Mr. P. DIELEMAN Handelsber ichten. Advertentien. „Yoor Yaderlanden Koning" Kenaisgeving. De Jongestraat No. 1, hoek Heeregracht. Over dit en dat. BURGERLIJKEN STAND. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. me! kvoedsel voor Kinderen Sch erpschutters vereeniging Onze tijd is een tijd van vereenigingen. Dat is al meer gezegd en het is dus niets nieuws. Maar de laatste dagen scheen het wel als op de straten geschreven en als onbewust mompelt men het dus telkens voor zich heen. Een won der is het tro'uwens met. De grooter omvang, die het maatschappelijk bedrijf en verkeer heb ben genomen, en de Industrie zelve hebben den menseh het nut van onderlinge samenwer- king steeds duidelijker geleerd en hoe meer bleek, hoe bitter weinig een mensch bereiken kan in dezen tijd, waarin heel de wereld veld van exploitatie en van streven is, des te meer was men geneigd zich aaneen te sluiten tot bereiking van een zelfde doel. En zoo heb ben we thans in het oeconomische leven aan den eenen leant de vennootschappen, uitgedijd tot trusts, aan den anderen kant de werklieden- vereenigingen samengesmolten tot groote bon- den en internationale corporaties, in de politiek de streng-georganiseerde partijen met hun bijna militaire discipline, waarvan alleen de Sociaal- Democratische het tot nu toe tot een interna- tionaal verband heeft gebracht, in de weten- schap de vereenigingen en genootschappen met hunne vertakkingen buitenslands, en in de kunstja die laatste schijnt tot nu toe minder met de algemeene vereenigings-ijver be- hept, wat zeker wel hoofdzakelijk zijn oorzaak zal hebben in het zuiver-persoonlijke, dat tot haar meest-wezenlijke kenmerken behoort. Het schijnt wel, of, tenminste in ons land, die vereenigingen en bonden in het voorjaar vooral hunne werkzaamheden en arbeid wen- schen te overzien, hunne wassende kracht naar buiten te openbaren en uit de gemeenschappe- lijkw -Wspruking voor verderen arbeid en actie ijver en lust te pntten. Is het de zoele lente- lucht, die zoo lokkend zacht de menschenhoofden omstrijkt. dat zij de stoutste en ook de teerste verwachtingen en wenschen der jeugd daar weer ontbloeien doet, die tot grooter streven de menscben verlevendigt V Of dryft de wondere levenskracht, die thans overal is en uitspringt, zoowel uit de barstende knoppen der boomen, als uit de jubelende vogelkeelen, ook hen onbe wust tot rijker wenschen en daden Of moeten wij daarvoor een meer praktische oorzaak zoeken in de neiging der menscben om tegen den zoiner hun ouden roramel wat op te ruimen, zooals die zich bij de scboonere helft van het menschelijk geslacbt omstreeks dezen tijd altijd openbaart in de schoonmaak Voor al de Paaschdagen schijnen voor deze jaarver- gaderingen de voorkeur te hebben. En ligt misschien daarom de zoo ver gezochte oorzaak ervan in bet simple feit, dat de menschen dien 2den Paaschdag een gescbikten dag vrij hebben V Ik weet het niet, maar hoe het ook zij, men behoeft maar een enkele krant gedurende deze dagen in te kijken om zich te overtuigen van hunne talrijke menigvuldigheid, die een waar buitenkansje vormt voor redacteuren en ver- slaggevers Wilt ge een lijstje? Te Amsterdam hadden 23 en 24 April plaats: het Congres van Socialistische Jongelieden-Vereenigingen, de Anarchisten-conferentie, het Congres van Metaalbewerkers, de Jaarvergadering van de Vereeniging van Gymnastiek-Onderwijzers in Nederlaud en de eerste vergadering van Cbris- ten-Democraten, die den 26sten werd voortge- zet. op welken dag daar de Maatschij. tot Nut van '"t Algemeen haar algemeene jaarvergade ring begon om die den volgenden te eindigen. Te Utrecht vergaderde den 24sten het Histo- risch genootschap en hielden den 29sten de Christelijk-Historischen hun partijdag. Te Arn- hem werden van 27 tot 29 April in het Tiende Natuur- en Geneesknndig Congres, waarbij ook Prins Hendrik als eere voorzitter tegeuwoordig was, de natuurkwndige wetenschappen uitvoerig besproken en in die zelfde stad hield den 23sten en 24sten, naar ik meen zonder Prins Hen drik, de Anti-Militaristische Vereeniging haar jaarvergadering En eindelijk bespraken in een vergadering te Rotterdam op 23 en 24 April de Bakkersgezellen hunne belangen en van 23 tot 25 April de Sociaal-Democraten de hunne te 's Gravenhage Dit zijn alleen de algemeene jaarvergaderingen van vereenigingen voor het geheele land en waarschijnlijk ontbreken er nog wel enkele. Maar me dunkt tucb een aardig lijstje voor een kleine week en 9 er van komen alleen voor rekening van de Paaschdagen. Amsterdam ge- noot de meeste eer en de politiek vormde den hoofdschotel. Maar verder waren het er van allerlei aard politieke, wetenschappelijke, vak- vereenigingen enz. Lijkt u een indeeling naar dien aard verkieslijker. Ziehier dan. Politiek beleid was de oorzaak van het Congres der Sociaal-Democraten, der Anarchisten, der Socia listische Jongelieden-Vereenigingen, der Christen- Demoeraten en der Christelijk-Historischen, vak- belang van dat der Metaalbewerkers, der Bakkers gezellen, der Gymastiek-Onderwijzers en van het Algemeen Nederlaudsch Werklieden-Verbond, wetenschap van dat der Historici en dat der Natuur- en Geneeskundigen, terwijl ieders belang blijkens haar naam der Maatschappij tot Nut van't Algemeen tot leidstar diende. En de Anti- Militaristische Vereeniging, waaronder kunnen we die rangschikken Mogen we haar indeelen bij de vakvereenigingen, als hebbende het belang der militairen op het oog Op al die congressen zijn vele lange en meer of minder belangrijke redevoeringen ge- houden, maar ge zult zeker niet van mij vergen, dat ik u daarvan verslag doe. In 't kort kan ik het gesprokene misschien hierin samenvatten, dat ieder meende, dat hij het bij het beste einde had. Mocht ge met een zoo korte mededeeling niet tevreden zijn, dan zult ge het best doen de officieele verslagen van de secretarissen op te vragen of ook en dit alvast voor een volgend jaar er zelf heen te gaan en naar de overblijvenden uw neefjes en nichtjes te sturen, als de laaste er tenminste toegaug hebben, wat ik niet weet. Ik kan er u heusch niet meer van vertellen. Alleen ten opzichte van het Historisch Ge nootschap wil ik een uitzondering maken, om- dat daar het eere-lid Prof. Schafer uit Berlijn interessante mededeelingen deed omtrent het ontstaan van onzen handel en de betrekkingen die er bestaan hebben tusschen dien handel en dien van de Hanse, dat was het verbond van verschillende handelssteden, voornamelijk Duitsche, als Hambnrg, Bremen en Lnbeck, in de latere middeleeuwen en den daaropvol- genden tijd. Deze betrekkingen ontstonden door de Friezen, die al in den tijd der Frankische vorsten de officieele handelaars waren. 't Schip dat in de latere middeleeuwen den zeehandel beheerscht, is van Frieschen oorsprong. Het is de Kogge, een kort, aan voor- en achtersteven rond, schip, dat omstreeks 12de en 13de eeuw opkonit en tot in het midden der 19de eeuw bij de Friezen in Noord-Duitschland is bewaard gebleven. De Friezen zijn het ook geweest, die den handelsweg naar de Oostzee hebben geopend. Zij gebruikten het eerst den landweg die langs den Rijn over Utrecht en Friesland naar Denemarken leidde en voeren ook het eerst van Denemarken over de Oostzee naar Rusland. Insgelijks zijn het Nederlanders en vooral Frie zen geweest, die het eerst door de Sont van de Noordzee naar de Oostzee zijn gevaren in plaats van den landweg te gebruiken. Een oorkonde van den Deenschen koning van 1251 geeft pri vileges aan de Umlands-fahrer d. i. diegenen die om Jutland voeren en dit zijn alien Neder landers. Uit deze betrekkingen is de moeder van den Nederlandschen handel, de Oostzee-handel ont staan. Sinds de 14de eeuw treedt naast de Friezen ook de handel der Hollanders op en wel het eerst die van Amsterdam en Brielle. Dit scheen den steden in 't oostelijk deel van 't land, die al vroeger het recht op den Umlands- fahrt hadden, niet erg te bevallen, althans zij betwisten den Hollanders dit recht voortdnrend. Maar het hielp niet veel en na 1535 schijnen ze dan ook hunne nuttelooze pogingen te hebben opgegeven. Hoe groot onze handel op de Oostzee omstreeks dien tijd was, kan daaruit blijken, dat in 1497 van de 731 doorvaarten door de Sont er 487 waren van Nederlandsche schepen. En in de Hide eeuw vormt het aantal Neder landsche schepen 64 tot .78 pCt. van de geheele doorvaart door de Sont. Wel een bewijs voor onze vroegere overwegende positie op handels- gebied. En zoo zijn we vh-n den tijd der cougressen naar den glorietijd onzer geschiedenis verdwaald. Of er in dien tijd ook zooveel zal vergaderd zyn Nu, onze voorvaderen hielden er ook nogal van en de appel is dus niet ver van den boom gevallen. P O L I T I E. ge- Hulst, 1 Mei. KOERS YAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,80 a 47,85. Engelsch per£ u 12,u 12, 55 E ETI.1D1NGE IV. Van 1 tot en tnet 2 Mei. I dagen. Voorm Nam. Donderdag 4 Mei i 1.48 2.2 Vrij dag 5 2.18 2.33 Zaterdag 6 2.49 3.5 Zondag 7 n 3.20 3.36 Maandag 8 3.53 4.10 Dinsdag 9 4.28 4.47 Woensdag 10 5.8 5.30 Zaterdag 6 Mei a. s., hopen onze geliefde ouders, behuwd- en grootouders MARINUS M1CHIELSEN JACOBA DE BREE hun 40jarige echtvereeuiging te herdenken. Hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Hoek, 3 Mei 1905. te Ter* Neuzen. De Schiefoefeningen zullen plaats hebben 's Woendags namlddags van 68 ure en des Zondagsmiddngs van 111 tire, aanvangende a. s. Zondag 7 Mei. Er zal geschoten worden met geweer model 1895 (nieuwste model). De Commandant, J. A. YAN ROMPU. hoopt Zaterdag 6 Mei a. s., te AXEL te spreken te zijn. Het KANTOOR van ondergeteekende is verplaatst van Schuttershofweg Xo. 8 naar Ter Neuzen, 3 Mei 1905. J. VAN ROMPU. Mr. Adriaanse, Advocaat en Deurwaarder te Hulst, zal op Vrij- dag 5 Mei 1905, des middags 12 uur te Koewacht publiek verkoopen ,A__ Bij AL. DE GUCHTENAERE 2 baatgevende Koeien, bekalfde Vaarzen, 2 4'^-- tweejarigeRunderen, 8 Hokkelingen, 2 Springstieren, 2000 K.G Aardappelen, 20 Biggen. JB. B9 A-B. DE DAUWE 200 Grenen en Canadaplanken- en Schalen, 25 Americ. Dorschdeelen, 25 bos Panlatten, en Kepers, 25 eiken Bocht- en Hekstijlen en Dampalen. 200 zware Sparren v. 78 M 300 Vermaakpersen, 3000 bos drooge Fasseel, 20 mijten Brandhout, 3 nieuwe Ladders v. 5-7M, nieuwe Schuierwagens, 10 dvooge Eik. boomen, Olmen wagenm. hout. Een 5jarig grijs Ruin- paard, 2 Zeugen dik van biggen, een vet I Rund. Haarna voor A. v. MOSSEYELDE 15 mijten Hout, 40 Schelfbalken en 16 Kanadaboomen. met de gekreonde fruitverkoopster der Halles, moesten ook de meisjes van de wasch- en strijk- inrichtingen haar Koningin hebben. En het republikeinsche Parija juichte goedmoedig ook zijn gekroonde waschjuffrouw toe. Nu is er al weer een nienwe Koninginnekeuze op til in Parijs laten de bakkers hnn brood veelal door meisjes rondbezorgen dus beboorde er een Koningin der broodrondbrengsters te zijn. De verkiezing, bij volksstemming, is bepaald op 2 Me] den 17den Mei zal in de Galerie des Machines een groot bakkersfeest plaats hebben, om de Koningin te huldigen. Van regeeringswege zal iernand tegeuwoordig zijn De Republiek zal nog een apart ambtenaar hebben aan te stellen om al haar Koninginnen te recipieeren. Axel. Huwelijks-voltrekkingen. '20 April. Frederik Buijze, oud 31 j., jm. en Maatje Verstrafce, oud 28 j., jd. Adriaan Zegers, oud 24, j., jm. en Elisabeth Neeltje van Bendegem, oud 18 j., jd. Jacobus Jan van Hoeve, oud 23 j., jm. en Jacomina Johanna de Feijter, (van Koewacht) oud 18 j., jd. Geboorten. 19 April. Geertrui Catharina, d. van Frans Overdulve en van Janneke van Espen. '21 April. Gnstavus, z. van Eduardus Jacobus Steel en van Leonia Raman. Jan Cornelis, z. van Pieter Johannes Verlinde en van Maria Janna Gast. 25 April. Neeltje, d. van Jacob Goossen en van Neeltje Dieleman. 29 April. Maria, d. van Andries Geelhoedt en van Maatje van Doeselaar. 30 April. Debora Neeltje, d. van Franpois Hamelink en van Debora Neeltje Rouw. Overlijden. 16 April. Paulina Klaassen, oud 2 m., d. van Jan en van Clara de Visser. '20 April. Godeliva de Kever, oud 42 j., echtg. van Augustus Slabbaert. 23 April. Leonie Maria van Aerde, oud 32 j., d. van Angelus en van Amelia Sophia van Megroot. 26 April. Pieter Antbonij, oud 2 m., z. van Jan en van Adriana Marina Butler. 27 April. Adriana de Pooter, oud 79 j., wed. van Christiaan van Hoorn. Albert Leopold Ernst de Vos, oud 5 m., z. van Pieter Engelbertus en van Johanna Maria van Renterghem. 30 April. Frederik Willem Willemsen, oud 4 m., z. van Frederik en van Feijgtje Verplanke. Cwraauw. Huwelijks-aangiften. 21 April. Alfons van Geertruy, (van Sint Gilles, Belgie,) oud 24 j., jm. en van Apoionia Maria Burm, oud 22 j jd. 22 April. Josephus Bisschop, oud 30 j., jm.en AnnalHaria Weijn, oud 33 j., jd. Jan Francies Verschuren, oud 27 j., jm. en Maria Louisa Buijs, oud 27 j., jd. Geboorten. 4 April. Camile Franciscus, z. van Petrns Leeraert en van Rosalia van den Berghe. 7 April. Alfred Honore, z. van Eduardus Jacobus van Leuven en van Wilhelmina Peijne. 12 April. Julma Pharailde Louise Marie, d. van Elemondus Jacobus Verhaegen en van Maria Dominica de Buck. 14 April. Albertus Jacobus, z. van Petrus van den Bergen en van Rosalia van Laar. 23 April. Maria Virginia, d. van Alphonsius Kindt en van Rosalia Maria Bogaert. Overlijden. 10 April. Jacobus de Koning oud 68 j., echtg. van Johanna Schout. Mathilde Maria Asselman, oud 10 m., d. van Alphonsius en van Francisca Johan na Janssens. 1'2 April. Joseph Bernardus van Vliember- gen, oud 2 m., z. van Johannes Francies en van Elisa beth Lemsen. 20 April. Honore van Sikkelerus, oud 22 m., z. van Cornelis en van Phelomena van Heese. 21 April. Julma Magdalena Asselman, oud 4 m., d. van Pieter en van Paulina van Denderen. 30 April. Prudent van Sikkelerus, oud 4 m., z van Cornelis en van Phelomena van Heese. Hengsxlijk. Huwelijks-aangiften. 21 April. Petrus Francies Boeijkens (van Ossenisse), oud 30 j., jm. en Maria de Koning, oud '27 j., jd. Overlijden. 7 April. Maria Louisa de Rijk, oud 9 m., d. van Theodorus en van Cornelia de Maagd. Overslag. Overlijden. 28 April. Theophilus Theodorus Hemelsoet, oud 6 j., z. van Theodorus en van Leonie van Rooijen. Was vaa <.eut. Huwelijks-aangiften. 22 April. Karel Lodewijk van den Steen, oud 30 j., jm. en Leonida Andries, oud 30 j ,jd. 26 April. Philemond Verbrugge, oud 25 j., jm. en Johanna Christina de Caluw6, oud 31 j., jd." Geboorten. 20 April. Lucretia Hermanna Bernarda, d. van Hendrik Willem Vollenhoven van Daalen en van Wijtske Johanna Kapteyn. 23 April. Prudent Ray mond, z. van Gustave Claeys en van Martha Louisa Willaert. 24 April. Antoinetia Adelaida Pelagia Marie, d. van Omer Marie Louis Maenhaut en van Sophia Maria Goethals. 25 April. Maria Celina, d. van Augustus Vincent en van Eiisa Maria van Loo. 26 April. Jo hannes Cornelis, z. van Josephus Petrus Jacobus Heijens en van Rosalia van Laere. 30 April. Arthur Stephanus, z. van Albert Bernardus Lndovicus van Damme en van Elodie Marie van Hamme. Overlijden. 19 April. Johannes Gerardus Belfraid, oud 43 j., echtg. van Pieternella Verseput. 26 April. Johannes Clementinus Segers, oud 26 j., z van Carolus Ludovicus en van Sophia Felicita Koning. 29 April. Sophia Theresia Cnyle, oud 80 j., wed. van Jan Jonk- man (overleden te Axel). Maurice Ferdinand Fasquelle, oud 7 m., z. van Emilius Franciscus en van Marie Sophie Verbeke (wonende te Gent, Belgie). St. Janiiteen. Huwelijks-aangiften. 19 April. Aloysius Beeckman, oud '24 j jm. en Philomena Maria d'Olieslager, oud 25 j., jd. '24 April. Camillus Verschueren, oud 28 j., jm. Josephina Maria de Block, oud 26 j., jd. 22 April. Camilins Ringoot, oud 39 j., jm. en Maria Catharina Schout, oud 33 j., jd. Cerillus Schout, oud 31 j., jm. en Nathalia Ringoot, oud 24 j., jd. FrancieBCUs Augustinus de Winne, oud 23 j., jm. en Maria Louisa de Gijsel, oud 23 j., jd. '26 April. Cornelis Naessens, oud 32 j., jm. en Seraphina Maria Bosnian, oud 25 i., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 26 April. Emilus Pharalldus de Rechter, oud 24 j., jm. en Juliana Maria de Cock, oud '25 j., jd. Josephus de Nijs, oud '27 j., jm. en Leonia Maria de Jonghe, oud '26 j jd. Eduardus Rogiest, oud 26 j., jm. en Clementina de Jonghe, oud 23 j., jd. '28 April. Emilius Mels, oud 22 j., jm. en Prudentia de Block, oud 20 j., jd. Geboorten. 21 April. Alphonsius Rene, z van Aloij- sius de Calnvve en van Emma Maria van de Vijver 22 April. Louisa Maria, d. van Bruno d'Hooghe en van Eme- lia de Letter. Fmile Dominicus, z. van Franciscus d'Hert en van Johanna Emelia van Gassen. 26 April. Maria Colleta, d. van Vitalis de Block en van Seraphina Slock. Overlijden. 15 April. Petrus Camillus Smet, oud 2 j., z. van Camilus en van Johanna Catharina de Witte. 27 April. August van den Berghe, oud 8 m z. van Petrus Livinus en van Maria Cornelia Pauwels. Kuiildurpe. Geboorten. 22 April. Leonard Ivo, z. van Charles Louis Poppe en van Marie Florence van de Winckel. '24 April. Rudolf Joseph, z. van Augustus Adolphus Coppieters en van Leonia Steijaert. Aan het bureau van politie alhier, is vonden gedeponeerd een huisdeursleutel. Rechthebbenden vervoegeu zich aldaar. AANBESTEDINGEN. Op Woensdag, 17 Mei 1905, des vooraaiddags ten 11 ure, aan het gebouw van het Provicciaal Bestuur te Middelburg, van 1. Het bouwen van een arbeiderswoniug bij de haven aan den Willetnpulder, behoorende tot de trainwegbavens aan het Zijpe. (Ramii)g f 3160, 2, Het uitvoeren van werken tot voltooiing van den aanlegsteiger aan de zuidzijde van het verbreed kanaal ten dienste van het Loodswezen en de betonning te Vlissingen. (Ratning 2800, Middenprijs per 100 kilo: Tarwe 8,75; Rogge 6,75; Wintergerst f 9,— Zomergerst f Haver 7,50Erwten 8.50; Paardenboonea f 8,Dmvenboraen f9, Witteboonen fBruineboonen fBoekweit fLijnzaad fAardappela J 2,75 Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo 0,95. Eieren per 26 stuks f 0,75. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld23 stnks hoorn- vee, 36 varkens. Verkocht15 stnks hoornvee, 25 varkens. VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. 2 Eng. s.s. 1 Zweed. sch. Belize !Eng. s.s. iCalder 2 Zweed. s.s. Valkyrian Rus. s s. Vera Duits. s.s. Matador Voor Ter Kenzen t Golfer I 1066 Londen «>or Kent t 849 iAruba 2004 Goole 3428 ^indau 4080 Riga 1863 j idem ledig guano siukg. hout stnkg. idem Van Kent 2784 Bleyth 591 Sunderland I 3251 Memel ledig idem phospb. 1 Noor. s.s Victoria 2 Deen. s.s. Uranienborg idem Lilley Van 1 tot en met 2 Mei werden langs de Oost- sluizen alhier 33 binnenvaartuigen op- en 30 afge- schutdoor de Westsl. 10 op- en 3 afgeschut H M V H H EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 3