de Koningin, en dat de aanvragen enkel om vergoeding aan den be- trokken Minister moeten worden gericht. Die aanvragen, zoowel voor de oproeping ter inlijving al8 bij elke latere opkomst onder de vvapenen, moeten tijdig voor de inlijving of voor de opkomst onder de wapenen worden verzonden. Ter Neuzen, 3 Mei 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. MOES, L". Burgemeester. W. S. J D1ELEMAN, Secretaris. TER NEUZEN, 5 Mei 1905. De afdeeling vail den Raad van State, afd. voor de geschilleu van bestuur, behandelde Woensdag een beroep van burg, en weth. van Ter Neuzen tegen een besluit van Ged. staten van Zeeland, waarbij een logementsvergunning voor den kleinhandel in sterkendrank werd verleend. De koninklijke beslissing volgt later. Door het tfStoppeldijk zonden In de dezer dagen gehoudene vergaderiug van ons waterschap kwarn o. m. ter sprake de oneven- redig hooge bedragen, welke de polders en water- schappen als premie voor de ongevallenverzekering aan de Rijksverzekeringsbank moeten voldoen. Bij die besprek'ng werd het denkbeeld geopperd, om te trachten door onderlinge sameuwerkiug tot een gunstiger toestand te komen. Regtning houdende met het zoo gering aantal erustige ongevallen bij den polderarbeid, meende men algemeen, dat het veel voordeeliger zoade zijn indien de verschilleude polders en waterschappen te sameu hun eigen risico zoudeu drageuiets wat nu reeds door onderscheideue andere werkgevers geschiedt, en tot groote besparing van premie aanleiding geeft. Teneiude nu tot eene dergelijke samenwerkiDg te komen, werden wij door de vergaderiug van ons waterschap gemachtigd om met U in over- leg te treden. Dit doende nemen wij beleefdelijk de vrijheid Uw Bestuur te verzoeken 1° ons wel te willen opgeven het bedrag der door U betaalde premie met hetgevaren percentage 2" in de a. s. vergadering van ingelauden ons schrijven ter sprake te brengen, en die vergaderiug uit te noodigen, Uw bestnur tot het voeren van onderhandelingen met ons te machtigen, en 8e een vertegenwoordiger te zeudeu op een spoedig te houden vergadering van belanghebbenden te Goes. Op die vergadering zal de wijze, waarop sameu werkiug en besparing van premie te verkrijgen is, worden niteengezet door den Direc'eur van de Werkgevers Risicobank te Amsterdam, die zich daartoe op ons verzoek welwilleud beschikbaar gesteld heeft. Zooals Uw bestuur bekend zal zijn is de Werk gevers Risicobank geen premiemaatschappij, waar bij het verkrijgen van winst wordt beoogd, doch de organisatie van werkgevers, die in plaats van premie te betalen liever hun eigen tisico wenschen bestuur van het waterschap c. a. is de volgende circulaire ver- te dragen. Bij die organisatie zijn reeds on A" r- scheidene gemeenten en waterschappen aangesloten. Voor de vergadering te Goes bopen wij U spoedig eene oproeping te zeuden. Een vrouw uit Breskens was sinds eenige dagen te Ter Neuzen bij kaar zoou gelogeerd. Toen ze Woensdagavond, naar huis terug- keerende, van de Provinciale Stoomboot stapte en een kleinen afstand was gegaan, zakte ze plotseling ineen. Zij werd naar huis gebracht, alwaar ze, zonder nog tot bewustzijn te zijn gekomen, weldra overleed. In de week van 26 April tot 2 Mei zijn in de provineie Zeeland voorgekomen 3 gevallen van typhus en febris-typhoidea, en wel 1 te Rilland-Bath en 2 te Tholen, 1 geval van rood- vonk te lerseke en 3 gevallen van diphtheritis en wel een te Breskens, Goes en te Oostburg. St. Jausteen. Door het bestuur van de fan- fare-maalschappij ,/Opwaarts" is besloten dit jaar een festival te geveu voor harmonie-, fanfare en zanggezeUchappen tot herdenking der oprichling thaDS 10 jaren geledt-n. Het feest zal waarschijn'jjk op 6 Augustus plaats hebben. De doelboogsocieteit de //Zouaveu" zal dit jaar basr 25jarig bestaan vieren. Zitting van Donderdag 4 Mei 1905. Veroordeeld zijn A. A., boerenknecht te West- dorpe, ter zake van le het visscben met ongeoorloofri viscbtuig en 2e het bevisschen van eens anders visch- water, zonder vergunning tot twee boeten elk van 1, subsidiair 1 dag hecht voor elke boete, met verbeurd- verklaring en bevel tot vernieling van de in beslag genomen aalschaar. 11. Z., zonder beroep te Axel, ter zake van le bet visschen zonder akte en 2e bet bevisschen van eens anders vischwater, zonder vergunning; tot twee boeten elk van 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete, met verbeurdverklaring der gebbe. F. J. R, zonder beroep te Sas van Gent, ter zake van het op den openbaren weg om geld spelentot eene bo'.te van j 1, subs. 1 dag hecht. A. S., koopman te Axe), ter zake van overtreding van het Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. S. d. L., arbeider te Stekene, ter zake van le het laten staan van een trekdier onbekeerd op den openbaren weg en 2e bet rijden met een hond zonder muilkorf; tot twee boeten van f 0,50, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. D. P., F. B., arbeiders te Zaamslag, P. D., landbouwer te Kijkuit, P. G., teekenaar te Ter Neuzen, ter zake van het rijden met een rijwiel, niet voorzien van eenig lichtuitstralende lantaarns ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. P. J. v. H., visscher te Philippine, ter zake van Leer- plichtwetovertredingtot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. d. B., veldarbeider te Hoek, ter zake als voren tot eene boete van f 1,50, subs. 2 dagen hecht. F. P., knecht te Philippine, ter zake als voren; tot eene boete van 2. subs. 2 dagen hecht. J. d. 11, A. P., veldarbeiders te Hoek, F. H., veld arbeider te Zaamslag, ter zake als vorenieder tot eene boete van 2,50, subs. 3 dagen hecht. M. d. J., veldarbeider te Zaamslag, ter zake als voren tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. J. E. d. W., visscher te Philippine, P. A. T., leurder, C. L. S., grondwerker, beiden te Westdorpe, G. K., gep. O.-I. militair, P. A. A., bierhuiskouder, P. F. d. E., arbeider, J. G., melkboer, K. V., arbeider, alien te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschapieder tot eene boete van f 2, subs 2 dagen hecht. A. S. II., visscher te Philippine, ter zake als voren tot eene boete van 3, subs 3 dagen hecht. A. S., tirnmerman te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. A. S., tirnmerman te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. P.J. D, bootwerker te Ter Neuzen, tei zake ais voren bij eerste herhalingtot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. P. J D., werkman te Middelburg, ter zake als voren bij tweede herhaling; tot hecht. van 3 dagen. P. J. Dliedjeszanger te Middelbug, ter zake als voren tot hecht. van 3 dagen. D. C. d. R., sjouwerman te Ter Neuzen, ter zake als voren bij vijfde herhaling; tot hecht. van 3 weken. Ontslngen van recli<svrrvnlging t J. A. C. v. R., kantoorbediende te Ter Neuzen, ter zake van het rijden met een motor-rij wiel op den openbaren Rijksweg. N. v. d. K., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van Leerplichtwetovertreding. De rechtbank heeft in hare zitting van 5 Mei de volgende vonnissen uitgesproken 1°. P. J. d. M., oud 23 j., varensgezel en 2°. H. C. M., oud 21 j., schippersknecht, beiden te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling f 5 boete of 5 -tLge.i r .cder \eroordeefd tot hechtenis. P. C., oud 26 j., klompenmaker en rijwiel- verkooper te Sint Jansteen, gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal vrijgesproken met last tot zijne onmiddellijke invrijheidstelling. an wege het Openbaar Ministerie was 6 maanden gevangenisstraf gevorderd. Bij de aanvaring in de vorige week in het Engehche Kanaal tusschen het Fransche stoom- schip Racine en den Nederlandschen schoener Secunda, waarbij laatstgenoemde zonk, is volgens ontvangen bericht een 16jarige zoon van een Vlissingschen loodsschipper verdronken. Omtrent de mishandeling met doodelijken afloop, te Haren gepleegd, meldt de N, Gron. Ct. De hoofddader is vermoedelijk de 25jrrige Egbert O., wonende te Helpmau, in dienst bij de stadsreiniging alhier. Hij is gisteren aan de Heereweg, komende uit de richtiug van Haren, gearresteerd door den gemeeuteveldwachter van Haren, De LaDge, en den brigadier van de Groningsche politie 4chterop. Ook de vermoedelijke medeplichtige, een zekere Klaas K., lo8se arbeider alhier, werd gisterua- middag aangehouden, Beide verdachten zijn naar Haren gebracht om geconfronieerd te worden. In verband met deze zaak wordt ook nog een derde persoon opgespoord. Naar men mededeelde, hebben de beide be- schuldigden bekend. Men schrijft uit Zeist aan het Utr. Dbl. Maandagmorgen zou alhier aanbesteding worden gehoudeu tot het bouwen van een woouhuis, waartoe voor de iuschrijving eenige boawers door den belang- hebbende waren uitgenoodigd. Even voor het uur van de inlevering der iuschrijvingsbiljetten bestemd, wist de timmerman-aannemer Ch. V. een zijner coucurrenten, den metselaar v. T., bij zich in huis te lokken, waar hij hem in vereeuiging met den metselaar v. S. ruim een half uur opgesloten hield. Toen v. T. weder in vrijheid werd gesteld, was de aanbesteding afgeloopen. Hij spoedde zich naar de aanbesteders en kwam aldaar tot de outdekkiog, dat hij de laagste inschrijver zou zijn geweest, zoo hem niet belet was geworden bij de inscbrijving tegenwoordig te zijn. De zaak zal voor den rechter worden gebracht. Men schrijft uit Velsen Het buitenverblijf Beekensteyn wordt geteisterd door een reigerplaag. Bij bonderden zijn de vogels reeds verjaagd en gedood, zijn nesten en eiereu vemietigd en toch is er bet eind nog niet van te zien. Hoeveel schade de vogels doen aan de visch- rijkheid van vijvers en slooten bhjkt bet best uit het aantal doode baarzen, snoekeu euz. die aan den voet der boomen worden gevonden waaria de nesten liggen. Het uitroeien heeft daarom zoo'n bezwaar omdat met het oog op den wildstand en de zangvogels thans niet geschoten kan worden. Te Runcorn in Engeland heeft een jongen van 10 jaar gelracht een meisje van drie te ver- moorden. Hij heeft het kind, naar 't schijnt met een steen, over heel het licbaam schrikkelijk verminkt. Toen men het vond, was't bewusteloos. Voor den rechter was de jeugdige onverlaat zeer kalrn. Volgens twee dokters, die hem onderzocht hebben, is hij krankzinnig noch idioot. -- Een tirnmerman uit Rixdorf bij Berlijn, die een politieagent als ,/nacbtwacht" had aan- gesproken, is wegens beleediging van een beambte tot een boete veroordeeld. Een hevige ontploffing heeft plaats gehad in het Technicum te Winterthiir (Zwitserland), tengevolge van het springen van een zuurstof- cyliuder. De concierge van het Technicum werd letterlijk in stukken gescheurd, vensters en zol- deringen in bet gebouw sloegen uiteen en eenige studeuten werden gewond. De cylinder was den vorigen avoud gebruikt bij ecu voordracbt met lichtbeeldeu en toen de concierge tiem weder op zijn plaats wilde brengen, raoet hij, hetzij door vallen, hetzij door een andere oorzaak, uiteeu zijn gesprongeu. Ecu luchtverschijnsel. Cherbouru wordt thans sedert verscheidene achtereen volgende uacbten vereerd door het bezoek van een onbekeud hemel- lichaam. Het is een schitterend licbaam, dat zich met groote snelheid langs den hemel voortbeweegt en gedureude twee uren zichtbaar blijft. Bijgcloo- vige lieden zien er het voorteeken van een groote ramp in. De havenadmiraal, meer practisch aan- gelegd, zal door oorlogsvaartuigen het vreemde verschijusel vojgen wanneer het e>'entueel in de richtiug langs den hemel verdwtjnt. Tot nu toe is er geen verklaring voor gevonden en dc Cher- bougers ktjkeu avond aan avond met telescopen en binocles den mysterieuzen lichtbal na in groote verwondering. Vergadering van Donderdag 4 Mei 1905. Voorzitler de heer P. Moes, oudste wethouder. Aanwezig de heeren Van den Hoek, Wieland, Visser, Grenu, Dees, Van de Velde, De Jonge, Versluijs, Van Dale en De Koeijer. Atwezig de burgemeester en de heer Van Deinse, wegens uitstedigheid. Een vaeature. Na opening der vergadering worden de notulen der ver- gaderingen van 23 en 29 Maart en 5 April gelezen en goed- gekeurd. Naar aanleiding der notulen van de laaiste zitting merkt de heer Dees op dat het totaal van het kohier van den hooide- lijken omslag zooals dit daarin wordt vermeld, niet overeen- stemd met het cijfer in het officieel verslag daarvoor ge- noemd, nl. 23,1 72,29 met 8 pet. verhooging. De Voorzitler deelt mede dat dit eijter wel oorspronkeiyk is genoemd, doch bij de uitwerking en nauwkeurige berekening is het eindcijlev met inbegrip der 8 pet. verhooging gebleken te zijn 24,993,024. Hierna stelt de Voorzitter aan de orde 1. Ingekomen itukken. Een schrijven van S. van Rees, dat deze zijn ontslag neemt als lid van het Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter stelt voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen en die zaak verder op de gewone wijze te behandelen. Z. h. s. aldus besloten. h. Een missive van Gedep. Staten van Zeeland, d d. 24 Maart 1905, waarnevens wordt toegezonden het gezegeld besluit van den Raad tot voorloopige vaststelling van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1903, voorzien van het bewijs van definitieve vaststelling. Aangenomen voor kennisgeving. c. Eene missive van Gedep. Staten van Zeeland, d d. 17 Maart 1905, waarnevens wordt bericht dat de Minister van Bienenlandsche Zaken het wenschelijk acht, dat de bepaliag van het bedrag, waarop het genot van vrije woning voor het hoofd eener openbare school wordt getaxeerd, niet dale beneden het wettelijk minimum van de vergoeding voor huishuur. In verband danrmede besluiten Gedep. Stalen de huur- waarde der woning van het hoofd van school D, te Sluiskil, vast te stellen op f 150, in verband waarmede de pensioen- grondslag wordt gebracht op f 1250. Aangenomen voor kennisgeving. il. Een schrijven van C. Roldanus, die onder dankbe- tuiging verklaart de benoeming tot onderwijzer aan school A aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, d d. 31 Maart 1905, rneldende de goedkeuring van het raads- hesluit van 23 Maart j.l. tot uitgifte van grond in erfpacht. Aangenom n voor kennisgeving. f. Eeri^ schrijven van Ged. Staten \an Zeeland, d.d. 14 April 1905, waarnevens van het bewijs hunner goedkeuring voorzien wordt teruggezonden het kohier van het sehoolgeld over het le kwartaal 1905. Aangenomen voor kennisgeving. S- Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, d.d. 7 April 1905, waarnevens van het bewijs hunner goedkeuring voorzien wordt teruggezonden het kohier der belasting op de honden voor 1905. Aangenomen voor kennisgeving. li. Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, d. d 31 Maart 1905, waarbij de goedkenring wordt bericht van het raadsbesiuit van 23 Maart j. 1., houdende regeliag der jaarwedde van een aan school B aan te stellen onderwijzer in het bezit der akte middelbaar Engelsch of Duitsch A. Aangenomen voor kennisgeving. i. Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, d. d. 31 Maart 1905, waarnevens wordt toegezonden een uittreksel uit Hr. Ms. besluit van 11 April j.l., houdende goedkeuring der door den Raad bepaalde heffing van vergnnningsrecht voor de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank. Aangenomen voor kennisgeving. j. De rekening en verantwoording van ontvangsten en uitgaven der gezondheids-commissie over 1904, bedragende In ontvangsten 1684,75, in uitgaven 1357 67, alzoo slui- tende met een batig saldo van 327,28. De Voorzitter stelt voor deze rekening later te behandelen, met de gemeente-rekening. De heer Van den Hoek zoa deze rekening liever vroeger zien behandeldde posten van uitgaaf, waarmede liij zicls

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1