Gemengde berichten. het kort hun standpunt nader hadden uiteen- I gezet, sloot de Voorzitler de vergadering. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag had in de Nieuwstraat eene vechtpartij plaats. Een der agenteD, die daar ter plaatse kwameD, maande de vechtenden tot kalirte aan, waarop hem door zekeren J. H. eenige vuistslagen werden toegebracht. Hierop trad de politie met gebruikmaking van den gummistok doortastend op en bracht J. H. in arrest. Nadat proces-verbaal was opgemaakt is deze Zaterd&gmorgen vrijgelaten. Naar men ons meldt is bet de marechaus- sees alhier gelukt den eigenaar op te sporeu van bet rijtuig dat in den avocd van den 24s,en dezer nabij het gehucbt Driekwart op zoo noodlottige wijze met het rijwiel van de 25jarigen J. Segers uit Sas van Gent in aanraking kwam, dat deze aan de gevolgeu daarvan is overleden. Het moet den landbouwer M. zijn van onder deze gemeente, die toen ook zelf den bestuurder van het gespan w|s. Zijn we goed ingelicht, dan moet, volgens 's mans eigen verklaring, zijn paard, dat schichtig van aard is, door het aanrijden geschrokken, dadelijk op hoi zijn geslagen en was dit de oorzaak, dat hij na het gebeurde was doorgereden in plaats van stil te honden. Verder zou, alweer volgens eigen verklaring van dien landbouwer, de aanrijding enkel en alleen te wijten zijn geweest aan het niet vroegtijdig genoeg uitwijken van den wielrqder die zich evenals het rijtuig waarvan het paard in draf was, midden op den weg bevond, en die dat gespan, aangezien bet nog slechts schemerduister nog zeer goed op een 50 60 M. afstand was. kon zien aankomen. Hoe het zij, de zaak blijft er even treurig om, doch voor den bestuurder van het rijtuig is het zeker te hopen dat hij in deze niet in het minst schuld aan het ongeluk heeft. Toch blijft ook nu nog de vraag rijzen, waarom, indien het waar is dat hij op het oogenblik van de aanrijding door het op hoi gaan van z'ijn paard, niet in de mogelijkheid Is geweest om hulp te bieden, hij dit dan niet gedaan heeft toen die mogelijkheid wel bestond, en waarom hij zich ook heeft schuil gehouden, ook dan nog, toen hij heeft kunnen vernemen welke noodlottige gevolgen de aanrijding heeft gehad. Die houding lijkt ons voor het oogenblik nog lang niet com me il faut. IntusscheB, de politie die de zaak in onderzoek heeft, zal omtrent een en ander wel nadere opheldering gevraagd hebben. Mocht het ten slotte uit het onderzoek gebleken ziju dat het op het oogenblik waarop de aanrijding plaats had werkelijk nog zoo licht was, dat men eJkaar op bovengemelden afstand nog kon zien naderen op den weg, dan kan het ongeval ook al moeilijk op rekening worden gesteld van niet hebben van lantaarnlicht aan het rijtuig. Evenwel van eenige strafbaarheid voor den bestuurder zou echter ook in tegenovergesteld geval, toch geen sprake kunnen zijn, daar bij geen enkele wet of verordecing is voorgeschreven, dat rij- of voer- tuigen (behalve automobieieu en rijwielen) op de openbare wegen in de prov. Zeeland, van lantaarn licht moeten voorzien zijn. Dat dit nog niet iedereen weet is af te leiden uit het iugezonden stukje uit Sas van Gent in ons vorig nummer. In de eerste belft van de maand April werden langs de grenskantoren van Zeeuwsch- Vlaanderen naar Belgie gezonden 148 melk- en kalfkoeien, en wel langs Clinge 80, langs Sas van Gent 41 en langs Veldzicht (gem. IJzendijke) 27 stuks. Langs al de grenskantoren werden naar Belgie gezonden 1280 melk- en kalfkoeien, tegen 765 in de laatste helft van Maart. Verleden week zijn van Hoofdplaat vertrokken, via Antwerpen, naar Argentinie vier strandwerkers die door de firma Akkermans en Verhaaren, Hollandsche aannemers doch te Antwerpen ge- vestigd, in dienst zijn genomen om te Rosario te gaan arbeiden aan door die heeren voor eenige miliioenen guldens uit te voeren oeververdedigings- werken, welke zij van de Argentijnsche republiek hebben aangenomen. Het weekloen dier arbeiders, overwerk niet medegerekend, bedraagt 35, waarvan wekelijks tien gulden aan hun achtergelaten vrouwen en kinderen worden uitbetaald en vijftien gulden kan worden bespaard. De mannen hebben hoop na afloop van hun engagement, twee jaren, met een goed gevulden buidel naar het vaderland terug te keeren. Slniskil. Alhier vervoegde zich de vorige week een petaoon bij de inwoners met het do>l gelden in te zamelen, voorgevende, dat zijne vrouw bij een landbouwer onder Sluiskil was opgenomen, wijl zij op diens hofstede ontijdig bevallen was. Na nader onderzoek is gebleken dat van dat alles niets waar was, maar het den man maar te doen was om hierdoor medelijden bij de bewoners op te wekken en zoodoende geld te krijgen. Dit kunst8tukje schijnt hij in 't land van Hulst met beter gevolg uitgevoerd te hebben dan hier. Men zij derhalve op zijn hoede voor dien sinjeur en past op de beurs. Hoek, 28 April. Heden werd alhier door Burg, en Weth. aanbesteed het leggen van een keibestrating en steenglooiing op de losplaats aan de haven. Ingeschreven werd doorJ. van Drongelen voor /2112; J. Jansen voor f 2125P. C. van der Hooft voor 2200 A. Tholens voor 2239 en K. de Vos voor f 2345 alien te Ter Neuzen. Gegund aan J. van Drongelen. Ter vervulling der vacature in den ge- meenter&ad ontstaan door het overlijden van den heer W. G. Dieleman, is de verkiezing door Burg, en Weth. bepaald op Vrijdag 19 Mei, de stemming op Dinsdag 30 Mei en de eventueele herstemming op Vrijdag 9 Juni 1905. Zaamslag, 30 April. Aan de oostdam van de haven aan den Kleine Huissenspolder is eene niet onbelangrijke verzakking ontstaan. De herstelliDg zal waarschijnlijk een uitgaaf vorderen van ongeveer 450 h 500. Boschkapelle, 29 April. Dezer dagen zijn bij den landbouwer A. D. alhier een 35tal kippen ontvreemd. Men schijnt eenig spoor van den dader ontdekt te hebben. Koewacht. Zaterdag trok op klaarlichten dag een troep smokkelaars, een achttal runderen ge- leidend, van hier over de Belgische grens. Toe- vallig werden zij oDderweg opgemerkt door den beer Asselman, ambtenaar van de brigade alhier, die een fietstochtje maakte. In vliegende vaart reed hij naar hier om hulp. Spoedig zaten een tieutal ambtenaren van hier, Stekene en Sinay alien goed gewapend de smokkelaars op de hielen. Onder de gemeente Sinay kwam het tot eene ontmoeting. De smokkelaars moesten de vluchl nemen, terwijl 3 hunner runderen in handen der ambtenaren vielen. Ossenisse. Reeds jaren achtereen verkeeren de financien van onze gemeente in desolaten toe- stand. Een brandkast kunnen ze hier best missen, want meestal is ze zoo leeg, dat de bodem te zien is en de gewone driemaandelijksche betalingen bijna nooit op tijd kunnen geschieden, ja meer dan eens gebeurt het, dat deze of gene weken lang op betaling kan wachten. Zoo ook nu weer. Het is bijna Mei en toch zijn er nog, die van hun tractement over het verloopen kwartaal geen cent ontvangen hebben om de eenvoudige reden, dat er weinig of niets in kas is. Erg prettig voor de betrokken personen, he Zou het Bestuur er al eens ernstig over nage- dacht hebben, of er geen middel te vinden is om daarin verbetering te brengen Zou hier misschien van toepassing kunnen zijn het gezegdewaar een wil isj is ook een weg p Het is maar een vraag, maar een vraag, die zeker wel de aandacht verdient van alien, die in deze mede-zeggenschap hebben. (Zel.). Clinge, 30 April. In de Vrijdag gehouden zitting van den Gemeenteraad was aan de orde de benoeming van een onderwijzer. Na het be- danken van verschillende sollicitanten, bestond de voordracht slechts uit dea sollicitant n. 1. de heer P. A. Anthonisse te Hontenisse. Aanwezig waren 10 leden. Bij de gehouden stemming bleken 6 stemmen in bianco en 4 op den heer Anthonisse te zijn uitgebracht. Vrijdag slaagde te Maastricht den heer P. Eggermont, alhier geboren, voor de onderwijzers- acte. Vrijda^namiddag sprong nabij Souburg een 4jarig jongetje, W., spelend, op den achtersten wagen van de stoomtram, die te kwart over een uit Vlissingen was vertrokken en juist op den wissel reed. Bij het afspringen viel het en geraakte onder den wagen, met het ongelukkig gevolg dat de wielen over de beentjes reden, het eene onder de kuie, het andere bij de heup zwaar verwondend. Herig bloedend werd het naar zijn huis gebracht, waar twee dokters geneeskundige hulp verleenden. Het is echter na een paar uren bezweken. De beenfjes waren afgereden. Men verneemt dat het militair hospitaal te Vlissingen zal worden opgeheven. De officier van justitie te Arnhem verzoekt hem of haar, die in het bezit is of in het bezit mocht komen van een bankbiljet van tien gulden nieuw model gemerkt A. G. No. 37010, hem onverwijld daarvan kennis te geven. Men bericht ons dat Rotterdam wederom met een Koninklijk bezoek zal vereerd worden. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens Donderdag- middag te 1 uur een uitstapje te maken naar de Maasstad om aldaar de Tentoonstelling van Rotter- damsche Nijverheidsproducten en Oud-Rotterdam te bezichtigen. Door de politie te 's Gravenhage is ter be- schikkiDg van de justitie gesteld een man die zich aan ernstig vergrijp tegen de zeden zou hebben schuldig gemaakt, waarvan een elfjarig meisje het slachtoffer is geworden. Een ratteDstad. In een pakhuis te Schiedam werden dezer dagen in een val, een zoogenaamde rattenwoning, 42 ratten legelijk gevangen. De Zw. Ct. van Vrijdag meldt Over den dubbelen moordaanslag te Vollen- hoven kunnen heden nog in aansluiting van het- geen wij gisteren berichtlen, belangrijke mede- deelingen worden gedaan. Naar nader door ons wordt vernomen heeft de zuster van den vermoorde, gisterochtend tot bewustzijn gekomen, aan den burgemeester van Vollenhoven meegedeeld, dat Harm v. d. Linde en nog een ander den moord begaan hebben. De brigadier der marechaussee Boskamp heeft zich daarop naar Zwartsluis, de woonplaats van den beschuldigde, begeven. Daar vernam hij van den burgemeester dat v. d. L. zich vermoedelijk te Meppel bevond. Met den rijksveldwachter Hogenberk en den gemeente- veldwachter Hagevoort begaf hij zich per boot naar genoemde plaats. Daar gekomen splitsten zij zich. Hogenberk eu Hagevoort hadden daarop het geluk den verdachte bij een brug aan te treffen bij zijn kruiwagen met bokking. Zij gelastten hem hun te volgen, waarop v. d. L. naar de reden vroeg, maar de veldwachters zeiden die zelf niet te weten. De drie veld wachters brachten den verdachte daarna terug naar Zwartsluis per stoomboot Fortuna; deze droeg dns in zooverre haar naam met eere, dat zij vermoedelijk een eltendeling in de armen der justitie voerde. Het parket van Zwolle was inmiddels gewaar- schuwd en bevond zich te Zwartsluis. Bij zijn onmiddellijk daarop gevolgd verhoor ontkende v. d. L. hardnekkig de schuldige te zijn. De verdachte, wiens bij naam is Harm de Boer, kwam hier te kwart voor acht aan. Reeds ge- ruimen tjjd te voren verzamelde zich bij de aanlegplaats aan de Kamperpoort een menigte nieuwsgierigen. Een vrouw, die met de vorige boot te Zwolle was aangekomen, had namelijk hetnieuws verspreid, dat de vermoedelijke moordenaar met de volgeude boot zou aankomen. Begeleid door den veldwachter Hagevoort en den rijksveldwachter Van Uden, die hem naar Zwolle hadden gebracht, den inspecteur van politie Derksema en den brigadier-majoor Trost, is hij naar het gerechtshof overgebracht, vanwaar hij vervolgens per celwagen naar de gevangenis werd getransporteerd. Ook daar had zich een groot aantal nieuwsgierigen verzatneld. De verdachte is heden geconfronteerd met het lijk van den verslagene, dat reeds te Zwolle was aangebracht en geschouwd door de doctoren Vitringa en Klmkert. De verdachte is daarna weer naar de gevangenis getransporteerd en het lijk naar Vollenhove overgebracht. Nederlanders die een huwelijk wenschen aan te gaan binnen het gebied van een der Staten toegetreden tot het tractaat tot regeling der wets- conflicten met betrekkiug tot het huwelijk, van 12 Juni 1902, (voorloopig Duitsehland, Belgie, Fraokrijk, Luxemburg, Rumenie en Zweden) behoeveu een bewijs, dat zich tegen het huwelijk geen beletsel krachtens de Nederlandsche wet verzet. In afwachting van de totslandkoming van nadere wetsvoorschriften ten deze, worden door de Mi nisters van Justitie en van BinneDlaudsche Zaken in overleg met den Minister van Buitenlandsche Zaken, tot de afgifte van verklaringen, dat zich tegen een huwelijk, door een Nederlander in een der bovengenoemde landen aan te gaan geen beletsel krachtens de Nederlandsche wet verzet, aangewezen de burgemeesters in hun hoedanigheid van hoofd der gemeente-politie van de woonplaats, of, bij gebreke van bekende woonplaats, van de laatste woonplaats der belanghebbenden hier te lande Iemand vestigt de aandacht op het volgende bericht (naar hij opmerkt, niet op 1 April ge- plaatst), voorkomende in het Dagblad van Noord- Brabant van Woensdag 26 April Veghel, 22 April. Ougewone lading. De drukte aan onze spoorhaven, het verbindingsstation voor goederen uit Amerika en Eugeland naar Duitsehland en verder vasteland van Europa, neemt elken dag toe. Men kan zich niet voor- stellen, welke goederen hier zoo al aangevoerd worden. Deze week bijv. arriveerde alhier een heel schip menschen- en dieren-beenderen als hoofden van gebleven soldaten in den Russisch-Japanschen oorlog, armen, beenen gedeeltelijk nog met rottend vleesch bekleed. Het lossen overdag werd, op advies der gezondheidscommissie, door onzen raad verboden. 's Nachts wordt er gelost, elke arbeider verdient pi. m. f 8 per nacht. Er wordt wel heel veel geld verdiend, maar 't is eigenlijk geen menschenwerk met rottend vleesch en beenderen om te gaan. Verschillende arbeiders zijn dan ook al ziek geworden door deu verpestenden walm. I Is te hopen, dat ooze haven voortaan van zulke vrachtjes bevrijd blijft. Donderdag morgen waren te Gent vrerklieden bezig met telefoonpalen weg te nemen aan het Kleine Dok. Een dier palen viel om, kwam te recht op het hoofd van een werkman en doodde hem op slag. Donderdagochtend zijn door het inademen van vergiftige gassen twintig meisjes van een school te Berlijn flauw gevallen. Woensdag, de laatsten dag van de Paaschvacantie, had de congierge van de school de lokalen verwarmd, waarbij, door een mankement aan de centrale verwarming, gassen in enkele der lokalen gedrongen moeten zijn. Toen Donderdagmorgen om 7 uur het onderwijs weer begon, was er een sterke gaslucht, die door het openen der ramen niet weggenomen werd. Het hoofd der school, die zichzelf onwel begon te voelen, liet om kwart vdbr acht de kinders naar buiteu gaan toen de meisjes in de frissche lucht kwamen, vielen er twintig van haar flauw. Zij werden door een dokter bijgebracht en gingen vervolgens onder geleide naar huis. Een achtjarig meisje is onderweg opnieuw flauw gevallen; de dokter vindt haar toestand zeer bedenkelijk. Dieven met handschoeneu. Zooals men weet zijn in den laatsten tijd tal van dieveu en moordenaars opgespoord, bij middel van hun handteeken, dat zij in den vorm van vingerindrukken hadden achtergelaten. De schelmen gaan echter mee met de wetenschap, in zooverre dat zij bij't verrichten hunner ,/werkzaamheden" handschoeneu dragen. Dat blijkt uit een juweelendiefstal gepleegd in den winkel van Romain and Bolen, juweliers te Louden, gedurende de feestdagen. Er worden een paar honderd ringen vermist. De dieven moeten echter in hun werk gestoord zijn, daar zij veel kostbare juweelen hebben achter gelaten.^ De politie heeft den winkel onderzocht, maar niettegenstaande de zorgvuldigste nasporingen nergens een vingerafdruk gevonden. Haar teleur- stelling was groot. De hertog van Orleans, die het voorbeeld wil volgen van den hertog van Abruzen, heeft pogingen gedaan om de ^Fram", het schip van Nansen, te krijgen voor een pooltocht. Dit is hem echter geweigerd, orndat hij uoch Sverdrup, noch een anderen Noor als kapilein wilde aan- uemen. Thans heeft de hertog van Orleans de //Belgica", het schip van De Gerlache, die daarmee den be- kenden Zuidpooltocht deed, gecharterd. Het plan is dit jaar niet te trachten de Noordpool te bereiken, maar van Frans Jozefsland een noorde- lijke doorvaart te zoeken. Dit is niet zoo ongevaar- lijk, aangezien het drijfijs in die streek door den sterken stroom zuidwaarts wordt gedreveu. In die buurt overwintert thans de expedilie van den Amerikaan Ziegler. -Te Liverpool zijn uit een museum eenige relieken, die op Napoleon betrekking hebben, ge- stolen o. a. een kamee met het portret van Napo leon, versierd met diamanten, eu een gouden ge- emailleerde snuifdoos met de portretten van Napoleon, Maria Louise en den jongen koning van Rome, geschenken van Napoleon en Maria Louise aan mevr. Ney en maarschalk Ney. Wij vinden in het bericht niet vermel 1, of de voorwerpen zoo open en bloot lageD, een stage verleiding voor oneerlijke bezoekers, als wij 't hier te lande in musea wel hebben gezien. Vrijdagochlend heeft te Looden in de drukke Oxford-straat een jonge dame vijf revolverschoten gelost op twee heeren, vader en zoon. Beiden werden getroffen, o. m. in de borst, maar zij zullen er, naar 't heet, het leven afbrengen. De vrouw liet zich gewillig in hechtenis nemen, maar nam in het rijtuig op weg naar den polilierechter vergif in. Of dit later gewerkt heeft, weten wij niet, maar zij kon nog voor den rechter gebracht worden. De zaak werd uitgesteld. De vrouw is omtrent dertig jaar en er schijnt een liefdesbe- trekking bestaan te hebben tusschen haar en den oudsteu der twee heeren, een advocaat. Arthur Devereux, de scheikundige, verdacht van moord op zijn vrouw en tweeliug, wier lijken gevonden werden in een koffer, welke stood in een meubel-bewaarplaats te Paddiugtou Green, verscheen Donderdag voor de politie-rechtbauk te Harlesden. Er was een groote toeloop van menschen, zoowel op de publieke tribune als voor het gebouw, maar wie daar gebleven waren hadden vergeefsche moeite gedaan, want de verdachte kwam in een celwagen en stapte eerst op de binneuplaats van het gebouw uit, waar niemand werd toegelaten, De ambtenaar van het openbaar j ministerie deelde mede, dat het geneeskundig onderzoek der lijken, dat zeer moeilijk is, nog niet is geeindigd eu dat de dag nog niet kon worden vastgesteld, waarop de genteskundigen hun rapport konden uitbrengeu. Eerst in de volgende week hoopte men den dag vast te kunnen st.elleu, waarop het rapport gereed zou zijn, daarom werd verzocht de voorloopige hechtenis van den ver dachte nog met een week te verlengen. Deze, die blijft ontkennen, stemde hier, bij'monde van ziju advocaat, volkomen mee in, waarna de voorloopige hechtenis met een k werd verlengd. De zitting had slechts drie minuten geduurd. De jongste gift van Carnegie heeft een prachtiseh doel voor de wetenschap op het oog. Hij heeft ongeveer 24 millioen bestemd voor pensioen aan leeraren in de Vereenigde Staten, Canada en New Foundland. Hij is van oordeel dat verscheidene bekwame mannen aarzelen zich aan het onderwijs te wijden omdat de vooruitzichten te weinig zeker zijn. Het totaal van Garnegie's giften in geld is tot 121.352.000 dollars geklommen, dus tot meer dan 300 millioen gulden. Een nieuwe Dwergsoort. De Engelscbe ontdekkingsreiziger majoor Harrison is te Khartoem aangekomen na een ontdekkingsreis in de Itoeri- en Stanleywouden van den Congo Vrijstaat. Hij heeft een zestal dwergen meegebracht, pygmeeen van een zeer bijzondere soort, Het ziju vier mannen en twee vrouwen tusschen 18 en 34 jaar °ud en 3 voet tot 4 voet hoog. De kleine menschjes zijn uit eigen beweging" met Harrison meegegaan de schuwheid van deze Afrikaansche dwergen is dus niet zoo groot als men wil laten voorkomen. Zij leven aan den zoom van de oer- wouden en trekken zich alleen in het bosch terug als zij zich verbergen willen. X

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2