ir-« Telegrafische berichten. Gemengde berichten. Het hoof Jbestuur van Volksweerbaarheidheeft een circalaire verspreid, waarin het o. m. meedeelt, dat het voorloopig zijn doel is een wet in het Staatsblad te krijgeu, die de leus alien weerbaar tot werkelijkheid msakt. Daartoe zal de wet- gevende macht van het noodzakelijke eener wettelijke regeling doordrongen moeten wordeD. En dit zal eerst dan kunnen gelukken, indien het Neder- landsche volk eenstemmig en ernstig den wil te kennen geeft, dat ieder Nederlander bij de wet verplicht wordt aan de laudsverdediging mede te werken. Het hoofdbestunr wekt daarom de landgenooten op in de a. s. verkiezingsdagen bij elke vergaderiug, en aan de candidate!), en san de kiezers de vraag voor te leggen Zijt gij bereid de onafhankelijk- heid van ons vaderland deugdelijk te verzekeren door mede te werken om te verkrijgenhetzij algemeenen dienstplicht, hetzij wettelgk geregelden oefeuplicht voor alien die buiteu de militie blijven daarenboven verplichte lichaamsoefeningen op alle scholen. Tusschen den schoolplichtigen en deu militieplichtigen leeftijd eveneens lichaams oefeningen, gepaard aan verplichte schietoefeuingen vo6r en na de vervulling van den wettelijken dienst- of oefeuplicht. In een Maandagavond gehouden vergadering van de afdeeling Rotterdam van de schippers-ver- eeniging //Schnttevser" werd besloten dat pogin- gen zullen worden aangewend om een remming- werk te verkrijgen aan den westelijken vleugel van de kleine slais te Vlissingen. TER NEUZEN, 3 Mei 1905. Gistt.rmorgen arriveerde alhier per provinciale stoomboot Z Exc. de Commissaris der Koningin in Zeeland, om na aan W stdorpe, Sas van Gent en Hoek een bezoek te hebben gebracht, Ter Neuzen een bezoek te brengen. Van openbare en verschillende particuliere gebouwen wapperde de driekleur. Eenige autoriteiten maakten bij Z.Exc. hurine opwachting. Met de boot van 5.05 keerde Z.Exc. weer naar Middelbarg terug. Heden slaagdeu te Middelburg voor het examen voor onderwijzeres, de dames S. Bierle en S C. Rijuberg van Ter Neuzen en C. A. Th. Kuijff van Zaamslagw De Commissaris der Koningin in Zeeland, heeft bepaald, dat het jaarlijksch onderzoek van de verlofgangers der militie te land in 1905 o. m. zal plaats hebben te Sas van Gent, Dinsdag 6 Juni 9 uren voorm voor de verlofgangers, gevestigd te Sas van Gent, Westdorpe en Philippine te Hontenisse, Woensdag 7 Juni 9 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Boschkapelle, Hengstdijk, Hontenisse, Ossenisse en Stoppeldijk te Hulst, Woensdag 7 Juni 2 uren nam., voor de verlofgangers, gevestigd te Clinge, Graauw en Langendam, Hu st en St. Jan Steen te Koewacht, Donderdag 8 Juni 10% uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Koewacht te Axel, Donderdag 8 Juni 2 uren Dam., voor de verlofgangers, gevestigd te Axel, Over- slag en Zuiddorpe te Ter Neuzen, Vrijdag 9 Juni 10 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Hoek, Ter Neuzen en Zaamslag (de in deze gemeenten gevestigde Israelitische verlofgangers kunnen desverkiezende inspectie maken den vorigen dag te Axel) te Sluis, Dinsdag 20 Juni 10 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Aardenburg, Cadzand, Eede, St. Kruis, Retrancheruent en Sluis te IJzendijke, Woensdag 21 Juni 1Q uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Schoondijke en Waterlandkerkje te Oostburg, Donderdag 22 Juni 10% uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Breskens, Groede, Nieuwvliet, Oostburg en Zuidzande. Naar aanleiding van het bericht in ons vorig nuinmer, omtrent het ontdekken van het rijtuig, waarmede de 25jarige J. S gers uit Sas van Gent op zoo noodlottige wijze in aanraking is gekomen, verzoekt de beirokkeu laudbouwer M. ons, ter aanvulling, met nadruk te willen meedeelen, dat hij S. niet hulpeloos heeft achtergelaten. Nadat hij zijn op hoi gestagen paard had weten tot staau te brengen en met zijne vrouw was uitgestapt, kwamen daar 2 wielrijders hen tegemoet. Aan dezen vertelde M. dat er een wielrijder met zijn rijtuig in botsing was geweest en verzocht hun eeus te willen uitzien. De bedoelde twee personen beloofden aan dat verzoek gevolg te zullen geven eu zeiden dit M. gerust kon door- rijden. Trouwens, met een pas op hoi geweest zijnd paard, bij duisternis, nog eens op den afge- legden weg terugkeeren, is iets dat weinigen, wedicht niemand, zou doen. Ofschoon de heer M. begrijpelijker wijze het gebeurde ten hoogste betreurt, acht hij zich vrij van alle schuld en wenschte hij er alleen de aandacht op te vestigen, dat hij S. niet zouder omzien aan zijn lot heeft achtergelaten, en wacht met gerustheid bet justitieel onderzoek af. Door stembevoegde ingelanden van den polder Stoppeldijk is besloten tot goedkeuring der geld- Jeeuing ad 12000, aan te gaan door het waterschap Stoppeldijk c. a., voor beslrijding der kosten eener nieuwe steenglooiing. In plaats van wijle* den heer G. Heijens werd tot gezworeue gekozen de heer P. E. de Waal te Stoppeldijk, met 27 van de 36 steminen. Bij de gisteren te Hulst gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad (vacature Lev. van Waesberghe) werd gekozen de heer H. A. van Dalzum met 134 stemmen. De heer L. Fricot verkreeg 118 stemmen. De schietvereeniging //Breskens" aldaar, organiseert een provincialen schietwedstrijd voor vereenigingen uit de provincieu Zeeland en Noord- Brabant, op 15, 16, 22 en 23 Juli a. s. Axel. Beroepen bij de Ger. berk A te Nieuwe-Pekela Ds. N. P. Littooy alhier. Koewacht, 2 Mei. Heden had alhier de her- stemming plaats voor een lid van den gemeente raad (vac. J. J. van de Vijver.) Vau de 284 kiezers waren er 255 opgekomeu. Slechts 1 billet was van onwaarde. De heer Ch. L. Borm verkreeg 61 stemmen, de heer Th. E. Persijn 163 stemmen, zoodat gekozen is de heer Th. E. Persijn. De veesmokkelaars, die Zaterdag niets tevreden waren, over de groote schade, die zij geleden hadden, koelden hunne woede op een landbouwer, die zij mishandelden en wiens woning zij aan- vielen. Het parket van Dendermonde is ter plaatse geweest om een onderzoek in te stellen. *8 Gravenhage, 3 Mei. Tweede Kamer. Onderwjjs-novelle. Door overneming van het amendement van den heer De Waal Malefijt, wordt bepaald dat de wachtgelden der onder- wjjzers slechts voor edn vierde, in plaats van voor de helft ten laste der gemeente komen. Het amendement van den heer Ketelaar, voor het behoud dier regeling, werd verworpen met 48 tegen 19 stemmen. Door aanneming met 35 tegen 34 stemmen van het amendement van den heer Borgesius werd het wachtge'd voor onderwijzers met meer dan 20 dienstjaren verlaagd, van 95 tot 80 pet. van het inkomen. Art. 4, bevattende de wijziging van het stelsel van uitkeering door het rijk aan de gemeenten gaf aanleiding tot een uitvoerig technisch finan cial debat, waarbij o. a. de heer Van Raalte betoogde, dat 's Ministers regeliDg de grens van politieke betamelijkheid overschrijdt en het ontwerp stem pelt tot eene partijwet van de ergerlijkste soort. De heer Roell verklaarde zich onmogeljjk met het regeeriugs-stelsel te kunnen vereenigen. Ook de heer Ter Laan bestreed dat stelsel. Op tal van plaatsen in ons laud is de lste Meidag door Je arbeiders op de gebruikelijke wijze gevierd. Naatje de Vries, het andere slachtoffer van den moord te Volleuhoven, is Zondag overleden, Even buiten Maastricht is Zondagavond zekere S. ongehuwd werkman te Oud-Vroenhoven, door den buurtspoorweg Glous-Maastricht-Maeseyck overreden. Hij schijnt op de rals gevallen en door den treiu gegrepen te zijn, althans men vond zijn lijk met afgereden hoofd. Men raeldt uit Limhurg aan de N. C. Te Heerlen is ter plaatse genaamd de Opvaart, op een diepte van 802 meter een kolenlaag van 3 meter dikte outdekt. Te Gadel nabij Roosendaal hebben eenige halfdronken grondwerkers, die ia Duitschland gingeu werken uit baldadigheid een schuur in brand gestoken. Bovendien hebben zij in een weide een schaap met vier lammeren den nek afgesneden, terwijl bij een arbeidersvrouw het varken, eigendom van de arme ziel, met messteken deerlijk gehavend en ten slotte de vrouw zelf aangerand werd. Er is naar Venlo getelegrafeerd om de kerels aan te houden. Te Zaandain is een vereeniging opgericht, zich ten doel stellende aan menschen, (onver- schillig van welke maatschappelijke of gods- dienstige richting), welke door bijzondere rampen worden getroffen, hulp en bijstand te verschaffen. Meer dan honderd begunstigers traden reeds tot de vereeniging toe. De aardbeving In het Utrechtscb Dagblad scbrijft Dr. Nylant De aardbeving, waarvan de telegrammen mel ding makeD, is hoogst waar-chijulijk ook in Neder- land merkbaar geweest. In den morgen van Zaterdag 29 April voelde ik te 6 u. 35 m. een lichten sidderenden schok van misscbien een seconde duur en zoo karakteris- tiek, dat ik onmiddellijk aan een aardbeving dacht. Ofschoon eerst een minuut of drie later de wensche- lijkheid tot mij doordrong den tijd op te nemen, zal het opgegeven tijdstip echter wel niet meer dan een minuut fout zijn. Uit het buitenland zullen wel nadere berichten met juiste tijdsopgaven ods bereiken en dan zal uitgemaakt kunnen wor den of ik werkelijk de aardbeving gevoeld heb. Het is misschien niet overbodig nog eens te on- derstrepen, dat ik mijn bevinding niet achteraf, na het lezen der telegrammen, uit de herinnering heb opgeteekend, maar op het aangegeven tijd stip al meende, met een aardbeving te doen te hebben. Een uilenpaar had zijn nest gemaakt in eeu hollen wilg te Deil. Groot was de belangstelling der jeugd, die de uilenfamilie meer dan eens on- gewenscht bezoek bracht. Op een avond gaf een der uilen daarover zijn hevig misnoegen te kennen, vloog S. K., die een jongen voor de uilen zelfs waarschuwde in 't gezicht eu bracht hem boven een der oogen een wonde toe vau zoo ernstigen aard, dat K. zich onmiddellijk onder geneeskundige behandeliDg moest stellen. Een vrouw kwam Zaterdag het politiebureau St. Pietershal te Amsterdam binnensnelleu met de mededeeling dat zij geloofde, dat in het perceel Pieter Jacobstraat 11 brand was, maar dat de deur was gesioten. Onmiddellijk spoedden zich eenige ageuten er been en toeu dezen brandlucht roken trapten zij de deur ia en ontdekten werkelijk een begin van brand, terwijl zij tevens zagen, dat twee mauuen bewusteloos op den grond lagen. Zij begonnen met dezen naar een ander vertrek te brengen, bluschten het vuur met eenige emmers water en brachten de mannen vervolgeus weer bij. Hun toestand was echter zoodanig, dat zij thans in het Binnengasthuis liggen. Hoe de brand is ontstaan vermeldt het politie- rapport niet, denkelijk echter door onvoorzichtig- heid, want het rapport wordt besloten met de mededeeliog, dat de beide mannen vermoedelijk in beschonken toestand verkeerden. Een kranige redding Zondagmiddag liep een jonge man met vronw en kind op de Marnixstraat te Amsterdam te wandelen. Eensklaps vloog door een rukwind zijn hoed van het hoofd. Hem willende grijpen, viel hij voorover in de Baangracht. Gegil, geschreeuw, de vronw viel in onmacht. Veel publiek, niemand waagde het den drenkeling achterna te springen. Daar verschijnt op zijn konsen, blootshoofds, de heer J. P. C. Van Doorneveld, verbonden aan de Gemeentetram. Hij springt te water, duikt drie, vier maal onder, tot hij den drenkeiing grijpt en hem met een bootje aan land brengt. Groot gejuich giug op, toen de kloeke redder, die reeds tal van menschenlevens heeft gered, aan wal kwam. De drenkeling bewusteloos, werd eerst in het kofhhuis van den heer Helsloot ge bracht, waar het gelukte de levensgeesteu weer op te wekken. Toen werd hij, per brandcard, naar het gasthuis vervoerd. Te Haren bij Groningen, heeft Maandag avond eene mishandeling met doodelijken afloop plaats gehad. Na het sluitingsnnr kwamen twee personen in het hotel pension La Prommenade om cognac of hier. De hotelhonder J. van Hemmen weigerde. Een twist volgde, waarbij een van het tweetal Van Hemmen met den stoel op het hoofd sloeg. Dinsdagochtend werd Van Hemmen dood op zijn bed gevonden, zeer waar- schijnlijk tengevolge van de toegebrachte wond. Vermoedelijke dader is zeker E. O. W., in dienst van de Groningergemeentereiniging,wonende te Helpman, gemeente Haren. Maandagnamiddag om een uur is het stoffelijk overschot van den verslagene, den42jarigen Harm de Vries te Vollenhove, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Een talrijke schare vormde den lijkstojt, terwjjl nabij den doodenakker een groote menschenmassa aanwezig was. Nadat de kist in het graf was nedergelateu, werd door Ds. V. Roos een toepasselijk woord gesproken. Men schrijft uit Berlikum aan de's Hb. Ct. Dinsdagnacht zijn door den rijksveldwachter Van Rossum en den gemeenteveldwachter Stevens van hun bed gehaald J. v. B. en J. 8., als verdacht van zware mishandeling van den gemeenteveld wachter Van der Horst op 24 April 11. Deze heeft toen onverwachts van B. een slag ontvangen met een knuppel, waarin een verroeste spijker zat, die hem in het hoofd drong, welke verwonding zoo een slecht verloop heeft, dat er voor het behond van zijn leven gevreesd wordt, terwijl de tweede aanzette tot voornoemde mishandeling. De verdachten zijn heden geleid voor den officier van justitie te 's Hertogenbosch. Men schrijft uit Friesland aan de N. Ct. Te Irnsum legt men thans de laatste hand aan de afgraving van een der weinige in dat gewest nog overgebleven terpen. Vele merkwaardige overblijfselen uit vroegeren tijd werden daar- bij opgedolven oDtdekt. Zoo vond men in dezen terp, in de onmiddellijke nabijheid des dorps gelegen een paalwoning en verscheidene water- putten, waaronder zeer diepe en van onderscheideue tot aan den rand vol vau het helderste lekkere water stond, en waaruit het talrijke werkvolk met de afgraving belast en de schippers, die de terp- aarde vervoerden langs de Bourne meest ter be- mesting laaggelegea en in mindere conditie ver- keerende graslanden, zich geregeld van driukwater voorzagen. Thans zijn al deze putten gedempt en de uitgegraven terp, waarom een dam gelegd is en die thans het aanzien heeft van een groote, wijde, diepe kuil, welke door een windmotor-water- raolen wordt drooggehouden is thaus herschapen in een vruchtbare weide. De meeste anliquiteiten uit deze terp te voor- schiju gebracht, hebben reeds een plaats gevonden in het Friesch museum te Leeuwarden waaraan ze gedeeltelijk in bruikleen zijn afgestaau door den terpbaas den heer Zeldenrust, die ook nog eenige in den laatsten tijd opgedolven oudheden, naar bij ons mededeelde, te zijneu huize bewaart. Oudermeer i® daar bij nog een voorwerp, dat men iu den ouden tijd voor lamp gebruikte. Ook bezit de terpbaas nog een paar urne/i, verschillende schaatsen (gemaakt van koeieuschenkele), een paar koperen riddersporen enz. Maandag is een aardbeving, vergszeld van luid onderaadsch gerommel, waargeuomen in Noord-Wales. In een woning van de straat, die genoemd is naar de zevende compaguie van het Ismailowskv- regiment te Petersburg, is Maaudagmorgeu bij het vervaardigen van ontplofbare projectielen een ontploffing ontstaan. Een der bewoners van het huis werd licht, een ander zwaar gewond. Er wordt een onderzoek ingesteld. De Stromboli, de bekende vulkaan, die jarenlang niet van zich deed spreken, vertoont sedert eenige dagen werkiug. Steenen worden uit den krater geworpea te midden van aschregens en vlammen-spreiding. Een groot aarital vreemdelingen zijn aan boord van een jacht van Messina venrokken om van dit natuur-scbouwspel te kunnen geuieten. Eenige visschers van Villefranche vonden in voile zee een verlaten boot, waarin zich niets bevond dan een jas en een strooien hoed. De boot werd herkend als de „8ultan" van Ville franche en daarheen opgebracht. De eigenaar verklaarde, dat hij de boot ver- huurd had aan een man van ongeveer 35 jaar, die zich noemde Prins Carlo Bakounine. Men vermoedt, dat de man zelfmoord gepleegd heeft. Bij de Russische kolonie te Nizza is uiemand van dien naaua bekend. Bij een drijfjacht der Parijsche politie op vagebonden werd Vrijdagavond in de Buttes-Chau- mont ook een man gearresteerd, die ge.kleed was in dierenvellen en die op zijn hoofd een mute van bevervel had. Voor den commissaris van politie gebracht, vertelde hij dat hij eigenaar was van twee huizen op de Place de la Republique. Toen de commissaris dat niet wilde gelooven, tornde de man een hoek van zijn dierenvel los en haalde daaruit de volkomen in orde zijnde eigendomsbe- wijzen benevens een pak bankbiljetten. Een verschrikkelijk familiedrama heeft te Hamburg vijf slachtoffers gemaakt. De blik- slager Krusse bracht Maandagnacht zieWlf zijn vier kindereu door gas om het leven. De lijken werden des morgeus gevonden. De reden van deze verschrikkelijke daad moet te zoeken zijn in broodzorgen. Krusse zelf dronk, en zijn vrouw was op Goeden Vrijdag gestorven, waar- schijnlijk ten gevolge vau misbandelingen, die hij haar in dronkenschap had toegebracht. Sinds dien tijd werd de man door gewetenswroeging geplaagd. Te St. Gilles, bij Brussel, kwam een man, barrevoets en in de hemdsmouwen, op den steeu- weg van Waterloo bij een tapper binnen eu be- weerde door den beul Deibler gezonden te zijn, om zijn laatste toilet te maken De politie leidde den ongelukkige naar 't comroissariaat. Twee geneesheeren kwamen hem onderzoeken en bevonden dat hij door delirium tremens aange- tast was. Het is zekere V., gewezen hulpcommissaris van politie van Brussel, die zich sinds lang reeds aan den drank overleverde en uit, dien hoofde reeds in een krankzinnigen gesticht verpleegd werd. Men heeft hem terng naar eeu gesticht gevoerd. Te Pafijs woont in de Rue de la Justice een rijke, excentrieke weduwe, een zekere mevrouw Derynes, die aan diepe droefgeestigheid lijdt en, wachtende op den dood, haar ^eenigen verlosser", haar huis als een grafkapel heeft ingericht. In het midden van het met zwart gedrapeerde salou staat de voor haar beste de doodkist, met twaalf brandende kaarsen er om heen. Deze kist dient den pikzwarten lievelingskater der zonderliuge weduwe tot legerstede. Nu drongen dezer dagen drie gemaskerde dieven het huis binnen. Reeds ontsteld door het gezicht der doodkist met de brandende kaarsen, kregen de iubrekers een doodschrik toen nit de kist de groote zwarte kater luid miauwende op hen toesprong. Ten slotte kwam, opgeschrikt door het lawasi, mevrouw Derynes iu een wit nachtgewaad binnen. Nu was er geen houden meer aan. Alles onderstboveu werpende namen de schelmen in panischen angst de vlucht, waar op straat de politie hun aanhield. Sidderend vertelden zij deze den waarlijken duivel daarbinnea te hebben aanschouwd. Steeds meer Koninginnen. Reeds jaren lang werd bij plebisciet de Koningin gekozen der Panjsche Halles. Later koos men er zelfs twee, een van den linker- en een van den rechter- Scine-oever. Zoo aanstekelijk werkte dit voor- beeld, dat men het in Italie navolgde. Toen giug men aan het uitwisselen der verschillende Koninginnen. De Koninginnomanie nam toe. Niet tevreden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2